Voorlopige reorganisatie in de Nederlandse toneelwereld De constellatie van het toneel RECHTSPRAAK IN ROOD-CHINA m Leiding Ambonese woonoorden in nieuwe banen Smokkelkoffers met koffie in zit banken van autobus Wie wordt gouverneur van Nieuw-Guinea? rDe eenzame Reizig er Pauselijk vermaan tot de Duitse katholieken r SintTeuniskermis in het Zuiden Haarlem en Utrecht opgenomen in een groter verband Culturele decen tralisatie Functionarissen van Woltersom- organen mogen niet overgaan in P.B.O.-functies Amelands Westkust slijt af Zwijgende tenor 3jp Reeds contact met de eerste gegadigde J zx DflMPO m Zó begint 't meestal DINSDAG 20 JANUARI 1953 PAGINA 3 Mgr. Van der Westen door H. Vader ontvangen Critiek van Eerste-Kamerleden Ongerustheid bij de inwoners van Hollum Nieuwe directeur Toneelcoördinatie V Ol - KLM ook naar Bremen en Hannover Britse vrouw vermist van „Oranjefontein" Betaald met geld van monopoliespel Twee Denen in arrest Reeks inbraken te Eind hoven opgehelderd Vier personen in de hoofd stad aangehouden door ANTONIA WHITE V. NIEUWJAARSDINER IN KONINKLIJK PALEIS K.LM.-misdienaar De machtige instelling, die beslist over de financiële mogelijkheden van de Nederlandse toneelgezel schappen, de Stichting „Toneelcoördi natie", heeft, zoals men uit haar com muniqué kan lezen, na een aantal da gen naarstig overleg, beslist, hoe de constellatie van de binnenlandse toneel wereld er het volgende seizoen uit zal zien, niet anders dan zich al liet voor zien vóór de beraadslagingen begonnen. De beslissing is nameiijk opvallend con gruent aan de prognose, die wij enkele dagen vóór de conferentie begon in ons blad van 13 dezer hebben gesteld: tot aan 't vraagteken toe, dat wij toen al ach ter de toekomst van de toneelgroep „Co- ftiedia" moesten stellen. Daaromtrent ben, want de feitelijke toestand, dat alle grote gezelschappen er komen spe len, blijft bestendigd en krijgt er alleen een vastere grond in de bepaling, dat hun subsidie, die tot dusverre naar één gezelschap is gegaan, nu via de Toneel coördinatie aan allen ten goede zal ko men, waar tegenover die allen zich ver plichten regelmatig in beide steden op te treden, hetgeen zij tot dusverre vrij willig hebben gedaan. De wijziging in de artistieke leiding bij het Nederlands Volkstoneel, voor zover wij weten voorgesteld en door gevoerd door het Stichtingsbestuur van deze instelling zelve, wekt althans bij ons goede verwachtingen, hetgeen be grijpelijk zal zijn als men weet, dat wij de opvatting van de huidige leiding, die blijkens haar daden in het verleden en heden van mening is dat volkstoneel ook een grovere vorm van gewoon to neel kan zijn, verwerpen. Wij hebben nooit kunnen waarnemen, dat Aug. Zijn nog besprekingen gaande en wij kunnen slechts hopen, dat zij tot het voortbestaan van het gezelschap zullen leiden. Het is niet zo verwonderlijk, dat de komende constellatie van de toneel wereld zich tevoren met vrij grote zekerheid liet voorspellen, want men kende de spelers van het spel en de troeven die zij in de hand hielden. De Nederlandse Comedie, die zich nu gaat stellen onder de auspiciën van de Stichting „Het Amsterdams Toneel gezelschap", waaraan het gezelschap van Van Dalsum, Defresne en Stern- heim tot dusverre zijn naam heeft ont leend, bereikt nu 't doel. dat Guus Oster, v. d. Berg, Johan de Meester en Han Bentz voor ogen stond, toen zij hun revolutie tegen de oude generatie ont ketenden en met een eigen gezelschap te voorschijn kwamen, waarin de ar tistieke richting door jongeren, zij het dan niet de jongsten, bepaald zou worden. Zij zijn nu zo goed als zeker van de Stadsschouwburg, die men toen al vrij algemeen hun doelwit achtte. Als men graag toegeeft, dat zij er meer recht op hebben dan het Rotter dams Toneel en zelfs meer dan de Haagse Comedie die overigens geen neiging vertoond hebben hun stand- Plaats ontrouw te worden, maar be oordeeld naar hun prestaties dan toch hoofdzakelijk om de generatie, die zij vertegenwoordigen, en die nu terecht de leiding van het Nederlands toneel aan zich trekt. Hun zij daarbij ecn gelukkiger lot toegewenst dan Vele voorgangers, die over de eerste schouwburg des