Eisenhower ontvouwt in grote trekken zijn program TOEKOMST IS AAN DE VRIJE VOLKEN Eenheid van West-Europa moet werkelijkheid worden President Eisenhower Tot hoofd en hart Overplaatsing van deel der gedetineerden Amerikaans rapport had niet gepubliceerd mogen worden Bonn wil opnieuw contact met Nederlandse ambassade Duizendste melktransport voor Amerikaanse troepen vertrokken Melk een cent duurder Gevaar Geen afdoende voorzieningen tegen ontvluchtingspogingen Reacties op rede van Eisenhower Uitwijzing oorlogsmisdadigers Dr. Mende voelt zich advocaat der menselijkheid Doodstraffen tegen kampbewakers geëist Dertinger uit de CDU gebannen Melk van T.B.C.-vrij vee op de modernste wijze verpakt Het weer Doodstraf geëist in Sofia WOENSDAG 21 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25587 „WIJ ZULLEN NOOIT PROBEREN EEN AGRESSOR TE BEVREDIGEN" Voor een duizendkoppige menigte en via radio en televisie door heel Amerika en de vrije wereld gevolgd, heeft Dwight D. Eisen hower gistermiddag om even over half een te Washington de eed op de Amerikaanse grondwet afgelegd. Daarmee werd hij de 34e President van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. In de op deze eedsaflegging volgende inaugurale rede heeft Eisenhower in grote trekken het program van zijn regering be kend gemaakt. Beheerst, met duidelijke krachtige stem heeft hij de wereld verzekerd, dat Amerika de vrije wereld zal blijven yoorgaan in de gezamenlijke strijd tegen de machten van het kwaad. Washington gonsde al vroeg van de feestvreugde. Reeds om *®ven uur begon het publiek zich op te stellen langs de Pennsyl- vania Avenue, de officiële route de „historische mijl", zoals 'hen haar wel noemt die de grote parade in de middaguren Jou nemen. Het was koel, maar droog en de boven Washington hangende mist trok op, naarmate het uur van de eedsaflegging "aderde. Vaste beginselen als leidraad tcekf* ^an er We' conc'us'e uit fPaSen P°gen de bestaande voor zieke Thorez Norgerhaven en Eygelshoven: Het nazisme in W.-Duitsland Nazi's wilden één-partij- staai voorbereiden Internationale Bidweek Proces in Metz Protest O.-Duitse Episcopaat tegen schoolpolitiek Dr. Pos premier van Suriname „Oranje" 4 Februari naar Nederland Datum van ingang nog niet bekend WINDJACKETS - SWEATERS Proces tegen priesters in Polen Drijvende mijn voor de pieren BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per weelc, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Bij zijn ambtsaanvaarding, gistermid dag in Washington, heeft president Dwight Eisenhower zijn in alge- •hene termen geformuleerde regerings programma, samengevat in een negental oofdpunten, uiteengezet. Een nadere Precisering daarvan zal natuurlijk niet ünnen uitblijven, doch het moet erkend gorden, dat de wijze van formulering |h de krachtige, mannelijke voordracht i, an. welke men ook via de Neder- hdse radio geheel heeft kunnen volgen, v'ei? indruk hebben gewekt van concreet- ,eJd en resoluutheid. Het is duidelijk, president Eisenhower vastbesloten irt z'jn beleid te grondvesten op de P®9ën en beginselen, die hij in zijn j rede als staatshoofd heeft, be- Uit n' ^oor wie gisteravond de radio- 'Zending van de plechtigheid van ^ambtsaanvaarding heeft gevolgd, was belangwekkend te registreren met elke variaties van instemming het Con- ess heeft gereageerd op het door de sefUWe president uitgestippelde begin- ^'Program, waarin ook verschillende g ?r concrete eisen en desiderata waren 'hcorporeerd. Men mag uiteraard geen bit v®rstrekkende conclusies trekken de meerdere of mindere mate, waar- (jj be Amerikaanse volksvertegenwoor- le®'ng heeft gereageerd op de verschil- bópk