Hulde aan Schaepman uit het protestantse kamp Tijdschrift „Polemios'' wijdt geheel nummer aan de doctor GEEN PRIJZENBESCHIKKING VAN MINISTER SUURHOFF Ongerechtvaardigde prijsverhoging reden tot ingrijpen Dominee in de toren gevangen Leraar voor Wij luisteren naar. DINSDAG 20 JANUARI 1953 PAGINA 5 Dr. Marie Koenen gehul- PROF. DR. CERARD BROM verjaardag Ierse kardinaal een nacht in Nederland ig, it ig, 22 stug. SpecialistenZiekenfondsen Alle klokken gingen luiden één leerling Mgr. Bronsveld terug naar Tanganyika Schaepman's voorbeeld ondenkbaar zijn geweest. In zijn geest was ook in 1901 de gemeenschappelijke uitgaaf van een principiële polemiek tussen de Am sterdamse prof. Hector Treub en de Warmondse prof. Vlaming, die het be wijs vormde, dat overtuiging samen kon gaan met loyaliteit. Een derde te ken van Schaepman's invloed was de naam Van Onzen Tijd, die een jong tijdschrift koos. Een titel als De Ka tholiek was een uitgesproken program geweest van het isolement. De Wachter bekende tegenover De Gids nog een louter defensieve houding, de nieuwe naam daarentegen beloofde zelfstandige deelneming aan de moderne cultuur. De veroordeling van zoveel dwalin gen. waarmee de Syllabus tijdig de at mosfeer gezuiverd had, vorderde in een volgende periode positieve leringen zo als de encyclieken van Leo XIII met klare zin voor de actualiteit kwamen geven. Nadat onder Pius IX poorten en vensters potdicht gezeten hadden, deed de nieuwe Paus alles, tot zijn archieven toe, wijd open. Deze verruiming was het gunstige klimaat, waarin Schaep- man, oprecht geestverwant van Leo, zich bewegen mocht. Begonnen met de kardinaalsverheffing van een pijnlijk miskende Newman, die in Rome de gevaarlijkste man van Engeland heette, gaf de Paus lichtseinen voor weten schap en democratie. Het intellect leef de op, de Kerk wist weer beschavend en verzoenend te werken. De school van Schaepman besefte in het begin van de twintigste eeuw, dat de in wendige emancipatie uit een Rooms minderwaardigheidsgevoel met al zijn uitdagend vlagvertoon pas moest be ginnen; en de leerlingen droegen over al de o-pvattingen van hun meester uit, zoals Poelhekke's openhartige studie „Het tekort der katholieken in de we tenschap" in het jaar 1900 illustreerde. I ze niet gauw genoeg meekwamen of als hij niet voor de nodige verbinding zorgde. Deze hoognodige voeling met de geloofsgenoten soms vergeten te hebben was zijn ongeluk, dat de tegen over Katholieken minder geduldige voorganger zwaar moest betalen, toen hij voor overloper werd aangezipn. Zeker moest hij zijn medewerkers soms stoten om ze vcoruit te dringen; en nog geen leider van een partij, die nauwe lijks bestond, voelde hij dat niets moei lijker te vormen viel dan een partij. Maar zijn strijdbare natuur, door tegenstand eerst op volle spanning ge bracht, oefende zich levenslang in vol harding en heeft met een prikkelend temperament meer dan ééns het verzet tegen zijn persoonlijke plannen uit gelokt. Daarom zal het al jaren aan gekondigde boek van de beproefde his toricus Witlox, als Brabander en Maas bode-redacteur in het andere kamp op gegroeid, ons zeker een en ander te verklaren hebben van de ongelofelijke bestrijding, die Schaepman binnen ei gen kring geleden heeft. De geschiede nis kent nu eenmaal hartstochten naast denkbeelden en laat zich niet met louter logica zonder psychologie lezen. Het fel bewogen leven van Schaepman zou meer dood dan leven zijn, als het niet alle deiningen aftekende, die hij met zijn wat dictatoriale aard de eer ste was op te roepen. Zijn strijd met Alberdink Thijm, die 't in de seminaries van zijn bisdom al zwaar genoeg te stellen had en dus boetepreken uit Rijsenburg best kon missen, was het gevolg van een wederkerig misver stand, waarbij beiden in de grond ge lijk mochten hebben en beiden door een zekere willekeur hun zaak be dierven. Schaepman was hier de aan valler geweest tegen zijn leermeester, maar hij maakte dit optreden goed door het herdenkingsgedicht met de fijne, rake regel „O heldenziel vol teeder- heden!" Ook werden de herhaalde bot singen met zijn leerling Ariëns edel moedig goedgemaakt door het aan wijzen van deze