STROP VOOR GEMEENTEN IN HAARLEMS OMGEVING Kwestie middelbare school- urgent geworden gelden Op zwerftocht door de Byzantijns- Slavische wereld Wat Heemstede voor de volksgezondheid doet TERUG UIT PARIJS BLOEMENSHOW in Lisse geopend Kwekers dringen aan op belastingfaciliteiten Schaepman's strijd nog niet voltooid Vrije schoolkeuze in gedrang? Haarlemse Yolkscredietbank en meer noodzakelijk meer Opening Vrijdag 13 Maart Dr. Theunissen hield boeiende causerie in Bloemendaal Op elk douche- of kuipbad wordt 7 cent toegelegd ST. JORIS VERKENNERSBAND EEN EEUW OOSTEN Zelfs .Bloemendaal kan et niet buiten Stadsbibliotheek groeide tegen verdrukking in HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. FLORA 1953 MOLENDIJK S KAPSALONS Grieks dansgezelschap in Openluchttheater te Bloem endaal Toepassing Woon ruimtewet GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHHIS m DINSDAG 20 JANUARI 1953 PAGINA 2 Uitbreiding met een pijperscorps MUTATIES IN HET DIACONESSENHUIS Van Anegang tot Barteljorisstraat Dr. Schaepman-avond Voor Kring Oost K.A.B. Verdacht van diefstal Feest bij Van Empelen en Van Dijk Winterconcert „Caecilia" Bedrieglijke bankbreuk R.K. Middenstand viert vastenavond Voor 1953 geraamd verlies halve ton Ruim 50.000 boeken meer uitgeleend dan in 1951 PIANO-AVOND VAN CLARA HASKIL Haarlems Trio Kath. Vrouwenbeweging Diezelfde avond wordt Haarlem Lichtstad brengen wij U de nieuwste Franse coiffures R.K. QPENB. LEESZAAL Aanwinsten in de afdeling Jeugdbibliotheek Zandvoortse bevolking toegenomen Wit-Gele-Kruis De prijzen Holland-Festival 1953 Waterstanden Bloemendaal zal gewraakte voorwaarde niet meer stellen Veilingnotering Afscheid kapelaan J. Plantinga Beurs van Amsterdam Beurs van New York 1«J 76 In de komende raadsvergaderingen van een aantal gemeenten rondom Haarlem zal ongetwijfeld heel wat gezegd worden over de reeds lang hangende kwestie met het gemeentebestuur van Haarlem over de vergoeding van de kosten der leerlingen die in de Spaamestad gymnasiaal en middelbaar onderwijs volgen. Reeds enige jaren verdriet het Haarlem dat de kosten per leerling uit de bui tengemeenten veel hoger zijn dan de wettelijke bepalingen aan vergoedingen ioelaten. Verleden jaar wezen de statistieken uit dat van de 1700 leerlingen, die deze scholen bezochten, er ruim 700 van buiten kwamen. De extra kosten daar van bedroegen tussen de 350.000 en 400.000 gulden. De Rijkssubsidie bleef vast gesteld op f 100.000. De onderhandelingen met de buiten gemeenten over een vrijwillige verho ging der vergoeding is tot nu toe zon der resultaat gebleven. Men kan zich op de wettelijke bepalingen beroepen die ar.n het Rijkssubsidie de voorwaarde verbinden crat ook buitenleerlingen tot de scholen moeten worden toegelaten. De gemeente Haarlem kan door het prijsgeven van dit Rijkssubsidie echter zelfstandig de voorwaarden vaststellen, waaronder zij deze scholieren onderwijs wenst te laten geven. Dan is er echter nog een ton meer te kort, waardoor dit tot een half millioen zou stijgen, welk bedrag natuurlijk op de buitengemeen ten zou moeten worden verhaald. Het gemeentebestuur van Haarlem wil het echter zover niet laten komen en heeft daarom, naar wij vernemen, aan de bui tengemeenten voorgesteld een gemeen schappelijke regeling aan te gaan vol gens welke deze vrijwillig aan Haar- Door een groot aantal nieuwe leden van de band wordt thans ijverig ge oefend en als de voortekenen niet be driegen, zal de St. Jorisband in het voorjaar met vele nieuwe tamboers en hoornblazers in de Haarlemse straten verschijnen. De faam van deze band is echter ook ver buiten het Haarlemse district door gedrongen, zodat zij waarschijnlijk ook in -Utrecht haar deel zal bijdragen om de viering van het feest „100 jaar Kromstaf" op te luisteren. Wil de band haar goede naam hoog houden, dan zal zij inderdaad perfect voor de dag moeten komen. Een be langrijk aandeel hierin zal kunnen wor den geleverd door het sinds enkele maanden opgerichte pijperscorps. Deze pijpers immers zullen het muzikale ele ment in de band niet weinig verhogen. Door een aantal jongens wordt reeds regelmatig geoefend onder leiding van de heer Schulpzand, die als lid van de H.O.V. geen onbekende is en bij wie de oefeningen in goede handen zijn. Wil len de pijpers echter, naast het krach tige geluid van tamboers en hoornbla zers, hun taak waardig kunnen vervul len, dan moet het aantal nog wat wor den opgevoerd. Daarom bestaat er nog gelegenheid voor jongens van 13 a 14 jaar (bij voorkeur verkenners) om zich voor het pijperscorps op te geven en wel aan de St. Antoniusschool, Zijlsin gel, od Woensdagavond van- 7 tot 9 uur en Zaterdagmiddag van half drie tot half vier. Waar de bespeling van de fluit de jongens een uitstekende muzi kale vorming geeft, twijfelen wij er niet aan dat de nodige krachten zich spoedig zullen melden. Tot chirurg van het Dlaconessenhuis al hier is benoemd de heer Dr. H. Wamsteker en tot consulent voor kinderziekten de heer B. W. Lindeboom. Dr. Wamsteker volgt de chirurg C. L. W. Ruys op, terwijl de heer Lindeboom de opvolger is van mevrouw Dr. A. Dekker—Jonker. 