Haarlem-Lichtstad krijgt vaste vorm Monument on Houtplein m t Vrees voor annexatie van Bentveld bij Bloemendaal Marijke gaf demonstratie volksdansen van Volleybal met verrassingen R.K. Middenstand hield een bestuursraad BLIKSEMAFLEIDERS Burgemeester geeft een beeld van Zandvoort in 1952 Zege van Blom in Togido-tournooi u* tfl HERINGA WUTHRICH S5 WOENSDAG 21 JANUARI 1953 PAGINA 2 WÈÊÊM Grote Markt Haarlems Avondlyceum Curatorium voltallig afgetreden FAILLISSEMENTEN Surséance van betaling Stationsplein Gemeenteraad Zandvoort VECHTPARTIJTJE 24-jarige electricien ver wondde fietsenbewaarder bij het oog Haarlemmer in Amsterdam aangehouden Herwonnen Levenskracht Burgerlijke Stand Buitengewoon concert Vrije Klaverjasbond Zandvoortselaan „DE VREEMDE BEZOEKER" Voortreffelijke voorstelling van „Berkenrode" DRIE PRIJSVRAGEN VAN KEUKENHOF Waterstanden R.K. clubs blijven zich weren De uitslagen H.O.V. vertolkt adagio's van Willem Pijper André Navarra speelt cello concert van Haydn HEEMSKERK Mooie opdracht Kledingstukken rond de kachel vlogen in brand HAARL. SPORTWEEK VAN 6 t.m. 13 JUNI Tentoonstelling wordt ingericht Schaken Tafeltennis Beurs van New York lid lU I* Ï0 In onze courant van Zaterdag j.l. kon den wij voldoende mededelen over de Lichtstad, die Haarlem tijdens de Flora 1953 zal zijn, om iedere burger bij voor baat reeds enthousiast te maken. Uit de vele reacties, die wij mochten ontvan gen, sprak duidelijk de nieuwsgierigheid naar de dingen, die komen gaan. Te pas en te onpas zijn er berichten of geruch ten de ronde gegaan, maar dat alles kon slechts steunen op ideeën fantastisch en kostbaar die na zakelijke bespre kingen tot meer reëële proporties kon den worden teruggebracht. Het comité Haarlem-Lichtstad, dat in zijn apparte ment in de Wilhelminastraat menig plan heeft uitgebroed, heeft er uren en nog eens uren aan moeten spenderen om een overgang mogelijk te maken van het voorbereidende stadium naar de defini tieve uitwerking van de plannen. Zoals bericht, is men van de medewerking van verschillende straten reeds verzekerd en daaronder moet zeker nog genoemd worden de Barteljarisstraat, die als eerste haar opdracht voor een feestver lichting plaatste. worden geplaatst, maar het is vooralsnog een probleem een geschikt beeld te vin den. Het zal namelijk een behoorlijke i j jt,, afmeting moeten hebben, wil het niet in De 13e Maart, de dag, waarop de Flora jjej gro(e geheel verzinken. Op de trottoirs In Heemstede zal worden geopend, na- op Houtplein zullen bovendien 25 a dert met rasse schreden en zo kan het niet anders, of het comité neemt nu de ene na de andere beslissing. Zo is thans de versiering van het Houtplein defi nitief vastgesteld. In plaats van de oor spronkelijk geprojecteerde ere-poort zal 30 vlaggen wapperen, zodat deze entree ook overdag een feestelijk aanzien krijgt. De Grote Markt heeft uiteraard geen op de rotonde van het plein een zuilen- speciale versiering van node, omdat de monument worden opgericht. Dit zal een historische gebouwen op zichzelf al een breedte hebben van tien meter en een sieraad zijn. Niettemin kan men moei- hoogte van zeventien meter. Op de twee lijk volstaan met de verlichting alleen middenzuilen wordt ter bekroning een van die gebouwen, want dan zouden de afbeelding geplaatst van Helios (de zon- bezoekers toch iets missen. Daarom wor- negod), rijdend op zijn zonnewagen, het ben er op de Grote Markt zgn. tweeling geheel uitgevoerd in plexiglas. Op de an- masten aangebracht met de heraldieke dere zuilen zullen flambouwen worden wapens van Nederland en Haarlem. In aangebracht, waarin gaslicht kan bran- be avonduren zullen ook deze masten, den. Behalve deze twee elementen (licht bie op een bepaalde afstand van elkaar en vuur) zullen ook de andere twee geplaatst zullen worden, op sobere wijze elementen (water en aarde) op symbo lische wijze in het monument worden aangebracht. Daar het gebruik van gas nogal kostbaar is, zullen de flambouwen alleen ontstoken worden op bijzondere nodige zorg krijgen. De eerste berichten, avonden. Om te voorkomen, dat het mo- waarin melding werd gemaakt van een nument op andere avonden geen dood bijzondere versiering van de stations element wordt, worden er in de nabij- gevel door de Spoorwegen en de N.Z.H., Foto van de maquette van het mo nument, dat op de rotonde van het Houtplein zal worden opgericht. Op de twee midden-zuilen Helios op zijn zonnewageif, op de andere zui len de gasflambouwen. Naar wij vernemen, is het college van curatoren van het Haarlems Avondly ceum volledig afgetreden. