Heemstede krijgt rioolwater zuiveringsin rich ting Project van ruim 150 woningen staat op stapel Bloemendaal hield in 1951 half millioen over HEUGLIJKE DAG VOOR SANTPOORTS JEUGD Tariefsverhoging electra te verwachten f1.890.000.- Conferentie Sint Yincentius honderd jaar Woningbouw in Bloemendaal Kapitaalswerken Veertien maal Enny Mols—de Leeuwe Parijs 1890 Feest in parochie Sint Bavo te Heemstede Opmerkingen van fin. commissie Samenwerking met provincie S. van Waardenburg eervol ontslagen Aalmoesenier Plantinga steekt eerste spade voor jeugdhuis in de grond in HERINGA &WUTHRICH Besteldienst ABC MAANDAG 19 JANUARI 1953 PAGINA 2 Kapitaalswerken De politiekosten Drie uur op stap in Haarlemse Stadsschouwburg WASSERIJ DUYN Nazorg kinderverlamming R.K. Verenigingsgebouw ELECTHISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES KOPEREN PRIESTER- FEEST Pater Schoonebeek S.C.J. VLAM IN DE PAN Dame krijgt kokende olie over haar benen DAME AANGEREDEN Beroofd van haar tasje 9-jarige jongen liep zware hersenschudding op Burgerlijke Stand „Peterton" sigaren Haarlemse politie dacht afin bezettingsjaren LAATSTE NIEUWS Gouverneur N.-Guinea Waterpolo Z ANDVOORT Cabaret Dwaasheden een geslaagd feest Voor goed en billijk vervoet Aanrander gegrepen Splitsing R.K. scholen Kapelaan J. Plantinga naar Wassenaar Waterstanden In ons blad van Zaterdag schreven wij reeds dat de begroting van de gemeente Heemstede voor het jaar 1953, welke thans door B. en W. aan de raad is aange boden, een tekort aanwees van ongeveer een halve ton. De regelmatige verhogingen van de uitgaven werden voorheen meestal opge vangen door vrflwel gelijke verhogingen van de inkomsten. Thans is dit niet het geval. De normale uitgaven van de gewone dienst zijn reeds f 52.000 meer dan de ontvangsten. Daarnaast is onder de post „onvoorziene uitgaven" voor mogelijke hogere uitgaven voor het middelbaar onderwijs nog f 23.000 extra geraamd, zodat het^ werkelijke nadelige saldo zelfs f 75.000 bedraagt. Om de begroting sluitend te doen maken wordt dit bedrag uit de z.g. saldi- reserve geput. Deze reserve, welke eind 1952 ruim f 275.000 bedroeg, is gevormd uit de batige saldi van de gewone dienst van vorige dienstjaren. Bezwaren tegen beschikking over deze reserve kunnen niet bestaan omdat daardoor het gemeen telijk vermogen niet wordt aangetast. (Hierin is begrepen f 24.500 voor eer ste inrichting). Bouw 16 woningen aan de Chopinlaan (onderdeel van het plan van 98 middenstands woningen) f 269.000. Terugontvangst wegens rijkspremie f 69.000. Blijft f 200.000. Kapitaalvestrekkingen voor uitbrei ding van het Gasbedrijf f 73.000; Duin waterbedrijf f 20.000; Electriciteitsbe- drijf f 181.000. Tezamen f 274.000. Naast deze bedragen zullen op reeds door de raad beschikbaar gestelde cre- dieten dit jaar de volgende bedragen moeten worden uitgegeven: Voor de rioolwaterzuiveringsinrich ting f 450.000; voor het hoofdstamriool naar de Glip f 365.000; voor de bouw van 36 woningen nabij „Het Oude Slot" f 531.000. Totaal 1 890.000. Hiervan voor rendabele werken f 1.005.000.en voor onrendabele werken f 885.000. Rekening houdend met de afschrij vingen op de bestaande kapitaalswer- ken, welke voor 1953 op bijna f 365.000 zijn geraamd, kan worden gezegd, dat het totaalbedrag van de investeringen der gemeente Heemstede in 1953 met bijna 1% millioen gulden wordt uitge breid. De gehele opzet van de Heemsteedse begroting wijst op een voorzichtig fi nancieel beleid. B. en W. delen aan de raad mee dat de mogelijkheid bestaat dat het tekort nog wel kan meevallen omdat bij mogelijke inuwerkingtreding van de nieuwe wet op het kleuteronder wijs een rijksbijdrage van f 30.000 voor dat onderwijs te verwachten is. De huidige regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten geeft het college van B. en W. blijkens hun nota aan de raad een on bevredigend gevoel. De rijksuitkerin gen, die volgens volkomen verouderde gegevens zijn vastgesteld, zijn niet ver hoogd, terwijl de lasten der gemeenten (zeer dikwijls als gevolg van rijksvoor schriften) voortdurend stijgen. Aan uitkering uit het gemeentefonds wordt een bedrag van f 607,500 geraamd. Daarnaast kan van het rijk nog een be drag van f 348.000 worden ontvangen wegens compensatie van het vervallen der ondernemingsbelasting. In de baten op de gemeentebegroting zijn, zoals gebruikelijk, verwerkt de winsten van de bedrijven. Deze winsten zijn als volgt geraamd: Electriciteitsbedrijf f 