Verbetering van de expeditie methoden dringend nodig Samenwerking tussen Sint Adelbert en middengroepen Frater Rombouts 70 jaar Welbesteed leven in dienst van de pa H LAATSTE LUCIFER HAD FATALE GEVOLGEN rDe eenzame I Reizig mr Goederenvervoer langs de weg Vraagstuk, dat door alle belang hebbenden gezamenlijk moet worden bezien Krachtige actie zal worden gevoerd Afscheid rector en directrice Passagiers Klipfontein in onzekere over vervoersmogelijkheid Dr. Delfgaauw over de middengroepen Zevenjarig jongetje liep er mee naar de katoenbalen J DONDERDAG 15 JANUARI 1953 PAGINA 3 Driehonderd granaten gevonden Jubileumexpositie van „De Onafhankelijken" Twee schepen voor V.N.S. Voor bedrijfstakken was 1952 gunstig Slechte verbindingen Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! In R,K. Vacantiekoloniehuis Schiermonnikoog De tol van Maartensdijk „100 JAAR KROMSTAF" Voorbereidende congressen Een niet in te dammen werkkracht Emigranten kunnen overschakelen op emigrantenschepen Politiebond verzoekt om dierenwet Vaart AmsterdamLemmer weer mogelijk Zij consumeren 45 pet. minder dan voor de oorlog Brand te Enschede nog niet geblust M*m mm m mzmsm TT7 anneer de bodedienst bij ons thuis de pakjes of de meubels heeft wegge- yy haald, om ze veilig in een andere stad af te leveren, dan beseffen wij burgers meestal niet, wat die ogenschijnlijk eenvoudige handeling voor problemen met zich brengt. Direct na de oorlog werd door de vervoerders van goederen in het binnen land en naar het buitenland het goede recht bepleit daarvoor vergunning te verkrijgen. De staat oordeelde het nodig daarvoor regels te stellen, die werden neergelegd in een Wet voor Autovervoer Goederen, in het kort de „WAG" ge naamd. Een commissie beoordeelt de noodzakelijkheid, de vakbekwaamheid, de eredietwaardigheid van de ondernemer, geeft algemene richtlijnen, en probeert oneerlijke concurrentie te beteugelen. En het resultaat is, dat een aantal bode diensten het land doorkruisen en met bekwame spoed uw goederen bezorgen. Waarheen zulks gewenst is. De postpakketdienst van de P.T.T. Sorgde reeds vele jaren voor de klei nere colli. Gebundeld in grote postzak ken worden die verzonden, per spoor, vervolgens gesorteerd en door de bode bij U aangereikt. Waar nodig, beschikt de dienst over flinke gebouwen. Grotere stukken wor den behandeld door de A.T.O., de voort zetting van de firma van Gend en Loos, die eveneens de pakken komen afhalen, per spoor verzenden en met auto's, of paard en wagen de goederen bestellen. Dat A.T.O.-bedrijf is een be schrijving waard, maar dat zou te ver voeren van hetgeen thans Uwe aan dacht vraagt. Genoeg zij, dat gestreefd is naar een snelle behandeling, van de sortering, het vervoer per spoor en de bestelling. Het kenmerkende verschil met de Vervoersgroep. die der bodediensten is, dat deze de goederen per auto naar de plaats van bestemming brengt en niet van goederentreinen gebruik maakt. Zij zijn weg-gebruikers. De illusie „van huis tot huis per auto", gaat niet geheel op. De ophaal dienst brengt de goederen naar een cen trale verzendinrichting. De lijndienst brengt ze naar een afgelegen hoofd plaats. Aldaar moeten ze weer worden uitgeladen, uitgezocht, opgeladen en be steld. Het kan moeilijk anders. Of het ver- Voer van regionale centra naar andere centra per spoor of over de weg ge schiedt, gesorteerd moet er worden. En die sortering geschiedt bij de A.T.O., logisch snel en vernuftig, in lange loodsen op het emplacement van de Spoorwegen en bij de bodediensten ge schiedt dat voor het grootste deel op straat Een goed voorbeeld van hoe het niet moet zijn, ziet U op de Nieuwe Zjjds Voorburgwal in Amsterdam, Waar het euvel zó groot is geworden, dat men er, en vooral 's Maandags, geen parkeerruimte kan vinden. Is het een wonder, dat de stedelijke autoriteiten op middelen hebben ge zonnen, hieraan een einde te maken? Groningen heeft weer eens het goe de voorbeeld gegeven. Een groot bodeterrein werd aangewezen, waar de sorteerhandelingen konden ge schieden. En meerdere steden volg den. Bodedienstterreinen worden aan gewezen. De stedelijke uitbreidings plannen moeten met de plaatsbepa ling van zulke terreinen rekening