Rumoer rond JDe Ommelanden wordt steeds groter In Kootstertille is het wild toegegaan Fric de Noorman: TOE IHIEIt DER IHIERUI1L! Twee Sovjet-diplomaten bereiden een conferentie voor Stalin sou met Eisenhower over Duitsland willen praten Specialisten zien hun strijd principieel SCHEEPVAARTBERICHTEN Mr. Hustinx: Nederlandse wandelaar de dupe s c LAXEER AKKERTJES r O A R .Karaktervastheid gevraagd" Verklaringen van de N.V.S. Wij luisteren naar. NIEUW-GUINEA Splitsing zeer betreurd Ronde v. Frankrijk begint 3 Juli MAANDAG 12 JANUARI 1953 RAGINA 5 DE POLITIEK IN DE RUSSISCHE ZONE VAN DUITSLAND Schijnbare tegenspraak Controverse N.B.V.LU:N.W.B: 'tmm Eeinig Dw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Zestien cols van 1952 nu uit schema verdwenen (Van onze correspondent) t'an dag tot dag duren de onverkwikkelijke rumoeren in Groningen en Friesland fond de Ommelanden voort. Iedere dag opnieuw heeft het in de Friese gemeenten, van waaruit werkwilligen per speciale bus naar Groningen gebracht worden, Sespannen. Over en weer worden aanklachten ingediend en proberen Omme- 'anden-directie en A.N.A.B.-bestuur ieder voor zich het pleit te winnen. Oven- Sens schjjnt het succes, dat de directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer, aanvankelijk dacht te hebben met de werkwilligen uit Friesland, uiterst gering 'e zijn. Het aanvankelijk genoemde aantal van 30 is, naar gemeld wordt, tot ver beneden tien gereduceerd. De directeur heeft daarom in verschillende plaatselijke o'-aden advertenties geplaatst, waarin werkkrachten worden gevraagd. Hierin v-orden aanlokkelijke aanbiedingen gedaan en wordt de pensioenregeling beloofd, daarvoor de A.N.A.B. steeds geijverd heeft, hetgeen mede de reden van de staking formde. In al deze advertenties wordt echter aangedrongen op „karaktervastheid e" van huis uit tegen de revolutie". De A.N.A.B. heeft in een schrijven tot bevolking van die Friese gemeenten, »aar nu dagelijks rumoerige tonelen z'®h afspelen, hierop gewezen en gecon stateerd dat de Ommelanden-directie onder het mom van tegen-de-revolutie- 's-Zijn zelfbewust revolutie kweekt. In ®at schrijven heeft de A.N.A.B. een be- fpep gedaan op de Friese bevolking «ch kalm en waardig te gedragen en "«sluitend wettelijke en oirbare midde- >®n te gebruiken om de werkwilligen te weerhouden bij de Ommelanden te saan werken. .De directie van de Ommelanden ver klaarde ons echter, dat het de A.N.A.B. die onvermoeid doorgaat met onrust ,e zaaien door het houden van vergade- Dngen, het verspreiden van onware cir culaires en persoonlijke bezoeken. „De ■j N.A.B. heeft de door haar opgeroepen .''''de geesten niet meer in de macht". a'dug de directeur die ontkende dat werkwilligen een A.N A.B.-auto hadden overvallen en beschadigd en dat werk willigen knuppels dragen. De Omme- anden heeft het voornemen ook tegen j^ze A.N.A.B. circulaire een klacht in le dienen. Condensfabriek niet Van de A.N.A.B. vernamen wij, dat de c°ndensafdeling van de Ommelanden "iet werkt, in tegenstelling tot de ver klaring van de directeur dat men weer begonnen is met de vervaardiging van fondens. De A.N.A.B deelde mede dat rnkel de zg. „kogelmolen", waarin lac- Ifine wordt fijn gemalen, in werking is Kesteid om buiten althans de suggestie 'e geven dat de fabriek „vol" draait. Daarom laat men 's nachts ook het licht branden in de condensafdeling, maar in bot vertrek bevindt zich niemand. V order heeft een van de grootste zuivel- bv.porteurs van India, mr. A A. Sathar, ®cn bezoek gebracht aan de A.N.A.B. olgens de verklaring van deze deskun- f<'go berokkent de Ommelanden grote Schade aan de goede naam van de Ne derlandse zuivelexport. want Nederland staat bekend als een land waar op dat Gebied niet gestaakt wordt. Ir. A. E. Vos, die zoals bekend in- fertijd ontslag nam als chef van het j'1 Moratorium van de Ommelanden is benoemd tot adj .