Amerikanen diep teleurgesteld door houding Europese staten Europese conventie voor kernondersoek opgesteld Taft Verontwaardiging in Indonesië over het vonnis in de zaak-Har jono Plan-Eden sal worden hersien f SCHEEPVAARÏBERICHÏEN Fel verzet tegen De Gasperi's kieswethervorming «SB „Ook rechters houden er een politieke overtuiging op „Engeland zal NOOIT bereid zijn delen van zijn souvereiniteit prijs te geven'' John Foster Dulles spoedig naar Europa E.D.G. of nieuwe Wehrmacht? Premier stelt vertrouwenskwestie Engeland zal waarschijnlijk ook ondertekenen m Casino van Monte Carlo verkocht Verduidelijking van EDG-verdrag geen Amerikaan ft Hll staat uit een don kerblauw ja sschort met voor de so ciale dienst oranje epauletten. Scherpe pers commentaren Toelating van meer talen DONDERDAG 15 JANUARI 1953 PAGINA 4 Britse steenkoolproductie in 1952 gestegen Schuman-ministerraad te Luxemburg bijeen eJpS U nijorm Sociale Dienst B.B. Assemblée van de Raad van Europa MARKTBERICHTEN (Van onze correspondente) NEW YORK, Januari. Zoals bekend, hebben Eisenhower en John Foster Dulles besloten, dat de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zeer spoedig na de inauguratie van de Pre sident naar Europa zal vertrekken. Het plan van deze reis werd door Eisen hoioer en Dulles reeds enige weken geleden gevormd, dus nog vóórdat het Ka- bïnet-Pinay was gevallen en voor bekend was geworden, dat Churchill naar Amerika zou komen. De aanvankelijke redenen voor Dulles' reis waren geba seerd op de mening, dat de minister zo spoedig mogelijk in Europa zelf moest gaan duidelijk maken, dat hij geen „Asia first"-politiek voorstaat, en dat ook door de nieuwe regering Europa nog steeds als het meest belangrijke terrein wordt beschouwd voor de verdediging tegen het communisme. Dulles hoopte dan door deze geruststelling de Europese eenheid te versterken en te bevorderen. heidspogingen sinds hij Eerste Minister is geworden. Doch het aftreden van minister Schu- man en de zwenking, die in Adenauer's houding tot uiting kwam, toen hij de pessimistische verklaring aflegde, dat het verdrag voor een Europese Defen sie Gemeenschap moest worden „aan gevuld, meer gepreciseerd en opgehel derd door het toevoegen van protocol len" heeft de reis van Dulles nu tot een dringende noodzaak gemaakt. Want het gaat niet meer om het bevorderen van een Europese eenheid, maar om het voorkomen van een volkomen ineen storting van wat tot nu toe was opge bouwd. Ofwel: het hoofddoel van Dul les' reis is nu om te redden wat er nog te redden valt van de E.D.G., daar an ders de gehele Europese verdediging in de war zou kunnen worden gestuurd. Immers, wanneer de twaalf Duitse di visies niet in die verdediging kunnen worden ingeschakeld, zal de geallieerde verdediging tot de linker-Rijnoever moeten worden teruggenomen, zodat dan een veel geringer deel van Europa op ongunstiger terrein met veel min der troepen moet worden verdedigd. Bij dit alles zal het Amerikaanse Con gress niet ten onrechte er van overtuigd raken, dat de Europeanen zo „compla cent" zijn geworden, dat zij nog maar weinig belangstelling in hun verdedi ging hebben. En dit Congress zal dan allerminst geneigd blijken voldoende bedragen voor militaire en economische hulp ter beschikking te stellen, zelfs als Dulles die aan het Congress zou vragen. De stemming in verantwoorde lijke Amerikaanse kringen met welke uw correspondente de laatste dagen uitvoerige gesprekken heeft gehad, is door de laatste gebeurtenissen ten op zichte van West-Europa allesbehalve gunstig geworden. In politieke kringen hier worden met betrekking tot Dulles' ondernemingen in Europa allerlei veronderstellingen ge opperd. Sommige waarnemers menen dat de minister aan de Franse regering voor zal houden hoe Irreëel deze denkt. Ameri kaanse politici geloven n.l. niet in de mo gelijkheid, zoals Bidault en de Gaulle blijk baar schijnen te doen dat Duitsland mi litair kan worden uitgeschakeld. Volgens hen bestaat geen ander alternatief dan de Duitse troepen hetzij in internationaal ver band op te