MEDEZEGGENSCHAP IN DE BEDRIJVEN Rcizig er ST-i'SiiüOp Steun van VS. voor bouw van diesel-electrische locomotieven Graaf van Bylandt overhandigt geloofsbrieven aan Sukarno rDe eenzame I Beschouwingen en debatten door leden van het Thijmgenootschap Opleiding voor de zieken verpleging Grote besparing van kolen Roofoverval in Rotterdam „Er zijn meer punten die de landen binden dan scheiden" NEDERLAND EET TE WEINIG EIEREN Katholieke intellectueel niet meer in staat zich maatschappelijk te handhaven" GRIEP! DE BANKOVERVAL TE BLARICUM J MAANDAG 19 JANUARI 1953 PAGINA 3 Nationale wisselvlag naar Roermond Benoemingen Nieuwe arbeidsover eenkomst te Pernis Jaarvergadering 8 R.I. Ros staat er niet slecht voor Nog dit jaar 48-urige werkweek Gasvergiftiging te Alphen a.d. Rijn 67-jarige vrouw overleden Dep. van Buitenlandse Zaken Functionarissen benoemd Dader spoedig gegrepen Wordt nieuw spoor gevolgd Twee Nederlanders op Java vermoord Sinds eind 1949 vermist Nederlandse kip staat aan de kop door ANTONIA WHITE V. Flora 1953 Speciale .kaarten van N.S. en N.Z.H. Nederl. export naar Zwitserland stijgt ZWARE HOEST, BRONCHITIS! SLUM-OPLOSSEND Conflict specialisten ziekenfondsen Vijftig specialisten er bij betrokken Kapitein van Klipfontein in ons land Avontuurlijke terugtocht 19-JARIGE MATROOS VERONGELUKT Ir. Froger te Eindhoven: (Van onze Haagse redactie) Drie hoogleraren, die de zaak ieder uit een geheel ander gezichtspunt bekijken, hebben Zaterdag in een bijeenkomst van het Thijm Genootschap in Den Haag ge sproken over het vraagstuk van de medezeggenschap in de onderneming. De debatten die liepen over drie prae-adviezen, hebben wel geen practische resul taten opgeleverd waarmede men morgen aan de dag problemen op zou kun- ken lossen, zij hebben toch verschillende aspecten naar voren gebracht, waarover het waard was van gedachten te wisselen in een kring van katholieke intellec tuelen, die voor een groot deel ook uit hoofde van hun functies met deze materie dagelijks te maken hebben. De eerste prae-adviseur was prof. J. A. Veraart, die vooral de schijnwerper richtte op de fouten die men maakt wan neer, zoals o.m. in Duitsland sterk is geschied, vals-ideologische elementen in de ontwikkeling van de medezeggen schap binnensluipen. Hij wees daarbij op het verzet van de centraal georgani seerde werkgevers tegen „economische" medezeggenschap in het algemeen, Waardoor men zich ernstig in zijn on- dememingsfunctie bedreigd voelt, daar de arbeidersleiders steeds maar eisen blijven stellen, die eerder een politiek karakter dragen en zich op de onderne mingen blijven richten, waar zij com missarisplaatsen en de benoeming van directeuren, die een sociale taak heb ben, trachten te veroveren. In dit ver band herinnerde prof. Veraart aan de waarschuwingen van de Paus op het Sociaal Congres te Turijn in Septem ber j.l„ welke waarschuwingen volgens hem van een grote zin voor realisme in het sociaal-economische blijk gaven. Dat de zaak in Nederland een veel doelmatiger karakter heeft gekregen, danken wij, zoals prof. Veraart getuigt, voor een groot deel aan het voortreffe lijk werk van de rapporteurs in de Tweede Kamer, die de eerste schrifte lijke behandeling van de wet een juiste richting in hebben gestuurd. Ten on zent is daardoor de medezeggenschap economisch gezien practisch voor het overgrote deel aan de besturen van de nieuw te vormen publiekrechtlij ke lichamen overgelaten. De medezeggen schap in de onderneming zal voor het overgrote deel bestaan in de z.g. „socia le" medezeggenschap, terwijl deze me dezeggenschap vrijwel uistluitend een adviserend karakter heeft, wat niet Wegneemt, dat zij van grote betekenis zal zijn. Naar aanleiding van deze stelling Werd o.a. door de heer Rottier, direc- eur der Staatsmijnen, opgemerkt, dat Juist op economisch gebied medezeg genschap toch zeer goed gerealiseerd Kan worden. Hij dacht daarbij aan ad- 'ies en overleg in tal van schakeringen, uat juist in de onderneming moet ge- chieden en niet in de bedrijfstak, zoals heid'"/6 miinindustrïe reeds werkelijk- Professor Veraart bleek in het de bat niets tegen de vormen van me dezeggenschap te hebben, zoals de heer Rottier zich die dacht, mits men daar als centraal punt de be- drijfs- en productschappen aan houdt. Historisch ligt bij ons daar het zwaartepunt en deze structuur efn chaos, als waarin men in uitsland dreigt te geraken, kun- n voorkomen. de J M' van der Ven bracht fcsante vraag naar voren, in hoe- De nationale wisselvlag van de inza mehngsactie in verband met het jubi leum der hiërarchie is deze week gegaan naar de parochie van de H. Christoffel te Roermond, die met f 1100.