-directeur van de N.V. ~V®rovita Melkproducten te Amsterdam standplaats Breukelen. De heer Vos, •be op 1 Maart a.s. in funetie zal tre- °en, zal speciaal worden belast met de leiding van de laboratoria en de kwali teitscontrole, Sterovita heeft in ver schillende steden in het Westen vijf consumptiemelkfabrieken. In Breukelen is een grote fabriek voor de fabrikage van gecondenseerde melk, kaas en bo ter. Sterovita levert in samenwerking met de DOMO grote hoeveelheden con- sumptiemelk aan het Amerikaanse le ger in Europa. De directeur van de Ommelanden verklaarde dat hij binnenkort maatre gelen tegen deze benoeming zal nemen, omdat de heer Vos een concurrentiebe ding met de Ommelanden heeft gete kend. De heer Vos verzekerde echter dat deze pogingen om hem te belemme ren niets zouden helpen, omdat dit be ding niet van kracht was. Waarschuwing burgemeester'' „Terwijl in de andere dorpen thans vrijwel iedereen zich rustig en ordelijk houdt, gedraagt een deel van de bevol king te Kooten zich op een wijze die het dorp onwaardig is, waardoor de open bare orde er ernstig wordt verstoord en die daarom niet kan worden geduld. Ik waarschuw daarom bij deze dat tegen iedere overtreding van de strafwet en van de samenscholingsverordening van af heden met de meeste gestrengheid zai worden opgetreden en dat de politie zo nodig van de vuurwapenen gebruik zal maken". Zo begint een pamflet dat een ernstige waarschuwing behelst aan het adres van de ingezetenen van Kooten en Kootstertille, dat de burgemeester van Achtkarspelen de heer H. van Ek Zaterdagochtend huis aan huis heeft laten verspreiden naar aanleiding van de ongeregeldheden die Vrijdagavond in beide plaatsen zijn voorgekomen. Het is daar in Kootstertille in de afgelopen week wild toegegaan. Niet alleen werd het samenscholingsverbod, dat burge meester v. Ek na de eerste volksoploop vóór meer dan vijf personen uitschreef, volkomen veronachtzaamd, maar men ging onder bescherming van de duister nis vooral Vrijdag openlijk tot actie over, wanneer de bus van de Ommelanden, met de werkwilligen uit deze gemeente, weer arriveerde. De bus werd met stenen en ijzeren voorwerpen bekogeld. Er sneuvelden vijf ruiten, de reserve chauffeur werd licht gewond en in Kootstertille werd ook een politieagent door een steen getrof fen, waarna de motorpolitie een man aanhield, die naar de Buitenpost is ver voerd en die na verhoord te zijn weer werd vrijgelaten omdat hij onschuldig bleek. Het viel uiterst moeilijk om in de duisternis de stenengooiers op te sporen. Ergens lag een spijkerlat op de weg. In Kooten stonden stukgeslagen melkflessen aan een straat waar de bus zou passeren en er waren honderden mensen op de been. Het aantal werkwilligen uit Achtkar spelen schommelt momenteel om de vijf of zes, maar de bevolking is dermate slecht over hun indiensttreding bij de Ommelanden te spreken, dat noch sa menscholingsverbod, noch het pamflet van de stakingsleiding, waarin tot orde lijkheid werd aangemaand, ook maar de geringste uitwerking hadden. Ook Za terdagmiddag waren weer enkele hon derden mensen samengestroomd en tien of twaalf man van de Rijkspolitie moes ten de orde handhaven. Kootstertille zelf levert momenteel nog maar één werk willige voor de Ommelanden op. Hij moest onder politiegeleide van de bus naar zijn woning worden gebracht, ter wijl hij luid werd nagejouwd. In Koot stertille is het in de afgelopen week steeds roeriger geworden en afgewacht moet worden of de waarschuwing van de burgemeester de gewenste uitwerking zal hebben. De burgemeester verzoekt ie der die met name bij avond niets op straat te maken heeft thuis te blijven en wekt de bevolking ook op om zich niet te laten verleiden door een paar raddraai ers. Hij zegt het zeer te zullen betreuren wanneer er slachtoffers zullen vallen, maar herhaling of voortzetting van wat is gebeurd zal niet worden geduld. Men weet dus nu in Kootstertille waar men aan toe is. rOONOÊS »"jDiO 57. De aanval van Robart komt zo verrassend snel, dat Eric al zijn aandacht f nodig heeft om de felle slagen van de Heruli-af te weren en daardoor moet hij zijn zoon voor het ogenblik aan zichzelf overlaten. Erwin weert zich echter geducht cii als Bogul, ziedend van woede overeind komt, hagelen de kiezels