Is het humanisme voedings bodem van de P.v.d.A.? Prof. Gerretson siet bom in Nicolaastaart onder een suikeren dak Eric de Noorman: DE MEIER DER HERULJ Middenstand heeft groot belang bij Europese integratie Vereniging van rechtskundige adviseurs bestaat 25 jaar ZWITSAL Tante ging heen, maar de uitverkoop bleef Wettelijke regeling in voorbereiding MISSCHIEN HEEFT DE K.L.M. DE BOOT GEMIST" SIROOP Commissie staatkundige eenheid der Kath. Nederlanders samengesteld De ware kat-uit-de-boom-kijkers wachten soms te lang Debat tussen Kropman en In 't Veld vlamt weer op Dr. Drees over positie der middengroepen Op roof met broodmes in de sak PROF. ROMME BEPLEIT OPRICHTING VAN MIDDENSTANDSINTERNATIONALE Bisschop van Munster in Mijnstreek Dr. Plesman voor ABC: Opnieuw: de atoom vliegtuigen Fruittelers ontstemd over Benelux „Groeiend verzet Gemiddelde dagproductie gestegen in November Ontvangsten en uitgaven koopvaardijvloot in 1951 DONDERDAG 15 JANUARI 1953 PAGINA 5 Geen geld genoeg voor de Sinterklaas Examens Bescherm Uw Kinderen (Van onze parlementaire redacteur) Op het verwijt, dat de dubbelhartige politiek van het nieuwe kabinet ten aanzien Van de verhouding tot Suriname voor de Staten-Generaal grievend is, heeft mi ester Drees de heer Gerretson gisteren in de Eerste Kamer van repliek gediend ®P een wijze, die af en toe voorzichtig de kern van het betoog van de C.H. spre- r omzeilde. Dr. Drees ging n.l. niet zozeer op de binnenlandse kant van de zaak als wel op de buitenlandse. Op dat punt was er dan ook een merkwaardige overeenkomst tussen het standpunt van de professor en dat van het kabinet. Deze «ad volmondig toegegeven, dat de vraag of men Suriname zou dienen te dwin- &en, om binnen het Koninkrijk te blijven, vanzelfsprekend ontkennend diende te borden beantwoord. Op dat punt stond dus ook de minister-president sterk te genover de Utrechtse professor, wiens rede, die ruim twee uur geduurd had, niet temin van bittere kritiek over het regeringsbeleid vervuld was. Prof. Gerretson had de houding van ae regering dubbelhartig genoemd. In Suriname zegt minister Kernkamp: h)aar natuurlijk heeft u het recht van hhtreden; en in Nederland stelt het ka mnet het voor, alsof dit recht zuiver theorie is, terwijl men hier tevens de uctie laat voortbestaan alsof er een sentlemans agreement is getroffen ten ?anzien van deze kwestie. Hij had het 'hgrijpen van dr. De Kort in deze po- |'hg van de regering om de zaak snel «oor het parlement heen te brengen ge- Wezen en vond de uitdrukking, dat ST°f. Kernkamp een tijdbom onder het ft°ninkrijk had gelegd, voor deze ma noeuvre nog veel te zacht. Neen het 2fas een acute bom, zo stelde prof. gerretson het voor, die als het ware Y®rpakt zat in een Sint Nicolaastaart. ^nder het suikeren dak, dat de volks vertegenwoordiging moest misleiden, het acute gevaar verborgen. Het was D'Jha precies zo gegaan als met het geoord van Linggadjati: eenmaal ver «enoeg op wandel door de parlementai- molen, zou men achteraf tot het in- ?lcht komen wat daar in die taart ver borgen was, maar dan zou de volksver tegenwoordiging toch niet meer terug kunnen, omdat men zijn gezicht niet «Jeer zou kunnen verliezen nu de zaak a' zo ver gevorderd was. De professor "ond erop, dat de speciale Kamercom missies voor de West in het vervolg «eter worden ingelicht omtrent de be doelingen die de regering bij zulke Plannen heeft. De verklaring van dr. Drees, dat men er veel te veel achter zocht, achtte de Professor een sprookje en hij bleef op ®Jn standpunt staan, dat het streven van de regering lijnrecht in tegen- ËPraak was met de wensen van de Tweede Kamer. Dr. Drees heeft er bij de beant woording van deze zaak nog eens de nadruk op gelegd, dat men toch in Nederland niet de fout moet begaan het zo te willen uitleggen, alsof de Surinamers uitzien naar de eerste de befte gelegenheid om uit het Konink rijk te treden. Zij willen er juist heel gaarne inblijven en waar maakt men zich dan in het parlement zo druk over? Hierover waren in het kabinet ten slotte ook moeilijkheden ontstaan, nadat de ministers het over de hele zaak aanvankelijk volkomen eens wa ren. Men had vanwege de goede ver houdingen