Activiteiten van de K. VP. Spionnage voor Rusland Twee Amerik. ex-officieren te Wenen gearresteerd ARRESTATIES VAN NAZI-LEIDERS VERWEKKEN DEINING IN DUITSLAND l Oost-Duitse Joden wijken naar West-Berlijn uit Tussen neus en lippen m II 1 181531 RR Terugroeping van Sovjet-ambtenaar uit V.S. geëist Brandweerauto over de kop Trein rijdt in op menigte Britse geheime agenten gingen reeds twee jaar hun gangen na Tot hoofd en hart Oost-Duitse minister van Buitenl. Zaken wegens hoogverraad gearresteerd Twee Nederlandse kustvaarders op Noordzee lek gestoten de Een anti-Russische stemming in Israël Het wrak van „Faustus" Bij het schaatsen verdronken BH Het weer 0ee VRIJDAG 16 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25583 Eén zwaar gewonde Reorganisatie Tsjech, distributiesysteem „Kapitalisten' moeten hun rantsoenkaarten afgeven Remmen weigerden 49 gewonden te New York onder wie zes ernstig Kan Klipfontein nog geborgen worden? Namen der gearresteerden De Blaricumse inbraak SB Barte FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. VVnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f. 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de positie van een politieke groe pering als die van de Katholieke Volkspartij, waarin het merendeel der katholieken weliswaar niet is samen gebundeld, maar op welker eandidaten net bij verkiezingen wel zijn stem Uitbrengt, in de huidige algemene poli tieke, sociale en economische constellatie uan ons land een zeer moeilijke is. Problemen waar een vorige generatie hauweljjks een idee van had stormen °P ons af en zowel het individu als de gemeenschap worden er dagelijks mee geconfronteerd. Problemen, die op korte termijn om een oplossing schreeuwen, tyil men alsnog een chaos of een fatalis tisch berusten voorkomen. Kon men froeger misschien nog in de eerste Plaats politieke doeleinden nastreven, Zuiver op het staatkundige gebaseerd, en namen sociale en economische kwes ties voor een politieke partij min of Zneer een tweederangs plaats in, thans zijn al deze vraagstukken onlosmakelijk Biet elkander verbonden. Zij dringen Zich aan iedere partij op. noodzaken «aar tot een standpunt kiezen en dit laatste dwingt haar telkens haar diepste beginselen bloot te leggen, wat uit eindelijk een teruggrijpen betekent op haar levens- en wereldbeschouwing, met haar fundam'enten van geloof en religie of atheïsme en heidendom. Geen enkele Partij ontkomt hieraan, ook al pogen sommige deze keuze te ontgaan of voor haar aanhangers te verdoezelen. In de Dolitiek móet deze keuze wel aan het daglicht treden, al willen velen haar Practische consequenties, verblind als Zij zijn door een uitsluitend materialis tische instelling niet zien. Hier raken Vij wellicht de kern van menige ver warring des geestes, de oorzaak ook van ontkerstening op velerlei terrein. Er 's immers geen grens tussen het poli tieke, sociale en economische. Er is ovenmin een gescheidenheid tussen de biepste beginselen en het politieke handelen. Het loslaten van de katholieke beginselen in de politiek betekent on herroepelijk ook een loslaten hiervan 'h het sociale en economische handelen. Er is een wisselwerking tussen deze aspecten van het maatschappelijk leven, Waaraan niet is te ontkomen. De ver- Warring in de politiek heerst evenzeer °P sociaal en economisch terrein. „Het sociale leven in Nederland wordt CP alle fronten gerevolutionneerd en er Zal een geweldige krachtsinspanning Voor nodig zijn om in de wisseling der Vormen de essentiële waarden niet ver loren te laten gaan of beter om ze tot hieuwe bloei te brengen", schrijft prof. dr. F. J. van der Ven in het jongste nummer van het Katholiek Cultureel Tijdschrift. En terecht laat hij hierop Volgen: „De katholieke sociale leer heeft altijd vastgehouden aan de cen trale plaats van de mens in het maat schappelijk leven. Zij zal richting hebben te geven aan de ontwikkeling evenals zij dat in het verleden deed. De vormen en de concrete oplossingen van de sociale Vraagstukken veranderen wel, maar de beginselen, die bij het vinden der op lossingen leiding moeten geven, blijven dezelfde Die beginselen hebben betrek king op' de plaats van de mens in de Wereld, op zijn verhouding tot de mede mens en zijn verhouding tot God. De toepassing vandie beginselen, de Wezenlijking in zijn eigen leven. 1 de verantwoordelijkheid van ieder afzonderlijk." Wanneer men zich op deze proble men bezint, begrijpt men ook, waarom wij hierboven schreven, dat de positie van de K.V.P. een zeer moeilijke is. Zij moet, wil zij haar plicht doen, in de allereerste plaats de katho lieke beginselen tot tastbare verwerke lijking brengen, op politiek, sociaal en economisch terrein. Doch deze beginse len zelf verzetten er zich tegen, dat het zij het politieke, hetzij het sociale, hetzij bet economische in het maatschappelijk leven verabsoluteerd wordt. Verabsolu tering van het politieke in de staatkun de leidt tot staatsabsolutisme, van het s°ciale en economische tot socialisme en Communisme. De jongste geschiedenis bgeft getoond en toont ons dagelijks maar al te duidelijk, wat dit alles betekent. En toch willen sommige katholieken deze Gevaren en bedreigingen rondom ons niet scherp zien. Zij beseffen blijkbaar niet, boe belangrijk een katholieke beginsel- Partij voor ons kan zijn. Doch ook de Joiding van zulk een partij dient zich baar grote verantwoordelijkheid in dezen bewust te zijn. In het verleden heeft de H.V.P. niet zelden de indruk gewekt, dat Zij meedeed aan de verabsoluteringen, Waaraan andere partijen zich schuldig blaakten. Daarnaast getuigde zij wel Voortdurend van haar beginselen, maar ?'i deed dat over het algemeen te zeer 'h leerstellige vorm. En al werden die beginselen op bepaalde gebieden lof waardig toegepast we denken aan de Gezinspolitiek in de meest algemene °Pzichten, die de kern van het maat schappelijk leven raken, zoals nivellering Ch collectivisering, bleef zij in gebreke öe lijn der beginselen duidelijk en on wrikbaar door te trekken op zulk een Wijze, dat ieder duidelijk wist wat men de K.V.P. had. Precies zo duidelijk ,s men wist wat men had aan een partij fis de P.v.d.A., die niets pleegt na te 'sten om haar welomlijnd plan te ver- Wezenlijken. „.^ij menen dat de oorzaak van de slag, ?le de K.V.P. op 25 Juni 1952 is toege bracht, niet óp de laatste plaats hierin *b°et worden gezocht. Een gunstig aspect ^ah deze nederlaag was, dat zij de K.V.P. Wor.g 2ich opnieuw te bezinnen. Naar Pn*e mening is deze bezinning wel wat raag gegaan, vooral omdat over enkele maanden wederom verkiezingen zullen 'orden gehouden. Zij zullen voor velen "hhers opnieuw een toetssteen zijn en eh beoordelingsmaatstaf betekenen ten Pzichte van het vertrouwen in het jong- te beleid. i, Is de Katholieke Volkspartij zich dit mans wel voldoende bewust? Toegegeven jboet worden, dat na vijf maanden van herlijk beraad over de toegebrachte - .het partijbestuur een verheugende uviteit is beginnen te ontplooien. De b,?penschouw op 29 November j.l., de 2g tchgewone partijraadsvergadering op act r ï'b waarvan helaas de slot te .,e,een niet zo verheffende indruk 3l t by komende partijraad op 30 en ei-^nuari, zij alle wijzen op een stij- (je Van activiteit. Het verheugende in treff ls> dat het partijbestuur door het Wel fn Yan re°rganisatiemaatregelen, zo- 1iekc.ln t brganisatorische als in de poli- Corr.