Strijd om eerste plaats in hoofdklasse toegespitst Bic de Noorman: DE MEEt BIR HERULI DONNER leidt weer Hoogoven -ton rnooi "I nmen Po sitie „De Ommelanden wordt steeds hachelijker G 5 Zege in van Sparta op de Treffers Dr. Eu we wint van Bouwmeester De loting voor de vierde ronde Exportfirma heeft geen vertrouwen meer in de producten fabriek vervuild? Dulles en Stassen naar Europa Geen apart proces voor Elzassers AKKERTJES Wilopo a.i. aan Defensie r Wij luisteren naar FIE t F,E J WOENSDAG 14 JANUARI 1953 PAGINA 5 koffie I J 188 173 T af eltenniscompetitie NedLloyd laat weer een steek vallen Geen succes voor Winfried Vooruitzichten Om de Engelse Cup Brabant-grensrit 1953 op nieuwe wegen Hillie de Graaf eerste korte-baan-kampioene Goede dag voor Egbert van der Ploeg Sportflitsen Ramp „Klipfontein" Schadepost 10 millioen voor assuradeurs Breunese spreekt over: Het antwoord van de N.B.V.E.O. Twee Nederlanders in België gewond Bij auto-ongeluk Na ronde van Argentinië Faanhof en Voorting terug in ons land Russen niet naar Flamar Besprekingen over Europees leger? „Oradour-sur-Glane" Amerik. ambassadrice Kou, koorts, griep, MARKTBERICHTEN Verkouden I PAMPO SCHEEPVAARTBERICHTEN V. RAM ATA- 0 buiver- 250 0 (Van onze tafeltennismedewerker) Opnieuw is, evenals vorig1 seizoen, één der hoofdklasseteams tussentijds van het competitietoneel verdwenen. Het Nijmeegse Well Shot heeft zich, naar verluidt om financiële redenen, uit de hoofdklasse-competitie teruggetrokken. De strijd om de onderste plaats is daarmede vroegtijdig beslist. De strijd om de bovenste plaats is daarentegen verder toegespitst. Nedlloyd liet op nieuw een steek vallen legen Quick, waarvan Sparta dankbaar gebruik maakte om door een ruime overwinning op Treffers gelijk te komen. Nedlloyd kwam tegen Quick uit met Den Breejen als invaller voor Klin- kenbergh. Ofschoon hij zich verdien- steüjk weerde, werd zijn harde werken niet met een winstpartij beloond. Dit had voor de Amsterdammers niet on overkomelijk behoeven te wezen als Kreuger tot zijn normale spelhoogte tvas gekomen. Nu bleef hij alleen de baas over Smits. Pelser zorgde voor 3 punten en tezamen met Kreuger bracht hij nog net de halve buit bin nen. Sparta had niet veel moeite met Treffers. Wout Heemskerk redde de eer tegen Wim Stopp. De stand is nu: Sparta Nedlloyd Wïbo Wifra 13 13 11 7 Quick 7 Never Down 7 Treffers 8 MTTC 7 overgangsklasse is 10 19 Barna 2 10 7 10 18 AVGA 2 10 7 10 14 UTTC 10 7 10 11 Rapid 2 10 6 10 9 APGS 10 2 In afd. C van de VIF weer eens verrassend goed voor de dag gekomen. Quick 2 zag zelfs geen kans de eer te redden tegen hun stad genoten, die hen door hoog tempo en de wil om te winnen overbluften. Enigszins geflatteerd was de overwin ning van VIF echter wel. Aan de staart Van de ranglijst is de positie van APGS door de nederlaag tegen AVGA 2 pre cair geworden. Overige uitslagen: Sparta 3—Rapid 2 2, Hilversum—UTTC 9—1, Barna 2— Tuindorp 4—6, AVGA 2—APGS 8—2. De stand is hier* Sparta 3 Hilversum Tuindorp Quick 2 VIF In afd. D is het Winfried de afge lopen weken niet naar den vleze gegaan. Zowel in de inhaalwedstrijd tegen AMVJ als in de returnwed strijd tegen TOG moest het met 64 de vlag strijken. Laatstgenoemde wedstrijd zullen de Haarlemmers zich nog lang heugen. Geladen kwamen de Winfried-spelers achter de tafel en in den beginne wierp dat vruchten af. Zelfs kwam Winfried 4—1 voor te staan, maar dat bleek niet voldoende. Partij na partij ging verloren, zelfs in gewonnen stand. ijSi Z3g kans een voorsprong van 3 m de derde game tegen Lee- aerts verloren te laten gaan. Hand- raa£ maakte het nog korter door gen dezelfde speler na 114 in de derde game met 11—21 te verliezen! HBC heeft zijn prestatie uit de eer ste helft van de competitie tegen plaatsgenoot Heemstede niet kunnen herhalen. Heemstede, dat nog serieuze kampioenskansen heeft, pakte van het begin af aan de zaken goed aan en gaf de