en keien op hem neer, die de jonge prins, bij gebrek aan beter, als wapen gebruikt. Intussen bepaalt de Noorman zich er toe de uitvallen van zijn tegenstander te ontwijken. Hij verfoeit deze onnodige strijd en in zijn hart heeft, hij medelijden met heer Robart, die in zijn verblindheid een redeloze wraak zoekt. Eric kan zich aan dit tweegevecht niet onttrekken, doch hij waakt er voor, de Heruli niet te kwetsen. Dan doet een hulp kreet van Erwin dc Noorman echter beseffen, dat'hij snel moet handelen. Met krach tige slagen drijft hij Robart achteruit en hij doet zijn zwaard met zulk een kracht op het wapen van de Heruli neerkomen, dat deze het met een kreet van pijn laat vallen. Zonder zich verder om de Heruli te bekommeren, snelt de Noorman langs de rotsen. Achterwaarts teruggaande langs het pad tussen de rotsen is Erwin met zijn belager uit het gezicht verdwenen. In plaats van te vluchten voor de toornige Bogul, houdt de jonge prins de verraderlijke Heruli zo lang mogelijkbezig om aldus zijn vader te helpen. Maar Bogul stoort zich niet meer aan de stenen, die hem om de oren vliegen. Met getrokken zwaard achtervolgt hij de zoon van Eric. „Wolvenjong!" brult hij, als een zware kei zijn knie raakt. „Daar zult ge voor boeten, gij en uw vader!" Langzaam maar zeker haalt hij de jongen in en Eric, die nog te ver weg is om zijn zwaard te doen spreken, roept met stentorstem: ..Bogul!" Met een ruk draait de Heruli zich om. Dc terugweg naar het strand wordt versperd door de Noorman met zijn machtig zwaard en terwijl Eric op hem toesnelt, aarzelt Bogul en kijkt een ogenblik besluiteloos van de vader naar de zoon BERLIJN, Zaterdagmiddag. Wladimir Semionov, politiek adviseur van generaal Chuikov, hoofd van de Sov jet-bestuurscommissie in Duitsland, is, vergezeld van verscheidene medewerkers, naar Moskou vertrokken, aldus wordt uit betrouwbare bron in Oost-Berlijn ver nomen. Ook de Russische ambassadeur, die geaccrediteerd is bij de Oost-Duitse regering, Iliatchov, is naar de hoofdstad van de Sovjet-Unie gereisd. In Oost- Duitsland veronderstelt men, dat de twee Sovjet-diplomaten zijn teruggeroepen om in Moskou deel te nemen aan een conferentie over de Russische politiek in de Sovjet-zone van Duitsland. De beide staatslieden vertegenwoordigen namelijk twee verschillende aspecten van die politiek. Het bestuur van de Nederlandse ver buiging van specialisten heeft Zaterdag een te Utrecht gehouden persconfe- lentie zijn standpunt inzake de moei lijkheden met de ziekenfondsen uiteen zet. De ziekenfondsen stellen, zoals onze Medische medewerker reeds heeft uit- öengezet, jaarlijks een bedrag vast voor e honorering van de gezamenlijke spe- 'slisten. Overschrijdt het totaalbedrag er gezamenlijke verrichtingen het vast- pstelde plafond, dan word een korting J,?egepast op de honorering per ver- lchting. Bij overschrijding van het voor- vastgesteld declaratum van een be- slde specialist, treedt een progressieve ^"riing in werking. Dit declaratum is {sPaald op een bruto fondsinkomen var, 10.000 per jaar. Naarmate de practijk lQr- 'eheemt wordt omgerekend volgens bepaalde formule de berekening Z verrichting lager. De leden van de vGreniging wensen echter niet een deel (iah het financiële risico te dragen van ziekenfondsen. Zij vinden het princi- ()leel onjuist wanneer dit risico wordt i,v®rgeheveld op een groep van de zie- etlf ondsmedewerkers. „Het gaat volgens de N.V.S. dus niet de hoogte van de declaratie, doch (ijj1 het beginsel: dat de honorering van geneeskundige diensten niet direct 'lankelijk behoort te zijn van het ver keringslichaam De beginselen van de ook dóo: 0® Koninklijke Nederlandse maat- Schappij ter bevordering van de ge neeskunst ondertekende wereld- °fëanisatie der artsen vermelden dit nadrukkelijk, aldus de mededelingen persconferentie. De specialistische geneeskunst neemt aanzienlijk toe. Oorzaken daarvan zijn er vele. Er komen steeds meer nieuwe geneesmethoden en chirurgische moge lijkheden. De verzekerde gaat zijn angst voor de specialist en voor de operatie steeds meer