„f. er' erkent, dat hier belangrijke Bin e®.no°dzakelijk zijn. Deze erken- Pe tevens dat de vaak scher- Van j £',in het verleden op het beleid uitgeoefend, wel degelijk gev, "V was. Het is alleen zo jammer flejp "at de 25e Juni nodig was om gegrondheid te doen erkennen. Twee voormalige leden van het Amerikaanse leger zijn Woensdag te Wenen gearresteerd. Zij worden beschuldigd van spionnage voor Rusland, waarbij ook de Sovjet-ambassade te Washington betrokken is. De beide Amerikanen werden genoemd in een geheime aanklacht die Dinsdag door een federale grote jury is uitgebracht. Gelijktijdig met het nieuws van de arrestatie maakte het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken bekend dat het van de Sovjet-Unie de terugroe ping had geëist vari" Nowikov, tweede secretaris van de Sovjet-ambassade te Washington. Nowikov had zich bezig gehouden met activiteiten die onverenig baar zijn met zijn status van geaccrediteerde diplomatieke functionaris, aldus de verklaring. a De gearresteerde Amerikanen twee zwagers zijn Otto Verber en Kurt Ponger, beiden uit New York. Zij zijn genaturaliseerd. Zij zijn in een vliegtuig op transport gesteld naar de V.S. De arrestaties en de aanklacht zijn het resultaat van een langdurig gezamenlijk onderzoek door het federale Bureau van Onderzoek en de geheime dienst van het leger. In de akte van beschuldiging wordt verklaard, dat Verber en Ponger sa- De brandweerauto uit Ens in de Noord- Oostpolder is gistermiddag, toen hij met grote snelheid op weg was naar de brand in een boerderij aan de Sloefweg. bij het uitwijken voor een bestelauto op de Drie- torensweg de berm ingereden en daarna over de kop geslagen. De per fiets passerende 16-jarige H. K. uit Ens werd door de brandweerauto ge raakt, hij is levensgevaarlijk gewond. Van de vijf brandweermannen die in de auto zaten werd er één aan zijn been gewond. De communistische autoriteiten in Tsjechosiowakije hebben van duizenden voormalige kapitalisten en middenstan ders de rantsoenkaarten afgenomen in de hoop op deze wijze een einde te kunnen maken aan de steeds nijpender wordende voedselnood. Door radio- Praag wordt de maatregel beschreven als een eerste stap op de weg naar een volkomen reorganisatie van het distribu tiesysteem van voedsel en kleding. Een goede stap in de richting van de mogelijkheid tot herstel van ver trouwen achten wij het voorstel betreffende de reorganisatie van de par tijraad, dat op de partijraadsvergadering van 30 en 31 Januari a.s. in behandeling zal komen. Het grote voordeel van dit plan is, dat de politieke meningsvor ming in de partij zal worden verstrekt en dat er een veel nauwere band zal ontstaan tussen partijraad en fractie inzake het te voeren beleid. Er zal im mers een ruimer samengestelde „partij raad" komen met een politieke taak, terwijl een „bestuursraad", welks samenstelling met die van de huidige partijraad overeenkomt, de behandeling van organisatorische aangele genheden zal krijgen toebedeeld. Tot nu toe werden beide taken door de partij raad vervuld met het onvermijdbaar gevolg, dat de politieke taak nogal eens in het gedrang kwam. In politiek op zicht ging de fractie zodoende haar gang zonder dat er voor een gedegen samen spraak met de partij voldoende gelegen heid was. Wij willen ons in dit stadium onthou den van een beoordeling over de instel ling van de partijraad-nieuwe stijl, doch wij staan uiteraard sympathiek tegen over ieder streven, dat de band tussen partijraad, de kiezers derhalve, en fractie verstevigt. Intussen, hoe verheugend deze activi teit, die toch vooral de organisatorische zijde raakt, ook is, van het grootste be lang lijkt ons, dat, in de periode tussen twee verkiezingen in, de K.V.P. niets nalaat om het vertrouwen der kiezers in het politieke beleid te herwinnen. Het komt ons voor. dat de K.V.P. en haar fractie in de Tweede Kamer hier niet voldoende rekening mee houden. Wij willen een paar concrete voorbeelden noemen. De verwachtingen bij de Mid dengroepen gewekt kunnen niet straffe loos genegeerd worden. Uit alle prach tige mondelinge en schriftelijke verkla ringen en betuigingen van instemming zal vóór de a.s. verkiezingen iets tast baars te voorschijn moeten komen. De leraren zitten niet stil. De K.V.P.