HBC'ers geen kans roet in het eten te gooien. Smit bleef met sterk aanval lend spel de meerdere van Brandse, terwijl P. van Eyck na wisselende kansen de eer aan Leuven moest laten. Tot meer tegenpunten wist het HBC- drietal het niet te brengen. Overige uitslagen waren: Rapid— KKK 8—2, Nedlloyd 2—Povac 5—5. DisnieAMVJ 55. De stand is: Rapid Heemstede Disnie AMVJ Nedlloyd 2 In afd. E heeft kampioensaspiraties laten. Het lang niet zwakke Scylla werd met liefst 100 ingemaakt. Ook Smash bereikte deze score, hetgeen tegen het zwakke Batswingers 2 niet zo verwon derlijk is. Jong Leven bleef niet achter door een overwinning met 7—3 op Rapid 3. Weel liet weer goed spel zien en bracht voor Rapid 3 tegen Kramer en Van Duin een winstpunt binnen. Ook het dubbel spel was voor Rapid. Overige uitslagen: Treffers 2—AVGA 46, DOS 2De Jagers 82. De stand is: 10 19 TOG 10 9 10 18 Povac 10 8 10 13 HBC 10 f7 10 12 KKK 10 2 10 10 Winfried 10 2 Sparta geen 2 ovgr twijfel zijn ge- Sparta 2 10 Jong Leven 10 Smash 10 DOS 2 10 De Jager§ 10 19 17 15 11 9 Scylla AVGA 1 Treffers 2 Rapid 3 Batswing. 2 10 10 10 10 10 Uitslagen afd. B: Cor du BuyVice Versa 0—10, PMS—Tios 3—7, Advan ceBarna 0—10. Well Shot 2Barna 3—7. Afd. F1 RonoBatswingers 55, USVDOS 55, Wifra 2Wifra 3 73. EendrachtDetas 64, Carbon- Steeds Hoger 8—2 De strijd om de bovenste plaats komt Zaterdag a.s. waarschijnlijk in een nieuwe phase. Het dappere Wibo, dat de strijd tot nu toe zo goed heeft we ten vol te houden, krijgt dan bezoek van het sterke Sparta, dat in zijn sterk ste opstelling de krachten van de Hage naars te boven gaat. Nedlloyd zal zich wel "hoeden voor een nieuwe misstap, nu het bij Treffers op bezoek moet. Wifra zal niet veel moeite hebben met MTTC. In afd. C krijgt VIF bezoek van het Utrechtse UTTC, dat al even wisselval lig uit de hoek komt als de gastheren. Veel zal dan ook afhangen van de vorm van Daalhuizen. In afd. D vrezen we het ergste voor Winfried, nu een versterkt KKK op pa pier veel sterker geacht moet worden. Kom, Winfried, zet je tanden op el kaar, het is wellicht jullie laatste kans. HBC gaat naar het Haarlemse TOG. Voor de Heemstedenaren moet daar zeker brood in zitten. Jong Leven, dat Sparta 2 trouw is blijven volgen, krijgt Sparta 2 op bezoek en zal nu moeten tonen, dat het kampioenspretendent wil blijven. Wint immers Sparta 2, dan is het kampioenschap van dit team nog maar een kwestie van tijd. Te elfder ure heeft het bestuur van de NTTB besloten over te gaan tot het afvaardigen van een herenteam naar de wereldkampioenschappen, die van 20 tot en met 29 Maart te Boekarest wor den gehouden. Het is jammer, dai de financiële offers, die van de aange zochte spelers gevraagd worden, één van onze bekendste internationals, Cor Pelser, genoopt hebbën van deelneming af te zien. Ook het deelnemen van onze nationale kampioen Cor du Buy staat nog niet vast. Behalve de genoemde spelers werden uitgenodigd Wil van Zoelen en Wim Stoop. Advertentie n EN iOONOER SUJOlOi 59. Als Eric de ogen van zijn tegenstander zietdie gloeien van haat en onberede neerde woede, beseft hij grimmig, dat hij verloren is Doch dan schiet een flitsende schaduw over de rotsenmet een wilde kreet heeft Erwin zich van boven af op de rug van de Heruli geworpen, in de eerste opwelling van vertwijfeling juist het enige middel kiezende, waarmee hij zijn vader helpen kan. Robart verliest onder deze onverwachte stoot het evenwicht en valt wankelend voorover. Bliksemsnel duikelt de jonge Noorman in het zand en meteen is hij al buiten het bereik van de Heruli. Alles speelt zich af in minder dan een seconde, doch in dat ondeelbaar ogenblik heeft Eric zich hersteld, en hij wacht rustig af, tot zijn tegenstander weer overeind is gekomen. Dat hij, overgeleverd aan de genade van de Noorman, ten tweeden male zijn zwaard moet oprapen, maakt hem razend. „Luister, heer Robart!" roept Eric ernstig. „Luister naar mij en staak