met Suriname bedenkingen die er waren gerezen genereus opzij gezet. Toen daarop de Antillen het standpunt hadden ingenomen, dat door het op losse schroeven komen van de afspraken met Nederland slechts twee mogelijkheden overbleven: ofwel „een interpretatie, ofwel een die door de drie deelnemers tezamen moest wor den gegeven, kwam er een nieuw gezichtspunt, waarop minister Kero- kamp zich thans moet instellen. Er Zal, zoals dr. Drees mededeelde, bin nenkort een nota van minister Kern kamp komen over de vraag wat nu te doen staat. Eerst moet daarvoor met de Antillen overleg worden gepleegd. Dr. Drees blijft op het standpunt staan, dat alleen verbondenheid in het Ko ninkrijk in volkomen vrijwilligheid een goede verbondenheid is. Humanisme Een ander punt dat bij de replieken °P de algemene beschouwingen weer Scherp naar voren kwam, was het tussen de fractieleiders van de K.V.P. en van de P.v.d.A. de dag tevoren gevoerde duel over de geestelijke achtergronden van de politiek van katholieken en so- cdalisten. Mr. In 't Veld zette het thema Weer in door te verklaren, dat hij de ®cherpe toon waarin Dinsdagavond over deze zaak tussen hem en mr. Kropman Was gesproken, zeer betreurde. Hij had hoegenaamd geen behoefte aan een mherpe toespitsing van tegenstellingen. Nogmaals stelde hij vast, dat het Huma nistisch Verbond niet anti-christelijk is de strijd tegen de Kerk niet wil. Hij Sing zelfs zover, te verklaren, dat zijn feestgenoten, de humanisten, bereid zijn °m voor het behoud van de waarden van christendom en humanisme grote ?ifers te brengen, zelfs het offer van het /®Ven, wanneer dat weer nodig mocht blijken. Mr. Kropman beklom onmiddellijk het Spreekgestoelte en klampte direct vast de mededeling van senator In Veld, dat hij niet als fractievoorzitter (Van onze correspondent) Een jaar gevangenisstraf met aftrek boorde de Enschedeër W. V. door de ?."icier van Justitie te Almelo tegen Jch eisen wegens poging tot roof. Hij ,.as zonder werk en de dag voor hij met inu vrouw 'n zijn woonstad Sinterklaas inkopen wilde gaan doen, besloot hij £.®gens geldgebrek tot roof over te gaan. j'lu slachtoffer zou een alleenwonende, ve, bejaarde Enschedeër worden. Hij de woning van de oude man binnen b vertelde met behulp van een lei en 'ffel dat hij van de politie kwam. Hij °est de woning doorzoeken omdat aan werd dat de oude baas geld, niet meer geldig was, in zijn bezit Gun hebben. Gelukkigerwijs wist de «de man de aandacht te trekken van a n toevallig passerende geüniformeerde Sfi1 t.van politie. Deze had de snoodaard jPOedig door en bracht hem over naar T Politiebureau. kinder zijn kleren werd op het politie- reau een groot broodmes gevonden oude man is dus waarschijnlijk aan 11 groot gevaar ontsnapt maar als modern humanist deze verkla ring had afgelegd. Uit het oogpunt van duidelijkheid om trent het politieke standpunt van de Party van de Arbeid vroeg hy zyn op ponent, of dit alles moet betekenen, dat het humanisme de voedingsbodem van zijn party is. Met alle respect voor de goede bedoeling van de heer In 't Veld, waarvan hy overtuigd is, moet dit toch voorop staan: tegen de gevaren die de mensheid thans bedreigen bestaat maar één redmiddel: het Evangelie. Het hu manisme ontkent dit en stelt er de liefde voor in de plaats. Waarop is uw barm hartigheid gebaseerd, als ge alle waarden van het christendom wilt overnemen, maar de Christus niet? Ook wilde hy nog eens terdege vast stellen, dat het humanisme zich richt tot de onkerkeiyken, maar dat onkerke- ïyken volstrekt niet geiyk staan met de genen die onchristelijk zijn of die het Evangelie verwerpen. De Kerk is de eerste die zich het lot der onkerkelijken aantrekt. Hy wees er op, dat er tal van begripsverwarringen ontstaan, als men met humanisten redeneert. Daarom is het af en toe nodig tot klaarheid te ko men. Mr. Kropman hoopte ook, dat een en ander de minister van Oorlog duide- lyk zou worden, die subsidie geeft aan zorg voor militairen door het Humanis tisch Verbond. Huxley, één van de voormannen van het humanisme, heeft verklaard, dat het humanisme een persoonlijke God ont kent en dat het leert, dat de mens met de kosmos verbonden is. Om de