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in gerezen meningsverschillen tussen dit college en het stichtingsbestuur van het Avondly ceum. Het thans afgetreden curatorium was samengesteld uit de volgende leden: mr. J. Bettink, dr. A. van Biemen, dr. M. Evelyn en de heer C. Hesseling. De Haarlemse rechtbank heeft Dins dag 20 Januari 1953 failliet verklaard: Th. A. Immers, magazijnbediende, Bloe- mendaalseweg 291, Overveen. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, Zaandam. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is met ingang van 1 November 1952 voor de tijd van anderhalf jaar definitief surséance van betaling ver leend aan: Pieter van Houten Sr., Park straat 14, Zaandijk en Pieter van Houten Ji., Zaanweg 14, Wormerveer, zijnde de enige vennoten onder de firma Machine fabriek firma P. van Houten, gevestigd te Wormerveer, Zaanweg 1617, met benoeming van mr. F. W. van Dijk, ad vocaat en procureur te Amsterdam, wo nende te Zaandam, Tuinstraat 3, tot be windvoerder. worden verlicht. Het Stationsplein tenslotte zal ook de heid zes zoeklichten geplaatst, zodat er zijn in zoverre juist, ten allen tijde verlichting kan worden maatschappijen zullen ontstoken. Indien mogelijk, zal er tus sen de twee-midden-zuilen Jan Kraakman, de ontwerper van het monument op het Houtplein, legt de laatste hand aan het ontwerp voor Helios. dat genoemde zorgen voor bloemendecoratie. Vooralsnog schijnt een beeld het niet in de bedoeling te liggen de ge vel ook te verlich ten. Daar staat ech ter weer tegenover dat er op het Sta tionsplein veertig masten zullen wor den opgericht, waaraan de vlaggen (2 bij 3 meter) van diverse landen ge hesen worden. Het zal inderdaad voor de rëizigers een bij zonder fraai gezicht zijn, wanneer in de avonduren deze vlaggen gedompeld staan in floodlight. De consequentie van dit vlagver toon zal echter zijn. dat iedere avond laat dé vlaggen ge streken moeten worden en de an dere ochtend weer gehesen. Dit is dan in kort bestek enkele pun ten in de stad. die ongetwijfeld bijzon der de aandacht zullen trekken. Wat er verder nog te verwachten valt en hoe de verschil lende straten zullen worden „aange kleed" is voor een deel reeds in kan nen en kruiken of kan binnenkort wor den vastgesteld. Daarover een vol gende keer meer. De Zandvoortse gemeenteraad kwam Dinsdagavond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Van Fenema. De nestor van de raad de heer C. Sie gers (KVP) was na een half jaar thans nagenoeg hersteld van een ernstige ziekte, weer aanwezig. Vóór zijn zetel prijkte een fraai bloemstuk en van alle kanten werd de heer Siegers met zijn herstel gecomplimenteerd. De voorzit ter deed dit ook na de opening van de vergadering en zeide dat de raad hem in die tijd node had gemist. Spr. hoopte dat de ervaring én vitaliteit van de heer Siegers nog veel nut voor de ge meente zouden opleveren. De heer Sie gers sprak een bewogen dankwoord en memoreerde de grote belangstelling tijdens zijn ziekte ondervonden. In zijn Nieuwjaarsrede herinnerde de burgemeester er aan, dat hij nu bijna vijf jaren te Zandvoort in functie is Van de 11562 inwoners behoren er 400 tot de gerepatrieerden, die nog in de zogenaamde contract-pensions verblij ven. De overplaatsing van deze mensen naar een zelfstandige woning, elders in het land, moet voorzichtig geschieden met inachtneming van de mogelijkheden aan werkkring, onderwijs, enz. De vermakelijkhedenbelasting bracht f 102.553 op. De wedstrijden op het cir cuit (waarvoor bijna f 280,000 entree werd betaald) brachten alleen al f 64.000 in het gemeentelijke laadje. De bad- strandexploitanten ontvingen f 192.000 voor stoelenverhuur en zeeba den (in 1951 f184.000). In 1952 kwamen 116 woningen ge reed en thans zijn nog 38 woningen in aanbouw. Sinds 1946 kwamen er in Zandvoort 638 woningen bij. In 1952 werden 86 bouwvergunningen afgege ven met een totale bouwsom van ruim f 3.000.000. Het aantal woningzoekenden vermeer derde van 219 tot 318, vooral omdat de woningbouwver. „Eendracht maakt macht" in 1952 geen bouwplan kon vol tooien. De werkloosheid nam in 1952 af van 300 tot 258 werklozen. De omzet van het waterleidingbedrijf liep terug van 487.000 M3 in 1951 tot 407.000 M3 in 1952; het gasverbruik Dinsdagmorgen ontstond voor het Ge- Westelijk Arbeids-Bureau aan de Kleine Houtweg een vechtpartijtje. De 24- jarige electricien N. V., uit Haarlem, zette n.l. zijn fiets tegen het hek van het bureau, hetgeen de 54-jarige fiet senbewaarder G. Z. C. niet