dit onzalig en nutteloos gevecht." Het is alsof zijn woorden het oor van de Heruli niet eens bereiken. „V/raak!" brult Robart en zijn vertwijfelde uitval maakt het Eric duidelijk, dat deze door haat verteerde man nog slechts met geweld tot rede kan worden gebracht. Koel en bezonnen weert hij de aanvallen af, om dan ineens zelf het initiatief in handen te nemen. Met een regen van slagen drijft hij de Heruli achteruit. Knarse tandend tracht Robart stand te houden, maar hoe hij zich ook weert, steeds meer moeite kost het hem, de afstand tussen hem en zijn tegenstander te bewaren. Hij kookt van woede over de wending, die Eric aan de strijd heeft gegeven. Hij verliest het laatste restje van zijn zelfbeheersing en door een onbesuisde beweging vangt de heer der Heruli het zwaard van de Noorman eensklaps als het ware met zijn lichaam op Ontsteld trekt Eric het wapen onmiddellijk terug, doch het is reeds te laatDe zware gestalte wankelt onzeker heen en weer en als hij, steunend, in de knieën zinkt, weet Eric, dat de heer der Heruli deze slag niet zal overleven Ook Robart zelf heeft het begrepen. „Gij hebt. mij gedood, Noorman," stamelt hij. „De eed de eed is vervuld Er komt een brok in Eric's keel. „Ik heb dit niet gewild," fluistert hij voor zich heen. Hij buigt zich voorover, om bij de gevallen vorst neer te knielen. Doch de rauwe stem van Bogul doet hem onmiddellijk weer overeind veren. „Ten aanval!" schreeuwt de lafaard. „Krijgers der Heruli! Doodt de moordenaar van uw koning!" (Van onze schaakmedewerker) Het was te verwachten dat er, na de •^spannende 6e ronde, een reactie zou Eomen, by de deelnemers in de hoofd groep van het Hoogovenschaaktournooi. Deze reactie kwam reeds in de Dinsdag Scspeelde 8e ronde. Rossolimo eD "Kelly hebben in ijltempo 25 zetten Sedaan, en besloten toen uit gebrek aan Materiaal tot remise. De partij Kramer ^~Van Schcltinga telde eveneens 25 letten, en had hetzelfde resultaat. Toch ^as dit geen schijngevecht, want de sPelers hebben een tijdlang ernstig geprobeerd om elkaar de voet dwars te ?®tten, maar daar geen van beiden zich de verdediging wilde laten dringen, •'epen de stellingen vast. Het was te verwachten dat Donner mies in het werk zou stellen, om de ?®rie nederlagen van Trott niet te onder breken. In een Siciliaanse verdediging rad hij daarom reeds aanstonds zo "bherp mogelijk op. De Engelsman wilde (bst gelijke munt betalen, maar het ragische van het geval wilde dat de bhige aanvalszet die hij in de partij beed, hem drie tempi kostte. Drie zetten ^aarvan Donner dankbaar profiteerde boor zijn zwaar geschut op de konings- reugel in stelling te brengen. Een J^eede fout van de Engelsman deed de maat overlopen. Met geweld werd zijn Positie op de koningsvleugel in elkaar gedrukt. Ook Heidenfeld moest weer het loodje ®§gen. Tegen Cortlever verweerde hij -'oh aanvankelijk niet zo slecht, maar or wijl de Amsterdammer doelmatig - Jh positie versterkte, verloor Heiden- je'd te veel tijd met een weinig be kende aanval op de linkervleugel ovendien kwamen er langzamerhand ®rschillende zwakke punten in de j 'tte stelling bloot te liggen en Cort- ^v6r liet niet na deze duchtig onder te nemen. Tenslotte ging Heiden 'd in een laatste wanhopige poging tot soort wanhoopsactie over, maar deze p erd door onze landgenoot nuchter af lezen. ij, aardig slot had het treffen tussen dol311 en Füster- He Spanjaard was het01" goed positiespel aanmerkelijk in t6 voordeel gekomen en maakte zich Ve. °.P om de laatste haarden van hwZet op te ruimen, toen de Hongaar (jj I een listige combinatie een aantal afdreigingen uit het niets te voor- V0 n toverde. Toran koos haastig eieren ®eu ,zijn geld en forceerde remise door schaak. 