GEN. NAGUIB ALLEENHEERSER ACTIVITEITEN DER NEO-NAZI'S KAPITEIN ZEGT NIETS OVER DE AANVARING TITO zendt Vaticaanse nota ongeopend retour J |è&"M0F De Kerk en het Humanistisch Verbond Alle politieke partijen in Egypte ontbonden „Overgangsperiode" zal drie jaar duren VIJF EN TWINTIG OFFICIEREN IN ARREST GESTELD MgnD' HSchaepman, de alzijdige Voortvluchtige in been geschoten Vier textieldieven gearresteerd Auto door trein gegrepen Dinsdag beslissing Geen gevolg van W. Ruys eer verlangen om de dicht te naderen Tot hoofd en hart Bijna tien en een half millioen Nederlanders Voor ruim f3000 te Enschede gestolen Electrische klok voor Prinses Margriet DE WEEK VAN HITLER 1903 2T Januari 1953 DE „ORANJE" IN TANDJONG PRIOK ZATERDAG 17 JANUARI 1953 76sfe JAARGANG No. 25584 Op 1 December 1952: 21 doden bij explosie fctejr'1 "W'kn V Inzittenden licht gewond op onbewaakte overweg Over uitlevering van oorlogsmisdadigers 3>' I Barteljoris 1 Teddy gevoerde windjackets O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon-. Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severlrt. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544 De vraag, welk standpunt men dient in te nemen tegenover het Humanistisch Verbond, wordt actueler en klemmender naarmate de leden van dit Verbond hun eisen con creter formuleren en de inwilliging daarvan door de overheid gereder plaats vindt. Zoals men weet, doet het Humanistisch Verbond aan spraak gelden op geestelijke verzor ging in leger, gevangenissen, werk kampen, enz., welke verzorging van overheidswege zou moeten worden gesteund op voet van gelijkberechti ging met de godsdienstige bediening door predikanten en aalmoezeniers. Nadat de anti-revolutionnaire minis ter Mulderije hierop afwijzend heeft beschikt voorzover het de gevangenis sen betreft de huidige minister van Justitie zal ten deze hoogstwaar schijnlijk anders denken heeft voor wat het leger aangaat minister Staf voor het volgen van humanisti sche vormingscursussen dezelfde fa ciliteiten verleend als voor het deel nemen aan retraites of bezinnings dagen, bestemd voor katholieken of protestanten. In de praktijk zijn eerst bedoelde faciliteiten zelfs nog ruimer, omdat voor katholieken en protestan ten de in haar uitwerking beperken de regel geldt, dat de toekenning van extra verlof via aalmoezenier of pre dikant moet lopen, terwijl al wat zich niet-kerkelijk noemt zonder meer voor rechtstreeks te geven verlof tot het bijwonen van humanistische be zinningsdagen in aanmerking komt. Tegen deze maatregel van de minister van Oorlog is niet al leen onlangs een beargumenteerd verzet gerezen van de zijde van het Katholiek Thuisfront, maar ook heeft pater Stokman onverwijld eni ge vragen aan de minister gesteld, waarin er o.a. op gewezen wordt, dat 's ministers maatregel afwijkt van de te voren in de Tweede Kamer geble ken overeenstemming inzake het ver schil tussen het godsdienstig werk van de kerkgenootschappen en het verzorgingswerk van het Humanis tisch Verbond. Het inmiddels ver schenen antwoord van minister Staf bevredigt slechts in zoverre als daar in te kennen wordt gegeven, dat min derjarigen eerst na gebleken instem ming van ouders of voogden de be doelde bijeenkomsten mogen bezoe ken. Hoe men als katholiek en als staats burger dient te staan tegenover het Humanistisch Verbond en zijn aan spraken is een moeilijke kwestie, een ingewikkeld samenstel van princi piële en feitelijke aspecten vertonend, dan dat men haar in enkele volzin nen zou kunnen oplossen. Wij willen ons bepalen tot enkele richtinggeven de aantekeningen. Er is tussen de humanistische we