De Amerikaanse begroting militaire hulp aan Europa Langzamer tempo van de milliardendans en de Bondsregering onaangenaam getroffen Godsdienstvrijheid in Zweden Duits Vakverbond geeft nieuwe spanning Vf* de shag' De psychologische zijde van de tuberculose O Laatste begroting van H Truman Beperking der Lutherse controle EREWACHT MET TULBAND Ondank „De staat zijn wij mm R ZATERDAG 17 JANUARI 1953 PAGINA 8 «1» begi West-Europese defensie- potingen kind van de rekening M FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Duitse reactie op Nasi-complot Britse waarschuwing aan de V.S. Radio-actieve stoffen voor Philips-Roxane Adviescommissie voor de gemeentefinanciën Brits plan voor de oplossing in het oliegeschil Toename mechanisatie in veehouderijbedrijf Wegens tekort aan melkers '4 Op 't werk of maar., na 't werk... Medisch standpunt Bibliotheek over postzegelkunde E.D.G.-verdrag in het Belgisch parlement Dr. Gerats M.S.C. in commissie Eenheid Katholieken Verleden week Vrijdag heeft president Truman zijn begroting ingediend bij het Congress voor de twaalf maanden, die op 1 Juli a.s. aanvangen. Zij voorziet in u'itgaven ten bedrage van 78.6 milliard tegen 80.S milliard in de vorige en 92.9 in de daaraan voorafgaande overeenkomstige periode. De mil liardendans van Washington neemt dus een langzamer tempo aan, maar aan stonds rijst de vraag of de nieuwe regering van president Eisenhower een nog niet tragere pas zou willen invoeren, en welke gevolgen hieruit kunnen voort vloeien voor de militaire hulpverlening aan Europa. Uit onderstaande beschou wing kan men de gevolgtrekking maken, dat ten gevolge van de drang, die zich kenbaar maakt bij het Amerikaanse Congress tot bezuinigingen op grote schaal, het gelag eventueel door de West-Europese Staten zou moeten worden betaald. Wanneer Washingon zou bemerken, dat het beknotten van de regeringsuitgaven in eigen land moetiüjk is, is het gevaar niet denkbeeldig, dat het Congress aan de Amerikaanse belastingplichtigen een aangename verrassing zal willen aan bieden ten koste van de herbewapeningshulp voor Europa. Maar dan zullen de begrotingen van menig West-Europees land een herziening behoeven in tegen overgestelde richting en in tegenstelling met Amerika geen dalende lijn kunnen aantonen. wel ook bij het bedrag van S 5 milliard, bestemd voor militaire hulp aan het bui tenland. Op dit laatste punt kan men van de ziide van het Congress nog een zeer zware aanval verwachten en hierbij zullen ook betrokken kunnen worden de zogenaamde off-shore-bestellingen, waarbij Amerika de kosten draagt van elders gefabriceerd oorlogsmateriaal, ook ten behoeve van haar West-Euro pese bondgenoten. Ofschoon president Truman in zijn jongste en laatste economische bood schap aandringt op handhaving van de huidige economische en militaire steun van Amerika aan het buitenland, waarbij het aftredende Hoofd van Staat uitgaat van de gedachte, dat het inkrimpen van deze steun de gevaren van groeiend communisme in Europa en elders zou doen toenemen, is het niet gezegd, dat deze zienswijze door zijn opvolger In zijn begrotingsboodschap aan het Congress heeft Truman doen uitkomen, dat zijn opvolger geen verantwoorde lijkheid behoefde te dragen voor de daarin genoemde cijfers en deze elke wijziging kon aanbrengen, die hem lief zou kunnen zijn. Intussen zijn (Je onder delen van Truman's begroting met aan dacht bestudeerd door Joseph Dodge, directeur van de begrotingsdienst van de nieuwe regering, want ingevolge de tijdens zijn verkiezingscampagne ge dane belofte, zou de begroting op 70 milliard moeten worden teruggebracht en in het daarop volgende