Truman verlaat Washington in alle stilte VANDAAG GROTE DAG VOOR EISENHOWER Eisenhower's program Zuiveringswoede achter het ijzeren gordijn Adenauer ontkent gevaar voor een nazi-greep naar de macht Tussen neus en lippen Treinbotsing bij Deventer Van de twaalf gewonden vijf naar het ziekenhuis Vanmiddag kwart voor zes eedsaflegging van de nieuwe president Golf van protesten tegen Amerikaans rapport Amerik. reddingsvliegtuigen door Chinezen beschoten Tot hoofd en hart Proces in Bulgarije; vervolging in Oost-Duitsland Roofmoord na 34 jaar opgehelderd? GROTERAVAGE dee MORRIS iejrnyci Het weer DINSDAG 20 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25586 DE MACHT VAN DE ^^^JJIEUWE PRESIDENT Vijf schepen in botsing op rede van Vlissingen Ontslagen bij Philips te Sittard Voortgezette samenwerking niet Europa Op sterven liggende man sou hebben bekend Nationale reclasseringsdag Slechte sfeer geschapen voor besprekingen Internationale Bidweek Grote Prijs van Argentinië Aantal slachtoffers met één gestegen Dames - Heren Monty-Coats BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vandaag is het Amerika's grote dag. De nieuwe President, generaal Eisenhower, zal vanmiddag om kwart voor zes (Nederlandse tijd) in de handen van de Presi dent van het Opperste Gerechtshof Fred M. Vinson de eed op de Amerikaanse grondwet afleggen en daarmee officieel voor een periode van tenminste vier jaar het ambt van President der Verenigde Staten aanvaarden. I Hp üilvnprpnrlp nwht 1 berust bij de president JDe president heelt de bevoegdheid om am- Ibassadeurs, ge2anten etc te benoemen Volgens de radiocommentator Everett Holles heeft Eisenhower echter verklaard, zich in 1956 niet herkiesbaar te zullen stellen. Het ambt van President is vol gens de generaal zo zwaar, dat niemand dit langer dan vier jaar kan vervullen. Holles verklaarde dit uit zeer gezag hebbende kringen vernomen te hebben. De nieuwe Vice-President, Richard Nixon, legt als eerste de eed af. Daarna President Eisenhower, die vervolgens zijn inaugurele rede houdt. Eisenhower neemt dan, na geluncht te hebben, de grote parade op Pennsylvania-Avenue af, v/aaraan achttien duizend mannelijke en vrouwelijke leden van de strijdkrachten deelnemen. De nieuwste wapens, waar onder het atoomkanon, worden in deze Parade meegevoerd. Twee duizend man valschermtroepen van de 82ste luchtlan dingsdivisie. die in 1944 in Normandië in actie is geweest, en een negentigtal oud- strijders uit Korea nemen aan de parade deel. Van de inschakeling van vliegtui gen heeft men afgezien. Behalve de parade van de strijdkrach ten wordt ook een allegorische optocht gehouden, waarin praalwagens van de Verschillende staten van de Unie mee rijden. Miss Birma, de olifant die enige tijd geleden officieel is aangenomen als mascotte van de republikeinse partij, is herdoopt. In de parade zal zij heel deftig miss Republican hetenMiss Repu blican drinkt iedere dag een fles whis key, aangelengd met een scheutje water. Omtrent de wijze waarop een nieuwe president wordt geïnstalleerd is noch in de Amerikaanse grondwet noch in wivtf® betten iets bepaald. George j. v tl6 eerste President van r»™Y,eremg,de Staten, heeft aan het monieel bij de presidentsinstallatie cw M?im -Segev<;n welke in de loop ■er tijden traditie is géworden. Washington ts vol officiële persoonlijk heden en duizen den touristen heb ben de hotels over bevolkt. De stad is versierd. De open bare diensten zijn voor zover ze niet bij de installa tie betrokken zijn de hele dag ge sloten. Het weer ziet er niet bijster gunstig uit. De lucht is zwaar be wolkt en het is koel. De officiële fees telijkheden zijn vanochtend begon- nen met kerkelijke bankdiensten. Gis teren hebben er in Washington reeds een aantal recep ties plaats gehad. Vanavond na de Parade zal Eisen hower nog een tweetal bals bezoe ken. Eisenhower Zelf sprak nog kortgeleden de Wens uit, dat