reldbeschouwing en de christe lijke godsdienst zulk een we zenlijk en onoverbrugbaar verschil, dat beide onmogelijk op één lijn ge steld kunnen worden. De christelijke godsdienst steunt op het geloof in een persoonlijke, almachtige God, oerbegin en einddoel van al het zijn de; het humanisme ontkent (prak tisch) het Godsbestaan, gaat er al thans vanuit daarover niets te weten, hoch iets te kunnen weten, en vindt zijn begin en einde in de mens. Kun- hen godsdienst en humanisme aldus bij objectieve beschouwing van bei der aard al niet op één lijn gesteld tvorden, ook de overheid zal hier on derscheid moeten maken in zoverre de behartiging van het algemeen wel zijn de zorg omvat voor het doen leg gen van een zo hecht mogelijke gees telijke basis voor het maatschappelijk bandelen van haar onderdanen. Een zo hecht mogelijke basis betekent een in het bovennatuurlijke veran kerde, niet aan menselijke willekeur gebonden, basis. Voor een democra tische staat is geen groter gevaar denkbaar dan een tot nihilisme nei gende en dus voor ieder extremisme openstaande volksgemeenschap. En hu moge het humanisme juist ten doel hebben dit nihilisme te keren, th feite zal slechts een zeer beperkte geestelijke élite zich blijvend staande kunnen houden op de wankele grond van een menselijke redelijkheid, die toch weer zo onredelijk is om bij Voorbaat het boven-redelijke af te Schrijven als niet bestaand. De massa Zal alleen een blijvend houvast kun- hen vinden in een godsdienstige over tuiging, welke aan het zedelijk han delen naast een vaste gerichtheid tevens bovennatuurlijke zin en be tekenis geeft. Zo gezien zal de nog altijd christelijke Nederlandse staat, die ingevolge de grondwet geen discriminatie ten opzichte van de kerkgenootschappen kent, het Huma nistisch Verbond niet op één lijn met die kerkgenootschappen mogen stel- k:n, hetgeen te sterker spreekt, wan neer, zoals bijvoorbeeld bij het gees telijk werk onder gedetineerden, op heffing en heropvoeding in het ge ding zijn of wanneer, zoals met be trekking tot het leger het geval is, een artikel op het reglement van de krijgstucht ieder militair verplicht tot het hoog houden van de godsdienst ®ls de bron van alle geluk en ware hioed. (Vervolg op pag. 7) 86 vliept,,i« Ernst Heinkel, de Duit- S°n maat-Ju ™erper' heeft te Stuttgart 'Ijk ten rip"apP« opgericht, die voorname- ?'hgen en heeft zijn ontwerpen, uitvin- **ren. Patenten commercieel te exploi- lllllllllllllllllllllllltlllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIMIII Maandag 19 Januari viert prinses Mar griet haar tiende verjaardag. Tijdens het spel in de paleistuin werd dese foto van het levenslustige derde ko ningskind gemaakt. iiiiiiMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiimmiiiiHiiiiiiiii (Eigen bericht) Naar w(j vernemen, is gisteravond om 22.45 uur een man, die bij zijn aanhou ding door twee rechercheurs van de Zedenpolitie aan de haal ging, op het J. D. Meyerplein te Amsterdam in zijn linkerbovenbeen geschoten. Toen de rechercheurs op de Groen burgwal op de man afstapten om hem aan te houden, zette deze het op een lopen. De rechercheurs sommeerden htm te blijven staan en losten, terwijl zij de achtervolging naar het J. D. Meyerplein inzetten, een waarschu wingsschot. De man bleef echter door- Iepen, zodat een van de rechercheurs zich genoodzaakt zag een schot op zijn benen af te vuren. Naar later bleek, was dit schot raak, maar de vluchteling rende desondanks via Nieuwe Heeren gracht en de Amstel de Nieuwe Kerk straat in, waar hij uiteindelijk gepakt kon worden. Hij is in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Nederland 