31 Januari zal het honderd jaar ge leden zijn, dat een Oosten een winkel opende in de Anegang te Haarlem. Uit deze winkel is de Woninginrichting N.V. Wed. Oosten en Zoon gegroeid, zodat op die dag het' eeuwfeest herdacht zal worden. De jubilerende directie zal des middags in het bedrijf aan de Bartel jorisstraat recipiëren. Voor de Dr. Schaepmanavond, welke a s. Donderdag 22 Januari des avonds acht uur in het parochiehuis Teylerplein gehouden wordt, bestaat zoveel belang stelling. dat de zaal geheel vol is. Moch ten er leden zijn die een lotkaart in hun •bezit hebben en verhinderd zijn te ko men, gelieve deze lotkaart terug te ge ven aan het kringbestuur, opdat deze aan de vele aanvragen kan voldoen, om de teleurgestelden alsnog in de gelegen heid te stellen deze mooie Dr. Schaep manavond mede te maken. Het bestuur zal alles in het werk stellen, dat het een ware en grootse herdenkingsavond wordt. Vrijdag j-1. heeft de Haarlemse re cherche aangehouden als verdacht van diefstal in vereniging en in dienstbe trekking de 33-jarige expeditieknecht B. M. en Zaterdag j.l. de 38-jarige trans portarbeider J. E. en de 29-jarige expe ditieknecht P. O., alle drie uit Haarlem. Zij worden ervan verdacht in ere maand Mei van het vorig jaar verpakkingslint ter lengte van twee kilometer te heb ben gestolen uit het magazijn van een chocoladefabriek aan het industrieter rein in Haarlem. Het lint werd door de vrouw van eerstgenoemde verkocht. De opbrengst werd onder elkaar verdeeld- De politie heeft hen ingesloten. Zaterdag 7 Februari Romt het personeel van Van Empelen en Van Dijk 's avonds om acht uur bijeen in het gebouw „De Hoge Berg" aan de Pylslaan. Dan zullen de verschillende jubilea gevierd worden, die in het afgelopen jaar werden herdacht. De heer J. Zwemmer herdacht b.v. in 1952 op een en dezelfde dag zijn zilveren huwelijksfeest en zijn zilveren jubileum in dienst van Van Empelen en Van Dijk. Donderdag 29 Januari, 's avonds 8 uur, zal het Kon. Mannenkoor „Caecilia" o.l.v. N. Hogerwerf, in de Gem. Concertzaal te Haarlem een winterconcert geven, rn.m.v. Anneke van de Graaf, sopraan; Anton Eldering, bariton; Gosse Kroese, piano. Werken zullen o.a. worden uitge voerd van Schubert, Mozart, Löwe, Mahler etc. Maandagmiddag heeft de Haarlemse recherche aangehouden als verdacht van deelneming aan bedrieglijke bankbreuk do 27-jarige mevr. L. M. P.v. L. uit Haarlem. Nadat haar man in staat van faillissement verklaard was, heeft zij bui ten zijn medeweten goederen, zoals een geheel salonameublement, onttrokken aan de overige inboedel, welke zij bij haar moeder heeft ondergebracht. De politie heeft haar in verzekerde bewa ring gesteld. Woensdag 11 Februari, des avonds 3 uur in het Concertgebouw, viert de E K. Middenstand zijn jaarlijks vasten- avond-familie-fcest, Het theater-bureau Floris Meslier komt met een non-stop cabaret-revue onder de titel „Even tijd voor vrolijkheid". lem boven de wettelijk veschuldigde vergoeding een bijdrage geven per leer ling tot de helft van hetgeen Haarlem nu nog op deze leerlingen moet toeleg gen. Om deze gemeenten ftiet ineens te zwaar te belasten wordt voor de eerst volgende jaren een geringere bijdrage voorgesteld. Wij hebben hier en daar ons licht eens opgestoken en zijn tot de algeme ne conclusie gekomen dat de tekorten van verschillende gemeenten daardoor niet onbelangrijk verzwaard worden. Wij meldden reeds dat Heemstede haar tekort van f 50.000 op f 75.000 moet stellen door de voorgestelde regeling, die dan nog als niet te zwaar geken merkt wordt. Bloemendaal zou voor 1953 moeten rekenen op ongeveer f 22.000 extra uitgaven voor dit doel. Voor deze gemeenten zowel als voor Velsen komt de moeilijkheid om de hoek kijken dat zij zelf middelbare scholen hebben. Daaruit zou een eigenaardige situatie kunnen ontstaan. Stel eens dat die gemeenten haar burgers er op wij zen dat zij de scholen in hun eigen ge meente, maar voor het onderwijs van hun kroost moeten nemen. Dan zou