BERIA'S POSITIE IN GEVAAR? Plechtig openbaar Consistorie in de St. Pietersbasiliek Nazi-complot verijdeld in West-Duitsland Tussen neus en lippen 1 Onthulling in Britse communistische Daily Worker Zijn contraspionnagedienst i staat van beschuldiging Ernstige autobotsing te Laren IRR BONTMANTELS 50°/o KORTING Twee inzittenden van personenauto werden zwaar gewond Zuiveringsacties in Bulgarije Zal Adonis worden uitgeleverd? H Vader overhandigt „galero aan nieuwe Kardinalen Toi hoofd en hart Zes voornaamste aanstokers gearresteerd „Europa is tlians zeer sterk" Dr. Pos premier in Suriname? Baby bij brand omgekomen ffee weer Bonthuis Hélène HAD DOOD VAN ZHDANOV VOORKOMEN KUNNEN WORDEN? \reemd optreden van Radio-Moskou en Tass Jij APOSTOLISCHE CONSTITUTIE Kind onder autobus gedood STAATSGREEP ONTWORPEN Dodelijk ongeval DONDERDAG 15 JANUARI 1953 76sfe JAARGANG No. 25582 90 petder functionarissen wordt vervangen Per 16 Januari van kracht Acheson gaf laatste persconferentie Barte Bontgevoerde Windbreakers Spruitenbosstr. 2, Haarlerr Tel. 19056 (bij Garage Den Hout) O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 imilMIIIIMIIIIIIIIIIIMMIIIIIIIIIimHIIIlIHHIlimHIMIIIIIIIIIHIIIIIHIIIIIIIIIIMIMIIIIIMimilllimiHlilllllllllllllllMIIIIMHIIIIIMMI W.-.W.W XJ Het Britse communistische blad de Daily Worker heeft gisteren, in een telegram uit Moskou, gemeld, dat de Russische contra-spionnagedienst te kort geschoten is bjj het ontmaskeren van de samenzwering van de Dinsdag beschuldigde doktoren. Aangezien de contra-spionnage in de Sovjet-Unie onder supervisie staat van de chef van de geheime politie, Beria, acht men, aldus A.P., in Londense diplomatieke kringen een conflict tussen Beria en Malenkov, die met Molotov als even tuele opvolgers van Stalin genoemd worden, niet uitgesloten. Zowel Beria als Malenkov zijn lid van het Presidium, dat in de plaats van het vroegere Politburo fs gekomen. Beria's contra-spionnagedienst zou volgens deze theorie dus door eerder in te grijpen wellicht de dood van Zhdanov, die indertijd als mogelijke opvolger van Stalin werd beschouwd, in 1948 hebben kunnen voorkomen. Lavrenty Beria. soortgelijke Het telegram van de Moskou- se correspondent van de „Daily Worker" bevatte de volgende ali nea: „Organen van de Russi sche contra-spi onnage worden er van beschul digd de terroris tische organisa tie zo lang te hebben laten voortbestaan, terwijl toch in de vooroorlogse jaren onder de artsen een groep bestond". Deze alinea wordt nog duidelijker als zij gelezen wordt in verband met het artikel, dat de Daily Worker vlak onder het telegram uit Moskou publi ceert. Volgens dat artikel zijn tenmin ste vier vooraanstaande Russische per soonlijkheden, onder wie de schrijver Maxim Gorki, „voor de oorlog op soortgelijke wijze door artsen ver moord". Daarop werd gezegd, dat de bijzonderheden wereldkundig gemaakt zijn tijdens het zuiveringsproces, dat van 2 tot 13 Maart 1938 te Moskou gehouden werd. Dat proces maakte deel uit van een reeks zuiveringsacties tijdens welke Stalin vele van zijn oude medewerkers en al zijn grote tegen standers uit de weg ruimde. JnJ'ui diPlomaten zeggen, dat Rusland WC ui ent voor nieuwe zuiveringsacties staat. Zij verklaarden echter ook, dat elke veronderstelling over hetgeen op het Kremlin aan de gang is wellicht bin nen twee of drie dagen uitgelegd zal kunnen worden. Men staat intussen versteld van het vreemde gedrag van Radio-Moskou. Eerst heeft Moskou de wereld Dinsdag morgen vroeg verbaasd met de bekend making, dat negen