Mager en teleurstellend resultaat te Brussel Bic de Noorman: DE HEER DER HERUU Nieuwjaarsdiner voor het Corps Diplomatique y Leeuwen, paarden, clowns en... drie televisiecamera's Min. v. d. Kieft wenst verdere verlenging dividend beperking Nederlandse koopvaardijvloot zevende op wereldranglijst ELKE AVOND TELEVISIE IN OOST-NEDERLAND Groot Seminarie Eijsenburg herdenkt Schaepman Chefarine .4 3K Onmogelijke en eenzijdige Belgische verlangens M Wijziging van de Kieswet Kaart van de maan Streven naar rechtvaardig belastingsysteem -bed is oèk voor U ideaal! Enorme vlootuitbreidingen van Japan, Italië en Duitsland WOENSDAG 21 JANUARI 1953 PAGINA 5 Conferentie Benelux-landen Geen eigen Belgische maatregelen Nederlandse tegemoetkoming Geen Belgische maatregel De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of griep - voelt U zich een ander mens I e doet wonderen! Landbouwprotocol Ceeri tekort aan werk gelegenheid in Australië Circus Strassburger voor de K.R.O.-televisie Het geld ligt op straat T.a.v. volmacht van zieken en invaliden Opheffing omzetbelasting op tijdschriften Heistelling te Leiden omgevallen V ertr aging voor spoor wegverkeer voor ruimtereizigers Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Ons land bleef op dit punt sterk ten achter (SCHEEPYAARIDERICHIEN Duitse programma 's komen goed door Ambassadeur v. Balluseck (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, 21 Januari. Een speciale commissie van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven van de drie landen werkgevers en werknemers onder presidium van de ministers van Economische en Sociale Zaken, heeft gisteren in Brussel een vergadering gewijd aan de toenadering van het loon- en prijspeil in de Benelux. Het ging er uiteraard niet om tot een oplossing te komen, die slechts op regeringsniveau bereikbaar is. Het doel was een advies aan de regeringen op te stellen in de vorm van een reso lutie of anderzins. Toen de bijeenkomst in de afgelo pen nacht te omstreeks één uur was geëindigd, bleek evenwel dat de be sprekingen zich weliswaar in de ge bruikelijke sfeer van goede verstand houding hadden afgespeeld, doch dat de verhoopte resolutie niet bereikt Was. Er kon dan ook niet eens een communiqué over de beraadslagingen worden uitgegeven. Er was slechts dit: vermoedelijk op 14 Februari zal het vaste ministerscomité weer ver gaderen, en daarna zal wellicht het beraad tussen het bedrijfsleven der drie landen opnieuw worden voort gezet. Het resultaat is derhalve mager en teleurstellend. Er is in feite niets be- 'tikt, niet meer tenminste dan dat par- Hjen thans heel nauwkeurig van elkaar ^ernomen hebben, hoe zij over het pro bleem denken, hetgeen misschien voor "et verdere beraad van enig nut kan «ijn. De algemene oorzaak van de moei lijkheid ligt, naar onze mening, nergens jhders dan in het feit dat de Belgen ?®t probleem zeer eenzijdig en met een "iet bijster grote realiteitszin benade len. Zij eisen, dat Nederland de lonen de huren verhoogt, en speciaal wat "e lonen betreft, ziet België het liefst jj»t Nederland deze geheel loslaat, in de ®°op dat ze dan wel extra de hoogte in «Uilen schieten. Nederland kan echter, gezien ziin économische politiek, niet zo maar toe genomen in dergelijke maatregelen, al 'iJn er wel enkele stappen in serieuze Overweging, doch altijd binnen zekere penzen. Een bepaalde huurverhoging 's in voorbereiding en daarvan zou dan jooncompensatie naar alle waarschijn- "Jkheid het gevolg zijn. Maar een verdergaande loonsverho- §'"S? Of ook het geheel loslaten van ue lonen? Niemand kan op het ogenblik weten ot het daartoe zou komen, maar als het pu komen tot een belangrijker stap par vrijere loonsvorming. dan zal het «6ker niet zijn dan wanneer men ver dachten kan dat de lonen geen sensatio nele beweging naar boven zullen ma- Ken. p)e Nederlandse economie gedoogt "'et, dat haar exportpositie in het ge- ?ra"S wordt gebracht. Indien Neder- on ie '°eliet, zouden wij niet alleen nszelf, maar evenzeer onze