-leiding worde in dit verband de lezing van het jongste nummer van St. Bonaventura aanbevolen. De K.V.P. lette vooral ook op de grote activiteit van de P.v.d.A. in verband met de a.s. raadsverkiezingen. Ook de V.V.D. zit niet stil en is reeds gereed met een ontwerp gemeentepro gram 1953. Wij menen ook, dat de hou ding van de K.V.P. ten aanzien van de beslissing van minister Staf, om aan het Humanistisch Verbond vérgaande facili teiten in het leger te verlenen, niet vol doende krachtig is geweest. De K.V.P. en haar fractie had hier kansen te over gehad om deze zaak ernstig en ten prin cipale aan te pakken, met uiteenzetting van de klemmende redenen, welke tot protest moesten nopen. Inmiddels moe ten wij onze grote waardering uitspre ken voor de wijze, waarop mr. Krop man deze week in de Eerste Kamer het probleem van het Humanisme aan de orde heeft gesteld in een hoogstaand debat met het socialistische Eerste Ka merlid mr. In 't Veld. De K.V.P. duide ons onze critiek niet euvel. Wij herdenken in deze dagen het feit, dat Schaepman vijftig jaar geleden is gestorven. Hij negeerde de critiek, waaraan hij blootstond, niet, maar ging zijn zware gang door het politieke leven van die tijd. Schaepman zocht de strijd en liet zich niet door een nederlaag uit het veld slaan. De leiders der Katholieke Volkspartij mogen dan ook hieraan een voorbeeld nemen, indachtig de woorden, die de grote Doctor in 1894 sprak: „Het is meer dan kleingeestig, het is laf over iedere strijd te klagen, in iedere strijd een reden tot ergernis te zien. Strijd is een der grootste zuiveringsmiddelen. Alles hangt af van de wijze, waarop ge streden wordt." menspanden met Nowikov om docu menten, geschriften, schetsen, plannen, kaarten en aantekeningen te verzame len die betrekking hebben op defensie en deze uit te leveren aan de Russen. De verzamelde gegévens omvatten in lichtingen over de omvang en de be stemming van Amerikaanse troepen en de militaire installaties. Een officiële Amerikaanse woordvoer der zeide Donderdagavond te Wenen dat een aantal Amerikaanse burgers, onder wie een zekere Lauber, is aangehouden voor ondervraging in verband met ne arrestaties. Nog meer Amerikaanse on derdanen zullen worden opgeroepen, al dus de Woordvoerder. Verber woonde in de Amerikaanse sector van Wenen, doch Ponger in de Russische. Laatsgenoemde kwam al leen in de Amerikaanse sector, wan neer hij zijn dochter naar een school aldaar bracht. Woensdag is hij toen door leden van de Amerikaanse veilig heidspolitie gearresteerd. Het kind werd later naar haar moeder gebracht. Verber is Woensdag te zijnen huize gearresteerd. Verber diende gedurende de oorlog als tweede luitenant in het Amerikaanse leger Hij was lid van een afdeling van de geheime dienst in Europa. Ponger kwam pas in 1940 in de V.S. en trad in 1943 in het Amerikaanse leger. Een passagierstrein uit Pennsylvania is gisteren met een 70 kilometervaart op een perron van een der New Yorkse stations gereden. De trein verbrijzelde een stootbiok en sleepte in zijn vaart een krantenkiosk op het perron mee cn reed toen op de wachtende mensen menigte in. Wonder boven wonder werd niemand gedood. Er waren 49 gewonden onder wie zes ernstig. De remmen van de trein weigerden, maar omdat de machinist bij het