houden. Weg met de pakjes op straat! Maar han is men er nog niet. Nu liggen de Soederen op de bodeterreinen op straat, kien ziet er vrachtwagens, bestelwagens, bakfietsen en goederen in bonte menge- ling dooreen. De bodediensten beklagen zich over be concurrentie van de A.T.O. Een semi-overheidsbedrijf! Maar doen zij bet beter? Wij willen allerminst de hard wer- Te Breskens zijn bij het baggeren van sloten met een dragline niet minder dan briehonderd granaten gevonden. De joijnopruimingsdienst maakte de gevaar lijke projectielen onschadelijk. vereniging van beeldende kunstenaars i'öe Onafhankelijken" opgericht in 1912 9eeft het plan ter gelegenheid van het 40- JjU'ig bestaan met een expositie een terug- ?l'k te geven over deze periode. In het bijzonder zal op deze tentoonstelling, die «i Maart/April in het Stedelijk Museum ,e Amsterdam zal worden gehouden, tot uit drukking worden gebracht het contact, dat ïa« de oprichting af met binnen- en buitenlandse kunstenaars werd gelegd, ^aardoor pioniers in Nederland werden Êteïntroduceerd. Dit geschiedde op verschei- ene tentoonstellingen, die de vereniging held en waarop deze kunstenaars met hun toentertijd volkomen nieuwe opvattingen en uitdrukkingsmiddelen exposeerden. Van hen hllen op de komende expositie verschu dde oude werken aanwezig zijn. Voorts ?hUen critieken, foto's en brieven en docu- f^nten van vroeger op de tentoonstelling e zien zijn. Ook zal werk van de tegen woordige leden worden geëxposeerd. De voorbereidingscommissie wil met deze tl ze van inrichten aan de tentoonstelling eh instructief karakter geven en doen uit omen, dat de geschiedenis van de beel- ®nde kunst in Nederland van de laatste 40 nauw verweven is rnet die van „De uhaf hankelij ken Mi?6 Yereenigde Nederlandsche Scheepvaart te s-Gravenhage heeft de contracten sCh„ e?d voor de bouw van twee enkel- Veri? 'motorschepen van 5000 ton draag- ben r?en de „Nordseewerke" te Em- re. schepen zullen worden opgeleverd schen„ln en October van dit jaar. De Airifan zlJn bestemd voor de vaart op West- Het centrum van vrachtgoederen- vervoer te Groningen; een goed voorbeeld, dat navolging verdient. kende bodediensten het bestaansrecht ontkennen. Wij vragen hen slechts het vraagstuk gezamenlijk te willen bezien en het tot een oplossing te brengen. En dit is zeer wel mogelijk. Het is niet voldoende, dat bode dienst terreinen beschikbaar worden gesteld. Zij dienen te worden inge richt. De eis is, dat de goederen droog worden gelost, geladen en snel ge splitst. De gehele tussenfaze dient voorzien te worden. Dit kan zeer wel geschieden in onderling overleg en goede wil. De goederen kunnen in een gemeen schappelijk beheerde loods gebracht worden, gesplitst, desnoods gepaleti- seerd in gestandaardiseerde draad manden. Ze kunnen door gemeenschappelijk aan te wijzen besteldiensten besteld worden. Tenslotte is de techniek van geme chaniseerd vervoer dusdanig vervol maakt, dat met behulp van kleine hef trucks en desnoods rotbanen, Uwe goe deren snel, droog en veilig uitgeladen, gesorteerd en besteld worden. Mogen wij de bodediensten het En gelse blad: „Mechinal Handling" ter lezing aanbevelen? En achterblijvers worden op den duur verliezers! Ir. F. J. BLOM De langzamerhand onhoudbaar geworden toestand op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam. Dezer dagen zijn bijeen geweest op uitnodiging van het hoofdbestuur van St. Adelbert vertegenwoordigers uit de besturen van de Algemene Katholieke Kunstenaars Vereniging, de Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren Vereni ging, de Algemene Rooms Katholieke Officieren Vereniging, de Katholieke Ingenieurs Vereniging, de Katholieke Leraren Vereniging ,.St. Bonaventura", de Katholieke Vereniging van Mijnbe- ambten, De Katholieke Vereniging van Hoger Personeel, de Rooms Katholieke Artsen Vereniging en de Rooms Katho lieke Journalisten Kring. Gezamenlijk overleg werd gehouden over verschillende concrete punten van gemeenschappelijk belang voor deze beroepsorganisaties en St. Adelbert als standsorganisatie. In beginsel werd besloten samen werking onder leiding van St. Adel bert verder te effectueren inzake vraagstukken deze groeperingen be treffende; een werkcomité ontving de opdracht op korte termijn nadere voorstellen uit te werken aangaande de juiste vormgeving dezer samen werking. Uiteraard zal de uiteinde lijke structuur dezer samenwerking t.z.t. zo nodig worden aangepast aan richtlijnen door het Hoogwaardig Episcopaat te geven naar aanleiding van het werk van de commissie- Beaufort. Uitvoerig werd daarnaast o.m. de noodtoestand onder de middengroepen besproken, juist met het oog op de grote K.v. K. N.