— aan de hop ging. De diocesane winnaars zijn voorts de parochie van St. Joannes de Doper te Pijnacker in het bisdom Haarlem, St. Salvator te Utrecht in het artsbisdom, en Udenhout in het bisdom hehG B°sch- In totaal acht parochies zamo v-i 1 week meegedongen en ge- f3705.75 bijeengebracht. De is van de hhtionale inzameling Centdusver f17.253.34, bijna een halve "-ent per katholiek. van 4 a Bur„eau organisatie feestviering Plaatot Stlchting 1853- 1953 is ver- TTt„-A naar Minrebroederstraat 17, di« telefoon 26495. Voor alle zaken, rechtstreeks verband houden met iron PJechtlge landelijke viering in Mei ren£V? ?ien zich m den vervolge .y htstreeks tot dit bureau te wenden Vanu de mzamelingsactie ten behoeve an het huldeblijk, dat aan het Hoog- bliift Episcopaat wordt aangeboden. V'J„ het adres onveranderd: O. Z. oorburgwal 40, Amsterdam, tel. 41800 brAExc- de Bisschop van Haarlem heeft ArncTmd tot kapelaan van het Bagijnhof te (Crerdam de weleerw. heer J. C. J. San- tot kapelaan te Wassenaar (H. Wil ders, toTi! de weleerw. heer J. C. P. Plantinga; Kapelaan te Santpoort de weleerw. heer Ij" rt' ^an der Steen, die kapelaan was te St >r"orst den Berg. Tot rector van het H' w0zefhuis te Poeldijk de weleerw. heer Westdijk. ti/ksi^V.ereenstemming met de betrokken hemi!?s antles almede werkgevers en werk- een ,1s,ls er in de olie-industrie te Pernis het beIijneHjke wijziging voorgenomen in arbeirtt 1 werkuren voor de continu- Sevnio geen naar men verwacht tot dereó hebben, dat er voor tal van an- resn k werkgelegenheid open zal komen, toe stendigd zal worden. Werd tot nu tveek °r de c°ntinu-arbeiders 48 uur per dat i gc"verki hetgeen er op neerkwam Ben Zv d?or enkele toeslagen loon henkn-*re ?nd naar 57 uur werken aK°rt zullen zij 55y2 uur veranderde ontvin- bin- 42 voor uur. voor werkweek van houdïn„de dagarbeiders is een naar ver- baHsl,ono8nreodveer^nIeeakCc^ee„Verh0ging va" het (Van onze correspondent) daelVeteranen' die gedurende de Mei- °m de r?n®4" deelnamen aan de strijd dien .e jeberg en van wie velen na- ëhi.i ™tadt hieven houden in de Ver- te Arrfh u 1^40, hielden Zaterdag Saderinlf^k jaarlijkse algemene ver- Kievit t 6 secretaris, de heer J. H. F. dat het met voldoening mededelen, afgelor„,Ü. ledeh en donateurs in het schreden Jaaf de duizend heeft over- fan de lijkens het jaarverslag vies werd |?n}1ns®ie. van Bijstand en Ad- 2e van ln 44 gevallen bij wij- hanciële h;1SVuliing op het Pensioen fi- kingen van aan nagelaten betrek- enboven LOIJd"striiders verleend. Daar- aan deze nf er ^46 kerstpakketten De ver®-ensen gezonden. Wind in de gJnf beeft tegenwoordig de hrikanten e n doordat sommige fa- Jfie de vonrÏÏS oorlogsmaterieel, met halve noc mr- B- Coops, ambts wijlen een vn6en,s te maken heeft, bij- de. kas wel S°baar maken, waar "WO in Sp «seJiwuurmg Q( heikanten van °ordat s°mmige fa 'rzitti al e< eoyi mijdelijk 'v ^aart. Om in de ouver- r^Selmatige v?,6;!1 -magere jaren" de K'hgen te t- aan nagelaten betrek ken wat eelH voortzetten, houd! geld achter de hand. verre binnen 't instituut van de privaat eigendom, welke de onderneming toch pleegt te beheersen, medezeggenschap kan worden ingebouwd, uitgeoefend door niet-eigenaren. Hij betoogde, dat men de onderneming moet zien als heel wat meer dan een tastbaar samenstel van enige terreinen, gebouwen en machinerieën. Het is een vlechtwerk, dat behalve uit zakelijke objecten, ook uit personen be staat. Deze personen zakelijk te analy seren tot mensen, die niet meer zijn dan houders van een aandeel in dit zakelijk complex, is een verkeerd uitgangspunt. De kwestie medezeggenschap is op de eerste plaats in de rechtssfeer gelegen. Na de econoom Veraart was thans de jurist aan het woord, die er in antwoord op wat de heer Rottier had opgemerkt op wees, dat het hele probleem van de medezeggenschap zelfs feitelijk nog niet is uitgeput met de regeling van de on- dernemersraad. Op allerlei knooppun ten zal ook de economische en techni sche medezeggenschap nog moeten groeien. Volgens hem zal ook de souve- reiniteit van de onderneming erkend moeten worden. Zijn standpunt kwam met dat van prof. Veraart inzoverre overeen, dat hij het juridisch niet verantwoprd achtte, dat de arbeidersorganisaties voor de uit oefening der medezeggenschap bij enkele candidaatstelling vertegenwoordigers aanwijzen, terwijl aan hun candidaten zeker niet uitsluitend de uitoefening der medezeggenschap in handen moet wor den gelegd. Ook tegen de figuur van de arbeiderscommissarissen waarschuwde hij met klem, daar deze niet het perso neel vertegenwoordigen. Tenslotte kwam dr. J. L. M. Herold aan het woord, die de medezeggenschap van de sociaal-psychologische kant be keek. Hij analyseerde de invloed van de democratische levenswijze op de verhoudingen in een bedrijfsgemeen- schap en sprak van een groeiproces, dat nog in wording is. De eerste inzichten