offervaardige priester als zijn opvolger in de Kamer. Nooit overtuigt de grootheid van een karak ter ons zo afdoende als bij het openlijk herstel van bekende daden. Dit prac- tisch christendom maakte het Francis- kaanse boetekleed op zijn doodsbed tot meer dan een sieraad. De sterke ont roering, die ontelbare personen binnen en buiten de Kerk bij zijn sterven veelden, werd allereerst opgewekt door het stichtend geloof van een waarachtig mannelijk man, die het knielen heel wat dieper buiging kostte dan ons, kleine broeders, en die zijn machtige welsprekendheid trouw in de binnen kamer inspireerde cp het gebed. Zijn leven is met vruchtbaarheid gezegend, dank zij de vaste lijn, die hij volgde en die een zuivere kringloop vormt van Rome naar Rome. GERARD BROM Als Schaepman ooit iets schiep, dan was het een sfeer van vertrouwen, waai'in de landgenoten elkaar na zo veel misverstand herkenden. De stil of, zoals Protestanten meenden, stiekem ondergedoken „Roomsen" werden als gelijkberechtigde en volwaardige Ne derlanders aanvaard, wanneer ze zich maar met geldige aanspraken en rede lijke voorstellen lieten gelden. De moed om in 1894 een leerstoel voor thomisti sche filosofie aan de Universiteit van Amsterdam te vestigen, zou zonder Prikkelend temperament Schaepman's plaats was tot zijn laat ste jaren, toen zijn volgelingen hem wel eens voorbijstreefden, altijd in de voorhoede. Daar liep hij gevaar van zijn broeders afgesneden te worden, als bak- ech- r de rdzjj op- door oord haast een geloofsartikel scheen, dat de wereldorde nooit te herstellen viel. eer de Paus weer als Koning van Rome werd erkend. Een opgewonden legiti- misme zwoer niet alleen bij de Bour bons in Frankrijk, maar even hard bij de Karlisten in Spanje, zodat het er veel van had, of het Katholicisme zich met elke onmogelijke zaak vereenzel vigde en in de ene extreme consequen tie na de andere doodliep. Parlemént en constitutie waren als zodanig ver dacht en op zijn best een onvermijde lijk kwaad; democratie was een woord, dat, naar bloed en barrikade rook, ter wijl een uit Frankrijk overgewaaid antisemitisme nog weerlegging door de jonge Aalberse nodig maakte. Dood doeners ais de aan Pius IX toegeschre ven spreuk, dat algemeen stemrecht een algemeen ongehik betekende, werk ten de gemakzucht in de hand, waar mee Katholieken zich van dringende problemen afmaakten. Niet thuis in het n de n op ■eeds ten- ont- iver- mje" roor- Igens i de Dr. Marie Koenen is gisteren gehul digd bij gelegenheid van haar 74ste ver jaardag. Mathias Kemp en drs. Jef No- termans, respectievelijk voorzitter en se cretaris van het Marie Koenen-comité, bezochten haar op huize Vroenhof te Houthem-Sint Gerlach. Ter complete ring van de door dit comité aangeboden geschenken, ontving dr. Marie Koenen een schilderij van Libert Ramaekers, voorstellende Sint Monulphus en Sint Gondulphus, en een grote batikdoek van mej. Van der Krogt, verschillende epi soden uit het leven van Sint Lambertus weergevende. Dr. Marie Koenen toonde zich buitengewoon erkentelijk voor deze huldiging en dankte op hartelijke wijze. Kardinaal d'Alton, aartsbisschop van Armagh en primaat van Ierland, zal 28 Januari elf uur met een extra toestel van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus van Schiphol worden af gehaald. Kardinaal d'Alton, die in het geheime consistorie van 12 Januari tot kardinaal werd verheven, komt Dinsdag 27 Ja nuari, des avonds half negen met het K.L.M.-toestel uit Rome op Schiphol aan. Hij zal de nacht doorbrengen in hotel de l'Europe te Amsterdam, waar een suite voor hem is afgehuurd. Des ochtends zal hij daar ook de H. Mis opdragen. 