goed vond en de fiets van de jonge electricien dan ook verwijderde. Laatstgenoemde be merkte dit, liep terug en zette zijn fiets weer op de vorige plaats tegen het hek. Eh ontstond nu een korte, vurige woordenwisseling, welke al spoedig ontaardde in een handgemeen De elec tricien gaf daarop met de linkervuist zijn tegenstander een dusdanige stomp bij het linkeroog, dat het gelaat van de rijwielbewaarder deerlijk werd ge wond. Dinsdagmiddag heeft de Amsterdamse politie in de hoofdstad aangehouden de 28-jarige kok S. S. uit Haarlem. Deze wordt er van verdacht een fiets te hebben gestolen, tevenseen wollen deken en een herencostuum van zijn vroegere kostbaas in Haarlem. Ook ont vreemdde hij nog een portemonnaie, in houdende 34 gulden en een manteltje. Op verzoek van de Haarlemse recher che werd S. S. naar Haarlem overge bracht en is thans ingesloten. De nationale loterij van Herwonnen Levenskracht, welke aanvankelijk 13 Januari j.l. zou plaatsvinden, is door verschillende omstandigheden voorlo pig uitgesteld. De datum der trekking zal nader worden bekend gemaakt. GEBOREN: F. M. A. Huinen-Vosse, z.; M. de Vries-Meijers, z.; E. Visser- Hartendorp, z.; Th. F. Beneker-Hofman, z.; A. J. van Deudekom-Bruss, d.; J. M. J. Ottenhof-Markink, d.; J. van Keste- ren-De Boer, d.; D. M. Winter-Van der Hoorn, d. ONDERTROUWD: W. A. Th. van Gooi en G. S. T. van Olst. OVERLEDEN: Jan D. de Wilde-De Vries, 75 jr., Vechtstraat; L. Verwoerdt, 71 jr., Brouwerskade; H. A. L. Lar- mené, 77 jr., Saturnusstraat; W. Vreem, 57 jr., Eenhoornstraat; E. M. de Walick. 42 jr., Hazepaterslaan; B. de Jong, 89 jr., Westerhoutpark; D. de Vos, 59 jr., Kamperlaan; A. M. Roest-Homburg, 70 jr., Olycanstraat; A. E. Schot, 53 jr.. Santpoorterstraat; C. H. H. J. Voet- Monné, 77 jr., Anegang. De R.K. Volksdansgroep „Marijke hield gisteravond in het gebouw van de H.J.M.V. haar jaarlijkse demonstratie. Het programma bestond voor een groot gedeelte uit Engelse contra-dansen, ter wijl na de pauze voornamelijk conti nentale dansen werden uitgevoerd. Ais weldadige afwisseling brachten Toos Buys en Harry van Gogh een sprookje van Bomans en een vertelling van Henriette van Eyck. De volksdansgroep begon de avond met een zestal contra-dansen, waarvan „De slotheer" ons wel het meest be koord heeft door vlotheid en charme; de melodie, licht en frivool, maakte het de dansers wel gemakkelijk. Feestelijk was „De toetssteen", en ingewikkeld, doch daarom wel zo fraai, de „Statige gasten", een dans die door drie paren werd uitgevoerd. De zakdoekendans een mannen- dans genoot de belangstelling van het in groten getale aanwezige publiek. Wij hebben er vreugde aan beleefd, vooral aan de manier, waarop de man nen met hun witte zakdoeken wisten om te gaan; een vlotte melodie bege leidde hen. Het moet louter toeval zijn geweest, dat kapelaan Duym de zaal binnenkwam, juist op het moment, dat „Het afscheid van de dominee" werd gedanst. Vanzelfsprekend ontbrak het dansen met het publiek niet; een en ander gaf overmatige reden tot hilariteit. Vele buitenstaanders zullen nu wel tot de conclusie gekomen zijn, dat het dansen nog lang niet meevalt. Na de pauze kwamen de continen tale dansen aan bod, zoals de IJswals, de Zonnebloem, waarin de verzinne beelding van overgang van winter naar zomer duidelijk te proeven is. Deze continentale dansen bevielen ons slechts in geringe mate, immers de feestelijke kleur en zwier, kenmerken van de contradansen, ontbreken ten enenmale. Wat de Boksersdans betreft, mogen wij opmerken, dat de beide jon gelui, die de lachers op de hand had den, de figuren toch niet voldoende be heersten, al is het waar, dat ook de Advertentie HAetKl.KM dans tot enige verwaarlozing aanleiding geeft. In het algemeen kunnen wij zeer tevreden zijn over de prestaties van deze volksdansgroep, die onder leiding van mej. T. Turkenburg de dansen zorgvuldig en correct afwerkte. Aan de piano werd de groep begeleid door mej. Ans Tromp. Wij mogen er nog wel even de aan dacht op vestigen dat de groep gebrek heeft aan jongens. Zij kunnen zich als lid Woensdag opgeven aan de school Herensingel, des avonds om acht uür. Dinsdag 27 Januari a s. zal de H.O.V. een buitengewoon concert geven, waar bij de vermaarde violist Szymon Gold berg als solist zal optreden. Het pro gramma zal bestaan uit: Sinfonia in Bes-dur van Joh. Chr. Bach en de vioolconcerten van Beethoven en Joh. Seb. Bach (in E-dur). Het geheel staat onder leiding van Toon Verhey. De uitslagen van 7 Januari luiden: KrugDLV 1515; EDO 2Spaarne- stroom 