zijn 'hstallatie tot een eenvoudige, waar dige plechtigheid beperkt zou blij den. De Ameri kaanse pers voor spelt echter met trots, dat het een „ex- tra-vaganza" van drie dagen zal wor den. Truman heeft zijn laatste dag als Pre sident der V.S. gebruikt voor de afwik keling van persoonlijke en officiële za ken. Vandaag gaat hij ten afscheid lun chen bij Dean Acheson en daarna moet hij de trein afwachten, die hem naar Independence in Missouri terug zal brengen. Die wachttijd hoopt hij slapend te kunnen doorbrengen ten huize van zijn vroegere secretaris Matt Conelly. Dp wetgevende macht berust bijheb Congres! De pres moeide be sluiten vh Congres goedkeuren ET j De pres moei hel Congres Z1 inlichten over de toestand De pres. heeft de verant woordelijkheid voor de betrekkingen met de buitenlandse staren en de noodzakelijke maat regelen aanbevelen i De president is tevens de opperbevelhebber Alleen het Congres kan een oorlog verklaren VER STATEN IN 1952 VER.STATEN IN 1948 Démocr meerderheid (Truman) Republ. (Dewey) Democr meerderheid (Stevenson) Republ. (Eisenhower) Op de rede van Vlissingen is Maan dagavond de „Oranjefontein" van de Holland-Afrikalijn in botsing gekomen met het Duitse motorschip „Süllberg". De „Oranjefontein" is beschadigd aan bakboord waar zich de tourigtenklasse bevindt, boven de waterlijn. De „Süll- fcerg" is beschadigd aan de voorsteven. Ongeveer zestig schepen zijn op de rede van Vlissingen voor anker gegaan we gens de mist. Het gat in de „Oranjefon tein" is vier bij twee meter. Het schip is doorgevaren naar Antwerpen. Verder kreeg de Italiaanse boot „Ore gon" een aanvaring met het Japanse motorschip „Arima Maru" en vervolgens met het Engelse motorschip „Walter Scott". De „Oregon" liep lichte schade op. De directie van de Philips' radio- buizenfabriek in Sittard heeft een hon derdtal meisjes ontslag aangezegd. Als reden voor dit ontslag gaf men ons van de zijde van Philips te Eindhoven „ex portmoeilijkheden" op, Op deze fabriek zijn sedert de oprichting in begin 1947 ruim 1200 meisjes te werk gesteld, waarvan er nu honderd ontslag is aan gezegd. Nog voor hij zijn ambtsperiode geheel heeft afgesloten blijkt hij al gedevalueerd te zijn. Zijn levensbeschrijving, „Mister President" staat thans in Washington ge prijsd voor twee dollar. De oorspronke lijke prijs was vijf dollar In Washington veronderstelt men, dat het regeringsprogram, dat presi dent Eisenhower vandaag zal afkondigen, zich in het algemeen niet we zenlijk zal onderscheiden van het beleid van de vorige Amerikaanse regering. Men neemt aan, dat president Eisenhower de door president Truman ingestelde bedwingingspolitiek ten opzichte van de Sovjet-Unie en het communisme zal voortzetten, zo mogelijk met nog meer kracht, mede met behulp van een voortgezette herbewapening. In verband hiermede zal dan natuurlijk iedere neiging tot toegeven aan een politiek van dreigementen, zoals die door de Sovjet-Unie wordt ge voerd, door president Eisenhower worden afgewezen. Eveneens verluidt het in Washington, dat president Eisenhower een krachtig beroep zal doer, op de andere democratische landen, in bet bijzonder die in Europa, om met de Verenigde Staten samen te werken bij het weerstaan van een com munistische agressieve politiek. De president zou voortgezette hulp aan Amerika's bondgenoten overeenkomstig hun behoeften in het vooruitzicht stellen, mits deze landen ook van hun kant bereid zijn op te komen voor de gemeenschappelijke verdediging in de volledige mate waarin hun posi tie <n middelen dit mogelijk maakt. In verband hiermede rekent men er ook op, dat president Eisennower de West-Europese landen zeer krachtig zal aansporen om zich in politiek, economisch en militair opzicht té ver enigen. In Sofia is het proces begonnen tegen een groep personen, die ervan beschuldigd wordt gestreefd te hebben naar herstel van het oude kapitalistisch