bin nenkomen van de trein in het station voortdurend een waarschuwingssignaal liet horen werd een ramp voorkomen. Naar A.P. meldt, wordt met een ber gingsmaatschappij te Londen onderhan deld over de berging van de „Klip fontein". Het schip wordt niet als verloren be schouwd en functionarissen van de HollandAfrika-lijn zeggen, dat weldra een begin met de bergingswerkzaam heden kan worden gemaakt. (Van onze speciale verslaggever) DUSSELDORF, 15 Januari Rondom en in het gebouw van het Britse Hoge Commissariaat langs de Breite- strasse in het hart van Düsseldorf is het rustig als altijd. In een hoek, op een met touwen afgeschoten parkeerterreintje, staat de Rolls Royce van de Hoge Commissaris Sir Ivone Kirkpatrick en aan de overzijde een aantal jeeps en groen geschilderde volkswagens. Het gebouw ziet er onderkomen en zelfs een beetje uitgewoond uit. Binnen zijn de bureaux slechts schamel gemeubileerd en met een flegmatieke «rust werken er de beambten van administratieve diensten en de Intelligence Service. Niets wijst er op dat hier, nauwelijks vier en twintig uur geleden de bevelen zijn gegeven voor de arrestatie van een zevental leiders van een Nazi-samenzwering, welke ten doel had een staatsgreep in de Bondsrepubliek uit te voeren. Deze arrestaties, waarbij de Hoge Commissaris voor de eerste maal na de bezetting gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid om tegen een poli tieke macht op te treden, zijn in West-Duitsland ingeslagen als een bom. De Duitse bladen brachten het nieuws in een zeer grote opmaak en velen verdrongen zich voor de courantenbureaux om het te lezen. Het was onderwerp van het ge- sprek van de dag. iiimimmmiiiiiimiiHitmmiiiiminiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiimii Zoals wij gisteren hebben gemeld, is in West-Duitsland in de nacht van Woensdag op Donderdag een nazi-com plot opgerold door ambtenaren van de Britse veiligheidsdienst. Later werd ge meld, dat het hier de volgende personen betreft: Dr. Wemer Naumann, voormalig Staatssecretaris van Goebbels' minis terie van propaganda. In het testament van Hitler was hij genoemd als opvol ger van Goebbels. Dr. Gustav Scheel, voormalig Reichs- studentenführer en Gouwleider van Salzburg. In Hitler's testament was hij genoemd voor de post van minister van cultuur. Zorg zelf voor het ogenblik God zorgt voor de toekomst Doktor Wemer Naumann, vroegere staatssecretaris van Goebbels' „Propa ganda Ministerium", een van de hoofd personen van het Nazi-complot. Zimmermann, voormalig SS-brigade- führer ep ambtenaar van de economi sche en administratieve afdeling van de SS, welke te maken had met de admi nistratie van de concentratiekampen. Dr. Heinrich Haselmeyer, die heeft meegewerkt aan Hitler's Putsch van 1923 in München en leider was van de Nationaal Socialistis-che Studentenbond in Hamburg. Hij heeft werken gepubli ceerd over rassenwetenschap en steri lisering van „onvolwaardigen". Heinz Siepen, voormalig Ortsgruppen- leiter en Landrat van de NSDAP. thans mede-eigenaar van de Punktal-staal fabrieken in Solingen. Dr. Karl Scharping, voormalig ambte naar van de radio-afdeling van het Rijksministerie voor propaganda. In verband met de plotselinge arres taties wordt er aan herinnerd, dat de Britse Hoge Commissaris, Sir Ivone Kirkpatrick, vorige week Dinsdag plot seling naar Londen is gegaan voor het voeren van besprekingen met het minis terie van Buitenlandse Zaken. De 28-jarige, T., een der Hilversumse gearresteerden in de Blaricumse inbraak affaire, is op vrije voeten gesteld. De ander, de 32-jarige R., is voorgeleid bij de Officier van Justitie te Amsterdam. Men zou zelfs kunnen zeggen dat er een zekere opwinding in Duitsland gaan de was. Want hoewel