11—19; Onder Ons DVH 2 17—13, EDO—Krug 4—26; DVH—Haarlem 14— 16. (Speelde Krug op één avond twee wedstrijden? Red.) Het programma voor Woensdag 21 Jan. luidt: SpaarnestroomRoem, DLVOn der Ons, EDO 2DVH, HaarlemKrug, DVH 2—EDO. Onder Ons Spaarnestroom DVH 2 EDO 1 DVH 1 Haarlem DLV Krug Roem EDO 2 8 8 0 0 16 160— 80 1 15 140—100 3 9 133—107 8 131—109 8 122—118 112—128 97—113 99—141 84—126 100—140 bleef stationnair op pl.m. 2.000.000 M3. De politie overweegt jeugdverkeers- brigades in te stellen. In 1952 vonden 121 aanrijdingen plaats. De politie maakte 1481 processen-verbaal op (o.a. 624 maal voor verkeersovertredingen). Aan het slot van zijn rede consta teerde de burgemeester, dat de be stuurskracht van het gemeentebestuur, gegrond op onderlinge waardering en begrip, is toegenomen. De heer Siegers (KVP) beantwoordde de rede van de burgemeester en wenste de burgemeester en zijn gezin Gods on misbare zegen toe. Het voorstel om op het kampeerstrand van de vereniging „Helios" te Haarlem te bivakkeren werd aangehouden voor nader beraad, nadat de heer Lindeman (KVP) er zijn teleurstelling over had uitgesproken, dat blijkens rapporten een deel van dit strand ongebruikt is ge bleven, terwijl honderden aanvragen moesten worden afgewezen. De bouw van een opzichtérswoning bij het trekkerskamp „De Branding", waar voor f 10.000 werd gevraagd, ontmoette instemming bij Ir. van Kuyk (PvdA). De heer Tates (VVD) wilde in dit kamp zo weinig mogelijk concurrentie aan de middenstand aandoen bij ver koop van levensmiddelen e.d.; spr. be toogde voorts dat de stichting van dit gebouwtje goedkoper is dan het telkens huren van een houten huisje. Na een toelichting van de voorzitter werd het voorstel aangenomen, De raad hield zich andermaal bezig met de bebouwing langs de Zand voortselaan. De heer Tates (VVD) ver duidelijkte zijn vroeger ingenomen standpunt in die zin, dat hij geen voor stander is van lintbebouwing, maar van een verspreide bebouwing met villa's; daar stonden vroeger ook enkele villa's. De heer Lindeman (KVP) had destijds zelf het voorstel tot nader beraad ge daan, maar moest nu constateren dat bebouwing van dit deel der gemeente geen schijn van kans zal maken, gezien het standpunt van de planologische dienst. Spr. meende dat verspreide be bouwing ook als lintbebouwing moest worden aangemerkt. Dit laatste onder schreef Ir. van Kuijk (PvdA), die be toogde, dat door de sloping van de rij woningen langs de Zandv. laan het uit zicht op de duinen zeer is verfraaid. De heer Weber (AZB) verwachtte dat dit deel van de gemeente eerlang tot de be bouwde kom zal gaan behoren en dan wordt er toch gebouwd. De heer Goser was bezorgd voor de uitgave van ruim f 13.000 voor grondaankoop; de weder- opbouwfinanciering legt toch al z'n druk op de gemeentefinanciën. De voorzitter verdedigde het voorstel met te zeggen dat men in elk geval kan spreken van bebouwing en dat is in dat deel der gemeente uit den boze. Spr. onderschreef dat de financiële conse quenties van de wederopbouw benau wend wordt. Maar de aankoop van de ze grond is nodig omdat de eigenaars anders gedupeerd worden. Bijt de replieken beprak de heer Ta tes (VVDhet rapport der commissie- Ter Veen. Als deze grond onbebouwd blijft, is er gevaar dat Bentveld door Bloemendaal wordt geannexeerd. Er zijn onder de inwoners van Bentveld stro mingen, die vóór deze anntxatie zijn. Om dit gevaar te bezweren moet men Bentveld niet annexeren. H. van Kuijk (PvdA) viel de heer Tates bij: Bentveld moet bij Zandvoort blijven, maar deze bebouwing zal hierbij geen gewicht in de schaal leggen. De voorzitter meende dat het annexatie-risico door dit bouw- verbod niet wordt vergroot. Maar als annexatie door zou gaan zou Zandvoort twee bekwame raadsleden, de heren Tates en Van Kuijk, verliezen en dat noemde de voorzitter onrustbarend! Het voorstel werd aanvaard. Aan de gemeente-geneesheer C. J. Tichelaar werd eervol ontslag verleend. Tot diens opvolger werd benoemd dr. J. v. d. Heer met 8 stemmen. Dr. Rot ters verwierf bij eerste stemming 5 en bij tweede stemming 4 stemmen. Bij het voorstel tot de bouw van een openbare school aan de A. J. v. d. Mastenstraat drong de heer Tates aan op de grootst mogelijke spoed. De voor zitter zegde toe de plaatsing op de ur gentielij st voor scholenbouw persoonlijk in Den Haag te bepleiten. Voor de bouw van 60 woningen werd aan de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" een geldle ning van rond f 75.000 verstrekt. De heer Tates (VVD) was hiertegen, om dat hij de plaats van deze woningen Gerkestraat) ongeschikt FILMS: Rembrandt: Prolongeert (tweede week) „Anna". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Achter de brede Missou ri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond 9.15 uur: „Louise". Gra ce Moore. Toegang: 14 jaar. Luxor: Prolongeert (vierde week) „Lime light". Toegang a. 1. Tijd: 2 en 8 uur. Frans Hals: „De terugkeer van Bulldog Drummond" (Calling Bulldog Drummond). Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Lido-Theater: „Kikvorsmannen" (Frog men). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rotsgeberg te". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 21 Januari StadsschouwburgToneelver. „Thalia" „Najaarsstormen" dil.8 uur. Gem. Concertzaal: Chr. Oratorium Ver. Gen. repetitie: Requiem G. Fauré, o. 1. v. George Robert; orgel, Piet Halsema, 8 u. Minerva-Theater: Cabaret o. 1. v. Char les René (De Wama's, Jan de Cler, etc.), 8.15 uur. Donderdag 22 Januari Stadsschouwburg: „Ballet Jooss", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Chr. Oratorium- Ver. Requiem: G. Fauré; dir. George Ro bert. Het Minerva-theater te Heemstede was Dinsdagavond nagenoeg geheel ge vuld met toneelminnende donateurs en belangstellenden, die volop hebben kun nen genieten van het voortreffelijk spel van de R.K. Toneelgroep „Berkenrode" in „De Vreemde Bezoeker", een zeer schoon en poëtisch stuk van de dichter Alberto Casella. Een moeilijk stuk met een diepe inhoud en een beeldspraak in allerlei schakeringen, dat om ervaren, talentvolle spelers vraagt. Wij mogen de inhoud van dit stuk nu wel bekend veronderstellen. Meermalen reeds hebben wij deze vermeld bij voor stellingen van andere gezelschappen. Berkenrode heeft dertien krachten aan het werk gezet, om „De vreemde bezoeker" zo suggestief mogelijk voor het voetlicht te brengen. Dat zij hierin ook volkomen is geslaagd, mogen wij met voldoening vaststellen. Er waren vele scènes bij, waarin gespeeld werd met een verrassende routine en een enthousiasme, die velen hen zullen be nijden. Aanvankelijk werd nogal zwak gespeeld, wellicht mede doordat men wat laat kon beginnen en de geweldige apotheose van Saint Seains' „Dans Ma cabre", waardoor een groot deel van de tekst in de ruimte verloren ging. Vooral in het tweede en derde bedrijf werd met groot begrip gespeeld en was het spel fascinerend. De heer A. Holtslag heeft als regisseur alle kansen uitgebuit om te komen tot sprekende effecten. Het spel werd als het ware gedragen door Gé Kromhout als Prins Siaki, de schaduw, en Joke Roozen. als Grazio. Beiden speelden voortreffelijk, de eer ste met veel vaart en élan, de tweede met volle overgave en ongekunsteldheid. Jos Strickwold was hier en daar wat zwak van stem, doch gaf zeer zeker in het 2e en 3de bedrijf een prachtige crea tie van de hertog Lambert. Theo Moorman in de rol van Corrado en Bob Kostermans als Eric Fenton daarentegen speelden wat minder, eerst genoemde was ongetwijfeld beter dan de ander, die zich dikwijls geen hou ding wist te geven en miste alle eigen schappen van een echte gentleman. Lon v. d. Voortv. d. Kleij, als prin ses de San Luca, de moeder van Grazia, was niet onverdienstelijk. Jan Bosman was over het algemeen goed in de rol van Baron Cesarea, maar de intonatie van de tekst ging bij hem nog al eens mank. De overige rollen waren ook goed bezet. Zeker is, dat „Berkenrode" gisteravond zijn toeschouwers op een hoger niveau heeft gebracht, zodat hun spel grote voldoening heeft geschonken. Z. Het bestuur van „Keukenhof" te Lisse heeft voor het a.s. voorjaar opnieuw een fotowedstrijd voor amateurs uitgeschre ven; zowel voor zwart-wit als kleuren foto's. De mooiste foto's van vorig jaar zullen op de tentoonstelling te bezichti gen zijn. Een tweede prijsvraag wordt momen teel nog uitgewerkt, n 1. „Welke tuin is dit?" Als de tentoonstelling veertien dagen open is, zullen er in een mapje een zestal foto's te koop zijn; het publiek moet dan raden, welke inzendingen wor den afgebeeld. Dit lijkt ogenschijnlijk erg eenvoudig, doch het ligt in de be doeling deze foto's te doen maken uit een gezichtshoek, welke het publiek niet direct opvalt. Men zal wel degelijk de inzendingen intensief moeten gaan zien om tot een oplossing te komen. Naast geldprijzen zullen een aantal pakketten bloembollen beschikbaar worden ge steld. De derde prijsvraag gaat weer over de modeltuinen. Gezien het'enorme aan tal bezoekers, dat in de afgelopen jaren aan deze prijsvraag heeft deelgenomen, mag gesproken worden van een inslaand succes bij het publiek, dat deze tuintjes intensief moet bekijken om mee te kun nen doen. Woensdag 21 Januari Hoog water: 7.55 u. en 20.16 u. Laag water: 3.30 u. en 15.58 u. Donderdag 22 Januari Hoog water: 8.43 u. en 21.09 u. Laag water: 4.13 u. en 16.41 u. Maanstand: eerste kwart. 