de vrije keuze van onderwijs in het ge drang komen. Het gemeentebestuur van Velsen be raadt zich evenals dat van Bloemendaal en Zandvoort nog over deze belangrijke kwestie. De Bloernendaalse raad moet Donderdag de gemeentebegroting vast stellen, die reeds extra uitgaven van f 80.000 voor het onderwijs aanwijst en waarbij nog niet met de f 22.000 reke ning is gehouden. Intussen is het ook billijk dat Haar lem de huidige situatie niet langer wenst te handhaven. Per slot van rekening heeft deze gemeente ook zelf een niet onbelangrijke tekort, afgezien nog van de onjuiste verhouding die nu al jaren bestaat. De Haarlemse Volkscredietbank is geenszins een lucratieve instelling, im mers de hulp, die zij biedt aan minder met geld bedeelde mensen, rechtvaar digt alleszins de verliezen, die zij steeds op de debetzijde van haar boeken moet noteren. Uit de ramingen, welke gemaakt zijn voor dit jaar valt te lezen, dat het to taal-verlies geschat wordt op f 55.526.50; Haarlem wordt gewogen op f 32.481 en de gemeente Velsen op f 8.356. Haar- lemmerliede en Spaarnwoude doen het voor minder en de som. die zij waar schijnlijk moeten betalen, is f 87. Wij hebben geïnformeerd hoe de Volkscredietbank in het jaar 1951 ge reild en gezeild heeft, en hebben een beeld gekregen in de financiële constel latie van deze instelling. Het nadelig saldo over het jaar 19-51 bedraagt in to taal f 53-207.52. In dit verlies wordt In 1952 heeft de Stadsbibliotheek en Leeszaal met haar verschillende filialen een recordcijfer bereikt. Immers er werden ruim 50.000 boeken meer uitge geven dan het vorig jaar Ook het aan tal bezoeken is aanmerkelijk gestegen. Ruim 72.000 mensen bezochten de ver schillende bibliotheken; dat is 3.382 meer dan in 1951. Als wij de cijfers hieronder gedetail leerd 'laten volgen, ziet het overzicht er als volgt uit. De Prinsenhofbibliotheek leende 143.753 boeken uit; het filiaal „Huis te Zaanen" nam 55.936 boeken voor zijn rekening, terwijl de uitleen- post Spaarndam en de muziekbiblio theek respectievelijk 3.118 en 10.717 boeken hebben uitgeleend. De jongere lezers hebben zich ook niet onbetuigd gelaten, want de gemeentelijke jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan voorzag hen van 41.417 boeken en de jeugdbibliotheek in het „Huis te Zaa nen" noteerde een aantal van 22.425 boeken. Totaal werden dus uitgeleend 277.366 boeken; vorig jaar bezorgden 224.974 boeken menige lezer een aan genaam uurtje in de avond. Wat het aantal bezoekers betreft, kunnen wij het volgende zeggen. De Prinsenhofbibliotheek ontving 60.819 personen. Naar het filiaal „Huis te Zaa nen" gingen 6.731 mensen, terwijl de gemeentelijke jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 4.539 jeugdige lezers binnen haar veste ontving. Totaal voor zagen 72.089 bezoekers en bezoeksters zich van een boek. Het derde en al weer laatste concert van de grote pianistenserie van dit seizoen in het Gem. Concertgebouw zal plaats vin den op Vrijdag 23 Januari des avonds 8 uur. Het is niemand minder dan de grote Roemeense pianiste Clara Haskil. Haar pro gramma vermeldt onder meer werken van Johann Sebastian Bach (een pastorale, be werkt door Dinu Lipatti, benevens de toc cata ill e kl. t.), Beethoven, Brahms en Schumann. Van de meester van Bonn zal Clara Haskil een van zijn laatste piano sonates uitvoeren, en wel die in E gr. t. op. 109, één van Beethoven's mooiste so nates, die echter niet zo vaak op de pro gramma's verschijnt wegens de hoge eisen, die het werk aan de vertolker stelt. 9 Donderdagavond 22 Januari zal boven genoemd ensemble (Jan Hoeben, Onne v. d. Klashorst en Fred Luyken) te 8 uur zijn tweede kamermuziekavond ge ven van dit seizoen en wel in de Renais- sancezaal van het Frans Hals museum. Uitgevoerd worden trio's van Jos. Jon gen, Turina en Jean Cras. Voor de groep gilde van de Kath. Vrouwenbeweging afd. Haarlem, zal op Woensdag 21 Januari de heer Fr. Ba- lendong een praatje houden over „Re ligieuze beelden in huis". Deze causerie zal gehouden, worden in een der zalen van Brinkmann. Aanvang 8 uur. lp verband met de diefstal van 2 km paklint uit het magazijn van een choco ladefabriek aan het industrieterrein in Haarlem, is gisteren nog door de Haar lemse recherche aangehouden de 20- jarige ü- J. W„ die ervan verdacht wordt een gedeelte van de opbrengst tot zich genomen te hebben. De man is nu even als de andere drie reeds aangehouden mannen, ingesloten. door elke betrokken gemeente bijge dragen naar verhouding van he: totaal bedrag aan inwoners van elk dier ge meenten