onderdelen van Eisenhowers rede, van Voor wie enigszins op de hoogte is üe? .de uiteenlopende tendenzen, die in Conln ''bine meerderheid republikeinse tj6?Sress leven, was het toch wel instruc- ^•Waar te nemeri, hoe de reacties van str, Met het V-teken, het triomfantelijke gebaar, dat aan zijn kruistocht dooi Europa herinnerten de brede glimlach, die men tijdens zijn succesvolle verkie- zingscampagne heeft leren kennen, vertrok Eisenhower gisteravond met zijn echtgenote Mamie, en zijn zoon, John, per trein van New York naar Washing- ton, om daar door de dichtopeengepakte menigte een nieuwe zegetocht te ma- ben, ditmaal naar het Kapitool voor zijn inhuldiging als 34ste president van de Verenigde Staten. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de ambtsaanvaarding werd gisterochtend in de Presbyteriaanse kerk een dienst gehouden, die door Eisenhower en zijn medewerkers werd bijgewoond. De voorganger, dr. Elson, bad „voor hen die met gezag bekleed zijn, voor het volk ën voor de wereld vrede". Met gebogen hoofd volgde Eisenhower 't gebed, waarin God werd gesmeekt „Eisenhower, de nieuwe Pre sident, een helder inzicht te verlenen". Onmiddellijk na de dienst begaven de Jeden van het kabinet zich naar het Kapitool om daar de grote gebeurtenis ai te wachten. Eisenhower en zijn vrouw keerden terug naar het Statler-hotel om na enige tijd zich naar het Witte Huis te begeven, vanwaar zij tezamen met President en mevrouw Truman naar het Kapitool zouden rijden. Eisen hower droeg een korte, donkere jas en natuurlijk zoals hij had aange kondigd de zwarte gleufhoed. Mamie Eisenhower was gekleed in een grijze robe met bijpassende hand schoenen. Op het korte bontmantel tje droeg zij een grote, gele orchidee. Tegen kwart voor twaalf arriveer de het presidentiële gezelschap voor het Kapitool, waar inmiddels de mi nisters, het Congress, het Corps Di plomatique en de overige genodigden hun plaatsen reeds hadden ingeno men. Terwijl Truman en zijn opvol ger zich naar de Senaatsvleugel van het Kapitool begaven, namen de dames Truman en Eisenhower, verge zeld van majoor Eisenhower, -plaats op de zetels, die voor hen op het platform terzijde van het spreekge stoelte waren opgesteld. Het ruime plein was inmiddels volgestroomd en overal waren de radio- en televisie reporters in de weer om de laatste hand te leggen aan de voorbereiding van hun verslagen. Onder luid gejuich van de duizenden toeschouwers traden om kwart over twaalf Eisenhower en zijn gevolg naar buiten. Onmiddellijk daarna legde Richard Nixon in handen van de Pre sident van het Opperste Gerechtshof de eed als Vice-President af. Nadat aarts bisschop, Patrick O'Boyle, en Rabbi Abba Hillel Silver gebeden hadden uit gesproken, zette het muziekkorps van de mariniers het volkslied in en trad Eisenhower naar voren om de eed op de grondwet af te leggen. Met ernstige stem zei hij: „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk het ambt van President der Verenigde Staten zal vervullen en naar best vermogen de grondwet zal bewaren, besehermen en verdedigen". Vervolgens wendde hij zich om, drukte Truman en Nixon de hand en kuste zijn vrouw. Daarop richtte hij zich opnieuw tot de menigte en verzocht allen zich met? ^enhower's gehoor als het ware deze j°tttingen illustreerden. heer n' dat president Eisenhower, wan- br0 eenmaal de gebruikelijke witte- bi; odsweken van zijn hoge ambt voor rijn len zijn' op enkele punten van ste]. Program nog wel het nodige te jst f - za" krijgen met het Congress, en Bl'arn voor de uitvoering van dat pro- wellicht genoodzaakt zal zijn V6r„ Peroep te doen op wisselende en Arnev\Uivende meerderheden in de Gp se