overwinnen. Voorts lopen de gebieden in ons land, waar men van de specialistische geneeskunst verstoken is, hun achterstand snel in. Om al deze re denen is het volgens de N.V.S. onmoge lijk voor de ziekenfondsen om een vast bedrag te blijven vaststellen voor de gezamenlijke specialisten. Voor de huis artsen, apothekers, masseurs, e.d wordt door de ziekenfondsen geen plafondbe drag en dus ook geen eventuele pro gressieve korting bepaald. Sedert drie en half jaar zijn er al on derhandelingen en telkens wordt een be slissing met hele of halve jaren uitge steld. Op verzoek van de Ziekenfonds raad is in September j.l. opnieuw een beslissing uitgesteld tot 1 Januari 1953. In de verwachting, dat in de ^afgelopen drie maanden een acceptabele regeling zou worden getroffen, is met het nieuwe uitstel accoord gegaan, aldus de N.V.S. Volgens de mening van deze specialis tenorganisatie was dus op 1 October j.l. al bekend, dat er ingaande 1 Januari 1953 een situatie zou intrede „van geen regeling". De sociaal-economische instituten van de hogescholen te Rotterdam en Tilburg stellen een onderzoek in naar de hoogte van de honorering van de verschillende specialistische verrichtingen. De specia listen verwachten, dat de hoogleraars- rapporten een goede hulp kunnen bie den bij de vaststelling van een vaste ho norering, eventueel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Semionov beweegt zich vooral in intergeaüieerde en internationale krin gen. Hij neeft de stoot gegeven tot de activiteiten van premier Grotewohl en hij heeft de Oost-Duitse propaganda voor de hereniging van Duitsland ge leid. Hij heeft ook een belangrijk aan deel gehad in de opstelling van de Sovjet-nota's aan het Westen over het te sluiten vredesverdrag met Duits land. De andere diplomaat, Iliatchov, heeft zich met heel andere zaken bezig ge houden. Hij heeft vooral gewerkt aan de inschakeling van de Oost-Duitse republiek in de reeks aan Rusland on derhorige volksdemocratieën. Walter Ulbricht. secretaris-generaal van de communistische party in Oost-Duits- land, heeft op het partij-congres van Juli vorig jaar een resolutie doen aan nemen die geheel in de lijn lag van de plannen van Iliatchov. Iliatchov heeft er onder meer ook voor gezorgd dat de bewaking aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland verscherpt werd. Kort om: Semionov en Iliatchov schijnen hun werkzaamheden niet goed te heb ben gecoördineerd. Semionov is conse quent doorgegaan op de eenma-.l inge slagen weg, zonder dat hij zich door mislukkingen heeft laten ontmoedigen Iliatchov heeft aan zijn plannen even krachtig do rgewerkt. Semionov bleef aansturen op de hereniging van Duits land; Iliatchov trachtte Oost-Duitsland geheel op te nemen in het stelsel van Russische satelliet-staten. Intussen bestaat er in werkelijkheid geen tegenspraak tussen de politieke activiteiten van de beide diplomaten. De Oost-Duitse politici beweren in derdaad dat Rusland de eenheid en onafhankelijkheid van Duitsland wil verzekeren door een samen met de Westerse mogendheden te sluiten vredesverdrag, terwijl Duitsland dan deel zou moeten nemen aan de for mulering van dit vei dreg Maar zij voegen er ook steeds aan toe dat Amerika, Engeland en Frankrijk, alsmede West-Duitsland, weigeren de betreffende besprekingen te begin nen. Zij zeggen dat Adenauer, vooral aangemoedigd door Amerika, openlijk verklaart dat zijns inziens Duitsland alleen herenigd kan worden als men niet alleen Oost-Duitsland inschakelt, nu ook wel „Mitteldeutschland" ge noemd, maar tevens de vroegere Duitse gebieden aan de andere zijde van de Oder en de Neisse. De Oostduitse politici spreken van nauwelijks verholen bedreigingen. Zij zeggen dat de regering van Bonn een mi litaire macht tracht op te bouwen die deel zou moeten uitmaken van een te gen Rusland gericht verbond. Rusland heeft dan ook het denkbeeld van een herenigd Duitsland niet opgegeven, want men houdt dit doel nog steeds voor ogen, maar voorlopig heeft men een al ternatieve oplossing gezocht. Het is opmerkelijk dat het congres van de Oostduitse