101.120 (1952: f 93.546,18). Gasbedrijf f 84.550 (1952: 66.915,19). Duinwaterbedrijf f 17.076 (1952: f 19.581,76). Voor kapitaalswerken zal in 1953 f 1.890.000 worden uitgegeven. In de begroting worden bedragen voor een aantal belangrijke kapitaalswerken geraamd. De uitbreiding van het Gezondheids huis zal van dit jaar nog een uitgaaf vergen van bijna f 70.000. De door de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie in het uitzicht gestelde volledige vergoeding van de kosten van gemeentepolitie is nog steeds geen werkelijkheid geworden. Deze vergoeding blijkt voor Heemstede, ondanks het voordeel van een vrijwel onbelast politiebureau, onvoldoende te zijn. Uit een in de begroting opgenomen zeer duidelijk overzicht van de politie kosten blijkt, dat van het totaalbedrag van deze kosten ad t 237.000 (of f 9.50 per inwoner) ruim f 26.000.niet door het Rijk wordt vergoed (vorig jaar f 27.000). In de politiekosten zijn niet begrepen de ruim f 20.000, welke in verband met De lauweren, die Enny Molsde Leeuwe mocht oogsten met „De appels van Eva", in welk stuk zij de gehele avond: alleen op het toneel is en een reeks types tot leven brengt, is voor haar aanleiding geweest een nieuwe tournee „op haar eentje" te beginnen. Haar keuze is gevallen op „Parijs 1890"', een solospel in 14 taferelen door Corne ll Otis Skinner, in de Nederlandse be werking van Charles Dumont. Dit weekend is zij daarmede opgetreden in de Haarlemse Stadsschouwburg en er dient onmiddellijk aan te worden toege geven: met groot succes. De vertoning was bont en fleurig, niet het minst door de kostelijke décors van de firma Bey- ne, en de prettige muzikale begeleiding van Wouter Denijs. Dat Parijs van 1890 met de cancan danseressen van de „Moulin Rouge", de cabaretiers met de gewaagde liedjes en de escapades van de haute volée staat als bijzonder frivool in de annalen ge boekt, ook al zouden de bezoekers van toen nu de handen voor de ogen slaan. Maar evenals vandaag woonden in die dagen buiten het uitgaanscentrum ook gewone hardwerkende mensen in deze stad der steden, mensen met hun lief en leed, hun verlangens en teleurstel lingen. Hoewel in „Parijs 1890" de na druk wordt gelegd op het ondeugende, is toch nergens het menselijke verdron gen door het kunstmatige banale. Ge. waant u in een Parijse schouw burg aan het eind van de vorige eeuw als het pluche gordijn opgaat. Het scherm vol affiches, getrouwe copieën van toen, houdt u tussen de scènes voortdurend bezig en de gaslampen naast de loges uit die dagen brengen de toeschouwer mede in de sfeer. Er wordt achter de schermen gebonkt, le rideau se léve en Enny Molsde Leeuwe neemt u mee naar de Champs Elysées, waar zij achtereenvolgens een min op een bank voorstelt, een Parisienne uit de „grote wereld" en een hertogin, gezeten in een duur rijtuig, de Spaanse danseres „La Belle Conchita" en een „moderne sportvrouw" op de tandem. Een mengel moesje van Engels-Frans-Nederlands heeft de vrolijkheid er al ingebracht, die ten top stijgt als een echte lucht ballon haar naar hoger sferen brengt. In het tweede deel verschijnt zij o.a. als heilige in een nis van de „Notre Da me" (wat 'n uitzicht!), als gillende was vrouw, een Engelse schooljuffrouw, een minder fatsoenlijke dame en als de vrouw van een Joodse professor. De laatste scène werd diep treffend door de actualiteit. Het Joodse gezin werd lastig gevallen, omdat Dreyfus, de Jood, hoogverraad zou hebben gepleegd. De vrouw verzucht, dat Parijs toch het symbool der vrijheid is en zij vraagt zich af waarom de Jood vervolgd moet worden. Met de Marseillaise en een ont roerende ontknoping wordt dit tafereel besloten. Na de pauze doet de actrice tussen twee minder geslaagde frivole scènes op Montmartre opnieuw een beroep op het sentiment door haar creatie van de Duitse leeuwentemster uit circus ,.Mé- drano", die haar lievelings-leeuwin ge dood weet door haar helper, en daardoor zelf het leven moet laten. Wat uit de toon, wat overdreven, maar een prach- tige aanleiding voor mevrouw Mols om haar veelzijdig talent te demonstreren Het hoogtepunt bereikt zij met haar imitatie van de eens zo beroemd diseu- se-a-voix Yvette Guilbert. Op waarlijk treffende wijze zingt zij ,.A Saint La- zare" van Aristide Bruant en „Mada me Arthur" van Yvette Guilbert. De verschillende taferelen krijgen door het parlando een zekere binding, maar de- types zijn stuk voor stuk ori gineel en raak. Een bos seringen, crie de