OOST DUITSLAND wordt volledig gebolsjewiseerd Liquidatie van Grotewohl op hande „In één week meer een ander mens in meegemaakt dan zijn hele leven'' Egyptische communisten bij samenzwering betrokken an loopjongen Tien doden bij de Grote Prijs van Argentinië Drie doden, één zwaar en twee licht gewonden. Tot hoofd en hart WEST-DUITSE MINISTER KAISER VOORSPELT: Polen protesteert bij de,V.S. Mutaties in de Romeinse Curie Echtpaar om het leven gekomen kS KAPITEIN VAN „KLIPFONTEIN" IN ONS LAND Lof voor gedisciplineerdheid van de bemanning en de liefderijke ontvangst op de Bloemfontein Castle Geen opstand in „optima forma TOT KARDINAAL Navigatie goed en veilig Ned. vlieger in de V.S. verongelukt Auto in volle vaart tegen huis Ijs neemt af J\ MAANDAG 19 JANUARI 1953 o 76sfe JAARGANG No. 25585 een radiorede, uitgezonden naar Oost-Duitsland, heeft de West-Duitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Jakob Kaiser, gisteren voorspeld, dat de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl, weidra in de communistische zuivering in de Russi sche zone betrokken zal worden. Volgens hem zouden Grote wohl en alle andere niet-communisten van 't Oost-Duitse regime »9eliquideerd worden ais het communistische stelsel ze niet meer etalage nodig heeft." „En de communisten schijnen thans te hebben beslist dat de tijd gekomen is voor de totale bolsjewi- Sering van de Russische zone", vervolgde Kaiser. In een com mentaar op de arrestatie van de gewezen Oost-Duitse minister Van Buitenlandse Zaken Dertinger, zeide hij: „Dertinger had zijn r°' gespeeld. Hij was, in politiek opzicht, voor de communisten tot a'val geworden. Per dag 800 vluchte lingen na^r W.-Berlijn Wegens neerlaten van spionnen Ike's installatie over de radio Kolendampvergiftiging Inwisseling van 25-gld.- biljetten Tot 31 Januari '53 Internationale Bidweek Gevangenisoproer in Amerika Gewoon naar school Koreaans plan voor verdediging in het Verre Oosten? Amerikaans vliegtuig neergestort Ook reddingsvliegtuig stortte in zee Ros Lederen Jassen f 125.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIDS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Do echtgenote van de in ongenade gevallen Oost-Duitse minister van Be- °°rrading, mevrouw Hamann, die kort Sleden, met haar vier kinderen, naar r'est-Berlijn is gevlucht, heeft via het jWnerikaanse radiostation in West-Ber- hn een beroep gedaan op de Oost-Duit- e minister van Justitie, Max Fechner, m stappen te doen ten behoeve van ^aar echtgenoot. Hamann is in Decem- geschorst en vervolgens gearresteerd. I?1 J Wordt verantwoordelijk gesteld voor es*aande moeilijkheden op het ge- van de levensmiddelenvoorziening. nem is „sabotage" ten laste gelegd. In West-Bcrlijn arriveren thans dage- hjks ongeveer 800 vluchtelingen uit de polen heeft op 16 Januari bij de V.S. Geprotesteerd tegen „de brutale schen- ^'hg van het Pools territoir op 4 No vember 1952 door een vliegtuig van de Amerikaanse strijdkrachten. De nota ^«testeert voorts tegen „de organisatie v*an agressieve spionnage en ondermij- •dngswerk op Pools gebied" en eist dat de Amerikaanse regering onmiddellijk aar optreden in deze, dat ten nadele K van de Poolse staat, zal staken. jHe nota beschrijft in bijzonderheden jt neerlaten van twee spionnen op 4 j^ovember boven Polen, die in West- tsland waren opgeleid. Zij beschul- St generaal Bradley van het ontvan- van een plan „Volcano", volgens ^Welk spionnen zouden aangeven, „.e!ke doelen in Polen in geval van oori, t? hoe og gebombardeerd moesten worden en waar op grote schaal sabo- u Se. moest worden gepdeegd. Dit plan jjg ijst, volgens de nota, dat de Ameri- s^®hse militairen voornemens zijn. vele te en industriële centra van Polen Verpulveren. Oostelijke zone van Duitsland. Het on afhankelijke West-Berlijnse dagblad „Morgenpost" heeft de West-Berlijnse autoriteiten verzocht geen asyl te ver lenen aan Oost-Duitse functionarissen