hieromtrent zijn in 1920 het eerst ge bleken. Dit groeiproces heeft geheel nieuwe verantwoordelijkheden aan de chefs en ook aan het personeel van een bedrijf gegeven- In het debat wees de psycholoog Van Susante erop, dat voor een juiste wer king van de medezeggenschap de reva lidatie van de menselijke waardigheid, die door de mechanisering van het pro ductieproces een knak heeft gekregen, voorop moet staan. De medezeggenschap kan er zodoende toe leiden, dat de wer kende mens weer mondig wordt. Dan zal echter een steeds verdergaande be voogding moeten worden voorkomen, terwijl ook de ondernemingsraden door de mensen zelf in het leven moeten worden geroepen en niet van boven moeten worden opgelegd. Dr. Herold wees er in zijn repliek op, dat Nederland in vergelijking met bijv. Amerika nog sterk tekort schiet op dit punt. Bij de behandeling van de Rijksbegroting in de Tweede Kamer heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid on langs medegedeeld, dat hij voornemens is te bevorderen, dat 1 October voor het per soneel in verplegingsinrichtingen de 48- urige werkweek wordt vastgesteld. Deze datum is gekozenomdat zich doorgaans juist in de zomermaanden de meeste leer lingen aanmelden. Ook in ander opzicht is kortgeleden reeds een belangrijke wijziging tot stand geko men. Kon men tot dusverre eerst op 23- jarige leeftijd examen doen voor het di ploma A ziekenverpleging, thans is deze leeftijdsgrens verlaagd tot 22 jaar. De can didaten kunnen echter reeds op 21-jarige leeftijd tot het eindexamen worden toege laten, indien zij bereid zijn tot het berei ken van de 22-jarige leeftijd in een sana torium of in het laatste opleidingszieken huis te werken, of over te gaan tot de studie voor de aantekening kraam- of kin derverpleging of diploma B. Het diploma wordt dan uitgereikt zodra de leerlingen 22 jaar zijn geworden. Advertentie Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Drie Amerikaanse maatschappijen zullen gezamenlijk technische steun verlenen, welke het aan drie Neder landse maatschappijen mogelijk zal maken honderd diesel-electrische loco motieven voor de Nederlandse Spoor wegen te bouwen, zo is medegedeeld door de Westinghouse International Company. In de mededeling wordt ge- zegd, dat de N.S. daardoor locomotie ven van Amerikaans ontwerp zullen krijgen, welke alleen in onderdelen, als koppelingen en buffers, daarvan zullen afwijken. Aan de Heemaf te Hengelo is een contract verleend voor tachtig ton ran geerlocomotieven. De maatschappij zal van de Westinghouse voorlichting en technische steun krijgen voor de pro ductie van de electrische onderdelen. Soortgelijke voorlichting over de me chanische onderdelen zal door de Baldwin-Lima-Hamilton Corporation door bemiddeling van de Heemaf ver strekt worden aan de firma Allan te Rotterdam, waar eveneens locomotie ven gemonteerd zullen worden. De Na tional Suppli Company, een Amerikaan se firma, welke eveneens aan de over eenkomst deelneemt, zal voorlichting over haar dieselmotoren verlenen aan de Koninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork Co. te Hengelo, waar de krachtinstallaties voor de honderd lo comotieven gebouwd zullen worden. Het ontwerp voor deze nieuwe die sel-electrische locomotieven is uitge werkt tijdens besprekingen, welke en kele maanden geleden in de V.S. ge voerd zijn door de president van de N.S., ir. F. Q. den Hollander met func tionarissen van de American Associa tion of Railroads en met ingenieurs van Westinghouse en Baldwin Ir. Den Hol lander heeft verklaard, dat de order deel uitmaakt van het plan tot over schakeling van stoom- op electrische tractie. Dit programma begon in 1949 met de aankoop van vijf en twintig electrische locomotieven, die hoofd zakelijk in Nederland gebouwd zijn volgens ontwerpen, die verstrekt zijn door de Westinghouse en de Baldwin. „Deze diesel-electrische locomotieven zullen ons grote hoeveelheden kolen besparen, welke wii anders in de dol- largebieden hadden moeten kopen en wij verwachten op zijn minst tweemaal zoveel energie te verkrijgen uit elke dollar, die aan dieselolie besteed wordt, dan thans verkregen wordt uit de dol lars, die aan kolen besteed worden." aldus ir. Den Hollander. Zondagochtend kwam de veehouder Den Hertog te Alphen a. d. Rijn, toen hij zijn ouders, die op de boerderij naast de zijne woonden, wat melk wilde bren gen, tot de ontstellende ontdekking, dat beiden het slachtoffer waren geworden van gasvergiftiging. In de keuken bleek een kraan van het fornuis niet geheel te zijn dichtgedraaid. Er hing in het gehele huis een sterke gaslucht en op de slaapkamer vond hij zijn ouders be wusteloos in bed. Zijn moeder, die 67 jaar oud was, bleek bij de komst van een dokter reeds te zijn overleden. De 72-jarige vader gaf