lands gestruikeld zijn. Wanneer men afziet van het juiste en daardoor ook weinig opzienbarende 'ait, dat Frits van Dijk is opgenomen in artistieke leiding van het Rotter dams Toneel, kan men zeggen, dat er in en Haag en Rotterdam niets verandert, aar de letter genomen verandert er des f ™eer in Haarlem en Utrecht, die hun gezelschap de Nederlandse Co- din rir,ln lopende seizoen en Come- T>rnrt?mrV00r verliezen. Maar in de Jk mag dat nauwelijks naam heb- „l Defresne een dergelijke opvatting deelt; hij zal, naar men met reden mag aan nemen, zijn kracht vooral zoeken in een doeltreffende keuze van het repertoire, waarin de huidige leiding soms wel ge lukkig is geweest, getuige „Het Woord" van Kaj Munk, maar niet consequent. Als men dan nog constateert, dat „Puck"' behalve zijn huidige leiding ook nog de algemene waardering be houdt, waartoe alle reden is, dan komt men tenslotte tot een punt, dat wel licht in de lijn van de verdere ont wikkeling van het Nederlandse toneel het meest de aandacht waard is: de opneming van 'n Oostelijk toneelgezel schap onder Kees van Iersel Ro bert de Vries in de coördinatie doet namelijk blijken, dat men ook in to neelkringen gevoelig is voor het stre ven van de huidige bewindsman van O., K. en W„ die sterk voor geweste lijke cultuurspreiding geporteerd blijkt. De gewestelijke cultuurcentra vestigen sinds de oorlog meer en meer de aandacht óp hun zelfstandige bete kenis, hetgeen tot dusverre vooral ten opzichte van de orkesten is gebleken. Het toneel blijkt nu te volgen. Lim burg heeft zijn eigen beroepstoneel, dat zonder schade en wellicht zelfs tot eigen voordeel het contact met het Westen, of beter gezegd met de rest van het land, aan het zoeken is, zoals men mag afleiden uit de vrij recente benoeming van Henk Schaer, Kees van Iersel en Robert de Vries aan de eigen toneelschool. In Brabant is men ook doende geweest met plannen voor een eigen toneelgroep, die wellicht weer op losse schroeven zijn komen te staan, nu Kees van Iersel er door zijn benoeming in Arnhem niet meer bij betrokken is, maar die anderzijds juist in het welslagen in het Oosten mogelijk een nieuwe stimulans zullen vinden. Deze groei in de gewestelijke cul tuurcentra heeft vermoedelijk voor het toneel des te meer betekenis, omdat hij zich voordoet in de periode, waarin de Toneelcoördinatie zich moet gaan be zig houden met een algemene reorga nisatie van het toneel. De nu tot stand gekomen regeling is dus weliswaar maar een voorlopige, maar er zijn, als wij goed zien, enkele lijnen in waar te nemen, die de richting aangeven waarin die volledige reorganisatie zal gaan. In deze ontwikkeling past trouwens ook het verschijnsel, dat Haarlem en Utrecht nu ook op dit gebied meer in geschakeld raken in een grotere cultu rele conglomeratie, een ontwikkeling die zich ook buiten de culturele sector voor doet. Dat is niet in tegenspraak met het streven naar gewestelijke decentralisa tie. dat men ook kan waarnemen, want ook in de gewesten blijken de steden niet zelfstandig in staat hun culturele instellingen in stand te houden of uit te breiden; zij moeten evenzeer een be roep doen op het gebied", waarvan zij het centrum vormen. Advertentie GHSPi zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzit tend slijm, snuift en wrijft U weg met Mgr. N. P. van der Westen, apostolisch- vicaris van Pangkal Pinang in Indonesië en titulair-bisschop van Bladia, is Zondag morgen door de H, Vader ln audiëntie ontvangen. Advertentie RUWE HANDEN SCHRALE LIPPEN GESCHAAFDE HUID De stichting Toneelcoördinatie deelt mede, dat de constellatie van het ge coördineerde beroepstoneel voor het seizoen 19531954 zich als volgt heeft ontwikkeld: De stichting „Amsterdams Toneel Ge zelschap" met een gezelschap onder lei ding van de heren Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg solliciteert naar de vaste bespeling van de Stadsschouwburg te Amsterdam. Het gezelschap van de Haagse kunst stichting „De Haagsche Comedie" zal wederom onder leiding staan van de heren Cees Laseur en Paul Steenbergen. In Rotterdam zal de directie van het „Rotterdams Toneel" bestaan uit de heren Ko Arnoldi en Frits