1afgebroken partijen Van Scheltin- Kelly haen des 0'£~ ijrur spelens opnieuw onderbroken. en BouwmeesterDonner morgens voortgezet, maar staat nog steeds een tikje beter, gp ar de andere partij werd later remise lp, ve9- He partij Bouwmeesterdr. sge ,e ls gisteravond te Amsterdam ge- ge,,, en door onze nationale kampioen wonnen. Pnt.s^ar|d luidt: 1. Donner (Ned.) 2., 3. en 4 Rossolimo (Fr.), dr 'Se]B,^ed-' en O'Kelly de Galway leder 4y, pnt. 1 afgebr. partij; ?Uwe 5. Toran (Sp.) 4% pnt.; 6. Bouwmeester (Ned.) 3'A pnt.; 7. en 8. Van Scheltinga (Ned.) en Kramer (Ned.) ieder 3 pnt. 1 afgebr. partij; 9. Füster (Hong.; 3 pnt.; 10. Cortlever (Ned.) 2V, pnt. 1 afgebr. partij; 11. Heidenfeld (Z.-Afr 1 pnt.; 12. Trott (Gr.-Br.) 0 pnt. De uitslagen waren: Kramer (Ned.) Van Scheltinga (Ned.) y2y,, Heiden feld (Z.-Afr.)Cortlever (Ned.) 01, Rossolimo (Fr.)O'Kelly de Galway y, —34, Toran (Spanje)—Füster (Hong.) 34—34, Donner (Ned.)—Trott (Gr.-Br. l4—0, Bouwmeester (Ned.)—Donner <N.) 34— 34, Bouwmeester (Ned.)—dr. Euwe (Ned.) 0—1. De loting voor de vierde ronde van de Engelse Cup, welke Zaterdag 31 Ja nuari wordt gespeeld, had het volgende resultaat: Preston North EndTotten- ham Hotspur, BlackpoolHuddersfield Town, Aston VillaBrentford, Manches ter UnitedWalthanmstow Avenue, Everton—Notts Forest, Derby County of ChelseaWest Bromwich Albion, Hali fax TownStoke City, Bolton Wanderers of FulhamNotts County, Sheffield UnitedBirmingham City, Hull City— Gateshead, Newcastle United of Swan sea TownRotherham United of Col chester United, ArsenalBury, Plymouth Argyle—Barnsley, Shrewsbury Town- Lincoln City of Southampton, Ports mouth of Burnley—Sunderland of Scun thorpe United, Manchester CityLuton Town. De Brabant-grensrit 1953, die op 20 en 21 Maart wordt gehouden, zal voor alles het karakter dragen van een betrouwbaar- heidsrit; de te berijden wegen zullen van hoge kwaliteit zijn, zodat schade aan auto- materieel uitgesloten is. De ca. 800 km. lange rit is onderverdeeld in vier etappes, ieder van andere aard. Er zijn rustpozen van een uur tussen de le en 2e en tussen de 3e en 4e etappe, onderscheidenlijk in Nijmegen en Steenbergen. Tussen de 2e en 3e etappe is een grote rust van twee uren en wei in Tilburg, dat tevens als begin- en eindpunt van de Brabant-grens rit fungeert. Hoewel men vrij is in de keuze der wegen zullen in de routebe schrijvingen vele opdrachten en vaste punten vermeld zijn; de opgestelde gehei me routeeontróles en aangegeven tijdcon- troles zullen moeten worden aangedaan, wil men niet een serie strafpunten oplo pen. Nieuw bij deze lustrum-Brabant-grensrit is het wegvallen van de indeling naar cy- linder-inhoud, waarvoor in de plaats is gekomen een klasse-indeling naar keuze van de deelnemer. (Van onze correspondent) De eeste korte baankampioene van dit seizoen kan genoteerd worden. De Drentse Hillie de Graaf uit Valthermond onttroonde in Borger mevr. BehrPauwels en bleek juist iets sneller dan de vroegere Neder landse kampioene Ike Nienhuis. Negéntien deelneemsters hadden zich in Borger verzameld voor de strijd!, die tegen het horloge gereden werd. Tot de laatste acht kon mevrouw Behr—Pauwels zich nog handhaven, maar voor de snelste vier, die de titel in onderlinge ritten omstreden, was haar tijd onvoldoende. Hillie de Graaf bleef, mede door een snele 14,9 seconden over cfe 140 meter iets boven de totale prestaties van Ike Nienhuis, waardoor zij de nieuwe Drentse kampioene werd. De uitslag was 1. Hillie de Graaf, Valther mond, f 60.—; 2. Ike Voorma—Nienhuis, Roden, f 40.3. Jantje Tienkamp, Don deren, f 20.4. Rina Struik, Eesergroen. f 10.—. In Coevorden had een andere kampioen tegenslag. Groothuis uit Nieuw Amsterdam verloor in de eerste omloop van de Zwol lenaar Schuurman, oud-kampioen van Overijsel. Zijn jeugdige provinciegenooi De Vries deed het in de volgende serie beter door Schuurman in drie ritten te kloppen Het betekende voor De Vries de hoofdprijs, want noch Hegen, noch Bartels konden hem daarna meer bedreigen. Uit slag 1. De Vries, Kloosterveen f 100.—; 2. Bartels, Zuidwolde, f 75.—; 3. Hegen, We- zup (Dr.) f50.