in het jaar dus, waarop het verlies betrekking heeft, verleende cre- dieten. Zo moest Haarlem f 31.550.28 voor zijn rekening nemen, terwijl van de omliggende gemeenten Velsen het hoogste genoteerd staat, n.l. met een bedrag van f 8.116.31. De ramingen, ge maakt voor het vorig jaar, liggen aan merkelijk lager, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat door de crediet- beperkingen de omzet achteruit ging. Thans heeft men daar geen hinder van, zodat het nadelig saldo alsook de om zetten hoger zullen liggen. Het totaal der omzetten in 1951 be liep een bedrag van f 943.569.51. Ruim vijf ton was voor Haarlem, op de voet gevolgd door Beverwijk met f 106.868. Het Is wel interessant hierbij aan te tekenen, dat ook de welvarende ge meente Bloemendaal steeds met zijn omzetten omhoog loopt, zodat daaruit geconcludeerd mag worden, dat er sinds de laatste jaren door de bevolking de behoefte wordt gevoeld zich te wen den tot de Volkscredietbank. In 1948 bedroeg het aandeel in de omzet van Bloemendaal f 14.965; twee jaar later f 19.180 en in 1951 f 25.060. Reeds hierboven hebben wij vermeld, dat het aandeel in het totale verlies wordt berekend naar het aandeel in de omzet. Hiertegen is reeds van verschil lende zijden bezwaar gemaakt, omdat bij niet-deelneming in enig jaar ook geen verlies in rekening wordt ge bracht, terwijl de inwoners van zo'n ge meente wel gebruik hebben kunnen maken van de adviezen en diensten van de Volkscredietbank. Daarom is er thans een voorstel in overweging, waarbij gestreefd wordt de vaste lasten van de deelnemende gemeenten te ver delen op grond van het inwonersaan tal. De overige lasten, die variabel zijn, zullen dan volgens de oude norm in rekening worden gebracht. Advertentie VERKOOP cn VERHUUR N'assaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Het moet in de bedoeling liggen van de directie van de Internationale Bloe- menschouw „Flora 1953", te Heemstede om de tentoonstelling niet te openen op Zaterdagochtend 14 Maart in de middag van Vrijdag 13 Maart. Het programma van deze dag moet nog noder worden vastgesteld, waartoe ook overleg gepleegd wordt met het initiatief-comité „Haarlem-Lichtstad", dat in de avond van dezelfde dag de feest verlichting met een officieel tintje wil laten ontsteken. Voor een groot aantal leden van de heren- en dames-congregatie te Bloe mendaal hield gisteravond dr. W. Theu nissen uit 's Hertogenbosch in de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemendaal een uiterst boeiende en tevens zeer leerzame cau serie over het nabije Oosten en nam hij een ieder door zijn levendige voor dracht mee „Op zwerftocht door de ByzantijnsSlavische wereld". De spreker werd ingeleid door mevr. C. A. Roorda, presidente van de Bloe rnendaalse afdeling van de N.K.V-B. In het kort gaf zij een schets over het Een weerspiegeling van de activiteit van de gemeente Heemstede op het ter rein van de volksgezondheid wordt in de begroting voor 1953 duidelijk ge geven. Lag vroeger de zorg voor openbare gezondheid in de sector der armenzorg en werd er niet veel aandacht aan be steed, thans is deze een der belangrijk ste onderdelen van de gemeentelijke werkzaamheid. Dat dit veel geld kost blijkt wel uit het nadelig saldo van ruim ƒ64.000. van het hoofdstuk Volksgezondheid. Het centrum voor de gezondheidszorg in Heemstede is het gemeentelijk ge zondheidshuis; zeer goed geoutilleerd en bediend door bekwaam personeel. De exploitatie van het gemeentelijk gezondheidshuis aan de Lieven de Key- laan zal een bedrag van ruim 20.000. vergen. Dat is ruim 0.80 per inwoner. Het gebouw is destijds gesticht op initiatief van de wethouder dr. Droog; hierbij ondervond hij veel tegenwer king van „behoudende" raadsleden. Thans moet het wegens gebrek aan ruimte worden uitgebreid; een bewijs van de noodzakelijkheid van zijn be staan. Kostte de bouw van het bestaande gebouw destijds slechts 53.000.de thans in uitvoering zijnde uitbreiding zal ongeveer 140.000.— kosten. Er wordt veel gebruik gemaakt van het gezondheidshuis. Voor hoogtezon en diathermie-behandeling zijn een viertal kamers ingericht. Een zevental specialisten houdt er polikliniek en een masseur behandelt er patiënten. Weke lijks houdt het consultatiebureau voor zuigelingenzorg er zitting, terwijl maandelijks de kinderarts van de commissie voor kinderhygiëne de kin deren in de speciale vertrekken contro leert. Diverse inentingen en controles vinden er van gemeentewege regel matig plaats. Na de uitbreiding zal er ook gelegen heid zijn voor medisch-chemisch onder zoek, röntgendoorlichting en -fotografie. De kosten daarvan en de daar tegen over staande onkosten zijn nog niet te ramen. Naast het zelfstandig optreden van de gemeente op het gebied van de volks gezondheid door de exploitatie van het gezondheidshuis erkent zij ook door een goede subsidiepolitiek het particulier initiatief. De vereniging „Het Witte Kruis", die belast is met de t.b.c.