Particulier initiatief gekant tegen o verheid-d,istrictsdiensten Verduistering van f 94.000 EEN INTERNATIONALE ONTMOETING OP HISTORISCHE GROND 248 groene banken in Haarlem ROODKAPJE en de WOLF AFDELING HAARLEM NED. R.K. INVALIDENBOND OPGERICHT Boekhouder voor Haarlemse rechtbank MODERNISERING PROVINCIAAL ZIEKENHUIS SANTPOORT Anderhalve ton voor belangrijke verbeteringen Kramer vertelt wat schaken is Veel waardering Gras in plantsoenen als speelruimten voor de kleine jeugd GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHÜIS Herziening Uitbreidingsplan GEM. CONCERTGEBOUW GEM. CONCERT GEBOUW REVUE VAN TOP-STARS DONDERDAG 15 JANUARI 195S FAGINA 2 Commissie v. Gezondheidszorg in N.-Holland Basketball Haarlemse H.B.S. B verliest Tegen F amos-kampioen van Amsterdam Burgerlijke Stand DE ZOMER NADERT ALWEER Kampeerverbeteringen te Z andvoort WAARHEEN MET ONS VUIL? Compostinstallatie is - zeer duur Luitenant veroordeeld NOG GEEN BEGRAAF. PROBLEEM IN HAARLEM Voor het Westen terrein in de duinen? K.A.B. Kring Noord Haerlems Studentengildt K.A.B. Kring Gentrum Bestuur Middenstands- centrale HEEMSTEDE VERGADERING KATH. VROUWENBEWEGING Volgend jaar naar Echternach „Berkenrode" Schaaktournooi Beverwijk Schaken en schakers bloemendaal Tweede bloemlust- tentoonstelling te Lisse Maandag 19 Januari opening ZANDVOORT DE BEBOUWING LANGS ZANDVOORTSELAAN 126 PERSONEN MELD- DEN ZICH ALS DONOR Gemeente-arts gaat heen ,,'t Voetlicht" voor het voet licht met„Dwaasheden" R.K. Zwemvereniging LINNEN- EN VLASDAG TE HOOFDDORP Beurs van Amsterdam Beurs van Nêw York - Willy Vervoort, iïchnovenaar Cees de Lange, Eddy Christiani ZANGER^1 Mr. Doodle, Johnny Meyer, DEONISTEN1 °ER ACCOK SWINGING NIGHTINGALES CHOCO' Ongeveer zes jaar geleden hebben Ged. Staten van Noord-Holland een com missie ingesteld, welke de opdracht kreeg te onderzoeken, in hoeverre de provincie kan medewerken tot een be tere organisatie van de gezondheidszorg o.a. door het steunen en activeren van het particulier initiatief, door het sti muleren van de samenwerking van de gemeenten op dit gebied en door de voorbereiding van de totstandkoming van districtsgezondheidsdiensten. In deze commissie zijn in de loop der jaren nog al wat mutaties geweest, maar thans heeft zij onder voorzitterschap van de heer J. Rustige een rapport uitgebracht aan Ged. Staten, die een voorstel naar aanleiding daarvan in de a.s. zomerzit- ting aan de orde zullen stellen. In dat college hebben o.a. bestuursleden van de verschillende gezondheidsorganisaties zitting, terwijl ook mr. P. Cremers, burgemeester van Haarlem, tevens voor zitter vaft de afdeling Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse ge meenten, en dr. A. Querido, directeur voor de openbare gezondheidszorg te Amsterdam naast diens collega's uit an dere provinciale steden in deze commis sie zitting hebben. In het rapport lezen wij o.a. het vol gende: Na beëindiging van de tweede wereldoorlog, gedurende welke de ge zondheidszorg op velerlei gebied ernstig was verwaarloosd, werd in sterke mate behoefte gevoeld aan de instelling van districtsgezondheidsdiensten. Het eerst kwam een voorstel ter sprake, een der gelijke dienst in te stellen in het Noor delijk deel van de provincie, waarin de Zaanstreek, Waterland en de gemeente Beverwijk. Men zag verder in, dat de provincie in drie districten verdeeld moest worden: 1 Amsterdam en Diemen; 2 het gebied benoorden het Noordzee kanaal met Alkmaar als centrum; 3 het Zuidelijk gebied (het Gooi inbegrepen). Daar Amsterdam met de gemeentelijke geneeskundige dienst een bijzondere plaats inneemt en het Kruiswerk aldaar van veel geringer omvang is dan in het overige gedeelte van dit gewest, werd bij het uitwerken van de plannen dit district buiten beschouwing gelaten. De kostenramingen voor de andere districten werden in 1947 op ruim 1 mil- lioen gulden per jaar gesteld. Eind 1949 wees de commissie Haarlem aan als de plaats, welke het meest geschikt zou zijn om als centrum voor het Zuidelijk te fungeren. Tevens besloot men voor te stellen ook een provinciale raad op te richten. Vertegenwoordigers van het particulier initiatief en van de overheid zouden tot een gelijk aantal zitting in deze raad moeten nemen. In de vergadering van Januari 1950 maakten enkele vertegenwoordigers van het particulier initiatief verschillende bezwaren tegen het instellen van ge zondheidsdiensten. Het ontwerp zou te ver gaan ten aanzien van de aan de nieuwe organen op te dragen uitvoe rende taak, welke tot dusver door par ticuliere instellingen werd verricht. De bevolking neemt