nog tekenen van leven. Hij is in zorgwekkende toestand naar een der Leidse ziekenhuizen over gebracht. De minister van Buitenlandse Zaken heeft aangewezen als chef van de directie Be leidszaken Indonesië tevens chef van de directie Oosten mr. J. Rookmaaker. Dit bureau is op het Plein in het gebouw van het Departement gevestigd. Voorts zijn aan gewezen als hoofd bureau Politieke Zaken van de directie Beleidszaken Indonesië R. C. Kwantes: als hoofd bureau Economische en Financiële Zaken van genoemde directie de heer V. van Eldik; als hoofd bureau Algemene* Zaken van genoem de directie mr. H. J. Ch. Buurman van Vreeden, als chef van de directie Over gangszaken Indonesië de heer J. H. Boer stra gebouw De Volharding. Grote Markt straat 22 Den Haag, als hoofd van de af deling Algemene en Administratieve Zaken dier directie de heer L. G. Weggemans; als hoofd van de afdeling Garantiewetzaken dier directie de heer L. Verhoog en als hoofd van het bureau Wetgeving en Ju ridische Zaken van genoemde directie mr. J. Gebhard. Zaterdagmiddag is in een, in een si garenwinkel gevestigd, postagentschap aan de Rusthoflaan te Rotterdam een roofoverval gepleegd, waarbij de dader, de 32-jarige banketbakkersknecht M. de K. uit Dordrecht, f 2.000 buit maakte. Veel plezier heeft hü van het geld niet beleefd, want korte tijd daarna had de politie bem al te pakken. K. had in de ochtenduren een dokters rijwiel ontvreemd bij het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam, waarna hij zich naar Crooswijk begaf. Bij het ge noemde postagentschap kocht hij eerst briefkaarten, kwam later terug, zgn. om inlichtingen te vragen, en sloeg bij een derde bezoek zijn slag. Er waren geen klanten in de winkel en de echtgenote van de winkelier was bezig een geld zakje met tweeduizend gulden dicht te knopen. K. ontrukte de vrouw het zak je en verdween. Vrij spoedig daarop kon hij reeds aangehouden worden. Hij heeft alles bekend. Naar wij vernemen zou inzake de bankoverval te Blaricum weer een an der spoor gevonden zijn. De Rijkspolitie heeft in het Kamp van Laren zes per sonen verhoord. Hierover vernamen wij het volgende: Toen de Nederlandse militairen verleden jaar op oefening in Duitsland waren, was hierbij ook een militair-chauffeur uit Den Haag. Deze heeft op de oefening waarschijnlijk een bevel niet opgevolgd en moest zich zo doende als deserteur voor de krijgsraad verantwoorden. Toen hij reeds vier maanden in voorarrest had gezeten, moest hij voorkomen en er werd twee maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. Hij werd onmiddellijk weer in vrijheid gesteld en keerde toen weer naar het Kamp van Laren terug, in af wachting van zijn veroordeling. Na twee weken viel het vonnis. Het bleek, dat hij tot twee maanden was veroor deeld. Zijn diensttijd was al beëindigd, zodat hij direct zijn uitrusting ging in leveren. Toen hij dit gedaan had, sprak hij nog met enkele bekenden in het kamp en zei, dat hij nog twee maanden van zijn voorarrest te veel had gezeten. Op een vraag wat hij nu ging doen, gaf hij een ontwijkend antwoord. Wel ver klaarde hij, dat hij geheel zonder geld middelen zat. Hem zou toen gezegd zijn, dat hij maar een „kraakje" bij een bank moest plegen. Het geval wilde echter, dat juist dezelfde avond de overval op de Coöp. Boerenleenbank te Blaricum was gepleegd. Van betrouw bare zijde werd ons medegedeeld, dat de recherche van de Rijkspolitie Vrij dag in het Kamp van Laren hierover vier fouriers en twee personeelsleden heeft gehoord en dat Vrijdagavond de gewezen militair-chauffeur uit Den Haag van zijn bed zou zijn gelicht. Verdere gegevens ontbreken ons, daar ook de Rijkspolitie te Blaricum hier over geen mededelingen wil doen. Het onderzoek wordt echter met kracht voortgezet. Thans is aan het licht gekomen, dat twee jeugdige uit Surabaja afkomstige Nederlanders, die sinds eind 1949 wer den vermist, zijn vermoord. De politie heeft hun stoffelijke resten gevonden in de desa Lo- woksoru in het Tumpangse Van de bevolking vernam de politie, dat de beide vermoorden, de heren J. B Re gensburg en K. N. Graichen, eind' 1949 werden weggevoerd door enkele per sonen, die inmiddels zelf om het leven zijn gekomen. Verdere nasporingen we zen uit, dat hun stoffelijke resten in de desa Lowoksoru begraven zijn 24 October 1949 gingen de 24-jarige onderwijzer aan de R.K. Fröbelschool te Surabaja, Graichen, en de scholier van de R-K. HBS te Surabaja, Regens burg, tezamen op de fiets naar Malang De volgende dag gingen zij, eveneens per fiets, van Malang naar Wendit. Na hun vertrek uit Malang heeft men nooit meer iets van hen gehoord. De echtgenote van burgemeester Schokking van Den Haag bleef in stijl bij het jaarlijks di ner van de Buiten landse Persvereni ging Haar avond toilet