-Holl. N.-Kwartier In zijn rede voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier te Alkmaar zei de voorzitter dat slechts door belastingverlaging opvoe ring van de productie en van de produc tiviteit bereikt kan worden. Ondernemers zijn nog te weinig geneigd zich m het gebied der Kamer te vestigen als oorzaak hiervan noemde spreker de slechte verbindingen van Noord-Hollands- Noorderkwartier met het overige deel van het land, tengevolge van de verkeersstag- naties bij de Hempont en Velserpont en de hoge tarieven aan de IJ-ponten. Wat betreft de belangrijkste bedrijfstak ken zei de voorzitter dat 1952 veelal een gunstig jaar Is geweest. Landbouw, vee teelt, zuivelindustrie, bloembollenhandel en de industrie vertoonden over het alge meen goede uitkomsten. In de kaashandel was de export weder om groter dan in 1951, ondanks de moei lijkheden bij de kaasexport. De omzetten van de groenten veilingen in het district der kamer stegen met ruim 4.5 millioen tot f 19.4 mill. De bloembol lenhandel heeft tot en met November ge ëxporteerd voor f 125 millioen tegen f 127 millioen in dezelfde periode van 1951. betekenis van deze groeperingen, in het bijzonder voor het culturele leven in ons land. Besloten werd gezamenlijk krach tig actie te voeren zoveel mogelijk in overleg met de betrokken zusterorgani saties ter ondersteuning van de voor stellen der Commissie Middengroepen der K.V.P. In dit verband werd een voorlopig program van actie opgesteld teneinde snelle en krachtige doorvoe ring van deze voorstellen te bevorderen. Voorts werd ook besloten van de zijde van St. Adelbert en van de genoemde organisaties waar mogelijk volledige medewerking te verlenen aan het op 14 Maart 1953 te Amsterdam te houden congres over de sociale positie van de werkers in de intellectuele beroepen, waaromtrent dezer dagen reeds uitvoe rige mededelingen in de pers zijn ge daan. Advertentie U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedeere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Van onze correspondent) Het R- K. Vacantiekoloniehuis op Schiermonnikoog heeft zich in de loop van de nagenoeg 22 jaren van zijn be staan, enorm uitgebreid en is geworden tot een belangrijke instelling, die aan duizenden kinderen gezondheid heeft ge bracht. Een groot aandeel van de ont wikkeling van het koloniehuis komt voor rekening van Rector W. Heimeriks en de directrice mej. L. Donker, die ruim twintig jaar achtereen de leiding hebben gehad van deze instelling en als het ware met het eiland vergroeid zijn. Het afscheid van deze beide figuren kon dus zeker niet ongemerkt voorbijgaan en daarom werd door het bestuur van het R. K. Kinderkoloniehuis St. Egbert te Schiermonnikoog in Groningen een spe ciale huldigingsbijeenkomst belegd. Zowel Rector Heimeriks als mej. Don ker zullen dit werk in het belang van de zwakke kinderen voortzetten in het vacantiekoloniehuis te Vierhouten. Tot rector is thans benoemd de zeer- eerw heer C. J. de Groot, tot voor kort pastoor in een parochie nabij Versailles- Tot directrice is aangesteld mej. A. Vegt. Op de huldigingsbijeenkomst te Gro ningen werd het woord gevoerd door de hoogeerw. heer Deken L. Buve. Spr. heeft in zijn toespraak een schets ge geven van de grote verdiensten vaij deze thans scheidende figuren in het belang van het zwakke kind en in het belang van de Katholieke zaak. Ook werden woorden van dafik en hulde gesproken door de voorzitter van St. Egbert, de heer H. D. Boekholt, door de heer B. F. Ro denberg en door de heer B. de Hosson en deze woorden gingen gepaard met ge schenken. Rector Heimeriks zei in zijn dank woord dat hij ook in zijn nieuwe functie van diocesaan adviseur voor de kinder bescherming de