eenieder in de Bondsrepubliek op de hoogte is van het feit dat er neo-nazistische organisaties zijn opgericht, van het bestaan van een complot tegen de bestaande democrati sche regering .had men zeker geen weet, om niet te zeggen dat men er nog niet aan had durven denken. Aan de arrestaties, die in de nacht van Woensdag op Donderdag zijn ver richt, zijn twee jaar intensieve onderzoe kingen van de Britse Intelligence Service voorafgegaan. Gedurende die periode werden de gangen van de thans aange houdenen nauwkeurig nagegaan en is een grote hoeveelheid bewijsmateriaal tegen hen verzameld. Naar Sir Ivone Kerkpatric gisteren op een persconfe rentie heeft medegedeeld is thans komen vast te staan, dat de samenzweerders hebben getracht zich binnen te dringen in de Freie Democratische Partei, de F.D.P. en in de Deutse Partei, twee van de drie partijen in de regeringscoalitie van dr. Adenauer, en in het Gross Deut sche Block, de nieuwe naam voor de Partei der Heimatvertriebenen und Ent- rechteten, die een organisatie is waarin uit het Oosten verdreven Duitsers en on tevredenen een politiek onderdak hebben gevonden. Voorts hebben zij geprobeerd langs slinkse wegen posities te verwer ven op de regeringsbureaux van de Bondsrepubliek. Dit alles met de bedoe ling om op de duur het bestaande demo cratische regeringsapparaat omver te werpen. Deze activiteit is, zoals wij reeds meld den, steeds de grootste zorg geweest van de geallieerde bezettingsautoriteiten. De organisaties van oud-strijders volgen zij Dr. Gustav Scheel, een van de ge arresteerde Nazi-leiders. Hij is „voor malig „Iteichs-studentenführer" en gouwleider van Salzburg. met belangstelling, maar zij achten deze niet gevaarlijk. Het merendeel ervan verkeert steeds in financiële moeilijk heden en verdwijnt even snel als er weer nieuwe opduiken. Deze concen traties kunnen echter gevaarlijk wor den, indien zij zich onderling aaneen sluiten. Dan kunnen zij een sterke poli tieke macht vormen. Naar wii van de zy/üe van het Britse Hoge Commissa riaat vernemen was het de bedoeling van de gearresteerde ex-staatssecretaris van Goebbels' ministerie van propagan da, dr. Wemer Naumann, deze politieke eenheid tot stand te brengen, nadat de pogingen van Generaal Otto Remer met zijn Sozialistische Rechtspartei waren mislukt. Dr. Wemer Naumann heeft van 1945 tot ongeveer 1949 onder een valse naam in Duitsland geleefd. Naar wij verne men hield hij zich in Düsseldorf, om zijn nazistische activiteiten te ca moufleren, onledig in de textielhandel. (Vervolg op pag. 3) In de kolenmijn l'Escouffiaux bij het dorpje Wasmes in de Bofirtage heeft zich een zware mijngasontploffing voorgedaan op een diepte van 1040 meter, die 14 mijnwerkers het leven kostte. 10 mijnwerkers moesten met zware brandwon den in het ziekenhuis worden opgenomen, twee anderen werden lichtgewond. Een reddingsploeg verlaat de mijn. Twee en twintig vooraanstaande Joden, onder wie vele rabbijnen en onderrab bijnen, uit alle districten van Oost- Duitsland, zijn gisteren naar West-Berlijn uitgeweken. Naar zij mededeelden bevin den zich thans geen leidende Joodse per sonen meer in Oost-Duitsland. Naar zij verder verklaarden is de vorige week de actie begonnen om alle Joden uit gezagsfuncties te verdrijven. Er zouden nog meer Joden onderweg zijn naar het Westen. Onder de vluchtelingen bevinden zich vier leidende communistische func tionarissen. Zij zeiden, dat hun vlucht naar het Westen voor de overige Joden in Oost-Duitsland een teken was ook naar het Westen uit te wijken. De Oost-Duitse Joden, die in de afge lopen tien dagen zijn uitgeweken en in West-Berlijn aangekomen, deelden mede dat, voor zover zij kleine zakenlieden waren, hun bezittingen zijn