Gegronde bezorgdheid Dodenzone" rond Berlijn Wie zich er in waagt, wordt zonder meer neergeschoten Lenin-herdenking in Moskou Doodstraf voor twee HOOFDBEKLAAGDEN Prins Bernhard naar 300-jarig bestaan van New York Ballet Nederlandse Opera naar Monte Carlo Zo zijn de mensen •■ip IK ipfim Proces in Met z Amerik. superfort neergeschoten Tentoonstelling met materiaal uit Nederland Rallye eist reeds één dode Fabrieksdirecteur veroordeeld Concert op het Centraal Station Tot hoofd en hart Proces van 8H maand weer 99 STROOK VAN KILOMETER DIEPTE WORDT ONTRUIMD Proces in Polen Priesters bekennen te hebben gespionneerd MICHAILOF ROEPT OP TOT VERHOOGDE WAAKZAAMHEID Russische „New Times" beschuldigt leiders van Israël Boven Chinees gebied H. Vader lichtelijk ongesteld Audiënties afgelast Priester uit Amerika naarMoskou BUITENGEWOON VERLOF Voor kadercursussen vakorganisaties Britse wagen botst in België tegen vrachtauto Diefstal uit eigen bedrijf De inauguratie van Eisenhower Militairen ook op Zondag in garnizoen J 1 Zeven mille gevonden onder een dak DONDERDAG 22 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25588 Dinsdag zijn vierhonderd Oost-Duitse boeren uit de omgeving van Berlijn naar de Westelijke zone van de stad gevlucht, omdat de Oost-Duitse autoriteiten begonnen zijn een „dodenzone" aan te leggen rondom de stad. Er wordt rondom de 112 K.M. lange grens van Berlijn een ring van een kilometer diepte ontruimd, waar ieder, die zich binnen dit gebied waagt, zonder waarschu wing zal worden neergeschoten. Een dergelijke „dodenzone bestond reeds langs de grens van de Oost- en West-Duitse zones. 80.000 Leeuwardenaren Internationale Bidweek Extra televisie-uitzending Voor een gedeelte: Dertien Amer. communisten voor de rechter WËJfym limis J k1 kl FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H, v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het monster der werkloosheid, dat tussen de twee wereldoorlogen in zulke verwoestingen op moreel er> materieel gebied heeft aangericht, steekt zijn kop weer op. Wel is het k'erklozencijfer in Nederland van ruim 160.000 op een bevolking van ruim tien thillioen niet zo, dat men reeds van een 'euut gevaar kan spreken, maar dit cij fer is toch wel van die aard, dat het onverantwoordelijk zou zijn de ontwik keling niet met zorg gade te slaan en feeds thans niet alle maatregelen te treffen, welke die cijfers kunnen druk ken en verdere uitbreiding kunnen tegen gaan. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat men in <te Volksvertegenwoordiging nog de- ter dagen zeer nadrukkelijk in de Eer ste Kamer aan zijn bezorgdheid over 6it probleem uiting geeft. Moet men hieruit concluderen, dat de Regering de stijging van de werklozencijfers niet ■het. de grootste aandacht en verontrus ting tevens gadeslaat? Geenszins van- telfsprekend. Het probleem is echter tiet zo eenvoudig op te lossen. Het Werkloosheidsprobleem raakt recht streeks het werkgelegenheidsvraagstuk Sn dit vraagstuk roept weer een heel Weuw complex van kwesties op. Men spreekt niet zonder reden over werk- Selegenheids beleid en werkgelegen heids politiek. Zodra men dit ter- tein betreedt, ontmoet men echter vele klemmen en voetangels. Er zijn even hens grote verschillen in de visies van he diverse politieke partijen, welke on getwijfeld ook hun reflex vinden in het kabinet zelf. Wij geloven, dat wij hier he oorzaak moeten zoeken voor de tfage gang van zaken bij het opstellen hP openbaar maken van nauwkeurig hPaschreven plannen van de Regering tot verruiming van de werkgelegen heid. Toen het K.V.P.