Zusters van het St. Jacobs-Godshuis honderd jaar in Haarlem Gestichtssfeer omgetoverd in gezinssfeer Nieuwe bouwkaswoningen bij Zaterdag 31 Januari RAADHUIS- EN WONINGBOUW TROEF IN DE DISCUSSIE Fractie der P. v. d.A. in de oppositie Zijlstraat haakt in bij verlichting De reorganisatie der nrov. ziekenhuizen Verhaal van een slim zustertje IN BANGE JAREN EEN GASTVRIJ TEHUIS VOOR ONDERDUIKERS RADIO Nu nog Uw Babyuitzet voor extra lage prijs DONDERDAG 22 JANUARI 1953 PAGINA 2 EEN BRIL VAN KEI P DAT IS GOED GEZIEN Gemeentebegroting 1953 van Bloemendaal Haarlem-lichtsfad Wethouder Rohling Stelt zich niet meer herkiesbaar Politie-voetbal Retraite gehuwde dames Ged. Staten bieden ontwerp Alg. Reglement aan Moeilijke jaren Flora 1953 HEEMSTEDE Nog een klein restant Watergasinstallatie draait proef Binnenkort in gebruik stelling „Vechtpartij" in één klap AANBESTEDING R.K.B.L.O.-SCHOOL ZOMERLUSTSTRAAT Concert Haarlemse Politiekapel Burgerlijke Stand „MEDEMBLIK" WEER VOOR 30 JAAR GEHUURD Waterstanden GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR FILMS: Rembrandt: Prolongeert (tweede weck) „Anna". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, en 9.15 uur. Cinema Palace: „Achter de brede Missou ri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond 9.15 uur: „Louise". Gra- ce Moore. Toegang: 14 jaar. Luxor: Prolongeert (vierde week) „Lime light". Toegang a. 1. Tijd: 2 en 8 uur. Frans Hals: „De terugkeer van Bulldog Drummond" (Calling Bulldog Drummond). Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Lido-Theater: „Kikvorsmannen" (Frog men). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 eö 9.15 uur. City: „Gedwongen verraad". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vuurgevecht in het rotsgeberg te". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 22 Januari Stadsschouwburg: „Ballet Jooss", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Chr. Oratorium- Ver. Requiem: G. Fauré; dir. George Ro bert. Vrijdag 23 Januari StadsschouwburgPolitie Personeelsver. „Contact" met „Flat te huur", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Piano-avond door Clara Haskill, 8 uur. Thans staat ook definitief vast, dat de Zijlstraat inhaakt bij de grote verlich ting tijdens de Flofa 1953. Aanvankelijk waren er enige moeilijkheden in ver band met de zijgevel van het stadhuis, het front van het huisvestingsbureau en de zijgevel van het postkantoor; de Zijl straatvereniging wilde namelijk niet gaarne deze openbare gebouwen voor haar rekening nemen. Naar verluidt, neemt „Haarlems Bloei" stadhuis en huisvestingsbureau onder zijn hoede, terwijl de P.T.T. er in principe in heeft toegestemd de nodige zorg te besteden aan de zijgevel van haar gebouw. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.i bracht veel waardering op voor het be leid van B. en W„ dat voorzichtig dient te blijven. Na meevallers kunnen tegen vallers komen. De overschotten van vo rige jaren dienen, voor zover nodig, uit sluitend bestemd te worden voor de raadhuisbouw. Verlaging der belastin gen moet gepropageerd worden. Komt er dit jaar een paviljoen bij de nieuwe vij ver aan de Zeeweg? De thans zittende raad moge nog ge tuige zijn van de eerste-steenlegging van het nieuwe raadhuis. De heer Pinxter (K.V.P.) stelde vast, dat de algemene conjunctuur achteruit gaat en dat grotere werkloosheid daar van het gevolg is. De belastingpolitiek dient.dan ook op de helling te worden genomen. Uit de aanwezige gemeentelijke mid delen moeten dringend woningen ge bouwd worden, o.a. te Vogelenzang voor grotere gezinnen. Aldaar is geen be hoefte aan huizen voor ouden van da gen. Eerst na de woningbouw mag die van het raadhuis komen. Spr. verwacht te meer concrete toezeggingen en in schakeling van de woningbouwvereni