8000 stuks, stuks- s: 250 stug, d stil, kalm, landel 15 per 10 per idem vet- stug. ïandel :1 vrij stuk, stuk, oude D—2.20 ilauw) dauw) ..50 P- Portret van Schaepman, gemaakt in 1898, dus in/zijn vijf en vijftigste levensjaar. r dij vie enkooi 0.43 0.25, breek- idern -11.00, Aan* melen, 2.58 irkens, f 1.75. In Holten zou een dominee uit een Twents plaatsje de middagdienst lei den. Hij was er wel wat erg vroeg en bezichtigde daarom van te voren het kerkje, hij kwam ook boven ih de to ren terecht. Eenmaal daar merkte hij tot zijn grote schrik, dat de deur van het kamertje, waarin hij zich bevend, in het slot was gevallen. Er zat geen knop aan de binnenkant en dus riep de prediker om hulp. Niemand hoorde zijn stem. Intussen wachtte de gemeente al een uur op dominee's komst. In zijn wanhoop om verlost te worden en een uitweg te vinden, gingen dominee's vingers tastend langs de wanden van het kamertje. Hij voelde een knopje en drukte. Toen beierden alle klokken van de toren. De koster klom ijlings naar boven om te zien wat daarboven voor geheimzinnigs geschied was. Hij vond de predikant, verbijsterd maar gelukkig. Op vragen van het Eerste-Kamerlid leedwezen heeft hij moeten constateren, De Vos van Steenwijk (V.V.D.) met be- dat de betrokken specialisten de onder trekking tot het sinds enige tijd be- handelingen niet wensen voort te zet- staande conflict tussen specialisten en ten, tenzij te voren wordt geformu- ziekenfondsen, heeft de minister van leerd op welke basis deze besprekingen Sociale Zaken en Volksgezondheid ge- zullen plaats hebben en het geformu- antwoord, dat het niet waar is, dat hij leerde de specialisten aannemelijk overweegt door middel van een prijzen- voorkomt. Uiteraard kan het eenzijdig beschikking in te grijpen in het con- stellen van voorwaarden bezwaarlijk flict. als uitgangspunt tot het voortzetten der onderhandelingen worden geaccepteerd. De minister is immers niet bevoegd indien de ziekenfondsen zouden aan een prijzenbeschikking vast te stellen vaarden, dat bij onderhandelingen met en derhalve ook niet door middel van medewerkers in het algemeen een een prijzenbeschikking in te grijpen. De dergelijke praktijk zou worden toege- bevoegdheid tot het treffen van een past, 2ou dit tot een chaos bij het het dergelijke beschikking heeft de minis- ziekenfondswezen leiden, ter van Economische Zaken, die van deze bevoegdheid gebruik zal maken, niet om in te grijpen in het conflict tussen specialisten en ziekenfondsen, doch indien blijkt, dat gevaar bestaat van naar zijn oorneel ongerecht vaardigde prijsverhoging. woensdag Van een zodanig gevaar is inder daad in een tweetal specialisten centra in het Zuiden van het land, t.w. te Breda en Tilburg, thans sprake. De specialisten immers, die aldaar ziekenfondspatiënten behan delen, declareren weliswaar de grondbedragen, welke in de overeen komst tussen de ziekenfondsen en de andere specialisten zijn vastge legd, maar aanvaarden sedert 1 Ja nuari 1953 niet langer' de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeen komst op een deel der declaraties van de specialisten worden toege past, hetgeen in feite op prijsver hoging neerkomt. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zowel als de minister van Economische Zaken geven er van zelfsprekend de voorkeur aan, indien partijen in onderling overleg tot een aanvaardbare regeling kunnen komen. Zoals reeds is medegedeeld, heeft de eerstgenoemde er bij de organisatie van specialisten, die de kortingen niet aan vaarden, op aangedrongen de onder handelingen voort te zetten. Tot zijn .rdross- mhai*V Trim0" In het bovenstaande klinkt reeds het heimwee door naar de coalitie en het wordt aan het slot van zijn openings artikel door Puchinger nadrukkelijk uitgesproken: „waar Schaepman's naam dezer dagen genoemd wordt, zowel binnen als buiten Roomse kring, legt hij ons als bij hernieuwing de vraag voor van het historisch Staatsverband en onze Nationale verbondenheid. Doen ook opent hij ons het gesprek, dat no digt tot 'n samenwerking om te komen tot een hernieuwde christelijke poli tiek". Ditzelfde heimwee naar de coalitie en afschuw van een samengaan met de socialisten spreekt ook G. H. Prins na drukkelijk uit in zijn artikel over „Schaepman en het kabinet-Kuyper" dat aldus eindigt: „Schaepman wilde de christelijke co alitie gehandhaafd zien. Daarvoor heeft hij zijn levensstrijd gevoerd. Samenwerking met de sociaal-demo craten? Die heeft hij als verfoeilijke moge lijkheid bestreden, nauwelijks in een verwerkelijking er van kunnen gelo ven!" Andere medewerkers aan dit herden kingsnummer spreken deze gedachten minder nadrukkelijk uit, maar van vele artikelen