—; 4. Kloen, Zwolle, f25 en 5. Schuurman, Zwolle f 10. Egbert van der Ploeg had in Annen weer een beste dag. Hij schakelde eerst Scheper uit Veendam en daarna Fidder uit. In de finale moest v. d. Ploeg het opnemen tegen de oudste Bakker uit Finsterwolde, die het ongeluk had in de eerste rit door een blessure een voorsprong te verspelen en die daarna de strijd moest staken. Het resultaat werd hierdoor: 1. v. d. Ploeg, 't Meer, f 100.—; 2 Bakker Sr Finster wolde, f 60.—; 3. Fidder, Annen, f 40.4. Oostra, Rolde, f 20. Advertentie u CCCD Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf. zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het'm doet De voor de 3e ronde van de Engelse be kercompetitie overgespeelde wedstrijd tus sen Burnley en Portsmouth is door Burn ley met 31 gewonnen. De uitslagen van de kwartfinales van de Australische tenniskampioenschappen lui den: Seixas (V.S.) slaat Brown (Austr.) 64 64 75; Rosewall (Austr.) slaat Clark (V.S.) 6—4 6—4 6—2; Ayre (Austr.) slaat Wilderspin (Austr.) 6—4 11—9 1—6 86; Rose (Austr.) slaat Richardson (V.S.) 8—10 6—4 1—6 8—6 7—5. (Van onze correspondent) Van de zijde van de ANAB vernamen wy, dat Belgische afnemers, waarmede de directie van de Ommelanden dezer dagen in Amsterdam een onderhoud had, zich over de toestand van de Om melanden erg bezorgd hebben uitgela ten. Een grote te Amsterdam gevestigde exportfirma heeft een exportcontract met de Ommelanden opgezegd. Deze firma, die voor de Ommelanden vooral de afzet naar Zuid-Amerika verzorgde, heeft geen vertrouwen meer in de kwa liteit van de producten van de Omme landen, nu de verwerking van de melk is opgedragen aan ongeschoold perso neel. Ook het feit, dat ir. Vos ontslag heeft genomen, is van betekenis bij het beoordelen van de kwaliteit van de pro ducten van de Ommelanden, zo deelde men ons mede. De exportfirma heeft over het plaat sen van haar orders inmiddels contact opgenomen met een onlangs in Gronin gen opgerichte exportfirma van melk en melkproducten. De positie van de Ommelanden voor wat verpakkings mogelijkheden van de producten be treft, wordt bij de dag moeilijker. Werk willigen, die bij nader inzien toch af zagen van in dienst treding bij dit be drijf, hebben verklaard, dat de fabriek een totaal verwaarloosde indruk maak te. Ook de verhouding tussen de werk willigen onderling is verre van prettig. Het ziet er naar uit, aldus de me ning van de stakingsleiding, dat de directie van de Ommelanden, die in de voor haar hopeloze strijd hoe lan ger hoe meer alleen komt te staan, spoedig de volledige inhoud van de overeenkomst v. d. Mast zal aanvaar den. Dit betekent, dat de arbeiders Naar wij vernemen zal het verlies van de „Klipfontein" Nederlandse en bui tenlandse assuradeuren waarschijnlijk op ongeveer tien millioen komen te staan. De waarde van het schip is uiteraard lager dan het bedrag, dat bij assuradeuren is ondergebracht, want de grote scheepvaartmaatschappijen ver zekeren in de regel niet de werkelijke waarde van een schip, doch houden hiervan meestal een deel voor eigen rekening. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat de schade, ontstaan door de aanvaring tussen de „Willem Ruys" en de „Oranje" twee a drie millioen zou kunnen belopen. Zaterdag 17 Januari, om drie uur, spreekt de leider van de Vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen, de heer J. N. Breunese te Hengelo (O.) in de fabriekscantine van de firma De Jong en Van Dam voor leden en genodigden van de Nieuwe Unie voor Wandelsport. Het onderwerp luidt: „Het antwoord van de N. B. V. L. O. en de actie van de N. W. B." die na 21 Augustus tewerkgesteld zijn, met verlof gezonden zullen worden, terwijl het dienstverband van de sta kers hersteld zal worden. Het hoofdbestuur van de ANAB spreekt de wens uit, dat, nu de direc teur van het bedrijf tot de conclusie zal zijn gekomen, dat zijn politiek gefaald heeft, daar het slechts het ontslagnemen