betrekkingen met Schier monnikoog zeker zal onderhouden. Bij de behandeling van de provinciale begroting 1953 in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland, deelde de heer De Vries (P. v, d. A.) mede dat ten aanzien van de tol bij Maartensdijk Noord-Holland belangstellend toeschouwer is. De provincie Utrecht laat een brug ver sterken en zodra die gereed is zal er geen tolgeld meer worden geheven. In de maand, voorafgaande aan de offi ciële feestviering ter gelegenheid van ,,100 jaar Kromstaf", worden in Nederland door een aantal landelijke katholieke organisa ties in samenwerking met de Stichting 18531953 congressen belegd, welke tèn doel hebben de achtergronden voor deze feest viering zo duidelijk mogelijk in het licht te stellen. In verband met de noodzaak om al deze congressen op de juiste wijze te coör dineren, wordt alle landelijke katholieke organisaties, welke alsnog aan deze cyclus willen deelnemen, verzocht zich in verbin ding te stellen met het bureau van de Stich ting 1853—1953. Oude Zijds Voorburgwal 40 te Amsterdam. et leven van frater Siger.isrjs Rombouts is zo nauw verweven met de ontwikkeling der theore tische Paedagogiek op Katholieke grond slag, dat het bereiken van de leeftijd der sterken een geschikt moment is om bij de betekenis van het werk van deze frater-paedagoog 'Wen te blijven stil staan. Daarvoor is het nodig, te letten op de factoren die als zovele mogelijkheden zijn te beschouwen, welke moesten lei den tot het omvangrijke oeuvre van deze religieus. Het heeft lang geduurd, voordat in ons land de naam paedagogiek de aan duiding was van een wetenschap. Daar toe was nodig, naar het scheen, dat een man als de latere professor J. W. Gun ning de rectorstitel aan een Nederlands gymnasium ging verwisselen voor die van student in de paedagogiek te Jena! Als Gunning later in woord en geschrift „paedagogiek bedrijft", begint het ook in wetenschappelijke kringen door te dringen, dat paedogiek een weten schap is. Zij heeft immers een bepaald object: de leiding van de jonge mens naar een bepaald doel. Ook zij zoekt door alzijdige beschouwing en studie de middelen om dat doel te bereiken, zich daarbij bedienend van allerlei hulp wetenschappen, die haar inlichten over de aard der psyche,, over de groei der psychische en psychisch-physiolo- gische processen, over de somatische, ethische en religieuse problemen. Dat inzicht groeide en rijpte in de eerste twintig jaren van deze eeuw. Het was tegen het eind van deze periode, dat de drang naar de studie van al deze verschijnselen zich bij Rombouts openbaarde. Het was voor hem het psychologisch moment. De sinds lange jaren in de Katholieke vakpers bepleite invoering van een middelbare akte paedagogiek had succes. De R.K. Leergangen te Til burg openden de gelegenheid tot stu die en Rombouts behoorde tot de eerste studenten Juist in deze periode valt de totstand koming van de Vager Onderwijswet-1920 die de pacificatie bracht en als gevolg daarvan een geweldige uitgroei van het katholiek lager onderwijs benevens een verhoogde belangstelling voor de ver dieping en verbreding van de ideele basis van dit onderwijs. Er was be hoefte aan alzijdige voorlichting, on danks de erkenning van de waarde der intutie voor de vorming van de jeugd. Wie geschiktheid bezat om die voor lichting te geven, behoefde niet te vre zen dat zijn stem zou z'.jn die van de roepende in de woestijn. Rombouts toonde al heel gauw dat hij de aange- (Van onze verslaggever) Door het uitvallen van de „Klipfon tein" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te Den Haag zjjn niet alleen de passagiers, welke zich op het moment van de ramp aan boord bevonden, doch ook degenen die reeds voor volgende reizen geboekt had den, gedeeltelijk in het onzekere komen te verkeren. Naar men ons te bevoegder plaatse mededeelde, wordt en voor een deel ook is uiteraard op de eerste plaats getracht een oplossing te vinden voor de „schipbreukelingen", hetgeen de Maatschappij voor grote moeilijkheden stelt. De „Klipfontein" vervoerde op zijn reizen vele passagiers langs de Oostkust van Zuid-Afrika en vormde evenals de andere „Fontein"-schepen van de V.N.S. ook voor personenver