-lid van de Tweede Kamer, drs. M. Janssen, dezer dagen in hen achttal vragen aan de Regering fijn bezorgdheid kenbaar maakte over het verschijnen van publicaties aan gaande uitbreiding van de openbare- Werken-politiek, die de schijn wekten zou de Regering in de practijk van haar werkgelegenheidsbeleid de ont wikkeling van het normale bedrijfsle ren niet primair achten, deed hij dit feker niet zonder reden. En ook de vrij fcherpe rede van oud-minister Teulings in de zitting van de Eerste Kamer van Dinsdag j.l. had tot ondertoon de vrees, dat de Regering bezig was te deviëren Wan haar oorspronkelijke richtlijnen om de werkgelegenheid in de eerste plaats te bevorderen via het particuliere be drijfsleven. Waar de K. V. P., de A. R. en de v- V. D. bevreesd voor zijn, is duidelijk: men vreest, dat de egering Het probleem van de werkge legenheid zal trachten op te lossen op «en 'wijze, die de socialistische opvattingen het meest benadert. Dat betekent: millioenen beschikbaar stel en voor openbare werken. Inderdaad kunnen deze bedragen gedurende enige tijd verlichting brengen, doch zij ne tten de diepere oorzaken, die tot werk loosheid leiden, niet weg. Het bedrijfs leven vraagt om belastingverlaging en bevordering van de mogelijkheid tot grotere investeringen. Slechts nieuwe fabrieken, uitbreiding van de industria- J'satie kunnen mogelijkheden scheppen J°t ontplooiing van meer werkgelegen heid. In de grond van de zaak vertrouwen groot aantal Kamerleden de rege- t'hgspolitiek niet ten volle. Minister jan de Kieft mogê Kamer en pers uit nodigen tot een „beidt uw tijd", wan eer men ziet, hoe in enkele maanden eon overschot van 131 millioen op de Sowone begroting veranderd wordt in ®6P tekort van minstens 60 millioen, ?n is het niet verwonderlijk, dat men *ich niet geheel gerust gevoelt. En Wanneer een socialistisch Kamerlid uit drukkelijk verklaart, dat een salaris- ^rbetering van 30 pet. voor de Mid- engroepen volkomen uitgesloten moet Worden geacht; dat de vrijwillige con- sbhiptiebeperking van de werknemers j.d de komende huurverhoging belas- f'hgverlaging voor de kleine inkomens bet eerst noodzakelijk maken, dan we en we precies in welke richting de ??oialisten willen gaan. De arbeider zal b'ervan wellicht op korte termijn kun- b®h profiteren, maar als de fabrieken 5'et kunnen uitbreiden, als de in dustrialisatie in verschillende gebieden ;!ch niet verder zal kunnen ontplooien, de afzet van de producten niet ge- j hïiuleerd wordt, als wij met onze pro moten niet meer zullen kunnen con curreren met het buitenland, dan zal, ïbhanks alle millioenen, die de over- jOfd in openbare werken investeert, de jjbeider het eerst de dupe worden yan i.ot beleid ener regering, die niet bij - ['Ids het particuliere bedrijfsleven zijn v?hsen gaf zich ongehinderd te ont dooien. Er is alle reden voor de Volks- ertegenwoordiging, ondanks de sus- •^hde woorden gisteren door minister de Kieft in de Eerste Kamer ge- broken, bijzonder op haar qui vive te Drie van de vier katholieke priesters die te Krakau terecht staan, hebben gisteren bekend schuldig te zijn aan spionnage en sabotage. De vierde gees telijke en drie leken, die eveneens te recht staan, moeten nog worden ge hoord. Volgens radio Warschau lagen als bewijsmateriaal bundels dollarbil jetten, gouden horloges, juwelen en vuurwapens, die gevonden waren in de woningen van de beklaagden en in de kelders van het bureau van de aarts bisschop van Krakau, hoog opgestapeld in de rechtszaal. Volgens het door de Amerikaanse autoriteiten uitgegeven blad „Neue Zei- tung" heeft het Oost-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken een commissie gevormd, die een onderzoek zal instel len naar opstandige activiteit in het re geringsapparaat, de partijen en de mas sa-organisaties. In West-Berlijnse kringen zegt men, dat het Oost-Duitse Oppergerecht heeft verklaard, dat echtelieden elkaar moe ten aangeven, als één van tweeën „te gen het belang van het volk handelt Het in gebreke blijven kan gestraft wor den met gevangenisstraf van zes maan den tot drie jaar. De „commissie van vrije juristen" in West-Berlijn weet te melden, dat bijna de gehele technische leiding van de steenkoolwinning