actief deel aan het ge- zondheidswerk en een ambtelijke dienst zou niet nodig zijn. Het centraal orgaan zou kunnen dienen voor het oprichten van een laboratorium, het verrichten van keuringen en het voeren van propagan da. De provinciale raad zou dus alleen een coördinerende en stimulerende taak na o eten hebben. De commissie ging als gevolg daarvan Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Gisteren herleefde in de Apollo-hal te Amsterdam weer die intieme sfeer, wel ke het Famos-Kersttournooi verschil lende dagen had beheerst. De kampioen van het onderdeel basketball, de 3e vijf jarige H.B.S., bond de traditionele strijd aan tegen de kampioenen uit Haarlem, H.B.S. B. Het krachtsverschil tussen de beide ploegen was zo groot, dat de wedstrijd vooral in de eerste speelhelft een eenzij dig karakter droeg. De 3e vijfjarige H.B.S. uit de hoofdstad legde de zenuw achtig spelende ploeg uit Haarlem vol komen haar wil op en bij de rust leidde zij met 31-4. Toen de 3e vijfjarige in de tweede helft haar verdediging enigszins ver waarloosde, kon de Haarlemse H.B.S., waarvan verschillende spelers toch in de eerste klasse uitkomen, gelijk opgaan en wist de nederlaag wat dragelijker te maken, 45-23. Het zeer slechte coachen het ene ogenblik werd er man-to-man, dan weer de zone-verdediging gespeeld is wel een van de oorzaken van deze nederlaag. ONDERTROUWD: C. N. van Berkel en Th. J. van Duijnhoven; C. J. Luiten en A. G. F. Roelofs; R. Ides en S. G. Wie- lart; I. de Vries en L. A. Ex; B. Wee- nink en M. Chr. Hekkert; T. Kuvener en E. M. de Vries; J. Wijtvliet en C. J. Geerlings; C. B. Wallekers en J. van Zonneveld; E. J. F. van Dijkman en A. B. M. Stals; L. van Aanhold en J. M. Landzaat; W. A. A. Geldof en W. M. Boe rendans; W. H. van der Meer en M. Chr. Oerlemans; H. Rijkers en C. J. Zwager man. GETROUWD; J. van Deursen en M. J. F. de Jong; J. Schavemaker en M. A. Ooijevaar; W. J. van der Niet en E. M. J. Berkhout; J. Warmels en J. M. Rade maker; W. van 't Vlie en A. C. van Kampen; C. A. Derogee en W. H. A. Maasdam; A. van der Aar en G. M. Jan sen; H. van den Broek en W. Booms; J. Bast en M. de Bruijn; W. C. J. Cuij- pers en E. M. Botter; J. C. van der Pol en J. Hart; J. F. Jonker en A. Bos; J. P. de Wringer en J. H. van Haalem; A. Groot en C. G. Bamhoorn. GEBOREN: M. A. de RuigVincent z; J. van WanrooijVergers z; T. Plas Smit z; A. M. van VelthuizenKokshoorn z; M. LangelaanFaas d; C. S. D. de VriesVastenburg d; A. Moolenaar Kops d; G. Presburg—Blauw d; E. J. KroonVan Warmerdam d; M. R. Dui venvoordenDekker d. OVERLEDEN: W. J. van Zwieten— Weijers, 70 j.. van Wassenaerstraat; J. C. van Loevestijn, 85 j., Linschot.enstraat; P. N. Vink, 72 j., Leidseplein; G. Groote- goedJoren, 75 j., Kamperlaan; J. E. C. de JongVan Leuven, 74 j„ Rustenbur gerlaan. andere wegen zoeken. Daarom werd een enquête ingesteld om te weten, wat er bestond en wat er in de provincie op dit gebied leefde. In afwachting van de uitslag stelde de commissie een advies samen, waaruit een belangrijke verbete ring in de organisatie van de gezond heidszorg zou kunnen voortkomen. Een in 1952 in stemming gebracht voorstel om Ged. Staten de instelling van districtsgezondheidsdiensten te ad viseren, subsidiair een overkoepelend lichaam in te stellen, werd met 5 tegen 8 stemmen verworpen. De meerderheid stelt thans voor, te komen tot een com missie, die de lichamelijke en geestelijke gezondheidszorg zal bevorderen. Zg moet worden samengesteld uit vertegen woordigers van particuliere organisaties en openbare instellingen. Ged. Staten zullen de voorzitter benoemen. De min derheid van de commissie is van mening, dat door deze vorm onvoldoende waar borgen zullen bestaan om het grote doel te bereiken. Zij wenst dan ook te advi seren districtsgezondheidsdiensten in te stellen. Aan de Zandvoortse gemeenteraad wordt voorgesteld enkele voorzieningen te treffen in verband met het kamperen. Aan het strand-tentenkamp, in gebruik bij leden van de kampeervereniging „Helios" te Haarlem zal een toiletge bouw worden geplaatst, waarvan de kosten f 4700 zullen bedragen. Het in de zo'mer van 1952 geopende trekkerskamp „De Branding" aan de Noord-boulevard voldoet nog niet aan alle te stellen eisen. Het is nog nodig een cantine te bouwen, alsmede een huis voor de kampleiding en een toilet gebouwtje op het jongensterrein. Met andere voorzieningen zou hiermede rond f 29.000,— gemoeid zijn. B. en W. kun nen geen vrijheid vinden daartoe een voorstel te deen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de woning van de kamp opzichter, omdat de tijdelijke voorzie ning, welke het Vorig jaar moest wor den getroffen, ruim f 1100.