1 December 1952 10.425.892 inwoners telde. Volgens een uitzending van radio-Caïro heeft generaal Naguib alle politieke par tijen in Egypte ontbonden en gelast, dat de partijfondsen geconfiskeerd worden. Volgens de radio heeft Naguib een interregnum van drie jaar gevestigd. Voorts wordt gemeld, dat 25 legerofficieren gearresteerd zijn. Een en ander is in een officieel communiqué bekend gemaakt. Volgens een Reuterbericht uit Cyprus deden voor deze radiomededelingen geruchten de ronde, dat een vroegere secre taris-generaal van de Wafd, tezamen met prins Abbas Halim, een staatsgreep had den uitgevoerd. De radio heeft verder medegedeeld, dat het onderzoek naar de recente acti viteit van de 25 gearresteerden wordt voortgezet. Foead Galal. minister voor de natio nale leiding (minister van voorlichting) zeide voor de radio, dat er een com plot was geweest, dat gericht was op de omverwerping van Naguibs regering en het „bederven" van zijn beweging. Met het oog hierop waren de partijen ontbonden. De minister zeide, dat er een „over gangsperiode van drie jaar" zou zijn „teneinde het democratisch stelsel in E?ypte te consolideren". Volgens het decreet zullen de partijen gedurende deze periode ontbonden blij ven. Minister Galal zeide uit naam van (Van onze correspondent) De Enschedese recherche heeft een goede slag geslagen met de arrestatie van vier textieldieven. Zij wisten uit een Enschedese textielfabriek in totaal een hoeveelheid manchester ter waarde van ruim drieduizend gulden buit te maken. Het complot werd ontmaskerd toen omwonenden de politie attendeer den op een auto, die achter de fabriek geparkeerd stond. Men gaf het nummer van de auto aan de politie door. Maar toen de politie arriveerde was de wagen verdwenen. De eigenaar, de 26-jarige broodventer-bakker W. M. Sch„ kon echter spoedig opgespoord worden. Toen men bij zijn woning kwam was hij juist aan het uitladen van een partij manchester ter waarde van 750. Het onderzoek wees uit dat de broodventer samen met de op de fabriek werkzaam zijnde electricien M. K. B. had ingebro ken. Aan de achterzijde van de fabriek was men via een trap en een open staande deur in het gebouw gekomen. In totaal werd op dezelfde wijze vier a vijf keer een bezoek aan de fabriek gebracht. Tevens konden nog twee an dere helpers van de broodventer gear resteerd worden: zijn broer en H. v. L„ een vroegere stoker van de fabriek. (Van onze correspondent) Een deputatie van de school voor scheepswerktuigkundigen te Nijmegen gaat Maandag aan Prinses Margriet, het petekind van de koopvaardij, ter ge legenheid van haar tiende verjaardag een electrische klok aanbieden. Deze klok is door leerlingen van de school vervaardigd. Het is een stukje kunst smeedwerk waarop het clubwapen is aangebracht. De gebruikelijke cijfers van de wijzerplaat zijn vervangen dooi de letters N. S. W. Nijmegen. Naast de klok staat een in gebrand koper uitge voerde bark. De achtergrond van het geheel wordt gevormd door een ver- lichte opaalglazen plaat. generaal Naguib, dat Egypte's militaire beweging haar kracht had geput uit het vaste geloof in de rechten van alle burgers op een waardig leven, vol strekte gerechtigheid en volledige vrij heid met een rechtvaardige grondwet en uit de wens, om uitdrukking te ge ven aan de wil van het volk en de ver houdingen tussen regeerders en gere- geerden te regelen. Het „eerste doel" van de revolu- tionnaire beweging, zo vervolgde Galal, is gelegen in het vertrek van buitenlandse troepen uit ons land. „Wij staan thans op het punt deze hoge doelstelling werkelijkheid te doen worden, hoe ook de omstandig heden