Benelux- Dhzf' e(Ln.slechte dienst bewijzen. Jn !e'ten, waarover een commu- m,. Pln'o in ons land bestaat en waar- al 1 °"c|ernemers en werknemers u in hun bezorgdheid voor de anahaving van de bedrijfscontinuïteit, Ue laatsten in hun zorg voor de hand having van de werkgelegenheid het toerend eens ziin. En waarvan trou wens inzichtrijke bedrijfskringen in Helgië en Luxemburg de gegrondheid ®°k wel voelen. Nochtans brengt de Belgische politieke constellatie^ het pjkbaar met zich mee. dat België zul le dingen van ons eist en er zichzelf S°uden bergen van voorspiegelt. Nederland is zoals gezegd wel bereid door middel van huurverhoging en ooncompensatie een zekere toenade- 'hg tot het Belgische peil te bewerken, derhalve het écart tussen beide ni- eaux met een klein aantal percenten 6 verminderen. Een klein aantal per- cnten inderdaad, want men kan van jufining verschillen of het 4, 5 of 6 Procent zal zijn. in die orde van groot te moet het toch gezocht worden. se prijzen dalen, dan kunnen op hun beurt de Belgische lonen zich naar beneden aanpassen zonder dat het reële loon daaronder lijdt. Natuur lijk moet men zich daarbij een meer gecompliceerde practiik voorstellen, maar zo luidt de redenering. In feite staan de Belgen, die sedert de oorlog een constante stijging van hun loon- en prijspeil naar 't hoogste ni veau hebben meegemaakt, voor de steeds klemmender wordende noodzaak hun concurrentieDOsitie te verbeteren. Een maatregel als de zo juist bespro kene vergemakkelijkt deze verbete ring, doch de zwakke positie van de Belgische regering werkt het woedend verzet van bepaalde Belgische groepen in de hand. Hoezeer de Belgen zich echter verzetten tegen dergelijke maat regelen, des te akeliger de devaluatie gaat klemmen. Hier zwijgt men, maar daarmee wordt dan ook al meteen het een en ander gezegd Het bedroevende van de gisteren hier aehouden bespreking is nu, dat de Bel een net niet hebben kunnen opbren- aen zelf een enkele maatregel aan hun kant voor te stellen. Daarmee zijn ze stellig beneden het peil van een ernstig debat over dit probleem gebleven. Het is al niet zo fraai, dat Nederland de Belgen deze dingen moet voorhouden, hun aandacht moet vestigen op maat regelen, die zij zelf kunnen, maar ook behoren te treffen. Dat zij ze om po- Advertentie litieke, in wezen emotionele redenen niet willen treffen, is dan ook wel te beschouwen als de werkelijke oorzaak van het mislukken der resolutie, vtaa men op aanstuurde. Men mag aanne men, dat de Nederlandse vertogen op de vertegenwoordigers van het Belgi sche en Luxemburgse bedrijfsleven stellig wel indruk gemaakt hebben, maar per saldo is het dan toch maar niet tot een gemeenschappelijke formu lering gekomen. Het valt niet te ontkennen, dat de positie van deze gemengde commissie een ietwat moeilijke was. Zij moest ae regeringen adviseren, hetgeen natuur lijk vertegenwoordigers ,van het be drijfsleven heel goed kunnen doen. De commissie werd echter gepresideerd door ministers en bovendien kwamen de gewenste aanbevelingen inzon derheid de door Nederland met betrek king tot België gewenste aanbevelin gen op het terrein van ministers, die in deze bijeenkomst niet vertegen woordigd waren. Hieruit vielen, zo kan. men zich den ken. voor de Belgische ministers for mele bezwaren te distilleren, doch het waren ook niet meer dan for mele bezwaren. Tenslotte behoefde ut» commissie slechts aanbevelingen te doen, wenken te geven, denkbeelden ie uiten en die bij de regeringen ter dis cussie te stellen. Het heeft niet zo mogen zijn. De Belgen hebben slechts onmogelijke en eenzijdige verlangens geuit en zij heb ben het niet kunnen presteren zich op een veelzijdig advies van Mfel meer af doende strekking met de Nederlanders te verenigen. Toen het 's nachts één uur was, bleek er niets uit^ de bus ge komen te zijn, doch men wéét wel veel meer. Dit o.a., dat het juist voor de ministers, voor de regerin gen een bijzonder taai partijtje gaat worden. v Dan zijn we er echter op geen