Moskou tegen de Joden Radio-Moskou spreekt van terroristische samenzwering SOVJET-PERS EIST DE DOODSTRAF voor gearresteerde artsen Beschuldiging voorspel geacht van een van de meest opzien barende processen na de oorlog BOOTTREIN BOTST OP STILSTAANDE D-TREIN JODEN worden vervolgdomdat Sovjets in hen een kapitalistische klasse zien li Tussen neus en lippen Wagenvoerder in zijn cabine bekneld geraakt Militair uit jeep geslingerd Tot hoofd en hart dei MORRIS iefmifcuim/! Amerika wijzigt bouwplannen WOENSDAG 14 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25581 In Bulgarije Tsjechische bisschop uit ambt ontzet Huisarrest voor Mgr. Trochta Jongetje aangereden en gedood Mijnongeval in België eist elf doden Tussen Maassluis en Vlaardingen Aan zijn verwondingen overleden Bewoners van plaatsen bij Berlijn moeten evacueren Oorlogsmisdadigers worden uitgeleverd Toezegging van Adenauer I DR. FRIEDENAU IN NEDERLAND e- I ld J Ravage valt mee WINDJACKETS - SWEATERS Gaat Fokker nu de Javelinsbouwen? Vergiftigingsgeval in Maasdam Man dood aangetroffen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De opzienbarende Russische be schuldiging, dat een aantal art sen voor het merendeel Jo den hebben gepoogd een eind te ma ken aan het leven van enkele hoge Sovjet-functionarissen, wijst er op, dat het beruchte Praagse proces tegen Slansky en de zijnen inderdaad moet Worden gezien als een van de eerste schakels in een keten van anti-semieti- sche acties. Ook andere gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn hebben die indruk bevestigd. Er is in deze keten Van anti-Joodse symptomen een stij gende lijn waar te nemen: van de satel lietstaten is het toneel van de kunst matig geënsceneerde vervolging over geplaatst naar het hart van het Rus sische communisme, Moskou zelf. In de gedane beschuldigingen valt het op, dat het artsen betreft, die waren belast met de medische zorg voor hoog geplaatste Sovjet-politici. Daaruit mag men afleiden, dat het niet de eerste de beste, maar zeer vooraanstaande me dici zijn, die tot slachtoffer van de aan val zijn uitgekozen. Voorts zou men hebben ontdekt, dat de in 1948 gestor ven Zjdanof, die destijds door velen werd gezien als de opvolger van Stalin en als de belangrijkste man na Molotof en Stalin zelf, tengevolge van de toe leg der thans aangeklaagden een ge welddadige dood zou zijn gestorven. Zjdanof is de man. die drie maanden vóór zijn dood nog deelnam aan een cominform-bijeenkomst in Roemenië, waar Tito uit de communistische In ternationale werd gestoten. Radio Mos kou deelde op de avond van zijn dood mede, dat Zjdanof „na een ernstige ziekte was gestorven". In een andere radio-uitzending van Moskou werd zijn dood toegeschreven aan een ernstige hartkwaal. De correspondent van U. P. te Moskou verklaarde echter, dat Zjda- hof er drie maanden vóór ziin dood nog kerngezond uitzag. Onmiddellijk na zijn dood ontstond reeds twijfel aan de oorzaak van zijn dood en algemeen Was men er in Westerse politieke krin gen van overtuigd, dat hij bij Staiin in ongenade was gevallen. Het enige re sultaat van Zjdanof's politiek was im mers geweest, dat de rest van de we reld zich nog hechter tegen het com munisme had aangesloten, en voorts Werd hij verantwoordelijk geacht voor Ruslands politieke beleid in Duitsland, hetwelk tot gevolg had gehad, dat het Westen zijn posities in Duitsland had versterkt. Tegen deze achtergrond gezien doet het merkwaardig aan, dat thans na 5 jaar Moskou zelf de „ware" oorzaak van Zjdanof's dood heeft ontdekt. Het ligt Voor de hand, dat men dit tijdsverloop heeft willen benutten om twee