in het gebied van Zwickau/Oelsnitz in de loop van de laatste weken gearresteerd is wegens „systematische sabotage". In het grote Bolsjoi-theater in Moskou is gisteren de jaarlijkse Lenin-herden king gehouden. Bij deze gelegenheid heeft het nieuwe lid van het Presidium van de communistische partij, Nikolai Michailof, de verklaringen van andere rode leiders herhaald, dat een nieuwe oorlog „onvermijdelijk zou leiden tot de ineenstorting van het kapitalistische stelsel in de hele wereld". Hij betoogde voorts, dat in de Sovjet- Unie' nog sporen bestaan van burgerlijke ideologie, moraal en psychologie. „Ook zijn er nog vijanden van het volk, die geholpen worden door de imperialisten. Het luilakken neemt de laatste tijd toe en hierdoor ontstaat een broedplaats voor spionnen en saboteurs." Michailof riep dan ook op tot verhoogde waakzaam heid en verwees in dit verband naar de recente arrestatie der Joodse artsen. Hij deelde mede, dat Stalin opdracht heeft gegeven tot intensivering van de klas senstrijd. De theorie, dat de klassenstrijd een einde neemt naarmate het commu nistische regiem sterker wordt en de Sovjet-gemeenschap steeds meer klas- senloos, is onjuist, aldus had Stalin vol gens Michailof verklaard. Het Sovjet-beleid afschilderend als een vredespolitiek, verklaarde hij: „De duidelijke en uitvoerige antwoorden van Stalin aan de correspondent van de New York Times hebben opnieuw bevestigd, dat de Sovjet-staat krachtig de zaak van de vrede verdedigt, resoluut tegen de oorlog op Korea is en bereid is met de kapitalistische landen, met inbegrip van de V.S., samen te werken voor de hand having van de vrede." Gewoonlijk wordt deze herdenking bijgewoond door Stalin en andere voor aanstaande Sovjet-leiders. Dit jaar heeft radio-Moskou hiervan echter geen mel ding gemaakt. Men neemt aan, dat de rede van Michailof de inleiding vormt tot een groot anti-zionistisch zuiverings proces. 'jven. Het weekblad van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken „New Times" heeft een aantal leiders van Is raël, o.w. David Ben Goerion, beschul digd van het uitvoeren van bevelen van de V.S. Wijlen Chaim Weizmann wordt ervan beschuldigd zich aan de zijde van Enge land geschaard en een imperialistische politiek gevoerd te hebben. New Times voegde eraan toe, dat de Joodse hulp organisatie „Joint" in Rusland verboden was, doch dat niettemin uit de berichten over de arrestatie van de groep artsen bleek, „dat deze wijdvertakte diversio- nistische spionnagebende in het diepste verborgen actief blijft". Tenslotte wor den de Zionisten ervan beschuldigd „land gestolen te hebben van Arabische boeren" en dat ze „een wrede vernieti gingsoorlog tegen de plaatselijke Ara bische bevolking voeren". Hedenochtend ruim tien uur is in het bevolkingsregister van de gemeente Leeuwarden de 80.000ste inwoner inge schreven. Het is een zoontje van het echtpaar Tj. RobijnDeinum, wonende Hondiusstraat 2. Het communistische persbur. „Nieuw China" meldt, dat 12 Januari bij An- toeng (Noord-Oost-China) een Ameri kaans superfort, toen het Mandsjoerije binnenvloog, is neergeschoten door vliegtuigen van de Chinese luchtmacht. Van de veertien Amerikanen, die het vliegtuig met hun valschermen verlie ten, kwamen er drie door de sprong om het leven. De andere elf werden gevangen genomen. Van de zjjde van de Amerikaanse luchtmacht wordt echter medegedeeld, dat het betreffende toestel boven Noord- Korea vloog, nog ongeveer 20 a 25 km. van de grens van Mandsjoerije verwij derd, toen het door 2 vijandelijke vlieg tuigen werd aangevallen. Het vliegtuig, dat bezig was met het verspreiden van pamfletten boven Noord-Koreaanse ste den, zond S.O.S.