onteigend. Voorts zijn de Joodse aanspraken op schadevergoeding voor de onder de nazi's geleden verliezen teniet gedaan, terwijl de uitkeringen voor Joodse ouden van dagen op willekeurige wijze worden be knot. De Oost-Duitse minister van Buiten landse Zaken, Georg Dertinger, is door de communistische veiligheidspolitie ge arresteerd wegens hoogverraad. De arrestatie is vandaag bekend gemaakt in de door de Sovjets gecontroleerde pers. Dertinger, een van de leidende figuren van de christelijk-democratische bewe ging, die in Oost-Duitsland met de com munisten samenwerkt, werd reeds lang beschouwd als een zwakke plek in het regime. Hij is de meest vooraanstaande figuur die in Oost-Duitsland is gearres teerd sinds daar de naweeën van de in de andere communistische landen geor ganiseerde zuiveringen, voelbaar zijn geworden Het bericht dat Dertinger was gear resteerd verscheen in het blad van het rode leger „Tagliche Rundschau", het communistische blad „Neues Deutscb- land" en in zijn eigen partijblad „Neue Zeit". De arrestatie was geschied wegens het „vijandige optreden van de minister jegens de democratische Duitse repu bliek". Dertinger stond, aldus deze bladen, in dienst van een „imperialis tische spionnagedienst". Van de Nederlandse kustvaarder „Unitas" werd Donderdagavond be richt ontvangen, dat het schip in zin kende toestand verkeerde op 5 mijl ten Zuid-Oosten van Inishtrahull (Noord- Ierland). De Britse torpedoboot jager „Creole" is later met de „Unitas" op sleeptouw te Loch Foyle (Noord-Ier- land) aangekomen. Het Nederlandse vaartuig heeft een lek opgelopen, toen het op een rots stootte. Het schip is 2 Januari uit Amsterdam naar Ierland vertrokken met een lading draineerbuizen. Het was thans met een lading van ongeveer 400 ton zout op weg van Westonpoint, aan de monding van de Mersey (Engeland) naar de Ierse haven Sligo. Het 379 br. ton metende Nederlandse motorkustvaartuig „Rokin" van de C. De arrestatie van de Joodse artsen in Moskou, heeft in Israël een scheuring te weeg gebracht in de door de com munisten begunstigde „vredesbeweging;", die tot nu toe eenstemmig door de uiterst links-socialistische partij „Ma- pam" werd gesteund. In Israël heerst een gevoel van bitter heid en bezorgdheid. In Jeruzalem wer den brandende in olie gedrenkte lappen in een Russische boekwinkel geworpen. De brandweer bluste de vlammen, doch een aantal boeken verbrandde. Te Tel Aviv is een initiatief-comité gevormd voor de oprichting van -een vereniging, die communistische propa ganda za] 'tegengaan. De nieuwe ver eniging, die in het gehele land wil op treden, wordt, naar verluidt, gesteund door verscheidene jeugdleiders. Een van de leiders van de sociaal democratische partij in Israël heeft een officiële verklaring geëist, dat het de communistische partij in de eerstvol gende parlementsverkiezingen niet zal worden toegestaan eandidaten te stel len. De chef van de Israëlische generale staf heeft het communistische dagblad „Kol Haam" voor het leger verboden. Het blad had zich aangesloten bij de anti-zionistische politiek van Moskou. Aanstaande Dinsdag zal de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Za ken, Lavon, in het parlement te Jeru zalem een verklaring afleggen over de door Moskou geuite beschuldigingen. Goedhartig In Harewood in Enge land bracht de publieke telefooncel steeds meer geld op dan voor het aan tal gevoerde gesprekken betaald behoefde te wor den. Bij een ingesteld on derzoek bleek, dat een oude dame geregeld mun ten in de daarvoor be stemde gleuf deed zonder te telefoneren. Zij had n.l gehoord, dat die stakkerds van telefonisten zo wei nig verdienden. Vechten tegen de dood Volgens Radio Moskou nemen Russische geleer den op het