vliegen in een klap te slaan: het perfide aan klagen van een aantal artsen en het van zich afschuiven van de klemmende beschuldigingen met betrekking tot de werkelijke doodsoorzaak van een in ongenade gevallene. Men vraagt zich af, wat voor Mos kou de diepere beweegredenen zijn om langzaam maar zeker over te gaan tot een Jodenvervolging, Waarin de Nazi's hun zijn voorgegaan. Bij het zoeken naar een verklaring houde men vooreerst enige concrete in ternationale omstandigheden in het °og: Rusland ziet met lede ogen, dat he jonge staat Israël steeds he.chter in de Westerse invloedssfeer geraakt, en anderzijds zal het zijn uiterste best doen, he Arabische landen zoveel mo gelijk daaruit vandaan te houden, zulks in verband met de geweldige strategi sche belangen rondom het Middellandse Zee-bekken. Nog in een andere, algemener omstan digheid zal een verklaring voor het Russische optreden moeten worden ge- Zocht. De Joden ziin immers een volk niet een internationale spreiding en la ten zich moeilijk binden binnen een eng nationalistisch kader. Gezien de aller wegen waar te nemen kentering van het Communisme in nationalistische rich- t'ng komt dit feitelijke en mentale as pect van het Jodendom de Kremlin- heersers allerminst van pas. Met des te *heer ongerustheid mag men de ver schijnselen van het ogenblik volgen, °mdat men ook ten tijde van het natio- haal-socialisme gezien heeft, hoe een 8gressieve afzondering van de rest der Wereld het anti-semitisme als neven verschijnsel heeft gekend. In diezelfde Richting wijst het bekende verband, ook *"ans in de langzamerhand vervelend Wordpnde bewoordingen gelegd tussen het Jodendom en de „Engels-Ameri- haanse oorlogsstokers". Wij leven in een tijd, waarin druk ge sproken wordt over de „rechten van de hiens". Het is te hopen, dat. nu de Sov- ict-heersers de Joden hebben uitgekozen als momenteel slachtoffer van hun voortdurende verkrachting van deze Jachten, van nog meer aanhangers van "et communisme eindelijk de verblinde °gen mogen opengaan. Alle vooraanstaande Russische bladen hebben gisteren geëist, dat de negen artsen, die gepoogd zouden hebben enige vooraanstaande Russische leiders uit de weg te ruimen, spoedig worden berecht en tot de doodstraf zouden worden veroordeeld. Radio-Moskou heeft gisteren de hele dag vrijwel alle uitzendingen gewijd aan de „terroristische samenzwering". Vijf van de negen artsen, die van „medische sabotage" beschuldigd werden, zijn Joden. Drie van de beklaagden behoorden tot de vijf geneesheren, die op 31 Augustus 1948 de overlijdensacte van Zhdanov hebben getekend. Zhdanov, die men lange tijd geschouwd heeft als de mogelijke opvolger van Stalin, is onder geheimzinnige omstandigheden gestorven. De Pravda legde er gisteren de na druk op, dat „de veiligheidsorganen thans meer dan ooit waakzaam dienen te zijn en alle spionnen, moordenaars en saboteurs in de Sovjet-Unie moesten opsporen". De veiligheidsdienst zal zijn activiteit ongetwijfeld opvoeren, nu de Pravda een dergelijke waarschuwing publiceert. In de bekendmaking van radio-Moskou werd betoogd, dat de artsen, via een Joodse organisatie (be kend staande als de „Joint") door de Amerikaanse en Britse inlichtingen dienst voor hun diensten beloond wer den. Een woordvoerder voor de Ameri can Joint Distribution Committee heeft verklaard, dat zijn organisatie in Europa bekend staat als de „Joint" en dat, als de aanvallen van Moskou gericht zijn tegen de „Joint" dit te belachelijk is om er commentaar op te leveren. De woordvoerder zei, dat de Russen reeds eerder tweemaal aan vallen tegen de „Joint" hadden ge daan. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard. dat de beschuldigingen van een medische en Zionistische samenzwering op een „toenemend gevoel van binnen landse onveiligheid duiden" In 'n pers communiqué werd gezegd, dat de ar restatie van een aantal Joodse doktoren in de Sovjet-Unie op de beschuldiging van medische sabotage een nieuwe stap schijnt te zijn in de Russische anti- Joodse campagne, zoals die tijdens het proces tegen Slansky c.s. tot uiting ge komen is. De Russen hebben weer hun toevlucht genomen tot een hunner oude technie ken. De werkelijke motivering van hun beschuldigingen is nog niet bekend maar de Russen hebben reeds eerder van deze aanklacht wegens medische sabotage gebruik gemaakt. Tijdens de zuiveringsprocessen van 1937 werd bij voorbeeld betoogd, dat de schrijver Maxim Gorki het slachtoffer geworden was van medische sabotage, gepleegd door tegenstanders van Stalin. In Washington wordt ook belang ge hecht aan de critiek die via de radio en de leidende kranten uitgeoefend is op de deugdelijkheid van de veilig heidsdienst, die er niet in geslaagd is de misdadige actie van de doktoren tijdig te ontdekken. Hieruit is de veronder stelling gegroeid dat wellicht ook een zuivering in de gelederen van de gehei me politie op het programma staat, waarbij Beria, een van Stalin's naaste medewerkers, moeilijk gesauveerd zal kunnen worden. Leiders van de Joodse gemeenschap in de V.S. hebben de arrestatie van een aantal Joodse artsen in Rusland een daad van „onverbloemd anti semitisme" genoemd, „gebaseerd op vervalsingen, die een halve eeuw oud zijn". In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat de beschu.diging van de negen medici een voorspel is tot een proces dat één der opzienbarendste se dert de oorlog zou kunnen zijn. Deskundigen van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken houden verder rekening met de mogelijkheid, dat de communisten voorbereidingen treffen voor een georganiseerde cam pagne tegen de joden met als mogelijk oogmerk de steun te krijgen van de anti-semieten in Duitsland en de Ara bische landen. Inmiddels wijzen diplomatieke be richten uit Sofia er op, dat de schijnprocessen tegen joden die nu door de communistische wereld gaan, spoedig ook in Bulgarije zullen plaats vinden. De hoofdbeklaagde in 'iet proces zou volgens deze berichten kunnen zijn de voormalige Bulgaarse minister van Handel, Ganev, die verleden jaar uit zijn ambt ontzet werd. Onder de beklaagden kunnen zich ook bevinden de voormalige minister voor de Zware Industrie, Anten Jugov, en de voormalige minheer van Land bouw, Nicola Stoilov. Beiden werden verléden jaar gezuiverd. Volgens berichten die in Wenen bin nenkomer. schijnt de ontzetting van Ganev samen te vallen met de bijna volledige economische afzonde* ing van Bulgarije van het Westen. Tegen het einde van 1952 bedroeg de Bulgaarse in- en uitvoer naar en van Westelijke landen slechts 7 pet. van de totale han del. De rest van de nandel wordt ge dreven met Rusland en de satellietlan- den. Desniettegenstaande is het moge lijk dat Ganev er van beschuldigd wordt getracht te hebben de buiten landse handel van Bulgarije te nauw te verbinden aan het Westen. Alexandrowitsj Zhdanov. De" bisschop van Leitmeritz, in Ts.ie- choslowakije, Mgr. Trochta, is naar eerst thans bekend wordt door de com munistische machthebbers sinds enige maanden „uit zijn ambt ontzet". De kathedraal werd reeds spoedig na de uitvoering van het besluit tot afzetting gesloten wegens „hoogst noodzakelijke herstelwerkzaamheden". Reeds was bekend, dat Mgr. Trochta onder huisarrest stond, de H. Mis slechts in