voer een belangrijke schakel tussen de in dat gebied liggende havens, zoals Port Elisabeth, East London, Durban, Lorenzo Marquez, Beira e. d. Voor de passagiers die in deze, door de „Klipfontein" op zijn noodlottige reis nog niet aangedane, havens voor het schip geboekt hadden en wachtten op de afvaart, worden, naar men ons me dedeelde, thans pogingen in het werk gesteld, ander vervoer te vinden. Hier bij kan echter slechts worden uitgegaan van elke individuele boeking afzonder lijk. Kan geen oplossing worden gevon den, dan zal de Maatschappij zich ge noodzaakt zien de betreffende boe kingten) te annuleren. Een ander schip, dat de „Klipfontein" op zijn reizen zal vervangen, zal niet worden ingelegd. De Fontein-sche pen hebben ruime en luxueuze ac commodatie voor circa 200 passagiers, en het is practisch onmogelijk voor een dergelijk schip op de chartermarkt een equivalent te vinden. Voor een vracht schip liggen wat dit betreft de zaken geheel anders. Ten aanzien van degenen, die reeds passage hadden geboekt op de „Klip- fontein" voor de volgende reis van Ne derland naar Zuid-Afrika kon men ons om deze redenen dan ook weinig uit sluitsel verschaffen. Voor hen geldt vrijwel hetzelfde als voor de passagiers in Afrika. Voor elke individuele boe king zal naar een oplossing gestreefd worden; blijkt dit niet mogelijk, dan annulering. Ook voor deze reizigers zal dus geen apart schip worden ingelegd. Onder hen bevinden zich uiteraard ook emigranten. Voorzover deze geen of minder prijs stellen op een meer luxueuze wijze van vervoer dan de z.g. „emigrantenschepen" bieden, kon men ons geruststellen. Voor hen zal het niet zeer moeilijk zijn passage te vinden op de regerings-emigrantenschepen, zoals de „Zuiderkruis", de „Groote Beer" en de „Waterman", welke tegenwoordig ook reizen naar Zuid-Afrika maken. Naar men ons verzekerde zal voor deze emigranten niet op een al te grote af wijking van het vertrekschema behoe ven te worden gerekend. De Nederlandse politiebond voor dieren bescherming heeft aan de minister van Justitie een verzoek gericht om de tot standkoming van een moderne dierenbe schermingswet te willen bevorderen en zich niet te willen beperken tot aanvullen de bepalingen op de huidige wetsartikelen inzake deze materie. De motorboten „Jan Nieveen" en de „Sneek 7" van de Groningen—Lemmer Stoombootmaatschappij zijn gisteravond half acht in de haven van Lemmer aange komen. De boten waren één uur 's middags uit Amsterdam vertrokken. Zij hadden een vlotte reis. Zolang de huidige weersom standigheden aanhouden zal de vaart alleen overdag worden gemaakt. Frater Sigebertus Rombouts wezen man daartoe was. De talloze her drukken van zijn „Zielkundige Begrip pen" en Nieuwe Banen in Psychologie en Paedagogiek" zijn gedurende meer dan twee decennia de stille getuigen van een veelvuldig gebruik. Het eerste boek werd zelfs door vele niet-katho- lieken bij hun studie voor genoemde vakken dankbaar geraadpleegd. Als derde factor noemen we de om zetting van de oude opleidingsscholen, de z.g. normaalscholen in kweekscho len. Inhaerent daaraan was een ver diepte studie van de paedagogiek o.a. Ook hier was Rombouts door zijn leer boeken een vertrouwd raadgever. De opleiding stond spoedig in het teken van deze kloosterling. Het gunstige getij is dus mét Rom bouts geweest. Het heeft hem toén en daarna de gelegenheid gegeven een niet in te dammen werkkracht te ont wikkelen op het gehele terrein der pae dagogiek en der didactiek. Voorop staat hierbij zijn „Historische paedagogiek". De vier dikke delen bevat, ten een schat van kennis, ook van de contemporaine paedagogiek. In Neder land is een werk van die omvang tot dusver niet uitgegeven. Dit standaard werk is in enkele jaren naast ander werk tot stand gekomen. Naar onze mening te snel. Vooreerst geeft het veel meer dan historie. Geschiedenis ver draagt zich niet met de beschrijving van het heden. Bovendien is het ge vaar niet te ontzeilen dat wat een mensenleven vraagt aan studie, een min of meer fragmentarisch karakter krijgt, als een werk in phenomenaal korte tijd tot stand komt. Vervolgens moeten wij wijzen op de Opvoedkundige Brochurenreeks. De term „brochure" dekt