ogenblik proe ven op oude mensen, die zij bloedtransfusies toe dienen en zuurstof laten inademen om hun levens duur te verlengen. Zij hopen erin te slagen de mensen 150 jaar te doen leven. Bij een inwoner van Kief, die al 117 jaar is, zou door deze metho den de gezondheidstoe stand zodanig verbeterd zijn, dat hij weer flink en opgewekt is en zelfs een reis langs de kust van de Zwarte Zee heeft kunnen manen. Of velen in de Sovjet-Unie erg gebrand ap een uitzonderlijk lang leven zijn, schijnen de ex perimenterende Russische geleerden zich niet af te vragen. Dominee Het volgende verhaal is niet gloednieuw meer, maar te bijzonder om hier niet alsnog verteld te worden. Op de Eerste Kerstdag besteeg dominee Frederick W. Densham in het granieten kerkje te Warleggen in Cornwall in het gebruikelijk ornaat de preekstoel. Hij las de dienst van The Church of England voor, zong de Slaap, kindje, slaap voorgeschreven gezangen, las het Kerstevangelie en preekte over de christelij ke charitas. Hij deed dit alles echter in 'n volkomen lege kerk, want hij wordt al sinds 18 jaren door de 160 zielen van zijn ge meente geboycot, omdat hij in 1934 geweigerd heeft zijn pastorie ter be schikking te stellen voo>- het houden van een „whist-drive." Dominee Densham is 83 jaar oud. Hij komt uit De vonshire. Cornwall heeft iets tegen Devonshire", verklaarde hij. „Er zijn Cornishmen, die een jaar lang een steen bewaren om je er dan mee te gooien. Mij gooien ze al sinds lang met stenen. Ze willen alsmaar, dat ik mijn functie opgeef, maar ik denk er niet aan." Alleen in de vacanties, wanneer touristen zijn kerkje bezoeken, heeft hij toehoorders. Hij is vege tariër, geheel-onthouder en niet-roker. Zelfs de Engel se thee versmaadt hij. Hij verdient 219 pond per jaar en moet daarvan ook zijn kerk onderhouden. Hij heeft het daarmee zo druk, dat hij zich nooit eenzaam voelt. V. Rokin te Amsterdam, op weg van Huil naar Rotterdam, is op zee lek ge slagen. Het schip was geladen met zwaar materiaal, dat aan het verschui ven is gegaan en een barst in de scheepswand heeft veroorzaakt. Hoewel het binnendringende water door de pompen kon worden verwerkt, heeft men toch besloten naar Huil terug te keren voor reparatie. De Nederlandse ingenieur W. van Wienen te Bussum, die had aangeboden het wrak van de gezonken „Faustus" in de monding van de Nieuwe Water weg volgens de methode, die hij reeds eerder met succes heeft toegepast, naar de oppervlakte te pompen, heeft be richt ontvangen van het departement van Waterstaat, dat men van dit aan bod geen gebruik wenste te maken, omdat het te veel tijd zou kosten. Naar bekend is men thans bezig met pogin gen het wrak nog verder te laten zin ken. Het systeem van ingenieur Van Wie nen berust op het luchtdicht maken van het gezonken schip. Daartoe wor den alle gaten gedicht door deskundige duikers, waarna op de laagste plaatsen expansie-openingen worden aangebracht, waardoor het water uit het wrak ge perst kan worden door' luchtcompresso- ren, die lucht inpersen. Het schip gaat dan zweven en komt op eigen kracht naar boven. Gistermiddag is de 9-jarige O. P. uit de buurtschap Dwarsgracht te Giethoorn bij het schaatsenrijden in een openliggende vaargeul gereden en verdronken. Op het moment, dat het ongeluk gebeurde, was niemand in de nabijheid. Wel hebben som mige personen een zwak hulpgeroep uit de verte gehoord, maar toen zij ter plaatse arriveerden en met een vaartuig de geul hadden bereikt, bleek de jongen reeds te zijn verdronken. Advertentie kJ ii SSTR Verwachting tot Zaterdagavond: Op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Overwegend lichte dooi. Zon: 8.40-17.01. Maan: 9.42-19.54.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1