communistische partij, dat besloot „het socialisme te verwezen lijken" en de Democratische Republiek zo snel mogelijk in een Volksrepubliek te herscheppen, vorig jaar tussen 9 en 12 Juli plaats vond; dat wil zeggen zes weken na de ondertekening van de ver dragen van Bonn en Parijs. De admini stratieve wijzigingen en de maatregelen die het gevolg zijn van de nieuwe poli tieke richting van de partij vorderen in tussen snel. In Oostduitse kringen legt men er de nadruk op dat de verwijdering tus sen de twee delen van Duitsland niet aan het Oosten te wijten is. Alvorens zij zelf tegen-maatregelen namen heb ben de Russen en de Oostduitse rege ring immers gewacht op de definitieve ondertekening van de verdragen van Bonn en Parijs, aldus deze kringen. Men beweert dat kanselier Adenauer in Juni vorig jaar ook spoedig de ver dragen had geratificeerd willen zien door de Bondsdag, en dat het niet aan hem gelegen heeft dat dit nog niet gebeurd is. Dit alles verklaart, bewe ren de Oostduitse politici, waarom men in Oost-Duitsland zo gauw gere ageerd heeft. Maar intussen, zo voegen zij er aan toe, is het programma van kanselier Adenauer aan verscheidene wijzigingen onderhevig geweest. Men weet nog altijd niet zeker of de ver dragen van Bonn en Parijs er in West- Duitsland door komen. Ook door an dere parlementen moeten zij nog goedgekeurd worden en de recente kabinetswisseling in Frankrijk heeft een nieuwe factor geschapen. Tenslotte hecht men in Oost-Berlijn de grootste betekenis aan de antwoorden van Stalin op de vragen van de redac teur van de New York Times, Reston Men gelooft dat Rusland met de nieuwe Amerikaanse regering wil onderhande len over Duitsland. Onderhandelingen die, volgens de Oostduitse autoriteiten, Truman steeds koppig van de hand heeft gewezen. Om een dergelijke con ferentie voor te bereiden zou de Russi sche regering de beide diplomaten dan ook naar Moskou hebben teruggeroepen. PAUL RAVOUX (Copyright A.F.P.) Advertentie Voor spoedige uitzending in legerverband naar kunnen zich opgeven; niet in werkelijke dienst zijnde militairen en ex- O.V.W.-ers afkomstig van de Infanterie, Genie, Technische Dienst en Ver bindingsdienst, alsmede administratief personeel en chauffeurs. Verblijf in Nieuw-Guinea minimum 114 jaar. Nadere Inlichtingen kunnen schriftelijk of mon deling worden verkregen bij de Adjudant-Generaal Nieuwe Frederikkazerne, Gebouw E 4 te 's-Gra- venhage (tel. 18.46.70, toestel 1461), Gegadigden, die zich reeds eerder hebben gemeld, behoeven zich thans niet opnieuw op te gevén. In werkelijke dienst zijnde militairen die voor deze uitzending in aanmerking wensen te komen dienen zich te wenden tot hun commandant. Voorts worden nog gevraagd een operatie-assistent en een röntgen-assistent, beiden in de rang van sergeant en een topografisch tekenaar in de rang van korporaal (militaire vooropleiding is voor deze functies niet noodzakelijk). DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 koorzang, 9 25 huisvrouw. 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 bas-bariton en piano, 12.00 gram.. 12.33 platteland, 12.40 piano en clavioline. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.25 zigeunermuz., 13.50 gram., 14.00 Zeg eens, Amerika.., 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte mu ziek. 17.50 militair vraaggesprek, 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 lichte muziek, 18.45 Paris vous parle. 18.50 dansmuz., 19.15 gram., 19.20 verzoekprogr., 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.15 lichte muz„ 21.35 ik weet wat u niet weet, 21.50 Tirolermuz., 22.35 gram.. 22.45 bui- tenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huivrouw, 9.35 gram., 9.40 Lichtbakeh, 10.00 kleuters, 10.15 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 niuews, 13.20 act., 13.25 lunchconcert. 14.00 gevar. progr.. 14.50 gram., 15.30 Ben je zestig?. 16.00 zieken. 16.30 Zie- kenlof, 17.00 jeugd, 17.45 regerlngsuitz., 18.00 lichte muz., 18.15 gram., 18.20 sport, 18.30 Metropole-orkest, 18.52 act.. 19.00 nieuws. 