jaar zelfs op 60 milliard. Er zouden dus 8 a 9 mil liard dollar moeten worden bezuinigd. Maar reeds heeft Dodge verklaard, dat men van hem in enkele weken tijds geen wonderen kan verwachten en de republikeinse senator Taft heeft aange kondigd. dat indien de nieuwe regering niet zou slagen in haar pogingen om de regeringsuitgaven op 70 millioen terug te brengen, het verwijt Truman zal moeten treffen, op wiens toezeggingen niet meer kan worden teruggekomen. Immers heeft Truman aan het Con gress de kenschetsende verklaring af gelegd. dat voor de eerste maal sinds het uitbreken van het conflict in Korea de kosten van de nieuwe door het Con gress goedgekeurde contracten voor militaire leveringen de ramingen zullen overtreffen. Dit bewijst hoe weinig armslag Eisenhower zal hebben voor het indienen van een gewijzigde (ver laagde) begroting, want de daadwerke lijke uitgaven zullen eerder hoger dan lager zijn. Nog pijnlijker is, dat een gedeelte van Truman's ramingen gebaseerd zijn op de door Eisenhower gedane voorspiegeling, dat de strijd van Korea vóór het einde van 1953 tot het verleden zou behoren. Mocht dit niet het geval blijken te zijn, dan zal de nieuwe president opnieuw credieten moeten vragen aan het Con gress en zijn fiasco op het gebied van de door hem in uitzicht gestelde wapen stilstand moeten erkennen. Waar 73 pCt. van de begroting van Truman gebaseerd was op defensie uitgaven en nog eens 14 pCt. op de kapitaaldienst van de nationale schuld en uitkeringen aan oud-strijders, zou een eventuele besparing slechts be trekking kunnen hebben op de over blijvende 13 pCt. van de bovenge noemde 78.6 milliard, waarbij overi gens nog met een tekort van 9.9 milliard rekening moest worden ge houden. Het zou dan ook al heel mooi zijn indien de nieuwe regering er in slaagde dit tekort weg te werken Dan nog zou zij de belastingen niet vermogen te verlagen, hoe orthodox en gezond ook haar financierings methodes van de regeringsuitgaven zouden zijn. Dit is het leedvermaak, dat in de be grolingsboodschap van Truman duide lijk doorschemerde, toen deze aan zijn andere cijfers nog toevoegde, dat het opheffen van de sinds Korea ingevoer de belastingen m het komende jaar eer. verder tekort van 2 milliard en van viermaal zoveel in de daarop volgende jaren zou veroorzaken. Deze bewering dient men uiteraard met een korreltje zout te nemen want de aftredende president was natuurlijk geneigd bij wijze van zelfverdediging nog eens een lans te breken voor zijn eigen fiscale politiek. Het is waarschijn lijk, dat president Eisenhower als be roepsmilitair wel zal weten hoe en waar ingrijpende bezuinigingen kunnen wor den doorgevoerd op de defensieuitgaven van zijn land. De schoen wringt even- zal worden gedeeld. De komende maan den zullen dan ook met de grootste aan- dAht moeten worden gevolgd, want de gebeurtenissen, die zich op politiek ter rein in de V.S. gaan afspelen, zullen haar stempel drukken op de financiële en ec-onomische toekomst van ons wereld deel en tevens het lot bepalen van de reeds onder een te zware druk verke rende West-Europese belastingbetaler, tenzij door het Congress kan worden besloten tot een daadwerkelijke bevor dering van internationale vrijhandel als compensatie voor verminderde steun. Een woordvoerder van de Britse Hoge Commissie heeft Vrijdag gezinspeeld op de mogelijkheid van verdere arrestaties in verband met het door de Engelsen in West-Duitsland ontdekte „nazi-complot". Een vooraanstaand lid van de vrije democraten, de tweede partij in de West-Duitse regeringscoalitie, zal de verdediging op zich nemen van Werner Naumann, een vroegere functionaris