had zij ver sierd met de namen van de belangrijk ste buitenlandse kranten. Rechts narist mevr. Schok kingMetelenkamp minister Beyen; links de heei Franks, president van de Buitenland se Persvereniging. De nieuwe Nederlandse Hoge commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylanut, heeft Zaterdagavond zijn geloofsbrieven aan president Sukarno overhan digd. Dit geschiedde tijdens een plechtigheid ten paleize in Djakar ta, die werd bijgewoond door de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Mukarto, baron It- tersum en andere autoriteiten. In zijn toespraak bracht Graaf van Bylandt de president de groeten over van Koningin Juliana; vervolgens gaf hij de verzekering, dat hij zal trachten een oprecht vertolker te zijn van de opdrachten en bedoelingen der Neder landse regering en anderzijds zich zal beijveren aan zijn regering een juist beeld te geven van hetgeen in Indone sië leeft en de geest beroert. Hij wees er op, dat Nederland en Indonesië bei de landen zijn, die geschokt en ont wricht uit de jongste wereldoorlog te voorschijn zijn gekomen en geplaatst zijn voor de moeilijke opgave om in een wereld, die heftig in beweging is, zich in de nieuwe verhoudingen in te leven. Het hoeft geen verwondering te baren, dat dit proces zich niet zonder pijn en moeite voltrekt en dit behoeft hen dan ook niet neer te drukken, die ervan overtuigd zijn, dat het gemeen schappelijk verleden en heden van bei de landen meer bevatten kan, dat de landen bindt dat dat hen scheidt. „Ik kan uwe excellentie de verzekering geven, dat er in Nederland een grote liefde voor uw land bestaat. Ik acht het een schone taak mijn krachten in te spannen om er aan mede te werken, dat de wederzijdse verhoudingen zicb zo ontwikkelen, dat tenslotte een ver stekte vriendschap onze volkeren zal verbinden", aldus de Hoge Commissaris. In zijn antwoord zei Sukarno, het schone streven om zoveel mogelijk eraan mede te werken, dat de vér houding tussen het Nederlandse en het Indonesische volk zich zodanig ont wikkelt, dat een hechte vriendschap tussen beide volken ontstaat, zeer te waarderen. Ook hij was van mening, dat het wederzijds weergeven van de juiste gedachten en gevoelens de beste basis voor de ontwikkeling van een gezonde verhouding is. Ook ik meen, aldus de president, dat er tussen lm donesië en Nederland meer punten zijn» die de landen binden dan schei' den, indien maar geen ruimte wordt gegeven aan de scheidende factoren, die immers de bindende factoren kun nen domineren en zelfs opheffen. „In dit verband hoop ik, dat uwe excellen tie aandacht zult willen besteden aan de kwestie West-Irian, die ongetwijfeld (Van onze correspondent) De eierproductie van het Nederlandse pluimvee bedraagt 2 milliard stuks; het wereldtotaal bedraagt 100 milliard'stuks De Nederlandse productie brengt rond 400 millioen gulden op. Daarvan wordt ƒ270 millioen uitgevoerd. Per kip staat Neder land bovenaan in de productie van eieren Van onze 2 milliard eieren worden er 1400 millioen geëxporteerd. Duitsland is onze grootste klant met een afname van S4 pet. der totale productie. Ziehier enkele sprekende cijfers, die te horen waren op de dezer dagen in Doetin- chem gehouden Pluimveedag. Bij die gele genheid heeft de voorzitter van de Neder- - landse Pluimvee Federatie, de heer M. J. Dings, de economische aspecten in de Ne derlandse pluimveehouderij belicht. Onze export naar Duitsland is begrijpelijkerwijs nogal kwetsbaar en daarom zoekt men nieuwe afzetmogelijkheden. Engeland komt niet in aanmerking. De prijzen, die men er betalen wil, zijn dermate gering, dat de Nederlandse pluimveehouders er feestelijk voor bedanken, tegen die prijzen te leveren. Merkwaardigerwijs is de consumptie van eieren bij ons slechts 100 stuks per persoon per jaar tegen 400 in Amerika. Zelfs in Duitsland. Frankrijk en België is de con sumptie groter. De Nederlandse pluimvee houderij zou de consumptie hier te lande dan ook gaarne stimuleren. Vertaald door J. W. HOFSTKA 111 Toen Lady Cressett vertrokken was, wandelde Clara nog een uur in de tuin en dacht nog eens na over hun gesprek. Gisteren, toen Archie haar gevraagd had, was ze nog bijna te versuft geweest om het goed tot haar te laten doordrin gen. Ze kon zich alleen nog maar zijn verdrietige gezicht herinneren, toen ze hem had afgewezen. Gisteren was er geen verleden en toekomst geweest; alles verzonk in het niet bij de gedachte, uat Charles dood was. Zij had onsamen hangende brieven aan haar vader en atsy geschreven; ze kon zich er geen woord meer van herinneren. Maar nu, na haar gesprek met Lady Cressett. kieeg ze de verscheurde snippers van haar leven weer wat bij elkaar. Het luchtte haar aan de ene kant op, maar aan de andere was het een bron van nieuwe ellende; de