nemen en onder internationaal bevel te plaatsen (dus ln de E.D.G.) of wel deze troepen tot een nationaal Duits leger te vormen, welke dan echter uitvoer der van Duitse souvereine macht zou wor den. De stemming is hier zo opgewonden door de gebeurtenissen ln Frankrijk en Duitsland, dat als een E.D.G. wordt uit gesteld en van ratificatie voorlopig niets komt. de Amerikanen hoogstwaarschijnlijk een nationaal Duits leger op de been zul len helpen. Vermoedelijk zal Dulles de Fransen dit alternatief zeer scherp duide lijk maken, en men veronderstelt hier dat als de Fransen Amerika's opvattingen in deze goed begrijpen, zelfs een de Gaulle in zijn politiek gedrag t. o. v. Duitsland mogelijk bekeerd zal worden. De Ameri kanen zijn diep teleurgesteld dat men Schuman heeft laten vallen, daar deze voor hen het Franse symbool voor Europese een heid was. En van Bidault herinneren zil zich vooral dat deze in '44 en '45 als Mi nister van Buitenlandse Zaken tamelijk an ti-Amerikaans was Een van Amerikaans standpunt be schouwd voor de Fransen nadelige co- incidentie was Schuman's verdwijnen uit het nieuwe kabinet op het ogenblik van Churchill's bezoek in Amerika. Dit, omdat Frankrijk Churchill immers er van verdenkt hernieuwde pogingen te ondernemen tot hat herstel van een „partnership of the English speaking Community" zoals tijdens de tweede wereldoorlog heeft bestaan. En juist nu moest Frankrijk Churchill in de kaart spelen door zulke politieke zwakte te tonen. Maar wellicht troosten de Fran sen zich met de wetenschap dat Dulles niet bijster pro-Engels is. Bovendien vergeet Dulles zeker niet welke ge reserveerde houding Churchill heeft aangenomen tegenover Europese een- In verband met Dulles' stemming tegenover Churchill's koele houding tot de Europese eenheid, moge hier nog ge wezen worden op de teleurgestelde stemming ook van het State Department over de Nederlandse houding. Democraten zowel als Republikeinen hadden gehoopt dat Nederland de E.D.G. vlug zou ratificeren, daar Ne derland ook inzake het Schuman-plan het initiatief had genomen. De Ameri kanen verwachtten van de ministers Luns en Bcyen een meer positieve hou ding met betrekking tot de E.D.G. dan die zij van minister Stikker kenden, en waarom de laatste door het State De partment dan ook als „tamelijk lauw" voor het idee van de E.D.G. werd be schouwd Alles saamgenomen intussen zal Dul les in Europa dus vermoedelijk a) zeer sterk aandringen op ratificatie van het oorspronkelijke E.D.G.-verdrag met even tuele toevoeging van speciale protocol len; b) hij zal wijzen op de buitenge woon ongunstige indruk welke de ont wikkelingen in Parijs en Bonn in de V.S. gemaakt hebben, zodat c) er groot gevaar bestaat dat hulp voor Europa heel sterk verminderd wordt als Europa zichzelf niet wil helpen; d) hij zal ver zekeren van welk enorm belang Europa voor de V.S. blijft en e) hij zal toezeg gingen van alle mogelijke hulpverle ningen geven mits er Europese tegen prestaties zijn: n.l. ratificatie van de E.D.G. en het vervullen van NATO- quota's. Maar de Europeanen moeten van hun kant flink blijven aandringen op begrip van Dulles voor htin moeilijkheden, vooral de economische. Zij moeten eisen dat het onbillijke Amerikaanse import quota- en invoerrechtenstelsel te hunnen gunste wordt gewijzigd of opgeheven en tevens moeten zij wijzen op de nood zaak van off-shore orders. Van Dulles kan daarin zeker tegemoetkoming wor den verwacht, daar hij wel inziet dat slechts door „trade not aid" ook tot de langverhoopte belastingverlaging in de V.S. kan worden overgegaan, zónder dat de herbewapening van de vrije we reld daardoor zou behoeven te lijden. Zelfs in de meest conservatieve indus triële kringen begint men hiervan over tuigd te raken. West-Europese landen kunnen dus eisen stellen aan de minis ter, maar slechts wanneer West-Europa een positieve bijdrage zal leveren aan de Europese samenwerking, omdat het Congress anders met zeer onwillig oor naar Dulles' pleidooien voor Europa zal luisteren. Er is in de Amerikaanse pers aan dacht aan