die, tengevolge van de huidige zuive ring, naar West-Duitsland zijn uitgewe ken. Het blad is van mening dat déze uitgewekenen mee hebben geholpen aan het opbouwen van een terreurstelsel in Oost-Duitsland. Intussen heeft de voorzitter van de Oost-Duitse christen-democratische partij, Otto Nuschke, die waarnemend premier is, Zaterdag in een verkla ring, die is gepubliceerd in het partij- dagblad ..Neue Zeit" gezegd dat de C.D.U „de communistische gelederen zal sluiten en de afgezette minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger, die is gearresteerd onder beschuldi ging van een „spion van het Westen" te zijn, uit de partij zal worden ge stoten". Nuschke is een van de drie C.D.U.-leden, die nog in de Oost-Duit se regering zitting hebben. Hij schijnt echter intussen nu zelf ook in onge nade te zijn gevallen. Naar Zaterdag in Joodse kringen te Wenen verluidde, zou de president van de Joodse gemeenschap in Hongarije, Lajos Stoeckler, gearresteerd zijn. De politie zoin zijn woning en in de kan toren van de gemeenschap belangrijke bedragen in dollars en Zwitserse francs aangetroffen hebben. Het officiële Bulgaarse persbureau heeft mefegedeeld, dat vandaag een pro ces zal beginnen tegen tien spionnen, „die voor het Amerikaanse spionnage- centrum in Turkije hebben gewerkt". Zij worden er van beschuldigd gewerkt te hebben aan een tegenrevolutie. die gewapende steun uit het buitenïnd zou ontvangen. Georg Dertinger, de Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken die in onge nade gevallen is In verband met de installatie van Gen. Eisenhower als president van de V. S. zullen morgen via diverse radiostations ooggetuigeverslagen worden uitgezonden. De K.R.O. zal morgenavond om kwart vóór zes over Hilversum II (298 meter) een rechtstreekse uit zending geven van een gedeelte der officiële plechtigheden. Verder zullen de BBC over de 41 en de 48 meter-band en de Ameri kaanse zenders over de 13. 16, 19 en 25 meter-band tussen kwart vóór zes en zeven uur ooggetuigenversla gen uitzenden. VATICAANSTAD, Zaterdagavond. De H. Vader heeft in aansluiting op de kardinaalsverheffing van een aantal kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders van de Romeinse Curie een aantal be noemingen bekend gemaakt van kerke lijke functionarissen. Pater Acacio Cous- sa, van de orde van de H. Basilius, is benoemd tot assessor voor de Oosterse Kerk in de plaats van Kardinaal Valerio Valeri, die Prefect is geworden van de Congregatie voor de Religieuzen. Kar dinaal Alfredo Ottaviani, die tot aan zijn kardinaalsbenoeming assessor was van de Congregatie voor het H. Officie, is ver- hev entot Pro-secretaris. De Pauselijke Nuntius in Bern Mgr. Philippo Bernar- dini volgt Celso kardinaal Costantini op als secretaris van de Congregatie de Propaganda Fide. (Van onze correspondent) In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het Noord-Limburgse dorp Horst- America het echtpaar J. Duykers in zijn boerderij door kolendampver giftiging om het leven gekomen. Het tragische ongeval werd Zaterdagmor gen door de enige zoon ontdekt. In de slaapkamer van zijn ouders trof hij zijn vader levenloos voor het bed. Zijn moeder lag dood op het bed. Het overleden echtpaar had de avond voor het ongeluk de haard in de huiskamer opgevuld en dicht gezet. Vervolgens begaf het zich te rusten in de naast de huiskamer gelegen slaap kamer en liet voor de warmte de ver bindingsdeur open staan. Vermoed wordt, dat de schoorsteen door een of andere nog nader te onderzoeken oor zaak verstopt is geraakt met het be kende noodlottige gevolg. Wij maken er onze lezers op attent, dat op 31 Januari 1953 de termijn ein digt, waarbinnen de uit de circulatie genomen bankbiljetten van f 25.model 1945, met meisjeskoppen, bij de bijbank, agentschappen en correspondentschappen van de Nederlandsche Bank ter inwis seling kunnen worden aangeboden. Na deze datum is inwisseling