vermoeide actrice aan het eind der voorstelling werd overhandigd', vertolkte zeker de gevoelens van de zaal. We zijn echt drie uur lang in Parijs geweest, het onsterfelijke Parijs, waarvan Enny Mols de Leeuwe de joyeuze geest benijdens waardig blijkt te bezitten. v, W. Aavertentie vMsterdam st;vaart 20 th.11051 Geheel droog 37 ct. per kg. politiemaatregelen voor Flora extra moeten worden uitgegeven. Laatstge noemd bedrag wordt, evenals de andere kosten voor de Flora, geacht te kunnen worden bestreden uit de opbrengst van de pachtingen en vermakelijkheidsbelas ting. Rioolwaterzuiveringsinrichting wordt spoedig gebouwd Reeds in 1950 stelde de raad een be drag van bijna mïlioen gulden be schikbaar voor de bouw van eert riool waterzuiveringsinrichting. Met de werkzaamheden kon nog niet worden begonnen, omdat daarvoor nog geen hogere bewilliging was ontvan gen. Inmiddels is de goedkeuring zo wel van het Rijk als van Gedeputeerde Staten op dit plan afgekomen, zodat spoedig tot uitvoering kan worden overgegaan. Omtrent de juiste plaats van deze inrichting, die volgens de gedachte van het gemeentebestuur op het terrein van de gemeentereiniging nabij Cruquiusweg zou moeten worden ge bouwd, is nog geen overeenstemming met de planologische dienst bereikt. De jaarlijkse exploitatiekosten van de inrichting, welke nog niet in de begro ting voor 1953 zijn opgenomen (het werk zal in dit jaar nog niet gereed ko men) en op f 72.000.worden geschat, zullen, zoals reeds aan de raad is mee gedeeld, waarschijnlijk moeten worden gedekt door verhoging van de straatbe lasting. Deze belasting is in Heemstede, in verhouding tot die van de overige gemeenten, thans vrij laag. Ouden van dagen zullen ook in 1953 tot burgerzin worden op gevoed Voor opvoeding tot burgerzin is een bedrag van f 1000.uitgetrokken. Vol gens de toelichting is dit bedrag nodig om bij herdenking van 40-, 50- en 60-ja- rige huwelijksfeesten van de ingezetenen een blijk van waardering te kunnen geven en om aan de nieuwe kiezers een boekje uit te reiken. Doorlichting van het gemeenteperso- neel, jeugdleiders en gezinsleden zal in 1953 wederom plaats vinden; hiervoor is een bedrag van f 12.000.— uitgetrok ken. De vrijwillige brandweer zal pl.m. f 14.000.kosten, hetgeen neerkomt op 56 cent per inwoner. Voor de burgerlijke verdediging is Heemstede met 2 andere gemeenten in gedeeld bij de kring Haarlemmermeer. De bijdrage aan deze kring wordt be groot op f 3000.andere kosten als opleiding, administratie en bewaking van publieke gebouwen zullen f 9000.be dragen. Een rijksbijdrage in deze kosten is nog niet geraamd. Tariefsverhoging voor electri- diteitsgebruik te verwachten Door het vervallen van de prijzen- beschikking voor grootverbruikers van electricteit zal de gemeente Heemstede aan Haarlem voor de levering van elec- triciteit belangrijk meer moeten beta len. Deze hogere kosten zullen door een tariefsverhoging moeten worden opgë- varigen. B. en W. zullen hiervooreen afzonderlijk voorstel aan de raad doen. Krijgt de gemeente Haarlem toch een vrijwillige bijdrage voor middelbaar en voorbe- reidend hoger onderwijs? In de loop van 1952 werden'door het gemeentebestuur van Heemstede en kele malen besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Haarlem over het verlenen van een vrijwillige bij drage in de ten laste van die gemeente blijvende kosten voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Het afwijzende standpunt van Heemstede werd toen duidelijk geformuleerd in een nota aan de raad. De besprekingen zijn echter kort geleden hervat. Het resul taat hiervan is, dat tussen Haarlem en Heemstede overeenstemming werd be reikt. De juiste redactie is nog niet uit gemaakt, terwijl ook de juiste gevol gen daarvan over 1953 nog lang niet vast staan. Naar schatting zullen deze voor dit jaar ongeveer f 23.000.be lopen, welk bedrag zoals wij reeds hiervoor aangaven voorlopig in de post „onvoorzien" is opgenomen. Zondag was het voor de Conferentie St. Vincentius in de parochie St. Bavo te Heemstede een gedenkwaardige dag, want zij bestond toen een eeuw. Voor zeker een gedenkwaardige gebeurtenis ook in deze tijd, nu gepoogd wordt, de verzorging van armen en behoeftigen meer en meer door de overheid te laten geschieden. Het feest werd allereerst kerkelijk gevierd met een plechtige Hoogmis, op gedragen door pastoor C. van Mierlo met assistentie van de kapelaans Agter- of en Van Rossum. De feestpi edikatie werd gehouden