-seinen uit op het mo ment, dat het aangevallen werd. Vanaf de basis was de B 29 gevolgd op radar schermen, totdat de vijandelijke vlieg tuigen het naderden. Intussen verneemt Reuter uit Tokio, dat een aantal Japanse vissers Dins dagavond in de Noord-Japanse haven Hanasaki zijn aangekomen nadat zij drie maanden door de Russen waren gevangen gehouden. De reden voor hun arrestatie was geweest, dat zij hadden gezien hoe een Amerikaanse B-29 op 7 October van het vorig jaar door Rus sische jagers ten' Oosten van het eiland Joeri was neergeschoten. De vissers werden door de Russen toen op Joeri gevangen gehouden. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenmorgen. Tengevolge van een lichte aanval van griep heeft Z.H. de Paus alle audiënties voor vandaag uitgesteld. Hij zal voorlo pig het bed moeten houden. V.S. De recruteringsdienst van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat, tenminste tot de ko mende lente, 52.000 dienstplichtigen per maand onder de wapenen zullen worden geroepen. Vorig jaar werden gemiddeld slechts 35.000 recruten per maand opge roepen. Voor zijn vertrek van de New Yorkse luchthaven naar Moskou neemt pa ter George Bisson- nette (links) af scheid van zijn zus ter en van zijn provinciaal pater H. J. Mtoquin, van de Congregatie van de paters Assumptio- nisten. Pater Bi- sonnette zal in de Russische hoofdstad de zorg op zich ne men voor de Ame rikaanse en andere buitenlandse katho lieken. Hij vervangt pater Brassard, die drie jaar in Moskou heeft doorgebracht. Pater Bisonnette, die 31 jaar is, is af komstig uit Cen tral Falls, Rhode Is land. Prins Bernhard heeft een uitnodiging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de St. Nieolas Society te New York op 2 Fe bruari zal houden, ter herdenking van het feit, dat driehonderd jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stadsrechten werden verleend. De Prins heeft deze uitnodiging aan vaard en zal zich op 30 Januari per vliegtuig voor enkele dagen naar New York begeven. De Prins zal tijdens zijn verblijf al daar tevens een tentoonstelling openen die ter gelegenheid van de herdenking wordt gehouden en waarvoor het mate riaal uit Nederland zal worden overge bracht. Hierbij zijn o.a. de koopbrief waarbij het eiland Manhattan van da Indianen werd gekocht, de oudste pren ten van Nieuw-Amsterdam, oude kaar ten uit het begin van de 17e eeuw, een brief van Stuyvesant uit het archief van de Universiteit van Franeker, waar hij gestudeerd heeft, schilderijen uit de col lectie Pauw, een model van een schip uit de stichtingstijd en een aantal schil derijen uit het Rijksmuseum, die een beeld geven van de Nederlandse schil derkunst uit de zeventiende eeuw. De collectie wordt, zoals bekend, ver zorgd door mr. L. J. F. Wijsenbeek, di recteur van de dienst voor Schone Kun sten te 's-Gravenhage. De tentoonstelling vormt een onder deel van een geheel feestprogramma, dat echter nog nader gepreciseerd moet worden. Het daartoe gevormde comité heeft voorstellen aan het stads bestuur van New York gedaan voor een grootscheepse viering, waarschijn lijk in Mei. De eigenlijke datum is echter Maria Lichtmis, 2 Februari. Dan placht n.l- in Amsterdam in vroeger eeuwen de vroedschap te worden gekozen en die datum heeft men, evenals de gehele in richting van het Amsterdamse toenma lige stadsbestuur, ook voor Nieuw-Am sterdam (het latere New York) aange houden. Nadat in 1609 de „Halve Maan van Amsterdam uit naar Amerika was ver trokken om de grondslag van de Ne derlandse kolonisatie aldaar te leggen, werd de nieuwe kolonie vanuit Am sterdam bestuurd. Dit bleek uiteraard bezwaren op te leveren, zodat vanuit de kolonie het verzoek binnenkwam om stadsrechten vqor Nieuw Amster dam. De Staten-Generaal gelastten in 1649 de West-Indische Compagnie, eigenares van de kolonie, aan Nieuw Amsterdam stadsrechten te verlenen, waartoe de „directeur-generaal" der kolonie Pieter Stuyvezandt, op 2 Fe bruari 1653 overging. (Eigen bericht) De ministerraad heeft besloten dat, voor zover het belang van de dienst zicb daartegen niet verzet, aan leden van het rijkspersoneel, die