stelsel. De groep zou zich schuldig gemaakt hebben aan spionnage voor de Amerikaanse inlichtingendienst. Zij zou haar basis in een Amerikaans centrum in Turkije heb ben gehad, zo heeft radio-Sofia medegedeeld. Het Bulgaarse officiële nieuwsbureau maakte Zondag melding van tien be schuldigden. De radio deelde verder mee dat allen schuld bekend hebben. Ver tegenwoordigers van de Bulgaarse en buitenlandse pers waren aanwezig. Intussen is in Oost-Duitsland een communistische campagne begonnen tegen de christelijke godsdiensten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal nagaan of alle kerkgebouwen wel nodig zijn. Als dat niet het geval is, zullen ze worden genationaliseerd, in Branden burg zijn een aantal katholieke geeste- Deze avondjapon zal mevrouw Eisenhower tijdens de fees telijkheden van vandaag dragen. De zijden japon is bezet met 2000 parels en briljantjes. ln Echeveningen doet op het ogenblik het hardnekkige gerucht de ronde, dat een thans op sterven liggende man zou hebben bekend ruim dertig jaar gele den te Scheveningen een roofmoord te hebben gepleegd. In dit verband wijst men er op, dat in December 1918 een moord is ge pleegd op de visventer Gerrit van den Oever, bijgenaamd „Rooie Gerrit". Bij deze moord, die nooit is opgehelderd, was een portefeuille met geld ont vreemd. Eerste Kerstdag van 1918 werd de toen 69-jarige visventer Gerrit van den Oever in zijn woning dood in zijn bed gevonden. Aanvankelijk twijfelde men nog of hier sprake van misdrijf was, doch een nader onderzoek wees spoedig uit, dat er een roofmoord was begaan. Op het kussen van de dode zaten bloedsporen Bij de lijkschouwing werd een tand in de luchtpijp aangetroffen. Ook in het bed werden nog twee tanden ge vonden. Overigens vertoonde het lichaam geen sporen van geweld. Daar de tanden niet vals waren werd aan genomen, dat ze werden uitgeslagen. Opvallend was, dat in de woning geen spoor van wanorde werd aangetroffen Alleen uit de jekker van de visventer was een portefeuille verdwenen. De grote nationale inzameling ten behoe. ve van de reclasseringsarbeid van en voor alle gezindten, georganiseerd door het na tionaal bureau voor reclassering te 's-Gra- venhage, zal dit jaar worden gehouden op of omstreeks 3 October. lijken door de communistische pers be schuldigd van wreedheden tegenover de jeugd. Dertig leden van de joodse gemeen schappen in Oost-Berlijn en de Russi- ische zone van Duitsland, die gisteren naar West-Berlijn gevlucht zijn. hebben verklaard, dat de geheime politie een actie tegen de joden in de zin heeft Heinz Gaiinski, leider van de joodse gemeenschap in West-Berlijn heeft ver klaard, dat sinds midden-December thans 300 Oost-Duitse joden naar het Westen gegaan zijn. Het Amerikaanse Bureau voor Weder zijdse Veiligheid heeft bekend gemaakt, dat voor 200 millioen markt investerin gen gedaan zullen worden om de werk loosheid in West-Berlijn te bestrijden. Uit dit nieuwe investeringsprogramma blijkt de Amerikaanse bezorgdheid over de grote toevloed van vluchtelingen naar West-Berlijn, met het gevolg, dat on danks de toegenomen werkgelegenheid in Berlijn de werkloosheid niet daalt. Volgens de „Daily Telegraph" zou de Sovjet-minister voor de staatsveiligheid Abakoemof, ontslagen zijn. Abakoemot staat rechtstreeks onder Beria. Het blad acht het niet onmogelijk, dat hij zelfs gearresteerd is. De minister had het be strijden van spionnage tot voornaamste taak. Beria's positie zou door een en ander niet geschaad worden, aldus de politieke redacteur van de „Daily Tele graph". bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren in een radiorede ver klaard, dat er geen gevaar bestaat voor een nazi-greep naar de macht. Hij noemde Zondag door de Amerikaanse Hoge Commissie gepubliceerde rapport over de Opleving van het nationalisme in West-Duitsland zeer onvolledig, omdat het ge baseerd is op de reacties van slechts 1200 