vraag te beantwoorden wat de wetten van de kos mos zijn, moeten wij terugzien naar de wereldgeschiedenis in de laatste twintig, dertig jaar, of naar de prijsvraag die het Humanistisch Verbond heeft uitgeschre ven over de wenselijkheid van het straffeloos bekorten van het leven der zieken. Daaruit blijkt duidelijk, dat wij hier met a-religieuze en a-theïstische wetten te maken hebben. Al staan daar de meest nobele bedoelingen achter, wij zullen dit bestrijden, aldus de katholieke woordvoerder. Dit betekent niet dat wij onverdraagzaam zijn, want wij laten het humanisme alle vrijheid in woord en geschrift, maar wij wensen duidelijk te stipuleren waar het om gaat. God prin cipieel afwijzen betekent Hem looche nen. De humanisten brengen de nihilis' ten alleen uiterlijke waarden, niet het levend beginsel, zonder hetwelk deze waarden zullen verschrompelen. Bij de beantwoording van de vra gen die door de socialistische fractie leider tot de regering waren gericht terzake van de werkgelegenheidspoli- tiek heeft dr. Drees nog mededelingen gedaan, waaruit bleek, dat er zowel plannen op korte als op lange termijn bestaan. De eerste zijn thans zicht baar. Aan de andere wordt gewerkt. Ook de industrialisatie en de export bevordering bevatten elementen van die werkgelegenheidspolitiek. Tegen over het pessimisme van de socialis tische senator stond het optimisme van de socialistische minister, dat ge baseerd was op het vele dat in Neder land op economisch gebied na de oor log is bereikt ondanks de uitermate nadelige structuur van het land in verband met de nog steeds toenemen de dichtheid van bevolking en de af hankelijkheid van exporten produc tieverhoging. In het voorjaar zal we derom blijken, dat ook met de werk loosheidsbestrijding vorderingen wor den gemaakt. Het wisselvallige en na delige weer heeft veel werkgelegen heid tijdelijk weggevaagd. Middengroepen Ten aanzien van de positie van de middengroepen zei de minister-presi dent, dat hij drie groepen onderscheidt: de zelfstandige middenstand, de gesala rieerde middengroepen uit het vrije be drijfsleven en de gesalarieerde over heidsdienaren. Aan de positie der eer sten is mogelijk iets te doen, de sala rissen der tweede groep worden niet door de overheid beheerst (geroep: en de ryksbemiddelaars dan!), terwijl de derde groep, de ambtenaren, op initia tief van de ministers Cals en Beei bij de ministerraad in behandeling is ge nomen. Tenslotte deelde de minister mede, dat binnenkort de instelling van een gezinsraad is te verwachten. De commu nist Brandenburg kreeg als douceurtje te horen, dat Lages in Scheveningen ge vangen zit. HA»ItN TOONDE* STUOK» 60. Het tweegevecht tussen Eric en heer Robart heeft zich tussen de rotsblokken voltrokken en de bij de boten verzamelde Heruli zien elkaar onzeker aan, als Bogul schreeuwend op hen toe komt rennen. Flarden van zijn wilde kreten dringen tot hen door. Eric springt onmiddellijk achter de onderaanvoerder aan, om hem de mond te snoeren. Misschien kan hij daardoor een bloedige strijd nog verhinderen. „Fadir!" klinkt het achter hem. Eric kijkt snel om. ,,Erwinroept hij zijn zoon toe, zonder dat hij stil blijft staan. „Naar de burcht! Haal hulp! Snel!'* Als aan de grond genageld blijft de jonge prins staan. Doodsbleek staart hij zijn vader na. „Haal hulp!" klinkt 't hem nog in de oren en hij voelt een schrijnende pijn, omdat hij die woorden meer gehoord heeftAllan en de beerzijn vader heeft datzelfde woord gebruikt als Allan, voor hij stierf Een snik breekt in hem los. In hevige gemoedsbeweging ziet Erwin hoe zijn vader het strand nadert. Doch Eric heeft reeds begrependat hij Bogul niet achterhalen kan. Uiterlijk volkomen rustig blijft hij staan en wacht, het trouwe zwaard in zijn hand geklemd, de Heruli af. Hij ziet, hoe Bogul zijn mensen met geschreeuwde bevelen verzamelt. Hoe ze tierend in beweging komen. En als hij de bende op zich toe ziet komen, beseft hij, dat slechts een wonder zal kunnen verhinderen, dat dit gevecht tevens zijn laatste zal zijn. En over de weg. die van Wogram's burcht naar de kust leidt, stormt een ruiter troep in vliegende galop. Voorop rijdt heer Svitjold. Zijn gelaat is als