en hindernissen mogen zijn". De minister zeide, dat men gehoopt had, dat de partijen zouden afzien van haar partijstrijd „die ten bate van een klein aantal beroepspolitici de nationale eenheid verscheurde". Sommige van deze politici, aldus Galal, noemen zich goede patriotten. Sommige elementen, beïnvloed door vreemde mogendheden, trokken het land v/eer omlaag naar corruptie en zij gebruikten geld voor hun intrigues on der de dekmantel van partijpolitiek. Iedere verrader, die onenigheid zaaide zou gestraft worden. De politieke par tijen hadden volgens de minister een reactionnaire mentaliteit en bleven de oude methoden toepassen. Hierdoor vormden zij een direct gevaar. „Van vandaag af zal ik niemand toe staan de belangen van het land te schaden. Ik zal de strengste maatrege len treffen tegen (ttgenen, die onze idealen en doelstellingen in de weg staan", zo zei hij. Hedenochtend gaven de bladen van Cairo geen enkel commentaar op het gebeurde. IBwt Li 1 ■m'c 4 Oost-Duitse communisten hebben drie van de twaalf wegen, die tot dusver nog steeds geopend waren tussen West-Berlijn en de Sovjet-zone, afgesloten. Een aan de grens van de Amerikaanse sector en de Sovjet-zone en twee aan de grens van de Franse sector en de Sovjet-zone. Een ruim twee meter hoge prikkeldraad versperring werd nabij de controlepost aan de Amerikaanse sector opgericht. West-Berlijnse waarnemers zijn van mening, dat de communisten van plan zijn hun „zone des doyds" tot de grenzen van de stad uit te breiden. Joegoslavië. Gisteren is een militaire basis bij Serajewo door een explosie ge teisterd. Volgens de eerste berichten zijn 21 personen om het leven gekomen en een vijftigtal gewond. In een communiqué, door de directeur van de Zuidslavische voorlichtingsdienst verstrekt, werd de oorzaak van de ramp niet genoemd. Deze maand is het precies twintig jaar geleden dat Adolf Hitler Rijkskanselier van Duitsland werd, en deze week hebben verschillende gebeurtenissen ons op directe of indirecte wijze nog eens herinnerd aan het schrikbewind van deze dictator. In Frankrijk zijn twee processen begonnen tegen oorlogs misdadigers. Processen waar schuldigen aan afschuwelijke wandaden terecht staan. In Metz werd Dinsdag uitvoerig uiteengezet hoe in het concentratiekamp Schirmeck, in het Oosten van Frankrijk, in de loop van de oorlog 25000 ge vangenen mishandeld werden. Karl Buck, de 59-jarige com mandant van dit kamp, was de voornaamste beschuldigde. Getuigen verklaarden dat op Kerstdag 1942 gevangenen gedwongen werden in de sneeuw te gaan liggen, terwijl Buck door luidsprekers Kerstliederen liet weergalmen. Er werd ook verteld hoe de vloer van sommige cellen dusdanig verhit werd, dat de ongelukkigen niet konden gaan slapen en staande de nacht moesten doorbrengen. De andere me dedelingen die gedurende dit proces gedaan zijn, waren dermate gruwelijk, dat ze hier niet herhaald kunnen worden. Een dag te voren was in Bordeaux de zaak begonnen te gen de 21 voormalige SS-ers, die verantwoordelijk gesteld worden voor de onbeschrijfelijke massa-moord die op 10 Juni 1944 in het dichtbij Limoges gelegen Franse dorpje Oradour-sur-Glane is gepleegd. 