van de 48 millioen West-Duitsers. re fede van Adenauer vormde wel het hoogtepunt tegen de golf van protesten eKen het Amerikaanse rapport, die gisteren over West-Duitsland sloeg. Gister middag verklaarde Adenauer niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat elemen- die Europa vijandig gezind zijn, de gelegenheid hebben willen aangrijpen om de ®Ul"opese eenheid te vertragen of te voorkomen. as' een kleine persconferentie, die de j^hEelier gisteren liet bijeenkomen, zei v f lr> antwoord op een hem gestelde i aag. dat een reeks van gebeurtenissen ont i laatste weken waarbij ook de v htin§ der gevangenen uit Breda Ce thans in Bordeaux gevoerde pro- ItQrvh ra »een slechte atmosfeer penr onderhandelingen hadden gescha de ptgens een der voormannen van v0 partij, dr. Crone, zou se - e Publicatie van het Amerikaan der j™e*2°ek „de sfeer voor ratificatie t)r Jofdragen niet verbeterd hebben", bekt-, ®nauer heeft zich er voorts over sUlt=t!ï kjj niet officieel van de re- ir en Yan dit onderzoek op de hoog- *Utorlt?* zei dat de Engelse feiten hem ook niet over de aan leiding tot de arrestatie van de zeven nazi's hebben ingelicht. In Bonn is men ondanks Adenau er's stellige verzekeringen niet ge rust op de toestand. De liberale partij ondervindt inderdaad steeds meer na zistische invloeden. Het onder leiding van de vroegere leider der Hitler- jeugd, Zogelmann, verschijnende weekblad der liberale partij, „Die Deutsche Zukunft", heeft voortdurend eerherstel aan de vroegere nazi's be pleit. Dit reeds vroeger door een scherp anti-Nederlandse instelling ge kenmerkte blad heeft thans stelling genomen tegen een uitwijzing der vluchtelingen uit Breda, die volgens het blad recht op asyl kunnen doen gelden. Adenauer bepleitte het weren van na zi-functionarissen uit belangrijke poli tieke functies. Hij sprak zich voorts nog maals met nadruk uit voor een spoedige inschakeling van West-Duitsland in de Europese gemeenschap. Hij betwistte de betrouwbaarheid van het Amerikaanse rapport en voegde hieraan toe, dat slechts verkiezingen kunnen aantonen hoe het Duitse volk over het nationaal- socialisme denkt. Een overgrote meer derheid aldus Adenauer heeft zich uitgesproken ten gunste van de demo cratie en dit zal bij de komende ver kiezingen weer zo zijn. Intussen heeft het State Department in Washington het bureau van de Ame rikaanse Hoge Commissaris verzocht een toelichting ie geven bij de gerapporteer de uitslag van het opinie-onderzoek. De publicatie van het resultaat van onder zoek heeft hoge functionarissen bij het State Department, die belast zijn met de Duitse problemen, verrast, terwijl het rapport in West-Duitsland aanleiding heeft gegeven tot verontwaardigde de menti's. Er is aan het bureau van de waarne mende Hoge Commissaris, Samuel Re- ber, een telegram gestuurd, waarin vol ledige inlichtingen omtrent het onder zoek en de daarbij gestelde vragen ge vraagd worden. Het bureau van de Hoge Commissaris in West-Duitsland heeft reeds verschei dene malen een onderzoek ingesteld naar de mening van de West-Duitsers over bepaalde belangrijke problemen. 21 Jan.: Mogen alle Protestanten van Europa terugkeren tot de éne, Katholieke Kerk. Proef In Richmond in Ame rika werd Od'ill James Rice opgepakt, omdat de politie meende, dat hij in kennelijke staat verkeer de. Odill protesteerde echter hevig tegen deze veronderstelling. De po- litie-agent snoot naar Odill's adem en achtte het toch maar raadzaam de. man mee te nemen. Op het bureau zei men tegen Odill: „Nou, als je dan niet dronken bent, loop dan eens keudig recht langs die streepOdill deed hetop zijn han den. Dank 'Arne Skisted, de eige naar van een restaurant 'in Elseneur in Denemar ken, die vroeger het be roep van jazz-zanger uit oefende, treedt nog wel eens uit liefhebberij op voor liefdadigheidsdoel einden en voor gevange nen. Een van de gevange nen, die hem hoorde, was zo