toekomst strekte zich leeg voor haar uit, duizenden dagen, dat ze moest opstaan, zich wassen, aankle den, eten, haar tijd zoek brengen en naar bed gaan. Plotseling drong het tot haar door, dat haar vader haar brief nu gekregen moest hebben. Binnen een week zou ze weer thuis zijn. Bij de ge dachte daaraan stond haar hart bijna stil. De gedachte aan huis was als de gedachte aan een terugkeer naar de gevangenis. Hij zou haar nooit meer vertrouwen, nooit zou hij haar meer laten ontsnappen. En zij zou ontzettend eenzaam zijn. Er zou niemand zijn, die Charles ooit gezien had, niemand, die zou begrijpen wat ze de laatste twee dagen gevoeld en ondervonden had. Zij wandelde doelloos langs de mistige pa den, de weg kwijt rakend en bemerkend, dat ze telkens weer terug kwam bij een boom of een bank, die ze een paar mi nuten geleden gepasseerd was. Na een poosje wist ze helemaal niet meer waar ze zich bevond. Ze aarzelde, niet wetend welke richting in te slaan. Toen hoorde ze in de gedempte stilte het zwakke ge luid van het gesnor van iets van metaal dat opgewonden werd. Ze liep in de richting van het geluid en zag dat ze m de rotstuin was, waar ze haar eerste dag op Crickleham met Archie heengegaan was. Hij zat daar, gebukt over zijn miniatuur spoorweg, volkomen geabsorbeerd en eenzaam. Eerst hoorde hij haar niet; net toen ze op het punt stond heen te gaan, keek hij verschrikt op, met elke hand een speelgoedtrein tje grijpend, en bloosde. „Zo, kameraad. Je zal me wel een schoft vinden, maar het feit isdat ik iets moest doen om mijn gedachten van, enfin van alles, af te leiden." „Ik vind je helemaal geen schoft", zei ze. „Ik begrijp best hoe je je voelt." „Je had gelijk, Clara. Nu zie je meteen eens wat voor een idioot ik ben. Ik be grijp niet waar ik de moed vandaan haalde", zei hij ongelukkig. „Ik denk dat het was. omdat ik vond dat we in het zelfde schuitje zaten dat ik zo moedig was. Denk er maar niet meer aan." „Wil je dat heus?" „Natuurlijk. Ik heb de hele nacht lig gen denken wat een idioot ik was ook maar één ogenblik te kunnen denken, dat jeO, Clara", hij gooide de loco motiefjes neer en wendde zijn afgemat te, zielige gezicht af. „Archie.'' „Je hoeft geen uitleg te geven." „Archie zou het een groot verschil maken als ik „Ja" tegen je zei?" „O, God, kwel me niet. Verschil!" Zij ging op hem toe, nam zijn hoofd tussen haar handen en draaide het naar zich toe. Eerst keek hij haar alleen maar met blinde ogen aan. Toen hij een maal begreep wat ze bedoelde, vergat ze al het andere door de verheerlijkte uitdrukking van zijn gezicht. Voor het eerst van haar leven, voor één enkel ogenblik, had ze een ander mens volmaakt gelukkig gemaakt. ZEVENDE DEEL EERSTE HOOFDSTUK Clara reisde naar Londen terug op de dag na het onderzoek door de justitie. Het was nog erger geweest dan ze ge vreesd had. Ze had zichzelf tevoren ge pantserd tegen de vragen, die haar zou den worden gesteld: de opmerkingen die er zouden gemaakt worden. Niemand had haar op de tegenwoordigheid van Sir George Cressett voorbereid. Tijdens de gehele vreselijke gebeurtenis was ze zich bewust geweest, niet van de onder zoekende en medelijdende blikken, die herhaaldelijk op haar gericht werden, maar van dat ene paar ogen, dat stand vastig een andere richting bleef uitkij ken. Ze kon niet verhinderen, dat ze voortdurend naar hem moest opzien om zich van de verbluffende gelijkenis met Charles te overtuigen en zich daar mede te kwellen. Toen ze in de trein zat en probeerde mevrouw Hughes-Follett's woorden: „Probeer alleen aan de toekomst te den ken, lieve kind", in practijk te brengen, dwaalde haar nog immer versufte geest telkens weer terug naar de gebeurtenis sen van de vorige dag. Archie was voor beeldig geweest. Als ze hem nooit meer zou terugzien, dan zou ze zich hem wil len herinneren zoals hij daar in de rechtszaal gestaan had, rechtop, zoals ze hem nog nooit gezien had, zich zo uit puttend om de schuld op zichzelf te gooien, dat de officier op een gegeven moment droogjes gezegd had: „Het ziet er naar uit, dat die jongeman verlangt naar een veroordeling wegens moord. Maar toch, hoe dankbaar en geroerd ze ook was. en hoezeer Archie haar ook in bescherming genomen had, het had haar niet getroost. Het enige wat haar de kracht gegeven had om vol te houden en niet af te knappen, waren een paar woorden van haar moeder in een brief, die ze in haar hand gekneld hield. „Pappie laat weten, dat hij innig met je meevoelt in deze vreselijke dagen, lie verd. Vanavond zal hij je zelf schrijven." Die laatste brief had ze nu bij zich. Hij kwam juist voordat ze van Crickle ham vertrok. Maar het vreemde was, dat dat eerste bericht van Isabel het belang rijkste voor haar was geweest. Misschien omdat die geruststellende