19.10 gram.. 19.15 Boek der Boeken. 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Brabants Orkest, 21.20 piano, 21.50 radiodokter, 21.55 strijkkwartet, 22.35 gram., 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Actualiteit. Weerpraatje. Uw machtige armdocumentaire. Ge- illustreerd overz. van de Nederl. speel filmproductie. ENGELAND, BBC. Home Service. 330 m.: 17.00 orkest. 20.00 gevar. muziek. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz.. 13.45 BBC Welsh Or chestra, 16.00 militair orkest, 16.45 lich te muz., 17.30 amusem.muz., 18.00 gevar. muziek, 22.00 concert, 23.20 fimusem.mu- ziek, 0.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER, RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omroeporkest. 13.25 ope- rettemuz.. 17.45 amusem.muz., 22.10 jazz muziek. 0.30 piano. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkest, 13.50 kamermuziek. 19.01 klass. muziek, 20.00 kamermuz. BELGIË, 324 m.: 12.34 operettemuz., 13.25 orkest. 20.00 orkest. 21.30 orkest. 484 m.: 12.05 lichte muz., 16.00 lichte muz.. 16.35 lichte muz., 20.00 Le6 Cloches de Corneville, 22.10 omroeporkest. (Van onze correspondent) „Van de toegespitste controverse tus sen N. B. v. L. O. en N.W.B. wordt de Nederlandse wandelaar en de Neder landse naam in de vreemde de dupe. Zij die besloten hebben tot de organisatie van een tweede Vierdaagse, hebben de nationale en internationale facetten en het wandelbelang in het algemeen niet of niet voldoende in het oog gehouden", aldus burgemeester Ch. Hustinx van Nijmegen tijdens een te Nijmegen ge houden persconferentie. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat Nijmegen niet de minste hinder van de te Apeldoorn te organiseren Vierdaagse zal ondervin den. Hij betreurde het echter, dat deze splitsing heeft plaats gevonden, daar zulks wel een zeer vreemde indruk moet maken op de buitenlandse deelnemers. Hij deelde voorts mede, dat het ge meentebestuur van Nijmegen alle moge lijke steun aan de N. B. v. L. O. zal ver lenen bij het organiseren van de komen de internationale vierdaagse afstands marsen te Nijmegen. Burgemeester Hustinx had deze pers conferentie belegd, om nadere mede delingen te doen omtrent zijn „goede diensten" in dit geschil. Hij resumeer de de gang van zaken als volgt: De N.W.B. heeft er behoefte aan ge voeld de afgebroken onderhandelingen, die onder auspiciën van het N.O.C. werden gevoerd, weer op te nemen. Daartoe kwamen enkele heren van de N.W.B. naar Nijmegen om met de bur gemeester van gedachten te wisselen. Daar de burgemeester niet aanwezig was, werden zij ontvangen door een van de wethouders. De afgevaardigden van de N.W.B. zaten toen echter reeds met de formele moeilijkheid, dat zij de opdracht hadden een tweede Vierdaag- èBSÉSSi se te organiseren. Zij stelden de wet houder de vraag of de mogelijkheid bestond, dat de N.W.B. een Vierdaagse in Nijmegen zou kunnen organiseren en zo ja, of het gemeentebestuur van Nij megen dan bereid zou zijn om aan het bestuur van de N.W.B. dezelfde facili teiten en steun te verlenen als aan de N.B.V.L.O. De wethouder kon in deze vanzelfsprekend geen enkele bindende uitspraak doen. Mr. Hustinx heeft zich hierna gewend tot de directeur van het N.O.C., drs. W. van Zijll (onder wiens auspiciën de onderhandelingen tot nu toe plaats had den gehad). Zowel mr. Hustinx als drs. Van Zijll kwamen tot de overtuiging, dat het niet juist is om te gaan praten met de dreigementen van de N.W.B. als stok achter de deur. Een tweede moei lijkheid vormde 't feit, dat de N.B.V.L.O. een voorstel had gedaan om in federa tief verband met de N.W.B. samen te werken, een voorstel, dat door de N.W.B. echter van de hand was gewezen. Het kwam de burgemeester derhalve als onjuist voor om mensen bijeen te bren gen, wanneer niet aan weerszijden de vaste wil bestond, om tot overeenstem ming te geraken. In een onderhoud, dat burgemeester Hustinx vervolgens met majoor Breu- nesse had, bleek dat deze persoonlijk van mening was, dat zijn bestuur weinig animo zou hebben nogmaals te gaan onderhandelen met de N.W.B., daar