stuk- !:e" na. aangezien het écart op dit Senblik 4050 procent bedraagt vol- ®,®"s de officiële gegevens. Vooropge- j'6ld dat het volstrekt niet noodzakelijk a deze niveaux geheel gelijk te bren- is ongeveer de helft van het écart woorzaakt doordat België enkele ja- eii geleden gemeend heeft niet mede moeten devalueren. Over dit uiterst tere punt van deva luatie spreekt men op dit ogenblik ech- j®r kiesheidshalve niet en zeker niet 5a£dop. Maar als de Belgen nu begeren, at er een toenadering tot stand wordt ®®bracht, dan kan Nederland er met écht op wiizen, dat een toenadering -®" tweezijdige beweging is en dan ^ag Nederland verlangen, dat België °°r zichzelf dus ook plannen maakt. Eén bijdrage tot die toenadering zou e'gië stellig kunnen en behoren te ^®Veren op het gebied van de indirecte ®'astingen (voor het levenspeil der ff°te massa immers zo belangrijk), wel- verlaagd kunnen worden, maar bo- v®hal op het gebied van het prijspeil agrarische producten. Als België namelijk van zijn kant volhoudt, dat het zijn lonen niet kan Verlagen, wat Nederland ook niet aanvecht dan vindt naar uit het bovenstaande blijkt de Belgische "and beslist nog wel het een en an- QCr te doen, wanneer het er om gaat Mthans de kosten van levensonder houd te verlagen. En inzonderheid de Peziening van de landbouwprijzen be- '°oft nog heel wat. Deze is namelijk to bereiken door herziening van het agrarisch protocol, dat tussen Neder- 'and en België werkt en de Belgische Ulizen op hoog niveau beschermt. alt deze protocolaire bescherming destijds als tijdelijk middel aange daan, maar van Belgische zijde tot "hsverre hardnekkig verduurzaamd h" "weg, dan kunnen de Belgische prij- ®h onder invloed van de Nederland- Australische minister voor Immigra- heeft verklaard, dat het besluit om ge- Enige honderden Amsterdammers hebben Dinsdag avond bij het Ko ninklijk Paleis op de Dam getracht een glimp op te vangen van de gasten voor het jaarlijks diner, dat Koningin Ju liana en Prins Bern- hard de leden van het corps diplomati que aanboden. Tot teleurstelling van velen reden de hofauto's, die tegen half acht op de Dam arriveerden, door en gingen via de Mozes- en Aaronstraat naar de ingang aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal, waar al leen enkele foto grafen stonden. Nadat Koningin en Prins zich naar binnen hadden be geven arriveerden aan de Damzijde de gasten, als eerste mr. J. W. Beyen en zijn echtgenote. Veel leden van het corps diplomatique waren ln ambts gewaad gekleed. De dames in kostbare avondtoiletten. Veel kon het pu bliek niet zien, want de gasten stapten vlak voor de ingang uit en verdwenen snel naar binnen. Tegen acht uur waren allen aanwezig en bleven slechts vier schildwachten van de intendance troe pen van het kamp Zeeburg achter, waaruit de Amsterdammers konden op maken, dat er iets bijzonders in het Paleis gaande was. Aan het diner in de troonzaal zaten in totaal 58 personen aan. Een orkestje, 65. Alsof zij gehoorzamen aan een dringend hevelkijken allen, vriend en vijand, met een ruk omhoog, naar de slanke gedaante, die zich met de soepelheid van een dier van de rotsen afzet en met een zachte plof op de lagere stenen neerkomt. Hij is nog te ver weg, dan dat iemand zijn gelaatstrekken zou kunnen onderscheiden maar als hij met snelle schreden naderbij treedt, slaakt Er win een juichende kreet. „Allan!" Een golf van "beroering slaat over de Heruli. Het wordt heer Robart een ogenblik zwart voor de ogen. „Mijn zoon!" fluistert hij, maar dan herstelt hij zich onmid dellijk. „Wacht!" roept de heer der Heruli tot Erwin, die op Allan toe wil stormen. „Wacht, jonge Noorman! Breng mij bij hem." De beide krijgers, die de zwaar gewonde vorst ondersteunen, voelen zich driftig ter zijde geschoven. Kaarsrecht richt Robart zich op en hoewel hij slechts met moeite zijn evenwicht kan bewaren, doet hij een stap voorwaarts. Heer Robart ziet slechts zijn doodgewaande jongen, hij ziet ook de vossenstaart in Allan's haar, de keten van berenklauwen