gewijd dat West-Europa in zijn goede voornemens zo achteruit ge sukkeld is op het ogenblik van het inter regnum in Amerika. M.a.w. men meent hier dat, daar vóór de officiële aanvaar ding van hun ambt noch Eisenhower noch Dulles de verantwoordelijkheid voor de Amerikaanse buitenlandse po litiek wilde dragen, de Europese een heid daarom begon af te brokkelen zelfs zóver dat de belangrijke nieuw jaarsboodschap van Eisenhower aan Adenauer geen effect meer had want West-Europa was in zekere zin door Amerika aan zijn lot overgelaten. Die zwakheid heeft hier een diepe indruk gemaakt, daar de Amerikanen Stalin's woorden niet zijn vergeten, toen hij zei dat zijn tegenstanders zouden worden vernietigd door onenigheid on der elkander. Men vreest hier dat' die dreiging zich zal vervullen als Frank rijk en Duitsland niet zien dat hun ru zies niets betekenen vergeleken bij het belang van een vrij en onafhankelijk bestaan. De reis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is bedoeld om onverschillig welke fouten er van Amerikaanse of West-Europese zijde zijn gemaakt de goodwill van de nieuwe president te tonen. Doch het succes van deze reis zal afhangen van de mate waarmee de landen van West-Europa bereid zijn tot samenwerking en een heid. De Italiaanse premier De Gasperi heeft gisteren besloten een motie van vertrouwen te vragen van de Kamer van Afgevaardigden, in een vastbesloten poging een einde te maken aan de stormachtige debatten over de voorge stelde wijzigingen in de verkiezingswet. De Gasperi is tot zijn besluit gekomen in verband met de veelvuldige en scherpe critiek op zijn voorgestelde kieswether vormingen. Deze voorzien er in, dat de partij of groep van partijen, die bij de in Mei 1953 te houden algemene verkie zingen meer dan de helft van het aantal stemmen op zich verenigen, twee derdt van de zetels krijgen toegewezen. De voorstellen beogen de regeringspartijen van een bruikbare meerderheid in de volksvertegenwoordiging te verzekeren en de oppositie, onder meer gevoerd door communisten en neo-fascisten, te verlammen. Het verzet der oppositie tegen deze voorstellen is heftig. Haar afgevaardig den vertragen de behandeling zoveel mogelijk, in hoofdzaak door het afste ken van zeer lange redevoeringen. Ook buiten de parlementsuren is het verzet aanzienlijk. Woensdagavond zijn in vele delen van het land in totaal ruim honderd personen gearresteerd, die waren betrokken bij wanordelijkheden, welke zich hebben voorgedaan na com munistische demonstraties tegen de voorstellen. Ook in de christen-democratische regeringspartij is verzet tegen de voorgestelde kieswethervormingen ge rezen. Men meent, dat dit verzet het sterkst is onder de aanhangers van de meest rechtse vleugel, die neigingen vertonen tot een samengaan met de snel groeiende neo-fascistische partij. Aanvaarding van De Gasperi's voor- De Europese Raad voor kernonder zoek heeft gedurende twee dagen te Brussel gewerkt aan het opstellen van een ontwerpconventie voor de oprich ting van een Europese organisatie voor kernonderzoek. Deze is thans gereed ge komen en zal op de volgende conferen tie van de raad, welke eind Maart in Rome wordt gehouden, opnieuw een punt van de agenda uitmaken. Te Rome verwacht men dan de definitieve con ventie te kunnen opstellen, die tn Juni door de deelnemende landen bekrach tigd zal moeten worden. De conventie voorziet o.a. in de bouw van een proto-synchroton voor ener gieën van meer dan een billioen elec tron-volts, een synchro-cyclotron met een capaciteit van 600 millioen electron- volts, laboratoria, een krachtstation, een auditorium en bibliotheek alsmede woonruimte voor geleerden en personeel op een 40 ha. groot terrein in de nabij heid van Genève. In de ontwerpconventie wordt er de nadruk op gelegd dat het laborato rium te Genève zich uitsluitend zal bezig houden met het zuiver weten schappelijke onderzoek. Zij heeft dus geen enkel militair karakter en de resultaten van het experimentele en theoretische werk zullen worden ge publiceerd. De landen, die de conven tie