enthousiast, dat hij be loofde, zodra hij weer op vrije voeten was, Skisted te komen bezoeken. Hij kwam prompt zijn belofte na en stapte een van de eerste dagen na. zijn invrij heidstelling Skisted's res taurant binnen. Het werd een reuzen-avond met een flink diner, een sloot champagne en machtig veel pleizier. Alleen ein digde het.in de ge vangenis, want de man had geen geld om de re kening te betalen. Het museum van de paraplu In het Noord-Italiaanse plaatsje Gignese staat op een hoge berg, die over het prachtige Gardameer uitziet, het museum van de paraplu. Het werd in 1939 ingericht door de be volking van Gignese, waarvan een groot deel Zich al jaren' onledig houdt met het vervaardigen van paraplu's. Men vindt er zowel antieke als moder ne exemplaren en een historisch overzicht van de paraplu-industrie. Zo als men weet, dienen niet alle paraplu's er voor ons tegen de regen te be schermen. In Oosterse landen zijn zij ook een teken van macht en aan zien, waaraan men reeds van verre de rang van de dignitaris kan herken nen. Volgens de gegevens in dit museum hebben de Fransen omstreeks 1790 de paraplu naar Europa gebracht. De Italianen hebben echter vrij spoe dig de Fransen als para plu-fabrikanten van de eerste plaats verdrongen. Het museum bezit 1500 paraplu's, o.a. luxueuze cn decoratieve uit de periode 17501880, idte gebruikt werden door Italiaanse edellieden en kardinalen. Verscheidene van deze paraplu's zijn gemaakt van een bijzonder soort zijde en echte walvisba leinen, terwijl zij voor zien zijn van krukken of knoppen van kostbare houtsoorten uit Afrika en Indië, 'ingelegd met paar lemoer of ivoor. Omstreeks 1880 begon nen de paraplu's er een voudiger uit te zien en kregen ze meer het ka rakter van een dagelijks gebruiksvoorwerp. Er is ook een afdeling parasols in het museum. Daar ziet men de sierlijke gevalle tjes met lange stokken, waarmee men wandelde, en de papieren dingen u'it Japan, die spotgoed koop waren. Ondanks alle moeite, die men zich daarvoor heeft gegeven, heeft het museum nooit de vermaarde paraplu van Neville Chamberlain we ten te bemachtigen. De Engelse premier heeft hem nooit willen afstaan. Na het waterzonnetje van München is hij dan ook lelijk van de regen in de drop gekomen en heel de wereld met hèm. (Van onze correspondent) Tegen acht uur Maandagavond is nabij Deventer, tegenover het Holterbad in de Hielerwijk op de lijn EnschedeDeventer, die de verbinding vormt naar het Wes ten, een electrische trein met volle snelheid (70 km. per uur) in botsing gekomen met een rangerende goederentrein. Er zijn geen doden gevallen, wel een twaalftal gewonden, onder wie de vijftig-jarige bestuurder van de electrische trein, Schram uit Hengelo. Van deze twaalf gewonden zijn er vijf in het Algemene Ziekenhuis te Deventer opgenomen. De overigen konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. Schram heeft een armbreuk opgelopen en een dame in het voorste compartiment direct achter de bestuurderscabine heeft een dijbeen gebroken. De overigen wer den min of meer licht gewond. Anderen liepen een shock op. De locomotief van de goederentrein drong ruim drie meter in het electri sche stel. Maar de bestuurder, die het ongeluk had zien aankomen, was tijdig uit de cabine gesprongen. De dode- mansknop kwam automatisch in wer king waardoor de metor stroomloos werd. De passagiers in het eerste com partiment werd toegeroepen dat een on geluk dreigde. De machinist van de goederentrein, C. Zwezerink uit Zut- phen, zag het ongeluk eveneens aan komen. Ter plaatse is dubbel spoor en hij zag de electrische trein naderen op de lijn waarop hij zelf stend. Hij zette direct zijn stoomfluit in werking om te waarschuwen en liet zijn eigen trein op volle kracht achteruit rijden. Na de botsing, die hij ongedeerd overleefde, sprong hij direct van de machine om hulp te bieden. Er was een grote ravage. Het eerste compartiment