om zijn hals. een man geworden „De proeven!" mompelt hij. ,JMijn zoon De glorie van dit ogenblik is te veel voor de snel slinkende krachten van de heer der Heruli. Hulpeloos zakt hij ineen en terwijl iedereen de adem inhoudt, is Allan reeds bij zijn vader. De jongen knielt bij hem neer en zijn hand glijdt aarzelend over de wapenrusting. Maar Robart heeft het bewustzijn verloren. Afwezig staart Allan een ogenblik voor zich uit. Dan wendt hij langzaam de blik om en zijn ogen vinden wat «zij zoeken: Bogul! De sluwe bedrieger heeft van de algemene ontstel tenis gebruik willen maken, ongemerkt in de achterhoede te verdwijnen, maar hij vindt twee grimmige Noormannen op zijn weg en trillend van angst ziet hij het sombere vuur branden in Allan's ogen. „Gij!" mompelt de zoon van Robart tussen de tanden. „Gij zijt de schuld van alles, ellendige! De wraak der Heruli zal u treffenEn met een langzame dreiging, die de Noormannen en de Heruli de adem beneemt, richt hij zich op De circusfunctionaris, die de merk waardige titel spreekstalmeester draagt, had Dinsdagavond in de zoveelste voor stelling die circus Strassburger in het Amsterdamse Carré gaf, behalve leeu wen, beren, paarden, clowns en acroba ten, ook nog iets anders kunnen annon ceren, namelijk drie televisiecamera's. Die stonden resp. op de begane grond, in e®*} rïer loges en op de galerij opge steld.^ De enkele bezoekers die de ca- aanvankelijk niet in de gaten hadden en die evenmin in de vele ka bels verward raakten, konden aan andere zaken merken dat er iets bijzon ders aan de hand was. De slagwerker van orkest had zich vanwege de sterke lampen met een zonnebril ge tooid. De ouvreuses bewogen zich met nog meer charme dan gewoonlijk langs de rijen in de hoop dat de televisie camera's een beeldje aan hen zouden wagen. En «Jan het licht. De gemeen plaats: een zee van licht kunnen wij be slist niet gebruiken. Het was een oceaan van licht. En niet eens zo'n heel klein tje. Want behalve de gewone lampen er nog enkele schijnwerpers en lichtbakken bjj gekomen. Kort en goed de K.R.O.-televisie zond gisteravond het volledige programma van circus Strassburger uit. „Baas" Wunnink zou van meer van die televi sie-avonden een voordeeltje kunnen hebben; vanwege de enorme hitte die de extra lampen verspreiden zou hij beslist de kachel niet behoeven aan te steken! Vóór de pauze hebben wij in Carré gezeten en konden we de drie camera's aan de vertoning zien „hangen". Over het programma zelf behoeven wij u niets te vertellen. De voortreffelijkheid er van is in dit blad al enige malen be zongen. Na de pauze hebben wij ons temidden van cafébezoekers gezet en moesten toen natuurlijk even wennen aan het minuscule beeld dat eens zo klein lijkt wanneer men even te voren het getele- visionneerde in werkelijkheid gezien heeft- Hetgeen dus ook geldt voor hen, die reeds een bezoek aan het circus-in- natura hebben gebracht. Eenmaal ge wend aan het beeld, en dat is vrij spoe dig, kan men niet anders dan bewon dering hebben voor wat de K.R.O.-tele visie deze avond heeft gepresteerd Vooral wanneer men in aanmerking neemt dat er geen repetitie aan vooraf is kunnen gaan. De galerijcamera bleek uitstekend geschikt om de magische H. M. de Koningin en Z. K, H. Prins Bernhard hebben gisteravond in het paleis op de Dam een Gala-diner aan geboden aan het Corps Diplomatique. samengesteld uit leden van de Konink lijke Militaire Kapel, zorgde voor pas sende muziek. Tegen middernacht was het diner afgelopen en korte tijd daarna lag het Paleis weer donker en verlaten. (Van onze correspondent) Boer Peters uit Montfoort is op het idee gekomen zijn varkens voor de slacht klaar te maken op de gemeen telijke vuilnisbelt van Geleen. Van heinde en verre komen de vuilnisbak ken die daar worden leeggestort. Er komt nog zoveel eetbaars in voor, dat daarmee heel wat varkens vetgemest kunnen worden. Het zou ondoenlijk zijn dit eetbare voedsel op te diepen, zodat Peters de varkens naar de stort plaats dirigeerde en daar de