— heeft ge kost. Een stenen gebouwtje waarin een huisvestingsgelegenheid voor de kamp opzichter, annex kantoortje, is onder gebracht, zal alles inbegrepen f 9500,kosten hetgeen in twintig jaar een last zal opleveren van bijna f 700, Voor kampbenodigdheden wordt nog f 500,uitgetrokken, zodat in totaal een érediet van f 10.000,wordt ge vraagd. Gisteravond kwamen in de beneden zaal van het Wit-Gele Kruisgebouw aan het Kenaupark invaliden tezamen, ten einde te komen tot de oprichting van een Haarlemse afdeling van de Ned. R.K. Invalidenbond. De heer C. N. M. v. d. Laan, bestuurs lid van de bond afd. bollenstreek, heette de aanwezigen welkom. In Januari 1946 werd onder bisschoppelijke goedkeurjng te Rotterdam de R. K. Invalidenbond op gericht. De bond stelt zich ten doel, op grondslag der R- K. beginselen, de gods- dienstig-zedelijke en stoffelijke belangen der lichamelijk gebrekkigen te behar tigen in de ruimste zin van het woord. Hij tracht dit te bereiken met alle wet tige en geoorloofde middelen, die hem ten dienste staan. Hij belegt bijeenkom sten, voordrachten en lezingen en orga niseert congressen en tentoonstellingen. Ook tracht de Bond het genezen van defecten te bevorderen, etc. Aanvankelijk scheen deze vergadering het gewenste resultaat niet te bereiken, omdat er wei nig belangstellenden waren. De reden hiervan was, zoals een der nieuwe leden naar voren bracht, dat de meeste invali den er moeilijk toe kunnen komen des avonds in het donker naar een vergade ring te gaan. De propagandisten uit B. en W. hebben grote belangstelling voor de directe verwerking van huis vuil voor agrarische doeleinden, zoals onlangs Beverwijk een installatie daar toe in gebruik heeft genomen. Zij me nen echter, dat de resultaten van proef installaties te Schiedam en Vlissingen moeten worden afgewacht, vooraleer een belangrijk kapitaal in zo'n appara tuur geïnvesteerd wordt. Bovendien zijn de onderhoudskosten thans nog zeer hoog. De uitkomsten van de proefin stallaties zullen straks nauwkeurig wor den vergeleken met die van het zgn. „Dano"-systeem, waarmede in Dene marken een veelzijdige ervaring is op gedaan in gemeenten van verschillende grootte. Tenslotte zal in elk geval ze kerheid moeten bestaan, dat voor de compost een stabiel afzetgebied aanwe. zig is. De kosten van de gemeentereiniging bedragen thans f 4,15 per inwoner per jaar. Utrecht heeft eenzelfde bedrag, Leiden f5,02. Groningen f5,86. Veertien dagen geleden moest zich voor de Haarlemse rechtbank, wegens valsheid in geschrifte, verantwoorden de le luitenant J. S. van de de lucht macht te Eindhoven. Na het getuigen verhoor achtte de officier het ten laste gelegde feit wel bewezen. Verdachte had onjuiste inlichtingen verschaft over in komsten en daden tijdens de bezetting. De officier eiste toen zes maanden ge vangenisstraf. Vanmorgen werd J. S. veroordeeld tot twee maanden onvoorw. Lisse merkten echter op, dat men on danks alles niet de moed moest laten zinken, want bij de oprichting van de afdeling te Lisse waren slechts drie men sen aanwezig, doch na korte tijd de bond 80 leden. Na het grootste geduld aan de dag te hebben gelegd en moedig te hebben volgehouden, na een jaar lang zoeken, is de heer Simmis, een vurig propagandist voor een eigen R.K. Bond, er in geslaagd, een onderdak te vmden, ten einde vergaderingen te kunnen be leggen. Men hoopt nu spoedig meer leden te werven voor de afdeling Haarlem. Ten slotte kon deze avond dan toch een bestuur worden samengesteld, zodat de oprichting van de Haarlemse afdeling een feit werd. Zonder hoofdelijke stemming werden respectievelijk gekozen de heren G. J. van Zijl tot voorzitter; J. M. Zegwaart tot secretaris en B. J. Man tot penning meester. De vurige wens werd geuit dat er in het vervolg meer medewerking van alle zijden zal komen. In Haarlem en omstreken alleen al leven 5000 in validen, van wie toch ongetwijfeld velen katholiek zullen zijn. Het thans in gebruik zijnde gedeelte van de Noorder Begraafplaats biedt voldoende ruimte tot ongeveer 1963, zo dat eerst omstreeks 1960 begonnen zal worden met ophoging en aanleg van het zuidelijk deel. Het stichten van een begraafplaats ten westen van Haarlem vormt nog steeds een punt bij de be sprekingen tussen Haarlem en Bloemen- daal over stedebouwkundige proble men. Behalve een gedeelte van het ter rein van de buitenplaats Duinlust te Overveen komt thans tevens in aan merking het terrein oostelijk begrensd door de spoorbaan HaarlemZandvoort en Westelijk en zuidelijk