de inhoud niet. En omvang èn inhoud van deze ge schriften verdienen een minder beschei den aanduiding. In ons land is deze serie van meer dan 150 delen een uni cum. Niet alles in deze reeks moge tot het koren gerekend 'worden, de reeks is een onuitputtelijke bron van kennis voor allen de paedagogiek studeren. Rombouts is de redacteur van wiens hand bovendien vele der monografieën zijn. Ook buiten eigen kring wordt deze uitgaaf hogelijk gewaardeerd. Deze fra ter redigeert bovendien sinds tientallen jaren „Ons Eigen Blad". Paedagogische tijdschriften leven in het algemeen niet lang. Dit periodiek is de uitzondering die de regel bevestigt. Zeker zou het blad de weg van zovele andere gegaan zijn. als Rombouts hier niet de stuwen de kracht was geweest. Wie het open slaat, ontmoet overal de bekende initia len. En als de voorraad daarvan op is, komen schuilnamen te hulp. De zeer persoonlijke stijl trekt zich evenwel van pseudoniem weinig aan. Natuurlijk heeft Rombouts steeds op de bres gestaan om de belangen van het Katholiek onderwijs te verdedigen. De pen is een geducht wapen in de hand van deze temperamentvolle man, in wie het zuidelijk bloed bruist. Van deze eigenschap hebben zijn tegenstan ders meermalen gebruik gemaakt om de degen te kruisen, niet om het doel, maar om de strijd zelf! Er zou een boekdeel te vullen zijn over de relaties van frater R. met de algemene en bijzonder methodiek. Be tere leermethoden te verschaffen, is steeds een zijner idealen geweest. Ook thans nog verschijnen leerboeken van zijn hand, die de studie der vreemde taien op moderne basis willen geschoeid zien. Zijn doel is de leerlingen van meet af aan met de vreemde taal in contact te brengen, ten einde aldus mede de schuwheid om de vreemde taal te spreken, te doen verdwijnen. Dit gedeelte van zijn didactisch werk is zeker niet het minste. Tenslotte moeten wij wijzen op zyn verdiensten voor de vernieuwing van het onderwijs. Vernieuwing moge dan een modewoord genoemd worden, de zaak is dood-ernstig. In een snel evo luerende wereld kan het onderwijs geen statisch element zijn. Het zijn of niet zijn is mede afhankelijk van de bereidheid om aan te passen aan het nieuwe. Dat heeft Rombouts vóór vele anderen doorzien. Vandaar zijn ijveren om goed bevonden beginselen ook hier in toepassing te brengen. Heel veel van wat thans „in nieuwe richting" ge schiedt, is gebaseerd op de door R. ver kondigde beginselen. Wij hebben slechts op enkele (zij het voorname) facetten van de arbeid van de thans zeventigjarige het licht laten vallen. Het spreekt wel van zelf, dat zijn liefde voor de paedagogische weten schap gedragen wordt door het alge mene beginsel, dat de opvoeding van het kind moet steunen op een katholie ke basis, daar alle opvoeding uiiteinde- lijk moet leiden naar het doel waartoe de mens geschapen is. Deze waarheid is de bron van inspiratie bij alles wat hij doet. En nu heeft deze Tilburgse frater een nieuw decennium bereikt, dat op rust wijst. Wij wensen hem niet toe dat die rust zijn deel moge zijn. Inte gendeel, voor deze vitale mens ligt nog een ruim arbeidsveld open. Schaepman's devies: non recuso laborem, moge nog vele jaren het zijne blijven! H. G. DE BOER Voor de leden van alle R.K. organi saties te Leiden, die geacht kunnen wor den tot de middengroepen te behoren, sprak Woensdagavond dr. J. G. M. Delf gaauw over het derde K.V.P.-rapport over de middengroepen en over het vierjarenplan van de A.R.K.A., „De weg naar herstel'. De inleider wees er op, dat de middengroepen 45 procent minder consumeren dan voor de oor log en dat de kinderen, die door het milieu de meeste geschiktheid tot stu deren bezitten, met hun kosten de ouders tot aan de rand van de afgrond brengen. Sprekend over de in het plan genoemde loonsverhoging van dertig procent, benadrukte dr. Delfgaauw, dat' men deze niet wil bereiken door het achteruitdrukken van andere groepen, maar door gebruik te maken van de meerdere welvaart, die in de komende jaren verwacht mag worden. Spreker ontkende ten stelligste, dat deze gro tere welvaart niet redelijk verwacht mag worden. Ten aanzien van de ver wezenlijking van dit plan merkte dr. Delfgaauw op, dat deze in het