volksvertegenwoordiging. cy 0u verschil van mening is mogelijk Eisenh trekking van het hoofdpunt van af wij d0Wer's rede: de onvoorwaardelijke de nS van de preventieve ooriog en (jVeil °uvoorwaardelijke vaste wil staan e krachten der agressie te weer- ip n;.?n af te schrikken. Men kan hier- bevest anders zien dan de vigoureuze üevopJrt'"f van de door ziin voorganger bliikeirf ,edwingingspolitiek, die klaar- Za] 'k krachtig en met volharding Vanzeif° ri? voortgezet. Het spreekt ®een nia t n een dergelijke politiek toe te ls voor een streven om door breiopvS van aan een Sovjet-politiek van Wat de wereld op te heffen, kwam p." Wer gisteren heeft beloofd j in regertn„P n<ler' dat noch h« noch 'e leidt r, 00 de we§ zullen inslaan, °Pnieuw „a?rjeen nieuw München. Niet Scbe weroia eer van de democrati- ten beri„i ,..Yerkwanseld worden voor «earieglijke illusie van veiligheid. (Vervolg op pag. 3) hem te verenigen in wat hij noemde „mijn eigen gebed". Hij smeekte Gods zegen af over zichzelf en zijn medewer kers en vervolgde „Geef ons de kracht om duidelijk het verschil tussen goed en kwaad te zien en in het bijzonder bidden wij dat onze zorg zich moge uitstrekken over allen, ongeacht hun stand, hun ras of hun kleur." Vervolgens begon hij met de voorlezing van zijn inaugurale rede. Nadat hij verklaard had, dat op deze dag getuigenis moest worden afgelegd van de overtuiging, dat de toekomst aan de vrije volken behoort, bezwoer hij het Amerikaanse volk standvastig te blijven in het geloof in de onsterfelijke waar digheid van de mens, welke wordt be stuurd door eeuwige zede- en natuur wetten. Hij vestigde de aandacht op het huidige wereldconflict, dat meer is dan een strijd van philosophieën en stipu leerde, dat in deze strijd de vrije wereld in onderlinge afhankelijkheid gezamen lijk moet strijden. In deze strijd, aldus Eisenhower, „staan w(j niet met angst en verwarring, maar met vertrouwen en overtuiging". En hij vervolgt dan: „BIJ het bepleiten van onze rechtvaardige zaak voor de rechterstoel der geschiede nis en bij onze arbeid ten behoeve yan de wereldvrede zullen wij ons laten leiden door bepaalde vaste beginselen. 1. Afkeer van de oorlog als een vrij willig gekozen middel om de plannen van hen, die ons bedreigen te verijdelen. Wij achten het de eerste taak van een goed staatsmanschap de macht te ont wikkelen, die de krachten der agressie zal afschrikken en voor de vrede gun stige omstandigheden zal bevorderen, want evenzeer als het hoogste doel van alle vrije mannen, moet het het streven van hun leiders zijn, de mensheid te bewaren voor zelfontkrachting. In het licht van dit beginsel staan wij gereed om ons met ieder en alle anderen te wijden aan een gemeenschap pelijke poging om de oorzaken van de wederzijdse vrees van en het wantrou wen tussen de landen weg te nemen en op deze wijze een drastische beperking van de bewapeningen mogelijk te ma ken. 'Het enige wat nodig is om zulk een poging te ondernemen is, dat de gebezigde middelen logisch en eerlijk zijn gericht op het verzekeren van de vrede voor allen en dat zij wat het resultaat betreft leiden tot methoden, door middel waarvan elk deelnemend land het bewijs zal geven van goede trouw bij het nakomen van zijn be lofte. (Vervolg op pag. 3) iVellevendheid is niet een zaak van sporadisch doen, maar van onafgebroken zijn De Gaullistische afgevaardigde Jean Nocher heeft een ironisch ge stelde vraag tot de Franse minister van gezondheid gericht, „welke maatregelen de regering denkt te nemen ter redding van Maurice Thorez, de communistische leider, die reeds geruime tijd voor medi sche behandeling in de Sovjet-Unie vertoeft en wiens gezondheid