door het hui dige wandelpad van Zeeweg naar Kraantje Lek. De urgentie is echter niet zodanig, dat een beslissing op kor te termijn nodig is. Donderdag 22 Januari, des avonds 8 uur, houdt kring Noord der K.A.B. haar jaarvergadering in net vergaderlokaal „De Reisduif", Achterweg. Naast de jaarverslagen van secretaris en penningmeester is er ook een be spreking bestuursbeleid, bestuursver kiezing en verkiezing van een voorzit ter. Op deze jaarvergadering moeten 5 bestuursleden gekozen worden, wegens bedanken van de heren Haver, Visser, De Groot, Witteveen en de heer M. Kos ter, die periodiek aftreedt, maar zich herkiesbaar stelt. Tevens komt de heer W. Hazevoet, directeur van het Huisvestingbureau, spreken over de problemen van de volkshuisvesting. Er wordt volop gele genheid gegeven tot het stellen van vragen. FILMS: Rembrandt: „Anna". Sylvana Mangano. Toegang: voiw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 8.15 u. Cinema Palace: „Huwelijkswals". Toe gang: strikt volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Luxor: Prolongeert (derde week) „Lime light". Toegang: a. 1. Frans Hals: „De Vrijbuiters". In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „De arend van Madagas car". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy". Toegang: 14 jaar. Tijden- 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zeehavik". Toegang: 14 jaar. Tijd'en: 2.30 7 en 9.15 uur. Donderdag 15 Januari Gem. Concertgebouw (gr. zaal)Piano avond Rudolf Firkusny. Aanvang 8 uur; Tuinzaal: Muziekver. „Arti et Religioni", 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterdams Toneel gezelschap Gysbreght van Aemstel (ber.), 3 uur. Minerva-Theater: .Kleine mensen op de grote weg", toegang 14 j., 8.15 uur. Vrijdag 16 Januari Gem. Concertgebouw: H.O.V. Jeugdconcert o. 1. v. Marinus Adam, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Concert „De Minnestre- len", Ver. Geloof en Wetenschap, 8 uur. Haerlems Studentengildt viert de vol gende week zijn veertiende dies natalis. Maandagavond zal de heer J. Brants een. Chaplin-avond verzorgen met The Kid als hoofdfilm; Woensdag 21 Januari zal des middags op het Bloemendaal- terrein gevoetbald worden tegen de Haarlemse advocaten; de volgende dag wordt in de eigen sociëteit een bridge drive gehouden. Vrijdag 23 Januari zal Meester Deken J. G. de Jong in de sociëteit de diesrede uitspreken, waar na receptie, boerenkoolmaaltijd en kroegjool. De viering wordt Zaterdag 24 Januari besloten met een gala-bal. De kring Centrum van de K.A.B. beeft zijn jaarvergadering gehouden in gebouw „Flora". Na opening en Nieuw jaarswens volgden de jaarverslagen van de secretaris en van de penningmeester, welke werden goedgekeurd. Alsmede het verslag kascommissie. Ér werd een nieuwe kascommissie gekozen. De be stuursverkiezing bracht geen verande ringen. De spreker van deze avond, de heer Hazevoet, hoofd van het Huisvesting bureau, gaf een zeer duidelijke uiteen zetting over zijn dienst. Verschillende vragen werden beant woord. De geestelijk adviseur, kapelaan Bra bander sprak een kort woord en wees er op, dat de enige oplossing is: naas tenliefde en gemeenschapszin. De avond werd opgeluisterd door zang en muziek. Door de jaarlijkse functiewisseling van het bestuur der Middenstandscen trale voor Haarlem en omstreken, is voor 1953 tot voorzitter aangewezen de heer 1». Lam (Christelijke Midden standvereniging); secretaris is de heer L. van Berkel (R.K. Middenstand) en penningmeester de heer P. Barend (Haarlemse Handelsvereniging). Twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek eiste hedenmorgen de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen de Ti-jarige A. M., boekhouder van de firma Joh. En schedé Zn. te Haarlem. Over een periode van ongeveer 18 jaar had hij zich gelden toegeëigend tot een bedrag van circa f 94.000. In zijn functie van boekhouder van de zgn. ge heime kas van de firma had hij mal versaties gepleegd, waaraan een inge wikkeld systeem ten grondslag lag. Bij het ontvangen van de chèque-afreke- ning begon de fraude reeds, die zich via de boekhouding voortzette tot op het girokantoor. Een verschuivings systeem, waarbij de crediteuren ten nauwste waren betrokken, maakte het hem mogelijk, dat de malversaties eerst nu aan het daglicht zijn getreden. Dit systeem is evenwel ook zijn ongeluk ge worden, want als een soort perpetuum mobile stapelde zich fraude na fraude op de kleine gebogen figuur van A. M., wie het niet aan te zien was, dat hij een dergelijk systeem had uitgedacht. Bovendien werd hij schuldig bevonden aan het