642 mannen, vrouwen en kinderen werden om het leven gebracht, en het plaatsje werd verwoest. „Alleen een profeet uit het oude testament zou bij machte zijn om de gruwelen die in Oradour zijn aangericht te schilderen", zo heeft de rechter Maandag bij de aanvang van het geding in een diep bewogen rede uit geroepen. Deze twee processen hadden betrekking op het verleden maar dat nu, zeven en een half jaar na de ondergang van Hitler's rijk, de geest van deze duivelse figuur nog steeds in West-Duitland rondwaart is ons Donderdag weer eens duidelijk geworden, toen door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken onthuld werd hoe een groep voor malige West-Duitse Nazi's een staatsgreep hadden voorbe reid, waarbij onder meer Werner Naumann, eens de ree'1" terhand van Goebbels, betrokken was. De poging is bijtijds verijdeld, maar de gevaren die Bonn van de zijde der neo- Nationaal-Socialisten bedreigen, zijn. daarmee niet wegge nomen, want de mentaliteit die tot deze samenzwering heeft geleid, treft men nog bij vele Duitsers aan, zoals dezer da gen door een verslaggever van De Tijd, die naar d^ ont snapte Bredase gevangenen heeft gespeurd, in een uitvoe rig artikel is uiteengezet. Men staat inmiddels verstomd over de recente mededeling van de politie van de staat Neder-Saksen, dat vele boeren in dit gedeelte van Duitsland nog altijd in de vaste over tuiging leven dat Hitier het bij het rechte einde heeft ge had. Deze mensen, die blijkbaar al die jaren niets geleerd hebben, die blijkbaar nooit nagedacht hebben over wat er in Hitler's concentratiekampen bedreven is, zingen, volgens de Neder-Saksische politie, weer de bekende Nazi-liederen en hebben in hun woonkamers portretten van de Führer hangen. Intussen verschijnt er in Duitsland een tijdschrift, „Mili tair-Politiek Forum" genaamd, dat onder leiding staat van Ernst von Reichenau, een broer van wijlden veldmaarschalk Walter von Reichenau. Deze Ernst von Reichenau heeft de vorige maand te Stuttgart niet minder dan 119 voormalige Nazi-generaals bijeen weten te brengen voor een politiek congres. Op dat congres is heftig geageerd tegen de deel name van West-Duitsland aan de Europese Defensiege meenschap. In de meest recente aflevering van Von Rei- chenau's „Militair-Politiek Forum" worden die aanvallen ""sêj&jL,, i-:j West-Duitsland en Frankrijk, die nog altijd geen Europese Defensie-gemeenschap tot stand hebben weten te brengen, zien verschrikt naar de dreigende schaduw van het neo- Nationaal-Socialisme, dat niets van een E.D.G. weten wil. (Een politieke prent van de tekenaar Joes in het Ameri kaanse blad „The San Diego Tribune"). tegen het te vormen Europese leger met Duitse deelname voortgezet, en in het blad komt zelfs een artikel voor waar in Frankrijk nog eens wordt afgeschilderd als de eeuwige vijand van Duitsland. Dat de E.D.G. overigens niet alleen door deze Duitse neo-Nazi's wordt bestreden, maar ook, uit bekrompen na tionale gevoelens, gevaar loopt door de Franse volksverte genwoordiging te worden getorpedeerd, is een tragische waarheid. De Fransen die deze kortzichtige houding aan nemen, schijnen niet te beseffen dat de E.D.G. de minst ge vaarlijke oplossing is voor de herbewapening van West- Duitsiand en dat die herbewapening toch wel doorgevoerd zal worden. Komt er dan. in het kader van de NATO, een nationaal Duits leger tot stand, dan zou men zich eerst recht ongerust moeten maken over een neo-Nationaal- Socialistische invloed op dat leger. Hitler's geest waart ook rond in Oost-Duitsland; dat wil zeggen de methoden, die in de tijd van de Nazi's werden toegepast, vinden nu navolging bij de nieuwe onderdrukkers en worden er vaak uitgevoerd door lieden, die ook vóór 1945 aan de macht waren, en die nu een andere dictator aanhangen. In Oost-Duitsland, in de andere sateliet-landen, ook in Rusland zelf is het anti-semitisme weer opgelaaid. Stalin schijnt niet voor Hitier onder te willen doen waar het er om gaat de Joden te vervolgen, zoals bijvoorbeeld onlangs uit het proces-Slansky en Dinsdag uit de arrestatie van de Russische Joodse