politieke vlak moet liggen en dat het daarom noodzakelijk is ook mensen buiten de K.V.P. hiervoor te interesseren, zoals de katholieke leraren hebben gedaan bij hun neutrale en christelijke collega's. (Van onze correspondent) Met nog één lucifer na een hele mid dag vuurtje stoken heeft een zevenjarige jongen Zaterdagmiddag de brand ver oorzaakt bij de N.V. Sesam te Enschede, die een schade van bijna zes millioen gulden tot gevolg had. Dit is het resul taat van het onderzoek dat sinds Zater dagavond door de Enschedese recherche werd ingesteld. Dinsdag richtte de politie in de ge westelijke pers een dringende oproep tot een 1214-jarige jongen zich bij de politie te melden. De jongen was vanaf het haventerrein naar een café gerend door ANTONIA WHITE Vertaald door J. W. HOFSTRA 108 Hij leidde haar naar de eetkamer en sloot de deur. Ze staarde naar het witte tafellaken en de onaangeroerde messen en vorken en zei: „Je hebt nog niet ge geten, hoe komt dat?" „Ik heb ook geen trek, evenmin als jij. ga toch zitten- Je ziet er volslagen uitgeput uit." „Kunnen we niet in je studeerkamer gaan?" „Daar zit iemand." De manier waarop hij sprak, deed haar hem voor de eerste maal aanzien. „Claude wat zie je er ellendig uit. Er is toch nog niet meer slecht nieuws?" „Nee nee, lieve. Maar ik wilde je over Clara spreken." Er klonken lichte voetstappen in de gang; de voordeur viel zachtjes dicht. „Je bezoeker is vertrokken", zei Isa bel. „Laten we toch maar in je studeer kamer gaan. Ik vind deze kamer zo akelig." Hij wierp een blik op de zwart mar meren klok. „Ik ben al zo laat. 't Is maar even." Toen zag hij, dat ze huiverde. „Wat ben ik toch een bruut. Kom maar mee: 't is daar warmer." Hij bracht haar in de studeerkamer en deed haar in de grote groene stoei zitten. Hij rakelde het vuur wat op. Isabel probeerde uit alle macht haar ge dachten bij de situatie te houden. Ze zei: „Deze stoel is warm. Laat je je leer lingen altijd in die stoel zitten?" Gebukt over het vuur, met zijn rug naar haar toe, antwoordde hij: ,,'t Was geen leerling. Het was Patricia Cohen." „Wat kwam die doen?" „Zij kwam voor mij. Ze had een brief van Clara gekregen." Isabel voelde een steek van jaloezie, die haar oude grieven weer boven bracht en Clara weer het middelpunt van haar gedachten maakte. Dit stelde haar ervaringen met Callaghan geens zins in de schaduw en deed haar ver driet daarover des te pijnlijker gevoelen. Ze zei bitter: „Zo. Patsy kon ze dus blijkbaar wel schrijven. Ik telde niet mee." Claude wendde zich om en zag haar aan. Hij stamelde: „Maar lievelieveling. Die andere briefNatuurlijk was die voor ons alle twee bestemd." „Je vergeet, dat ik hem gelezen heb. Ze sprak met geen woord over mij." „Het kind wist nauwelijks wat ze schreef. Je zei toch zelfje zei „Je wilde me immers niet geloven, hè?" onderbrak ze hem hartstochtelijk. „Ik was degene, die verontschuldigingen voor Clara probeerde te vinden. Jij wilde niet naar rede luisteren. Je was onrechtvaardiger en meer dan dat.... harteloos. En nu „Ik weet het wel, Isabel", zei hij mat. „Je hoeft me niets te vertellen. Ik ben ook tot die conclusie gekomen. Wil je me vergeven?" Er stond zulk een ellende op zijn ge zicht te lezen, dat ze, ondanks alles, me delijden met hem gevoelde. Maar toch vervulde hij haar met afkeer, bijna met verachting, zo weerzinwekkend vond ze hem er uitzien nu hij zich over haar heen boog. „Ik kan niet anders zeggen dan dat dit een heel plotselinge ommekeer is. Is dat aan Patsy Cohen te danken?" Zijn gezicht vertrok. Isabel vervolgde genadeloos: „Clara mag Patsy wel dankbaar zijn. Zij scheen te slagen, waar haar eigen moeder blijkbaar niets kon bereiken." „Isabelik bid je. Ik verdien die bittere verwijten en nog wel meer ook, maar wil je niet geloven, dat ik heb ingezien, dat ik onrechtvaardig was en jij gelijk had?" „Wat komt dat er nu nog op aan?" Hij zuchtte. „Voor jou misschien niet. Maar voor Clara zal het wel een ver schil maken." Ze zei onbewogen: ,.Heb je die brief al geschreven, waar je het vanochtend over had?" „Gelukkig niet, Isabel, goddank niet... je weet niet hoe ik van mezelf walg." Hij scheen zo geslagen, dat het haar wat vertederde. „Wat ben