zij zich min of meer gechanteerd voelde. In antwoord op de vraag van burge meester Hustinx: „Indien het bestuur van de N.B.V.L.O. een daartoe strek kend verzoek van het N.O.C. ontvangt, is het dan bereid tot een samenkomst met de N.W.B. ter bespreking van bestaan de of vermeende geschilpunten ten einde tot betere verhoudingen tussen genoemde bonden te komen?" antwoordde het be stuur van de N.B.V.L.O. schriftelijk, dat na het stellen van deze vraag „zich in de loop der gebeurtennissen, samenhan gende met de in gang zijnde actie van de N.W.B. tegen de N.B.V.L.O. omstandig heden hebben voorgedaan, waarvan het verloop en de ontwikkeling van het be stuur de resultaten moeten worden afge wacht, alvorens u een antwoord op de door u gestelde vraag kan worden ge geven". Op grond van dit antwoord had het naar het inzicht van mr. Hustinx geen zin verdere stappen te ondernemen. AALSUM 11 te Duala. AARDIJK p. 12 Scilly, 13 te Havre. ABBEKERK 12 van Pt. Said n. Genua. ALAMAK 12 te Genua. ALDABI 12 nm. te Antwerpen. ALPHACCA 12 te Vittoria. ALPHARD 11 te Rotterdam ALUDRA 12 van Pt. Said n, Rotterd. AMERSKERK 12 nm te Aden AMOR p. 12 nm. Gibr. n. R'dam. AMPENAN 12 te Kuwait. AMSTELDIJK 11 te Antwerpen AMSTELVEEN 12 te Curasao. ANNENKERK 11 te Hamburg. ARENDSKERK 11 te Manila. ARNEDIJK p. 12 Scillys n. N. York. ARUNDO 12 nm. te Rotterdam. BAARN 12 te Manta. BALI 12 te Surabaja. BANTAM p. 12 Ceylon n. Belawan. BARENDR. p. 12 Rasfartak n. Pladju. BENNEKOM 11 te Pimentel. BLITAR 12 te Aden, 13 n. Rotterdam. BORNEO 11 te Pladju. BOSKOOP 11 te Callao. BREDA 11 te Amsterdam. CALLISTO p. 12 nm. Guam n. Sydney CERAM 12 v. Suez n. Perz. Golf. CIRRUS 13 te Rotterdam. CLAVELLA 11 nm. v. Manilla n. Miri. DANAE 12 te Catania. DELFSHAVEN p. 12 Kp. St. Vine. n. M'hro. DIEMERDIJK 12 te Los Angeles. DONGEDIJK p. 12—13 Bermuda n. Antw DRENTE p .11 Malta n. Alexandrië. DUIVENDR. p. 12 Ouessant n. Liverp. DUIVENDIJK 11 te Rotterdam. EEMDIJK 12 te Antwerpen. EENDRACHT 11 te Pt. Said. ELMINA 12 te Antwerpen. ENA p. 12 Padang 11. Mena Ahmadi ENGGANO p. 12 Gibr. n. Marseille. EOS 12 nm. te Amsterdam. ETREMA 12 te Spezia. FAIRSEA 11 van Melbourne n. Aden. GAASTERKERK 19 te Zanzibar. GAASTERLAND 11 te Rio Grande. GACILA 12 te Thameshaven. GAROET 11 te Surabaja. GOOILAND 12 te Las Palmas. GORDIAS p. 12 Ouessant n. Midd. Zee. HATHOR 11 te Lattakia. HECTOR p. 12 Ouessant n. Gibr. HECUBA 12 te Bremen. HEELSUM 11 te Charleston. HEEMSKERK 12 v. Aden n. Bahrein. HELDER 11 te Amsterdam. HELENA 12 te Antwerpen. HERA 12 v. Guanta n. Curasao. HOOGKERK 12 te Hamburg, INDRAPOERA 11 te Rotterdam. JAPARA KRL. p. 12 Sabang n. Priok JOH. v. OLDENB. p. 12 Algiers n. Amst. JUPITER U v. Malta n. Piraeus KERTOSONO 11 van Surab. n. Madras. KOTA AGOENG p. 12 Kp. St. Vine. n. R'd. KOTA BAROE p. 12—13 Malta n. Hallf KOTA GEDE 12 te Baltimore. KOTA INTEN 11 te Tampa. LAAGKERK 9 te Geelong. LAERTES p. 12 Kp. Dondra n. Penang. LANGKOEAS p. 12 Messina n. Genua. LAURENSKERK 12 nm.—13 te Bombay. LAWAK 12 te Portland Oreg. LEERSUM p. 12 Miami n. Charleston. LEKKERKERK 12 v. Aden n. Calcutta. LEMSTERKERK 11 te Hamburg. LEOPOLDSKERK 11 te Damman. LEUVEKERK 12 van Pt. Said n. Rott. LIEVE VR.KERK p. 12 Ouesst. n. Mars LIMBURG p. 12 Algiers n. Beyrouth. LINGE p. 12 Ouessant n. Hamburg. LISSEKERK 11 van Muscdt n. Massakah. LOMBOK p. 11 Guam. n. Los Angeles. LOOSDR. p. 12 Finisterre n. Rotterdam. LUTTERKERK 12 van Suez n. Basra. MAAS p. 12 Ouessant n. Piraeus. MAASDAM 12 nm.13 te La Guaira. MAASLAND 12 11 u. n.m. te Amst. JTADOF.RA 12 te Belawan. MALVINA p. 12 Shanghai n. Nigats MAPIA 12 van Pt. Said n. A'darn. MARIEKERK p. 12 Ouessant n. Antw MEERKERK 11 van Suez n. Aden. MENTOR 11 te Malaga. MERWEDE 12 te La Pallice. METULA p. 12 Madoera n. Balikpsp. MITRA p. 11 Forrestr. n. Wellington MODJOKERTO 12 nm.—13 te Penang. NESTOR p. 12 Ouessant n. Barbados NIEUW AMSTERD. 