door Pater dr. Modestus van Straaten, Rector aan het Triniteits- lyceum te Haarlem, die allereerst hulde bracht aan de mannen, die een eeuw geleden het initiatief namen tot het oprichten van deze conferentie en hij spoorde de parochianen aan, niet alleen voor deze mannen te bidden, maar ook voor hen, die achtereenvolgens deze taak hebben overgenomen en doorgegeven tot op de dag van heden. Het is goed, een ogenblik stil te staan bij hen, die hunne gevoelens van Christelijke naastenliefte en barmhartig heid mede door deze Conferentie in zulke schone en treffende daden heb ben omgezet. Na opgemerkt te hebben, dat het niet in de bedoeling lag, van het bestuur, een lofrede te laten afste ken, gaf de gewijde spreker een bondige uiteenzetting van het doel en streven van de Conferentie St. Vincentius, overeenkomstig de voorschriften van ,de stichter, doelstellingen, die niet slechts de behoeftige geloofsgenoot bij wie door vele maatschappelijke zorgen de fakkel van het geloof flauwer gaai branden, te helpen, maar die in feite geheel de wereld willen omvatten dooi het beoefenen van de waarlijk Christe lijke naastenliefde. Daarom is het zo noodzakelijk, dat de gehele parochie dit prachtige werk steunt, want hoe meer steun de Conferentie ontvangt, des te meer kan er ook worden ge holpen in alle maatschappelijke, maar ook in geestelijke noden, mede als een bewijs van dankbaarheid voor de nim mer verflauwende volharding, waar mede velen zich in dit tijdsbestek ge durende honderd jaar aan dit werk hebben gewijd. Na de plechtige Hoogmis werd in de pastorie een feestelijk ontbijt aange richt, waaronder door verschillende aanwezigen hartelijke woorden en ge lukwensen werden gericht. Des avond kwamen de leden van de Conferentie in hotel „Boekenrode" bij een voor een gezellige samenkomst. Onder alle K.H. Missen preekte pater dr. Van Straaten en werd een collecte ten bate van de Conferentie gehouden, die een alleszins behoorlijk resultaat heeft opgeleverd. De Ned. Stichting voor het Gebrekki ge Kind Mytylstichting (N.S.G.K.) te Amsterdam, deelt mede: Ter gelegenheid van het Kerstfeest werd door personeel en directie van 102 bedrijven in ons land in totaal een be drag van f 12.335,11 bijeen gezameld ten oate van de nazorg voor het verlamde kind. Dit bedrag zal ten goede komen aan de oprichting van een revalidatie- internaat-met-school, dat in Heemstede tot stand zal komen. Tot het bestuur van de N.S.G.K. zijn toegetreden: prof. dr. W. G. Sillevis Smitt, neuroloog te Utrecht, J. G. A. Kerssemakers, Örth. Chirurg te Alk maar, A. J. van Leusen, arts te Velsen en A. Th. Besselaar, lid. Comm. v. Kerk. Gezinszorg der Geref. Kerk te Amster dam. Maandag, 8 uur: repetitie „Laudate jminum"; 8 uur: bestuur H.B.C.; 8 uur: ssie Naaikrans. Dinsdag, 8 uur: repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël"; 8 uur: repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag, 2 uur: repetitie Kath. Kin derkoor; 7.30 clubavond Damclub „St. Bavo"; 8 uur: ledenvergadering „St. Bo- nifacius". Donderdag, 8 uur: uitvoering Katho liek Dameskoor „Viva Maria", met me ewerking van het Dubbel Mannen- .warter „Melodia"; 8 uur: St. Vincen tius. Vrijdag, 8 uur: toneeirepetitie H.A.T., ledenvergadering Retraiteclub „Petrus Canisius". FILMS: Rembrandt: Prolongeert (tweede week) „Anna". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Achter de brede Missou ri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond 9.15 uur: „Louise". Gra ce Moore. Toegang: 14 jaar. Luxor: Prolongeert (vierde week) „Lime light". Toegang a. 1. Tijd: 2 en 8 uur. Frans Hals: „De terugkeer van Bulldog Drummond" (Calling Bulldog Drummond). Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Kikvorsmannen" (Frog men). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rotsgeberg te". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater. Vrijdag 16 Jan. tot en met Maandag 19 Jan. „The Card" ('n Lin ke jongen). Toegang: a. 1. Maandag 19 Januari Stadsschouwburg: Toneelver. „Thalia": „Najaarsstormen" dil.8 uur. Dinsdag 20 Januari Stadsschouwburg: Toneelver. „Thalia": „Najaarsstormen" (dil.), 8 uur. Gem. Concertgebouw: 6e Concert H.O.V. in de serie D, o. 1. v. Toon Verhey, 8 uur. De gemeentebegroting van Bloemen daal, die Donderdag in de raad behan deld zal worden, heeft de financiële commissie aanleiding gegeven tot het maken van enkele opmerkingen. Een der leden was het niet eens met de me dedeling, dat de begroting niet reëel sluitend zou zijn. Indien, zoals dat vroe ger gebruikelijk was, het voordelig saldo 1951 van rond een half millioen aan de Dienst 1953 ten goede was gekomen, zou er geen tekort, maar een overschot zijn. Indien er inderdaad bezuinigd moet worden, moet men een eenvoudiger plan voor de raadhuisbouw zoeken. Het crediet, dat eerst 539.000 bedroeg, is nu al weer f 200.000 hoger gesteld. Andere leden zijn het met het stand punt van B. en W. eens en dringen ook op bezuiniging aan. De raadhuisbouw staat hier geheel buiten, omdat hier een zeer dringende noodzaak aan de orde is. Instelling van een reservefonds voor raadhuisbouw zou misschien nuttig zijn. B. en W. blijven er bij, dat de begro ting niet reëel sluitend is. Daar uit de reserve een bedrag van f 165.000 is ge put, is een voorzichtig financieel beheer geboden. De bouwkosten voor het raad huis worden geheel uit eigen middelen gedekt, zodat de begroting er niet door belast wordt. Nog dit jaar zal met de bouw begonnen kunnen worden. Het vormen van een reservefonds kan dus geen zin hebben. B. en W. delen verder mede, dat in het Brouwerskolkpark 500 Advertentie HAARLEM - Zondag was het wederom feest in de pa rochie van St. Liduina. Pater W. Schoone beek S.C.J.de rondtrekkende missionaris door vele steden en dorpen van cns Jand, die tevens de gevangenissen bezoekt, her dacht gisteren het heuglijke feit, dat hij vóór 12y2 jaar door mgr. Buckx te Nijme gen priester was gewijd als lid van de con gregatie van de priesters van het H. Hart. Om kwart voor 10 droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door zijn drie neven, de weleerw. heren P. G. M. Schoonebeek, legeraalmoezenier uit Den Haag als diaken, kapelaan J. Schoonebeek uit Hillegersberg als subdia ken en frater G. L. Schoonebeek S.C.J. als ceremoniarius. Het koor zong onder leiding van de heer Wolf de Missa ..Regina Pacis" van Franco Vittadini. Na de PI. Mis zong het koor een vierstemmig Jubilate. De gehele dag bracht de jubilaris door in de besloten kring van zijn familie. Zondagmiddag omstreeks 2 uur had mevr. E. H. in haar keuken in een per ceel aan de Schreveliusstraat een braad pan met olie op het gas staan. Plotse ling sloeg door onbekende oorzaak de vlam in de pan. De dame wilde de pan in de achtertuin brengen, greep twee eetlepels, stak die in de oren van de pan en liep er mee weg. Ongelukkiger wijze kwam de pan te kantelen, waar door zij de kokende olie over haar bei de benen kreeg en daarbij ernstige brandwonden ODÜep. Per ziekenauto werd zij naar het Grote Gasthuis ver voerd. Een begin van brand werd ge blust. Zaterdagavond omstreeks half 8 werd een dame, fietsende over de Spanjaards laan ter hoogte van de Hildebrandlaan door een jongeman aangereden en wel zo, dat zij bijna tegen de straat viel. De jon geman maakte van de consternatie ge bruik en greep haar handtasje uit de lin ker zijtas van haar fiets en ging er in snelle vaart mee van door. De man reed dus de dame aan m^t voorbedachte rade. Reeds eerder werden op dergelijke ma nieren damestasjes ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 werd in de Jan- Steenstraat de 9-jarige G. v. d. R. door een auto aangereden. Op een ge geven ogenblik rende de knaap zijn wo ning uit en liep de sujlaan op zonder op het verkeer te letten. Hij liep tegen het linker achterspatbord op van een juist pas serende auto, smakte tegen de straatstenen en liep daarbij een zware hersenschudding op benevens enige hoofdwonden. Per zie kenauto is hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. GEBOREN: J. C. van Everdingen- Vermond, z.; M. J. C. Scheffer-Goed- hart, z.; A. Oskam-Tibbesma, z.; J. B. de Jonge-Van Kampen, d.; C. Bouman- Lekkerbol, d.; R. van Horick-Vos, d.; D. M. Koek-Van Rijn, d.; T. Meijer- Brongers, d. GETROUWD: L. S- A. Jaspers en E. van Randtwijk; J. A. Nijhof en P. Loerakker. De gemeente Bloemendaal heeft reeds enige tijd zeer ernstig te kampen met het woningbouwprobleem. Ook de huisvesting in deze gemeente is niet rooskleurig te noemen, want cijfers van de afdeling huisvesting geven aan, dat er eerder van verslechtering dan van verbetering van de woningsituatie sprake is. Het aantal woningbehoevenden neemt nog steeds toe, hoewel het bevolkingscijfer iets gedaald is. Onder de 368 woningzoekenden bevinden zich tenminste 120140 zeer urgente gevallen. Ongeveer 80 procent van dit aantal zoekt een arbeiderswoning of een goedkope middenstandswoning, waarvan het