door de Russische artsen Grünstein en Vinogradof is ondermijnd, zoals men moet concluderen uit de van amb telijke Russische zijde verstrekte be richten over de „misdadige werk zaamheid van deze medici". De in de laatste herfst gebleken verergering van de ziekte van Thorez zal wel aan het werk van medische sabo teurs geweten moeten worden, aldus Nocher in zijn vraag aan de minis ter. Blootshoofds staande op de trappen van het Kapitool legt Eisenhower, de nieuwe president van de Ver enigde Staten, de eed af in handen van de president van het opperste gerechtshof. Deze foto werd radio grafisch naar Londen overgebracht en vandaar per telefoonlijn naar Amsterdam. De minister van Justitie deelt mede, dat hij tot zijn leedwezen in afwijking van hetgeen door hem bij da behande ling van de interpellatie over de ont vluchting Uit de strafgevangenis te Bre da in de Eerste Kamer 6 Januari is ge zegd, n.l. dat hij de overige door de bijzondere rechtspleging veroordeelden voorshands nog in de gevangenissen te Norgerhaven en Eijgelshoven zou laten, indien uit deze gestichten, 'die tot de categorie met een gematigd regime be horen, althans geen ontvluchtingen op enigszins belangrijke schaal zouden plaats vinden, zich genoodzaakt heeft gezien maatregelen te nemen tot over plaatsing van een gedeelte van de In deze gestichten verblijvende gedetineer den. De redenen voor dit besluit zijn ge legen in de ontwikkeling van de fei- Het Amerikaanse Congress toonde zich over het algemeen zeer tevreden over Eisenhower's toespraak. Zowel de republikeinen als de democraten noem den de rede „inspirerend en bemoedi gend". Alleen de afgevaardigde Bur- dick (Rep.) verklaarde: „Het blijkt Eisenhower te ontgaan, dat de andere vrije landen niet hun rechtvaardige bij drage aan de gemeenschappelijke in spanning leveren." Ook in Europa was men erg ingeno men met het feit, dat de nieuwe Presi dent geen grote wijzigingen denkt aan te brengen in de buitenlandse politiek. De Nederlandse regering zond een telegram van felicitatie, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de V.S. onder Eisenhower's bezielende lei ding tezamen met de andere vrije na ties de vrijheid en de democratie In de wereld zullen bestendigen. Ook de regering in Brussel zond Eisenhower telegrafisch haar geluk wensen. Parijs juichte de inaugurale rede toe, maar was enigszins ongerust omdat er niets was gezegd aangaande het Duitse vraagstuk. In Londen toonde de regering zich zwijgzaam, maar de pers was enthou siast. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zond een felicitatie-telegram en sprak de hoop uit, dat de nieuwe regering in Washington de oude pro blemen op nieuwe wijze zou benaderen. In Stockholm was men verbaasd over het zwijgen van Eisenhower over socia le en economische vraagstukken. Tito tenslotte was een van de eersten die de nieuwe President telegrafisch hun gelukwensen aanboden. Volgens Amerikaanse kringen was het door de Amerikaanse Hoge Com missie in West-Duitsland Zondag gepu bliceerd rapport over het herlevend nazisme niet voor publicatie bestemd. Het was opgesteld door een Duits insti tuut voor opinie-onderzoek, dat voor de Amerikaanse Hoge Commissie werkt. Een deel van dit rapport kwam in han den van de correspondentie Bonn van een groot Amerikaans blad. Op aan dringen van andere correspondenten stond de Amerikaanse Hoge Commissie toe, dat een uittreksel van het rapport werd gepubliceerd. De Britse bezettingsautoriteiten heb ben intussen medegedeeld, dat uit de bij de arrestatie der zeven nazi-leiders gevonden documenten voorlopig reeds de conclusie kan worden getrokken, dat de z.g. Naumann-kring door infiltratie in de rechtse partijen en vooral in de vrije Duitse partij (F.D.P.) een één- partijstaat wilde voorbereiden. Nau- mann blijkt volgens deze documenten m verbinding te hebben gestaan met gewezen S.S.