van het ministerie van Goebbels. Nau mann zou de leider zijn van het com plot. De West-Duitse regering heeft koel gereageerd op de ontdekking van het complot der ex-nazi's in de Britse bezet tingszone. Een woordvoerder deelde, na Op de eerste Januari van dit jaar is in Zweden de nieuwe wet op de vrijheid van godsdienst in werking getreden, die op 26 October 1951 door de regering was aangenomen. Nu deze wet een jaar lang van kracht is geweest, heeft Agentia Fides in zijn jongste aflevering de balans opgemaakt van het resultaat der ver anderde houding tegenover de Katholieke Kerk. Het Lutheranisme is, zoals men weet, lange tijd in Zweden de staatsgodsdienst geweest. Men beweert nier. te veel, wanneer men die tijd als uitermate onverdraagzaam kenmerkt. Zelfs nadat in 1873 het Katholicisme officieel bij de wet burgerrecht verkreeg, bleef zijn positie toch zeer ondergeschikt. Het onbevredigende van* deze toestand was oor zaak, dat in 1925 een commissie werd benoemd met de opdracht dit probleem grondig te bestuderen. Tastbaar resultaat bleef evenwel uit. De tijd was blijk baar nog niet rijp voor een wijziging van de bestaande opvattingen en gewoon ten. Eerst toen na de oorlog talrijke vluch telingen zich in het land vestigden werd deze kwestie opnieuw urgent. De rege ring besloot in 1945 het probleem aan een nieuwe commissie ter bestudering voor te leggen, welke 5 jaar later het parlement een wetsontwerp aanbood, dat vrijheid van godsdienst behelsde. Het meeste gerucht maakte het artikel, dat voor het eerst in de geschiedenis van Zweden een burger toestaat uit de Staats kerk te treden zonder dat hij verplicht is dan een andere godsdienst te kiezen. Zo groot was de verandering van opvat ting, door deze bepaling teweeg ge bracht, dat men een commissie tot inter pretatie van de wet in het leven heeft geroepen. Op het ogenblik is de alge mene mening zó, dat de wet niet slaat op de koning noch op de minister van Eredienst. Dezen moeten Luthers zijn zolang zij hun ambt bekleden. Voor de theologie-professoren en godsdienstlera ren aan de Universiteiten en middelbare scholen evenals voor hen, die ambts halve de Lutherse catechismus moeten Bij de overdracht van de eerste 10 „Short Sealand"-amphibievliegtu'igen, besteld door de Marine van India aan de vliegtuigfabrieken van „Short Brothers and Harlana" te Belfast, werd een korte plechtigheid gehouden, waar o.a. de plaats vervangende Hoge Commissaris voor India in Engeland, de heer P. V. R. Rao, bij tegenwoordig was. De heer Rao inspecteert de erewacht, die stond opgesteld op het Rochester-vliegveld in Kent, waar de overdracht plaats vond. onderwijzen, is de kwestie nog niet uit gemaakt. De wet heeft eveneens 'n weerslag op de bepalingen betreffende de kerkelijke be lasting. Deze is destijds ingesteld ter be strijding van de kosten van de eredienst en als honorarium voor de predikanten voor zover zij ambtenaren zijn van de burgerlijke stand. Nu is bepaald dat de niet-Lutheranen en ook de godsdienst lozen 60 pet. moeten betalen van de be lasting, die de Lutheranen opbrengen. Paragraaf 5 van de wet heeft betrek king op kloostergemeenschappen. Aan het stichten hiervan zijn vrij ernstige beperkingen verbonden. Deze bepaling is uiterst onbevredigend en weinig soepel. Daar er echter momenteel in Zweden nog geen enkel klooster in de strikte zin van het woord bestaat, is het nu moei lijk te zeggen, in welke geest de toe passing der wet zich in dit opzicht zal ontwikkelen. Hoewel, alles te samen genomen, de wet op de godsdienstvrijheid een stap in de goede richting is, kan men vooralsnog niét van een volledige vrijheid spreken. Los