kadercursussen vol gen van het N.V.V., de K.A.B. of het C.N.V., voor dat doel buitengewoon ver lof zal worden verleend. Gedurende dit verlof zal geen bezoldiging worden uit betaald. De Rallye van Monte Carlo heeft reeds één dode geëist. Bij St. Truiden in Bel gië is n.l. de wagen van de Britse équipe Christie en Menzies in dikke mist op de tramrails geslipt en daarna tegen een vrachtauto gebotst. Christie en Men zies liepen slechts verwondingen op, doch de derde inzittende, de passagier Buchanon, werd op slag gedood. De wagen werd geheel vernield. De Nederlander Hans de Rijk heeft op Zwitsers gebied een onaangenaam avon tuur beleefd, dat nog goed is afgelopen, dank zij de bemiddeling van de sectie Bazel van de Zwitserse Automobielclub Bij Bad Bubendorf, kort voor Liestal, had hij een aanrijding met een auto. Hij verklaarde zich bereid de zaak met de eigenaar van deze wagen in orde te maken, maar, zo luidt de Zwitserse le zing, nadat hij eerst een meter of twin tig teruggereden was, gaf hij plotseling vol gas en ging aan de haal. Hij werd bij het grensstation Lysbüchel aangehou den en verhoord. Dank zij het ingrijpen van de sectie Bazel van de Zwitserse Automobielclub, die voor hem een som van 100 francs bij de politie stortte, kon De Rijk de tocht voortzetten. Maar hij zal nog een boete krijgen voor het ne men van de vlucht na een ongeluk. De rechtbank te Groningen heeft de directeur van een confectiefabriek (de N.V. Menco), de 47-jarige B. K. te Groningen, veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek- De Hilversumse koop man P. J. B. werd veroordeeld tot de zelfde straf. In beide gevallen conform de eis. In zijn kwaliteit van directeur van een confectie-industrie stal K. uit zijn fabriek rollen stof. die hij verkocht aan B. Zij werden beiden gearresteerd toen zij op een avond uit de fabriek te Gro ningen vele rollen stof stalen. 23 JAN.: Mogen de Katholieken alles vennjjden, wat de terugkeer der afgescheidenen zou belemmeren ln de parade, ter gelegenheid van de inhuldiging van president Eisenhower, reed o.a. een ruiter in de cowboy-uitrusting mee. Toen hij de plaats, waar Eisenhower de parade afnam, dicht genoeg was genaderd, vroeg hij: „Met uw per missie, mijnheer de president, mag 'ik een lasso over uw hoofd wer pen?" De president stond op en de cowboy slaagde er bij zijn tweede poging in de lasso om de schouders van Eisenhower te iver- pen op een afstand van 5 meter. «t Franse militair tribunaal ln Metz ^«eft gisteren de commandant, Buck, en h '>eWa'ier Nussberger van het Duitse ^••opvoedingskamp" Schirmeck tot de k®pdstraf veroordeeld. Het Hof stelde e verdachten verantwoordelijk voor de dood k^kl Van gevangenen. De overige ge .aaK<1<'n' vier in getal, kregen gevan- ^h'sstraffen van vijf tot twintig jaar. VeiUeWakers van het kamp werden bij h veroordeeld. gl?nel Buck had tevoren verklaard, het eih hlJ verantwoordelijk was voor 'hedeh uiUrde 'n het kamp en niet zijn sleehtTw gden' »die' als soldaten, v°e8dB 1Teve'en hadden opgevolgd". Hij fhvotiep ra?n toe: "De omstandigheden aK uit een §r°otse en moeilijke r>., .voeren in een oorlog, waarin uitsland alles op het spel stond. Ik zal de laatste zijn om te beweren, dat bij het volbrengen van deze taak geen fouten zijn gemaakt". In het concentratiekamp Schirmeck in de Vogezen zijn tijdens de oorlog 20 a 30 Buck werd al eerder door een Brits ge rechtshof wegens moord op Britse para chutisten ter dood veroordeeld. Later is hem evenwel gratie verleend, duizend mensen gevangen gehouden De Nederlandse Televisie Stichting zal, als het benodigde filmmateriaal tijdig uit Amerika aankomt, vanavond van 20-15 tot 20.45 uur een extra uitzending wijden aan de inauguratie van president Eisenhower. Het is van grote betekenis dat de pa rate troepen inderdaad paraat zijn, met name ook op Zon- en feestdagen. Over wogen wordt te komen tot een wijziging van