uit steen gehouwen en zijn ogen staren in de verte. Maar het is, of hij de langs hem heen schietende bomen nauwelijks ziet. Hij ziet slechts het bleke gelaat van vrouwe Winonah haar hevige ongerustheid, haar tweestrijd, voor zij hem het bevel gaf: „Ga, heer Svitjold! Red uw koning! Red hem, tegen zijn wil desnoods; doch ga!" Svitjold beseft, dat hij tegen Eric's bevel in handelt. Doch hij wil er niet aan denken. Zeker, hij zal omzichtig het strand naderen en slechts ingrijpen, als de nood ertoe dringt. De nood, die hij reeds voelt als een werkelijkheid en die de vrees in hem wakker heeft geroepen, dat hij misschien toch al te laat komt. (Van onze correspondent) In een rede voor de Ned. R.K. Mid denstandsbond afd. Leiden heeft prof. mr. C. P. M. Romme Woensdagavond de nadruk gelegd op het grote belang dat de middenstand heeft by Europese inte gratie, omdat alleen door eenheid in de Europese markt de koopkracht vergroot en de werkloosheid verminderd kan worden, hetgeen voor de middenstand van elementair belang is. In dit verband bepleitte prof. Romme de oprichting van een middenstandsintemationale, die de Europese integratie op hoog niveau be handelen kan. Op het terrein van de nationale poli tiek erkende prof. Romme dat de mid denstand jarenlang stiefmoederlijk is behandeld. Het zijn tenslotte de katho lieke politici geweest die de eerste po ging ondernomen hebben om hierin verandering te brengen door het cen traliseren van alle middenstandsaange legenheden. Daarvan getuigden in 1951 de benoeming van minister Albrechts en bij de laatste Kabinetsformatie de benoeming van dr. Veltkamp tot staats secretaris voor middenstandsaangelegen heden. Sprekend over de private eigen dom wees prof. Romme op het grote gevaar van wat hij noemde de monster achtig grote bedrijven (familiebedrijven buiten beschouwing gelaten), waarin het verband tussen kapitaal en leiding prac- tisch zoek is. Het economisch beschik kingsrecht ligt niet meer bij de eigenaar, zodat de laatste niet de verantwoorde lijkheid kan dragen voor hetgeen er met zijn kapitaal gebeurt. Daarom moet het landsbelang meer gericht zijn op de uitbouw van kundig gevoerde midden- standsbedrijven, waarvan de eigenaars hun door God gegeven persoonlijke ver antwoordelijkheid over hun bezit heb ben. Ook de P.B.O. kwam ter sprake. Uit zuiver economisch oogpunt bekeken vond prof. Romme de P.B.O. uitermate belangrijk voor de middenstand, moge lijk nog belangrijker dan voor de andere standen. Prof. Romme hekelde het op treden van vele middenstanders, die de schijn wekken zich tegen de arbeiders belangen te keren, terwijl de arbeiders, uitgezonderd de socialisten, maar vooral de katholieken, inzake eigendom en arbeid in grote lijnen op hetzelfde stand punt staan als de middenstanders. Prof. Romme ontkende echter dat de leiding van de katholieke middenstand zich aan deze fout schuldig maakt. Integendeel, mogelijk nog meer dan de andere cen trale organisatie-leidingen streeft de N.R.K.M. naar een goede verstandhou ding tussen de standen. In dit verband bepleitte prof. Romme een samengaan van de katholieke arbeiders en midden standers met behoud van eigen stands organisaties in een verbond, dat van uitermate groot belang kan zijn voor de ontwikkeling van de samenleving en de standen. Hélène Oosthoek, de weduwe van de in de oorlog overleden acteur Bob Oost hoek, heeft zich gisteravond in de aula van het Haagse Gemeentemuseum aan een experiment gewaagd door het vijf tiende eeuwse zinnenspel „Den Spyeghel der Salicheyt van Elcerlyc" als soloto neel met maskers op te voeren. Geen gemakkelijke opgave voor deze voor drachtskunstenares om de 13 personen, die in „Elcerlyc" ten tonele worden ge voerd, zozeer reliëf te geven dat zij aanvaardbaar werden, voornamelijk ook omdat met uitzondering van Elcerlyc dit uitsluitend kan geschieden door de voor dracht, omdat de maskers, uitgevoerd door de beeldhouwer Hans Melis en de kunstschilder Jan Valentijn, geen karak ter konden geven aan de gestalten. Ondanks dit alles heeft Hélène Oost- hoek zich aan het experiment gewaagd en door een absolute beheersing en een sobere dictie is zij hierin voor een groot deel