onderschrijven verplichten zich, bij te zullen dragen tot de uitwisseling van geleerden en van wetenschappe lijke en technische inlichtingen, voor zover dit de belangen van de nationale veiligheid nie, schaadt. De verdeling der financiële lasten tussen de aan de conventie deelnemen de landen, maakte het onderwerp uit van besprekingen, die Woensdag tot ver na het middernachtelijk uur duurden. Daar men het o.a. nog niet eens kon v/orden over de basis waarop deze ver deling zal geschieden, zal men hierover opnieuw van gedachten wisselen op de bijeenkomst te Rome. Verwacht wordt dat de Nederlandse bijdrage 4 tot 8 procent al naar ge lang Engeland wel of niet zal deelne men zal bedragen van het totale bedrag van 27 millioen dollar, dat voor zien is voor de eerste zeven jaar. De Ne derlandse bijdrage zal ongeveer neer komen op een millioen gulden per jaar De algemene verwachting is thans, dat ook Engeland in Juni a s. de con ventie zal ondertekenen. Tijdens de te Brussel gehouden bijeenkomst hadden de Engelse waarnemers gewoon aan de conferentietafel plaats genomen en hadden zij een levendig aandeel in de gedachtenwisseling. De Britse steenkoolproductie in 1952 be droeg iets minder dan 225 milioen ton, al dus luidt een voorlopige schatting van net Engelse Ministerie van Brandstoffen en Energie. Vergeleken met 1951 werd in 1952 twee en een half millioen ton meer steen kool gedolven. Gedurende 1952 steeg de Britse steeenkooluttvoer tot 11.04 millioen ton, of te wel 3.2 millioen ton meer dan in het voorafgaande laar. Er zijn thans on geveer 20.000 mijnwerkers meer dan in December 1951, maar de productiviteit is lager geweest doordat de nieuwe mijnwer kers eerst moesten worden opgeleid. stellen zou een dergelijk samengaan, naar zij menen, belemmeren. Daar de christelijk-democraten van De Gasperi en de aangesloten kleine par tijen een absolute meerderheid hebben, is er geen kans, dat de zeven jaar oude regering zal vallen, tenzij er een volko men onverwachte wending in de gebeur tenissen optreedt. Volgens het Amerikaanse blad „Time" heeft een Griekse scheepsmagnaat, Aristotales Anassis, het beroemde Casino van Monte Carlo gekocht. Aristotales, wiens fortuin op 300 millioen dollar wordt geschat, had het vorige jaar een onderhoud met de eigenaar van het Casino, Prins Renier van Monaco. Deze wilde het speelhuis wel verkopen omdat er „geld bij moet". De Griek betaalde een millioen dollar en is nu eige naar van het imposante gebouw en dlles wat daar bij hoort. De nieuwe bezitter van het gokparadijs zal een nieuwe directie aanstellen. In een toespraak voor de Brits-Ameri kaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse premier René Mayer, nogmaals ver klaard dat zijn regering het E.D.G.-verdrag aan de Nationale Vergadering ter bekrach tiging zal voorleggen. Om een ratificatie onder bevredigende omstandigheden te verkijgen is het echter nodig dat sommige bepalingen van het ver drag, die zijn gecritiseerd als onduidelijk of onnodig hinderlijk voor Frankrijk, in toegevoegde protocollen worden verduide lijkt. In Amersfoort is gisteren het nieu we montagebedrijf van N.V. Mole naars Automobielbedrijf officieel geopend. In deze fabriek, die een oppervlakte van 10.000 m2. heeft, zullen per week 120 Morris-auto- mobielen worden vervaardigd. Vandaag is de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen- en Staal voor de vierde keer te Luxemburg bijeengekomen. Naar uit Luxemburg wordt vernomen staat op de agenda een uitwisse ling tussen de raad en de Hoge Autoriteit van gegevens over de oprichting van de gemeenschappelijke markt. Tot grote verbazing van de leden van het Amerikaanse Congress heeft een re publikeinse afgevaardigde uit Ohio het Amerikaanse congress verzocht zijn thuis- staat toe te laten tot de Unie. Hij verklaarde zijn opzienbarende re solutie met de toelichting, dat over ijverige onderzoekers" zojuist hadden uitgeplozen, dat Ohio nooit officieel een der 48 staten der V.S. was geworden. Wel had het Congress in 1802 de gren zen van Ohio vastgesteld en had een conventie