artsen viel op te maken. Op de onbewaakte overweg op de Zwaagdijk nabij Hoorn is gisteravond omstreeks zeven uur een auto waarin de burgemeester van Andijk, mr. H. H- Douma, de gemeentesecretaris en de ge meenteopzichter zaten, door een uit de richting Medemblik komende goederen trein gegrepen De auto werd enkele meters meegesleurd, sloeg vervolgens achterover de dijk af en belandde in de spoorsloot. De drie inzittenden liepen slechts lie*1" te verwondingen op. doch de auto werd zwaar beschadigd Vermoedelijk is het ongeval te wijten aan de dikke mist. De secretaris, de heer P. de Boer, oie over hoofdpijn klaagde, werd per auto bus naar Andijk vervoerd. De Rijks politie stelt een onderzoek in. Het West-Duitse kabinet zal Dinsdag beslissen of de. naar Duitsland gevluch te Nederlandse gevangenen zullen wor den uitgeleverd dan wel uitgewezen, zo heeft een Duitse regeringswoordvoerder volgens D.P.A. meegedeeld. Italië. Arbeiders in ten minste een twaalftal grote metaalfabrieken in het Noorden van Italië hebben gisteren het werk neergelegd in antwoord op een op roep tot algemene staking van de grote onder communistische leiding staande alge mene vakbond. Deze stakingen vallen sa men met de campagne van de C.P. tegen de voorgestelde wet tot wijziging op de kieswe^ die door de communisten verbit terd bestreden wordt. Wanneer men over dr. Herman Schaepman iets w^l gaan zeggen of schrijven, dan heeft men moeite niet de taal te gaan bezigen die hem zelf, de reus onder Nederlands katholieken van de tweede helft van de negentiende eeuw, zo karakteri seerde. „Leen mij uw harp, o zanger van Fer- raren. Neen, leen me uw stem, Jeruza- lems profeet." Zijn smeking was verhoord, reeds vcor ze was uitgesproken. Machtig klinkt zijn geluid in 's lands vergader zaal. Lyrisch is zijn geschreven woord, maar een lyriek, die zwaar is en vol dragen En in beiderlei opzicht wordt hii niét begrepen. Zijn gedurfde zelfstan dige meningen in de Tweede Kamer en ziin prachtig mannelijk proza en piëzie bezorgen hem de woordspeling op zijn naam: Hij is een „Schaap" in de poli tiek, een man in de dichtkunst." Kort na zijn dood was deze typering reeds omgekeerd: Een man in de politiek, en in de poëzie maar zo zo. Men moet Schaepmans leven welhaast bestudeerd hebben zoals Pater van Wely O.P. dat blijkens zijn voortreffelijk standaard werk over de emancipator van katho liek Nederland heeft gedaan, om ge rechtvaardigd tot de conclusie te mogen komen, dat Schaepman reusachtig was naar lichaam en geest, reusachtig in al zijn uitingen op welk van de vele ge bieden hij zich ook bewoog. Om de be tekenis van Schaepman voor de ont wikkeling van katholiek Nederland ook maar enigszins te kunnen begrijpen, is het noodzakelijk dat men hem kan zien midden in de zich ontwikkelende ge schiedenis der pas „vrijgelatenen", de katholieken, die tot 1853 het welhaast mensenschuwe deel vormden van de Nederlandse Staatsgemeenschap. Hierin ligt ook de les besloten, die Schaepman als blijvende testamentsbepaling aan katholiek Nederland achterliet. De katholieken bij het begin van de tweede helft der negentiende eeuw! Zij hadden geen vrijheid van godsdienst, geen vrijheid van onderwijs, geen vrij heid van vereniging, geen vrijheid van drukpers,geen toegang tot openbare ambten en betrekkingen. Het ontbrak hun aan de moed om zich tegen deze onrechtvaardige aantasting van de vrij heid te verzetten. Liever dulden zij ver nederingen, liever betaalden zij honder den en vaak duizenden guldens aan overheidsdienaren om clandestien er gens een H. Mis te kunnen bijwonen dan de lieve vrede en de rust te versto ren. Zij duldden