geslaagd. Niet geheel, want het overgaan van de ene gestalte in de an dere moest vaak te snel geschieden, zo dat de personen wel eens iets minder ahtergrond kregen dan gewenst was. Voornamelijk geldt dit bezwaar voor het eerste gedeelte van de Elcerlyc. In het tweede gedeelte, waarin de Vroedschap, de Schoonheid, de Vijf Zin nen en de Kracht aan Elcerlyc ontval len, kon Hélène Oosthoek aanzienlijk aan uitdrukking winnen, waardoor dit solo-toneelspel van Elcerlyc toch aan vaardbaar werd. F. v. H. De bisschop van Munster, mgr. dr. M Keller, zou vandaag een bezoek brengen aan de Mijnstreek. (Van onze correspondent) „De jurist zal er zijn ogen niet voor kunnen sluiten, dat in ons land steeds een belangrijk deel van het publiek bij voorkeur de hulp van niet-gegra- dueerde rechtskundigen inroept en dat er onder die niet-gegradueerden zijn, die feitelijk volledig advocatenwerk verrichten, zoals een goede advocaat het verrichten zou en beter dan som mige minder goede advocaten het doen". lAldus schreef eens prof. mr. G. E. Langemeyer, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, een uitspraak, die de Ned. Vereniging van Rechtskundige Adviseurs gaarne aan haalt bij haar streven naar het verknj- gen van wettelijke bescherming van dit beroep. De vereniging bestaat dezer da gen 25 jaar en hoewel het feest niet ge vierd zal worden in verband met het onlangs overlijden van de heer Ad. de Vries te Amsterdam, oudste bestuurs lid van de vereniging en mede-oprich ter, wilde de secretaris, de heer Th. J. van der Heyden te Leiden, ons gaarne iets over dit streven vertellen. Momenteel zijn er in Nederland 800 4 900 rechtskundige adviseurs en in- casso-bureaux. Herhaaldelijk worden er nieuwe kantoren geopend, maar de meeste verdwijnen weer na een half jaar, omdat de lieden, die zich voor rechtskundige adviseurs hebben uitge geven, aan een grote dosis brutaliteit, een niet te groezelig boordje, een niet al te ongunstig uiterlijk, een tweede hands schrijfmachine, wat briefpapier en een naambordje toch niet voldoende bleken te hebben. Het vormen van een practijk is een kwestie van jaren en wordt niet door een grootse reclame, maar door een accurate behandeling van de aan rechtskundige adviseurs toevertrouwde belangen verkregen. Men vindt alle mogelijke types onder hen, die het wel eens proberen te, wor den. Mr. Kolff heeft in dit verband zelfs eens in de Eerste Kamer gespro ken over ontslagen tuchthuisboeven. Er is thans weliswaar een wets ontwerp gereed, dat de positie van de kantongerechtsgemachtigden enigs zins regelt, maar de vereniging heeft hiertegen bezwaren ingebracht, om dat zij het ontwerp onvolledig en on voldoende acht. Deze bezwaren heeft prof. mr. R. P. Cleveringa in een ar tikel in „Themis" onlangs onder schreven. Prof. mr. C. W. Star Bus- mann te Utrecht heeft thans voor de vereniging een ander wetsontwero gereed. Ondertussen is het iedereen nog steeds mogelijk zich als rechtskundige adviseur te vestigen. Daarom stelt de vereniging hoge eisen voor het ver krijgen van het lidmaatschap, zowel ten aanzien van de vakbekwaamheid als van de betrouwbaarheid, leder toekom stig lid moet aantonen, dat hij in staat is de rechtspractijk zelfstandig naar behoren uit te voeren. Hij dient zich daartoe aan een examen te onderwer pen. Eenmaal lid van de vereniging staan de rechtskundige adviseurs onder disciplinair toezicht van vier Colleges van Toezicht, die gepresideerd worden door de kantonrechters van Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Deze colleges kunnen streng ingrijpen bij onjuiste uitoefening van de rechts practijk door de leden. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan, zo deelde de heer Van der Heij den ons mede, zal bij de Kon. Druk kerij Van Gorcum en Comp. te Assen een speciaal nummer van „De Rechts kundig Adviseur" verschijnen, dat een wetenschappelijk karakter dragen zal door de artikelen van enige hoogleraren en leden van de rechterlijke macht. GRONINGEN Cand. geneeskunde: mej. M. W. T. Huurneman, Vorden: P. F. Red- dingius, Hoogkerk: P. J. A. M. Wijffels, Brunssum: R. J. v. d. Hell, Overveen; K. J. Hoving, Groningen: R. N. Zeven, Was senaar. Zaterdag a.s. wordt in het Prov. Zie kenhuis te Santpoort een beeld van prof. dr. W. M. v. d. Scheer, vervaar digd door de beeldhouwer Titus Lee- ser, aangeboden. Prof. v. d. Scheer was de eerste geneesheer-directeur van het Prov. Ziekenhuis in Santpoort en is thans adviseur van het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid. Ter herdenking aan zijn 70ste verjaar dag wordt dit beeld in brons aangebo den door de gezamenlijke psychiatri sche inrichtingen in Nederland. Gisteravond heeft dr. Plesman op nieuw over atoomvliegtuigen gespro ken. „In 1967 zullen de eerste vliegtui gen met atoomenergie in de lucht zyn," zei de president-directeur van de K.L.M. tot de „American Businessmen's Club" in het K.L.M.-hoofdkantoor te Den Haag. „zy zullen in staat zün enige malen rond de aarde te vliegen zonder brandstof op te nemen. Dan zal het dus practisch zo zün, dat vliegtuigen onaf- hankeiyk zyn van hun brandstof en in dit opzicht zal de luchtvaart dan een decentraliserende invloed op de we reld hebben, omdat dan afstanden fei telijk niet meer bestaan." Sprekende over de toekomst van de luchtvaart zeide hy, dat de positie van Engeland in dit opzicht thans zeer goed is. „Misschien heeft de K.L.M. de boot gemist," zo zeide hij, „maar als men de boot mist en nog steeds zijn geld in de zak heeft,, kan men altijd nog de twee de boot nemen." De president-directeur wilde hier mede tot uitdrukking brengen dat, wat betreft het vraagstuk „passagiersvlieg tuigen met straalmotoren" de K.L.M. nog geen beslissing heeft genomen, maar wel nauwgezet de ontwikkeling in het oog houdt. De ontvangsten van de K.L.M. over 1952 hebben 255 millioen gulden bedragen, zo deelde dr. Plesman mede. Dit is 11 procent meer dan de ontvangsten over het jaar 1951. De vliegtuigen van de maatschappij hebben in het afgelopen jaar 45 millioen kilometer afgelegd, d.w.z. een afstand van meer dan duizend maal rond de equator. Het aantal vlieg uren bedroeg 135.000. Dr. Plesman verklaarde voorts, dat de K.L.M. aan haar in aanbouw zijnde hotel op Biak een bedrag van f 1.800.000 ten koste moet leggen. De Nederlandse fruittelers blijken aller minst te spreken over de gang van zaken in Benelux-verband. Men noemt in de be- stuurskring van de Ned. Fruittelers Orga nisatie, N.F.O., de tuinbouw-uitvoer naar België ronduit een lijdensgeschiedenis. België heeft ook weer in het lopende sei zoen de invoer van Nederlandse appelen en peren sterk belemmerd. Het bestuur van de Ned. Fruittelers Or ganisatie noemt „de manier, waarop in Benelux-verband met de Nederlandse tuin bouw wordt gesold, een aanfluiting van bet beginsel van een economische unie. In onze kringen", aldus de N.F.O., „is een groeiend protest merkbaar tegen de wijze, waarop België de bepalingen van het landbouwpro- tocol toepast". Men vindt in de N.F.O. das dezelfde opvattingen als in de vakkringen van de Nederlandse Bloemisterij, die in December, evenals trouwens de Stichting voor de Landbouw, hun ongenoegen met de gang van zaken kenbaar maakten. Het bestuur van de NJ.O. zegt, dat Ie Belgische autoriteiten er goed aan zull°n doen ermede rekening te houden, dat agra risch Nederland zich met hand en tand zal verzetten tegen handhaving van het landbou wprotocol Het N.F.O.-bestuur heeft vertrouwen in de regering. dat bij onderhandelingen, welke in dit jaar met België zullen worden, gevoerd om de verwezenlijking van Bene lux naderbij te brengen, „volledig rekening zal worden gehouden met de gevoelens van groeiend verzet tegen de positie van de Nederlandse tuinbouw in Benelux-verband." Het algemeen indexcijfer van de gemid delde dagproductie in de industrie is in November jj. gestegen tot 161 tegen 155 in October j J. op basis van 1938 100. De algemene productie index daalde van 165 in October tot 154 in November ji. (1938 100). Advertentie Bij gevatte kou direct de Uw kind [bedreigend^ gevaren bestrijden met: Het bestuur van het Centrum voor staatkundige vorming heeft besloten gevolg te geven aan het verzoek van het bestuur der K.V.P., tot het instel len van een commissie die de noodzaak van staatkundige eenheid der katho lieke Nederlanders in studie neemt. De commissie is als volgt samenge steld: voorzitter: prof. mr W- C. L. van der Grinten te Tilburg; leden: mevr. M. van Nispen tot Sevenaer- Ruijs de Beerenbrouck te Warnsveld; mej. prof. dr. Chr. Mohrmann te Nij megen; mej. 