-bestrijding, ont vangt hiervoor 15.000.Hiertegen over staat een bijdrage van de provin cie in de kosten van verpleging, groot I860.—. Het „Wit-Gele Kruis" zal ƒ2000.— subsidie ontvangen en het Fonds tot behartiging van de belangen van hulp behoevende kraamvrouwen 3000.—. De commissie voor kinderhygiëne in Noord-Holland krijgt voor de instand houding van het consultatiebureau 500.het „Koningin Wilhelmina- fonds" 125.terwijl het Nederlandse congres voor openbare gezondheids- regeling het met 15.meet doen. Met de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal is een gemeenschappelijke regeling gesloten voor het medisch schooltoezicht. De Heemsteedse bijdrage hiervoor bedraagt 4700. De schooltand artsendienst is een zuiver gemeentelijke instelling, zij het ook dat sedert enkele jaren een commissie uit de burgerij B. en W. bij het beheer bijstaat. De uitgaven van deze dienst worden ge raamd op 7.300. Voor uitzending van kinderen naar vacantiekolonies is ƒ4000.uitgetrok ken, terwijl speeltuinverenigingen een subsidie krijgen van ƒ800.—. Voor kin deren, die naar het oordeel van de schoolarts heilgymnastiek behoeven, wordt ƒ750.— gevraagd. De exploitatie van de zwemvijvers en het badhuis vindt plaats door een daar toe in het leven geroepen stichting. Voor de zwemvijvers wordt voor 1953 een nadelig saldo geraamd van ƒ5390—, voor het badhuis 3800. Van beide inrichtingen wordt een intensief gebruik- gemaakt, hetgeen blijkt uit de ramingen van kaartver koop. Dat de gemeente, vooral in de ex ploitatie van het badhuis, een sociale taak ziet. blijkt wel uit het feit dat zij op elk douche- of kuipbad 7 ct. toe legt. Advertentie SANTPOOETKRPLEIN 1, Tel. 19706 Te bereiken lijn 3-4 C. H. Abrahall: Prelude; Clara As- scherPinkhof: Tirtsa: H. G. Brussee: Mensen met wilskracht; levensschetsen van een 20-tal vooraanstaande natuurkun digen en biologen; Gerti Egg: Deta en haai' dieren; de geschiedenis van oen dier gaarde directeur en zijn jonge assis tente; A. D. Hildebrand: Monus" avon turen op aarde; J. Kuin: Meteoor aan de operahemel; het leven van Gioachino Rossini; dr. Hélène Nolthenius: Onvol tooide symphonie; het leven van Franz Schubert; Ro van Oven: Ludith Leys- ter; A. Rutgers van dpr Loef-Basenau: De kinderkaravaan; Robert Wieland: Het jongsen-ontdekkingsreizenboek. In 1952 is de bevolking van Zandvoort in geringe mate toegenomen, namelijk met 77 personen tot 11562 inwoners. Er vestigden zich 1547 personen, maar het aantal vertrokkenen bedroeg 1653. Het aantal geboorten bedroeg 263 en het aantal overledenen 80, zodat de toene ming van het aantal inwoners alleen te danken is aan het geboorte-overschot. Het hoge vertrek-cijfer is veroorzaakt door het vertrek van gerepatrieerden uit de contract-pensions en andere op vangcentra naar hun definitieve woning elders in ons land. Zuster Hoogenbosch van het Zand voortse Wit-Gele Kruis verpleegde m 1952 209 patiënten. Zij legde 4802 huis bezoeken af, waaronder 194 aan t.b.c.- patiënten. Zij assisteerde 15 maal de dokter en verieende 23 maal de laatste hulp. Uit het magazijn werden 509 ar tikelen uitgeleend. De Maandagmiddag geopende Januari- tentoonstelllng van de stichting „Bloem- lust" was van uitstekende kwaliteit, hetgeen vele bloembollenkwekers be- aarnuen. De gebroeide bloemen waren met veel zorg getrokken en enkele soorten waren reeds zeer vroeg, althans vroeger dan voirge jaren. Het arran gement van de producten was weder om in handen van de heer Van der Lee, die het ditmaal zoals altijd voor treffelijk had gedaan. Bij deze vaktentoonstelling was te vens een mechanische tentoonstelling, waarop men allerlei artikelen, verband houdende met de bloembollenteelt, kon bewonderen. Bij de opening merkten wij o.m. op de burgemeesters der gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim, prof. Van Slogteren; dr. A. F. Vlag, dr. Verhage en voorts het volledige Bloemlust- bestuur. De heer D. van Egmond. directeur van de Veilingvereniging H.B.G. waar i.e tentoonstelling wordt 'gehouden, ver welkomde de genodigden, waarna hij gewag maakte van de vele en intense werkzaamheden van de heren Van der Lee als arrangeur, de