van Dijk, De stichting „Het Nederlands Volks toneel" heeft de leiding van haar ge zelschap opgedragen .an de heren A. Defresne en J. Defourny. Blijkens het voorlopig verslag van de organisatie als volstrekt onmondig be urste Kamer over het wetsontwerp tot handeld. Zij, die jarenlang aan zulke wijziging van de wet op de bedrijfsor ganisatie verklaarden sommige leden, 'bet verwondering te hebben kennis genomen van de wijze, waarop de mi- bister in de Tweede Kamer heeft ge- fProken over een eventuele overgang het personeel der Woltersomse or ganisaties naar de organen van de Pu- D"ekrechtelijke Bedrijfsorganistie. Het is beschamend, aldus deze leden bat. de Woltersomse organen, die een aaricatuttr zijn van een werkelijke be drijfsorganisatie, zo lang na de bevrij- yjfQ xn stand zijn gebleven. De kleine Vffddenstander heeft deze organen al- tJa beschouwd als een hem vijandige acht. De werknemer werd in deze Omstreeks a 3 millioen gulden 01 de a Ui afgelopen vijf jaar besteed om de aQ aan Amelands Westkust tegen te h>aa En h°ewel op de Zuidwestpunt, de r men vier hoofden heeft aangelegd, 8a momenteel niet voortwoekert, ida meer tiaar het Noorden nog elk 'trn rneer dan twintig meter duin en nerf1- verloren. Op één punt is de dui- hieN n°9 hechts omstreeks honderd ee er breed en niets wijst er op dat er n stilstand zal intreden. f is een zekere onrust gerezen bij s]g '.btvoners van Hollum, een dorp dat bts anderhalve kilometer van de van rtSt 'igt en op een vergadering die Sr6 Vereniging voor Dorpsbelang, ir. ^Maandagavond is gehouden, heeft ^öofj- M" Lambrechtsen van Ritthem, eetl ?lngenieur bij de Rijkswaterstaat, ezing gehouden over deze kwestie, reri hij getracht Heeft de gemoede- "vat tot rust te brengen. ■u-Yyanals de andere Waddeneilanden tin q' Ameland in Oostelijke rich- eeif' pibds het begin van de vorige kil w ls omstreeks twee en een halve gaaineter duin en strand verloren ge- cilan A" aan de Oostkant van het biitroS ls er weer een paar kilometer Ier p ?en- Miet Borndiep werd smal en rf? dleper en knaagt al sinds jaar ag aan de duinen uergader reclltsen verklaarde op deze *rpeft tp men niet bevreesd be- ?uidwestr,Vnl Bli de vier hoofden op de "Hen ln de afslag tot staan ge- Jtsla„ hp,,.1?1f®r Noordwaarts wordt de ®ven\ve] v,pf toegelaten. Wanneer hier M?rdt, zai w and voldoende breed fitting van /i hier wel met de af pers za] .Ju duinen gedaan zijn en lanleg van op deze p,aats tot >geliik dat overgaan. Het is „nielandc b,,:„ aanval van de zee op elet volle zet u -zal gouden doch hi*' «dus irk?rhe d ™lt niets te zeg- Wn' valt de 'B.arnbrechtsen. want juist da Jdt echter "atuu7 niet te regeren. Er geefide afsiag o° AUrePd voor gewaakt tatastrofslp .Amelands Westkust afmeting zal aannemen. organisaties hun krachten hebben ge geven, kunnen moeilijk in aanmerking komen, om nu in organisaties werk zaam te zijn, waarvan het Nederlandse bedrijfsleven hoge verwachtingen heeft, waarin ook de werknemersorganisaties een volwaardige plaats krijgen, en waarvan de basis wordt gevormd door de vrije organisaties. Het is de vraag, of met name de topfiguren, die vele jaren de Wolter somse organisaties hebben gediend, in staat zijn, dit verschil te begrijpen. Men acht het niet wenselijk, dat personen uit die organisaties worden terugge vonden in de bedrijfsorganisaties. Enige leden, die eveneens de langza me gang van zaken bij de opheffing van de vakgroepen ernstig betreurden, waren niet overtuigd van het verdere bestaansrecht van de verschillende vakgro.epen. Zij zouden gaarne van de minister vernemen, of het de bedoeling is het bestaande personeel in dienst te houden. Deze leden verzochten de minister voorts o.m. mede te delen: a. Hoe groot het aantal personen is, dat bij elke vak groep in functie is; b. Welk bedrag aan salarissen bij elke vakgroep wordt uit betaald; c. Welk bedrag elke vakgroep bezit, in welke vorm ook; d. Welk be drag de vakgroepen gezamenlijk gedu- rende haar bestaan hebben ingevor derd en welke sommen hiervan zijn uitgegeven. Arnhem zal de zetel worden van de nieuw gestichte toneelgroep „Theater", welke onder leiding staat van de heren Kees van