het zelfs, dat katholie ke kinderen in hun leesboekjes op school konden lezen, dat „de Paapse Mis een vervloekte afgoderij was". En de enkelingen als een Le Sage ten Broek of een scherpzinnige Luiben, be taalden hun strijd voor de vrijheid met gevangenisstraf of broodroof. Bij hun katholieke landgenoten vonden zij bo vendien weinig of geen steun. Waarom zou men strijden voor meer vrijheid? Ket was nu toch al bijna twee eeuwen zo dat de katholieken werden verdrukt en achteruitgezet, dat zij niet meetel den. Zij wisten zich door hun niet-ka- tholieke landgenoten aangeduid als on vaderlandslievend, als de „ultra-monta- nen", de mensen, die „van over de ber gen", van Rome uit, hun levenshouding kregen voorgeschreven en, hoe kon het anders, een van uit de vreemde gedic teerde levenshouding moest wel een onvaderlandslievende zijn. „Ik ben maar een katholiek" was zo ongeveer de levenshouding, die merk waardige herinneringen oproept aan ook nu nog wel voorkomende arbeiders, die kennelijk aan een minderwaardigheids gevoel lijdende, geen enkele poging on dernemen maatschappelijk iets te groeien, want: „Och, ik ben toch maar een arbeider". Een kans om door regel matige beïnvloeding deze mentaliteit te wijzigen, was niet aanwezig, omdat er geen verenigingsrecht was maar boven al, omdat er geen katholieke scholen waren. In 1888 hadden de katholieken 496 scholen met 86.000 leerlingen. Alle on kosten hieraan verbonden moesten zij zelf betalen. Al heeft dit voor de offer bereidheid van Neerlands katholieken grote betekenis gehad, enig nuchter na denken, doet toch wel duidelijk inzien, dat van principiëel, mensenvormend on derwijs zo goed als niets terecht kwam. Te meer als men bedenkt, dat er geer. leerplicht was en geen wet die kinder arbeid verbood Dit betekende dat voor al de arbeidende stand practisch niet meer dan één of twee schooljaren voor zijn kinderen kende. 1). Wanneer al pogingen door kleinere groepjes werden ondernomen, om meer erkenning te verkrijgen van de katho liek als mens, strandden deze op de grote onderlinge onenigheid. In deze situatie groeide de jonge bur gemeesterszoon Schaepman, die de strijdlust was ingeboren, op. Een bele digende opmerking over de katholieken, uitgesproken door een Tubbergse dok- terszoon, bezorgde deze een stevig pak slaag van de jonge Herman Schaepman. Het Credo Fugno sprak in hem al vroeg tijdig. Kon hij niet strijden met het woord dan maar met de vuist. En toen de jonge priester Schaepman in 1868 in de Kathedrale Kerk van Utrecht het bisschoppelijk mandement over het onderwijs moest voorlezen, sprak hij daarin de belofte uit aan God en Vaderland: te zullen strijden voor de vrijheid van het katholiek onderwijs, om de ziel van het kind. Nimmer zou hij deze belofte vergeten al zou ziin strijd ook nooit een fractionele zijn. De grote inzet van Schaepmans leven was op de eerste plaats, het katholieke deel van de Nederlandse bevolking in elk opzicht als gelijkwaardig aan alle andere te doen erkennen. Misschien kunnen wij in onze dagen een flauwe afschaduwing vinden van wat Schaepman heeft moeten strijden. De verdeeldheid toch moest worden uit gebannen, de katholieken moesten el kander vinden op een gemeenschappe lijk ideaal. Dan eerst zou het katholi cisme van volle betekenis kunnen wor den, niet alleen voor het individu, niet alleen voor het katholieke volksdeel maar voor het alzijdig welzijn van Ne derland. Zo heeft men Schaepman op de aller eerste plaats te zien als de machtige, de providentiële figuur, die uitrijst boven groeps-chauvenisme, hetzij van confes sionele hetzij van sociale aard. Zijn me dewerken aan de sociale emancipatie, speciaal van de arbeiders, dient men in dit licht te zien. evenals zijn funderen van de staatkundige eenheid onder de katholieken. Men begaat een historisch onrecht, indien men het genie Schaep man in drie parten deelt: een letterkun dig, een staatkundig, een sociaal. Elk dezer is een wezenlijk deel van zijn al zijdigheid en deze alzijdigheid liet ons een erfenis na, die te bewaren, te ver dedigen en af te bouwen ere-zaak is voor ieder, die het we] meent met het katholicisme en met Nederland. 