-generaals. Intussen heeft dr. Friedrich Middel- hauve, leider van de nationalistische vleugel van de liberale F.D.P.giste ren op een persconferentie te Düssel- dorf verklaard, dat binnenkort uitno- 22 JAN.: Mogen alle Christenen van Amerika één worden in het geloof en de leiding volgen van de plaatsbekleder van Christus. De openbare aanklager heeft gisteren in een proces dat te Metz gehouden werd tegen vier Duitsers die terecht stonden voor wreedheden tijdens de ooriog be dreven tegen gevangenen in het concen tratiekamp van Schirmeck in de Elzas, de doodstraf geëist. Tegen twee andere Duitsers eiste hij gevangenisstraffen. Eén levenslang en de andere een kortere straf. Volgens getuigenissen tijdens het pro ces, was het kamp in Schirmeck oor spronkelijk ingericht voor heropvoeding van Elzassers tot Duitsers, maar spoedig werd dit kamp een nieuw concentratie kamp. Het Westduitse kabinet heeft Dinsdag het Nederlandse verzoek tot uitwijzing der uit Breda ontsnapte gevangenen behandeld en besloten, dat vertegen woordigers van de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken op nieuw voeling zullen nemen met de Ne derlandse ambassade te Bonn. Van de zijde der Nederlandse ambassade werd ons verklaard, dat de ambassade nog niet op de hoogte gesteld was van dit besluit en daarom een afwachtende hou ding zal aannemen. Niettemin sprak een woordvoerder der ambassade de hoop uit, dat de beide gearresteerde zullen worden uitgewezen en dat de opsporing der vijf nog niet gegrepen misdadigers spoedig tót resultaat zal leiden. De woordvoerder sprak er zijn be vreemding over uit, dat deze vijf voort- vluchtigen zich nog steeds verborgen weten te houden ondanks het feit, dat zij zich zonder middelen van bestaan in het gebied der Bondsrepubliek ophou den. De afgevaardigde van de Duitse Bondsdag, dr. E. Mende van de liberale partij, die een der voortvluchtigen heeft ontvangen doch geen aanleiding heeft gevonden, hem bij de politie aan te ge ven, heeft Dinsdag verklaard, dat hij zich daarbij had gevoeld als „een advo caat der menselijkheid, die ook daar betracht moet worden waar zij op het eerste ogenblik misschien onverdiend leek". De Grondwet gaf volgens dr. Mende iedereen, ook niet-Duitsers, het recht zich met verzoeken tot de afgevaardig den te wenden. Het zou volgens hem in strijd met de Grondwet geweest zijn dit vertrou wen te misbruiken. Dr. Mende ver klaarde voorts: „Een parlementslid is geen hulporgaan van de politie en nie mand moet proberen hem daartoe te degraderen." Het bezoek had dr. Mende voorts gelegenheid gegeven inlichtingen te vragen over de gronden waarop de ge- vluchten asylrecht vroegen. Dr. Mende heeft deze gronden bekend gemaakt aan de minister van Justitie teneinde deze te verwerken in het memorandum, dat deze over de zaak aan het kabinet heeft voorgelegd. Touseul had zich volgens Mende: „Naar hij zelf verklaarde, in geen enkel geval aan criminele delicten schuldig gemaakt." Slechts had hij „in een enkel geval bij de ontwapening van een verzetsstrijder uit noodweer van zijn wapens gebruik gemaakt". Mende sprak voorts de over tuiging uit, dat de gevluchten naar Ne derlands recht statenloos zijn. Naar Duits recht zouden zij volgens hem het Duitse staatsburgerschap hebben. „Indien dit bewezen kan worden, kan aan uitleve ring niet gedacht worden, wanneer men hun geen politiek asylrecht zou toeken nen. Want volgens artikel 16 der Grond wet mag geen Duitser aan het buitenland