Iersel, Robert de Vries en voorlopig de heer J. M. Monningh. In de leiding van „Puck", toneelgroep van en voor jonge mensen, zal geen wijziging worden aangebracht. De heer Albert van Dalsum wordt door de gecoördineerde gezelschappen uitgenodigd tot het voeren van regies en het spelen van gastrollen. De leidingen van de gezelschappen zijn thans aangevangen met de samenstelling van hun groepen. Vóór 1 Maart 1953 is hiervan geen definitief resultaat te ver wachten. Het gezelschap, dat onder leiding van Kees van Iersel en Kot de Vries te Arnhem zal gaan spelen onder de naam toneelgroep „Theater", zaj voorlopig bestaan uit circa 20 actrices en ac teurs en het zal zijn repertoire bij voor keur opbouwen uit sterke speelstukken uit de klassieke en moderne, zowel tragische als komische dramatische we reldliteratuur, zonder daarbij de Neder landse toneelschrijfkunst te verwaar lozen. Het bestuur van de stichting „Toneelcoör dinatie" heeft, onder dankzegging vóór de vele bewezen diensten, ontslag verleend aan de directeur drs. W, Hofman in verband met zijn benoeming tot directeur van de Rotterdamse Kunststichting. Als zijn opvol ger is met ingang van 1 Januari 1953 be noemd de heer H. P. Plantenga, die zijn functie reeds heeft aanvaard. Toen de bekende Mexicaanse tenor Carlos Puig Zondagavond tijdens een directe uitzending voor de K. R. O- microfoon juist een luisterrrijke ho ge toon van een aria van Bizet wilde inzetten, bleef hij plotseling met open mond staan. Er kwam geen ge luid uit zijn keel. Dirigent Nicolai Malko, de musici van het Omroep orkest, de technici in de regelka- mer, de omroeper en het publiek ir de zaal keken allen met de grootste verbazing naar dit merkwaardige schouwspel. De dirigent gebaarde de tenor om door te zingen, doch deze wees alleen maar naar zijn keel waarin plotseling de stembanden hun werk hadden gestaakt. Het or kest speelde door, Carlos rende naar een aangrenzende zaal, dronk in ijl tempo een glas water uit, haastte zich weer terug naar de microfoon en kwam juist op tijd om nog de slotnoten van de aria te zingen. v«: u A&M sar s (Van onze correspondent) Hele en halve koppen aan de eeuwenoude tradi van krulstaarten werden tie van het geiten-ga:t- In Ayen, Altweert, Ot- voor de verkoop bij opbod maal. Kermis-Zondag. tersum en ook in het gratis aan de pastoor ver- overigens een kermis zon- Brabantse Maashees heeft strekt. In Ayen deed de der kermisvermakelijk- eenmaal per jaar na de kerkmeester Zaterdag uit- heden of bals, wordt de plechtige Hoogmis een nog stekende zaken, daar de geitencommissie gekozen koppen steeds welwillend en geïnstalleerd. Maandag aan de kerk werden te- trekken de mannen er op uit de middeleeuwen da terend gebeuren plaats, waarvanwij Zaterdag morgen te Ayen getuigen mochten zijn. Voor de eigenlijk St. Teunis-ker- mis begint wordt in deze dorpjes naast kerk of ka pel een heuselijke var kenskoppenmarkt „Köpkesmert" en een geiten-gastmaal uit om bij een boer in de omgeving een stel malse geiten voor het feestmaal te kopen. Dinsdag sterven de dieren onder het mes van de slager en Woens dag, de laatste dag, schaart de jonkheid zich aehou- schaart de jonKneia zien den die' in Limbura be- ruëëegeyen. Wel vijfmaal d d gedekte tafels den, die m Limburg be werden de zes varkens- d Blse geitenbou- koppe,n opnieuw verkocht. ten tot het been af te Zij leverden^uiteindelijk kluiven Zo'n vergadering een bedrag van rond f349 van dg Broekkuizervor- °P- ster Geitenvereniging is Ook het Noord-Lim- een belevenis op zich. burgse dorp Broekhuizen- fjet buffet in een of ander volmaakt zijn,"verkoop a'l vorst kent de Sint Teu- café, vol schuimende gla- wat ge bezit en schenk het nts-kei-mia. H:ïer echte zen Limburg bier, fun- En dat spelen geiten een voor- geert als vergadertafel en name rol. de opgeschoten mannelijke De jolige jonkheid van jeugd dromt er omheen dit vrolijke dorp houdt als bijen rond een ho rnet hand en tand vast ninggat. kend staat als mert De oorsprong van deze openbare verkoop der varkenskoppen moet gezocht worden in de his torische woorden van St. Antonius Abt: „Wilt ge aan de arme. doen de boeren, althans wat de varkens