gingen. De vrije bouw moet gestimuleerd worden. Gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar kleuteronderwijs staat spr. s fractie sterk voor Hoe staat het met de Noord-Zuid-verbinding? vroeg spr. Is die binnen enkele jaren te verwachten? Het aantal klachten over de straatver lichting te Aerdenhout neemt steeds toe. Wanneer wordt daar verbetering aange bracht? Voor Vogelenzang zou spr. met spoed verbetering van de Margrietenlaan willen zien. De heer Pinxter sloot zich aan bij degenen, die waardering voor het beleid van B. en W. uitspraken. De heer de Jong Schouwenburg (C.H.t constateerde, dat de nota inzake de wo ningbouw verhelderend heeft gewerkt. Men weet nu waar men aan toe is en hoopt op spoedige verwezenlijking der plannen. Op terreinen, welke de ge meente in eigendom heeft, is uitstel niet meer te gedogen. Het behoud van het landelijk karakter der gemeente moet in de lijn van het college liggen. Heeft Bloemendaal nog steeds politie op eigen kosten? Spr.'s fractie zou willen weten hoe de stand van zaken in Bloemendaal is t.o.v. Steun Wettig Gezag en Burgerlijke Verdedi ging. De voorzitter meende eerst, dat de heer Vliegen een verkiezingsredevoering had meegenomen. Er zitten angels in die rede. Het is wei zeker, dat de uitkeringen van het Rijk uit belastinggelden gevoelig zullen te ruglopen, zodat de dagen der grote over schotten waarschijnlijk wel voorbij zijn. Het nieuwe raadhuis zal geen „paleis" worden, maar de gemeente waardig en een goed onderdak voor de ambtenaren De grootste moeilijkheden voor de wo ningbouw komen van Ged. Staten en de partijgenoten van de heer Vliegen. Zij zien Bloemendaal als recreatieplaats, voor de arbeidersmassa en willen daar niet bouwen. Daarom is de klacht van de heer Vliegen wei zeer merkwaardig. De blokhoofden voor bescherming burgerbevolking zijn er; zij moeten nu verder werven. Wethouder v. Geluk (V VD.) zeide, dat het achterstallige onderhoud van wegen nog niet is ingehaald. De ge meente heeft 500.000 m2. asfaltwegen en 180.000 m2. asfaltvoetpaden. Er zijn maar 35.000 m2. klinkerwegen. Er is wel veel gedaan, maar men is er nog niet. Dit jaar zullen 35.000 m2. asfaltwegen en 38.000 m2. voetpaden hersteld worden. Dat is minder dan in 1952, terwijl toch de totale post hoger is. Voor een deel ligt dit aan te lang uitgesteld onder houd, waardoor een nieuwe fundatie nodig is. Wethouder Rohling (K.V.P.) deelde mede, dat met kracht gewerkt wordt aan de bouw van een nieuwe christelijke school, om de Hartenlustschool straks niet in moeilijkheden te brengen. De even tuele verhoging der subsidie aan het Kennemer, Lyceum komt eerst in de on derwijscommissie. Wethouder Hijszeler (A.R.) had liever concrete voorstellen over de woning bouw gedaan. Door de nota zijn er ech ter verschillende kansen bekend ge maakt, die door provinciale instanties bekeken zuilen worden. Waar noodza kelijk zal onteigening van gronden plaats vinden. Vervolgens kwamen de replieken aan de orde. In de hedenmorgen gehouden verga dering van de Bloemendaalse Raad heeft mr. F. P. Th. Rohling bij de beantwoor ding van de gestelde vragen over on derwijszaken, die hem bij de behande ling van de begroting werden gesteld, medegedeeld, dat dit zijn laatste verde diging van een begroting zou zijn, omdat hij zich bij de komende raadsverkiezin gen niet meer herkiesbaar zal stellen. Woensdagmiddag j.l. speelde het elf tal van de Bloemendaalse politie een spannende wedstrijd tegen het 2de elf tal van het Haarlemse politiecorps. Van het begin tot het einde was het een zeer aantrekkelijk spel, dat eindigde met een 9-2 overwinning voor de Bloe mendaalse politie. Reeds om negen uur vanmorgen, kwam de gemeenteraad van Bloemen daal ten raadhuize bijeen, ter behande ling van de begroting 