zijn huiskapel mocht opdragen en niemand dan zijn moeder mocht ont vangen. Voor het laatst heeft men de bisschop gezien tijdens de processie op Sacramentsdag 1950. De bisschop is tijdens de tweede wereldoorlog ook door de nazi's gevangen gezet, omdat hij weigerde met hen mee te werken. Het 4-jarig jongetje H. N. werd Maan dagmiddag op de Rijksweg Goor-Diepen- heim aangereden door een uit Diepenheim komende bestelauto. Het jongetje werd zodanig gewond, dat het Dinsdagmorgen in het R.K. Ziekenhuis te Hengelo aan de bekomen verwondingen overleed. In de afgelopen nacht heeft zich in een Belgische mijn te Wasmes een mijn- gasontploffing voorgedaan. Er zouden elf doden en 16 gewonden te betreuren zijn. Tussen Maassluis en Vlaardingen is gisteravond omstreeks 19.45 uur de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam achter op de D-trein naar Hamburg ge reden. Tengevolge van deze aanryding geraakte de wagenvoerder van de boot trein naar Amsterdam bekneld in de bestuurscabine. Men is er na ongeveer een uur in geslaagd hem met behulp van snijbranders uit zijn benarde positie te ver lossen. Nog zes andere inzittenden van beide treinen liepen verwondingen op. (Van onze correspondent) Dinsdagmorgen slipte op de Rijksweg MarkeloGoor een militaire jeep. De naast de bestuurder gezeten, uit Hillegom afkom stige sergeant G. P. J. Sch. werd uit de jeep geslingerd en ernstig gewond. In de loop van de morgen overleed hij in het R.K. Ziekenhuis te Hengelo. De beide militairen namen deel aan voorbereidende oefenin gen voor de oefening Polsstok, die van daag en morgen in Twente gehouden wordt. Inwoners van Oost-Duitse plaatsen in de omgeving van Berlijn maken er mel ding van dat alle woningen, die in een kring van ongeveer één km. om Ber lijn liggen, op bevel van de autoriteiten moeten worden ontruimd. De West-Ber- lijnse politie kreeg van talloze zijden bevestiging van deze berichten. De persdienst van de West-Duitse Bonds republiek heeft volgens A.P. Dinsdagavond bekend gemaakt, dat kanselier dr. Conrad Adenauer toegezegd heeft de zeven Neder landse oorlogsmisdadigers, die naar Duits land gevlucht zijn, bij hun arrestatie aan de Nederlandse politie over te leveren. Adenauer heeft verklaard dit „in het be lang van de Duits—Nederlandse betrekkin gen te zullen doen". De voorsteven van het Franse s.s. „Fauzon" werd door een aanvaring met het Costaricaanse schip „Aster" zwaar beschadigd. Hoewel men vreesde, dat de „Fauzon" zou zinken, slaagde men er toch in het schip naar Vlissingen te slepen. .0U' chiK' e onlangs door het centrale comité der Oost-Duitse communistische S.E.D. aan gekondigde zuivering blijkt behalve tegen staats- en partijfunctionarissen, vooral ®8en de Joden gericht. Zij sluit daarmee aan bij de algemene tendenz, die sinds "Jet beruchte Slansky-proces, dat in November in Praag werd gehouden, de wereld "hidelijk maakte, dat de communistische autoriteiten in Oost-Europa „het werk, ^:lt Hitier bijna voltooid had, af zouden maken", zoals een naar West-Berlijn Itevluehte Jood het onlangs uitdrukte. ken Joden maakt dit natuurlijk niet veel verschil, maar de mogelijkheid blijft bestaan, dat arme Joden door de aangekondigde maatregelen niet zullen worden getroffen. De Oost-Duitse staats politie heeft de Joden geregistreerd op grond van gegevens uit de bevolkings registers. Hierin staat echter niet het ras, maar wel de religie vermeld. Dezer dagen is er in het „Wereld beeld" in De Tijd reeds op gewezen dat de directe aanleiding voor de huidige zuiveringsgolf vooral gezocht moet wor den in de slechte economische toestand in Oost-Duitsland. Dit