nog uit sluitend mogelijk bij het hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank te Amster dam. Na „de ongelukkigste reis die hij in zijn loopbaan als zeeman ooit heeft gemaakt" is Zaterdagmiddag met het lijntoestel van de K.L.M. uit Zuid-Afrika in dichte mist op Schiphol geland kapitein J. H. Oosterhuis, gezagvoerder van de 8 Janu ari bij de kust van Portugees Oost-Afrika gezonken „Klipfontein". Nog niet bekomen van de doorgestane emoties, diep geschokt over het verlies van wat een gezagvoerder tot zijn dierbaarste bezit rekent, zijn schip, maar verheugd over de wonderbaarlijke redding op een moment, dat hij de dood reeds voor zijn zas.' "rukte de kapitein, die als eerste lid van de bemanning der vergane p on ein in het vaderland is teruggekeerd, dankbaar zijn vrouw en zoon aan de borst. Volgens de „Daily Telegraph" zou de ^Ussische minister voor Staatsveiligheid "akoemof ontslagen zijn terwijl het biet onmogelijk wordt geacht dat hij ^arresteerd is. Abakocmof is de naaste bewerker van Beria. ^OJan.: Terugkeer der Anglikaan.se Kerk tot het gezag van de Paus. De waarnemend stafchef van het Egyp tische leger, kolonel Ahdel Nasser, Egypte's „tweede sterke man" heeft Zaterdag ver klaard, dat de ontmaskerde samenzwering was beraamd door communisten en Waf- disten. Zes communistische bladen in Egypte zijn verboden en een aantal com munistenleiders is gearresteerd. De samenzwering beoogde evenwel volgens premier Naguib geen staats greep in „optima forma". De arrestaties hadden echter tot doel gehad te voorko men, dat de beweging ernstige vormen zou aannemen. Het speet de generaal, dat een aantal legerofficieren ter bevordering van persoonlijke belangen gepoogd had te doen twijfelen aan het huidige bewind. De politieke partijen aldus Naguib heb ben misbruik gemaakt van de toegevend heid der regering door het propageren van klasse- en religieuze tegenstellingen. Kolonel Nasser deelde Zaterdagavond nog mede, dat tegen 23 Januari de dag waarop Naguib zes maanden aan het be wind is een opstand was beraamd. Hij Lange tijd is Amerika het land der onbegrensde mogelijkheden ge feest en heeft het de rest van de wereld verbijsterd met zijn verhalen over krantenjongens, die multi-millionnair werden. Maar verleden week heeft de Katholieke Kerk getoond, dat men om een dergelijke fantastische carrière te maken zij het dan in bovennatuurlijke zin niet slechts op °e States is aangewezen. Tijdens het geheim consistorie van vorige week Maandag heeft de H. yader immers Mgr. James Francis Aloysius Mclntyre, de aartsbisschop Van Los Angeles, tot het kardinalaat verheven, die in het jaar 1900 als loop jongen in dienst trad bij een New Yorkse effectenmakelaar. Hij is de zoon an Ierse ouders en woonde een groot deel van zijn leven in New York 6'gens tussen de 28e en de 58e straat. Toen hij nog pas tien jaar oud was atierf zijn moeder en drie jaar later kwam hij in dienst op een makelaars kantoor. James Mclntyre had zich een omvangrijke dagtaak gesteld. Des intends diende hij al vroeg de Mis in de Stephanuskerk, rende de hele nag verder op en neer met boodschappen voor zijn baas, om dan 's avonds eens lessen te gaan volgen op een avondlyceum. 1 Toen hij zestien was trok zijn werkkracht de aandacht van een make aar, <jje ^em een ^aan aanbood als acquisiteur en gaandeweg verbeterde J zijn positie. str Dlotseling echter deed de jonge Mclntyre een andere keus. Hij gaf Wall- Priet °P en deed zijn i^ede in't bisschoppelijk seminarie teneinde voor het katheHrSChap te wor.1en opgeleid. Vijf jaar later volgde in de St. Patricks- kor2 a?i van New York zijn priesterwijding door Z.E. Patrick wijlen M Hayes. om in Iq^d311 25 ïaar wijdde h!.i zich aan de zielzorg in en rond New York An 'l ia4° door de Paus te worden benoemd tot Aartsbisschop van Los rniSf waardoor hem de geestelijke leiding werd toevertrouwd over rn een millioen katholieken. het nij hoorde, dat