van het feit, dat de registers van do burgerlijke stand nog steeds in han den van de. Lutherse predikanten zijn, met wie ieder goed of kwaadschiks bij bepaalde gelegenheden in aanraking komt, zijn er nog heel wat proble men, die een nadere precisering vragen. Vooral de kwestie van het godsdienst onderwijs op de staatsscholen. In begin sel moeten de leerlingen de Lutherse catechismus bestuderen, en het behaalde resultaat is samen met dat van andere vakken, beslissend voor het overgaan, de toegang tot de Universiteit of hel verkrijgen van een studiebeurs. Desondanks betekent deze wet een duidelijke beperking van de invloed, die de Lutherse Kerk tot nu toe op het leven van het volk heeft uitgeoefend. In de pers wordt reeds een lans gebroken voor de scheiding van Kerk en Staat. Overi gens valt het niet te loochenen, dat in de laatste 30 jaren de materialistische mentaliteit en de godsdienstige onver schilligheid zeer zijn toegenomen. Vol gens betrouwbare en inderdaad schrik barende gegevens bedraagt het percen tage praktizerende protestanten in Zwe den aanmerkelijk minder dan één op duizend. Naar het A.N.P. verneemt, is kortgele den een overeenkomst gesloten tussen het Noors-Nederlandse instituut voor atoom energie te Kjeller en de N.V. Philips- Roxane te Amsterdam. Hierdoor krijgt Philips-Roxane in de Benelux en enkele andere landen buiten Skandinavië de be schikking over radio-actieve stoffen, die in Noorwegen in de uranium-sector zijn geactiveerd. Deze stoffen worden daartoe eerst in het isotopenlaboratorium dezer N.V. te Amsterdam chemisch gescheiden, gezuiverd en in de vorm gebracht, die voor bepaalde toepassingen wordt geëist. Tot deze stoffen, die tot nu toe voor namelijk uit Engeland werden geïmpor teerd, behoren de ook reeds in Nederland veel gebruikte radio-actieve isotopen van jodium, goud, kobalt, zwavel, phosfor en kcolstof. Zij vormen een aanvulling in de reeks isotopen, die reeds door Philips- Roxane worden geleverd en die geprodu ceerd worden door bestraling in het Phi lips synchro-cyclotron in het instituut voor kernphysisch onderzoek te Amster dam. Mede door bovengenoemde overeen komst heeft Philips-Roxane thans de be schikking over de radio-actieve isotopen van alle chemische elementen. De afleve ringen blijven als voorheen onder toezicht staan van de isotopen-commissie van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. een bijeenkomst van het kabinet op een persconferentie mede, dat de Britse be zettingsautoriteiten de federale regering niet hadden gevraagd, of zij het met de arrestatie van de zeven verdachten eens was. Zij was dus niet in de gelegenheid geweest haar toestemming te geven. Dit commentaar duidt erop, dat Aden auer en zijn ministers onaangenaam ge troffen zijn door het gebeurde, nu West- Duitsland verwacht binnenkort krach tens de ratificatie van de pacten met het Westen zijn souvereiniteit vrijwel geheel terug te krijgen. Een deel van de Duitse pers staat cri- tisch tegenover het plotselinge Britse ingrijpen. Men ziet de affaire als een waarschuwing aan het adres der V.S. geen rechtstreeks bondgenootschap aan te gaan met de „gevaarlijke Duitsers als alternatief voor de nog steeds op zich laten wachtende E D.G." De op de wet van 1952 inzake de nood voorziening in de gemeentefinanci6n steu nende rijkscommissie van advies bestaat in zijn nieuwe samenstelling uit prof. W. C. W. de Vries (voorz.) en de leden J. H. Kamerbeek (provinciaal element) W. J. E. Ysebaert (ministerie van Financiën), Dr. A. F. L. Stapel (Amsterdam), N. A Nap (ministerie van Binnenl. Zakep), W. F. Wijlhoff ('s-Gravenhage3, Mr. G. W. Toe bes (Ver. van Ned. Gemeenten), de burge meesters J. de Bruin (Rheden), H. J. Schelf er (Ezinge), L. J. G. de Mast (Til burg) en K de Jong (Dep. van Financiën). Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen heeft Enge land aan Perzlë nieuwe voorstellen doen toekomen, welke als basis kunnen die nen voor de regeling van het oliegeschil tussen beide landen. Volgens functionarissen te Washington werd verwacht, dat Mossadeq vandaag zijn antwoord zou overhandigen. Zfj ge loofden, dat er een redelijke kans was, dat Mossadeq de voorstellen zou aan vaarden. Daar er geen Britse diploma tieke vertegenwoordiging te Teheran is zijn de Engelse voorstellen via de Ame rikaanse ambassadeur Roy Henderson aan Mossadeq overhandigd. Naar verluidt is het Engelse nieuwe plan op drie punten gebaseerd. Deze omvatten o.m. dat er een internationale combinatie gevormd zal worden voor de distributie van de olie. Deze zal Enge land, de V.S. en één of twee andere, niet genoemde landen, vertegenwoordi gen. De V.S. zullen een vastgesteld bedrag (er werd een cijfer van 100 millioen dollars genoemd) betalen als vooruitbe taling op olie, welke zij later voor eigen gebruik zullen kopen. Engeland en Perzië zullen aan het Internationale Gerechtshof te Den Haag de vraag voorleggen hoeveel de Perzi sche regering moet betalen als schade vergoeding voor de nationalisatie van de raffinaderij te Abadan van de Anglo Iranian Oil Company. De Nederlandse veeteeltbedrijven heb ben een nijpend tekort aan ervaren melkers en veeverzorgers. Aangezien een groot gedeelte van de thans werkzamen, volgens gegevens van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, in de oudere jaarklassen zitten, zal het tekort aan melkers en veeverzorgers binnen enkele jaren nog aanzienlijk groter wor den. Verwacht wordt, dat doof deze steeds slechter wordende situatie het melken met machines in de komende tijd noodgedwongen met sprongen voor uit zal gaan. Een vergaande mechanisa tie van het veehouderijbedrijf zal vol gens deskundigen extensief werken, d.w.z., dat de productie zal verminderen. Bij een wel overwogen bedrijfsvoering behoeven daardoor de inkomsten van de veehouder echter niet te dalen. Omtrent de oorzaken van het teruglopen van het aantal melkers meent het hoofdbestuur van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, dat de kern van de moeilijk heid gelegen is in noodzakelijke arbeid op Zaterdagmiddagen en Zondagen. De sociale voorzieningen hebben, naar me ning van dit bestuur, bovendien prikkels weggenomen om een vaste betrekking in de veehouderij te aanvaarden. Tijdens de tweede wereldoorlog redde een Joodse arts door snel ope ratief ingrijpen het leven van een Russisch officier, maarschalk Ko nieff, die tijdens gevechten in de Oekraïne zwaar gewond was ge raakt. Enige tijd later ontving de Joodse dokter een lange, dankbare brief van zijn vroegere patiënt, die geheel hersteld was. Dezelfde maarschalk Konieff uit nu beschuldigingen en eist de doodstraf van dezelfde Joodse doktoren, die in een complot ook o.a. tegen hem zou den samenzweren! Ongeveer twintig jaar geleden vestigde Herb Wood, een metselaar, zich in Arizona, bij de woestijn, en bracht zijn gezin, een vrouw en vijf kinderen, onder in een tent. Thans is hij een welgesteld man. Hij woont in een zelfgebouwd huis, vervaardigd van gedroogde cactusstammen. Het huis meubileerde hij met meu bels, die hij zelf ontwierp en maakte van cactus-„hout". De cactussen hebben Herb Wood geluk gebracht. Toen zijn hu!is en de inrichting er van enige be kendheid verkregen, bleek, dat velen een cactus-meubelstuk van Herb Wood wilden bezitten en al gauw