de regelingen betreffende de bewe gingsvrijheid, waarbij bepaald zal kun nen worden, dat een zeker gedeelte van de in werkelijke dienst zijnde militairen ook op Zon- en feestdagen in de gar nizoenen aanwezig is. Aldus heeft minis ter Staf in zijn Memorie van Antwoord over de Oorlogsbegroting 1953 aan de Eerste Kamer meegedeeld. Voorts deelde de minister van Oorlog o.m. mede. dat het in zijn voornemen ligt te bevorderen, dat de zelfstandig heid van de luchtmacht nader wordt geformaliseerd in dier voege, dat zij niet meer als een wapen van de Ko ninklijke Landmacht, doch als een zelf standig krijgsmachtonderdeel naast de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht zal worden aangemerkt. De in het kader van de infrastructuur aan te leggen vliegvelden zijn niet be stemd voor atoombommenwerpers. In de tot dusver aanvaarde plannen is het gebruik van atoomwapens niet opgeno men. Wie soberheid betracht is steeds tevreden Hardleers Het te Kaapstad ver schijnende Engelse blad „The Rand Daily Mail" vergast zijn lezers dage lijks op een kruiswoord raadsel, dat in het Zuid- Afrikaans een „blokkies raadsel" wordt genoemd. Onlangs werd een woord dat in zo'n raadsel inge vuld moest worden om schreven als „slecht ge manierd type in Afrika". Volgens de in een later nummer gegeven oplos sing van dat blokkiesraad sel was het bedoelde woord niet „naturel", of „Mau- Mau", of „Kaffer", maar: „Boer". „Die Transvaler", het Zuid-Afrikaanse blad, dat dit signaleerde, schreef bo ven dit berichtje „Niets vergeten, niets geleerd". Brownies van L-street Weet u, wat „Brownies" zijn en meer speciaal de Browniesvan L-street? Het zijn stoere knapen van de Amerikaanse stad Boston, die het liefst zwemmen in water, dat om het vriespunt schom melt, een soort van athle- ten, dat het hele jaar door elke dag in weer en wind in de Atlantische Oceaan te water gaat en zich daar wèl bij bevindt. Twee van de meest bekende „Brow nies" zijn Dr. Charles Klaus en Sam Mohoney. Toen Sam Mohoney 38 jaar was, weigerde een verzekeringsmaatschappij hem voor een levensver zekering, omdat hij nog maar korte tijd te leven zou hebben. Sam besloot toen met doodsverachting „Brownie" te worden. Hij is thans 90 jaar. Dr. Charles Klaus heeft zijn gouden feest als' „Brow nie" achter de rug. Hij is 91 jaar en ziet niet in, waarom hij niet nog jaren zou kunnen doorzwemmen. 181 Een bokspartij, met handen en voeten De. secretaris van deze vereniging van menselijke walrussen is een zekere Bobby Donoran. Hij ver klaart, dat onder de leden alle rangen en standen en beroepen vertegenwoor digd zijn, zelfs priesters. De gemiddelde leeftijd der leden is 55 jaar en uit het archief blijkt, dat zij ge middeld 75 worden. De gemiddelde tijd, waarin de Brownies op een win terse dag in het water blijven, is vijf a zes minu ten. Het record wordt ge houden door Jacob Braffe, die een jaar geleden bij een weddenschap 10 dol lar won door bij een tem peratuur van 28 'A graden onder nul gedurende 23 minuten in het water te blijven. De Brownievan .L-street springen nooit onmiddellijk in het water, maar spelen eerst hand bal of maken lange wan delingen IXings het strand om te transpireren. Ze vinden het helemaal niet koud in het water, alleen de voetzolen en ruimte tussen de tenen zijn bij zonder gevoelig voor kou de. Binnen een minuut zijn hun voeten ijs. 