artsen onder wie vele Joden ontmaskerd waren als Werktuigen van een beweerde Brits- Amerikaanse samenzwering tegen de Russische staatsleiders. Daarna werd van dit onderwerp in de binnenlandse uitzendingen van Moskou en de berich tendienst van het officiële Russische persbureau Tass niet meer gerept. De Londense luisterpost heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat in de radio-over zichten van het nieuws in de Russische pers geen meldirig meer werd gemaakt van de zaak. Het oorspronkelijke bericht werd op grote schaal verspreid. Radio- Moskou riep het in 20 talen om o.m. in het Engels, Italiaans, Frans, Duits, Tsjechisch en Perzisch. Een verklaring van dit vreemde op treden van Radio-Moskou zou kunnen zijn dat inderdaad de affaire van de beschuldigde doktoren in de hoogste regionen van de Russische regering tot een conflict heeft geleid en dat dienten gevolge de radio en de pers zwügen lot deze zaak zal zijn uitgevochten. Intussen hebben Joodse demonstranten vanmorgen vroeg een blik petroleum door de ramen van een Russische boekhandel in de winkelwijk van Jeruzalem geworpen. De anti-Russische gevoelens zijn in Israël tot het kookpunt gestegen. Een sociaal democratisch parlementslid drong er gis teren tijdens een in het openbaar gehou den toespraak op aan cfat het stemrecht van de communistische Joden ingetrokken moest worden en een tot nu toe onbekende organisatie, het „Israëlisch anti-commu nistisch verbond" genaamd, heeft pamflet ten over het hele land verspreid waarin jonge vrijwilligers worden gevraagd om al le cominformlegaties en ambassades met geweld uit het land te verdrijven. Het medisch genootschap van Israël heeft in een communiqué verklaard een onder zoek door een internationaal orgaan te eisen naar de Moskouse beschuldigingen te gen een aantal artsen. Georgi Malenkov. Op de Rijksweg AmsterdamAmersfoort, ter hoogte van de Vredelaan te Laren, ontstond gistermiddag ongeveer 2 uur een botsing tussen een luxe auto en een grote melktruck met aanhangwagen van de Boter- en Melk fabriek „Leersum" uit Leersum, waarbij de twee inzittenden van de luxe auto zwaar werden gewond. De chauffeur van de melktruck kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af. De melktruck, waarvan beide tanks geheel gevuld waren, kwam uit de richting Amersfoort, en op hetzelfde ogenblik naderde uit de richting Am sterdam een luxe wagen, bestuurd dooi de textielhandelaar A. K„ van geboorte Amsterdammer, maar thans de Ame rikaanse nationaliteit bezittende. Naast hem zat de bontwerker M. K„ even eens uit Amsterdam. De chauffeur van de melktruck. N. M. L., uit Leersum. Zag, toen hij nog voor de Vredelaan reed, de luxe auto uit de richting Am sterdam naderen en dacht dat hij de Vredelaan zou oprijden, daar hij naar links uithaalde. Echter door nog niet opgehelderde oorzaak was dit niet het geval, want de luxe auto bleef op de Rijksweg en reed met snelle vaart tegen de melktruck op, voordat deze hog de Vredelaan had bereikt. De klap was hevig en de gevolgen en de ravage ontzettend. De luxe auto schoof als het ware onder de motorkap van dc grote truck en werd volkomen vernield. De beide inzit tenden waren er ernstig aan toe en moesten tussen de wrakstukken uit gehaald worden. De Larense politie onder leiding van brigadier Geurts en Rijkspolitie, die Juist de plaats van het onheil passeerde, ^erleenden onmiddellijk hulp, evenals ar-P. A. Keeman, die direct medische assistentie verleende. •M. K. was er het ergste aan toe en ^erd per ziekenauto naar het St. Jans- 