Voor elk wat wils uit de Haarlemse huishouding Haarlems structuurplan is blijven liggen Georgette Hagedoorn Heemstede Twee SS -ers in arrest Bijzondere openbare werken bij BLIKSEMAFLEIDERS toenemende werkloosheid in Autobussen als stokpaardjes voor raadsleden 170 pagina's vragen en antwoorden Nieuwe zwem inrichtingen Weinig kans voor particulier architect bij gemeente ENORME BELANGSTELLING VOOR JEUGDBIBLIOTHEKEN 500.000- voor Haarlemse sportaccommodatie Gasverlichting legt het steeds meer af tegen electriciteit NIEUWE BOUWTERREINEN VOOR 12000 HUIZEN In Noord en Oost spoedig en in verdere toekomst Zweedse zeelieden aan de zwier Roofoverval te Blaricum Chauffeur herkent beiden HERINGA WUTHRICH POLITIE, VERKEER EN VERLICHTING WOENSDAG 14 JANUARI 1953 PAGINA 2 Uitbreiding van de Ambachtsschool V olksgezondheid SINTERKLAZIANA Het kopje koffie in de Stadsschouwburg Het nieuwe hoofd bureau van politie DE OMROEPER TE SPAARNDAM SCHUTTERSSTU KKEN IN HET STADHUIS Portret van de Koningin WIJKCOMITé IN HAARLEM-OOST?. De verlichting Wat de sociograaf doet Jongenswerk Burgerlijke Stand HERDENKING GEFUSILLEERDEN DE GEVALLENEN HERDACHT Inbraak Persoonlijk kampioenschap van Kennemerland J eugdkampioenschappen dammen FAILLISSEMENTEN Surséance van betaling SANTPOORT Marionettentheater voor de „Kunstkring" Jubileum bij P.T.T. HALFWEG In April bevolkings onderzoek t.b.c. Comité van aanbeveling geïnstalleerd Eén sprong door ruit, andere mishandelde agent ONTPLOFFING BIJ AMELAND Onbemande Belgische sloep aangetroffen „Veendam" hotelschip bij kroningsfeesten Beurs van Amsterdam Beurs van New York De plannen tot het verbeteren van de Ambachtsschool verkeren in een ver gevorderd stadium. De goedkeuring van het Rijk is reeds verkregen en de archi tect werkt de tekeningen uit voor een nieuwe vleugel, welke gebouwd zai worden op de plaats, waar nu de barak ken staan. Het aantal theorielokalen wordt uitgebreid en vermoedelijk wordt ook een gymnastieklokaal aan de school toegevoegd. Het rapport van de com- misie inzake het Nijverheidsonderwijs zal binnekort aan de raad worden toe gezonden. Advertentie HAARLEM politiek meenden enige leden, dat sub sidies voor sociale doeleinden moeten prevaleren boven die voor muziek- en zangverenigingen. In het hedenmorgen verschenen verslag van het besprokene in de afdelin gen uit de gemeenteraad van Haarlem over de begroting 1953 en het antwoord van B. en W., komen allereerst kwesties van algemeen beleid aan de orde. In Haarlem is het sedert de bezetting toegewezen bouwvolume geheel verwerkt, inclusief de met veel moeite verkregen extra-contingenten. Het verwijt door enkele leden over een zekere laksheid gemaakt, komen B. en W. dan ook ongegrond voor. Sedert 1946 werd een extra-bouwvolume van 451 woningen verwerkt. Als de ergste woningnood voorbij is, zullen krotqpruiming en sanering aan de orde komen. Gevraagd werd, evenals in enkele andere steden, een populair geschrift te verspreiden, waarin een inzicht wordt gegeven in de besteding van de over heidsgelden. B. en W. voelen daar niet veel voor, omdat het geschrift te omvangrijk zou worden. Een passende voorlichting door middel van de pers is een betere mogelijkheid. Een volgende vraag was, of het niet dienstig zou zijn een afzonderlijke wet houderszetel in te ruimen voor de volks huisvesting (woningbouw en verdeling woonruimte). Er heeft al enige ratio nalisatie plaats, luidt het antwoord, maar het instellen van een vijfde wet houdersplaats wordt nog niet nodig ge acht. De belastingverlaging voor de inko mens der middengroepen, waarop is aangedrongen, ligt niet in handen van de plaatselijke overheid. Enige onge rustheid bestond in een commissie over de voortdurende stijging van de subsi dies en van de uitgaven voor Sociale Zaken. In het antwoord concluderen B. en W., dat een algemeen stijgende ten- denz in de subsidies in overeenstemming is met de hedendaagse maatschappelijke ontwikkeling. Hoewel de liquiditeits positie van de gemeente bevredigend is, zijn de uitkeringen uit het gemeente fonds onvoldoende om het normale ac- crés van de uitgaven op te vangen. Een gunstige factor is, dat het surplus van de laatst verschenen rekening ook in 1953 zal doorwerken. De wethouder van financiën heeft het vraagstuk der over schotten door achteraf ontvangen uit keringen in studie. Daarbij zal het te rugstorten van de bedrijfsoverschotten aan het energiebedrijf, waarop een vra gensteller aandrong, niet kunnen ge schieden. Belangrijk was de discussie