hij tot het kardinalaat verheven was, kon hij dishe.vET ks Bdoven en toen men hem vroeg waarom hem deze waar van Loc a S veriycnd, antwoordde hij: „Ik denk, omdat ik aartsbisschop ben stad v IJ§eles"- Hij zeide van mening te zijn, „dat de H. Vader meer de na=„ Tn "ünze Lieve Vrouw der Engelen" zoals haar volledige naam s"horpVlntyreJ.g SP3anS heeft willen eren dan aartsbis- verklaarde voorts, dat Naguib drie jaar zal regeren en dat in die tijd een parlement zal worden ingesteld, dat een grondwet moet ontwerpen. Het Egyptische kabinet heeft Zaterdag avond in een speciale zitting premier Naguib toegestaan nog een half jaar met bijzondere volmachten te regeren. De besluiten, die genomen werden tussen 23 Juli en 10 December 1952 (de dag waar op de oude grondwet werd ingetrokken) werden tevens gelegaliseerd. Ook is een aantal maatregelen genomen teneinde de ontbinding der partijen te verwezenlij ken. De financiële middelen der ontbon den partijen zullen in beslag worden ge nomen en voor liefdadige doeleinden worden besteed. Er zullen geen nieuwe partijen gesticht mogen worden. Radio-Caïro heeft inmiddels de arrestatie van ex-koning Faroek's neef, Prins Abbas Halim, en van de gewezen secr.-generaal van de Wafd Screg el Din, bevestigd. Ook zij waren bij de samenzwering betrokken. De gearresteerden zullen binnenkort voor een militair gerechtshof worden gedaagd. De Egyptische autoriteiten hebben mede gedeeld drastisch te zullen optreden tegen de buitenlandse mogendheid, wier hulp door de samenzweerders is ingeroepen. In de Western State Prison te Pitts burg in de V. S. is gisteravond een op roer uitgebroken. Vrijwel alle gevange nen, ruim 1100, nemen aan een oproer deel. Zij hebben vijf cipiers gegijzeld, en een gedeelte van het gebouwencom plex in brand gestoken. Een der cipiers werd later in de avond vrijgelaten. Alle beschikbare politie- en brandweermannen uit de omgeving werden naar de gevangenis geroepen. Na de consternatie over het zinken van zijn schip met de redding in vijf reddingboten van alle 116 passagiers en 119 leden van de bemanning, na een week van weinig of geen slaap om daar na in Beira alle zaken voor het verdere vervoer der passagiers te regelen, na een allerongelukkigste vlucht op Woensdagavond met een Portugees vliegtuig naar het wat Zuidelijker ge legen Lourenco Marques, waarbij een noodlanding met buikvlucht moest wor den gemaakt in een moeras, na de vol gende morgen door het moeras gewaad te zijn en daarna drie uur gelopen te hebben naar de dichtstbijzijnde Portu gese Chai Chai-post, na een tweede, ditmaal geslaagde vlucht op Donder dagmiddag van daar uit naar Lourenco Marques, na een avontuurlijke autorit door de onherbergzame streken van Mozambique en Transvaal, die de ge hele nacht duurde en die Vrijdagmorgen in Johannesburg eindigde, waar hij twee uur later in het KLM-toestel voor Schiphol stapte, is de door zijn directie met spoed teruggeroepen kapitein Oos terhuis tenslotte dodelijk vermoeid in Nederland teruggekeerd. Doch zelfs op het laatste deel van zijn reis deden zich moeilijkheden voor., In Rome vernam men, dat West-Europa onder dichte mist verborgen lag. Het kostte enig oponthoud, doch Zaterdag middag steeg het toestel toch op naar Frankfurt. Hier was landing onmoge lijk, voort ging de vlucht naar Amster dam. Ook Schiphol zat dicht, doch de piloot slaagde er in zijn machine dwars door de mistflarden heen veilig aan de grond te zetten. „Ik heb inderdaad in één week tijds meer meegemaakt, dan een ander mens in zijn hele leven," zo zei kapitein Oos terhuis tot de pers. Zeer ontstemd over de berichten, die Kapitein Oosterhuis geeft de di recteur van de V. N. S., de heer G. W. Bakker, uitleg van zijn beleve nissen met de Klipfonteindie nabij Mozambique vergaan is. hy in buitenlandse bladen over de ramp met de „Klipfontein" had gelezen, be gon de kapitein allereerst met een door liem opgestelde