aanbod in de gemeente Bloemendaal zeer gering is. Geschat wordt, dat er van dit type zeker honderd nodig zijn om de grootste nood te lenigen. Verschillende plannen zijn er opgezet, doch moesten alle weer worden teruggenomen. Daarom heeft het college van B. en W. naar andere wegen gezocht en is thans tot een urgentieplan gekomen, dat in de bouw van ruim 150 woningen kan voorzien. Hierbij wordt gestreefd naar een spreiding van de woningbouw over verschillende delen van de gemeente en wel naar de behoefte in die wijken. Verder wordt aandacht gevraagd voor de Bouwkas van Noordnederlandse Gemeenten, waar woningzoekenden met klein spaarkapitaal een mogelijkheid kunnen vinden een eigen woning te verkrijgen. De bedoeling is te trachten bouwkaswoningen in de onderscheiden delen der gemeente te laten bouwen en de deelname aan de bouwkas onder de woningbehoevenden te stimuleren. Voor Vogelenzang wordt voorgesteld daar op korte termijn ongeveer 30 ar beiders- en kleine middenstandswonin gen, alsmede een complex van 10 wo ningen voor ouden van dagen, bij voor keur met inschakeling van de bouwkas te bouwen op een terrein ten Westen van de Vogelenzangsewe6, hetwelk door de gemeente van de Erven Heems kerk werd aangekocht. In Vogelenzang zijn ruim 30 woningbehoevenden. Wat Aerdenhout betreft, daar is de aandacht gevestigd op het bouwterrein in de omgeving van de Rijnegomlaan en de Klapheklaan, ten Noorden van de trambaan. Hier kunnen geprojecteerd worden ongeveer 29 middenstandswo ningen, hoewel voorlopig zou kunnen worden volstaan met de bouw van 15 20 woningen, ook hier weer bij voor keur bouwkaswoningen. In Aerdenhout zijn eveneens ruim 30 woningbehoeven den. Ten aanzien van Overveen mer'ken B. en W. op dat het, afgezien van de vraag of het plan van ir. Kuiper kan worden uitgevoerd, toch noodzakelijk blijft aandacht te besteden aan een be bouwing aan de Dompvloedslaan. Hier bij wordt in het bijzonder gedoeld op de sanering van de daar staande arbeiders woningen, welke zeer oud zijn, veel kosten aan onderhoud vergen en de be woners een absoluut onvoldoende huis vesting bieden. Het aantal woningzoe kenden bedraagt in Overveen circa 60. De gedachte is daarom te trachten door uitbreiding van de woningvoor raad de mogelijkheid te scheppen de woningen aan de Dompvloedslaan, wel ke destijds voor afbraak zijn aange kocht, geleidelijk te ontruimen .en daar na af te breken. Op de vrijkomende gronden, die eigendom zijn van de ge meente, zouden dan ongeveer 60 arbei ders- en middenstandswoningen in twee woonlagen kunnen worden gebouwd. Voor Bloemendaal en Santpoort heb ben B. en W. de kwestie woningvoor ziening samengetrokken, omdat het vooral in Bloemendaal zeer moeilijk is nog geschikt bouwterrein te vinden en daarnaast de inwoners van het dorp Bloemendaal ongetwijfeld ook in de lichting Santpoort kunnen zoeken. Bloemendaal en Santpoort-station heb ben gezamenlijk nog een 160-tal woning zoekenden. In Santpoort vormt het woningzoe- meter nieuw hekwerk geplaatst zal worden tqt een bedrag van f 2500. Gerekend wordt op vijf Bloemendaal- se leerlingen, die de Kennemerstreek- school voor kleuteronderwijs zullen be zoeken. De kosten bedragen f 250 per leerling per jaar. Een bedrag van f 5000 is bestemd voor de reorganisatie van een der beide speel velden aan de Donkerelaan. In de toe komst zullen nog verdere uitgaven no dig zijn voor de reorganisatie van het andere speelveld. Daar de Volkscrediet- bank voor Haarlem en omliggende ge meenten verlies geleden heeft, is het aandeel voor de gemeente Bloemen daal op f 1475 gesteld. Het crediet voor de bouw van zeventien woningen aan de Veldlaan te Aerdenhout ad f 130.000 dient geheel ten laste van de begroting 1953 te worden gebracht. In de laatste jaren is het aantal ver stopte gasdienstleidlngen stijgend. Nor maal worden ze door een compressor doorgeblazen. De leidingen moeten dan worden losgemaakt van de hoofdleidin gen, die in de rijweg of in het trottoir liggen. Het opgraven eist veel tijd en de wegen worden vernield. Daarom stellen B. en W. voor een roestzuigappa- raat aan te schaffen, waardoor aan al deze bezwaren tegemoet moet worden gekomen. Dat apparaat kost f 1400. Reeds enige tijd zijn er sigaren op de markt, die onder de naam „.Peterton" in de handel worden gebracht. „Peter ton" wekt nare herinneringen op bij degenen, die tijdens de laatste wereld oorlog iets met de ondergrondse bewe ging te maken hebben gehad. Peter Ton was namelijk een Haagse W.A.