over de prijspolitiek der gemeentelijke bedrij ven. Vernieuwing en aanvulling der machinerieën vragen aanzienlijke ka pitaalsinvesteringen. Daarbij komt de vraag naar voren, of een deel der be nodigde middelen verkregen dient te worden door tariefsverhoging. Een verhoging zal echter daling van het verbruik tengevolge kunnen hebben en de grootgebruikers zullen andere energiebronnen gaan zoeken. Daarom hebben B. en W. nog geen standpunt ingenomen. Er wordt gewerkt aan de opstelling van een lijst voor openbare werken, welke bij optredende of dreigende werk loosheid voor uitvoering in aanmerking kan komen. In verband met deze taak verzwaring zal het personeel van Open bare Werken wellicht tijdelijk moeten worden uitgebreid. Bij het bespreken van de subsidie- lllillilltiiiiiiiiiiiiiitiiiiiaiiiiiiliiiiilliilliiillllllll iiimiiiiiiiiii Bij het hoofdstuk Volksgezondheid is bij de voorbespreking van de gemeente begroting medegedeeld, dat de verzor ging van geesteszieken in Haarlem niet bevredigend is geregeld, daar een ob servatiekliniek ontbreekt. Het college zal er aandacht aan schenken. Zonder de bezwaren van de huisves ting van het Grote Gasthuis te zeer te overdrijven, mag worden gezegd, dat een nieuw ziekenhuis binnen afzienbare tijd nodig zal zijn. Enkele leden zouden daarvoor de omgeving van de Planeten- laan willen bestemmen. Binnenkort zal een betrokken commissie voorstellen doen over de nieuwe organisatie van de zorg voor de geestelijke volksgezond heid in Haarlem. Uitbreiding der vriesruimten in het Openbaar Slachthuis zal in de nabije toekomst aan de orde komen, tegelijk met de gehele uitbreiding. B. en W. zijn Kunnen B. en W. maatregelen treffen, welke een eind maken aan het optreden van de vele St. Nicolazen? Zo is in de raadscommissie wederom gevraagd. Het is paedagogisch volkomen onjuist, dat dit traditionele kinderfeest opgeofferd wordt aan commerciële doeleinden. B. en W. antwoorden: „Er zijn geen vergunningen afgegeven vóór 15 Novem ber. Bovendien is er een einde gemaakt aan het optreden van Sinterklazen, die door caféhouders werden gehuurd om in hun tapperij zitting te houden. Wie Sin terklaas in een winkel wil laten optre den, moet een vergunning van de burge meester hebben. Er moet echter niet uit het oog worden verloren, dat het kind een Sinterklaas, zetelend in een winkel, volkomen zal kunnen accepteren, zon der de commerciële achtergrond te ont dekken. Vele kinderen kunnen daardoor kennis maken met de „Bisschop", ter wijl zij hem anders niet te zien zouden krijgen." Gaat daar de kwestie in eerste instan tie wel om? zo vragen wij. iiiiiiMiiiimiiiiiiimiiHiiiMiiiiiiimiHiiiiiiiiiiii1 iiiiiiiniiiiii voornemens het aantal schoolartsen met 1 uit te breiden, zodat ook de kleuters op t.b.c. onderzocht kunnen worden. Het sociografisch onderzoek heeft aan getoond, dat de behoefte aan een bad huis ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart aanmerkelijk geringer is dan in de rayons van de bestaande badhuizen. On danks de tariefsverhoging is het bezoek aan de volksdouchebadhuizen toegeno men, waardoor het nadelig saldo ver minderd werd. In overleg met de Sportraad wordt een definitief plan ontworpen voor de bouw van een zweminrichting aan de Flanetenlaan. De plaats voor een zwem inrichting in Oost is bepaald, maar moet wachten op de wegenaanleg. Voor de inrichting aan de Delft kunnen geen grote uitgaven meer gedaan worden, daar t.z.t. afbraak noodzakelijk is. Reeds drie jaar geleden is een motie over een structuurplan in de Haarlemse raad aangenomen. De initiatiefnemer van deze motie heeft nu kennelijk ge vraagd, wanneer er eens resultaat van is te verwachten. Door enkele sanerings plannen voor de binnenstad zou de plaats van het nieuwe politiebureau of de Stadsbibliotheek beter bepaald kun nen worden. B. en W. zijn het daarmee eens, maar merken op, dat de practijk sterker kan zijn dan de theorie, zoals nu door de urgentie bij het politie bureau blijkt. Ter secretarie heeft men het thans te druk met uitbreidingsplan nen in onderdelen te maken, maar nu de bebouwing van de buitenwijken grotendeels in plannen is vastgelegd, kan aan een facetplan voor de structuur begonnen worden. Dit jaar met enkele onderdelen. Ook is gevraagd of voor grote gebou wen geen meervoudige opdracht aan bijvoorbeeld vier architecten kan wor den gegeven. Dat moeten dan zeer bij zondere gevallen zijn, menen B. en W., omdat de belangrijke extra-kosten lang niet altijd het gewenste resultaat geven. Het