een staatsgrondwet opgesteld en die in 1803 aan het Congress toege zonden, doch dit had zich verder niet met. de zaak bemoeid aldus deze afge vaardigde. Dit houdt dus in, dat Sena tor Taft helemaal geen Amerikaan is. Hij verzocht dus om toelating van Ohio tot de Unie, en wel met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1803. Dit is het nieuwe uniformvoor de vrouwelijke dien sten van Bescher ming Bevolking, dat gisteren ge toond werd in Zwolle. Het zijn dames van de so ciale dienst van de B. B. De pet zal evenwel waar schijnlijk worden vervangen door een mutsje of baret. Het uniform be- (Van onze correspondent) DJAKARTA, Januari Het vonnis in de rechtszaak tegen de daders van de aanslag op de Indonesische militaire attaché in Nederland, heeft in In donesië allerwegen verontwaardiging gewekt. Was het feit, dat de daders in Nederland al zo spoedig gegrepen werden, oorspronkelijk een punt, dat in Indonesië de toch al snel verhitte gemoederen wat deed bedaren (de ver ontwaardiging over de aanslag zelf was ook bijzonder groot geweest), de opgelegde straf heeft de gebelgdheid doen toenemen. Een gevangenisstraf van een jaar voor de hoofddader (terwijl er negen jaar geëist was) en van een week voor zijn onmiddellijke medeplichtige, wordt gewoonweg be lachelijk geacht. „Pemandangan" trekt in een hoofdartikel ernstig in twijfel of in Nederland ooit de bedoeling heeft bestaan de aanslag werkelijk te be rechten. Dat deze zaak officieel voor de rechtbank is gebracht is, aldus dit blad, alleen bedoeld geweest als een demonstratie voor het buitenland en in het bijzonder voor Indonesië, om het te doen voorkomen alsof het inder daad de bedoeling was recht te doen. wil laten. Maar het lijkt er op, dat men in rechterlijke kringen juist wel poli tieke elementen in het geding brengt, zij het dan in omgekeerde zin dan waarvan men niet beschuldigd wil wor den. In het geval van de aanslag op overste Har jono, een buitenlands diplomaat, heeft men van het vonnis een demon stratie gemaakt. Als men de vonnissen ziet, die uitgesproken worden tegen andere revolverhelden in Nederland want die zijn er dan zijn die von nissen over het algemeen- veel en veel zwaarder. Dat kan alleen betekenen, dat de Haagse rechtbank meende, dat de politieke motieven in dit geval een verontschuldiging inhielden, en dat be tekent dan weer, dat de betrokken Haagse rechters hun eigen politieke inzichten conformeren aan die van de daders". „Is het te verwonderen, zo schrijft .Pemandangan" verder, dat de verhou ding tussen Nederland en Indonesië steeds minder goed wordt, als men steeds weer onaangename ervaringen in deze verhouding opdoet?" Het blad vraagt tenslotte concrete maatregelen tegen Nederland, aangezien critiek en protest toch niet veel zullen uitrichten. Een ander Indonesisch blad, „Abadi", is niet zo scherp in zijn critiek. Dit blad wijst er op dat de rechter in Nederland zijn functie onafhankelijk vervult, zodat men de Nederlandse regering niet ver antwoordelijk kan stellen voor wat een bepaalde rechter gedaan heeft. Des ondanks, aldus dit blad, doen dergelijke voorvallen de anti-Nederlandse stem ming in Indonesië feller oplaaien. Zeer scherp aanvallend uit zich „Indo nesia Raya". Het blad zegt, dat per slot van rekening moeilijk anders te ver wachten was, dan dat geen recht gedaan zou worden. Was degene die aangevallen werd niet „maar" een Indonesiër en waren de aanvallers geen Nederlanders? „Berita Indonesia", een veel gematig der blad, verklaart eveneens de lichte straf te betreuren. Het blad spreekt er echter zijn vreugde over uit. dat de Nederlandse pers de eerste is geweest om dit vonnis aan te vallen „daar men in Nederland toch wel eerder naar de Nederlandse dan naar de Indonesische pers zal luisteren". Voor deze steun dankt „Berita Indonesia" de Nederlandse pers. Nederlandse stem Ook een van de in Indonesië nog ver schijnende Nederlandse dagbladen, „De Vrije Pers" te Surabaja, wijdde een hoofdartikel aan deze kwestie. Het blad schrijft: „Dit is niet het eerste vonnis van deze aard