1953. De voorzit ter, mr. C. J. A. den Tex, deelde mede, dat de gemeente-secretaris, de heer v. Eek, een operatie moet ondergaan. Hij stelde voor een bloemstuk te zenden aan de man, die zich zozeer voor het wel en wee van de gemeente interesseert. De algemene beschouwingen werden geopend door de heer Vliegen (Arb.), die de financiële toestand van Bloemen daal zeer goed vond en het begrotings tekort niet reëel. Er is geen 1% ton te kort, want de geraamde inkomsten zijn niet in overeenstemming met die ver wacht mogen worden. Het saldo van de meevallers in vorige jaren is nu reeds 1,7 millioen gulden, maar er komt nog heel wat bij. We kunnen dus nog wel 'n paar gulden nuttig besteden, ging spr. voort. Onaanvaardbaar is het duidelijke ver wijt van B. en W. in de nota bij de be groting, dat luidt: de raad zal voortaan terdege rekening moeten houden met de financiële gevolgen, welke uit het vo teren van nieuwe credieten zullen voort vloeien. De raad smeet geenszins met geld, maar B. en W. willen voor net nieuwe raadhuis wél enorme kapitalen ter beschikking hebben. Enigszins ter- elfder ure is de nota over de woningbouw verschenen. Het wordt tijd. dat ook in Bloemendaal de metselaar aan de gang gaat, maar de nota is niet concreet. Spr.'s fractie kent de tegenwerkingen uitbreidingsplan, provincie, etc. welke echter geen re den mogen zijn tot het kruisen der ar men. Dan maar vechten en blijven vech ten. De R.K. Bouwvereniging St. Jozef heeft al maanden geleden een plan in gediend voor de bouw van 47 woningen, op grond, die gereed ligt. De vereniging hoort echter niets. Indien zij niet geheel voor „vol" wordt aangezien, zal de Fe deratie alle nodige hulp verlenen. De bouw van 145 woningen aan de Dompvloedslaan moet met kracht ver dedigd worden. De subsidie aan het Kennemer Ly ceum is te schriel, zodat deze zaak met spoed aan de orde dient te komen. Hoe zal het in September gaan met de schoolruimte? vroeg spr. niets gevaarlijks herbergden. En tóch, en tóch moésten de documenten op zolder liggen! Het ongenood gezel schap vertrok, om na een half uur te rug te keren, gewapend met een plat tegrond van de zolders. Hetzelfde nonnetje ging wéér mee en wist spijts de tekening de snuffelaars nog lange tijd te misleiden. Na ruim een uur zoeken vond het duo wat het zocht!. Dat het huis toen ontkomen is aan de wraakgevoelens van de bezetter, schrij ven de Zusters toe aan het forse gebed der inwoners van het huis- Zij hebben toen de belofte gedaan, te zullen gaan sparen voor zes glas-in-lood-ramen (voorstellingen uit het leven van St. Jacob) als het Godshuis gespaard bleef. Vorig jaar is het laatste raam in de Kapel aangebracht door de glazenier Balendong: „St. Jacob spaart zijn huis, 1940—1945" Honderd jaar hebben de Zusters ln opofferende liefde succesvol, rustig en zonder uiterlijk vertoon, maar bovenal blijmoedig, voortgewerkt. Slechts een maal is op haar dappere communiteit de schijnwerper der publieke belang stelling gericht: bii K.B. van 27 Augus tus 1904, no. 2, werd de toenmalige Moeder, Zr. Bonaventura. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranie Nassau. Deze Koninklijke onderscheiding was een niet-alledaagse corsage op een non nen-habijt! In Moeder Bonaventura werd de gehele Zustersehaar uit de Haeestraat geëerd! Moge de blijmoedige Zusters van Roosendaal beschermd door St. Fran- c'scus en St. Jacob nog zéér vele ja ren onvermoeid arbeiden in het St. Jacobs Godshuis te Haarlem! Op 10 November 1851 overleed te Oegstgeest de curieuze oud-Haarlemmer, Mgr. C. L. Baron van Wijkerslooth, die bjj testament van 30 Augustus 1851 een knap bedrag legateerde aan het St. Jacobs-Godshuis, onder be paling, „dat uit de revenuen van dat kapitaal zullen worden bestreden de kosten voor surveillance en verzorging