Coornhertlyceum viel daarvoor niet in de termen. Misschien gold dit wei voor het nieuwe politie-bureau, maar, omdat Openbare Werken al zoveel voorbereidend werk hebben verricht en de urgentie groot is, is het inschakelen van een particulier architect niet ver antwoord te achten. Vergroting van de sluis bij Spaarn- dam vraagt tevens kapitalen voor uit baggering, waardoor het economisch rendement niet groot genoeg zou zijn. Zodra hogere organen hun fiat heb ben gegeven, kan met de bouw van de Prinsenbrug begonnen worden. Tussen Haarlem en BloemCTidaa! wordt thans overleg gepleegd over een nieuw plan voor een verbinding. Het aanleggen van de Westelijke randweg is voorlopig niet te verwachten. Het ligt in het voornemen in Spaarn- dam een rioolstelsel aan te brengen. Op desbetreffende vragen over het Frans Halsmuseum hebben B. en W. de raadscommissie geantwoord, dat voor het inwendig opknappen van verschil lende zalen in het Frans Halsmuseum plannen in overweging zijn. Getracht zal worden voor een deel financiële steun van Monumentenzorg te verkrij gen. In beginsel aanvaarden B. en W' de suggestie om een tentoonstelling te organiseren van waardevolle schilde rijen uit het particuliere bezit uit Haar lem en omstreken. De moeilijkheden om tot een betere huisvesting van de stadsbibliotheek en leeszaal te geraken hebben onlangs tot uitvoerige bespreking aanleiding gege ven. De commissie van toezicht is una niem van mening, dat de hoofdbiblio theek op het Prinsenhof dient te blij ven. Verbetering van de trap in de bibliotheek en leeszaal behoort niet tot de meest urgente werken. De belangstelling voor de jeugd bibliotheken is zó groot, dat in het „Huis te Zaanen" al enige maanden geen nieuwe inschrijvingen gedaan kunnen worden. Personeel en ruimte ontbreken om meer dan duizend kin deren te bedienen. Hetzelfde zal bin nenkort moeten geschieden met de jeugdbibliotheek aan de Schoutjes- laan, waar tweeduizend kinderen zijn ingeschreven. Samenwerking mei de schoolbibliotheken heeft nog niet plaats gehad; een eerste poging zal dit jaar geschieden met de openbare en R. K. lagere scholen in Spaarndam. Gevraagd is of het Haarlems Comité voor Nationale feesten niet meer ge bruik dient te maken van de diensten der Haarlemse muziek- en zangvereni gingen. Deze suggestie nemen B. en W. gaarne over. Kunnen er, zo is gevraagd, geen con sumpties rondgebracht worden in de pauze tijdens voorstellingen in de Stadsschouwburg? Het thans zo verve lende „ruifsysteem" zou daarmede be perkt kunnen worden. De exploitant is daarvan om verschillende redenen een beslist tegenstander. Het achtergebleven meestal onder de stoelen weggestopt servies veroorzaakt stoornis en schade door breuk. Overal is eenzelfde systeem als in Haarlem in gebruik. Met betrek king tot de subsidie voor de speeltuin verenigingen zal het advies van de in te stellen Jeugdraad worden gevraagd Er bestaat nog immer een groot te kort aan speel- en sportvelden. Naar schatting heeft Haarlem nog 34 ha. no dig om in alle behoeften te kunnen voorzien. Nog dit jaar zal de raad wor den voorgesteld een bedrag ter beschik king te stellen voor de uitbreiding van de totale sportaccommodatie. Ook de sintelbaan is weer ter sprake gekomen. Het zal nog wel even duren omdat de totale kosten zeer hoog zijn er een beperkte groep sportbeoefenaren ei slechts gebruik van kan maken. De Sportraad zal er echter in gekend wor den. De kleedhuizen op een drietal sportterreinen kunnen gebouwd worden als Gedeputeerde Staten het raadsbe sluit hebben goedgekeurd. B. en W. hebben een voorstel in overweging voor plaatsing van enig beeldhouwwerk ter herinnering aan de burgerzinlening bij de z.g. „Brink" in Haarlem-Oost. Verschillende raads leden vroegen ook voor andere nieuwe wijken versiering met beeldhouw werk. Er zullen twee nieuwe straten vernoemd worden naar de bekende Haarlemse illegale werkers Hannie Schaft en J. Hamelink. Binnenkort zal de Melkbrug geëlectri- ficeerd worden. Het centrale riolerings plan kan niet verder worden uitgevoerd, omdat het restant van het werkfonds- crediet van 3% millioen gulden door het Rijk is geblokkeerd tot het tijdstip, waarop een sterk toegenomen werkloos heid noopt tot extra-uitvoering van Openbare Werken. Partieel kan er nog wel wat gedaan worden. FILMS: Rembrandt: „Anna". Sylvana Mangano. Toegang: volw. Tijden: 2, 4.15, en 9.15 u. Cinema Palace: „Huwelijkswals". Toe gang: strikt volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Luxor: Prolongeert (derde week) „Lime light". Toegang: a. 1. Frans Hals: „De Vrijbuiters". In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „De arend van Madagas car". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy". Toegang: 14 jaar. Tijden- 2.15, 4.30, 7. en 9.15 uur. Spaarne: „De Zeehavik". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30 7 en 9.15 uur. Woensdag 14 Januari Stadsschouwburg 2 uur: Schoolmatinée „De Vrek"; 8 uur: Toneelver. „Nieuw Le ven": „Vader thuis". Minerva-Theater: „De Verenigde Spe lers" met „Gaslight", 8.15 uur. Donderdag 15 Januari Gem. Concertgebouw (gr. zaal)Piano avond Rudolf Firkusny. Aanvang 8 uur; Tuinzaal: Muziekver. „Arti et Religioni", 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterdams Toneel gezelschap Gysbreght van Aemstel (ber.), 8 uur. Miner va-Theater: Kleine mensen op de grote weg", toegang 14 j„ 8.15 uur. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring trad gisteravond in het Mi- nerva-theater te Heemstede op Georget te Hagedoorn, aan de vleugel begeleid door Pierre Verdonck. Stelden wij in 'n vorige beschouwing over dit artisten- paar reeds vast dat hier de voordrachts kunst tot in de diepste kern gereali seerd wordt, dit keer overtrof Georget te Hagedoorn zich zelf, althans voor ons gevoel. Het artistieke vermogen van deze voordrachtskunstenares strekt zich zover uit, dat zij de psyche van ieder individu dusdanig karakteriseert, dat het voor toehoorder en toeschouwer geen moment inspanning kost zich in bepaalde situaties, zowel van individuele perso nages als subjectieve omstandigheden, te verplaatsen. Naast de grote lof, die wij dus Georgette Hagedoorn toezwaaien, moeten we in één adem de pianist Pierre Verdonck noemen. Haast vanzelfspre kend richt zich alle concentratie op het B. en W. delen de lof, die raadsleden hebben uitgesproken over de wijze, waarop de politie in Haarlem haar taak vervult. Aan opleiding en vorming wordt veel zorg besteed en de agent wordt doordrongen van zijn dienende taak jegens de«gemeenschap. Er is geen sprake van, dat agenten op enigerlei wijze geprest zouden worden tegen hun wil proces-verbaal op te maken. Er zal worden nagegaan, of buiten Oud-Schoten, Tuindorp en Spaarndam nog in andere stadsdelen speciale wijkagenten nodig zijn Ten aanzien van de huisvesting van de politie valt nog weinig opwekkends mede te delen. De toestand in de Smedestraat is verre van ideaal. Ten aan zien van de overdracht van de nog in gebruik zijnde percelen Nassauplein 3 en 5 aan „De Spaarnestad" wordt gestreefd naar een, zo mogelijk, spoedige ontruiming. Versnippering in verschillende kleine percelen is ongewenst, zodat grote panden gevonden moeten worden. De plannen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau verkeren in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Ook het autobusverkeer is zoals altijd een geliefd stokpaardje voor verschil lende raadsleden. De rijtijden voor de bussen achten B. en W. toelaatbaar. Verwondering is uitgesproken over de persconferenties, die de N.Z.H. heeft gehouden over nieuwe indeling der bus lijnen. B. en W. antwoorden, dat de maatschappij geen gemeentelijke instel ling is en dus volkomen vrij is. De ge meentebesturen moeten evenals de Rijksverkeersinspectie goedkeuring op de plannen geven. Daar blijkbaar wordt aangenomen, dat niet alle raadsleden de krant lezen, wordt in het gedrukte ver slag der besprekingen in de commissie nog eens de indeling der lijnen gemeld. De prijs per rit van Haarlem-station naar het Provinciaal Ziekenhuis zal waarschijnlijk 20 ct. per enkele reis en 35 ct. per retour bedragen. De politie achl uit verkeersoogpunt het aantal bussen in de binnenstad nog niet on toelaatbaar groot. De middenstand en het publiek zijn zeer gesteld op haltes in de winkelstraten. Indien de tramlijn Amsterdam Zandvoort wordt opgeheven, zal een autobus-station in de Tempeliersstraat gemaakt worden. Ook de wachthuisjes krijgen een beurt. Binnenkort zal een nieuw ont werp worden voorgelegd, dat èn aesthe- tisch én financieel te bekostigen is. Het Het hoofdstuk Volkshuisvesting be helst een opgave van de complexen woningen, die in de eerste helft van dit jaar zullen worden aanbesteed. Wij be richtten daarover reeds uitvoerig in onze courant op de vooravond van Kerstmis. B. en W. zouden het toejui chen, indien de plaatselijke industrieën het initiatief zouden nemen voor het bouwen van industrie-woningen. Voor de Spoorwegen en Nautic werden 136 woningen gebouwd. In de geest van „De Kleine Middenstander'' zullen B. en W particuliere woningbouw met rijkspre mie graag steunen. Particulieren hebben enige plannen voor flatbouw in voorbereiding. Toetre ding tot de bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten wordt niet overwogen. Het geven van een huurbijslag aan econo- misch-zwakke gezinnen kon voorkomen worden door opschuivingen. Aangenomen mag worden, dat nog 200 woningen onbewoonbaar ver klaard zullen worden. Een extra-bouw volume werd verkregen, doch onder aftrek van een. gelijk aantal woningen van het migratie-voorschot. Het resultaat van de proef met het wegpompen van het grondwater in het Slachthuiskwartier is gunstig. In Noord is een ontwerp-uitbreidings- plan gereed, dat plaats biedt aan 1500 woningen, waarvan er 1300 door woning bouwverenigingen kunnen worden ge sticht. De grond ten Noorden van de Jan Gijzenvaart en ten Westen van de Rijksstraatweg is deels eigendom van de gemeente, en deels in onteigening. De gemeentegronden tussen Planeten- laanmr. Jan Gerritszlaan, Delftlaan en Orionweg kunnen 1000 woningen bevat ten. Deze wijk is bestemd voor particu liere exploitatie. In Zuid-Oost kunnen ten Noorden van de Schipholweg 500 woningen gebouwd worden door wo ningbouwverenigingen, terwijl nabij de Van Looystraat nog plaats is voor 100 huizen. Verder zijn er nog terreinen bij de Faradaystraat, Duinroosplantsoen, Een raadslid heeft gevraagd, of op de teksten van de mededelingen, welke par ticulieren te Spaarndam tegen betaling aan de omroeper kunnen opgeven, ter openbare bekendmaking wel voldoende controle wordt uitgeoefend. Hierop ant woordt het college, dat als omroeper te Spaarndam reeds sedert jaren een thans 82-jange inwoner van dit dorp optreed' De teksten van de door hem omgeroepen mededelingen, tegen betaling van 75 ct., worden niet vooraf gecontroleerd. De politie heeft nooit op- of aanmerkingen over deze teksten gehad. Tuindorp-Overveen en nabij het station- Bloemendaal. Voor de verdere toekomst zijn in re serve een nieuwe wijk ten Oosten van de Prins Bernhardlaan voor 1500 tot 2000 woningen, en ten Zuiden van de Schip holweg voor niet minder dan 7000 huizen. Ter voorkoming van renteverlies wordt de grond niet eerder bouwrijp gemaakt dan wanneer dat vereist wordt ih het kader van het programma. De gronden ten Oosten van de nieuwe rijksweg, aansluitend op de tunnel bij Velsen, behouden een agrarische be stemming, terwijl de gronden tussen Vondelweg en rijksweg kunnen worden bestemd voor recreatie-, of bijzondere doeleinden, maar niet voor woningbouw. Op een desbetreffende vraag in de schriftelijke voorbereiding van de ge meentebegroting antwoorden B. en W., dat het in de bedoeling ligt op korte termijn een portret van H. M. de Konin gin in de raadzaal te plaatsen. Verleden jaar is daar ook naar ge vraagd. Hoewel de zeventiende-eeuwse schut- terstukken eigenlijk geen passende aan kleding van de achttiende-eeuwse raad zaal uitmaken, zal worden nagegaan, welk bedrag met het schoonmaken en restaureren van deze schilderijen is ge moeid. Te zijner tijd zal in de restauratie van het stadhuis ook de kloostergang be trokken worden. Ook de kwestie van de wijkcomité's is tijdens de schriftelijke voorbereiding van de begroting in het geding gekomen. Er wordt overwogen het comité Oud- Schoten een school als vergaderruimte aan te bieden. De oplossing moet echter gevonden worden in het stichten van een eigen wijkgebouw met voldoende ver gaderruimte. De proef met het wijk- comité Spaarndam achten B. en W. in tegenstelling met enkele raadsleden ge slaagd. Er is daar een geringere voor zieningsbehoefte dan in de uitgebreide stadswijk ten Noorden van de Jan Gij zenvaart. De instelling van nieuwe wijk comité's, o.a. voor Haarlem-Oost, wordt bekeken. In het Ramplaankwartier werkt de buurtvereniging uitstekend zo als die in Zuid-West. Plein is niet geschikt voor het plaatsen van een of meer wachthusjes. Voor het Stationsplein wordt een geschikt mo del gezocht. Zitplaatsen zijn bezwaar lijk, o.a. om morele redenen. Het stad huis mag geen openbare wachtgelegen- heid worden. Als de bussen naar Am sterdam gaan rijden, zal een route ge zocht worden van de Tempeliersstraat naar de Amsterdamse buurt. Wanneer de rails in de toekomst verwijderd zijn, zullen de opgebroken straten een mo dern wegdek krijgen. Verschillende vragen op het gebied van de veiligheid van het verkeer, voor- ai in de binnenstad, hebben bij het col lege geen gunstig onthaal gevonden, omdat oplossing