je nu dan van plan?" „Ik laat het aan jou over. Ik zal alles doen wat je zegt. Een van ons beiden moet direct schrijven. Of zullen we een telegram sturen?" „Ik heb haar een paar woorden ge schreven". zei Isabel. Toen scheen ze even te moeten nadenken en zei toen, meer tot zichzelf dan tegen Claude: „Ja, achteraf heb ik het toch op de bus gedaan." „Goddank, nogmaals. Ach, lieve, wat zou ik zonder jou moeten beginnen, en wat zou er van Clara worden zonder jou?" „Die paar woorden zullen niets bete kenen voor Clara", zei ze. „Ik kon na tuurlijk niet uit jouw naam schrijven. Zodoende zegt haar dat briefje natuur lijk helemaal niets." „Heb toch een beetje medelijden met me, Isabel. Als Clara eens wist wat voor een vader ze hadik ben niet waard een dochter te hebben ik ben jullie geen van beiden waard." Zijn stem en zijn gelaat drukten zulk een wanhoop uit, dat ze zich voor het eerst schuldig voelde. Ze zei langzaam: „Je bent veel te hard voor jezelf. Zeggen mensen soms allemaal wel eens niet iets. wat je nooit van ze ge dacht zou hebben en waartoe ze zichzelf ook niet in staat geacht zouden hebben?" Hij stamelde: „Jadat is wel zo." „Clara weet er niets van. En ze zal er nooit iets van te weten komen ook. Zij behoeft er dus geen verdriet van te hebben." „Je bent veel te goed voor me." Hij leunde voorover en greep haar handen en maakte een gebaar alsof hij ze wilde gaan kussen. Toen liet hij ze weer vallen. „Nee, ik ben niet waardig je aan te raken." Zij leunde achterover in de stoel en schoof haar hoed wat achterover. ,Ik voel me niet goed", zei ze mat. „Kunnen we geen spijkers met koppen slaan? Wat Clara betreft dan." Hij zei nederig: „Wil je me helpen? Ik zie wel dat je haast niet meer kunt dat is ook mijn schuldMaar ik moet weer in de tredmolenIk heb practisch geen tijd meer om te schrijven „Zou je graag willen, dat ik nog een brief schreef?" (Wordt vervolgd). en had de bewoners verzocht de brand weer te bellen omdat er brand was uit gebroken. Gistermiddag heeft de vader van deze jongen zich bij de recherche vervoegd. Toen konden de kinderen, die naar de politie veronderstelde al spe lende de brand veroorzaakt hadden, spoedig worden opgespoord. In totaal waren het zes jongens. De jongste was zeven, de oudste zeventien jaar. Ze waren allen in de omgeving van het haventerrein woonachtig. Ze hadden meerdere vuurtjes gestookt en hadden daartoe stukken asphalt bij elkaar ge sleept. Ook werd carbid gebruikt. Zo kwamen ze terecht bij de loods van de N.V. Sesam, waarvan het om liggende terrein niet door een afras tering is afgesloten. Zij speelden daar ongeveer een uur op de buiten de loods opgestapelde katoenbalen. Een 13-jarige jongen was in't bezit van het luciferdoosje. Er bevond zich nog slechts één lucifer' in. Hij gooide het doosje weg omdat hij het vuurtje sto ken in de nabijheid der katoenbalen te gevaarlijk vond. Het zevenjarig jongetje K. W. raapte het doosje echter weer op, stak de lucifer aan en liep ermee naar de katoenbalen. Een vriendje hield de handen om het vlammetje en toen stond de boel spoedig in lichter laaie. De oudere jongens probeerden nog met hun jassen het vuur te doven, maar dit lukte niet. Het was alsof het vuur tegen de balen „opliep", zo vertelden ze gistermiddag aan de politie. Toen ook het omvergooien van enkele balen niet hielp, werden de jongens bang en kozen het hazenpad. Een van hen liet toen de brandweer waarschuwen. Zoals gemeld gingen door deze brand ongeveer zeven duizend balen Amerikaanse en Congo lese ruwe katoen in vlammen op. De waarde van de loods meegerekend be droeg de totale schade bijna zes millioen gulden. De brand zelf is nog steeds niet geheel geblust. Met drie motorspuiten geeft de brandweer thans nog water. De nog smeulende, rokende of brandende balen worden voorzover mogelijk uit de loods gesleept en per vrachtauto naar een verderop gelegen nog onbebouwd industrieterrein gebracht. Daar worden de balen uiteengehaald en wordt de katoen verspreid en nat gespoten. Op deze wijze hoopt men nog een deel van de verloren gegane katoen te kunnen behouden. Dit restant hoopt men dan als afval te kunnen verkopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3