plegen van valsheid in geschrif te. Verschillende malen had hij de handtekening van de directeur, B. W, F. v. R., die ter rechtzitting als getuige Voor een vrjj druk bezochte vergade ring van de Katholieke Vrouwenbewe ging hield Woensdagavond de heer Jansen een goed-gedocumenteerde lezing over de bekende Springprocessie te Echternach in Luxemburg en over de jaarlijkse Stille Omgang te Amsterdam, die beiden het karakter van een boete doening hebben. De beschrijving van de eerste processie trok wel de meeste aandacht en naar aanleiding daarvan gingen er stemmen op om te trachten, in 1954 een tweedaagse reis naar Ech ternach te maken teneinde deze zeer merkwaardige processie te zien.' Het be stuur zal deze plannen nader uitwerken, doch wanneer daartoe wordt besloten, komt het jaarlijks uitstapje dit jaar te vervallen, aangezien de kosten dan over het algemeen voor vele dames te hoog zouden worden. Wellicht kan het goed zijn, de aan dacht vas de Heemsteedse echtgenoten er op te vestigen dat deze Springpro cessie alleen wordt uitgevoerd door de inwoners van Echternach en dat vreem delingen daaraan niet mogen deelnemen. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" zal 20 Januari in het Minerva-theater te Heemstede, een opvoering geven van „De Vreemde Bezoeker", waarmede enkele andere ddlettantenverenigingen reeds zoveel succes mochten boeken. Enige maanden geleden meldden wij, dat Ged. Staten van Noord-Holland omvangrijke werken tot stand wilden brengen in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort, waartoe een vijfjarenplan werd opgesteld. Er worden thans aan de Staten crcdieten gevraagd voor de uitvoering van het eerste deel, dat o.a. de volgende objecten bevat. Enkele zeer brandgevaarlijke houten loodsen zullen worden afgebroken en de magazijnen zuilen gecentraliseerd worden in oude werkplaatsen. Kosten f21.000. De plaats, welke de gymnastiek en de beoefening van de volksdansen in de therapeutische behandeling van de pa tiënten is gaan innemen, .is van zo grote betekenis geworden, dat de accommoda tie van kleedlokalen en toiletgelegen heden bij het gymnastieklokaal verbe terd zal moeten worden. Kosten f 13.500. Een oude betonwerkplaats in het ach terhuis van het gebouw „Meerzicht" zal een nieuw onderdak krijgen. De oude werkplaats zal nu worden ingericht tot patiëntenwinkel en verkoopgelegenheid Of Vondel ooit heeft geschaakt, kunnen we ons uit zijn levensbeschrijving niet herinneren, maar de vereerde bezoeker van het Scheybeeck der zeventiende eeuw zou zich daar gisteren opnieuw hebben tliuisgevoeld, toen zich een internationaal gezelschap van schakers door de gangen bewoog. Het gemeentebestuur ontving de deelnemers aan het vijftiende Hoogovenschaaktournooi. Schakers uit de vrije landen de 15-jarige Belg Somers, met de andere jonge Belgen wat bedeesd in een hoekje schakers als de sympathieke Let, van huis en land gevlucht naar het veilige Engeland, als Füster, de reeds grijzende, zorgelijke Hongaar. En de dames van de internationale dameskamp waren er. Officials van de Kon. Ned. Schaakbond. Een prettig, gezellig converserend gezelschap in de zeventiende eeuwse raadzaal van het Beverwijkse stadhuis. Overigens werd ook hier het schaken niet vergeten. Over een zakschaakbordje gebogen, werd een levendig gesprek gevoerd in het Duits. Des middags waren de schakers weer in Kennemer-Theater bijeen voor hun strijd. Het schaakleger groeide: de dagzeskampen werden geopend. Het tournool is nu volledig bezet. zich zeer wel thuis in Beverwijk. De vice-president van de Kon. Ned. Schaakbond, de heer Van Burken, prees net veie werk, dat door de tournooi- commissie wordt verricht. Van groot belang is ook de financiële steun, die Hoogovens en gemeente Beverwijk aan het tournooi geven. Voor de gemeente Beverwijk zag spreker hierin ook een voordeel. Het stimuleren van het tour nool betekent natuurlijk ook propagan da voor het schaken. Deze propaganda heeft goede invloed gehad. De Ned. Schaakbond telt 17Ü00 schakers, van wie 1600 in de kop van Noord-Holland. Nu is het opmerkelijk, dat waar Haar lem een 300 schakers telt, Alkmaar 100, Beverwijk en omgeving er meer dan 200 hebben. Een buitengeween getal. De schaakspert heeft hier een buitengewe- ne uitbreiding ondergaan, hetgeen ze ker mede een gevolg is van de Hoog- oven-tournooien. Geruime tijd heeft het gezelschap ten stadhuize vertoefd. De jonge Belgen, rasechte Vlamingen, vertelden van de tocht met hun gastheer naar Wijk aan Zee. Ja, in Vlaanderen zijn ook van' die gezellige, kleine badplaatsen. Het scha ken is in Vlaanderen