van het ene probleem een ander zou oproepen. Bij Openbare Werken is een plan in studie voor één richtingsverkeer op het nauwe gedeelte van de Wagenweg bij het Plein door het uit zuidelijke richting komende ver keer via het Florapark naar de Dreef te leiden. In overweging is ook de in gebruik neming van de oude trambaan tussen de Oosterhoutlaan en de Vijver- laan. Ook het plan voor het plaatsen van verkeerslichten op de Rijksstraat weg is nog in studie. De politie wenst de rijbaan op het Kennemerplein te verbreden. Het plan voorziet zowel voor het verkeer, komende van de Jansweg, als voor dat van de Kruisweg. Wellicht is dan geen speciale regeling nodig. Na gegaan zal worden, of binnen afzien bare tijd een onderdoorgang voor voet gangers via de kelder van het stadhuis mogelijk is. Er zijn nogal hoge kosten aan verbonden. De burgerij heeft nog nimmer laten weten, dat zij een der dertig politie- melders voor alarmering nodig zou hebben. Vervanging van gasstraatverlichting in electrische gaat gestaag voort. In uit voering is deze wijziging in de straten ten zuiden van de Pijlslaan. Binnenkort volgen de Lieve Vrouwegracht, Antho- niebrug, de Kampervest, dé Gasthuis- vest en de Pol in Spaarndam. In een aantal straten ten noorden van de Jan Gijzenvaart zal dit jaar ook de electri sche mast haar intrede doen. In hét Rozenprieel zal de kwestie bekeken worden. De sociograaf heeft tot nu toe rappor ten uitgebracht over de behoefte aan scholen, aan een badhifis in Haarlem- Noord, de verdeling van de leerlingen naar kerkgenootschappen over de ver schillende schoolrichtingen. In uitvoering zijn o.a. onderzoekingen naar de toe komstige loop der bevolking, de be staansmiddelen te Haarlem, de behoefte aan sportvelden en de toekomstige ont wikkeling van en de gunstigste plaats voor de groenten- en fruitveiling. Ook de betekenis van het vreemdelingenver keer zal in een rapport worden vastge legd. In het afgelopen weekend hebben on bevoegden zich 's nachts toegang ver schaft tot het pgkhuizencomplex aan de Paul Krugerkade. Zij zijn aan de achterzijde via een muur en een brand ladder waarschijnlijk op het dak ge komen, waar zij ruiten van een dak raam hebben vernield, teneinde binnen te kunnen dringen. In het pakhuis, waar papier lag opgeslagen, gooiden zij een fles inkt om en bevuilden zo enige pakken papier. Er wordt niets vermist. De politie meent hier met jongenswerk *e doen te hebben. ONDERTROUWD: S. de Koning en W. Muurlink W. M. Houssart en G. W. Cijs. GEBOREN: T. Plantingsvan der Vliet, z. C. SiertsemaTeerink, z. M. J. Kapteinvan der Zijden, z. B TeskeHakkenhaar, z. M. J. Ver steegBleumink, z. J. VolkBergs- ma, z. E. W. SchneidersMensink, z. W. J. HoenderdosOver, z. H. J. MunstermanBlazer, z. H. G. van VelzenVisser, z. E. SchoutSneij- ker, d. J. H. HoekstraPeddemos. d. G.DrenthSnichies, d. J. A. M. KuijperSteman, d. I C. Haan— Huysman, d. OVERLEDEN: C. A. L. Bergman— Wéber, 22 j., Jansweg H. J. H. van El, 59 j., Schagchelstraat W. van Duffelen, 14 m., Ruijsdaelstraat II. J C. van HengelOene, 76 j., Grote Houtstraat A. Groenendaal—- in 't Hout. 60 j., Brouwersplein J. B Kion, 88 j„ Brouwersstraat M. Braams van der Hoeven, 84 j., Seholersinge' - A. H. J. van Konkelenbergh, 89 j., Wes- terhoutpark A. van Gelder, 53 j., Ka rei van Manderstraat J. J. Surier, 7£ j., 2e Vooruitgangstraat H. Rus man, 83 j., Camphuijsstraat. gezongen of gesproken woord, en het publiek in de zaal ontgaat veel van wat deze accompagnateur achter de vleugel, in de hoek van het podium, doet, Pierre Verdonck improviseert, de tekst muzi kaal illustrerend, op uiterst suggestieve wijze. Vol varianten in toonsoorten, harmo nisatie en rhythmiek demonstreert Pier re Verdonck zijn grondige muzikale vakkennis. Dit is werkelijk groots werk. Het programma opende met enkele volksliederen, o.m. afkomstig uit Noord- Nederland en Brabant. De vertoning van de poppenkast met het lied van Ka trijn sloeg weer in als van ouds. Een nieuw onderdeel van het program, ge titeld „L'Heure apéritif' (een borrel uur op een Parijs café-terras), schilder de ons op onnavolgbare wijze mensen en toestanden in Parijs. Subliem was o.m. het bloemenvrouwtje, de jonge balleri na, 1'homme marié, die toch weer niet getrouwd was, het teleurgestelde meis je in haar verlatenheid, en andere per sonen. levensecht voor ons verschijnend. Terecht was het succes hierin zeer groot. Na de pauze een nationaal cabaret: Een satyre op het ambtelijk apparaat in het vroegere Amsterdam, het