's Win ters nemen zij na het bad nooit een douche, maar laten het zeezout ongeveer een week zitten. Het. schijnt, dat het zout en de mineralen uit het zeewa ter een beschermende laag over de huid vormen, waar de kou niet doorheen dringt. (Van onze speciale verslaggever) Op het derde perron van het Amster damse Centraal Station werd vanmorgen rond tien uur een klein concert uitge voerd door een achttal leden van het orkest van de Nederlandse Opera. Wij mogen niet zeggen dat het een muzikale prestatie was op hoog niveau, maar dit maal zijn wjj volledig bereid ons oor deel afhankelijk te laten zjjn van de goede bedoeling die onmiskenbaar de uitvoerenden bezielde. Want dit klein concert gold als muzikale illustratie van een feestelijk afscheid van het ballet van de Nederlandse Opera, dat vanmorgen naar Monte Carlo is vertrokken om daar een drietal gala-uitvoeringen te geven. Om kwart voor tien reeds verzamel den de leden van dit ballet zich in de stationshal waar op dat tijdstip een zichtbaar nerveuze stemming heerste. De leider van het gezelschap, de heer L. Trouw, secretaris van de Ned. Opera, ging controlerend rond om te zien of al zijn pupillen op tijd aanwezig waren. Zij waren er inderdaad. De orkestleden evenwel konden eerst op het perron be groet worden! Enfin, zij hebben hun best gedaan want de mars „The Ambas sador" van Ad van Wiekeren, een kers verse compositie, hadden zij nooit eerder onder ogen gehad en toch wisten zij er een aanhoorbaar iets van te maken. De met bloemen getooide balletleden ver drongen zich voor de ramen van de ex- pressetrein naar Parijs, teneinde zich deze hulde te laten welgevallen. Greetje Wilgenburg was het middelpunt van deze betoging, daar voor haar een „Lang zal ze leven" en „Zij leve hoog" kon Een Jury van de federale rechtbank in New Vork heeft gisteren dertien lagere communistische leiders schuldig bevonden aan een samenzwering tot omverwerping van de federale regering in Washington. Het proces heeft 8'£ maand geduurd. De rechter zal volgende week Woensdag von nis wijzen. Zij kunnen veroordeeld worden tot gevangenisstraffen van maximaal vijf jaar en een geldboete van 10.000 dollar. De verdediging heeft zich tijdens dit proces op het standpunt gesteld, dat de be klaagden onder wie vijf Russen, een Pool en een Hongaar slechts getracht hebben op vreedzame wijze de doeleinden van de communistische partij te verwezen lijken. De federale regering heeft ver klaard, dat de dertien gedaagden de plaat sen hadden ingenomen van de elf hoogste communistische leiders, die drie jaar gele den op dezelfde beschuldigingen tot gevan genisstraffen veroordeeld zijn. worden aangeheven ter ere van haar verjaardag. Ook werden de „Toffe jongens" er bij gehaald, hetgeen wij een lied vonden dat nu niet direct van toepassing is op de fragiele verschijningen van de danse ressen. Toen de treinslang zich krakend in beweging zette, trad een ballet van zwaaiende en wuivende handen uit de ra men van de wagon, waarop met sierlijke letters „Monte Carlo" was geschreven. Weemoedig klonk het „Auf Wieder- sehen" van de orkestleden. Twee dagen geleden zijn reeds ae decors verzonden. Helaas konden de grote opgerolde doeken niet in hun ge heel in de bagagewagen. De verbindings latten aan de achterzijde moesten er worden afgehaald en in stukken worden gezaagd. De doeken moesten als dekens opgevouwen in de wagons worden ge legd. Bij dit zware karwei werd veel medewerking van het personeel van de N.S. ondervonden. Dinsdagavond om 6.35 precies komt het gezelschap weer in Amsterdam terug. Dan zal het op uitno diging van de stad Monte Carlo op Za terdagavond, Zondagmiddag en Zondag avond drie gala-uitvoeringen gegeven hebben, waarbij verschillende program ma's zullen zijn uitgevoerd. Advertentie Verwachting tot Vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist, maar overigens overwegend droog weer.. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.33-17.11. Maan: 11.21-3.06. De landbouwer G. van 't L. te Putten (Gld.) heeft tijdens reparatiewerkzaam heden aan het dak van zijn pakhuis een hoeveelheid bankbiljetten ter waarde van ongeveer f 7000 gevonden. Het geld was in karton verpakt. De bankbiljet ten dateren van na de oorlog. Het ver moeden bestaat, dat de echtgenote van de heer v. 't L„ die thans in een ge sticht wordt verpleegd, het geld onder de dakpannen heeft gedeponeerd. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1