van de elec trische trein was bijna geheel ver nield. Zeven wagens van de goede rentrein waren uit de lijn gewor pen. Een seinbrug was neergestort op de goederentrein. Het dubbele spoor, dat de verbinding van De venter met Enschede en tevens naar Zutphen vormt, werd ge stremd. Inmiddels werden Maan dagavond de verbindingen onder houden door bussen. Een geluk is geweest, dat het eerste compartiment een tweede klas coupé was waarin slechts enkele passagiers zaten en voorts dat deze trein, die om ongeveer acht uur Deventer binnen loopt, nooit erg druk bezet is. Inmiddels was uit Deventer alle mo gelijke hulp toegesneld. Doktoren ver leenden de eerste hulp. Een E.H.B.O.- ploeg van een naburige fabriek rukte uit met reddingsmateriaal en ook de brandweer verleende assistentie. Een uur na het ongeluk waren alle gewon den reeds in het ziekenhuis opgenomen. Ir. Den Hollander was te middernacht zelf aanwezig om het onderzoek per soonlijk te leiden. Vermoedelijk is de oorzaak van het spoorwegongeluk te wijten aan een menselijke fout. Bij het rangeren van de goederentrein van het bedrijf van Thomassen en Drijver dwars over de hoofdlijn naar Enschede naar de andere De botsing van de electrische trein en de goederentrein, enkele kilome ters voor het station Deventer, is zo hevig geweest, dat een gehele sein installatie het heeft moeten ontgel den. De goederenwagon, die tegen de seinpaal werd, geslingerd, werd eveneens zwaar beschadigd. zjjde van deze lijn, waar het goederen emplacement ligt, is de aangereden goederentrein op het hoofdspoor blijven staan. Dit laatste moet te wijten zijn aan een misverstand tussen de rangeer der van de goederentrein en de sein huiswachter. De toestand van de personen, die Zondag j.l. bij de race om de Grote Prijs van Argentinië zijn gewond toen Farina met zijn wagen van het circuit raakte en op het publiek inreed, is thans bevredigend. De meesten hunner kunnen spoedig het ziekenhuis verlaten. Nog een andere deelnemer, de Engels man Allan Brown, heeft tijdens de race eveneens een ongeluk gehad, waarbij één toeschouwer is gedood. In totaal heeft deze Grote Prijs dus aan elf per sonen het leven gekost. Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend droog. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaat selijk nevel of mist. Zwakke tot ma tige Zuid-Westeljjke wind. Over het algemeen iets lagere temperatuur. Zon: 8.36—17.08. Maan: 10.41—«.17. Vliegtuigen en vaartuigen van de Amerikaanse zevende vloot hebben gis teren de hele dag in de Straat van For mosa, ten Noord-Oosten van het eiland Swateau, gezocht naar overlevenden van het dubbele vliegtuigongeval, dat Zon dag daar heeft plaatsgevonden. Gister avond in het zoeken gestaakt, nadat van de totaal 21-koppige bemanning, zeven leden door het reddingsvaartuig waren opgepikt. Twee man werden bij dit on geluk gedood. 'Van de overigen ont breekt ieder spoor. Zondag is een Amerikaans patrouille vliegtuig met dertien man aan boord voor de kust van Zuid-China neerge- A n de daad komt raad te laat j stort, nadat het bericht had, dat het door Chinese kustbatterijen onder vuur ge nomen was. Een Amerikaans reddings vliegtuig stortte in zee nadat het de overlevenden op had gepikt. Een tweede reddingsvliegtuig rapporteerde even daarna dat het aangevallen was door met-geïdentificeerde vliegtuigen. Later deelde het hoofdkwartier van admiraal Arthur Radford mede, dat ook een reddingsvaartuig van de marine door Chinese kustbatterijen onder vuur was genomen. Het schip werd niet be schadigd. In Taipeh is men van mening dat de communisten besloten hebben op de Amerikaanse vliegtuigen te gaan schie ten, nadat Japan vorige week een nota heeft gepubliceerd waarin verklaard wordt, dat in de toekomst krachtdadig opgetreden zal worden tegen buitenland se vliegtuigen die het Japanse territoir schenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1