6.43 u. Er waren in de afgelopen week twee speelavonden, waardoor de competitie een extra duwtje kreeg, waarbij tevens enkele verrassingen op de proppen kwamen. Ook Maandag 19 en Woensdag 21 Januari wordt er gespeeld en op beide dagen staan enkele interessante wedstrijden op het programma. In de eerste klas dames behaalde Velox een nuttige zege op PWN en handhaafde zich in de middenmoot. In de tweede klas wonnen de kop lopers, zodat er geen verandering in de stand kwam. Velox 2 en HBC zegevier den gemakkeiyk. In 3A een voorlopige victorie van HBC 3, dat middels een overwinning op VCR 3 de kop nam, op één punt gevolgd door HBC 2, dat een zwak BGV 2 overwon en door PSVH 3 en Die Raeckse 3. Leonidas volgt de kopgroep op de hielen door een 31 zege over Velox 3. In de tweede klasse Heren waren de uitslagen een kolfje naar de hand van Velox. Zelf won het zeer verdienstelijk van MSVH, terwijl nummer twee, Ra- piditas, zowaar verloor van PSCB. Maandag (vandaag) zal de wedstrijd VeloxPSCB de doorslag geven of de Velox-mannen ook deze concurrent zul len terugwijzen. De nek-aan-nek-race tussen PWN en HBC in 2B gaat onverminderd verder. Beiden behaalden de volle winst uit hun ontmoeting, resp. tegen Velox 2 en PSVH 2. De verrassing in 3A was de eerste overwinning van OVRA 2 over Rapiditas 3. De leiders, Ramplaan en HBC 2, lieten zich niet verrassen door PWN 2 en OVRA 2, waardoo: ze de kop behielden, op de voet gevolgd door Brandweer 3. Leonidas bleef door een 31 zege op HBC 3 in 3B het leidende Santpoort op de voet volgen. 12 Januari. Dames. Ie klas: Die Raeckse—VCR 3—1, OSS—Rap. 2—2, VCK—PSVH 2 0—4, 2e klas: Velox 2— VCR 2 4—0, Ramplaan—HBC 0—4. 3A: Die Raeckse 3CIOS 31. Heren. Ie klas: CIOS—VCK 1—3, Van de in 1947 gestorven Nederlandse componist Willem Pijper, die van de hoog-romantiek geleidelijk naar het ui- tra-modernisme overging, het tonale systeem verliet en tenslotte belandde in de a-tonaliteit (d.w.z. nimmer een vaststaande toonsoort) en van de oude melodische en polyphonische schrijfwij zen tot een nieuwe, polymelodische stijl kwam, werden de Suite-achtige Zes Adagio's uitgevoerd. Zes Adagio's, waarvan een drietal na der met Largo en Grave zijn betiteld, duren tezamen slechts tien minuten en geven in dit korte tijdsbestek de ge- dachtengang van de componist in een zo uiterst mogelijk beknopte vorm weer. Welk onderwerp werd door Pijper ver klankt, inspireerde hem tot het schrij ven van zes zeer korte Adagio's? We lezen in het programma in ver band met de ondoorgrondelijkheid van de impulsen, die een componist inspira ties verschaffen: „Het blijft een open vraag of de wetenschap, dat Willem Pijper tot het neerschrijven van de Adagio's geïnspireerd is door zijn in wijding in een Vrijmetselaarsloge, iets bijdraagt tot het kunnen verstaan van deze merkwaardige muzieken." Gelukkig maar, want wij (en wellicht meerdere bezoekers) zijn althans van een dergelijke inwijding niet op de hoogte. Bovendien beweert men, dat de Adagio's als absolute muziek aanvaard baar zijn. Aldus hebben wij ze dan ook beluisterd. Het zijn fraaie, hoogst stem mingsvolle, deels weemoedige, deels op beurende, zeer mooi geïnstrumenteerde muziekstukjes. Van a- en plus-tonaliteit bemerkte men eigenlijk qerst iets bij de laatste twee delen. De aanwending daarvan zal niemand hebben gestoord, omdat °°k deze delen een sterk sprekende inhoud bevatten. Het publiek scheen door deze Pijper- muziek zeer verrast te zijn. Het kwam zichtbaar onder de diepe indruk en toonde dirigent en orkest zijn dank door een begrijpelijk niet luidruchtig, doch wel langdurig applaus. De cellist André Navarra droeg het altijd nog aantrekkelijke, repertoire- houdende concert van Haydn voor. Een werk, dat een solist volop gelegenheid biedt, zijn capaciteiten en de spelmoge- lijkheden van het instrument aan te to nen. Deze gelegenheid greep Navarra ten volle aan. In de lyrische onderdelen ontwikkelde hij een zeldzaam schone, zangerige toon (in hoge ligging geeft het bijna een viooltoon, doch voller van volume), de meer markante thema's weerklonken kernachtig, doordringend en toch uiterst welluidend en het pas- sage-spel bleef ondanks zijn snelheid en virtuose schrijfwijze vol en duidelijk van klank. Met dit spel werd niet gecoquet- teerd; de technische moeilijkheden vie len nauwelijks op. Dirigent Verhey sloot zich met zijn or kest goed bij Navarra's opvatting aan. Alleen bleek ons de orkestinzet wel iets overdreven Moderato. Na de pauze ging de korte, behaaglij ke 3de Schubert-symphonie. Ze werd fijn, o.i. soms iets overdreven fijn afge werkt. Enkele rhythmische figuurtjes werden door die „Kleinmalerei" nogal onduidelijk en minder goed hoorbaar. De meester-cellist werd hartelijk ge huldigd, met de symphonie toonde men zich ingenomen. O. K. Op Maandag 26 Januari a.s. houdt de (D c- A- Ju? vprhand of de VKB een aleemene vergadering bii Van achtte; spr. vroeg in dit verband of de- \is.