worden uitgeleverd", aldus dr. Mende. digingen aan de leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en het Britse Lagerhuis zullen worden gezonden om West-Duitsland te be zoeken en ter plaatse na te gaan, of er een herleving is van het nationaal- socialisme. Middelhauve is één der vice-voorzitters van de liberale partij, welke deel uitmaakt van Adenauer's coalitie-regering. Hij sprak tegen, dat de bevolking in West-Duitsland op nieuw de nationaal-sócialistische op vattingen voorstaat en ontkende, dat zijn partij politiek contact had gehad met de zeven Duitsers, die door de Britse autoriteiten gearresteerd zijn op beschuldiging van het maken van plannen tot herstel van het nazi-re gime. Hij verklaarde niet te weten of hij onder toezicht van de Britse ge heime dienst staat, maar, zo voegde hij hieraan toe, „nog nooit is mijn telefoon zo gestoord door een aan houdend geluid als tijdens de afgelo pen week". In Hamburg is een oud S.A.-officier tot zeven maanden veroordeeld, omdat hij een „Bund für Wahrheit und Recht" had opgericht, die aandrong op het her stel van een autoritair bewind en een oplossing van 't Joose vraagstuk voor stond in nazi-geest. De rechter ver klaarde met nadruk dat deze „Bund" slechts 26 leden had geteld. Een van de tien beklaagden, die in Sofia wegens spionnage terecht hebben gestaan, is gisteren ter dood veroor deeld. De overigen kregen gevangenis straffen van achttien maanden tot twin tig jaar. De ter dood veroordeelde is de be klaagde Christov, die ervan is beschul digd in dienst van de Amerikaanse in lichtingendienst vanuit Turkije naar Bulgarije te zijn gekomen. Tijdens het proces werd beweerd dat Griekenland, Turkije en Joegoslavië als spionnage- centra van het Westen gepoogd hebben de Bulgaarse regering omver te wer pen. Intussen heeft Radio-Warschau mede gedeeld, dat vandaag in Krakau een proces begint tegen vier katholieke geestelijken, die ervan beschuldigd worden spionnage te hebben gepleegd voor de Amerikaanse geheime dienst. Tegelijk met hen zal ook een aantal burgers, onder wie een vrouw, terecht staan. Mr. dr. R. Pos, de vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, die thans in Suriname vertoeft, heeft, daartoe aan gezocht, zich bereid verklaard toe te tre den tot de regeringsraad om premier te worden. Hij stelde zijn toetreding echter afhankelijk van het vervullen van en kele voorwaarden. Naar vernomen wordt, betreffen deze voorwaarden het entameren van een uitvoerbaar program voor de regering, waaraan thans met spoed gewerkt wordt. Over een eventuele opvolger als ver tegenwoordiger van Suriname in Ne derland is nog niets besloten. 1 dcfn rinmn-fitornTrilQ mnllr. i i Het duizendste Domo-Sterovita melk transport voor de Amerikaanse troepen in Europa vertrok Dinsdagmiddag met veel vertoon uit Dordrecht. Duizend transporten in papierverpakking bete kenen voor Nederland een inkomen van bijna acht millioen dollar. Behalve on geveer 55 millioen liter melk sinds de zomer van 1950 leverde de Domo-Stero- vita-eombinatie ook grote hoeveelheden room, karnemelk, chocolademelk en cot tage cheese (een soort kwark). Deze leveranties, zeventig percent van de totale Nederlandse leveranties, zijn mogelijk geworden dank zij een drachtige samenwerking van de Drenthse coöperatie Domo te Beilen, die in eer; gebied met tuberculosevrij vee arbeidt en de particuliere Sterovita-maatschap- pij, die de melk volgens Amerikaanse wensen verwerkt, verpakt en verstuurt. telijke gang van zaken in Duitsland met betrekking tot de uit Breda ont vluchten; in het feit dat de minister van Justitie na de interpellatie geble ken is, dat behalve de in het opspo