jaar wordt dan ook de slechtste voedselpositie verwacht sinds 1946. De oorzaken daarvan zijn velerlei. Op de eerste plaats het feit dat de boeren niet aan hun leverings plicht kunnen voldoen doordat hun oogst te hoog is geraamd. Als gevolg daarvan „Toch hebben de communistische maatregelen tegen de Joden een andere chtergrond dan die van de Nazi's, zo „erklaarde dr. Th Friedenau, de leider j®r West-Berlijnse Organisatie van Vrije „fristen, gisteren te Amsterdam, tij dens een persconferentie. Dr. Friedenau <*dt momenteel in ons land, onder fspiciën van de Internationale Juristen- jOftimissie en van het Nationale Comité v r Bestrijding van het Concentratie- u JfPsysteem, een aantal lezingen voor v oen van de rechterlijke macht en ad- q oaten, teneinde hen in te lichten over jh rechtstoestand en de rechtspleging m Oost-Duitsland. Friedenau was van mening, dat 3j. Joden niet vervolgd werden, omdat Van het Joodse ras zijn, maar omdat /Im^oht worden te behoren tot een Wtalistische klasse. Voor de betrok- worden tal van boeren wegens econo mische sabotage vervolgd, tengevolge waarvan velen hunner er de voorkeur aan geven naar het Westen te vluchten Het land komt braak te liggen. De oogst is verloren evenals een aantal broodno dige arbeidsproducenten. Er zijn zo reeds 15.600 boerenfamilies gevlucht, waardoor 2.274.000 hectaren onbebouwd zijn ge bleven. Anderen zijn niet gevlucht maar werden voor de rechter gedaagd. Hun grond werd aan de gemeenschap toe gewezen, zodat deze maatregelen vaak een indirecte collectivisatie ten gevolge hebben. In 1952 werden 3100 hoeven door dit lot getroffen. De mislukking van het vijfjarenplan beeft een aantal trouwe communisten aan bet twijfelen gebracht. Tegen ben richt zich op de eerste plaats de huidige zuivering. Herbert Matern, de chef van de partijcontrölecommissie, is onder staatstoezicht gesteld, evenals partij secretaris Streit. Het lid van het cen trale comité der partij, Paul Merker, is gearresteerd. Het zijn allen figuren die in het buitenland hebben gewoond en daar „besmet" zijn. Merker heeft zicb tevens voorstander getoond van terug gave der Joodse eigendommen. Sedert 1 Januari Is bovendien alle Joodse eigendom, dat de staat sinds de val der Nazi's in beheer had, volks eigendom geworden. Wat men vooral tegen heeft op de Joden (die vaak zeer vooraanstaande posten bekleden) is, dat zij hun verstand gebruiken en critiek hebben op het communistisch beleid. Zij zijn derhalve niet de trou we satelliet die Stalin nodig heeft. Uiteraard werden tijdens deze con ferentie vragen gesteld over de op 8 Juli van het vorig jaar op zo spectaculaire wijze ontvoerde dr. Linse. Linse, die een van de eerste medewerkers was van dr. Friedenau, werd op klaarlichte dag in West-Berlijn in een auto getrokken, en sindsdien is officieel niets meer van hem vernomen. De geallieerde autoritei ten hebben bij herhaling geprotesteerd bij de Russen, maar dezen verklaarden niets te weten. Officieel is dit ook zo. Linse is door de Oost-Duitse politie ontvoerd zonder medeweten van de Russen, die daardoor in ernstige moei lijkheden zijn gebracht. Sindsdien mo gen de Oost-Duitsers nog slechts ont voeren met toestemming van de Russen Dr. Friedenau wist echter op grond van betrouwbare gegevens, dat zijn vroegere medewerker tot voor kort nog in Oost-Berlijn gevangen werd gehouden Een hele leugen is minder ge- vaarlijk dan een halve waarheid De D-trein voor Hamburg stond om streeks kwart voor acht op het baan vak Vlaardingen-Maassluis „op de rem men" stil voor een onveilig signaal. Op dat moment naderde de boottrein uit Hoek van Holland. De