der kinderen door zusters van liefde, in dier voege als zulks reeds in onderscheidene Godshuizen is geregeld". Na een interessante procedure van briefwisseling en vraaggesprekken werden „Franciscanessen" bereid gevonden de verzorgende surveillance in de Hagestraat op zich te nemen. „Francis canes" is een gangbaar, vroom vrouwelijk begrip geworden; tóch is het voor slechts weinig uitverkorenen gemakkelijk liefst aan de hand van de Pius Al manak St. Franciscus' ere-peetschappen over vrouwen-congregaties nauwkeurig te ontkluwen, zelfs als deze vrouwen-gemeenschappen geregistreerd staan onder vermelding van allerlei geografische plaatsnamen, of lichtelijk onderkend kunnen worden door 'n uiterst subtiel verschil in kapvorm of habijtsnit van baar sobere garderobe; deze kwestie dreigt verder nog ingewikkelder te worden, als vreed zaam evoluerende schisma's afsplitsingen nodig makenHoe het ook zij: op de avond van 31 Januari 1853 arriveerden in het historisch St. Jacobs-Godshuis vijf Penitenten-Recollectinen, thans heter en algemeen bekend als „Franciscanes sen van Roosendaal"! In de parochie St. Jan wordt van 27 tot en met 29 Januari een retraite gehouden en geleid door de eerw. pater C. Verheyen. Deze retraite begint des morgens kwart over negen en eindigt namiddags kwart voor vier. Dames, die aan deze retraite willen deel nemen en moeilijkheden hebben om er aan deel te nemen, vervoegen zich bij de dames mevr. Truyens, Nagtzaamplein 22; mevr. Bronstring, Damiatestraat 34; mevr. Nijssen, Zuidpolderstraat 109; mevr. Willemse, Vos- maerstraat 27, die voor elk geval wel een oplossing vinden. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land bieden thans een nieuw ontwerp* Algemeen Reglement aan op het be stuur van de provinciale ziekenhuizen van Noord-Holland, waarin zij de reorganisatevoorstellen, getoetst aan de ervaringen opgedaan tijdens de bi] wijze van proef voorlopig ingevoerde gang van zaken bii de ziekenhuizen, hebben neergelegd. De nieuwe bepalingen betreffen de instelling van de functie van economisch- directeur der provinciale ziekenhuizen gepaard gaande met opheffing van de functie van hoofdadministrateur der provinciale ziekenhuizen en met een wijziging in de functie van eerste ge" neesheer-directeur alsmede de in stelling van een directorium voor de ziekenhuizen, samengesteld uit de drie eerste geneesheren-directeur en de ec°' nomisch-directeur. Gedeputeerde Staten zeggen nog eens met nadruk, dat zii van oordeel zijn, dat het in het belang van de goede gang van zaken bij de ziekenhuizen, e" dus in de eerste plaats in het belan= van hen, die daarin verpleegd worden, moet worden geacht, dat enerzijds de eerste geneesheren-directeur nog meri gelegenheid zullen krijgen zich te WO* den aan hun specifiek geneeskundig® taak en anderzijds zij zoveel mogelU* worden ontlast van het economisch be heer, dat dermate in omvang en bete kenis is toegenomen, dat het aan eeP F,p<:< j.fiek ervaren deskundige op dat gebied behoort te worden opgedragen Gezelligheid kent geen tijd. Daar voor zorgen wel de zusters in het Sint Jacobs-Godshuis aan de Ha gestraat. De bewoners steken maar eens een sigaar op of smoren een pijp, en al kaartend of lezend smaakt een kop thee ook uitste kend. (eertijds verheerlijkt door Van der Waay's Amsterdamse schilderijen) af geschaft, en wel zo radicaal, dat zelfs niet éên exemplaar is terug te vinden op de fantastische „vergaar- en bewaar- zoiders" van het huis! Een bijzonder moeilijke tijd hebben de Zusters meegemaakt in de laatste oorlog. De Schrikgodinnen van die oor log bezetting, kameraderie en hon ger klopten op de poort van het St Jacobs-Godshuis. In normale tijden behoeft een Moe der van een dergelijke inrichting waar lijk niet door eenvrouwelijke radio stem