dat in Nederland wordt geveld. En blijkbaar heeft dit verschijnsel zich al voortgeplant naar Nieuw-Guinea, waar nu' een landrechter weer een vonnis velde, dat de Zuid-Molukken-beweging een steun in de rug geeft. In rechterlijke kringen heet het daarbij, dat men geen politieke vonnissen wenst uit te spre ken, dat men juist het recht zijn beloop De gisteren te Straatsburg begonnen bijzondere bijeenkomst van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, waarin 15 landen vertegenwoordigd zijn, is vrijwel geheel gewijd aan de behandeling van het deze week uitgewerkte plan voor een Europese grondwet. Daarbij is het veelomstreden vraagstuk der banden tussen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de landen van de Raad van Europa aan de orde. De vergadering heeft vorig jaar reeds voorstellen van de Britse minister Eden aangenomen, waarin een schema voor zulk een samen werking werd neergelegd. Het plan schijnt echter niet soepel genoeg te zjjn ge formuleerd om in zijn geheel op de gemeenschap te kunnen worden toegepast. In het bijzonder heeft Monnet, voor zitter van de Hoge Autoriteit, zich er tegen verzet, dat Britse waarnemers met recht van spreken in het Schuman- parlement zouden zitten. Monnet en de Britse waarnemer Lord Layton hebben nu een nieuw plan ontworpen. Volgens dit plan zou het Schuman-parlement eens per jaar een gecombineerde zitting houden met de Raad vah Europa en de Hoge Autoriteit zal op deze vergadering vragen kunnen beantwoorden. Dit wordt thans aangevoerd als vervanging van het min of meer in ongenade geraakte plan der zending van vaste waarnemers. Op voorstel van de Britse afgevaardig de Anthony Nutting, de woordvoerder der Britse regering op deze vergade ring, werd het plan naar de bureaux der beide vergaderingen verwezen om daar tezamen met nog andere hangende projecten te worden bekeken. De zin er van was volgens Nutting in overeen stemming met het plan van de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Lord Layton heeft gisteren nog eens het oude Engelse standpunt uiteenge zet, dat beoogde dat Engeland wil samenwerken om geen nieuwe schei dingslijn in Europa te doen ontstaan maar het zal nooit bereid zijn delen van zijn souvereiniteit prijs te geven m als volledig lid te kunnen toe n-eden. Verwachtingen als zou Enge land door beperking van zijn waar- .emersrol gedwongen kunnen worden tot directe deelneming zouden vol gens Layton valse speculaties blijven op een wijziging van het Britse stand punt. Morgen zal de vergadering aan de openbare debatten over het voor gestelde plan voor een Europese grondwet beginnen. Het plan zal dan getoetst worden aan de waarschijnlijk critische Britse opinie. Duitse, Italiaanse en Nederlandse af gevaardigden hebben bij de Raadgeven de Vergadering van de Raad van Euro pa, die gisteren in Straatsburg haar bijzondere zitting is begonnen, een voorstel ingediend om voortaan ook hun landstalen in deze vergadering te laten spreken en vertalen. Het voorstel <s van Nederlandse zijde ondertekend door de heer Korthals. Het vertaalmechanisme in de zaal is ten behoeve van het Schuman-parle ment reeds uitgebreid en geschikt ge maakt voor de gelijktijdige vertolking in 5 talen. Engels en Frans zijn de beide officiële talen van de raad en er zijn dus 3 lijnen vrij. Het is tot dusver toegestaan andere dan de officiële talen te spreken, waarvan de Duitsers meest al en de Italianen soms gebruik maken, doch dan moeten de redevoeringen ach teraf worden vertaald. Deze omhaal zou door de aanvaarding van het voorstel kunnen worden vermeden. Het twee talige stelsel van de vergadering heeft voor de niet-Engelse en met-Franse af gevaardigden het nadeel gehad, dat zij zich in mindere mate konden laten gel den dan wanneer zij hun eigen taal zouden kunnen gebruiken. Het blad vervolgt dan met er op te wijzen, dat de rechter in Neder land niet afzetbaar is en dat hij geen instrument is van de politiek: Hij past alleen de wet toe. De rech ters in Nederland zijn vrij van offi ciële beïnvloeding. „Maar dat be tekent niet