stroomden de bestellingen binnen. Er werden vier films over hem en zijn handwerk gemaakt. Tegenwoordig zijn zijn creaties zeer in trek. (Van onze correspondent in Duitsland) T T et is te vrezen dat het in West- t~7 duitsland opnieuw tot wrijving tussen regering en de Deutsche Gewerbschafts Bund zal komen, zoals dit in de afgelopen jaren reeds verschei dene keren is gebeurd. Ditmaal bestaat er een dubbele aanleiding. Ten eerste heeft een speech van de voorzitter van de Duitse eenheidsvakorganisatie. Frei- tag, die op Zondag j.l. te München werd gehouden, een groot aantal toch al niet vast slapende honden wakker gemaakt. Freitag verklaarde namelijk woordelijk: „De staat zijn wij", maar heeft blijk baar gevoeld, dat hij niet veel sympathie zou verwerven, als hij bij Lodewijk XIV les ging nemen, en merkte daarom verzachtend op, dat de vakbeweging een van de belangrijkste factoren van het politieke leven vormde. Dat staat moest daarmee veel meer rekening houden. Dit heeft al vast tot hevige reactie in Aavertentle tVr*T^ CC--t-r j| SHAü (Van onze medische medewerker) uim een half jaar gele den werd in Groningen een docentenkatheder opgericht voor een lector in de longziekten, zulks min of meer in navolging van Utrecht, alwaar prof. Bronk horst al eerder een dergelijke functie aanvaardde. Het is gebruikelijk, dat een nieuwe docent zijn officiële entiée aan een universiteit maakt door het houden van een in augurale rede. Zulks deed ook de longspecialist in Gro ningen. Hij belichtte enige maatschappelijke aspecten van zijn werkgebied en gaf o.a. een historisch overzicht van de diagnostiek en de be handeling van longtubercu- lose. Voor de samenvatting hiervan zie men de tekst van de rede Het lag blijkbaar niet in zijn bedoeling ook de psychologische zijde van de tuberculose te bespreken; hierover wordt althans met geen woord gerept. Dit facet is niettemin dermate belang rijk, dat ik uw aandacht daarop wil richten, zonder overigens meer te wilien 'doen dan enige punten aan stippen. Het is reeds vroeger aan talrijke bezoekers opgeval len. dat het merendeel dei- tuberculoselijders behoort tot een bepaald type: lange, ma gere mensen met smalle ge zichten en hangende schou ders. Dit type werd zelfs naar de ziekte genoemd: habitus phthisicus (phthisis te ring), en heet in een andere typologie: asthenisch. Deze zelfde uiterlijke verschij ningsvorm wordt aangetrof fen bij mensen, die een neu rotische aanleg hebben. On willekeurig denkt men aan een verband tussen neurose en tuberculose. Of dit ver band inderdaad bestaat, zul len we vooralsnog in het midden laten. Feit is, dat tuberculose patiënten, vóór dat de kwaal aan het licht kwam, vaak uiterst gespan nen, neurotisch reagerende mensen waren. Nu mag men aannemen, dat hun longen in aanleg gevoelig waren, en dat deze aanleg een voorbe schikkende factor was tot het krijgen van tuberculose. Anderzijds, is het evengoed denkbaar, dat hun neuroti sche structuur, hun drukte en gejaagdheid, een weerstands- vermindering tengevolge had waardoor de tuberkelbacillen gemakkelijker vaste voet konden krijgen in hun long weefsel. Indien dit juist is, ligt de behandeling van de t.b.c.