tot de ontdekking te komen, dat gort nog altijd goedkoper is dan vlees maar in deze oorlogstijd ondervond de zelfde Moeder toch wel, dat het toen moeilijker was, om erwtensoep voor te schotelen dan bietenpap. Men moet zijn eerbied gereed houden als men nu hoort, dat een Zuster (die sinds twintig jaren niet meer op een goede fiets was geklommen) toen op een rammelkast met houten banden de Haarlemmermeer inpeddelde, om etens waren bij elkaar te slepen voor het veelkoppig St. Jacobs-Godshuis. De keukenzuster stond voor hete vu ren van de gedoofde ovens: dagelijks had zij bieten en kroten, kroten en bie ten in koekvorm en in papvorm te bereiden voor de huisbevolking, die aanmerkelijk was opgevoerd door een zeer groot contingent onderduikers. Bo vendien verdrong zich dageliiks een vijftigtal hongerige mensen vóór de poort: niemand keerde met lege han den of lege maag huiswaarts. De bezetters hebben de Zusters bange uren bezorgd. Op zekere dag stopte een overvalwagen vóór Hage straat 10. Een S.S.-er en een kame raad wilden het huis „op belangrijke documenten" onderzoeken. Een der Zusters zou het zwaar stappend duo als gids begeleiden. Na langdurige omzwervingen (rakelings langs ver dekt opgestelde onderduikers) over de labyrinthachtige zolders bracht het slimme zustertje de spijkerge- laarsden weer bij het punt van uit gang. Opnieuw werd een inspectie gelast. De klapwiegende nonnenkap ging weer voor op het dwaalspoor; wéér over de hollebollige zolders, wéér langs schuilplaatsen van andere onderduikers en met opzet langs to taal onschuldige kasten en koffers, die bij gretig onderzoek natuurlijk De Zusters stonden voor een moei lijke taak: zij moesten haar gonzende activiteit gaan ontplooien in een huis, dat het toneel kon zijn, waarop Dickens zijn droefgeestige verhalen liet spelen. Maar de sfeer van sombere za len en spookachtige alkoven werd in de loop der jaren overwonnen door het zusterlijk apostolaat van de glimlach: hiertegen waren zelfs deze muren van Jericho niet bestand. Thans bij haar eeuwfeest verzorgen de Zusters de bejaarden van het St. Jacobs Godshuis in lichte eet- en conversatiezalen (met een opvallend goed voorziene biblio theek) en in bloemrijke tuinen, waarin het 's zomers goed zitten is. Rij de wezen troffen de Zusters in 1853 de toenmalige Gestichtssfeer dui- mendik aan; met ethisch prikkeldraad waren de meisjes en jongens behoed zaam van elkaar afgezonderd: ze kre gen geen schijn van kans om elkaar te zien, laat staan om elkaar te ontmoe ten. Onder leiding der Zusters heeft zich in de loop der jaren een paedagogische evolutie voltrokken: de gestichtssfeer is omgetoverd in een gezinssfeer. De kille gestichtszalen hebben plaats ge maakt voor zonnige huiskamers met radio en gezellige zitjes. Voor gezamen lijke spelen is een apart vertrek inge ruimd. terwijl een speciale studeerka mer gereserveerd blijft voor degenen, die in de stad onderwijsinstituten be zoeken; een modern ingericht keuken tje biedt aan de meisjes gelegenheid om des Zondags te koken. Het fornuis van de grote huiskeuken is de brandstapel geweest, waarop de voormalige „huis-reglementen" gewor pen zijn: er wordt niet meer voorge schreven op welk uur van de dag de jeugd het huis mag verlaten en daarin moet terugkeren. Het bezoek van en aan familie, kennissen en vrienden ligt niet meer in voorschriften vhstgelegd. Zolang het vertrouwen van de leiding niet beschaamd wordt, heerst te dien aanzien een vlotte vrijheid. Voorgegaan door een stuwende Rector beraamt men nog steeds plannen, om de nieuwste paedagogische inzichten dienstbaar te maken aan de verdere opvoeding der meisjes en jongens. In de loop der jaren in 1926 ls het traditioneel weesmeisjes-uniform Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O