betreft, dan nog slechts gedeelte- Hik. „Persoonlijk heb ik het gevoel, dat we op het ogenblik in onze verhouding tot de Ambonezen verder zijn gevorderd dan ik bij mijn optreden eigenlijk rede lijkerwijs had kunnen verwachten. Ik kan nu natuurlijk nog niet zeggen of met de nieuwe opzet van de leiding der zorg voor de Ambonezen in Ne derland alles zal gaan, zoals wij het ons voorstellen, doch ik persoonlijk heb het volle vertrouwen, dat de Am bonezen hier begrip zullen hebben voor ons streven en onze nieuwe werk wijze". Dit zei de heer J. van Ringen, die thans sedert twee maanden is opge treden als commissaris van Ambonezen- zorg, de opvolger van gencraal-majoor P. Scholten, tot eer. redacteur van het A.N.P. (Van onze conrespondent) Voor de tweede keer binnen vrij korte tijd werd de Hilversumse autobuschauf feur W. B., die van Twente elke dag Duit se arbeiders naar hun woonplaatsen terug brengt, door de Nederlandse douane te De Lutte nabij Oldenzaal op heterdaad bij een poging tot smokkelen betrapt. Bij de gebruikelijke controle ontdekte de douane onder de zitbank achter in de bus twee katoenen zakjes met koffie, die daar ver stopt waren door een der passagiers. De man had een paar gulden extra willen ver dienen. De zitbank werd toen aan een nader on derzoek onderworpen. Er bleken vier spe ciaal voor het smokkelen gemaakte houten, koffers in verborgen te zijn met een totale inhoud van 155 pakjes koffie van een half pond. De koffers waren zo geplaatst dat zij geen lawaai konden veroorzaken en bovendien met banden gummi afgesloten. Dit laatste was gedaan met het oog op de Duitse douane, die bij de controle van auto's regelmatig speurhonden gebruikt. Daar de koffers met gummistroken waren afgesloten zouden de honden geen koffie- Iucht kunnen waarnemen. De man werd gearresteerd en de autobus in beslag genomen. Enige maanden gele den werd door dezelfde douanemensen in de bus van de Hilversummer een geheime bergplaats ontdekt welke was volgestopt met pakjes sigarettenpapier. De K.L.M. zal met ingang van 17 Februari een driemaal wekelijkse dienst openen van Amsterdam via Bremen naar Hannover. De diensten zullen worden onderhouden op Dinsdag, Donderdag en aterdag. Bremen en Hannover zijn resp de 98ste en 99ste stad, die in het 200.000 km. lange luchtnet van de K.L.M. zijn opgenomen. Wat de organisatie betreft, is het be heer.- van de topleiding uit, tegenover voorheen aanmerkelijk vereenvoudigd. Rechtstreeks onder de heer Van Ringen als commissaris ressorterep thans drie inspecteurs, die optreden als hoofden van drie districten: Nederland Noord Midden en Zuid, resp. mr. E. J. van dei- Laan, mr. H. P. J. M. van Loon en mr. W. Schols. Dit zijn en dat was ook de opzet juristen met. Indische er varing. Via hen en de adjunct-inspecteurs oefent de commissaris het algemeen toezicht uit en zij zorgen voor de uit voering van zijn beslissingen, waardoor meer eenheid is gewaarborgd dan in het verleden, toen dit alles over veel meer schijven moest lopen. Een belangrijk onderdeel van het cul turele leven acht de heer Van Ringen het stimuleren van de zelfwerkzaam heid, vooral van de opgroeiende jeugd van 16-19 jaar, het geven van een ver antwoorde richting aan de jonge levens, welke aldus de heer Van Ringen dient te zijn gericht op een tijdelijk verblijf in Nederland. Op de begroting van het departement van Maatschappe lijk Werk, waaronder het commissariaat voor Ambonezenzorg ressorteert, zijn gelden aangevraagd o.a. voor sport, zang, muziek, wandeltochten, handen arbeid enz. Men hoopt ook op de aan wezige goede krachten onder de Am bonezen zelf die o.a. zullen kunnen op treden als sport-instructeurs. Wat de vrouwen betreft zal de zelfwerkzaam heid worden gestimuleerd in de rich ting van handenarbeid, naaldwerk, ad viezen op huishoudelijk gebied e.d. De scholing en de vakopleiding zün er doelbewust op gericht, het de mensen bij hun latere terugkeer naar het land van herkomst, mogelijk te maken, daar een bestaan te verwerven buiten het militaire vak. Voor de jeugd is bezoek aan ambachtsscholen mogelijk gemaakt, enkelen bezoeken een M.T.S., de Radio- school te Hilversum en de