veel meer alge- Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, die met de secretaris en de wethouders het gezelschap ontving, heeft in een har telijk woord gezegd, dat het in Bever wijk zeer op prijs wordt gesteld, dat zo- velen naar het Beverwijkse tournooi ge komen zijn. De bevolking leeft zeer mee. Vriendschap wordt gekweekt. Zijn voor de schakers de tournooidagen dagen van strijd, voor ons zijn het dagen van vreugde en ontspanning. De Burgemees ter hoopte tenslotte dat de gasten goe de herinneringen aan Beverwijk zouden bewaren. De buitenlanders sprak hij vervolgens in het Engels, Frans en Duits toe. Namens de Hoogoven-tournooicom- missie heeft ir. Huijgen dank gezegd voor de gastvrijheid, een dank, die ook de Beverwijkse bevolking geldt. Schaak spelers zijn goodwill-ambassadeurs on der de volkeren. Deze te kweken is ook een van de betekenissen van dit tour nooi. Prettig is het te zien, dat ge meentebestuur en bevolking ieder jaar meewerken. De buitenlanders voelen meen dan in Wallonië. De Belg Somers, jongste deelnemer aan het tournooi, is evenwel over zichzelf niet bijzonder te spreken. Zijn eerste drie partijen ver- loor hij' ,.-v De Engelsman Trott, waarschijnlijk alweer vol gedachten over de komende strijd, wiide wel weg. Füster kwam te laat binnen, was eerst in het Kennemei- theater verzeild geraakt. De heer Ai- tersteijn was in druk gesprek_gewik met wethouder Passchier. De burg meester bewoog zich tussen de schak nu eens met de een, dan met de ander een geprek voerend. Zo verliep deze ontvangst tot genoegen van ieder. Wanneer men, na deze ontvangst, weer terug in Kennemer-Theater, de verrichtingen van de schakers volgde, dan kwam, na de andere contacten, van zelf de vraag op; wat is schaken nu eigenlijk? In het rustige nachtelijke uur met grootmeester Haye Kramer over scha kers pratend, hebben we hem deze vraag gesteld. Kort en bondig kwam het ant woord: „Volgens mij voor één derde kunst, voor één derde wetenschap en voor één derde spel." Haye Kramer heeft het deze dagen bijzonder druk. „Ik heb bijna geen tijd meer om te schaken", verzucht hij. De ze grootmeester, die schaakjournalist van professie is, is overladen met jour nalistiek werk. Maar hij doet het graag. Overigens weet hij voldoende tijd te vinden om rustig spelende een goede plaats in te nemen tussen de grootmees ters. En Maandag speelt hij weer een simultaan in Rotterdam, om daarna naar huis in Leeuwarden terug te keren. Een druk en veelbewogen leven heeft een schaak-grootmeester. Kramer speel de de laatste jaren in Zwitserland, Ita lië, de Scandinavische landen (Olym pisch tournooi in Helsinki) en in en kele landen achter het IJzeren Gordijn, Zijn reiservaringen, indrukken van men sen en streken, zijn zeer interessant Maar daarover nu niet. Morgen hebben de grootmeesters een rustdag goed voor de afgebroken par tijen menen ze Zaterdag wordt nor maal gespeeld. Zondagmorgen volgt de laatste ronde. van de door de patiënten vervaardigde producten. Deze winkels zullen in het centraal gelegen Meerzicht zeker geap precieerd worden. Kosten ruim f 15.000. De verbouwing en uitbreiding van de werkruimten van de internist zijn ge schat op f 16.380. Reeds eerder werd een crediet verleend voor de verbetering van de Röntgen-apperatuur. Reeds lange tijd is een tekort aan wo ningen voor de hoofdambtenaren van het ziekenhuis. De met veel succes tot stand, gebrachte verbouw van de voor malige directeurswoning heeft het be stuur doen besluiten de twee grote dok terswoningen aan de Brederodelaan 51 en 53 te verdubbelen, waardoor nieuw bouw overbodig wordt. Deze splitsing zal f 30.000 kosten. Het feit, dat het aantal bejaarde pa tiënten in het ziekenhuis de laatste jaren belangrijk is toegenomen en de omstandigheid, dat minder-validen moei lijk de ijzeren brandtrappen kunnen af dalen maakt het noodzakelijk een magyrusladder aan te schaffen voor f 13.000. De motorbrandspuit, gekocht in 1929, moet vervangen worden door een nieuwe, hetgeen een uitgave van f8.500 betekent. Tenslotte zullen diverse machines, technische hulpmiddelen en apPaJj*} worden aangeschaft, waartoe een crediet van ruim f22 000 nodig is. °nd?r deze apparaten komen v?or. e?n machine in het zusterhuis, een hoogte- zon, een ijsmachine, drie koelkasten enz, aanwezig was, op girobiljetten vervalst. Op de vraag van de president, mr. Fer- werda. waarom hij dit gedaan had, ant woordde verdachte, dat hij zo moest handelen, wilde het systeem geen lek vertonen. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie het wettig bewijs geleverd. Nadat deze zijn eis had uitgesproken, maakte hij de rechtbank er op attent, dat de straf niet te zwaar was, te meer daar het gevangeniswezen in Nederland zeer humaan kan worden genoemd. „U hebt dat kort geleden nog kunnen mer ken", zo was zijn mening. Mr. Van Koppen vroeg in zijn verde diging de uiterste clementie. Uitspraak in deze zaak 29 Januari. (Ongecorrigeerd). Opnieuw zullen de tulpen deze winter In de hallen van het Hollands Bloem bollen Genootschap te Lisse bloeien. Maandagmiddag 19 Januari zal de twee de Bloemlust-wintertentoonstelling van gebroeide bolbloemen worden geopend. Deze expositie is een vaktentoonstelling. Tot en met Zaterdag 24 Januari zullen de resultaten ook voor het publiek te bezichtigen zijn. Men verwacht, evenals bij de Kersttentoonstelling, weer min stens 10.000 bezoekers. Behalve een rijkdom aan narcissen en hyacinten, zal ook een keurcollectie vroege, mendel- en triumphtulpen te zien zijn. De architect van Keukenhof, de heer J. v. d. Lee, zal dit kleurenfeest arrangeren. Aan deze tweede Bloemlusttentoon- stelling zal een wedstrijd in het bloe- menschikken voor leerlingen van avondcursussen zijn verbonden. Er wordt ook een mechanisatie-tentoon- stelling voor het bloembollenvak inge richt. Hier zal men niet slechts de ma chines voor grondbewerking en verwar- mingssystemen kunnen zien, doch ook het moderne machinepark, dat ieder bloembollenbedrijf van enige omvang voor de administratie nodig heeft. De derde en grootste wintertentoon stelling van „Bloemlust" wordt van 17 tot en met 21 Februari gehouden. Zij zal uitmunten door bijzondere inzendin gen narcissen en door tal van soorten botanische tulpen, het jongste product van het bloembollenvak, dat ieder jaar aan belangrijkheid wint. Hiervoor ver wacht men speciaal veel belangstelling uit het buitenland. 24 Juni 1952 besloot de Zandvoortse raad op- voorstel van de heer Linde man (K.V.P.) aan B. en W. te vragen het z.g. bouwverbod langs de Zand- voortselaan opnieuw in studie te he men. Dat is geschied, maar er hebben zich geen nieuwe gezichtspunten voor gedaan. De financiële en planologische bezwaren blijven gehandhaafd. De ont werper van het wederopbouwplan, ir. Friedhoff, meent, dat bii het opzetten van hét wederopbouwplan dankbaar gebruik gemaakt is, de lintbebouwing tussen Bentveld en Zandvoort terug te brengen tot de kleinste afmetingen. Lintbebouwing is een stedebouwkundig monstrum en dient te worden geweerd. B. en W. zijn er van overtuigd, dat Ged. Staten er zo ook over denken. Voorts wordt voorgesteld enkele per celen grond langs de Zandvoortselaan aan te kopen, welke destijds ten on rechte niet onteigend zijn. Daarmede is f 13.676 gemoeid. Woensdagavond is te Zandvoort rij kelijk bloed gevloeid! Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Zandvoort hield een bloedafname-avond. Niet minder dan 126 personen meldden zich aan als „donor". Het politiecorps liet zich niet onbetuigd: onder de bloedgevers be vonden zich 24 politiemannen. De orga nisatie was voortreffelijk; de leiding was in handen van de doktoren Rob bers en Entzinger. De heer C. J. Tichelaar, gemeente arts van Zandvoort, heeft in verband met zijn vertrek uit de gemeente verzocht als zodanig eervol te worden ontslagen. B. en W. stellen de raad voor, dit ontslag ingaande 1 Februari a.s. onder dankbetuiging te verlenen. Voor de voorziening in deze vacature worden in alphabetische volgorde aan bevolen de heren B. Entzinger. J. van der Meer en C. F. M. Robbers, allen arts te Zandvoort. De R- K. Toneelvereniging ,,'t Voet licht", welke in het najaar zulk een groot succes had met de opvoering van de revue „Was U ook zo met vacantie", organiseert a.s. Zondagavond in het pa tronaatsgebouw te Zandvoort een caba retvoorstelling onder de titel „Dwaas heden." De bekende amateur-komieken „Brok en Fok" zullen weer van de par tij zijn. Het bestuur der R.K. Zwemvereniging „Nil Volentibus Arduum" te Bloemen- daal-Overveen heeft een algemene le denvergadering uitgeschreven op Vrij dag 19.. Januari, 's avonds om acht uur, in Brinkmann. Daaraan gaat het offi ciële afscheid van de geestelijke advi seur, kapelaan W. Kamerbeek, vooraf. Raadsleden hebben bij de schriftelijke behandeling van de begroting opge merkt, dat de banken in de Haarlem merhout en in de parken des winters veel te lijden hebben van het slechte weer en in het algemeen niet worden gebruikt. Men zou ze 's winters kxmnen opbergen. De suggestie werd verder ge daan om dê banken rood te schilderen. Er zijn momenteel, zo antwoorden B. en W., 248 banken in Den Hout, de parken en de plantsoenen aanwezig