-patiënt gedeeltelijk op psychiatrisch gebied. Het Uït de weg ruimen van zijn^psy- chische moeilijkheden zal dan de definitieve genezing in de hand werken. Een goed be grip van de zieke mens en van zijn verleden heeft reeds in vele gevallen een gunstige kentering in het ziektebeloop teweeggebracht. Het oplossen van een puberteitsconflict, van een dreigende echtbreuk, van sociale aanpassingsmoei lijkheden, kan de patiënt zo danig ontlasten, dat hij dan pas in staat blijkt al zijn krachten te mobiliseren ten einde de infectie succesvol het hoofd te bieden. ok al is de neurose niet oorzakelijk verbonden met het ontstaan van de tuberculeuze longafwij king, dan toch is een nivel lering van de psychische moeilijkheden een factor, die bij het bereiken van bedoel de ideale gesteltenis niet over het hoofd gezien mag worden. De isolering van de patiënt uit het gezinsmilieu en de bezwaring van de lijder door de chronische ziekte als-zodanig zijn bovendien omstandigheden, die niet door iedereen even harmo nisch worden verwerkt. De sanatoriumartsen zullen dus hun patiënten zodanig tege moet moeten treden, dat de druk van deze omstandighe den voldoende wordt opge vangen en in juiste banen wordt afgeleid. Merkwaardig is, dat er over de wijze-waar- op nog zon groot verschil van mening bestaat. Enkele sanatoria handhaven een strenge ligkuur, tijdens wel ke de patiënten zich nauwe lijks mogen bewegen en praten, laat staan lezen, wer ken of studeren. Andere sanatoria, met name in Zwit serland, geven hun mensen buitensporige vrijheden op elk gebied. De gulden mid denweg zal ook hier wel ile voorkeur verdienen. Het Ne derlandse studentensanatori um experimenteert nu al jaren met een zeer oorspron kelijke behandelings-metho- de. De aldaar verblijvende tuberculeuze studenten krij gen, wanneer de acute phase van hun longproces achter de rug is, gelegenheid om op bed te studeren; regelmatig worden cursussen en lessen gegeven, films gedraaid, huis concerten en cabaretuitvoe ringen georganiseerd, kunst beoefening is toegestaan, enz., enz. Alles met mate, natuurlijk! De situatie ligt hier bijzonder gunstig. Het studentengezel schap is betrekkelijk homo geen, de gedachtenuitwisse- ling zal niet gemakkelijk verzanden in de bravoureuze zelfspot die de conversatie in andere sanatoria kenmerkt, waarbij komt dat de samen werking met de studenten maatschappij buiten-de-hek ken prima functionneert: van tijd tot tijd exposities van de kunstproducten in de uni versiteitssteden, studentento neel- en muziekgezelschap pen bezoeken hun zieke col lega's, professoren en lecto ren besteden welwillende aandacht aan de studie en de examens van de sanatorium studenten, en zo nog talrijke andere vriendschappelijke acties. Het gevaar, dat de zieke over zijn rampspoed gaat piekeren of zich lang zamerhand een gevaarlijke paria gaat voelen, een uit-de- wereld-gestotene, wordt op deze wijze geminimaliseerd. Wat betreft de psychiatri sche verzorging: deze wordt in het studentensanatorium niet veronachtzaamd; ook in Dekkerswald zijn sinds kort betere psychotherapeutiscne mogelijkheden geschapen. De tijd zal leren of een grotere belangstelling voor de psy chologie van de tuberculose patiënt, naast de medicamen teuze en chirurgische behan deling, en de B.C.G.-vaccina- tie van de niet-door-tuberou- lose-besmetle Nederlanders, alsmede periodieke massa - doorlichting, uiteindelijk zal voeren tot het verdwijnen van deze volksziekte. J. Ivl. Enige maatschappelijke aspecten van het specialisme voor longziekten. Openoaie les, gehouden bij de aan vaarding van het ambt van lector in de longziekten aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen op Vrijdag 9 Mei 195? door dr. N. G. M. Orie. 22 biz. Uitg. J. B. Wolters, Gro- ningen-Djakarta. de Duitse bladen en kringen van de Duitse politiek en de Duitse economie gevoerd, want reeds de voorganger van Freitag, Christian Fette, had verleden zomer door aanspraak te maken op de politieke leiding in de staat grote be zorgdheid verwekt. Men had gehoopt, dat Freitag met openbare verklaringen iets voorzichtger zou zijn dan