12 te Cartagena. NIGERSTR. p. 12 Finisterre n. A'riam. NOORDAM p. 12 Scillys n. New York, NOORDWIJK 12 te New Orleans. OOTMARSITM 12 te Antwerpen. ORANJE 12 nm. te Colombo. ORANJEFONT. p. 12 Dakar n. A'dam. ORANJESTAD 11 te A'dam. ORESTES 12 v. Guaira 13 te Po. Cabello ORTON 12 nm. te Palermo. OVERIJSEL 12 nm. te Antwerpen. PER NA 12 te Pladju. POLYDORUS 10 v. Halifax n. Gibr. POLYPHEMUS 12 van Aden n, Penang. PR. FRED. HENDR. p. 12 Kp. Gata n. Pir, PR. J. W. FRISO p. 12 Scilly n. Hallf. WHINS MAURITS 10 te Bristol. PR. WILLEM III 11 te Rotterdam. PR. WILL. IV 10 van Burriana n. Gandia RAKI 12 van Suez n. Bahrein. RIDDERKERK 12 te Antw. ROTTI P. 12 Kp. Bon n. Pt. Said. RIJNDAM p. 12 Scillys n. Rotterdam RI.TNKERK 12 te Calcutta. SALLAND 12 te Santos. SAPAROEA 11 nm. te Pointe Noire SAMARINDA 9 te Portland Oreg. SARANGAN 13 te San Francisco. SARPEDON p. 12 Wight, n. W. Indië SCHERPENDR, p. 11 Vittoria n. Santos. SCHIE 11 te Amsterdam. SCHIEDIJK 11 te Belawan. SIBAJAK p. 12 Azoren n. Willemstad. SINGKEP 12 te Singapore. ST. ALKMAAR p. 12 Bahamas n. Ned. ST. DORD p. 12 Balearen n. Fto. Emp. ST. MAASSL. p. 12 Lofoten n. Kirkens. ST. SCHIEDAM p. 12 Gibr. n. Savona. STR. BANKA p. 12 Cairns n. Brisb. STR. MAKASSAR 12 te Mauritius. SUMATRA p. 12 Massakah n. Aden. TABIAN 12 nm. te A'dam. TABINTA 12 te Banjuwangi. TAMO 11 te Philadelphia. TEGELBERG 10 te Durban. TEIRESIAS p. 12 Sabang n. Bangkok. TERNATE 12 te Rotterdam. THALATTA p. 12 Perim, 13 te Aden. TIB A 12 te Vittoria. TIBIA 10 van Hongkong n. Singapore. TJIBANTJET 11 te Singapore. TJIKAMPEK p. 12 Formosa n. Shimizu. TJILUWAH 11 11m. te Hongkong. TOMORI 12 te Tj. Priok. TOSARI p. 11 Socotra n. Colombo. WAAL 12 te Istanboei. WATERMAN 1314 te Paramaribo verw. WESTERDAM p. 12 Kp. Sable n. R'dam. WIELDR. p. 11 Bahama's n. Pt. Said. WILLEMSTAD 11 te Curasao. WINSUM 11 v. Port Gentii n. Equata WINTERSWIJK p. 12 Finisterre n. Gent. WONOSARI 12 te Penang. IJSSEL 11 te Lissabon ZEELAND KRL. 12 nm. te Priok. ZUIDERKR. p. 12 Madeira n. Kaapst. ZIJPENBG. p. 12 Kp. St. Vine. n. Brindisi. Advertentie De definitieve vorm van de ronde van Frankrijk 1953 ziet er in menig op zicht anders uit dan hier en daar werd vermoed. Als aanvangsdatum is niet 1, maar 3 Juli gekozen en op 26 Juli arri veert de karavaan weer te Farijs. Op merkelijk is het gering aantal pashoog ten, die genomen moeten worden, in vergelijking bij het vorig jaar. Niet minder dan zestien cols van 1952 zijn uit het schema van 1953 verdwenen, doch de beruchte Vars, de Izoard en de Lautaret zijn weer in de route opgeno men. De Izoard is de hoogste pas van de Ronde en bereikt 2350 meter. Als men de etappes bestudeert, valt het op. dat de Ronde van Frankrijk dit jaar wel buiten slands komt. maar al léén in België. Italië en Zwitserland komen niet in het spel voor en van Spanje, Duitsland en Nederland is in het geheel geen sprake. Het aantal kilo meters bedraagt om en nabij 4450. het geen minder is dan de laatste jaren het geval is geweest. Slechts één etappe is tegen het uurwerk uitgeschreven en wel LyonSt. Etienne over slechts 70 km., twee dagen voordat men weer te Parijs arriveert. De 22 etappes zijn als volgt samenge steld: 3 Juli le etappe; Straatsburg— Metz 175 km.; 4 Juli 2e etappe: Metz Luik 212 km.; 4 Juli 3e etappe: Luik— Rijssel 223 km.; 6 Juli 4e etappe: Rijs- selDieppe 184 km.; 7 Juli 5e etappe: DieppeCaen 192 km.; 8 Juli 6e etappe: CaenLe Mans 199 km.: 9 Juli 7e etap pe: Le MansNantes 178 km.: 10 Juli 8e etappe: NantesBordeaux 337 km.; 11 Juli rustdag te Bordeaux; 12 Juli 9e etappe: BordeauxPau 199 km.; 13 Juli 10e etappe: PauCauterets 100 km.; 14 Juli He etappe: CauteretsLuchon 115 km.; 15 Julj 12e etappe: LuchonAlbi 223 km.; 16 Juli 13e etappe: AlbiBe- ziers 210 km.; 17 Juli 14e etappe: Be- ziersNlmes 222 km.; 18 Juli 15e etap pe: Nimes—Marseille 177 km.; 19 Juli 16e etappe: MarseilleMonaco 238 km.; 20 Juli rustdag te Monaco; 21 Juli 17e etappe: MonacoGap 260 km.; 22 Juli 18e etappe: GapBriangon 165 km.; 23 Julj 19e etappe: BriangonLyon 230 km.; 24 Juli 20e etappe: LyonSt. Etienne 70 km. tegen het uurwerk; 25 Juli 21e etappe: St. EtienneMonlugon 210 km.; 26 Juli 22e etappe: Montlugon Parijs 318 km.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5