bestuurder van de boottrein heeft verklaard, dat hij plotseling een geel licht, waarschuwings- sein, op het baanvak had waargenomen Omdat het zicht ter plaatse op dat mo ment slechts vijftig meter bedroeg, heef hij de trein niet tijdig meer tot stilstand kunnen brengen. Onmiddellijk nadat het gerucht van het ongeluk was doorgedrongen kwam van alle kanten hulp opdagen. De Nationale Reserve die juist een oefe ning hield verscheen op de plaats van de botsing, evenals de politie, de brandweer en de Rode-Kruiscolonne onder leiding van dr. Hasper. Direct werden pogingen aangewend om hulp te verlenen waar nodig. De burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusden, was onmiddellijk ter plaatse en nam de leiding van het hulpverleningswerk op zich. De bestuurder van de boottrein was de heer J. van Tongeren uit Rotterdam. Hij is in het ziekenhuis te Vlaardingen opgenomen. Hij heeft een schouderfrac tuur en een voetwond. De kok van de Wagon-Lits, C. A. van Nieuwendijk uit Naaldwijk, heeft enkele ribben gekneusd en waarschijnlijk een zenuwinstorting. Hij vertoeft eveneens in het ziekenhuis te Vlaardingen. De overige gewonden pijn in de borst, ribben gekneusd of hoofdwonde zijn na behandeling in het ziekenhuis naar huis gezonden. Vijf minuten voor tien is de D-trein met overgestapte passagiers uit de boottrein naar Rotterdam vertrokken. De boottreinpassagiers stapten in Schie dam uit en zijn met de gewone trein naar Amsterdam gegaan. De ravage is nogal meegevallen. Al leen de achterste wagen van de D-trein en het voorste deel van de boottrein ztfn beschadigd. Alle rijtuigen van de D-trein en alle treinstellen van de boot trein bleven in de rails. Twee militaire D-treinen en een D- trein voor Zuifl-Duitsland, die ook pas sagiers van de dagboot vervoeren, heb- Links de voorste wagen van de boot trein, de cabine is niet meer te zien, daar deze geheel in de achterste wagen van de D-trein is geschoven. ben met enige vertraging de plaats van het ongeval kunnen passeren. De bovenleiding van het electrische net is geheel intact gebleven. Twee wagens van de D-trein zijn op de plaats van de botsing achtergelaten. Kwartels Kwartels worden in Amerika als een bijzon dere lekkernij beschouwd. Daardoor kwam Cus Bradley op het idee een zieke vriend met een vet te kwartel te verrassen. Hij ging niet naar de poe lier, maar op jacht. Tien dagen lang jaagde hij zonder kans te zien een kwartel te verschalken. Ten einde raad ging hij toen maar met lege han den op ziekenbezoek. Doch zie, op een gegeven moment vloog door het epen raam een hele klucht van de vogels zijn auto binnen. Hij greep er twee en bereidde zijn vriend een dubbele ver rassing. Kachel De conservatieve Brits kunstcritici hebben met de handen in het haar en de mond vol tanden gezeten naar aanleiding van een tentoonstelling van de Amerikaanse schilder Ray Bethers. Bethers exposeerde in Parsons Galleries te Lon den n.l. 24 doeken, die alle als onderwerp had den de roestige oude kachel, diezich in het atelier te Parijs bevond, waarin de schilder ver scheidene jaren heeft ge werkt. Het was telkens diezelfde oude kachel, maar steeds in een an dere trant en opvatting van een andere schilder uitgebeeld. Bethers trachtm te zich de visie en werk wijze van twaalf grote schilders eigen te maken, van Rembrandt en Ru bens af tot de meest ex travagante modernen toe. Ter vergelijking met de nuchtere werkelijkheid hing een foto van de be wuste kachel tussen de schilderijen. Bethers, die als kunstredacteur in New York werkzaam is ge- meest, rekent zichzelf tot de modernen, maar hij beweert, dat hij in wezen