boodschap ge komen was op het moment, dat ze er het meeste behoefte aan had, misschien, om dat het enige wat ze zo wanhopig had verlangd te weten, de verzekering was geweest, dat hij niet kwaad op haar was. (Wordt vervolgd.). als een scheidende factor kan worden beschouwd." De president verzocht tenslotte, zijn dank en waardering aan de Koningin over te brengen voor de groeten die Zij hem deed toekomen en verzocht zijn groeten over te brengen en de beste wensen aan de Koningin, Haar gezin en aan het Nederlandse volk. Tijdens de Flora 1953, die binnenkort in het wandelbos Groenendael te Heemstede zal worden gehouden, kunnen reizigers uit dc voornaamste plaatsen in Nederland aan de stations gecombineerde plaatskaarten kopen naar Haarlem en Heemstede. Daar zijn dan bij inbegrepen een retonrbiljet op de bus van station Haarlem naar Heem stede en het toegangsbewijs voor de Flora. De N.Z.H. zal vanuit IJmuiden, vanaf al le stadslijnen in Haarlem, uit Amsterdam, Zandvoort, Leiden en uit Den Haag (via Leiden), rechtstreekse plaatsbewijzen ver krijgbaar stellen met toegang tot de Flo ra. Na zes uur 's avonds zullen in ge noemde N.Z.H.-relaties speciale avondre tours verkrijgbaar zijn met en zonder in begrip van toegang tot de Flora. Deze avondretours zullen 15 procent goedkoper zijn dan de gewone. Omstreeks 1 April gaat de N.Z.H. weer verschillende rondritten verzorgen door de bollenstreek met bezoek aan de Keuken hof, terwijl met ingang van diezelfde da tum ook de bekende rondritten door Haar lem en omgeving zullen worden uitgevoerd. In zijn verslag over 1952 constateert de secretaris van de Nederlandsch- Zwitsersche Kamer van Koophandel jhr. J. P. Beelaerts van Blokland dat de Ne derlandse export naar Zwitserland in 1952 sterk is toegenomen. De Zwit serse export naar Nederland is onge veer gelijk gebleven. Verwacht mag worden, dat de invoer uit Zwitserland in 1953 zal stijgen. Nederland bekleedt een uitzonderingspositie onder de afne- merlanden der Zwitserse industrie: in bijna alle andere landen zijn de agenten en importeurs aldaar gevestigde Zwit sers. Hier zijn het echter Nederlanders. Bij de Nederlandse export naar Zwitser land nemen grondstoffen een grote plaats in. Onze export van geslacht ge vogelte naar Zwitserland is groter dan die van bloembollen. Daarnaast expor teren wij kindermeel, cacaoboter, ma chines en fijne instrumenten. Zwitser land is slechts een kleine markt, maar de levensstandaard is er zo hoog, dat de Zwitserse arbeider goederen kan kopen, die in andere landen slechts be reikbaar zijn voor beter gesitueerden. De belangstelling voor Zwitserland neemt bij de Nederlandse industrie dan ook toe. Advertentie oitncina De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst deelt het volgende mede: „Het dagelijks bestuur van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Genees kunst moet tot zijn leedwezen consta teren dat de moeilijkheden ten aanzien van de honoreringsregeling tussen zie kenfondsen en specialisten ter open bare discussie zijn gekomen. De aan leiding hiertoe is gelegen in het feit, dat van de ruim 1800 specialisten die lid waren van onze maatschappij er ruim 200 zijn uitgetreden omdat zij zich niet wensten neer te leggen bij een meerderheidsbesluit hunner eigen vereniging. De uitgetredenen hebben zich verenigd in de N.V.V.S. (Ned. Ver. van Specialisten) en van de N.V.V.S. hebben thans ruim vijftig leden uit twee steden besloten aan ziekenfonds verzekeringen slechts hulp te verlenen krachtens een regeling die niet in ge meen overleg is vastgesteld. (Vervolg van pag. 1) „In de eerste plaats het zinken van mijn schip," luidde het antwoord. „Voor een kapitein is er weinig ergers te be denken. Doch ik ben evenzeer aange grepen door het feit, dat daar langs de Oost-Afrikaanse kust voor mij blijk baar een noodlotsplaats aanwezig is. Nauwelijks 50 km van de plek, waar mijn schip op de bodem lag, dacht ik, dat ook ik mijn laatste rustplaats zou vinden, toen we van Beira naar Lou- renco vlogen. De piloot kon het vlieg veld niet vinden en bleef maar zoeken. Tenslotte raakte zijn benzine op. Het waren de angstigste momenten van mijn leven. Er zaten acht mensen in het toestel. We wisten allen, dat Be piloot gedwongen zou worden ergens in da wildernis een noodlanding te proberen. Toen hij dat tenslotte ging doen, dacht ik, dat het met ons gedaan was. Hij zocht minutenlang naar een geschikte plek en daalde daarna in een moeras. Steeds lager kwam het vliegtuig, tot het met ingetrokken landingsgestel een buiklanding midden in het drassige moeras maakte. Tot ieders geweldige opluchting kwam de machine tenslotte hortend en stotend tot stilstand zonder in brand te vliegen of over de kop te slaan. Wel werd zij beschadigd." „Het was toen