Zeevaart school te Vlissingen, enigen een H.B.S. en een groot aantal de lagere scholen in de omgeving van de woonoorden. Naar de politie van Southampton meedeelt, zal in Amsterdam een onder- zeek worden ingesteld naar de verdwij ning van de 50-jarige Britse vrouw Constance Silvester, die enige dagen geleden vermist werd aan boord van het Nederlandse passagiersschip „Oran- jefontein", dat op thuisreis is van Zuid- Afrika. Mej. Silvester, een Britse gepension- neerde typiste, kwam van een vacantie in Zuid-Afrika terug. Zij werd vermist kort nadat het schip Tenerife op de Canarische Eilanden op 12 Januari had aangedaan. De „Oranjefontein" stoomde terug over een afstand van bijna 40 km., maar men slaagde er niet in haar te vindon (Van onze correspondent) Een hotelhouder te Nieuweschans had dezer dagen twee Denen te logeren die hem betaalden met een biljet van 50 Zweedse kronen. Toen de hotelhouder ech ter dit biljet bij de bank wilde inwisselen, bleek dat men daar geen biljetten van dit soort kende. De Rijkspolitie werd in de zaak gemengd en aan een Zweeds echtpaar dat de grens bij Nieuweschans passeerde werd het biljet getoond. Toen bleek dat het geld af komstig was van een Zweeds monopoliespel en dus totaal waardeloos was. De twee De nen, de 28 jarige F. J. en de 27 jarige H. O. beiden uit Kopenhagen, werden kort daarop ir. Nijmegen gearresteerd. Ze verklaarden dat ze met „Zweeds geld" betaald hadden omdat de Zweedse kroon in Nederland ho ger genoteerd staat dan de Deense en daar om hadden ze hun Deense kronen voor Zweedse ingewisseld. Ze hadden geen andere „Zweedse bankbiljetten" meer. Beiden wer den overgebracht naar Nieuweschans en in gesloten m de politiekazerne te Finster- wolde. Geboeid en streng bewaak-t knielt Huang Ch'in-Chi om het vonnis aan te horen van zijn communisti sche „rechters". In een geïmpro viseerd gerechtshof te Foekang, in de provincie Kwantoeng in rood- China, werd hij voor een „volks tribunaal" gesleept op de enige be schuldiging, dat hij grondbezitter was. Huang, die samen met dertig andere „despotische" landeigenaren terecht stond, werd ter dood ver oordeeld en geëxecuteerd. De foto van dit proces, die genomen is door een communistische fotograaf, is uit China gesmokkeld. De Amsterdamse recherche heeft de hand gelegd op een in de hoofdstad vertoevend viertal Eindhovenaren, de 20-jarige H. K„ de 25-jarige W. H„ de. 26-jarige F. M. de W., en de 25-jarige F. M. V. K. Zij worden verdacht van een hele reeks inbraken. De jongste van het kwartet zou in samenwerking met de in Eindhoven gearresteerde 24-jarige J. S„ enkele maanden geleden het filiaal van de firma Van Houten te Eindhoven zijn binnengedrongen, waar de brandkast met een bedrag van bijna 7000 werd buitgemaakt. Het viertal wordt er van verdacht, al of niet in volledige samenwerking, te Eindhoven een tiental inbraken te heb ben verricht. Zij konden blijkbaar alles gebruiken, geld, sieraden, radiotoestel len, gramofoonplaten, levensmiddelen, rookwaren etc. Hun laatste inbraak pleegden zij op Nieuwjaarsdag, toen zij uit een winkel een bedrag van onge veer f 350, een aantal sieraden en siga retten meenamen. Daarna reisde het viertal naar Amsterdam, waar het ge pakt werd. (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad heeft aanstonds na het bekendmaken van het eervol ontslag van de heer S. van Waardenburg als gouverneur van Nieuw-Guinea de kwes tie van diens opvolging besproken. Maandagmiddag reeds is besloten met de eerste gegadigde voor deze functie contact op te nemen. In Haagse politieke kringen wordt verwacht, dat bij de be noeming twee factoren vooral zullen gelden: deskundigheid, die echter geens- Advertentie Vertaald door J. W. HOFSTRA 112 Zijn eigen brief, hoewel uitvoerig en vol liefde, scheen haast even onbelangrijk als de bevestiging van een telegram. Elk station, waar ze langs kwam, scheen haar verder van Charles' dood weg te voeren, zowel wat de tijd als wat de plaats betrof. Het verdriet en de afschuw bleven wel, maar ze vormden niet lan ger een ondoordringbare muur tussen haarzelf en het gewone leven. Toen de trein de voorsteden van Londen nader- de' begon ze