Fette. Nu weet men, dat hij juist op het meest precaire punt. namelijk de politieke positie van de vakbeweging, voor Fette met onderdoet. Dit is daarom ook een zorgwekkend feit, omdat de bondsminis- ter van justitie, Dehler van de conser vatieve Duitse Partij, reeds verscheidene keren de D.G.B. heeft aangevallen. Naar aanleiding van de laatste dreigementen van de D.G.B.. bepaalde eisen door sta kingen duidelijk te onderstrepen, repli ceerde hij j.l. Maandag met een verwij zing naar het wetboek van strafrecht! Want zo argumenteert Dehler, wie licht zinnig gaat staken en daardoor een druk op het parlementaire leven wil uitoefe nen, kan de gevangenis ingestuurd wor den. De D.G.B., die overigen al gewend is ge raakt aan de krachtige taal van Dehler, vond dit toch te grijs en het hoofdbestuur gaat zich nu beraden over de door Dehler'* woorden ontstane situatie. Omdat het voor de D.G.B. niet gemakkelijk is, op de gedane verklaringen terug te komen, d.w.z., de gehele tactiek in het politieke leven te veranderen, moet men met een toeneming van de spanning tussen rege ring en D.G.B. rekenen. Bovendien zal het parlement ook niet afzijdig blijven. In 1951, had de D.G B. al eens met een algemene staking gedreigd, om de wet op de medzeggenschap in de kolen- en staalindustrie in het parlement te doen aannemen. Adenauer heeft toen zonder „medezeggenschap" van het parlement een compromis bereikt. Dit heeft het parlement destijds niet erg prettig ge vonden en het zal zich daarom nu niet meer laten intimideren. Aan de andere kant was de toenmalige D.G.B.-voorzit ter Boeckler kalmer dan de tegenwoor dige. Ook deze factoren zullen ertoe bij dragen, dat de fronten aan weerskanten harder worden. Zoals de meeste z.g. historische woorden, is ook het „L'état c'est moi" nooit werkelijk gesproken. De enige uit spraak, die men gemeenlijk van de zon nekoning kent, heeft hij nooit gedaan. Red. (Van onze correspondent) De Nederlandse Bond van Verenigingen van Postzegelverzamelaars heeft Arnhem uitgekozen als de plaats waar zij haar cen trale bibliotheek za vestigen. Jeze biblio theek is een unicum in ons land. Men vindt een dergelijke instelling verder alleen m München, Berlijn, Bern, Frankfurt, Londen- New York, Stockholm en Wenen. De bibliotheek te Arnhem bevat duizen den boekwerken, waarin de belangstellende alles kan vinden ^vei elke postzegel ter wereld. Ook over falsificaties en over het postwezen in het algemeen, zelfs van voor de tijd dat postzegels gebruikt werden betaling van de vrachtkosten voor het over brengen van brieven. Verder bevat de bibliotheek philatelisti- sche handboeken, tijdschriften, brochures en catalogi. Men kan er ook nog het eerste nummer zien van he in 1884 gestichte eerste Nederlandse tijdschrift voor postze gelkunde. De bibliotheek wordt voorlopig onderge bracht in een dependance van de openbare leeszaal. Over een half jaar hoopt de Ne derlandse bond deze unieke instelling waar diger te huisvesten. Leden van een erkende vereniging van postzegelverzamelaars kun nen er boeken e.d. lenen, maar ook niet- leden krijgen voorlopig één avond per weefc gelegenheid de bibliotheek te raadplegen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, za' Dinsdag het wetsontwerp ter ratificatie van het Europese Defensieverdrag aa" het parlement voorleggen. De oppositie zegt dat het verdrag in strijd met de grondwet is. In de commissie, ingesteld door h®* Centrum voor Staatkundige Vormi"*J om rapport uit te brengen over d* staatkundige eenheid der Katholieke"» heeft alsnog zitting genomen dr. Gerats M.S.C. uit Limburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 8