2'ekenhuis te Laren overgebracht, even ts de bestuurder A. K„ die ook deer lik gewond was. De chauffeur van de melktruck kwam 0 een lichte verwonding aan een u 1 wonder boven wonder goed af. Hij don j geluk gehad, dat de melktank typf klap niet veel werd verschoven, en iat bijna beklemd tussen stuur v «bine. Was de tank verder gescho- 1 zouden waarschijnlijk ook voor hem de gevolgen ernstiger zijn geweest. De melktruck werd aan de voorkant ernstig beschadigd; De Larense politie wist het zeer druk ke verkeer in goede banen te leiden, ondanks het feit, dat bijna de gehele weg door de beide wagens werd ver sperd. Na acht maanden dienst in de Koreaanse wateren is het Amerikaanse vliegdek- schip Bon Homme Richard" met ongeveer 3000 officieren en soldaten aan boord in de haven van San Francisco teruggekeerd. Volgens politieke vluchtelingen, die uit Bulgarije in Turkije zijn aangeko men, worden op het ogenblik in Bul garije grote zuiveringsacties gehouden. Ongeveer 90 pet. van de functionarissen in steden en dorpen wordt momenteel vervangen door jongere en meer enthou siaste communisten. Van deze nieuwe functionarissen wordt verwacht, dat zij de Bulgaarse productie in 1953 zullen doen stijgen. De zegslieden verklaarden, dat Cholof, de minister van Landbouw, bloot staat aan krachtige aanvallen in verband met de toenemende economische moeilijk heden. Zij zeiden, dat ook hij binnen kort wel vervangen zou worden. Naar vernomen wordt, heeft de mi nister van Justitie dezer dagen de do cumenten, betrekking hebbende op de Amerikaan H. Adonis, die enige tijd geleden te Amsterdam is gearresteerd op verzoek van de Amerikaanse autori teiten, overgelegd aan de rechtbank te Amsterdam met verzoek, hem te advi seren omtrent een eventuele uitlevering van Adonis, wien omkoping ten laste is gelegd. Deze uitlevering is door Ame rika gevraagd. Nadat Adonis door de rechtbank zal zijn verhoord, moet dit college binnen 14 dagen advies uitbren gen. De verdediger van Adonis gelooft echter, dat de twee Amerikaanse re chercheurs, die naar Nederland zijn ge komen, met de opdracht Adonis naar de V. S. terug te brengen, op onofficiële wijze en in het geheim naar ons land gezonden zijn. Zij hebben hun opdracht niet ontvangen van hun procureur-ge neraal, zoals normaal zou zijn, doch buiten deze om van de gouverneur van New Jersey, in eigen persoon. Hij ver moedt, dat achter deze zaak meer schuilt, dan de Nederlandse autoriteiten meenden te hebben begrepen uit de be richten, die hen vanuit Amerika hebben bereikt, aldus de verdediger van Adonis mr. J. Roggeveen. Intussen verblijft Adonis nu reeds bijna acht weken in het Huis van Be waring aan de Weteringschans te Am sterdam. Een beslissing over zijn uitle vering wordt uiterlijk in de loop van de volgende week verwacht. (Eigen telegram) Vaticaanstad, hedenochtend. Het plechtige openbare consistorie, tijdens hetwelk de Paus de nieuwe kardi nalen de symbolische rode hoed op het hoofd heeft geplaatst, is vanochtend gehouden in de St. Pieter, waar speciale afvaardigingen van de landen uit wier midden thans een nieuwe kardinaal is gecreëerd een plaats hadden gekregen op een voor hen gereserveerde tribune. De plechtigheid speelde zich af in het gedeelte van de kerk tussen het Belijdenisaltaar en het Troon- altaar waarvoor de Pauselijke troon was opgesteld tegen een gobelin, waarin de voorstelling der gerechtigheid was geweven. De Paus bereikte de basiliek via de lift. die niet ver van de kapel van de Piëta in het reehterschip uitkomt en welke