bijna met plezier aan de Valetta Road te denken; en zich zelfs te verbeelden hoe het zou zijn Ruth en Patsy terug te zien. Toen begon ze zich te realiseren, dat er iets aan haar gewe ten begon te knagen. Niet zo pijnlijk als dat andere gevoel, waar ze zo langzamer- hand aan gewend raakte, zoals iemand went aan het gemis van een arm of been. Hoe zou haar vader het nieuws van haar verloving opnemen? Hij zou inmiddels de brief van mevrouw Hughes-Follett wel ontvangen hebben. Toen Archie's moeder haar verteld had, dat ze aan haar ouders geschreven bad, was dit nauwelijks tot haar door gedrongen. Ze was nog veel te afwezig geweest om het feit. dat ze Archie be loofd had met hem te trouwen, op een of andere wijze meh haar vader in ver band te brengen. Ze besefte nu, dat dit waarschijnlijk nog een grotere schok voor hem zou zijn dan dat andere. Zou hij het niet een bewijs te meer van haar ongevoeligheid vinden? Hij wist dat tuin. Hij zou beslist denken, dat ze het te druk met elkaar gehad hadden, om te merken wat Charles uitvoerde. Stel je voor, dat hij zich die andere tuin op Paget's Fold herinnerde, waar hij haar met Blaze betrapt had op de dag van haar grootvaders begrafenis. De trein liep Paddington binnen. Met schrik bedacht ze, dat hij misschien wel cp het perron zou staan om haar af te halen. Dat had hij geschreven, tenminste als hij tijdig van school weg zou kun nen. Met een ruk trok ze de diamanten ring, die Archie's moeder hem voor haar gegeven had, van haar vinger en deed die in haar zak. Toen de trein vaart verminderde, sprong ze op en keek met kloppend hart uit het raampje, om te zien óf ze iemand kon ontdekken in het duister. Er ston den niet veel mensen te wachten: ze pijnigde haar ogen om te zien of ze de gestalte van haar vader kon ontdekken. Toen zag ze haar moeder alleen op het perron lopen. Ze was zo opgelucht, dat ze onhandig uit de trein sprong voordat deze nog geheel tot stilstand was geko men en op haar moeder toerende. In een oogwenk was ze in Isabel's armèn en bijna snikkend zei ze, wat ze hele maal niet van plan was geweest te zeggen: „O. MammieIk ben zo blij dat gekomen bent." In de tijd die ze nodig had om haar bagage bij elkaar te zoeken, kwam ze tot kalmte. Zich schamend over haar Archie bij haar geweest was in de moes-1 uitbarstingzat ze stijfjes naast haar moeder in de taxi, hoewel ze toeliet dat haar moeder haar arm door de hare stak. Bijna zonder te spreken reden ze naar de Valetta Road. Isabel stelde geen enkele van de vragen waar ze zo bang voor was geweest zij zei practisch niets anders, dan dat ze zo blij waren haar weer thuis te hebben. In de hall lagen twee brieven op haat te wachten, een van Ruth en de andere van Patsy. Ze nam ze mee naar ha->r kamer met de bedoeling ze onmiddellijk te lezen. Maar op het zien van haar kamer vergat ze alles. Wat klein en armoedig leek die, na de kamers die ze de laatste maanden gewend was geweest, maar toch ook: hoe vertrouwd. Daar waren haar boeken en de paar schilde rijtjes, waarop ze altijd zo buitengewoon gesteld was geweest en die ze in de tussentijd bijna vergeten was; daar stond haar bureautje vol krassen, waar ze haar huiswerk aan had gemaakt en zelfs gedichten had geschreven. Met haar hoed en jas nog aan, begon ze on middellijk laden en kasten open te trek ken, al haar vroegere bezittingen op nieuw in haar hart sluitend. Ze was spoedig zo volkomen terug in het verle den, dat de paar kleine veranderingen in haar kamer haar bijna hinderden; een stoel, die op een andere plaats stond, een nieuwe blauwe sprei, die de ver schoten- katoenen had vervangen, en zelfs een vaas met bloemen op haar toilettafel. Ze had bijna weer net zo'n romtnel gemaakt als vroeger, toen haar moeder od de deur klopte en riep: „Je thee wordt koud, Clara. Kom mee, je zult wel uitgehongerd zijn." Er was voor de thee gedekt bij een heerlijk brandend vuur in de salon: al haar lievelingskoekjes stonden op tafel. Ze had de vreemde gewaarwording, dat ze ontwaakte uit een benauwde droom, die zeer lang geduurd had. Zij at en dronk enige ogenblikken in stilte. Toen zei haar moeder: „Je ziet er gelukkig al een stuk beter