niet verschilt van de schilders van de oude scholen, die hun best de den om een boom te schilderen zoals die hem zagen. Hij noemde zijn tentoonstelling „Thema en Variatiesen ver klaarde, dat zij ten doel had „een einde te maken aan de verwarring rond ae moderne kunst" en ie oewijzen, dat de moderne kunst niet op zichzelf staat, maar een voortzet ting is van de grote schilderkunst uit het verleden. Bethers is van mening, dat de kunst moet veranderen, wil zij levend blijven. Een vorm, die niet verandert, leeft niet, maar is een dood iets. De oude kachel veran dert, naarmate Bethers m de huid van verschillende schilders kroop, verba zingwekkend. Van Rem brandt via Gauguin, Cé- zanne, Munch, Van Gogh, Picasso naar anderen ver andert de kachel van vorm en kleur. Zij beweegt of staat stil. Aangepakt vol gens de modernste me thoden valt zij in vier kanten, driehoeken en bollen uiteen. Zij door loopt alle stadia van het expressionisme, cub isme, futurisme en surrealisme en al deze etappes demon streren toch een zeker verband tussen de ver schillende vormen, dat verrast. Waarom Bethers een oude kachel koos voor het in beeld brengen van zijn artistieke over tuiging? Daarover vertel de hij het volgende: „Ik heb ongeveer twee jaar aan de voorbereiding van deze tentoonstelling ge werkt en ik moest een su jet hebben, dat er aan het eind nog precies zo uit zou zien als bij het begin. Had ik een levend model genomen, dan zou dat dikker of magerder heb ben kunnen worden, en tn ieder geval ouder zijn geworden. Het zou waar schijnlijk niet altijd de zelfde kleding hebben willen dragen en er ge noeg van hebben gekre gen en me in de steek hebben gelaten. De oude kachel veranderde niet, de roest stamt waar schijnlijk uit de tijd van Napoleon. Het ding werd niet eens warm, hoeveel kolen ik er ook in stopte. Maar met liefde en op de juiste wijze bekeken, vind ik het een aardige oude kachel. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend droog weer met plaat selijk mist of wolkenvelden. Weinig wind. Over het algemeen lichte vorst. Zon: 8.42-16.58. Maan 8.54-16.47. In het kader van de West-Europese defensie werden in October 1952 plannen opgesteld voor de bouw van 250 Vickers „Swift" straaljagers in Engeland, terwijl o.a. Nederland eveneens een opdracht zou krijgen voor 250 „Swift" jachtvlieg tuigen. De bouwkosten zouden voor het grootste gedeelte door Amerika worden gedragen. Onlangs heeft nu het Amerikaanse Ministerie van Defensie, aldus de „Fi nancial Times", medegedeeld dat deze plannen gewijzigd zullen worden. Mo menteel worden nieuwe besprekingen gevoerd omdat de „Swift"-jager inmid dels reeds verouderd schijnt te zijn. Van het resultaat van de besprekingen is nog niets bekend geworden, maar volgens zegslieden in Londen is het niet uitge sloten dat nu de keus is gevallen op de ..Hawker Hunter" en op het allerlaatste Britse product de Gloster Javelin". Als deze plannen een definitief ka rakter zullen krijgen is het waarschijn lijk dat ook de Fokkerfabrieken op dracht zullen krijgen voor een licentie- bouw van „Javelins". Ook de Flat-fa brieken in Italië, die reeds de tech nische uitrusting hebben gekregen om „Venom"-straalvliegtuigen te bouwen zullen dan alsnog overschakelen op de „Javelin". In zijn woning te Maasdam is de heer Beider dood aangetroffen, terwijl zijn vrouw en 25-jarige zoon bewusteloos ble ken te zijn. Gedacht wordt aan voedsel vergiftiging of koolmonoxyde-vergiftiging. Moeder en zoon zijn naar het diacones- senhuis in Dordrecht overgebracht. Hun toestand is thans redelijk wel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1