door grote wandtapijten aan het gezicht der gelovigen wordt onttrokken. Urenlang reeds stond een menigte sa mengepakt in het zeer grote midden schip. Nadat de H. Vader de eerbewij zen ontvangen had van de geestelijkheid van de basiliek met aan het hoofd de Aartspriester Kardinaal Frederico Te- deschini, begaf Hij zich naar de kapel van het H. Sacrament, waar Hij met de plechtige gewaden werd bekleed en waar Hem de vergulde mijter werd opgezet. Vervolgens nam de H. Vader plaats op de „Sedia Gcsta- toria" welke door zestien sediarii werd gedragen, waarop de stoet van geeste lijke en burgerlijke hoogwaardigheids bekleders zich in beweging zette. Toen de Sedia in de basiliek verscheen, klonk een gejuich op uit de menigte, dat aanhield tot de Paus had plaats ge nomen op Zün troon. Intussen schalden de zilveren trompetten en zong het koor „Tu es Petrus". Langzaam trok de stoet door het middenschip naar de troon. Allereerst trad een consistoriaal advo caat naar voren om in een peroratie de zaak van Giuseppe Toniolo uiteen te zet ten, een eminent katholiek socioloog, die in deze eeuw is overleden en wiens zalig verklaringsproces thans in behandeling is Z. H. de Paus heeft dezer dagen de nieuw benoemde Kardinaal Gracias, Aarts bisschop ran Bombay (links) in een speciale audiëntie ontvangen. Twee andere Indiase bisschoppen waren bij de audiëntie aanwezig: Mgr. Thomas Potacamury, bisschop van Bangalore (derde van links) en Mgr. Matthew Kawukatt, bisschop van Changanacherry (geheel rechts). bij de Congregatie van de Riten. Via Zijn secretaris verklaarde de H. Vader aan de prinsen der Kerk dat Hij Zijn antwoord zal voorbehouden. Intussen legden de nieuwe kardinalen in de kapel van de H. Petronella de eed af in handen van de kardinalen die hoofd zijn van de drie ordes. Daarna bégaven de nieuwe kardinalen zich, be geleid door een oudere kardinaal, naar de pauselijke troon. Ieder knielden zij, na de hand van de H. Vader te hebben gekust, neer op een kussen dat voor de troon was geplaatst. Een ceremonie meester bedekte hun hoofd met de her melijnen kap van. zijn cappa. Twee kardinaal diakens die zich terzijde van de H. Vader hadden opgesteld hielden de symbolische hoed, de galeraboven liet hoofd der nieuwbenoemden. Telkens sprak de Paus de indrukwekkende for mule uit waarmee hij de kardinalen opwekte om zich ivaardig te tonen tot het offer van hun leven toe. Na. het uit spreken van deze plechtige woorden deed de Paus de rode hoed met een handbewe ging neerdalen tot op het hoofd van de voor hem neergeknielde Kardinaal. Daarop deed hij de nieuwe Kardinaal opstaan en gaf hem de vredeskus welke door de Kardinaal, na een diepe buiging voor de Paus, vervolgens werd uitge- ivisseld met degenen, wier gelijke hij thans was geworden in het H. College. Jot besluit van de plechtigheid gaf de Paus plechtig zijn zegen. Na het vertrek van de Paus begaven de kardinalen zich naar de kapel van de H. Petronella om het plechtig Te Deum van dankbaarheid te zingen dat de nieuwe kardinalen staande aanhoor den. het hoofd bedekt met de herme- liinen kap van hun cappa. 