-man, die als fanatiek landverra der bekend stond en 7 September 194tt: tjjdens een mars van de Jeugdstorm om deze. reden werd doodgeschoten. De sigaren worden in opdracht van een tweetal Haarlemmers door een fa briek te Eindhoven gemaakt. De Haar lemse politie heeft naar aanleiding hiervan een onderzoek ingesteld of de geestelijke vaders van deze sigaren - iets met de beruchte N.S.B.-er uitstaande hadden. Dit blijkt niet het geval te zijn. Geheel te goeder trouw hebben de he ren Peter Brandsen en Ton Kottman, respectievelijk eigenaar van een siga renwinkel en employé bij een grossier- derij, een product op de markt ge bracht, dat als merk hun beider voor naam achter elkaar geschreven draagt. Zij hebben in het geheel niet aan het bestaan van de W.A.-man gedacht bij het uitkiezen van een geschikte naam. Tegenover de politie verklaarden bei de heren te zullen overwegen hun si garen van een ander bandje te voor zien. De heren Kottman en Brandsen zijn noch N.S.B.-ers noch politieke de linquenten geweest. Bij Koninklijk Besluit van 15 Januari 1953 is aan de heer S. L. J. van Waar denburg op diens verzoek met ingang van 1 April 1953 eervol ontslag ver leend als gouverneur van Nieuw-Guinea onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem onder moeilijke om standigheden in dat ambt bewezen. De heer Van Waardenburg was van 27 December 1949 af als gouverneur van Nieuw-Guinea in functie. kend personeel van het Prov. Zieken huis een grote groep. Daarnaast is er een belangrijke vraag naar woningen van het goedkopere type door arbeiders en kleine middenstanders. De minimale behoefte wordt hier geschat op 5060 woningen Gelet op de belangen van het per soneel van het Prov. Ziekenhuis en omdat de provincie over goede bouw terreinen in Santpoort beschikt, zal getracht worden het woningprobleem in dit deel van de gemeente in sa menwerking met het Prov. Ziekenhuis op te lossen. Het gemeentebestuur zal daarom met de provincie overleggen of pro vinciale 1 terreinen beschikbaar kun nen worden gesteld voor het bouwen van woningen, uitsluitend bestemd voor personeel van het Prov. Zieken huis, en van woningen voor andere woningzoekenden, niet behorende tot voornoemd personeel. Hiervoor zijn in de eerste plaats geprojecteerd elf woningen voor het ziekenhuis nabij de Schroder van der Kolkweg te Santpoort. Verder is er een plan het woning complex aan de Noordlaan af te ronden en nog te bebouwen met ongeveer 30 woningen. Ten slotte is aandacht besteed aan de bebouwing van een terrein voor de ge projecteerde nieuwe garage van het P.E.N. aan de Joh. Verhulstweg te Sant poort. Hier zouden nog ca. 16 arbeiders woningen kunnen worden gebouwd. Ook in dit deel van de gemeente zal de mogelijkheid worden gegeven bouwkas woningen te stichten. Het gehele project omvat de bouw van ruim 150 woningen. In de raad van Donderdag 22 Januari zal worden voor gesteld dit plan in beginsel aan te ne men, zodat B. en W. kunnen trachten het verder uit te werken en te verwe zenlijken. In Amsterdam is Zondag voor de centrale wintercompetitie gespeeld de waterpolo' wedstrijd Hftt IJ—HVGB. Het IJ won met 42. De R.K. toneelvereniging „Het Voetlicht" gaf Zondagavond in het patronaatsgebouw te Zandvoort een cabaretavond onder de titel „Dwaasheden". Deze titel was volko men gerechtvaardigd, want er is onbedaar lijk gelachen om het komische duo: Brok en Fok, de heren Heyligers en Odden*. amateurs die voor het voetlicht tot steeds betere prestaties komen. Deze avond kreeg nog een bijzonder cachet door de aanwe zigheid van pastoor Van Diepen, die giste ren zijn verjaardag vierde. In zijn openings woord complimenteerde de heer Van Gijzel namens „Het Voetlicht" de jarige herder, waarna het 19 nummers tellende program ma vlot werd afgewerkt. Bijzonder succes oogstte „de kleuterklas" waarbij vrijwel het gehele ensemble als kleuters uitgedost uit de zaal het toneel op kwam. In ,,de spiegel" leverden Fok en Brok een mooi staaltje van clownerie. Zo had elk nummer zijn bijzondere kwaliteiten. De supervisie was bij de heer Van Gijzel in goede han den. Tot het succes van de avond hebben ook bijgedragen de grimeur Joep van Lo«" nen, de décors van Piet Geusebroek en de costuums van Bob Peters en mej. Ina Vos sen. Na afloop volgde nog een geamuseerd bal met muzikale medewerking, van een orkest onder leiding van Piet v. d. Klugt. Advertentie neemt men alleen Barrevoetestraat 2 Haarlei" Tel. 18428 - na 6 uur: 14810 - 1415® Vanmorgen om half 8 stak kapelaan J. Plantinga de eerste spade in de gron voor de bouw van een nieuw Katholiek Jeugdhuis. Vandaag is het een bijzondere dag van de katholieke jeugd en jongeren van Sant poort. Een bijzondere en dubbel heuglijke dag, want de dertigste verjaardag van hun aalmoezenier, kapelaan Jos Plantinga, wordt gevierd met het steken van de eerste spade in de grond voor de bouw van het nieuwe jeugdhuis. Vrijdag 9 Januari vond de aanbesteding voor de bouw van een jeugdhuis, het eer ste deel van het parochiehuis, plaats. De firma C. Nelis en Zn. uit Beverwijk was met een bedrag van f 40.120.