zwijnen in hun element bracht. Al wroetende weten de beesten alles wat maar enigszins eetbaar is uit het afval te halen. Op deze wijze heeft boer Peters thans reeds een 7O-tal scheutelingen vetgemest. Het geld ligt op straat cirkel, die de circus-piste is, in vogel perspectief te vangen. Het altijd weer aantrekkelijke gedoe van de m livrei gestoken heipers, die de attributen van het vorige nummer weg- en die van het volgende nummer neerzetten, werd op deze wijze opgenomen een plezierige overgang tussen d> verschillende num mers. De grond- en logecamera's vingen de nummers in duidelijke en dikwijls zeer fraaie beelden op. De overgangen wa ren vloeiend en logisch, zodat de café bezoekers gefascineerd toekeken. Zij lieten er zelfs hun borreltje voor staan en dat wil wat zeggen. Wat er na de uitzending gebeurdedat is een an der verhaal. Stellen wij hier slechts vast dat de K.R.O.-televisie gisteravond een uitstekende beurt heeft gemaakt. Fr. Br. Naar het ANP verneemt, ligt het in de bedoeling, dat nog vóór de candi- daatstelling voor de gemeenteraadsver kiezingen, 14 April, een wijziging van de Kierwct in werking zal kunnen tre den. Deze wijziging houdt o.m. verband met de moeilijkheden, welke zich bij de verkiezingen van het vorig jaar hebben voorgedaan ten aanzien van de geneeskundige verklaringen betreffende zieke er. invalide kiezers, die bij vol macht hun stem doen uitbrengen. Vele artsen weigerden toen genees kundige verklaringen af te geven ten aanzien van hun eigen patiënt, terwijl de Kieswet zulks eist. In het Staatsblad van Dinsdag is een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij be paald wordt, dat d» wet van 2 Januari 1953 tot wijziging in de heffing van omzetbe lasting ten aanzien van tijdschriften met ingang van 23 Januari a.s. in werking treedt. Dinsdagmiddag is bij de in uitvoering zijnde spoorwegwerken te Leiden een ongeveer 26 meter hoge heistelling om gevallen. Een der palen heeft zich uit de slappe bodem losgewerkt, juist toen het ton zware heiblok zich boven in de stelling bevond. Arbeiders waren op dat ogenblik bezig door middel van in de stelling bevestigde kabels een be tonnen heipaal op te hijsen. De gehele stellage viel in de richting van het on derstation, dat voor de electriciteits- voorziening dient. Persoonlijke onge lukken deden zich met voor. Het gevaarte kwam niet op de spoor banen terecht, doch er naast. Een der tui-draden kwam over de bovenleiding van de spoorlijn te liggen. Personeel der Ned Spoorwegen heeft de boven leiding uitgeschakeld om de gelegen heid te hebben de tui-draad te ver wijderen. Het spoorwegverkeer onder vond tengevolge daarvan een vertra ging van ongeveer een half uur. De Britse astronoom H. Percy Wil- Jcins heeft hetgeen genoemd wordt de eerste kaart van de andere kant van de maan gepubliceerd voor het ge bruik van toekomstige rüimtereizi- gers. De kaart, die afgedrukt is en be schreven wordt in het Journal of the British interplanetary society laat een bergtop zien van ruim 12.000 meter of meer dan 2300 meter hoger dan de hoogste berg op aarde. In een begeleidend artikel schrijft Wilkins dat de maan voor het overige dezelfde karakteristieken vertoont als de zijde die naar de aarde toegewend staat uitgebreide kraters, bergke tens en vlakten. Wilkins, die eerder een kaart van de zichtbare zijde van de maan maak te. zei dat gehoopt wordt, dat wan neer de eerste ruimteschepen opstij gen en de mens werkelijk aan de andere zijde van de maan landtonze kaart.en onze beschrijvingen min of meer betrouwbare gidsen zullen zijn. Advertentie «U: "eta, rende 1953 minder immigranten op te eiL niet betekent dat er een tekort Werkgelegenheid in Australië bestaat. moeilijkheden liggen in het verkrijgen bj.e- fon(Jsen, die nodig zijn voor het tiit- vail ,je bevolking. gekend, Leeft de Australische rege- n gedurende 1953 het aantai nten te beperken tot 80.000; dit is ïa-fvï de helft van het gemiddelde in •matste vier jaar. Wanneer men de reservevloot van de Verenigde Staten, de z.g. „mottenballcn- vloot" meerekent, was Amerika medio 1952 wederom lijstaanvoerder van alle landen ter wereld met een koop vaardijvloot. De totale tonnage van de U. S. A.