ü een algemene vergadering dij_ van zg woningen ook door mgnjpen van B. en W. beschikbaar komen voor wo ningzoekenden. Spr. was verontrust door de toeneming van het aantal wo ningzoekenden; laat men te veel men sen „van buiten" binnen? Wethouder Kerkman deelde mede dat de mensen-van-buiten in Zandvoort komen omdat zij daar een woning bou wen. Bij de rondvraag bepleitte de heer Tates verfraaiing van het dorp, bijv. het raadhuisplein, met een bloemenperk ter gelegenheid van de „Flora." Trigt, Rijksstraatweg Haarlem-Noord. Aanvang 8 uur. Aan het bouwbedrijf N. Visser, dat momenteel acht woningen bouwt in op dracht van de gemeente Landsmeer, is tevens opgedragen de bouw van een brandweergarage met bovenwoning al daar voor de som van 40.550. De R.K. Middenstancjsvereniging te Haarlem heeft een bestuursraad gehou den, waardoor vele leden van de vak organisaties allereerst in de kapel van de zusters in de Koningstraat bijeen kwamen om Gods zegen over het nieu we jaar af te roepen. Tijdens het ont bijt, dat daarna volgde, werd het woord gevoerd door de heer L. van Berkel, voorzitter, de geestelijk adviseur, kape laan Schoonderwoerd en de nestor van het bestuur, de heer G. Alders. Tijdens de bestuursraad, die zeer goed bezocht was, gaf de voorzitter een overzicht van de gang van zaken in 1952 en de secretaris bracht zijn jaarverslag uit,, waarbij bleek, dat de diverse aangesloten vakorganisaties goed werkten. Door deze verslagen kwam men wederzijds op de hoogte van de gang van zaken in het bedrijf en de organisatie van de standgenoten. Vervolgens sprak pater Commandeur over de betekenis van het bestaans recht van de standsorganisaties. Aan de hand van de pauselijke ency clieken schetste spreker de verhouding en de rechten van de arbeider en de middenstander. De vestigingswet-Klein bedrijf is niet alleen voldoende voor de middenstand om het hoofd boven wa ter te houden. Door organisatie zijn alleen rechten en bestaanszekerheid te krijgen. De vakorganisaties spelen daarbij een zeer grote rol. Pater Com mandeur besprak daarna de belasting druk op het bedrijfsleven, de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen en de Publiekrechtelij ke Bedrijfsorganisatie. De godsdienstig-zedelijke verheffing van de middenstand kan niet beter ge beuren dan door middel van de princi piële standsorganisatie. Gisteravond omstreeks half zes be merkte de 50-jarige bewoonster C. B. in een perceel aan de Berensteijnstraat, terwijl zij in haar keuken bezig was, een brandlucht van uit de woonkamer. Zij snelde de kamer binnen en zag, dat enige kledingstukken, die over een droogrekje rond de kachel hingen, vlam hadden gevat. Zij nam de kledingstuk ken op en wierp ze buiten op straat. Een agent van politie, die daar juist voorbijkwam heeft nog andere bran dende kledingstukken binnenshuis uit getrapt. OSS—VCR 2—2, HVSHVS 2 4—0. 2A: PSCB—MHSV 3—1, VCR 2—HVS 3 2— 2. 2B: PWN—Velox 2 2—2, Boru—HVS 4 1—3, BGV—CIOS 3 0—4. 3A: HBC 2 OVRA 2 31, Brandweer 3Spaarne- stad 31, PWN 2Ramplaan 13. 3B: Sportief—CIOS 4^-0. 14 Januari. Dames. Ie klas: Velox— PWN 3—1, PSVH—OSS 3—1. 2e klas: Die Raeckse 2—OVRA 1—3. 3A: HBC 2 —BGV 2 4—0, VCR 3—HBC 3 1—3, Velox 3Leonidas 13. Heren. Ie klas: HVS 2Die Raeckse 1—3, CIOS—PSVH 3—1. 2A: PSCB— Rap 4—0, CIOS 2—OVRA 2—2, MHSV —Velox 0—4. 2B: HBC—PSVH 2 4—0. 3A: StampersRamplaan 13, Rap. 3— OVRA 2 1—3. 