1) Ter vergelijking moge dienen, dat in 1948 de katholieken 2568 legere scholen hadden met 509.953 leerlingen en 14.417 leerkrachten en bovendien 344 ULO- scholen met 44.604 leerlingen. De „Oranje" is vanmorgen aan de kade van Tandjong Priok met een ge havende neus gemeerd. De boeg is aan zienlijk ingedeukt, het bakdek is voor een deel omgevouwen, waardoor een kreukel is ontstaan aan stuurboordzijde. Voorts zijn er kleine indeukingen mid scheeps en ook de brug is enigermate beschadigd. Door de indeuking van de boeg is de ankerinstallatie defect en de bakboord-ankers zijn zelfs geheel ver dwenen. De uit Amsterdam overgeko men directeur van de Maatschappij „Nederland", de heer J. A. Verbaas- schot, ging direct aan boord. Kapitein H. W. Hemmes noemde het een geluk, dat de schade beperkt is ge bleven tot delen boven de waterlijn. „De beschadiging heeft geen invloed op de vaarmogelijkheid en bestuurbaarheid Het Vaticaan heeft gisteren bekend gemaakt, dat 'I Joegoslavische ministe rie van Buitenlandse Zaken het Vati caanse protest tegen de kerkvervolging in Joegoslavië ongeopend teruggezon den heeft. Een woordvoerder voor dit ministerie had eerder het bericht, dat de Heilige Stoel Joegoslavië 'n nota gezonden zou De stilte is als de slaap; zij verfrist de wijsheid hebben voordat de betrekkingen ver broken werden, „pure fantasie" ge noemd. De bekendmaking en de tekst van de nota van het Vaticaan zijn twee dagen geleden in de Osservatore Romano, het blad van het Vatioaan, afgedrukt. De nota was gedateerd 15 December en vormde een antwoord op een nota uit Belgrado aan de apostolische nun tius, waarin het Vaticaan en de aposto lische nuntius er van beschuldigd wer den zich in binnenlandse aangelegen heden van Joegoslavië te mengen. In de nota van het Vaticaan werd de beschuldiging uitgesproken dat de Joe goslavische regering een meedogenloze strijd voert tegen de kerk, de geeste lijkheid, de hiërarchie en de leden van de kerk. nan het schip. Niemand is gewond ge raakt en geen stukje lading is bescha digd", aldus de kapitein, die vol lof was over de bemanning en de passa giers. Volgens het gebruik in de internatio nale scheepvaartwereld onthield kapi tein Hemmes zich van mededelingen omtrent de aanvaring, maar sprak, krantenberichten tegen, als zou de aanvaring het gevolg zijn geweest van het verlangen van de gezagvoerders der beide Nederlandse schepen om elkaar bij de ontmoeting zeer dicht te nade ren. Onmiddellijk na aankomst van de „Oranje" werd met de reparaties be gonnen. Men hoopt de ligtijd tot tien dagen te beperken. Zondag vertrekken 29 passagiers mét bestemming Singapo re en 26 met bestemming Colombo met een extra-toestel van de K.L.M. Advertentie STRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Op vele "plaatsen nevel of mist. maar ook enkele verspreide opkla ringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Zuid-West en Zuid. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Zondag: Zon 8.39—17.03, Maan 9.58— 21.24. Maandag: Zon 8.3817.04. Maan 10.13—22.52.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1