-vloot beliep volgens Lloyds Register eind Juni 1952: 27.245.000 bruto registerton, 87.000 ton minder dan op 1 Juli 1951. (De „mottenballenvloot" werd in Juli 1952 geschat op 12 >4 mil- lioen ton, tegen 11 millioen in Juli 1951). Tezamen met Griekenland waren de V. S. de enigste natie, die de omvang van hun koopvaardijvloot in 1951/1952 zagen teruglopen. Groot-Brittannië bezette wederom de tweede plaats op de ranglijst met een totale bruto-inhoud van 18.624.000 ton, ofwel 73.000 ton meer dan medio 1951. De koopvaardijvloot van de gehele Britse Commonwealth tezamen beliep in Juli 1952: 22.327.000 brt. ofwel 163.000 ton meer dan in 1951. Liggen genoemde cijfers nog boven of rond de 20 millioen ton, nummer drie op de lijst van zeevarende naties, Noor wegen, bezit van dit totaal „slechts" één kwart aan koopvaardijschepen, n.l. 5.906.000 brt.; 90.000 ton meer dan 1 Juli 1951. De vierde plaats wordt bezet door Panama met 3.740.000 brt. 131.000), vijfde is Frankrijk met 3.638.000 brt. 271.000), zesde Italië met 3.289.000 brt. 372.000) en zevende Neder land met 3.264.000 brt. 29.000). Uit de lijst van Lloyds blijkt, dat Nederland met deze stijging van 29.000 ton algemeen sterk achter is gebleven bij de andere zeevarende naties. Zoals reeds gezegd n.l., ver toonden de koopvaardijvloten van Amerika en Griekenland een daling, die van Spanje bleef qua inhoud gelijk en daarna volgt Nederland reeds met de geringste stijging van de in totaal 16 in de statistiek opge nomen landen. Japan, Italië, Duitsland, Liberia, Frankrijk en Zweden boekten in ge noemde volgorde de grootste stijgingen in de omvang van hun koopvaardij vloten. Na deze zes komen resp. Pana ma, de Commonwealth (resp. Groot Brittannlë), Noorwegen, Argentinië, Denemarken, Rusland en Nederland. Nog steeds weerspiegelt zich in de totaalcijfers het bouwprogramma, dat in de jongste wereldoorlog werd uit gevoerd. Het grootste aantal schepen n.l. valt in de klasse van 6000 tot 8000 ton. Na de oorlog werden de meeste schepen gebouwd in de 10.00015.000 tons klasse. Hiertoe droeg vooral de grote uitbreiding van de wereldtankers- vloot bij. Tankers worden hoofdzakelijk in deze klasse aangetroffen. Opmerke lijk is daarbij, dat 79 pet. van alle schepen met een inhoud van 10.000— 15.000 ton nog geen tien jaar oud zijn. Van de vijfjarige of jongere schepen in de klasse 15.000—20.000 ton zijn niet minder dan 89 pet. tankers. Het wereldtotaal aan tankschepen bedroeg eind 1952: 19.989.000 bruto ton, dit is 22 (1951: 21) pet. van alle stoom- en motorschepen. Ten opzichte van half 1951 is de wereldtankvloot met 1.460.000 ton toegenomen. In 1939 beliep de we- reldvloot aan tankers in totaal 11.586.000 ton, ofwel 17 pet. van de totale ton nage. Voor de eerste maal sedert de oorlog had Groot-Brittannië de grootste tankvloot ter wereld met 4.533.000 bruto ton. De V.S. waren hier tweede met 4.410.000 ton, waarna resp. volgden: Noorwegen met 3.476.000 ton en Pana ma met 1.843.000 ton. Aan de Memorie van Antwoord van de minister van financiën aan de Eerste Ka mer over het wetsontwerp verlenging di videndbeperking is het volgende ont leend: Het valt de minister moeilijk tot de overtuiging te komen, dat de dividend- beperking een nadelige werking van be tekenis zou hebben op de aantrekkelijk heid van de onderneming voor nieuw ri sicodragend kapitaal. Het ligt in het voornemen het advies van de Soc. Econom. Raad inzake wenselijk heid van een verdere verlenging van de dividendbeperking in verband met de dan te bepalen loon- en prijspolitiek in te win nen, zodra de Eerste Kamer het wetsont- werk mocht hebben aanvaard, indien de raad het advies op korte termijn uitbrengt, lijkt het de minister zeer wel mogelijk, dat een eventueel wetsontwerp voor een verdere verlenging van de dividendbeper king het Staatsblad tijdig