3B: HBC 3—Leonidas 13, Rap. 4Santpoort 04, Ramplaan 2CIOS 2—2, Die Raeckse 2Die Raeckse 3 04. Het uitvoerend comité van de com missie tot het organiseren van een Sportweek te Haarlem heeft plannen gemaakt tijdens de komende Sport week, die van Zaterdag 6 tot en met Zaterdag 13 Juni gehouden zal worden, een tentoonstelling op het gebied van de sport in te richten. Aangezien de aanstaande Sportweek de tiende is se dert de instelling, meent het comité, dat er aanleiding is een tentoonstelling op het programma te plaatsen. Bij de voorbereiding wordt overleg gepleegd met sportbonden en organisa ties, die stands zullen inrichten. Reeds zijn toezeggingen binnengekomen. In 1946 is tijdens de Sportweek ook een sporttentoonstelling gehouden en wel in de raadszaal aan het Prinsenhof- De komende expositie zal uitgebreider worden dan de eerste en de organisato ren zullen ook aandacht besteden aan attracties, o-a. worden filmvoorstellin gen gehouden en korte demonstraties door sportbeoefenaars. Verwacht wordt dat de bezoekers aan de tentoonstelling een goede indruk zullen krijgen van vele takken van sport, die in Haarlem beoefend worden. Voor de competitie speelde H.W.P. tegen Haarlem 3. De uitslag werd: Eykelboom—W. Happel 10; Rustige— v. Emmerik Vz\ VrijKlein 9—1! FortgensH. Happel 01; v. Esv. d; Velde 10; HaanReeuwijk Sr. 1 KruupStolvoort 10; HuizingHoog land 0—1; Boer—Th. Happel 0—1; v. Stee nisv. Deyzen 10. Totaal 5'/2414. Door deze onverwachte nederlaag, als- mede door de nederlagen van Het Oude Slot tegen Heemstede 2 en van de UiJ tegen Het Oosten 2, is de spanning zowel in de kopgroep, als m de onderste regi°* nen ten volle teruggekeerd. Voor de onderlinge competitie van H.W.P. werden de navolgende wedstrij* den gespeeld: Groep 1: v. Emmerik— Klein V2—V2; v. d. Velde—W. Happe' 01; Comansv. Emmerik 01; Klein— II. Happel 14Groep 2: v. d. Stoop De Lange 1414; Groep 3: Blom— Holtkamp Sr. 0l;'v. d. Bergv. d. Valk 01; HuyboomHoltkamp Jr. 1"I Groep 4: GoedemansDe Vos 01; An* dringaLunenburg 10; O verdijkv. d' Putte 1—0; Groep 5: HaasbeekNegé* man 10; BakkerBosland 10. Beker: HunekerBanken 01. In het kader van het- 15.-jarig bestaan* wordt Donderdag in gebouw „Cultur»" een reünie voor leden en oud-leden ëe' houden. Zelden hebben wij een tafeltennis- publiek zo met een wedstrijd zien mee leven als Zondag j.l. in de finale Over gangsklasse van het Togido-tournoon waarin Th. Blom en P. v. Eyk elkaaf op een buitengewoon fraaie wijze be' kampten. Beide spelers lieten een spe' zien van een werkelijk bu-itengewooP hoog peil, waarbij vooral ook de tactiek niet vergeten werd. Blom was bijn® voortdurend in het offensief en deed dit vooral met telkens opnieuw zeer Se' slaagde backhand-drives. Van Eyk w»5 muurvast in zijn verdediging, maar ko® toch slechts zelden zijn tegenstander zijd aanval opdringen, In de eerste game was van Eyk d® meerdere en won dan ook ruim (2i151' Blom liet zich hierdoor echter niet ont moedigen en kwam in de tweede game fraai terug (2117). In de derde gam® echter moest hij opnieuw aan het kort ste eind trekken (2114) en toen scheed het, dat hij ondanks een voorsprong de voorlaatste game toch nog zou ver liezen, toen de Heemstede-speler °jj fraaie wijze een behoorlijke achterstal® ongedaan wist te maken. Gelukkig ko® Blom nog juist op tijd scoren en WO" met 2220. In de laatste game bereikt® deze wedstrijd ongetwijfeld zijn hoogte punt. Geladen stonden de spelers ech' ter de tafel en kregen keer op keer ee® applaus van het enthousiaste publiek j® incasseren. Blom bleek tenslotte d meerdere en won met 2117 eq dit be tekende tevens het kampioenschap v®" dit in alle opzichten zeer geslaagd todt' nooi. Uitslagen: heren, overg.kl.: 1. Th. Blo?! (GTTC), 2. P. v. Eyk (H'stede); le kj> I. P. v. Eyk (H'stede). 2. G. Oudt stede); 2e kl.: 1. B. v Eyk (Prowano'1 2. N. Klein (Togido);'3e kl.: 1. H. m zinga (Johez), 2. Luyben (VGZ); 4e kl-' 1. Luyben, 2. Zuidema (beiden VGZ). Dames: 3e kl.: 1. M. Felix. 2. me^r- Klein (Togido); 4e kl.: 1 v. d. Kim (VGZ), 2. Bonke (DIOS).' Heren dubbel: Ov./le kl.: 1. G. Oudt- E. v. Abbevé (H'stede), 2. P. en J- 1 Eyk (H'stede-GTTC)2e kl.: Wassena»' A. Hageman (HBC), 2. B. en J. v. ET? (Prowano-H'stede); 3/4e kl.: 1. Ales Luyben (VGZ), 2. v. MaanenHuism®® (Hotac). Dames dubbel: 3/4e kl.: 1. M. Fel'*-? G. v. Trigt, 2 Fr. v. d. Pluymirievr' Klein (HBC—Togido). De Amsterdamse rechtbank heeft 0ls. teren conform de eis, twee gebroede" en hun vader terzake van het vervea digen van een destillatie-apparatv11 en het clandestien produceren en in hebben van alcohol, resp. veroord"e tot twee keer tien maanden en maanden gevangenisstraf. deeA i)t®' 19/1 Anaconda Copper 43 Bethlehem Steel 55% Chrysler Corp. 921/3 General Electric 6916 Genera) Motors 66% Hudson Motors 1614 Kennecott Copper 76% Montgomery Ward 62V2 North American Can 21 Kadio Corp. 27 Republic SteeJ 46V2 Shell Oil 68% Southern Pacific 44 Southern Railway 11 Tidewater 23% U. S. SteeJ 43 20/1 h

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2