dat dez& rechters er geen politieke overtuiging op na zouden houden." Het artikel wijst er tenslotte op, dat men niet kan zeggen dat het vonnis verwerpelijk is, omdat het repercussies in Indonesië kan hebben. Wel kan men zeggen dat het vonnis op zichzelf ver werpelijk is. „Een aanslag op een bui tenlandse diplomaat dient in de eerste plaats gestraft te worden om de daad zelf. En in de tweede plaats is daar het element van de generale preventie, waaraan de Nederlandse rechter in het algemeen een grote waarde toekent. Wanneer men het nu zo voor gaat stel len en die indruk wekt het vonnis dat een dergelijke daad en bagatelle te nemen is, dan opent men de deur voor verdere bedoeningen van deze aard. Het is de plicht van de Nederlandse- regering, buitenlandse diplomaten in het land te beschermen, en dat element van bescherming dient ook in de straf aan wezig te zijn." „De Vrije Pers" voegde hier nog aan toe dat de Nederlandse vervolgings ambtenaar, die optreedt namens de Ne* derlandse regering met zijn eis van negen jaar duidelijk te kennen heeft gegeven hoe van die zijde over de aan slag wordt gedacht, en dat het dus niet aangaat „Nederland" of de Nederlandse regering voor de lichte straf verant woordelijk te stellen. Ook moet men niet vergeten dat men in Nederland ook wel eens bevreemd kijkt naar de faits et gestes van het Indonesische vervol gingsapparaat. „dat nu weer een aantal buitenlandse handelsmensen aanhoudt voor overtredingen, waarop gewoonlijk geen onmiddellijke aanhouding volgt» en dat andere Nederlanders jaren en jaren in de gevangenis laat zitten zonder hun zaak voor de rechter te brengen." AALSDIJK 15 te New York. AARDIJK 15 nm. te Antwerpen. ABBEDIJK p. 15 Scilly n. Antw. ABBEKERK p. 15 Messina n. Genua. ALAMAK p. 15 Napels n. Pt. Said. ALGEN1B 15 te Montevideo. ALPHACCA p. 15 Recife, n. N. Y. ALPHERAT 14 van Recife n. Rio Jan. ALTAIR 15 van Las Palmas n. Pto. Alegre. ALWAKI 15 te Montevideo. AMOR p 15 Finisterre n. R aam. AMSTELKROON 11 te Aden verw. AMSTELVEEN 15 te Cristobal. ARENDSDIJK p. 15 Abrolhos n. Rio Jan. ARENDSKERK 15 nm.—16 te Beirouth. ARIADNE 14 v. Cuba n. Jeremie. BANTAM p. 15 Sabang. 16 te Belawan BINTANG 14 van Manilla n. Claverit BLITAR 15 nm. te Suez. BRITSUM p. 15 Key West n. Nederl. BORNEO 15 te Semarang. 15 van Antw. 16 te Amst. BREDA 15 nm .te Hamburg. £ALT. NEDERL. 15 nm.16 te R'dam. CISTULA 14 van Singapore n. Adelaide. CLEODORA p. 15 Rasalhadd n. Basra. CORYDA p. 15 Abrolhos n. Rio Jan. CORILLA p. 15 Makalla n. Gibr. COTTICA 15 te Paramaribo, DALERDIJK p. 15 Sombrero n. Crist. DANAE 14 nm. van Palermo n. Gibr. DRENTE 15 van Suez n. Djakarta. EDAM p. 15 Kp. Sable, 16 te Halifax. ELMINA p. 15 Wight n. Bordeaux. ENGGANO 14 te Marseille. FAIRSEA p. 15 Kp. Leeuwin «.Aden. FARMSUM p. 15 Wight n. Noroflk. FRIESL. KRL. p. 15 Messina n. Indon. FRIESLAND SSM. 15 te Rotterdam. GAASTERKERK 15 te Nacala. GANYMEDES 15 te Port of Spain. GOOILAND p. 15 Madeira n. Amst. GRAVELAND p. 15 St. Paulsr. n. Recife. HATHOR 15 nm. te Iskederun. HAULERW. p. 15 Kuria Muria n. Djidd. HECUBA 15 te Hamburg. HEELSUM p. 15 Key West n. Houston. HEEMSKERK 16 te Mombasa. HELICON p. 15 Kp. Hatter. 16 te N. Y. HERA 15 nm. te Oranjestad Ar. HOLLAND 15 nm, te Beira. HOOGKERK 15 te Hamburg. HYDRA p. 15 Bahamas n. Pt. au Pr. JAPARA KPM. 16 te Pnompeh. JOH. v. OLDENB. p. 15 Ouesst. n. Amst. JUPITER 15 te Izmir. KERTOSONO p. 15 Sabang n. Madras. KIELDRECHT p. 15 Messina n. P. Said. KOTA AGOENG p. 15 Casq. 16 te R'dam. KOTA BAROE p. 15 Algiers n. Halifax. KOTA GEDE p. 15 Abaco n. Galvst. LAAGKERK 15 te Melbourne. LAERTES 15 te Penang. LANGKOEAS 15 van Genua n. Rott. LARENBERG p. 15 Finist. n. Vlaardingen. LEERSUM 14 v. Charleston n. Havre. LEKHAVEN p. 15 Mogdishu n. Aden. LEMSTERKERK 15 te Londen, verbet. LIMBURG 15 te Beyrouth. LISSEKERK p. 15 Aden, 17 te Massawa. LUTTERKERK p. 15 Massawa n. Muscat. MAAS p. 15 Gibr. n. Piraeus. MACOMA p. 15 Rasalhadd n. Mena Ahm. MACUBA p. 15 Madoera n. Wellington. MADOERA p. 15 Sabang n. Colombo. MAPIA p. 15 Malta n. Amst. MARISA p. 15 Perim n. Gibr. MARPESSA 13 te Manilla. MATARAM 15 van Aden n. R'dam. MEERKERK 15 van Aden n. Japan. MODJOKERTO 15 te Belawan. MOLENKERK 15 te East London. MUIDERKERK 15 te Hamburg. MUREN A 14 van Miri n. Balikpapan. NIEUW AMSTERDAM 15 te Havana. OBERON 15 te Pto. Plata. ORANJEFONT. 