bereikt. De minister is de stellige overtuiging toegedaan, d'at ook in de huidige sociaal- economtsche constellatie, waarbij de rege ring zien ziet gesteld voor de drieledige taak van de bevordering van de in dustrialisatie, de bestrijding van de con juncturele werkloosheid en de handha ving van het monetaire evenwicht, de maatregel van de dividendbeperking ac tueel en opportuun is. Tegen de overigens niet geadstrueerde bewering dat de belastingwetgeving meer door doelmatigheid dan door rechtvaardig heid tegenover de contribuabelen uitmunt, meent de minister met klem stelling te moeten nemen, indien daarmee wordt be doeld dat het beginsel van een individueel rechtvaardige verdeling van fiscale las ten aan algemene sociale en economische doelstellingen ten offer wordt gebracht. In aansluiting aan de zienswijze van de vo rige minister van financiën stelt de minis ter er prijs op te verklaren bij voortduring te zullen streven naar een samenstel van belastingen, waarbij, met inachtneming van de rechtvaardigheid, uit de daarbij be trokken algemene en indivuele belangen van sociale en economische aard een syn these wordt opgebouwd. ABBEKERK 20 van Marseille n. Antw. AGAMEMNON 20 van Pto. Plata n. N. Y. AGATHA 22 te Singapore. ALAMAK 21 van Suez n. Aden. ALIOTH 21 te Ilheos. ALMKERK 20 van Melbourne n. Sydney. ALPHACCA p. 20 Barbados n. New York. ANNENKERK 21 te Antwerpen AMPENAN 20 te Damman. AMSTELLAND p. 20 Bahia n. Montevideo. ALUDRA 20 van Genua n. Valencia. ARENDSDIJK 20 van New York n. B. A. ARIADNE 20 v. Fort Liberté n. N. York. AVERDIJK p. 20 Bahamas n. Le Havre. AXELDIJK 21 te Houston. BAARN 21 te Curagao. BALI 20 naar Semarang. BENNEKOM 20 van Callao n. Mollendo. BILL1TON 21 te Penang. BLOEMFONTEIN p. 20 Finisterre n. Tener. BLIJDENDIJK 20 te New York. BOSKOOP 21 te Manta. BREDA 20 van Bremen n. Antwerpen. CALTEX DELFT 20 van R'dam n. Sidon. CALTEX LEIDEN 20 te Sid'on. CALTEX PERNIS 21 te Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 21 Malta n. R'd. CALTEX UTRECHT p. 20 Dover n. Sid. CELEBES 21 te Pt. Swettenham. CISTULA p. 21 North West Cape n. Adel. CLEODORA p. 21 Runsal Djebel n. Sing. DELFT 21 te Cristobal. DONGEDIJK 21 te Rotterdam. DRACO 21 te Genua. DRENTE 21 te Djibouti. EENDRACHT 22 te Istanbul. ELMINA 21 te Bordeaux. EOS p. 21 Ouessant n. Tanger. ERINNA p. 21 Sabang n. Madras. ESSO ROTTERDAM 21 van Amuay Baai n. Rotterdam. ETREMA 21 te Port Said. FELIPES 21 te Pladpoe. GAASTERKERK 20 te Beira. GADILA 20 te Huil. GORDIAS 20 te Oran. GOUWE 22 van Swansea n. Dakar. HATHOR 20 van Palermo n. Valencia. HAULERWIJK 21 te Djeddah. HECTOR 21 te Algiers. HELICON 21 te Port-au-Prince. HERCULES 20 van Candia n. Malta. ILOS p. 20 S. Salvador n. Cp. Haitien. INDRAPOERA p. 20 Ouessant n. Marseille. IRIS 20 te Amsterdam. ITTERSUM p. 21 Bermuda n. Golf v. M. KIELDRECHT p. 20 Pt. Sudan n. Aden. LANGKOEAS p. 20 Ouessant n. R'dam. LEKHAVEN p. 21 Perim n. Amst. LEKKERKERK 21 van Karachi n. Bombay. LIMBURG 21 te Pt. Said. LOOSDRECHT 21 te Hamburg LOPPERSUM 21 v. R'dam n. W. Italië. LUNA p. 21 Dungeness n. Leixoes. MAAS p. 20 Sicilië n. Piraeus. MADOERA p. 20 Minikoy n. Suez. MANTO 21 te Famagusta. MARIEKERK 21 van Amst. n. Hamb. MARKELO p. 21 Finisterre n. Ardrossan. MARKEN 20 te Penang. MATARAM 20 van Pt. Said n. Genua. MEERKERK p. 21 Ceylon n. Singapore. MENTOR p. 20 Kp. St. Vincent, n. R'd. MERWEHAVEN 21 te Casablanca. METULA 20 van Pulu Bukom n. Pladju. MITRA 21 tg Wellington. MIRZA 20 van Bombay n. Bahrein. MUREN A 20 van Balikpapan n. Pladju. OVERIJSEL 20 van Londen n. R'dam. PLATO 21 te Amsterdam. PRINS WILL. IV p. 21 Ouessant n. Hamb. PYGMALION p. 20 Kp. Cuba n. Maracaibo. RAFAELA 21 te Tjilatjap. RIDDERKERK 20 van R'dam n. Bremen. RODAS 21 te Trinidad. ROTTI 20 van Aden n. Belawan. SALLAND 20 te Ilheos. SAPAROEA 20 te Novoredondo. SIBAJAK 21 te Cristobal. SLIEDRECHT 21 te B. Aires. SOMMELSDIJK 20 van Hamburg n. R'd. STRAAT SOENDA 20 van Beira n. Dar- es-Salam. STRABO 21 te Tunis. TAMO 19 van Philadelphia