inzenders, ais- mede van de heren Vlag en Balkenén- de, die de mechanische afdeling verzorg den. Hiervoor sprak bij zijn dank uit. Deze tentoonstelling vergeleek spreker met een gesloten boek, dat straks ge opend zal worden. Ten slotte wees hij nog cp de afdaling bloemschikkunst en bindwerk, welke thans voor de eerste maal werd georganiseerd. De heer Lefeber voldeed gaarne aan het verzoek van „Bloemlust" om als kweker deze tentoonstelling te openen. Hij wees op de overplaatsing van „Bloemlust" van Sassenheim naar Lis- en hierover behoeft men geen spijt ri hebben omdat de belangstelling steeds meer toeneemt. Wat zou de weelde van bloemen zijn, aldus spr., wanneer zij niet gerang schikt werden door de heer Van der Lee? Het zou hetzelfde zijn als een wereld zonder bloemen en dit gaat evenmin. De vrijheid van invoer van bloembollen wordt beperkt en zelfs Churchill, de grote vechter voor de vrijheid, heeft zelfs niet kunnen ver hinderen dat de invoer van ons product in Engeland werd gecontingenteerd, hetgeen veroorzaakt wordt door de spanningen in deze wereld. Deze span ningen zijn zelfs in „Bloemlust" te merken, omdat de kwekers elkaar be strijden om de edelste en beste produc ten te brengen en deze vredelievende producten de wereld in te zenden. Voor een bedrag van 140.000.000.is er in 1952 geëxporteerd. Evenals „Bloemlust" moet ook het vak steeds actief blijven en voor de hoofdartikelen blijven zorg dragen. Spr. besprak in dit verband de tulipa's, die in het brandpunt van de belang stelling staan. Prof. Van Slogteren dringt steeds aan op kwaliteit der producten terwijl dr. Verhage op de teelt beperking aandringt. Spr. zou hier aan willen toevoegen de belasting- beheersing. De regering stelt veel belang in de bloementeelt en leeft hiermede ten volle mee. De con currentie kan het hoofd worden geboden en alleen door de kwekerij kunnen de waardevolle en kost bare producten in de handel blij ven. Bij de normalle gang van za ken is dit mogelijk, doch bij min der gunstige jaren moet dit even eens mogelijk zijn. Het vak ver langt geen steunbijdrage doch wenst dit uit erkenning van het vak mogelijk te maken door dit uit eigen middelen te doen en dit is alleen mogelijk door reservering voor het bedrijf. Hierin kan de re gering medewerking verlenen door het verlenen van faciliteiten op be lastinggebied. De belangen van de bloembollenteelt zijn nu eenmaal uitzonderlijk en wor den. door het vak zelf behartigd. De heer Van Egmond dankte de heer Lefeber, waarna hij de prijswinaa-rs be kend maakte: Wisselbeker, beschikbaar voor de beste inzending hyacinthen, be staande uit 8 soorten, decoratief opge steld: Gebrs. Segers te Lisse. Wissel- beker beschikbaar voor de beste in zending tulpen, bestaande uit twintig soorten: M. Beelen en Zn. te Lisse. Wisselbeker beschikbaar voor de beste inzending van tien soorten vroege Men del- en Triumph-tulpen: M. Beelen en Zn. te Lisse. Wissölbeker, beschikbaar voor de beste inzending van tien soor ten tulpen, alle rassen met uitzonde ring van vroege, Mendel- en Triumph- tulpen: N.V. Gebrs. Nieuwenhuis, thans definitief. Wisselbeker beschikbaar voor de beste inzending Narcissen, bestaan de uit twintig soorten: N.V. Warnaar en Co. te Sassenheim. Wisselbeker be schikbaar voor de beste inzending Nar cissen. bestaande uit tien soorten: N.V. Warnaar en Co. te Sassenheim. thans definitief. Voor bloemschikkunst en bindwerk vielen de prijzen ten deel aan J. van de Vegt te Hillegom; mevr. van der Nat te Hillegom en mevr. Veldhuijzen van Zanten-Bloemoord te Lisse. leven en ontzaglijke werk- en geest kracht van de spreker. Dr. Theunissen, die het gehele Oosten heeft afgereisd, en er zeer nauw mee in contact stond, maanden lang leefde hij in het Oos ten en werd hij Oosterling met de Oos terlingen, is een groot kenner van Susland. en is tevens zeer goed op de hoogte van de geestelijke spanningen m een tijd als deze. Uitgaande van de stelregel van de be kende Driester-publicist Romano Guar- dini: „Slechts hij, die God kent, kent de mens", wist dr. Theunissen zijn ge hoor ongetwijfeld een beter en juister begrip bij te brengen van het Rusland van vandaag. Op boeiende wijze stelde spreker zijn auditorium het beeld voor ogen van de toestand in het heden daagse Europa, dat hij nog altijd als het meest interessante werelddeel be schouwde. Grenzeloos oppervlakkig noemde dr. Theunissen onze kijk op het wereldgebeuren, waarin wij als katholieken onze plicht tegenover an deren en al te kortzichtig de volkeren in het Oosten beschouwen. Wie zijn die