14 nm. v. Tenerlffe n. A'd. ORION 15 nm. te Algiers. POEL. LAUT p. 15 Keywest n. N. York. PR. FRED. HENDR. 16 te Piraeus. RAKI 15 van Aden n. Indonesië. RIDDERKERK 15 te Rotterdam. RUYS p. 14 Eil. Linga n. Priok. SAPAROEA 15 nm. te Luanda. SCHIE 14 te Rotterdam. SOMMELSDIJK 15 te Bremen. ST. ALKMAAR p. 15 Bermuda n. R'd ST. BREDA p. 15 Azoren, n. Mexico Golf. P- 15 Balearen n. Savona. STENTOR 15 nm. te Trinidad. 5^5' MAKASS. 14 van Maurit. n. Penang. STRAAT MALAKKA 15 te B. Aires. SUMATRA p. 15 Socotra n. Belawan. TEGELBERG 15 te East London. TELAMON 14 van Ciud. Truj. n. Philad. THALATTA p. 15 Masirah n. Mena Ah. TI3IA 15 te Singapore. TJISADANE 14 van Montev. n. Santos. TJITJALENGKA 12 van Yokoh. n. Z. Am. TRITON 22 te Amsterdam verw. TROMPENBERG 12 te New Orleans. UTRECHT 12 te San Francisco. IJSSEL p. 15 Ouessant, 17 te A'dam. WATERMAN 14 van Paramar. n. Curap. WELTEVREDEN p. 14 Bantam n. Priok. WINTERSWIJK p. 15 Dover, 16 te Gent. WONOSARI 15 te Singapore. ZUIDERKRUIS p. 15 Dakar n. Kaapstad. VEEMARKT PURMEREND IN 1952. Op de veemarkt te Purmerend zijn in 1952: 13.927 dieren minder aangevoerd dan in 1951. Het belangrijkste verschil leverde de varkensmarkt met 22.258 stuks, een ge volg van het vervoersverbod voor varkens. Ook de rundermarkt. toonde enige daling in verband met de hardnekkige mond- en klauwzeerepidemie in het voorjaar van '52. De schapenmarkt onderging een belangrij ke stijging. De aanvoer vermeerderde van 39.533 tot 48.374. VEILING POELDIJK, 14 Jan. 1952. Prei A 29—37, A 2 20—24, B 2 8—16. Andii- vie 6386, Spruiten 3043, boerenkool 15 —19, rode kool 7—7y2, stoofsla 1623, schorseneren A 56—61, idem B 36—39, alles per kg. Sla C 2 5.508.50, idem C afw. 1.503.Knolselderij C 8.50, alles per 100 stuks. Selderij 6—11, Peterselie 9—13 per 100 bos. KAASMARKT WOERDEN, 14 Jan Aange voerd 41 partijen le soort f 2.34—2 38, 2e soort f 2.29—2.33. Handel matig. VEILIG TIEL, 14 Jan. Appelen: Alling- ton Pippin 12—17, 6—10, Bellefleur Brab. 1517, 813, 56, idem Engelse 2530, 14 23, 710, Benderzoet 1014, 6—8, Bosap- pel 69, 4—7, Canadareinette 912, 69. 4—7, Cox Orange Pippin 71—85, 58—70, 22 —33, Dijkmanszoet 20—23, 3—13, Goudrei- nette 18—32. 14—21, 6—17, Holgaten 7—9, Jasappel 13—14, 7—12, Jonathan 23—32, 14 —23. 4—13, Keuleman Rode 10—15, 7—9, Laxton Superbe 19—34, 14—25, 4—19, Lom bard's Calville 17—19, 9—18, 3—5, Notaris appel 10—14, 7—8, Pomme Rosa 20—22, 6— 10, Schoener v. Nodhausen 1518. 69, Sterappel 4—8, Zuur kroet per 100 kilo 250, Zoet kroet per 100 kilo 250. Peren: Brede- rcde 811. 68, Conference 3533, Com- terse de Paris 412, Gieser Wildeman 18 —22. 1016, 57, Kamperveen 68. Legi- ponts 333. 37. Sint Remy 89, 4—5, Sucrée de Montlupon 38, Winterjan 69» 35, IJsbouten 69. 46. Peerkroet per 100 kilo 150. Groenten: Knolraap 56, ro de kool 1416, spruiten 3034, uien 2225. Alles in cents per kilo, tenzij anders ver meld. GROENTENVE1LING VENLOs 14 Jan. Andijvie kas A 62—74, bieten, rode A 10 —11.80, bloemkool B 34, C 21, Champignons I 280—294, IB 180—199, III 140, Rode kool 14.20—14.60. witte kool 11.90 Savoye kool A 15, Spruitkool A 4146. Boerenkool 1' —18, Knolselderij A 18—25, B 10—15, Breek- peen A 10—16, B 16—22, C 13—15, Prei A 4767, B 2832. Schorseneren A 5259, Sla kas A 8.40, Kasveldsla 3.70, Tomaten 128, B 134, Witlof A I 55—63, A II 47—52. B I 56—64. B II 48—52. Alles per 100 kg- bos of stuks in guldens. Fruitprijzen: Jonathan H I gr 34.70-- 34.80. H I 27.70, H II 14.10. Bellefleur H I gr. 24.10, H I 15.80, H II 7.80, Boskoop H gr. 24 70—28.40, H I 16.90, Succatmaggio HJ gr. 24. H I 19—21, Laxton H I gr. 27. H I 22.—, Golden Del. H I gr. 36, H I 30, Br«- derocte H I gr. 8, H I 9, Comtes H I gr. 10- T d fin. vijf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4