n. Hamptonr. TAWALI 21 te Penang. TERO 21 van R'dam n. Philadelphia. TEUCER 20 te Semarang. TIBA 22 te St. Vincent. TIBERIUS 21 te Guanta. TJILUWAH 21 te Singapore. TJITJALENGKA 21 te Hongkong. TRITON p. 21 Casquets n. Antwerpen. WATERMAN 20 van Balboa n. Honolulu. WIELDRECHT p. 21 Gibr. n. Port Said. WILL. RUYS 21 te Rotterdam. ZAAN 21 van A'dam naar Vlaardingen. In het Oosten van ons land zijn de mogelijkheden voor televisieontvangst de laatste tijd op verrassende wijze ver ruimd. Tot voor kort beleefde de bezit ter van een televisietoestel slechts op twee avonden in de week genoegen aan zijn nog altijd duur apparaat, namelijk op Dinsdag en Vrijdag via de televisie zender Lopik. Tegenwoordig kan men dat genoegen elke avond smaken: Dins dags en Vrijdags zelfs dubbel. Immers, de Duitse televisiezenders zenden van Kerstmis af elke avond tussen acht en Vandaag is op het Groot Seminarie ïtijsenburg herdacht, dat 50 jaar geleden dr. H. Schaepman, oud-professor in de Kerkelijke Geschiedenis aan dit Semi narie, is overleden. In de morgen is voor zijn zielerust een plechtige Requiemmis opgedragen door mgr. G. Hartmann, president van het Seminarie, die daarbij geassisteerd werd door seminaristen. Na deze H. Mis trokken professoren en studenten naar het Schaepman-monu- ment aan de Hoofdstraat in Rijsenburg. waar een krans werd gelegd. Hierbij sprak mgr. G. Hartmann: Door deze kranslegging bij dit standbeeld op de 50ste jaardag van zijn overlijden willen wij, professoren en studenten, de nagedachtenis eren van een der grootste mannen, die uit ons Seminarie zijn voortgekomen: Monseigneur dr. H. Schaepman, die vanuit dit Seminarie zijn machtige zegenrijke invloed heeft uitgeoefend naar buiten, tot welzijn niet slechts van zijn geloofsgenoten, maar van alle weldenkende medeburgers van ons Vaderland, die in het bijzonder in dit huis aan de opgroeiende clerus van het Aartsbisdom Utrecht in grootse stijl een voorbeeld heeft gegeven van kinderlijke aanhankelijkheid aan de Moederkerk en aan Christus' Plaats bekleder, de Paus van Rome. Later op de dag is in de aula van het Seminarie een bijeenkomst gehouden waarbij in enige schetsen dr. Schaepman als politicus, als literator en als priester geschilderd werd. tien uur beelden uit, die kwalitatief dan wel minder zijn dan die van de zender Lopik, maar niettemin het bekijken vol komen waard. In Arnhem is men bij radio Te Kaadt met de Kerstdagen al aan het experi menteren geweest. Tweede Kerstdag had men Hamburg op het scherm en vooral Dinsdagavond was er een uitstekende ontvangst uit Berlijn. Intussen is er een toestelletje in de handel gekomen dat in elk Nederlands televisieapparaat kan worden ingebouwd en dat tegen een prijs die in vergelijking met wat het televisietoestel gekost heeft betrekkelijk gering kan worden genoemd. Dit heeft tot gevolg dat voor elke bezitter het rendement van zijn toestel meer dan verdrievoudigd wordt en dat de handel, die tot dusverre geen reden heeft over de verkoop van televisie-apparaten te juichen, meer perspectieven ziet. Im mers, de Duitse zenders zijn gekoppeld, zodat het mogelijk is iedere avend beel den uit Langenberg, Hamburg, Berlijn of Zuid-Duitsland op het scherm te krijgen, al zijn deze beelden, zoals ge zegd, kwalitatief minder dap die welke Lopik produceert. Maar het begin is er en het is bijzonder hoopvol niet alleen voor de kijkers in Oost-Nederland, maar ook voor de handel. De heer D. J. von Balluseck, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, is voor de verdere duur van zijn. optreden als permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York de persoonlijke titel van bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur verleend. AMSTERDAM, (V.U.) doctoraal rech ten J. Th. Leeuwen, Wassenaar. UTRECHT, Op het proefschrift „The vegetation of the coastal region of Su riname" promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde J. Chr. Lindeman, te Zutphen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5