bekende chanson van de Franse gouvernante, en 'n laatste liedje van Louis Davids: „Klap eens in je handjes". Niet minder succes verwierf het Engelse cabaretliedje van de tien kussen. Hierna kwam weer Georgette Hagedoorn's grootste troef: het Franse chanson. Meesterlijk was wederom „Madame l'Argent" en „De Slang", terwijl Xanrof's winterkoninkje een even grote indruk maakte. Enkele oude repertoire-werken gaf Georgette Hagedoorn als toegift. Het was een hoogstaande avond van kleinkunst. Maandag 2 Februari zal des ochtends in de hal van het stadhuis een bijeen komst worden gehouden voor de nabe staanden van hen, die 2 Februari 1943 werden gefusilleerd. Bij het herden kingsbord zal een krans worden ge legd. De jaarlijkse herdenking van 10 Mei 1940 is dit jaar, zoals reeds gemeld, Za terdag 9 Mei op de Ere-begraafplaats te Overveen. Als een der sprekers is uitge nodigd de heef J. Smallenbroek. voor zitter van de Stichting 19401945 en van de Stichting Ere-begraafplaats. In de tijd, gelegen tussen Zondagmiddag en Dinsdagochtend, is in het gebouw van de Lawntennisclub aan de Spanjaardslaan ingebroken. Door het verbreken van een ruitje van de deur is men binnen weten te komen. Vermist worden een aantal lo den pijpen voor afvoer en waterleiding. De schade, die hierdoor is ontstaan, bedraagt 300.—. Evenals vorige jaren gaat ook dit eve nement weer de aandacht vragen. Voor de hoofd-, eerste, tweede en derde klas se kunnen leden van de K.N.D.B. in schrijven bij de heer H. U. Leuwensr, Pieter Maritzstraat 42 zwart te Haar lem. Condities zijn aldaar te vernemen of bij elke clubsecretaris. De inschrij ving sluit op 15 Januari. Als gevolg van het succes van het vo rige jaar, toen een groot aantal Neder landse jeugdige dammers oni een week je gratis vacantie op de Veluwe en om de titel van Jeugdkampioen vochten, is ook nu de gelegenheid tot inschrijven opengesteld voor iedere dammer of damster tot de leeftijd van 18 jaar. De voorronden worden plaatselijk of dis- trictsgewijze gespeeld, waarna de finale op een centraal punt zal plaats hebben. De deelname is geheel kosteloos en de inschrijving moet plaats vinden bij de heer H. U. Leuwener, Pieter Maritz straat 42 zwart, Haarlem. De Arrondissements-Reehtbank te Haar lem heeft Dinsdag 13 Januari in staat van faillissement verklaard: G. A. Kleijn, stoffeerder, Haarlem, Mr Lottelaan 41. Rechter-Commissaris: mr J A. Bletz. Curator: mr. H. Peters, Haarlem Wegens gebrek aan actief werd 13 Jan. opgeheven het faillissement van: J. van Wijk. los-werkman, Haarlem, Lu- zacstraat 15. Rechter-Commissarismr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. H. J. Pot. Haarlem. Bij beschikking van de Arrondissements- Reehtbank te Haarlem d.d. 13 Januari is aan J. H. Busch, slijter en koopman, Haarlem, Rijksstraatweg 145-147, voorlopig surséance van betaling verleend, met be noeming van mr, J, G. Bettink, Haarlem, Staten Bolwerk 26, tot bewindvoerder, ter wijl het verhoor van de schuldeisers is be paald op Maandag 1 Maart 1953, des na middags te 2 uur. Het bekende Marionetten-theater van Bert Brugman, dat reeds eerder op uitno diging van de Velser Kunstkring „Voor Allen" met succes optrad in Velsen-Noord, zal op Vrijdag 23 Januari een tweetal voor stellingen geven in het Herv. Jeugdgebouw aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort, ook nu weer onder auspiciën van de kunstkring, 's Middags om half vijf wordt een jeugdvoorstelling gebracht met de op voering van het spel „Paulus de boska bouter" en 's avonds 8 uur zullen ouderen kunnen genieten van de opera „Paljas" en van „Het oude lied" van Mozart. Vrijdag 16 Januari zal de heer K. J. Preusterink, wonende van 't Hofstraat 99, opzichter le kl. bij de Rijkstelefoon dienst, de dag herdenken dat hij vóór 40 jaren bij genoemd bedrijf in dienst is gekomen. Het comité van aanbeveling voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose, hetwelk "in April in Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt gehouden, is een dezer dagen door de burgemeester ge ïnstalleerd'. Burgemeester Simons sprak in zijn openingswoord een welkom tot de inspecteur van de Volksgezondheid, dr. de Groot uit Haarlem en dr. van Vliet van de Amsterdamse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Hii wees op het grote belang van het bevolkings onderzoek en spoorde het comité aan daadwerkelijk mede te werken bij de voorbereiding. Dit onderzoek wordt ge organiseerd door de stichting Massa Röntgenologisch Onderzoek uit Amster