Woensdagavond 9 uur. Op dat moment konden we nergens heen. We bleven de hele nacht in het toestel zitten en werden bijna opgege ten door de muskieten. De volgende morgen 8 uur kwamen negers ons te hulp. Tot onje buik toe in het water, waadden wij naar de kant van het moe ras en liepen vervolgens in drie uur tjjds naar Chai Chai. Daar nam ik de zelfde middag nog een vliegtuig naar Lourenco, stapte vervolgens in een auto en reed de hele nacht zonder te slapen door naar Johannesburg." Vrijdagmorgen was hü daar per KLM-vliegtuig vertrokken en nu was het Zaterdagmiddag. Nog steeds had ka pitein Oosterhuis geen bed gezien. „U kunt zich dus wej indenken, hoe ik me voel," besloot hjj. Zondagmiddag om 3 uur meerde in de sluis te IJmuiden het s.s. „Amsteldiep van de rederij Amsterdam, met aan boord het stoffelijk overschot van de 19-jarige matroos Jac. Timmermans, af komstig uit Haarlem. Het schip voer in ballast van Amster dam naar Halifax en kort voor aan komst daar is de matroos in een der ruimen gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. Dit schijnt reeds 30 December gebeurd te zijn. De Canadese autoriteiten gaven toestem ming de stoffelijke resten aan boord te houden, mits in een loden kist. De „Am steldiep" heeft vervolgens in Halifax geladen en is daarna naar Amsterdam terug gevaren. In de sluis te IJmuiden is het stoffe lijk overschot van boord gehaald en per auto naar Haarlem vervoerd. „De Katholieke intellectueel is niet meer in staat zich maatschappelijk te handhaven. Daarvoor heeeft hij zijn organisaties dringend nodig". Aldus verklaarde ir. J. H Froger, voorzitter van de Katholieke Ingenieursvereni ging tijdens de achtste algemene verga dering, Zaterdag te Eindhoven gehou den. Hoofdonderwerp van deze voorna melijk huishoudelijke vergadering vormde het vraagstuk der onderlinge verhouding tussen de verschillende or ganisaties der katholieke intellectuelen. Ir. roger herinnerde in zijn toe spraak met vreugde aan de installatie van de commissie van overleg, doch wees er op, dat deze commissie, zoals haar naam aanduidt, voorlopig alleen overleg zal plegen. In de toekomst ech ter zal er ook een grote stuwkracht van uit moeten gaan. De installatie van de commissie heeft, aldus ir. Frogen, een maatschappelijke achtergrond, om dat zij verbetering wenst voor de in tellectuelen, hetgeen niet alleen voor de intellectuelen, maar voor geheel Nederland van belang is. In dit verband wees hij er op, dat de Katholieke Ingenieurs vereniging geen isolement wenst, maar juist een loyale samenwer king tussen de Katholieke Ingenieurs vereniging en de vakorganisaties en mdere instanties. Over de samenwerking tussen de Katholieke Ingenieursvereniging en de St Adelbertvereniging, het Thijmge nootschap en de vereniging voor Katholiek Hoger Personeel, verklaarde de voorzitter, dat er reeds een goede band en samenwerking bestaat, vooral op bestuursniveau. Met het Thijmge nootschap is een contributie-overeen komst gesloten. Voorts zal van de zijde der Katholieke ingenieurs een bijdrage voor de sectie filosofie en techniek van het Thijmgenootschap verschijnen, waarin een definitie zal worden gege ven van de techniek. Deze bijdrage heeft twee jaar van studie en voorbe reidingen gekost, aldus de voorzitter. In zijn toespraak behandelde ir. Froger vervolgens de normen der salariëring. Hij ging daarbij van het beginsel uit, dat de werkers ver schillend moeten worden gehono reerd,, omdat zij verschillend bijdra gen tot het algemeen welzijn. Volgens de natuurlijke orde der dingen leidt dit verschillend bijdragen aan het al gemeen welzijn ook tot de verschil lende standen. Nivellering acht hij daarom uit den boze. De nivellerings gedachte is vals en druist tegen de natuur in. Evenmin acht ir. Froger het juist om Mei 1940 als norm voor de honorariumverhoudingen te ne men. Het is immers de vraag, aldus verklaarde hij, of de verhouding, zo als die in Mei 1940 bestond, juist was. De eis van 40 pet. verhoging van het inkomen der intellectuelen nam ir. Froger met een korreltje zout. Het zal misschien op 2Jk pet. uit draaien, zo verklaarde hij. Aan het slot van zijn rede deelde ir. Froger mede, dat aan de Katholieke Inge nieursvereniging is verzocht als gast heer op te treden voor het tweede internationale congres van katholieke ingenieurs, dat in 1954 onder auspi ciën van de Pax Romana zal worden gehouden. Tijd en plaats van dit congres zijn nog niet zeker. Wel is de bedoeling, dat tijdens dit congres specifiek katholieke problemen der ingenieurs behandeld zullen worden. Na de pauze hield drs. J. Godefroy van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut een voordracht over de „In vloed van de techniek op het geloofs leven".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3