— volgens be stek en f 35.600.bij aftrek van het trap penhuis, de laagste inschrijfster. De gun ning aan cïit bedrijf heeft inmiddels plaats gevonden. Vanmorgen om 7 uur kwamen de jon ger van Santpoort ,de verkenners en wel pen, de gidsen, de Ka jotters, kortom heel Santpoort's jeugd, naar de kerk, waar de H. Mis van 7 uur tot hun intentie en die van hun jarige aalmoezenier werd opge dragen. En na de H. Mis begaven allen zich naar het terrein aan de Dingreve- laan, dat voor de vestiging van hun toe komstig home bestemd is. En daar mocht de feestvreugde breed op laaien. Met een vreugdevuur verkondigde Santpoort's jeugd haar blijdschap over het bereiken van deze mijlpaal. De plechtige voorlezing van een oor konde vroeg de aandacht voor de ernst van het ogenblik. En daarna stak de jarige aal moezenier kapelaan J. Plantinga de eer ste spade in de grond waarmee een aan vang werd gemaakt met de bouw van een nieuw jeugdhuis. Santpoort's jeugd zal in de komende maanden dikwijls een kijkje gaan nemen aan de Dinkgrevelaan, zal zich regelma tig op de hoogte blijven houden van de vordering van het werk, hun werk. En diezelfde jeugd blijft ook hopen op de blij vende steun van de parochianen. Want de financiering van hun toekomstige huis vesting is nog bij lange na niet veilig ge steld. Op de Middenduinerweg te Santpoort werd' Donderdagavond half zes een dame door een man lastig gevallen. Zij verweer de zich, waarop de man de vlucht nam. De dame kon echter een nauwkeurig sig nalement opgeven. Een direct ingesteld on derzoek, waarbij ook een speurhond werd ingezet, leverde geen resultaat op. Enige uren later werd dezelfde man gesignaleerd in de Charlotte de Bourbonlaan en deze keer rad de politie meer succes. De man, een inwoner van Velsen, werd naar het hoofdbureau gebracht, waar hij een beken tenis aflegde. In Santpoort is het katholiek lager onder wijs nog niet gescheiden. De afzonderlijke gebouwen zijn wel beschikbaar, maar de scholen staan nog onder een eenhoofdige leiding, terwijl van sommige klassen de jongens en meisjes in één lokaal zitten Deze toestand gaat nu zijn einde tegemoet. Het streven is daarbij^ de splitsing bij het begin van het nieuwe schooljaar in Sep tember door te voeren. Juist op zijn dertigste verjaardag kreeg kapelaan Jos. Plantinga van 6® parochie van O. L. Vrouw van AltU®' durende Bijstand te Santpoort berichj van zijn bisschop, dat hij overgeplaats* is naar Wassenaar, naar de parochie va" St. Willibrordus. Hij ontving de benoe' mingsbrief weinige ogenblikken na h® plechtig moment, waarop hij als aal' moezenier van het Kath. Jeugdwerk ij? Santpoort de eerste spade In de groli® had gestoken voor de bouw van ee" katholiek jeugdhuis. De eerste standplaats van kapelaajj Plantinga was Spanbroek. In 1950 wei"® hij naar Santpoort benoemd en daa* ging zijn bijzondere belangstelling, naaS' die voor het algemeen parochieel leveI* en voor de stands- en vakorganisatie?' waarvan hij geestelijk adviseur werd' vooral uit naar de jeugd in al haar te'. ledingen. Aanvankelijk kon hij daarWI gebruik maken van Huize Spaarnberg' totdat ruim een jaar geleden de Paters daar een seminarie gingen bod' wen. Daarmee kwam het katholie£ jeugdwerk in Santpoort practisch straat te staan. Aalmoezenier Planting versaagde niet en het gelukte hem jeugd ondanks het huisvestingspï0' bleem bijeens te houden. Het anker va' de hoop was het plan voor de bouw va' een nieuw jeugdhuis, dat vandaag aa! het begin van zijn verwezenlijking Kapelaan Plantinga wordt opgevolg door de weleerw. heer Van der Steed' thans kapelaan te Nederhorst den Bei»' Maandag 19 Januari Hoog water: 6.23 u. en 18.40 u. Laag water: 2.06 u. en 14.26 u. Dinsdag 20 Januari Hoog water: 7.07 u. en 19.27 u. Laag water: 2.45 u. en 15.12 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2