uit. Je zag er zo ziek en bleek uit op het station." „Ik weet niet goed hoe ik het heb", zei Clara. „Weet uwaar me dit alle maal aan doet denken?" „Waaraan dan. liefje?" „Aan mijn thuiskomst met kerstvacan- ties van Mount Hilary. De eerste thee thuis na een naar trimester." Haar moeder glimlachte. „Je ziet er op het ogenblik niet ouder uit, dan toen je nog op kostschool was. Ik kan bijna niet begrijpen dat Clara onderbrak haar met een rimpel in haar voorhoofd: „Ik ben nog steeds niet erg helder. Mijn hoofd is zo in de war. Het is net of er twee Clara's zijn en de ene nooit is weg geweest." Isabel zei hartelijk: „Ik begrijp best hoe je je voelt. Kwel je hersens maar niet. en praat maar nergens over als je niet wilt." Isabel sprak op een zo geheel andere toon dan vroeger, dat Clara haar aan- ,ag. Het trof haar, dat ze ouder scheen geworden. Daardoor werd het haar pas goed duidelijk, dat ze een hele tijd van huis was geweest. Zag ze alleen maar groeven en schaduwen, die daar tevoren ook waren, maar die je op een ver trouwd gezicht enkel pas na een lange afwezigheid opmerkt? Isabel zag er uit of ze ziek was geweest of een zeer pijn lijke ervaring had gehad. Toen veron derstelde ze, dat dit iets met haar eigen ondervindingen te maken moest hebben. Onmiddellijk kwam haar ongerustheid weer boven. Ze vroeg haastig: „Komt Pap gauw thuis?" (Wordt vervolgd). Pas nu op voor erger en neem direct een paar Monties. Deze sterk desinfecterende, aangenaam smakende zuigtabletten behoeden U voor keelpijn, hoest, ver koudheid, griep en andere misère. Neem tijdig: Antipy"0 oras nalricut. zins zou betekenen dat de nieuwe gouverneur Indisch ambtenaar is ge weest, en zijn positief christelijke instel ling. Dit laatste zal zeker onoverkomelijk zijn wil men in de toekomst voorkomen dat nog moeilijkheden zouden ontstaan bij de regeling van de verhouding tussen de overheid enerzijds en missie en zen ding anderzijds. Houdt het Kabinet vast aan deze laatste overweging, dan bete kent dit ook de practische erkenning van het missionneringswerk voor een nog sterk onderontwikkeld gebied als Nieuw-Guinea. Dit standpunt heeft de regering nog onlangs bij monde van mi nister Kernkamp uitdrukkelijk ingeno men. Vanavond zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard in het Koninklijk Pa leis op de Dam te Amsterdam de leden van het corps diplomatique en hun da mes het jaarlijkse diner aanbieden. De K. L. M. stelt sinds Zondag ook misdienaars beschikbaar voor rei zende priesters. Toen Rev. Morris, een Engels missionaris, op weg van Londen naar Kano, in Nigeria. Zondagochtend de H. Mis wilde opdragen, was alles in orde en kreeg hij de beschikking over een Miskof- fer, waarin alle benodigdheden za ten. Er ontbrak echter een misdie- naar. Pater Morris stelde er wel j prijs op een misdienaar te hebben, dies ging de K. L. M. op zoek. Hel slot was, dat een employé van het passagebureau bij pater Morris de H. Mis diende, die werd opgedragen in het vlisitatielokaal van de douane. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend Tijdens de audiëntie die de H. Vader gisteren heeft verleend aan de nieuwe kardinaal van Miinchen, Z.Em. Jozef Wendel, alsmede aan de Duitse pelgrims, die het openbaar Consistorie van vorige week Donderdag hebben bijgewoond, heeft Hij gewezen op de taak van de Duitse katholieken, op dit ogenblik. „De gebeurtenissen van de laatste jaren hebben een ernstige wijziging te- zowel van uw volk als in dat van ande ren". verklaarde de Paus. „Uw nieuwe herder zal dus zijn werk aan deze wij ziging moeten aanpassen". De H. Vader rekende op de intelligentie en de daad kracht van de Duitse katholieken, die „een onvervangbare waarde bezitten voor het geluk en de welvaart van het Duitse volk". „Wij bedoelen", aldus de Paus, ,,'n leven van versterving, van dagelijks ge zinsgebed. van reinheid, van eerbied tegenover de vrouw en van christelijke beginselen inzake bezit, gezin, opvoeding en de verhouding tot de geestelijke en ,7 7"'to'rzjt.ifeZ.Ai6, IV-- CIl UG VCLHUUUUJg LAJL weeggebracht m de sociale structuur j wereldlijke overheid".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3