van leidinggevend deskundig personeel tot gevolg heeft gehad, spoedig de juiste inzichten bij het bestuur van de onder neming door zullen breken. De stakingsleiding wenst zich van commentaar te onthouden betreffende het door het C.N.V. bekend gemaakte advies tot arbitrage. Het door het C.N.V. voorgestelde zal eerst in het hoofdbe stuur van de ANAB besproken worden en daarna zal a.s. Maandag een bespre king worden gehouden tussen het dage lijks bestuur van de ANAB en het dage lijks bestuur van het N.V.V. Twee Nederlanders zijn Dinsdag avond ernstig gewond, toen hun traetor met aanhangwagen verongelukte op dfc weg van Marche. bij de „Pont-de-Bon- ne" te Modave (België). Het zijn de be stuurder, de heer Jespers, en zijn be geleider, de heer Van den Reydt. Bei den zijn naar de gemeentelijke kliniek te Hoei overgebracht. Vermoedelijk ten gevolge van het breken van de remmen, reed de trac tor, die een Nederlandse firma toebe hoorde, plotseling tegen een betonnen paal aan de rechterzijde van de weg. Door de hevige schok kantelde de trac tor, terwijl de aanhangwagen, die gela den was met bomen, op de cabine te recht kwam. Na een uur slaagde men er in, de inzittenden te bevrijden. Bij K. B. is mr. F. C. A. Baron van Pallandt benoemd tot H. M. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur bij de republiek India. Baron van Pallandt vertrekt morgen naar Londen, waar hij zich de 20e zal inschepen op het pas sagiersschip „Shusan" naar Bombay. De staking bij de Ommelanden is nog steeds niet ten einde. In Kootstertille, gemeente Achtkarspelen, waren acht werkwilligen aangenomen, waarvan er nu nog één is overgebleven, na de vijandige houding van de bevolking. Door de burgemeester is een verbod tot samenscholing vorige week afgekondigd. Dins dagavond waren echter weer honderden bewoners op de been om de „onder kruiper" op te wachten. De bewoners lezen een oproep, afkomstig van de arbei dersorganisatie voor een vergadering. Met de trein uit Genua, waar zij met het Italiaanse passagierschip „Giulio Cesare" Maandag waren aangekomen, zijn de wiel renners Henk Faanhof en Gerrit Voorting Dinsdagavond in Roosendaal teruggekeerd van hun reis naar Argentinië. In een ge mengde Duits-Nederlandse equipe hebben zij daar naar men weet deelgenomen aan de eerste nationale ronde, de „Vuelta Ci- clista11. Faanhof. die twee etappes op zijn naam had gebracht, had van de strijd een litteken over gehouden: een gespleten rechteroor het gevolg van een val in een diepe kuil op de laatste dag Hij was van mening, dat de Argentijnse renners, wan neer ze practischer zouden leren rijden, zich veilig met de Europeanen zouden kun nen meten. Ze moeten op het stuk van krachten verdelen echter nog heel wat le ren en ook de Argentijnse wielerofficials kunnen een lesje nog best gebruiken. Over de prestaties van de winnaar, de Belg Van Steenbergen, waren de beide Roosendaiers vol bewondering, vooral om dat de overwinning behaald werd onder geheel andere omstandigheden dan de Europese renners gewend zijn. Het lid van de Russische Sportfede ratie, Krupen, heeft medegedeeld, dat Rusland niet vertegenwoordigd zal zijn op de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats, welke 31 Ja nuari en 1 Februari door de K. N, S. B. te Hamar worden georganiseerd. Het is echter wei waarschijnlijk, dat een Russische ploeg zal deelnemen aan dq wereldkampioenschappen op 14 en 15 Februari te Helsinki. John Foster Dulles, de nieuwe Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken en Harold Stassen zullen eind deze maand naar Europa gaan om gegevens te verzamelen over de politieke stro mingen. Het desbetreffende besluit werd gis teren genomen op een bijeenkomst van Eisenhower met zijn kabinet en andere vooraanstaande functionarissen van de nieuwe Amerikaanse regering. De perschef van Eisenhower deelde mede, dat Dulles en Stassen op verzoek van Eisenhower naar Europa zullen