'A. H. Nolte te Amster dam; drs. J. H- L. Albers te Bilthoven; prof. mr. A. L. de Block te 's-Graven- hage; C. Burger te Amsterdam; prof. Er overleed eens, jaren geleden, een oudoom van ons. Hy was tijdens zijn leven 'n buitengewoon gul mens geweest. Deze oom had een ongetrouwde zuster en haar aard was omgekeerd evenredig aan die van haar broer. Toen zijn we reldse bezittingen verdeeld werden, kreeg tante te horen: „Mijn lieve zus, die altijd op koopjes uit is, wil ik hier mede tegemoet komen". Zij erfde f 2.75 voor „koopjes". Ondanks deze les bleef elke uitver koop in het middelpunt van haar be langstelling staan en deswege liep zfj alle uitverkopen af. Ze kwam dan, ge pakt en gezakt, doodmoe, maar met de glimlach van een veldheer, die zo juist de slag gewonnen heeft, 's avonds laat thuis. Deze tante is heengegaan, maar de uitverkoop bleef. En hoe! Van het ogenblik af, dat de winkelier zijn wa ren voor enkele centen op de markt gooit, is het hek van de dam. Want het publiek wil maar profiteren en voor deeltjes halen. We zijn dit jaar, toen de schreeuwen de plakkaten nog vers oP de etalage ruiten zaten, in de rij gaan staan voor een kledingmagazijn, dat zich in een grote publieke belangstelling mocht verheugen. Er wordt van de Nederlan ders gezegd, dat ze een kat-uit-de- boom-kijkend volkje zijn. Deze stelling wankelde sterk in ons, toen we de -be storming zagen. We werden letterlijk meegesleurd. Toen we van de eerste schrik bekomen waren, klemden wij ons vast aan de leuning van de trap, die we inmiddels vla het kleinvak voor de helft beklommen hadden. Het bleek vooralsnog een rustige uitkijk post. Van hieruit konden wij de hoof- denzee prachtig overzien. Wij hebben een antipathie tegen draaideuren en toen wij zagen, hoe de mensen zich met ware doodsverachting lieten „man gelen" door met vier tegelijk in één vakje plaats te nemen, om daarna tegen de opdringende koopjes-lustigen ge slingerd te worden, alleen maar om een goedkoop dasje of overhemd te be machtigen, wreven we onze ogen uit. Zo was dus ook onze entrée geweest. En wij hadden dit gelukkig doorstaan en overleefd, terwijl we amper de moei lijkheden gemerkt hadden. We waven immers met de menigte meegejaagd en we hebben zelfs wreed meegelachen om een dame, die graag naar buiten wilde, en die bij elke poging weer „doorgedraaid" werd. Inmiddels stuwde de stroom onver minderd voort. Men schreeuwde en kreet. Het klonk bijwijlen angstaanja gend. Een lange rij toonbanken in het mid den van de hal, met enkele zeer stevige portiers als admiralen op de voorste ven, splitste de lawine, die verderop weer samensmolt, onder luid protest van de binnenranden. Nerveuze verko pers werden aangevallen door zwermen leden van het zwakke geslacht, bleke verkoopsters prikten gejaagd prijs kaartjes aan stapels sokken, chefs wis ten zich bewonderenswaardig snel een weg door de met ware koopwoede be zeten klanten te banen. Vooral de sokken waren een populair artikel. Ze werden niet meer keurig verpakt, maar voor ieder zichtbaar in triomf meegevoerd. Hier en daar wilde iemand flauw vallen. Was het zover, dan namen barmhartige Samaritanen het slachtoffer tussen zich in. En intus sen ebde de niet te stuiten vloedgolf af en aan. De zeer stevige portiers verlieten hun post om de draaideur vast te zetten, tot ongenoegen natuur lijk van een viertal ingeslotenen en de wachtenden buiten de muren. Met een: „Hé daar, doorlopen", wer den we plots uit onze verheven positie verdreven. De brede trap, waarop wij ons genesteld hadden, oefende eens klaps op velen een dusdanige aantrek kingskracht uit, dat zij haar ijlings be klommen, om ook een kijkje op de eer ste etage te nemen. En wij zeulden weer mee. Aanvankelijk leek het, of ook het „grote goed" in de verdrukking zou komen, maar het bleek hier toph een oase in de koopjeswoestijn te zijn. Wij werden zelfs aangeschoten door een verkoper, die in ons een goede klant meende te bespeuren. Daar we echter alleen maar even kwamen „kijken", mocht hij andere klanten opvangen. Er werd veel verhandeld. Doch wij hadden er genoeg van gekregen en wil den het „strijdperk" verlaten. Zo dach ten er echter meer over en de lijdens weg begon opnieuw. Wij zuchtten over het mensdom, toen wij opnieuw ge duwd, gestoten en vastgekneld werden, maar eindelijk kwamen wij toch buiten. De irisse lucht was een ware verade ming en een glaasje bier maakte veel goed. Enige dagen later hebben we nog eens een kijkje genomen. De ware kat-uit- de-boom-kijkers druppelden binnen. Doch zij kwamen te laat. zij hadden te lang gewacht. De koopjes waren weg. En daarom kochten ze maar een duur pak of overhemd of weer iets anders. De zeer stevige portiers hingen nu tegen de toonbanken en gaapten ons aan alsof zij nog nooit een blanke gezien hadden. Een chef verklaarde, dat alles naar wens verlopen was. Wy vroegen of er een nooduitgang was, want wij hebben immers (zie boven) een antipathie te gen draaideuren. De chef leidde ons door de magazijnen, die nog duidelijk sporen vertoonden van de aanvallen. Bij het verlaten door een normale deur informeerden wij of de uitverkoop niet. over een heel jaar verdeeld kon worden.De geplaagde man maakte een veelbetekenend gebaar naar het voorhoofd Wij gingen nog maar een glaasje bier drinken.... dr. A. Chorus te Oegstgeest; mr. A. M. Engels te 's-Gravenhage; A. Hennekens te Heerlen; mr. Ph. A. M. Hillen te Arnhem; drs. H. L. Jansen te 's-Gra- venhagc; Tj. de Jong te Bolsward; mr. W. A. M. van der Kallen te 's-Graven- hage; mr. H- A. M. T. Kolfschoten te Eindhoven; mr. H. P. A. M. Mastboom te Oud-Gastel; C. G. A. Mertens te HoutBlerick; J. A. Middelhuis te Utrecht; J- J. M- Sicking, pastoor te Eindhoven; mr. B. J. M- van Spaen- donck te Tilburg; mr. dr. Th. W. F. Speetjens te Venlo; mag. dr. J. G. Stokman (O-F-M.) te Utrecht: prof. dr. L. G. J. Verberne te Breda: B. Verhoe ven te Arnhem; H. J. A. M. Vrouwen- velder te 's-Gravenhage en prof. G. H. L. Zeegers te Wassenaar; secretaris: drs. J. M. Aarden te Voorburg; adjunct secretaris: mr. J. A. Mommersteeg te Amsterdam. Het bestuur van het Centrum heeft zich bij de samenstelling van de com missie laten leiden door de volgende overwegingen. Vooreerst is het van oordeel, dat er aanleiding is zelf deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie, daar het een vraagstuk betreft, dat zeer in het bijzonder op het terrein van het Centrum ligt. De leden en adviserende leden maken der halve deel uit van de commissie, ter wijl tot voorzitter en secretaris de overeenkomstige functionarissen van het Centrum zijn aangewezen. Het be stuur meende voorts de commissie vol doende breed te moeten samenstellen, zodat door de verschillende maatschap- peHjke groepen der katholieke Neder landers in haar vertrouwen kan wor den gesteld. Een vertegenwoordiging van organisaties leek het bestuur min der wenselijk. Opneming in de commissie van per sonen, die in het bestuur van de K.V-P. of in de fracties van deze party in de Staten-Generaal met de leiding zyn be last, is naar het oordeel van het Cen trum niet aanbevelenswaard. Partybe- stuur en fracties moeten vrij staan te genover de uitkomsten van het werk der commissie. De commis.-ie zal Zater dag 17 Januari worden geïnstalleerd. Uit een publicatie van het C.B.S. blijkt, dat de Nederlandse koopvaardij vloot (exclusief kustvaartuigen en tank schepen) in '51 ontvangen heeft f 1.317,8 min. tegen f 1.056,5 min. in 1950. Verre weg het grootste gedeelte betreft in komsten uit vrachten, n.l. f 1.145,9 min. (in 1950 f817,3 min). Aan passage gelden is binnengekomen f 155.5 min. tegen f223,8 min. in 1950. De uitgaven in het buitenland beliepen in 1951 totaal f612,5 min. (1950 f569,1 min). Het C.B.S. tekent hierbij aan, dat niet alle ontvangsten en uitgaven in de cijfers zijn begrepen. Zo ontbreken bij de ontvangsten o.a. betalingen van de Nederlandse posterijen, inladings- en lossingskosten en schadevergoedingen in Nederlands courant e.d., en bij de uit gaven loods-, haven- en kadegelden, arbeidslonen, brandstoffen, proviand, verbruiksartikelen, onderhoud e.d. in 'Nederlands courant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5