Russen, aldus spreker, van wie wij vrezen dat zij eerdaags onze grenzen zullen overschrijden? Laten wij toch geen hand voor de ogen houden, maar kijken in de ruimte, dan zullen wij klaar en heider tot de conclusie komen dat het niet het Russische volk is, dat wij moeten vrezen, maar het systeem met zijn verderfelijke invloeden van materialisme, existentialisme etc., waar mee wij allen reeds behept zijn. Als geen ander volk heeft Rusland zo'n religieuze inslag. Dr. Theunissen bracht dan ook enige zeer frappante staaltjes naar voren om dit te bewijzen. Na het eerste gedeelte van zijn betoog moest men dan ook nagenoeg tot de conclusie komen dat er geen sprake meer is van een Christelijk Westen, maar dat wij, zoals spreker het uitdrukte, leven in een post-Christelijk tijdvak. Als er niet wordt ingegrepen gaat Europa ten on der aan een systeem dat het zelf ver doemt. Spreker illustreerde zijn cause rie met een muzikale omlijsting, door gramofoonplaten te draaien van de Byzantijnse Liturgie. Reeds sterk onder de indruk van het gesprokene, werden allen stil bij deze schone en diep reli gieuze zang. Hierdoor werd een ieder pas goed binnengeleid in de wereld van de heilige ikonen, waaraan spreker ook enige woorden wijdde. Na do pauze heeft spreker op emi nente wijze bijgedragen tot een beter begrip van het orthodoxe en godsdien stig leven. Deze avond paste dan ook wel bijzonder goed binnen het kader van deze Internationale Bidweek. Aan het einde van zijn betoog vroeg dr. Theunissen ook alle aandacht te willen wijden aan het hoorspel, dat heden avond door de K.R.O. zal worden uitge zonden: „De Antichrist", geschreven door Wladimir Solowjew, een Russi sche Neumann. In dankbare bewoordingen sprak daarna mevr. Roorda haar erkentelijk heid uit over deze boeiende voordrach ten. In aansluiting op wat gisteren over het. programma van het HollandFestival 11)53 reeds is bericht kan nog worden medegedeeld, dat ook dit jaar het Bloe rnendaalse openluchttheater daarbij zal worden betrokken. Het nationaal dans theater van Griekenland zal n.l. open luchtvoorstellingen geven zowel te 's Gravenhage als te Bloemendaal. Voorts is bekend geworden, dat in het kader van het Holland-Festival de sterf dag van Henriëtte Bosmans (2 Juli 1952) met een concert zal worden herdacht, waarbij o.m. liederen van deze compo niste ten gehore zullen worden gebracht. Dinsdag 20 Januari Hoog water: 7.07 u. en 19 27 u. Laag water: 3.45 u. en 15.12 u. Woensdag 21 Januari Hoog water: 7.55 u. en 20.16 u. Laag water: 3.50 u. en 15.58 u. Op vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Zeelenberg (Arb.) over het stellen van een bépaalde voorwaarde door het gemeentebestuur van Bloemendaal bij de toepassing van de Woonruimtewet 1947, heeft de Minister van Maatschap pelijk Werk geantwoord, dat het hem bekend is, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal aan de afgifte van een ves tigingsvergunning voor inwonend huis personeel de voorwaarde verbindt, dat de werkgever een verklaring tekent, waarin hij zich bereid verklaart tot het betalen van de eventuele kosten van onderstand van de werknemer geduren de een jaar na de datum, waarop de dienstbetrekking wordt beëindigd. Bij de behandeling van een bezwaarschrift, dat de minister van een belanghebben de bereikte, is n.l. gebleken, dat de in deze vraag geschetste praktijk metter daad toepassing vond. Voor zover hekend, beperkt(e) deze praktijk zich tot de gemeente Bloemen daal, Ook naar het oordeel van de mi nister is het stellen van deze voor waarde in strijd met de bepalin-, gen van de Woonruimtewet 1947, in het bijzonder met het bepaalde in artikel 4. lid 1, dier wet. Het resultaat van het onderzoek naar de klacht, vervat in het bovenbedoelde bezwaarschrift, heeft de minister reeds enige tijd. geleden aanleiding gegeven, bij het gemeentebestuur van Bloemen daal stappen te doen. Van voornoemd gemeentebestuur is inmiddels de schriftelijke toezeg ging ontvangen, dat de gewraakte voorwaarde niet meer zal worden gesteld. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H, DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 FILMS: Rembrandt: Prolongeert (tweede week) „Anna". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Achter de brede Missou ri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond 9.15 uur: „Louise". Gra ce Moore. Toegang: 14 jaar. Luxor: Prolongeert (vierde week) „Lime light". Toegang a. 1. Tijd: 2 en 8 uur. Frans Hals: „De terugkeer van Bulldog Drummond" (Calling Bulldog Drummond)- Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Kikvorsmannen" (Frog men). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rotsgeberg te". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 Uur. Dinsdag 20 Januari Stadsschouwburg: Toneelver. „Thalla": „Najaarsstormen" (dil.), 8 uur. Gem. Concertgebouw: 6e Concert H.O.V- in de serie D. o. 1. v. Toon Verhey, 8 uur- Minerva-Theater: Toneelgroep „Berkenro de": De vreemde bezoeker", 8.15 uur. Woensdag..21 Januari Stadsschouwburg: Toneelver. Thalia": „Najaarsstormen" (dil.), 8 uur. Gem. Concertzaal: Chr. Oratorium Ver- Gen. repetitie: Requiem G. Fauré o. 1. v- George Robert; orgel. Piet Halsema, 8 uur. Minerva-Theater: Cabaret o. 1. v. Char les René (De Wama's, Jan de Cler, etc.)> 8.15 uur. BEVERWIJK, 19 Januari Andijvie 50102, bospeen 3335, waspeen 16-" 30, spruiten 22—80, prei 35—53, knolleh 18—33, rabarber 45—58, boerenkool 12-— 26, groene kool 6—12, rode kool 613, gele kool 712, Bloernendaalse gele 25, uien 1725, bieten 13, breekpeen 71"- soep 6—17, appelen 11—28. Andijvie 80100, rode kool 12, groene kool 15, peen kwal. d 67%, geschoon* de spruiten 4175, ongeschoonde sprui ten 1822, spruitkoppen 2023, boeren kool 9 15, prei 38. Maandagavond hield de K.A.B., kring Santpoort, de eerste culturele gezins avond in de zaal van Zomerlust. Het R.K. gemengd koor „Da Pacem" ver leende muzikale medewerking, wegens verhindering van de heer Lou Tervoort ditmaal weer onder leiding van de heer Th. Spook. In het kader van de Schaepman-her- denking hield de heer J. Poncin een rede, welke getiteld was „Schaepman's, Erfdeel". Hij schilderde daarin de arm zalige omstandigheden, waaronder de katholieken in de jaren 15701870 leef den, wees op de geweldige invloed, die Schaepman gehad heeft op de daarop volgende emancipatie en de historie volgend kwam hij aan het jaar 1920, de gelijkstelling van het onderwijs. Het politieke terrein, waarop ook de heer Poncin geen onbekende is, was daarmee in de belangstelling getrokken. Toen was er grote werkzaamheid bij de politieke partij. Maar toen de doelstel ling bereikt was, verslapte de belang stelling. En toch is op onderwijsgebied nog lang niet al het wenselijke bereikt. Het middelbaar onderwijs en het vak onderwijs zijn nog niet gelijkgesteld. In zijn openingswoord had de kring voorzitter, de heer L. Blom, er reeds op gewezen, dat het niet in de bedoeling ligt dat de K.A.B. aan politiek gaat doen. Maar wel is het nodig, dat de K.A.B.- leden meer interesse krijgen voor de politiek. Wil men strijden tegen com munisme en humanisme, dan zal succes alleen door katholieke eenheid mogelijk zijn. Deze belangwekkende avond werd to vens bijgewoond door cm. pastoor J. E. v. d. Meer, die gedurende de jaren 1915 tot 1935 parochieherder te Driehuis was en die van het eerste jaar van zijn priesterschap behoorde tot de jonge garde, die zich schaarde aan de zijde van de vechter Schaepman. Aan het slot van de avond verklaar de pastoor Van der Meer het volkomen eens te zijn met de inleider. Hij haalde nog een herinnering op aan vroeger dagen: onder de geestelijkheid werd een enquête gehouden om de mening ten aanzien van het bijzonder onder wijs te peilen. Zijn pastoor stemde tegen. Voor de toenmalige kapelaan v. d. Meer was geen keus meer moge lijk. Maar nog heden ten dage Is dat iets, wat nu de rustende pastoor nie' prettig zit. Met klem drong spreker et op aan, Schaepman in gedachten te houden en naar zijn voorbeeld de katholieke eenheid te bewaren. In verband met het vertrek van kape' laan J. Plantinga naar Wassenaar» wordt Woensdagavond van 79 uur ce<* bijeenkomst gehouden in de paroch'e' zaal, waar welpen, verkenners en voor trekkers afscheid zullen nemen va" hun aalmoezenier. Donderdagavond be' staat er van 78 uur in de zaai van de H. Hart Kleuterschool voor a'le P9' rochianen gelegenheid hun scheldend® kapelaan de hand te drukken. Vorig OpenihR slot 20/1 3% Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Gr; bK 48 3 pCt. Ned. Handel Mi1. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. 92 A 92% 94 95% 94(8 151 157% 102 120% 155 158 184% 214% 164% 315% 81% 12944 140'A 126 88% 75 94)4 156'd 183 y* 16# 80 139 13? 16/1 Anaconda Copper 43 Bethlehem Steel 55% Chrysler Corp. 92% General Electric 70 General Motors 66% Hudson Motors 16% Kennecott Copper -. 77 Montgomery Ward 63 North American Can. 21% Radio Corp. 27% Republic Steel 46% Shell' Oil 69% Southern Pacific 44% Southern Railway 77% Tidewater 23% S. Steel 42% 19/ i3d. 621» 46'? 43

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2