gaan. De bekendmaking van generaal Eisen hower, dat hij zijn minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles nog deze maand naar Europa zal zenden, is in Bonn zowel door de Duitse als de geal lieerde autoriteiten gunstig ontvangen. Men hoopt dat Dulles er in zal slagen de plannen voor een Europees leger met deelname van West-Duitsland nieuw leven in te blazen. Het feit, dat Dulles en Harold Stassen nog deze maand naar Europa zullen ko men, werd door de autoriteiten in Bonn gezien als een aanwijzing, dat Eisenho wer de vertraging bij de uitvoering van de plannen voor het Europese leger ern stig opneemt. Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft geweigerd een afzonderlijk proces toe te staan voor de 13 Elzasser solda ten, die er van beschuldigd zijn deeige- nomen te hebben aan de wandaden tij dens de oorlog in Oradour-sur-Glane bedreven. Voordat de rechtbank deze beslissing had genomen heeft de burgerlijke rech ter ruim 2J4 uur geconfereerd met zijn zes militaire medewerkers. Eveneens heeft de rechtbank een ve.zoek afgewezen om een der Duitse beklaagden een afzonderlijk proces tot- te staan, omdat deze ten tijde van de massa-moord nog minderjarig was. Mevrouw D. C. Hougrton wordt, volgens A.P., genoemd als de volgende Amerikaan se ambassadrice in Nederland. Advertentie Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! j VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 13 Jan. Aanvoer 467 st. Prijzen: zware en lichte f 175—179, zouters 172—176, zeugen 155—160, handel vlot en prijshoudend. KAASMARKT BODEGRAVEN, 13 Jan. Aanvoer 66 part. Prijzen: le soort 2.32—2.34, 2e srt. 2.29—2.31; handel flauw. VEILING POELDIJK, 12 Jan. 1952. Andij vie 52—78, Appelen 19, Witlof 40, Prei A 25 —37, idem A 2 15—22, idem B2 8—13, Boe renkool 9—17, Spruiten 44—48, Rode kool 11, alles per kg., Selderij 5.5010.—, Peterselie 8 50—13.per 100 bos. RUBBERMARKT AMSTERDAM, 13 Jan. Stemming prijshoudend. Omzet nihil. Jan. 2.46, Febr. 2.46, Mrt. 2.45, Jan.-Mrt. 2.46, April 2.44, Mei 2.43, Juni 2.42, April-Juni 2 43, Juli 2.41, Aug. 2.39, Sept. 2.37, Juli- Sept. 2.39. Advertentie De Indonesische minister van Voor lichting, Mononutu, heeft na afloop van de Dinsdagavond gehouden vergadering van het kabinet meegedeeld, dat minis ter-president Wilopo vice-premier Prawoto vervangt als minister van Defensie a. i. Mononutu zei voorts, dat het kabinet geen aangelegenheden betreffende de 17-October affaire had besproken. Waar nemers beschouwen dit als een teken, dat reeds overeenstemming is bereikt met de fungerende chef-staf van de land macht, kolonel Bambang Sugeng. Van officiële zijde zijn echter hierover nog geen mededelingen gedaan. AAGTEDIJK 13 te Boston. ABBEKERK 13 van Alexandr. n. Genua. ALHENA p. 14 Kp. Verd. Eil. n. Antw. AMOR p. 14 nm. Finisterre n. R'dam. AMPENAN 14 te Damman. AMSTELDIJK p. 14 Wight n. N. Orl. AMSTELVAART p. 14 Ouesst. n. Priok. ANNENKERK 14 te Bremen. ARKELDIJK 14 te Mobile. AVERDIJK 14 nm. te New Orleans. BAARN 14 te Balboa. BALI 14 te Surabaja. BILLITON 13 te Cochin. BLOEMFONTEIN 14 te Amsterdam. BLOMMERSDIJK 14 nm. te Rotterdam. BLIJDEN DIJK 14 te Philadelphia. BRITSUM 13 v. New Orl. n. Nederl. CALT. DELFT, Utr. 15 nm. te Rotterdam. CERAM p. 14 Djeddah n. Muscat. CLAVELLA 14 te Miri. CORILLA p. 13 Korya Morya n. Suez. DANAE 14 te Palermo. DELFLAND 13 van Paranagua n. Amst. DELFSHAVEN p. 14 Finisterre n. M'bro. DRENTE 14 van Port Said n. Priok. DUIVENDRECHT 14 te Liverpool. EDAM p. 14 Kaap Race n. Halifax. EEMDIJK p. 14 Wight n. Havana. EENDRACHT p. 14 Kreta 15 te Piraeus. FRIESL. KRL. p. 14 Napels n. Alexandrië. HAARLEM 14 te Kingston Jam. HAULERWK. p. 13 Gf. Oman n. Djedda. HECTOR p. 14 Oporto, 15 nm. te Gibr. HEELSUM 13 van Charleston n. Houston. HELDER 14 v. Amst. 15 te Bremen. HELENA 14 nm. te Amsterdam. HERA 14 te Curagao. ITTERSUM p. 13 Azoren n. Gf. v. Mexico. JAVA 13 van Hollandia 15 te