dam. Hij pleitte voor een algemene deel name van de bevolking, opdat daardoor de grootst mogelijke resultaten worden bereikt. Dr. van Vliet gaf hierna als leider van het bureau een exposé van wat tbc is en hoe heel bijzonder de tbc der ademha lingsorganen moet worden bestreden. Dr. de Groot, inspecteur van de Volks gezondheid in de provincie Noord-Hol land, onderstreepte krachtig het betoog van de vorige spreker. Alvorens de burgemeester de avond sloot, weden er enige films over de tbc vertoond. Twee Zweedse zeelieden hebben Maandagavond in Amsterdam de bloe metjes buiten gezet met het gevolg dat ze in het politiebureau Warmoesstraat terecht kwamen. Volgens het politierapport zijn zij ge arresteerd „omdat zij, terwijl zij in staat van dronkenschap verkeerden, onge regeldheden dreigden te ontwikkelen". Die „ongeregeldheden" bestonden hierin dat de één zo maar een politieagent in de Warmoesstraat een klap in het ge zicht gaf misschien heeft de zeeman iets tegen de politie of tegen uniformen! en de andere door een etalageruit op de Nieuwendijk sprong zodat hij snij- wonden opliep en de ruit vernield werd. Zweedse zeelieden schijnen niet goed tegen Hollandse jenever te kunnen. Of had de zeeman behoefte aan een nieuw costuum? De kustwacht van Ameland heeft gister morgen vroeg een ontploffing in Noord- Westelijke richting waargenomen. De „Holland" van de fa. Doeksen is op onderzoek uitgevaren. Op weg naar de plaats, waar men aanneemt dat de ont ploffing is geschied, heeft de bemanning een onbemande Belgische sloep aange troffen en opgevist. Nadere aanwijzingen van een ramp heeft men niet. Ter gedeeltelijke oplossing van het huisvestingsprobleem voor hen, die de kroningsfeesten in Londen willen bijwo nen, maakt de „Veendam" 1 Juni een reis naar Londen. Het schip gaat in de buurt van Gravesend ten anker. Voor een goe de verbinding met de stad zal door mid del van een extra trein worden gezorgd. Het schip zal laat in de avond van 2 Juni vertrekken en in de ochtend van 3 Juni in Rotterdam terugkeren. Vorig Opening slot 14/1 3% Nederl. 1948 92% 3% pCt. Nea 1950 92% 3-3% Nederland 1947 93% 94% 3 eNd. 62-64 hel.-tac. 95 iff Inschr. Grtbk 48 3 pCt 94 Jn Ned. Handel Mii eert. 150 A.K.U. 151% 151% Van Berkeis Patent 99 Calvé-Delft eert. 119 Van Gelder 106 Kon. Hoogovens eert. 155 Unilever cert. 179% 180% Ned. Kabel 212 Philips 161% 161% Kon. Petroleum 311% 311% „Amsterdam Rubber 79 V* 79 Holl. Amerika Liin 126% Kon. N. Stoomb. M 136% 136% Ned Scheepv Unie 122% 122% H.V.A. 87% 86 Deli Mij eert. 73% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S Steel 12/1 43 54% 00% 69 05 16 78% 61% 21% 27% 45% 69 V2 44 V* 77% 22% 42% 13/1 43% 54% 92% 69 66 16 Vt 78 62 21G 27% 4612 70 44% 78% 22% 43 Over de roofoverval op de Coöpera tieve Boerenleenbank te Blaricum heb ben wij nog het volgende vernomen: Men meende aanwijzingen te hebben, mede door de verklaring van de Hilver- sumse taxichauffeur, dat in Hilversum wel een spoor van de daders zou zijn te vinden. In deze mening werd de politie nog gesterkt, toen de chef van een he renmodemagazijn te Hilversum haar mededeelde, dat daar een man Zaterdag avond aankopen had gedaan, die over veel geld bleek te beschikken, hetgeen de aandacht had getrokken van het win kelpersoneel. Het resultaat van een en ander was dat Zondagmorgen werd overgegaan tot de arrestatie van twee mannen in het verzorgingskamp voor a-socialen en ex-politieke delinquenten „Drakenburgh" onder de gemeente Baarn. Eén hunner gaf een voldoende alibi, zodat hij weer moest worden vrij gelaten. De andere, T., ongeveer 26 jaar oud. is door de taxichauffeur Donderdag avond van Hilversum naar Blaricum vervoerd. De chauffeur herkende hem pertinent. Zondagmiddag werd in het zelfde kamp gearresteerd de ongeveer 28-jarige De R., die oorspronkelijk Zon dagmorgen de wijk wilde nemen naar Nijmegen, doch dit blijkbaar te gevaar lijk vond. Ook deze is door de chauf feur herkend. Bij een confrontatie met de kassier van de bank en diens cliënt Lanphen waren beiden minder positief in hu® verklaringen. De gepakten zijn oud-SS- ers. T. is in Hannover geboren, onge huwd. Hij bezit de Nederlandse natio naliteit De R. is gehuwd geweest. Bei den ontkennen iets met de overval uit staande te hebben. Men zoekt nog naar een derde man. die naar men vermoed1 het geroofde geld in zijn bezit heefn Maandag is de overval opnieuw ger*T construeerd, maar dit leverde ëee nieuwe aanwijzingen op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2