'Tenslotte trokken de kardinalen zich terug in het Vaticaan, waar een tweede geheim consistorie werd gehouden. Deze laatste plechtigheid vindt plaats in de consistoriezaal en heeft een be sloten karakter. Daar zal de Paus een van de meest karakteristieke riten ver- zullen van de kardinaalsbenoeming. Hij begint met het „sluiten van de mond' bij de nieuw benoemden, terwijl hij er in een Latijnse formule op wijst, dat zij de plicht hebben, te zwijgen over dc kwesties, die in een consistorie of in de Congregaties worden behan deld. Daarna overhandigt hij ieder de Kar dinaalsring en maakt hun Romeinse ti telkerk bekend, waardoor zij lid wor den van de Romeinse clerus. Vervol gens gaat de H. Vader over tot „het openen van de mond" hun aldus het récht verlenend het woord te voeren in De mensen zijn dikwijls wreed in hun onverschilligheid voor elkaar zaken betreffende de geestelijke en tij delijke wijding der Kerk. De nieuwe kardinaal-aartsbisschoppen, die nog niet het „pallium" hebben ont vangen, zullen vervolgens de 11. Vader om dit kledingstuk verzoeken. Daarmee zal dan een einde gekomen zijn aan de plechtigheden van het consistorie waar bij 24 nieuwe Prinsen der Kerk het H. College voor het eerst sinds lange tijd weer volledig hebben gemaakt. VATICAANSTAD, hedenmorgen Vandaag werd hier bekend dat 16 Ja nuari de officiële datum zal zijn waarop de nieuwe bepalingen betreffende het nuchter blijven voor de H. Communie en het opdragen van middag- en avond missen van kracht zullen worden. Zoals bekend waren deze nieuwe bepalingen vervat in de Apostolische Constitutie „Christus Dominus". Gistermorgen naderde een autobus van de Westlandse Stoomtramwegmij. de halte aan de Varkensmarkt in Den Haag. Op dat ogenblik drong een twin tigtal kinderen naar de bus om er in te komen. In de drukte kwamen enige kinderen te vallen. De zevenjarige D. V. uit Naaldwijk viel daarbij met het hoofd onder het rechterachterwiel en overleed ter plaatse. De Britse bezettingsautoriteiten in West-Duitsland zijn overgegaan tot de arrestatie van de leiders vin een nieuwe Nazi-samenzwering, gericht op het uit voeren van een staatsgreep in de Bonds republiek. De aanstokers van dit complot, onge twijfeld het ernstigste dat er sinds de oorlog in de West-Duitse republiek is geweest, hebben allen een rol van be tekenis gespeeld in het Hitler-regime en waren klaarblijkelijk voornemens om hun denkbeelden weer in practijk te gaan brengen. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt: Gedurende enige tijd zijn de Britse autoriteiten op de hoogte geweest van de activiteit van een groep voormalige nazi's, die zich voorbereidden op een staatsgreep in West-Duitsland. Op het terrein van de buitenlandse politiek heeft, deze groep zich voornamelijk be zig gehouden met het verspreider, van anti-Westerse ideën. De activiteiten werden geleid vanuit centra die zich in de Britse sector bevonden. De Hoge Commissaris van het Ver enigde Koninkrijk heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de aard van de activiteiten van deze groep, daartoe ge machtigd volgens het bezettingsstatuut. Op zijn bevel zijn de leiders van de groep gearresteerd, teneinde vast te stellen in hoeverre de actie van deze mannen en hun contacten in binnen- en buitenland momenteel een gevaar vor men voor de veiligheid van de gealli eerde strijdkrachten. In verband met de plotselinge arres taties wordt er aan herinnerd, dat de Britse Hoge Commissaris, Sir Ivone Kirkpatrick, vorige week Dinsdag plot seling naar Londen is gegaan voor het voeren van besprekingen met het minis terie van Buitenlandse Zaken. De volgende personen zijn gearres teerd: Dr. Werner Naumann, voormalig Staatssecretaris van Goebbels' minis terie van propaganda. In het testament van Hitler was hij genoemd als opvol ger van Goebbels. Dr. Gustav Scheel, voormalig Reichs- studentenführer en Gouwleider van Salzburg. In Hitler's testament was hij genoemd voor de post van minister van