en dit jaar zullen er weer wat bij komen. Ze staan vast verankerd en waarom zou iémand die op een mooie winterdag een wandeling maakt een welkome rustplaats niet even mogen gebruiken? Iidien verplaatsbare ban ken worden aangeschaft, zou daar mede een bedrag van f 37.000.on geacht de kosten voor opslag, gemoeid zijn. Neen, het college houdt niet van rood, ook al omdat deze kleur zo kwetsbaar is zodat in het komend voorjaar Naar wii vernemen zal Dinsdag 17 Fe bruari in hotel „De Beurs te Hoofddorp een grote, linnen- en vlasdag worden ge organiseerd. Dit initiatief, genomen door de Ned. Fe deratie van Vlasverenigingen met mede werking van een voorlopig comité, gevormd uit vertegenwoordigers van alle land bouworganisaties, de Vlascommissie Haar lemmermeer, het Nederlands Vlasinstituut te Wageningen, de afdeling van de Platte landsvrouwenbond en verschillende hande laren is zeker aller belangstelling waard. Want niet alleen is het de bedoeling om op die dag een intensieve propaganda, te maken voor het gebruik van het voor ons land zo belangrijke product „het linnen", maar ook zullen op de meest volledige wij ze de landbouwers op de hoogte worden gesteld van de gehele vlascultuur en be werking. Een expositie, waar prachtige lmnen goe deren worden tentoongesteld zal onze huis vrouwen zeker overtuigen van het grote nut en de grote waarde van dit product. Voor de landbouwers zelf zal zeer be langwekkend zijn de tentoonstelling van vlas en vlaslint en wat daartoe behoort. Mede door het houden van enige leer zame lezingen en het vertonen van de be kende film „Van Lijnzaad tot Lijnwaad" kan deze te organiseren linnen- en vlasdag van grote betekenis worden geacht. alle banken een nieuw groen, huidje zullen krijgen. En voor wie het weten wil, onder de kastanjeboom bij de Langebrug zal een zitje komen. Op verzoek bekijkt de directeur van Hout én Plantsoenen de mogelijkheid örrr enige grasvelden voor het spelen van kinderen open te stellen. Dat kan natuurlijk ambtelijk heel mooi geschie den, maar heeft u op een mooie zomei> dag niet gezien, dat de meeste gras velden dan al speelvlak voor de kleine jeugd zijn, terwijl mamma met kinder wagen, waarin de jongste, op de groene vaste bank toeziet. De practijk is ster ker dan de theorie. Weet wel jeugd, dat een in burger gepensionneerd agent van politie regelmatig uitziet naar ver nielingen in onze plantsoenen. De boete na een proces-verbaal mag vader be talen. 3)4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3y2 Nederland 1947 3 eNd. 62-64 bel.-fao. Inschr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Hin Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. Vorig Opening slot 15/1 92% 92 V2 94% 94 95 is 94% 150 151 'h 152 v2 99% 118% 152(4 157 181% I8U2 212 162% 162 312% 313 79% 7934 127'4 137% 138 123'4 I22V2 86% 73% 13/1 Anaconda Copper 43% Bethlehem Steel 54% Chrysler Corp. 82% General Electric 69 General Motors 66 Hudson Motors 1614 Kenneeott Copper 78 Montgomery Ward 82% North American Can. 21% Radio Corp. 27% Republic Steel 4614 Shell Oil 70 Southern Pacific 44% Southern Railway 7814 Tidewater 22% U. S. Steel 43 14/1 4314 55)4 93 69% 6614 16% 7814 63% 21% 28 46% 7814 2214 43 Het Hoofd van het gemeentebestuur van Heemstede brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie, af deling algemene zaken, vanaf 17 Januari 1953 ge durende 4 weken op iedere werkdag van 9—12 uur voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor de ter reinen gelegen noordelijk van de Joh. Verhulstlaan, oostelijk van de Joh. Wagenaarlaan en westelijk van de Mozartkade. Gedurende de termijn van 4 weken kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. HEEMSTEDE, 15 Januari 1953. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd: A. G. A. VAN RAPPARD. ZONDAGMIDDAG a.s., 18 Januari, half drie Uitbundige vrolijkheid voor de jeugd. door CHRIS HOFLAND s GEZELSCHAP. Spannende avonturen met de wolf. - Dans van Roodkapje en de wolf - Boeiend v. begin tot eind! Prijzen 0.60, 0.90 en 1.20 (alles inbegrepen). Voorverkoop dagelijks van 10 tot 3 uur. ZONDAG 18 JAN., 8 u. - Ï'ED. THEATERBUREAU gulle NEERLANDS FERENCIER BESTE CON- POPULAIRE in z'n grote JOHNNY RAY creatie van Extra medewerking van: onder leiding ven Gerard van Krevelen. Met Sonja Oosterman, Jetty Paerl en Ans Heidendaal. STORMEN VAN APPLAUS vermaard radio-cowboy-act, zingen S Koel water, Goudkoorts, HIGH NOON en verzoeknummers. Prijzen: 1.20 tot 3.20 (alles inb.). Voorverkoop dagelijks van 103 uur. Tel.: 123 u. nr. 13466.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2