Sorong. JOH. v. OLDENB. p. 14 Finist. n. A'dam. KERTOSONO p. 3 Singkep n. Madras. KIELDRECHT p. 14 Napels n. P. Said. KOTA BAROE p. 14 Kp. Bon n. Halifax. KOTA GEDE p. 14 Kp. Hatteras n. Galv. KOTA INTEN 14 te New Orleans. LARENBERG p. 14 Oporto n. Vlaard. LAURENSKERK 14 te Bombay. LEERSUM 14 te Charleston. LEKHAVEN 13 van Momb. n. Aden. LEKKERKERK p. 14 Rasfartak n. Karachi. LIEVE VR.KERK p. 14 Lissabon n. Mars. LINGE p. 14 Texel, 15 te Hamburg. LISSEKERK p. 14 Rasfartak n. Massawa. MAASDAM 14 nm. te Barbados. MAASHAVEN 14 te Hamburg. MAETSUYCKER 15 te Singapore. MEERKERK p. 14 Massawa, 15 te Aden. MELISKERK 12 yan Manilla n. Singap. MITRA p. 13 Cairns n. Wellington. NW, A'DAM 14 van Cristob. n. Havana. OBERON 14 te Ciudad Trujillo. OMALA 14 nm. te Colombo. OOTMARSUM 14 te Rotterdam. ORION 13 van Palermo n. Algiers. ORESTES 14 nm. te Maracaibo. OVERIJSEL 4 nm. te Londen. PARKHAVEN 14 nm. te Schiedam. POLYPHEMUS p. 13 Socotra n. Penang. PR. WILL. II p. 13 Scillys n. V. S. PYGMALION 14 nm.—15 te New Orleans. ROEBIAH 14 te Ilo Ilo. ROEPAT p. 14 Kreta n. Halifax. RONDO 13 van Calcutta n. Rangoon. ROTULA 13 te New Orleans. RIJNDAM 14 nm. te Rotterdam. SALATIGA 14 te San Francisco. SALLAND 14 v. Santos n. A'dam. SAPAROEA 14 te Pto. do Ambriz. SARPEDON p. 14 t. w. Finisterre n. Cur. SOESTDIJK 13 te Palsboro. STAD DORDRECHT 14 te Pto. Empedock. ST. SCHIED. p. 14 Kp. Gata n. Savona. STRAAT BANKA 14 te Brisbane. SUMATRA p. 4 Guardafui n. Priok. TABINTA 14 te Surabaja. THALATTA p. 14 Rasfartak n. Mena A. T JIB ANT JET 14 te Port Swettenham. TOMORI 13 van Priok, 15 te Singap. WATERMAN 14 te Paramaribo. WM. RUIJS p. 14 Kreta n. Southampt. WILLEMSTAD 15 te Puerto Limon. ZEELAND KRL. 4 te Tj. Priok. ZIJPENBERG p. 14 Kp. Gata n. Brindisi. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 koorzang. 9.25 huisvrouw. 9.35 gram., 10.35 ik weet wat u niet weet, 10.50 kleuters, 11.00 gevar. muziek, 12.00 orgel, 12.25 In 't spionnetje, 12.33 lichte muziek, 12.50 Uit bedrijfs leven, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz., 13.55 hoorspel, 14.35 piano, 15.00 zieken, 16.00 Tussen vier en vijf, 16.45 jeugd, 17.30 militair vraaggesprek. 17.40 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 lichte muziek. 18.55 gram., 19.00 brief uit Londen. 19.05 Jazz Sociëteit. 19.40 Jan Brusse intro duceert Móuloudji, 20.00 nieuws, 20.05 studentenorkest, 21.05 causerie. 22 05 voordracht, 22.20 gevar. progr., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, J.15 gram.. 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NCRV: 10.00 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 lunchconcert. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 piano. NCRV14.00 Metropole orkest, 14.45 vrouw, 15.15 kamerorkest. 15.50 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 kamer muziek, 16.55 gram., 17.00 hoorspel. 17.30 gram., 17.40 voordracht, 18.00 gram.', 18.35 Op de stelling, 18.45 orkest, 19.00 nieuws, 19.10 causerie, 19.30 gram., 20.00 radio krant, 20.20 gevar. progr., 21.45 vragen aan voorbijgangers, 22.15 piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 19.35 gevar. muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.00 dansmuz., 13.45 orkest, 16.00 gevar. muz., 16.45 amusem.- muziek. 17.45 militair orkest, 18.15 va- riéte-orkest, 22.15 amusem.muziek, 23.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest, 15.50 dans muziek, 21.15 lichte muz., 22.10 strijk kwartet, 23.15 symphonie-orkest, 0.30 amusem.muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 operamuz., 13.20 operamuz., 19.01 balletmuz., 20.00 Nationaal orkest. BELGIË, 324 m.: 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 15.00 orkest, 18.15 hoorn kwartet. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 15.00 groot symphonie-orkest, 16.00 lichte muziek, 16.35 lichte muz.. 22.10 lichte muz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5