vormen zij toch de ondertoon. Zo in het artikel van prof. Gerretson over ..de jeugd van Schaepman" in de artikelen „Bij de wieg van het Monster verbond" van M. van Vliet, „Schaepman en de Arbeiders-ontwikkeling" van J. Een wel zeer uniek geval in hel onderwijs heeft zich voorgedaan op het Stedelijk Gymnasium te Maas tricht. Voor het onderricht in het Hebreeuws meldde zich slechts één leerling van de 5de klas. Ingevolge de Hoger-Onderwijswet moet gele genheid worden geboden om dit on derwijs te ontvangen en dient der halve een leraar in dit vak te wor den aangewezen. In de raadsvergadering van Dins dag j.l. nu is tot leraar in de He breeuwse taal voor 2 lesuren per week benoemd drs. H. E. J. Renc- kens S.J., aldaar. tet, 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 omroeporkest. 21.15 causerie, 21.35 gram., 21.40 klein koor, 22.00 viool, cello en clavecimbel. 22 30 prot.. pr„ 22.40 gram., 22.45 prot. pr 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.14.30 lichte muz., 19.20 Weense muz 21.00 orkest. 22.15 orkest. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz.. 13.15 lichte muz., 13.45 orkest, 16.00 gevar. muz., 16.45'lichte muz., 17.30 gevar. muz., 18.00 orkest, 23 3' lichte muz., 0.20 lichte muziek. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.30 idem, 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram., 9.40 gram. VPRO: 10.00 school radio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 orgel, 12.33 platteland, 12.38 gram., 13.00 nieuws. 13.15 commentaar, 13.20 Promenade-orkest, 13.50 gram., 14.00 cau serie. 14,15 .ieugdcone., 15.00 Jeugd, 15.30 idem, 15.50 piano, 16.12 jeugd, 16.45 zie ken, 17.15 amusem.muz., 17.50 regerings- uitz., 18.00 nieuws, 18.20 act., 18.30 RVU, 19.00 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 politiek commentaar, 20.15 gevar. muz., 20.45 hoorspel. 21.35 Concertgebouworkest, 22.05 strijksextet, 22.30 causerie, 22.45 lichte muziek, 23.00 nieuws. 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7 00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws, 818 muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 huis vrouw, 9.35 gram., 10.15 idem, 10.30 prot. pr., 11.00 hoorspel, 12.15 gram., 12 33 gevar. muziek, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 thuisfront. 13.20 banjo- orkest, 13.50 gram., 14.45 meisjes. 15.00 Instrum. kwintet, 15.30 gram., 16 00 jeugd, 17:20 orgel, 17.50 militaire cause rie, 18.00 gevar. muz., 18.45 vocaal kwar- Vanuit Ras Tanura in Arabië heeft P. A. Kouwenhove een bijdrage gezon den over „Rome". „Naast het Vaderland dat hij zo heeft liefgehad, heeft geen plaats op aarde aan Schaepman zoveel impulsen gegeven als Rome", zegt de schrijver, en dit wordt nog eens bena drukt in het slotartikel dat Schaepman's heengaan in de Eeuwige Stad beschrijft. In het kort passeert zo geheel Schaep man's werk en zijn persoon de revue in dit voortreffelijk herdenkingsnummer, dat aan de grote katholieke staatsman volledig recht doet wedervaren als nationale figuur, als emancipator, als leider en als man van hoge cultuur en grote geestesgaven. Bijzonder sympathiek doet deze hulde uit het protestantse kamp aan de grote doctor aan en „Polemios" verdient ten volle onze waardering voor deze royale daad. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lichte muz.. 13.25 omroep orkest, 15.50 filmmuz., 16.20 oude Engel se muz., 17.45 orkest, 20.00 Schach dem König, operette, 22.10 dansmuz., 23 r lichte muz., 23.20 rhythm, muz. Onder de passagiers, die het Raptim- vliegtuig Dinsdag 20 Januari naai Afrika brengt, bevindt zich o.m. Mgr. C. Bronsveld. Mgr. Bronsveld is aposto lisch vicaris van Tabora in Tanganyika. In totaal vertrekken van Schiphol twintig missionarissen naar hun missiegebieden. In Rome voegen zich nog acht missio narissen bij hen. FRANKRIJK, nationaal programma 17 m.: 20.00 vocaal ensemble. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 omroeper!:., 12.34 salonorkest. 16.00 gevar. muz., 16.50 Vlaamse muz.. 21.30 omroeporkest, 484 m.: 12.15 lichte muz., 16.00 lichte muz., 20.15 orkest, 2215 jazzmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5