verklaring voor te lezen: De gezagvoerder is van tien uur af tot het ongeluk toe steeds op de brug ge weest. Persoonlijk heeft hij de naviga tie geleid met behulp van de stuurlie den. Deze navigatie is goed en veilig geweest. Over de aard van het voor werp, dat zich onder water bevond en waarop de „Klipfontein" gestoten is, is niets bekend. Aan de gedisciplineerdheid der be manning is het te danken, dat allen van boord veilig en zonder enig letsel over gebracht zijn naar de „Bloemfontein Castle". Aan boord van dat Engelse schip is alles gedaan om de schipbreukelingen liefderijk te ontvangen. Alle pogingen om de „Klipfontein" nog te redden, op welke manier dan ook, zijn jammerlijk doorkruist, daar het schip zo snel is ge zonken. Na deze verklaring antwoordde kapi tein Oosterhuis op een kruisvuur van vragen. Wat de „Klipfontein" aangaat, deze is volgens de kapitein gezonken in water, dat ter plaatse vijftig meter diep is. Bij de ondergang is zij op stuur boordzijde komen te liggen. Het zal uiterst moeilijk zijn nog wat te bergen. „Het hele drama speelde zich bin nen drie uur af," zo vervolgde hij. „Het van boord gaan geschiedde bij zonder ordelijk. Aanvankelijk was ik van plan met een aantal leden van de bemanning in een redding boot terug te keren. Wij hadden hoop, dat het schip niet zinken zou en dat het opgesleept zou kunnen worden. Vóór we het ons echter hadden gerealiseerd, verdween het in de golven Tussen het moment, waarop ik als laatste van boord ging en dat waarop de „Klipfon tein" wegzonk, lagen slechts 22 mi nuten." „Wat heeft u het ergste van al deze gebeurtenissen geschokt?" (Vervolg op pag. 3) Prinses Margriet is vanmorgen op haar tiende verjaardag gewoon naar school gegaan. Bij de school werd zij door haar vriend jes en vriendinne tjes opgewacht en toegezongen. Offi cieren, onderoffi cieren en man schappen van het Kamp „Margriet" te Wezep Gld hebben hun jarige naamgenote een unieke verrassing bereid. Zij lieten door een Zwolse banketbakker een enorme taart ver vaardigen van bijna een meter in het vierkant, waarop van marsepein het gehele gebouwen complex van het gebouw natuurge trouw was nage bootst. Vandaag is deze taart in het Paleis Soestdijk aangeboden. Tijdens de eerste auto-race in 1953 zijn Zondagmiddag in Argentinië tien personen, onder wie twee kinderen, om het leven gekomen. Voorts zijn in de ziekenhuizen te Buenos Aires nog tien zwaar- en twintig lichtgewonden opge nomen. De meeste zwaargewonden heb ben een schedelbreuk opgelopen. Allen zyn het slachtoffer geworden van een tragisch ongeval, toen de Italiaanse cou reur Farina met zijn wagen uit de bocht vloog en midden in het publiek terecht kwam. Het is tot nu toe onbekend, wat pre- Tengevolge van een ongeval met een „2 hunderjet is Zaterdag in Amerika om het leven gekomen de eerste luite nant-vlieger G. M. J. Adang uit Eind hoven. Het 27-jarige slachtoffer was on gehuwd. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmor gen op veertig mijl ten Zuid-Oosten van Phoenix in de staat Arizona. De eerste luitenant-vlieger Adang ontving zijn vliegopleiding op de vliegbasis Luke. Na het behalen van zijn brevet aldaar, genoot hij een opleiding voor straalja gervlieger. (Van onze correspondent) In de nacht van Zaterdag op Zondag is een vier persoons Simca met zes in zittenden op de Teteringse dijk in Breda in volle vaart tegen een winkelpand gereden, waardoor drie personen wer den gedood, één zwaar gewond en twee licht gewond. Alle inzittendeii waren jongelui, zes vrienden, die van een ver jaardagspartij in Gilze kwamen, op weg om de twee Bredanaars onder hen naar huis te brengen. Ter plaatse maakt de Teteringsedijk een bocht naar links. De chauffeur, de 21-jarige A. Koopman uit Nijmegen, reed echter rechtdoor. Met een geweldige klap kwam de kleine auto tot stilstand. De gevolgen waren ontzettend. De politie moest de inzittenden bevrijden. De chauffeur bleek