cultuur. Zimmermann, voormalig SS-brigade- führer en ambtenaar van de economi sche en administratieve afdeling van de SS, welke te maken had met de admi nistratie van de concentratiekampen. Dr. Heinrich Haselmeyer. die heeft meegewerkt aan Hitler's Putsch van 1923 in München en leider was van de Nationaal Socialistische Studentenbond in Hamburg. Hij heeft werken gepubli ceerd over rassenwetenschap en steri lisering van „onvolwaardigen". Heinz Siepen, voormalig Ortsgruppen- De scheidende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Woensdag te Washington op zijn laatste persconferentie onder meer verklaard, dat het „een ernstige vergissing zou zijn zich pessimistisch te betonen over de moeilijkheden, welke thans worden on dervonden by het streven om een ver enigd Europa tot stand te brengen". Hij wees er op dat de Europese landen thans over veel gewicht in de schaal leggende strijdkrachten beschikken, ter- wyi er enkele jaren geleden op dit ge bied vrijwel niets bestond. „Europa is thans militair, economisch en politiek zeer sterk", verklaarde hy. Chauffeui In Detroit reed een roe keloze chauffeur dwars over een grasveld op het huis van zijn buurman in. Toen hij de ravage zag, dïe hij had aangericht, schaterde hij het uit. De politie maakte echter geen proces-verbaal tegen hem op, want de chauffeur, Anthony Widby geheten, was slechts twee jaar oud. Zijn vader had hem enkele ogenblikken in de wagen alleen gelaten en daarvan had de kleuter geprofiteerd om het ook eens te proberen. Een onbetekenende schaaf wond was het enige let sel, dat hij daarbij opliep. Goede conditie De hongerkunstenaar Willy Schm'itz te Frank fort heeft een nieuw we reldrecord hongerlijden gevestigd door 78 dagen en drie uren te vasten en al die tijd slechts nu en dan wat champagne en mineraalwater te drinken en meer dan 2000 sigaret ten te roken. Toen hij on der de muziek van een Beiers orkestje ten aan schouwen van honderden nieuwsgierigen zijn glazen kooi verliet, verklaarde de dokter, dat hij in goe de conditie verkeerde. Derhalve werd hij naar eert ziekenhuis gebracht, waar hem wat vruchten sap en injecties voor zijn hart en bloed werden toe gediend. Hij zal er gerui me tijd moeten blijven, om aan te sterken en de 78 pond terug te krijgen, die hij kwijt is geraakt. Hitier, piloot van de maand Het 3e eskader Ameri kaanse jagerbommenwer- pers, gestationneerd le Fuerstenfeldbruck in West-Duitsland, heeft Hitier de titel van „piloot van de maand" toegekend als de beste vlieger van de formatie. Het gaat hier echter niet om \Adolf, maar om Gene Hitier, een sergeant uit Pocatelle tn Idaho, wiens voorouders reeds in 1783 in de staat Maryland woonden. Die Unvollendete De 58-jarige dirigent van het symphonic-orkest van Tampa in Florida, Frank F. Grasso, is dezer dagen tijdens een uitvoe ring van het orkest over leden met de dirigeerstok in de hand. Hij dirigeerde juist „Die Unvollendete". Kindertelevisie Journalisten in Cleve land, die de kinderpro gramma's van drie Ame rikaanse televisie-stations hadden bekeken, consta teerden, dat de kinderen binnen een tijdsbestek van vier uur op één avond getracteerd werden op: zeven moorden, een aan val met een mee, acht vuistgevechten, vier be rovingen, een drinkgelag en 18 revolvergevechten. En dan beklagen de Ame rikaanse criminalisten zich nog, dat de jongen piepen, zoals de ouden zingen. leiter en Landrat van de NSDAP, thans mede-eigenaar van de Punktal-staal fabrieken in Solingen. Dr. Karl Scharping, voormalig ambte naar van de radio-afdeling van het Rijksministerie voor propaganda. Op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken wordt vernomen, dat Hamburg en Dusseldorf de voornaam ste centra der nazi-bedrijvigheid waren Sir Ivone Kirkpatrick heeft kanselier Adenauer gisteren op de hoogte gesteld van de voorgenomen arrestaties. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Bonn wordt vernomen, dat de voormalige na zi's omstreeks middernacht thuis wer den gearresteerd door de Britse veilig heidspolitie. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Binnenland se Zaken verklaarde, dat de maatrege len waren genomen met hulp van het ministerie. Er was materiaal tegen de zes mannen verzameld en er wordt een proces verwacht. Dr. Scharping heeft even voor het einde van de oorlog via radio-Hamburg verklaard: „Zo ons land al tijdelijk wordt bezet, moeten wij toch trouw blijven aan onze moedertaal. De Elbe zal ook in de toekomst een Duitse ri vier blijven, evenals de Rijn en de Oder. Zij zullen nooit Duitslands gren zen vormen." Dr. Gustav Scheel verklaarde kort na een bezoek aan Spanje in 1943, dat de „onwaardige" elementen van de Duitse universiteitssteden moesten worden ver wijderd. Dr. Naumann tenslotte behoorde tot degenen, die zich samen met Hitier tijdens de laatste dagen van het Reich schuilhield in de bunker onder de rijks kanselarij te Berlijn. Tot het laatste ogenblik verspreidde hij optimistische berichten. Hij hoorde tot de weinigen, die uit de bunker naar het Westen kon den ontsnappen. In de oorlog diende hij in Frankrijk, Griekenland en in Rus land totdat hij in 1941 zwaar gewond werd. Volgens een West-Duitse zegsman was Naumann na de oorlog directeur van een chemische fabriek naby Neuss in het Rijnland. Het Surinaamse dagblad „Het Nieuws" bericht, dat er pogingen in het werk worden gesteld, mr. dr. R. Pos, Surina- me's vertegenwoordger in Nederland, die thans in Suriname vertoeft, te be wegen de functie van premier op zich te nemen. Als zijn opvolger in Neder land zou de heer E. Gessel genoemd zijn, zo vernam het blad. Ook volgens „De West" zouden er pogingen gedaan worden inzake benoe ming van dr. Pos tot premier. Voigens dit blad zou echter in officiële kringen niets bekend zijn over het noemen van de heer Gessel als vertegenwoordiger van Suriname. Bij een brand in een houten woning aan het Burgemeester Gravesteinplein te Urk is gisteren een kindje van zeven maanden van het echtpaar D. V. om het leven gekomen. De kleine was al leen thuis toen omwonenden de brand ontdekten Onder leiding van wacht meester Prinsenhof is getracht het huis binnen te komen, maar het vuur en de rook verhinderden dat. Brandweerman nen vonden later het stoffelijk over schot. (Van onze correspondent) Een 14-jarige dochter van de familie R. te Blitterswyck was met vriendinnetjes aan het schaatsen, toen op een gegeven moment een riempje van haar schaats stuk ging. Thuisgekomen om een nieuw riempje te halen, is het meisje van de trap gevallen en zodanig gewond, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk geacht werd. Daar is zij later overleden. Advertentie K0 tl ISSTR Verwachting tot Vry dagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatseiyk enige lichte neerslag en aanvankeiyk hier en daar mist. Ma tige, langs de Waddenkust af en toe vry krachtige Zuid-Westelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi, maar in het Zuid-Oosten van het land vannacht lichte vorst. Zon: 8.41-16.59. Maan: 9.22-18.21. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1