ringsregister vermelde opvluchten nog vier anderen in de loop van 1951 en 1952 uit Eijgelshoven ontvlucht zijn; voorts in de hem geworden ambtelijke rap porten, waaruit gebleken is, dat de be trokken gestichten zich niet lenen tot het treffen van afdoende voorzieningen tegen ontvluchtingspogingen en tenslotte in het feit, dat hem 15 Januari een ambtelijk bericht bereikt heeft over het bestaan van een „escape-line" van Duitsland uit ter bevrijding van door de bijzondere rechtspleging veroordeel de gevangenen. De minister heeft, om de gevolgen van de genomen maatregelen te beper ken tot datgene wat uit veiligheids overwegingen absoluut noodzakelijk moet worden geacht, bepaald, dat in de gestichten Norgerhaven en Eijgelshoven achter kunnen blijven zij, die bij goed gedrag de kans hebben in het lopende of bet volgend jaar voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. De voorlopige herstelwerkzaamheden, die aan de „Oranje" moeten worden verricht, zullen langer duren dan men oorspronkelijk had gedacht, zodat het vertrek uit Tandjong Priok naar Neder land, dat aanvankelijk was bepaald op 27 Januari, nader is vastgesteld op 4 Februari. Het ligt in het voornemen van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening binnenkort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te verhogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn nog besprekingen gaan de. Deze maatregel zal een grote ontlas ting voor het Landbouw-egalisatiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt tiamelijk de subsidie op de consumptiemelk be taald. Een eventuele verhoging van de con sumptiemelkprijs zal zowel in de subsi diesector, als in die der gezinsuitgaven worden gecompenseerd door de sedert November van het vorig jaar ingetre den daling der vleesprijzen, zo vernamen we van het ministerie. Advertentie Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met later kans op wat lichte regen of motregen. Matige, langs de kust tij delijk vrij krachtige wind, ruimend van West naar Noord. Iets kouder overdag. Zon: 8.34—17.09. Maan: 10.59—1.42. De Oost-Duitse christen-democrati sche partij heeft de verleden week in ongenade gevallen minister Dertinger uit de partij gestoten „wegens zijn ver raad tegenover de democratische Duit se republiek". Het Oost-Duitse Episcopaat heeft Zondag in een zendbrief openlijk ge protesteerd tegen de communistische schoolpolitiek, die gericht is op een uit bannen van God. Tegelijkertijd heeft de communistische S.E.D. nog eens aan gedrongen op maatregelen om de gods dienstige belangstelling de kop in te drukken. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur meld de een van de onderlossers van de Am sterdamse Ballast Maatschappij, die met baggermolens de havenmond op diepte houdt, op enkele kilometers buiten de pieren, iets ten Noorden van IJmuiden, een drijvende mijn aangetroffen te heb ben. Scheepvaart en visserij werden ge waarschuwd, maar hebben er niet veel last van gehad. Want korte tijd later werd de mijn, die door de getijstroorn werd meegevoerd, ten Zuiden van de pieren gesignaleerd, zodat de vissers schepen, die alle de Noord in varen, rustig konden vertrekken. De loodsboot en ook de loodsafhaler zijn urenlang op zoek geweest naar het gevaarlijke projectiel. Maar om 5 uur maakte het invallende duister verder zoeken nutteloos en extra gevaarlijk, zo dat de pogingen opgegeven moesten worden. Drijvende mijnen worden nog vrij re gelmatig nu eens hier, dan daar gesig naleerd. Extra oplettendheid is voor de zeeman dus nog steeds geboden en des kundigen verwachten, dat dit nog jaren kan voortduren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1