op slag te zijn ge dood. Drie zwaargewonden en twee lichtgewonden werden overgebracht naar het Sint Ignatius-ziekenhuis, na dat twee doktoren, dr. Hermans en diens zoon, de eerste hulp en een kape laan van de St. Josephparochie geeste lijke bijstand hadden verleend. Kort na de aankomst in het zieken huis overleed de 23-jarige J. Aarts uit Gilze. Zondagmiddag om drie uur be zweek het derde slachtoffer, de 19-ja- rige P. Klaasen uit Breda aan zijn ver- Anderen hebben van ons nodig, wat wij allen van elkaar nodig hebben: liefde wondingen. De zwaargewonde is de 23- jarige H. Brouwers uit Gilze. De 18- jarige P. van Woensel uit Breda en de 23-jarige J. Sprangers uit Gilze werden licht gewond. De verlichting op de plaats van het ongeval is uitstekend. Het winkelpand is voor het verkeer goed zichtbaar. Er hing echter een dichte mist. Mogelijk is de chauffeur misleid door de weer spiegeling van zijn koplampen m de étalageruit, maar hieromtrent_ staat niets vast. Alle inzittenden,, buiten de chauffeur, werden bewusteloos uit de wagen gehaald. Er was een remspoor van twintig meter. Er moet met grote snelheid gereden zijn. Volgens welingelichte Zuid-Koreaan- se kringen is president Syngman Rhee van plan het inititief te nemen voor de oprichting van een stelsel voor gemeen schappelijke beveiliging in het Verre Oosten. Hiervoor zou hij aan zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Pjong Jon Tae, die op 20 Januari de installa tie van Eisenhower zal bijwonen, op dracht hebben gegeven op zijn terug reis te Manilla besprekingen met de Philippijnse President, Elpido Quirino, te voeren en te Taipeh op Formosa van gedachten te wisselen met generaal Tsjang Kai Sjek. cies de oorzaak is van het ongeval, maai ooggetuigen beweren, dat de Italiaan, die een ronde op de leidende Ascari achter lag, bij het passeren voor een andere deelnemer moest uitwijken en in de bocht de macht over het stuur kwijt raakte. Men is het er in de Ar gentijnse hoofdstad over eens, dat de onvoorzichtigheid van het publiek, om zich dichter bij de baan te begeven dan de afzetting, mede oorzaak is van de droevige gevolgen van het incident met de Ferrari van de wereldkampioen 1950. Bijna was nog een tweede ongeluk ge beurd, toen van de wagen van Manzon een wiel afliep, maar vlak voor een grote groep toeschouwers, die zich ook al voor een gedeelte op de baan bevon den, kon de Fransman zijn Gordini tot staan brengen. Van Amerikaanse officiële zijde is vanmorgen te Hongkong medegedeeld, dat een uit Hongkong naar Formosa ver trokken Amerikaans marinevliegtuig Zondag j.l. door communistische lucht- doelartillerie, opgesteld op eilandjes ter hoogte van de Zuid-Chinese haven Swa- tow, omlaag is geschoten. Het toestel, een tweemotorig „Neptune"-patrouille- vliegtuig, dat dertien inzittenden had, is in zee gestort. Vanuit Okinawa werd een reddings vliegtuig gezonden, dat, naar te Hong kong wordt vernomen, in de omgeving van het wrak van het beschoten toestel, eveneens in zee is gestort. Volgens niet-officiële berichten heb ben Amerikanen daarop een tweede reddingsvliegtuig uitgezonden, dat door een niet geïdentificeerd toestel werd aangevallen en beschoten. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: Hier en daar tijdelijk mist. Over wegend droog weer met enkele plaatselijke opklaringen. Zwakke tot matige Noord-Westelijke wind. Iets minder koude nacht. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 8.3717.06. Maan op: 10.26. Het ijs in Nederland is door de dooi geleidelijk aan het afnemen. De kanalen in het Noorden van het land zijn, op enkele kleine vaarten in Drenthe na. goed bevaarbaar. Op het IJsselmeer komt boven de lijn EnkhuizenStavo ren open water voor, behalve voor Sta voren en Kornwerderzand. Beneden de lijn EnkhuizenStavoren is overal nog middelzwaar vast ijs, behalve voor de Ketelmond, die open is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1