BRAUN Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Advertentie PLASTIC NYLON BROEKJES 1.15 OOGJES LUIERS 0.78 TETRA LUIERS 0.88 FLANEL LUIERS 0.98 BABYTRUITJES 0.88 NAVELBANDJES 0.58 HEMDJES 0.70 WIEGGARNITUURTJE 3.95 LEDJKANTGARNITUURTJE 4.95 Beide geborduurd Prima sluiting. WOLLEN DEKENS vanaf 10.75 HOSPITAALDOEK, diverse kleuren 1.98 KINDER PULLOVERS DELANA BLOUSES WOLLEN JURKJES TRICOT JURKJES TRAININGSBROEKEN MANTELTJES Advertentie Enkele weken geleden konden wij be richten, dat de werkzaamheden aan de watergasinstallatie van het G.E.B- in een zodanig stadium waren gekomen, dat binnenkort met het proefdraaien kan worden begonnen. Thans is het zover. Enkele uren per dag draait de installa tie reeds, waarvan de resultaten de ont werpers en constructeurs tot tevreden heid stemmen. Het ziet er dan ook naar uit dat waarschijnlijk volgende week nog de watergasinstallatie „een proef- dag" zal draaien, hetgeen dus zeggen wil dat zij vierentwintig uur achtereen in bedrijf zal zijn. Indien ook dan goede re sultaten worden geboekt zal de officiële ingebruikstelling niet lang meer op zich laten wachten. Gisteren maakten wij reeds melding van het gebéuren op Dinsdagmorgen voor het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Kleine Houtweg. De 24-jarige eleetricien N. V. zette toen n.l. zijn fiets tegen het hek van het bureau, hetgeen de 54-jarige fietsenbewaarder O. Z. niet goed vond. Hij verwijderde daarom de fiets. V. bemerkte dit, zette zijn fiets wederom tegen het hek en gaf, toen O. Z. het rijwiel wilde verwijderen, hem een vuistslag onder het linkeroog. Er is n.l. geen woordenwisseling aan voor af gegaan, zoals werd vermeld, zodat hier alleen sprake is van mishandeling. Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Alle maten LODEN JASJES 10 KORTING H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 ANEGANG 19, HAARLEM DE OUDSTE SPECIAALZAAK Woensdag 28 Januari zal de Haarlemse Politiekapel in de Gemeente Concertzaal des avonds te 8 uur een concert geven o.l.v. Marinus Adam. Na de pauze zal het caba retgezelschap van Herman Tholen voor een zeer gevarieerd programma zorgen. Zoals bekend, zal in perceel 25 aan de Zomerluststraat een R. K. B.L.O.- school worden gevestigd. Vanmorgen beeft de aanbesteding van de verbou wing plaats gevonden. Er waren in to taal vijf inschrijvers, van wie de Aan- ncmingsmij. „Noord-Holland" de hoog ste was met f 18.787 inclusief schilder werk aan het trappenhuis. De laagste was G. J. M. Ottolini, Haarlem, met f 141759; voor schilderwerk aan net trappenhuis berekende deze inschrijver nog f 650. De gunning is aangehouden. De verbouwing was begroot op f 14.977, GEBOREN: J. Hegmanvan Huizen, A. C, de Ridderde Goede, J. Wusten Lind, J. K. HooglugtKrooder, C. M. van Dijkv. Maren, Chr. P. Zui- derveldv. Schaik, H. J. de Vries Niessen, A. BoogaardAndrea, allen 'n zoon; A. Stern—Janus, J. M. Berendsen Spijker, H. HeiliegersDollé, P. J. An- toniKuyk, allen een dochter. ONDERTROUWD: J. M. Ender en M. P. J. Nix, P. F. Sernee en B. Plönes, W. Wijshake en E. C. Rooijers, F. Wal raven en E. Frank, J. F. B. Kaasen brood en P. J. Vogelenzang, C. Hen driks en H. J. Sieraad, W. G. Enge1- hard en A. A. van Hoften, G. A. v;V Gennip en M. P. Kroon, J. H. H. Puts en H. M. Froeling, J. Kwapisiewicz en A. M. de Wit, S. van der Kolk en H. H. Koehorst, G. van Houten en A. Pig- mans, H. Hartman en H. C. W. Visser, C. W. van Leuven en G. J. de Bont, L. van Berk en W. Daams, D. van der Aar en G. J. van Roode. L. de Zwart en H. C. E. van Koningshoven, H. J. Fiekert en M. A. van Kampen, H. Kinket en M. P. Th. van der Wijden, J. A. Hilger- man en L. J. Goeman, J. H. Bultman en A. Th. J. van Steijn, P. D. Jongejan en E. van der Leer, M. J. Boei en M. E. A. van Dijk. GETROUWD: A. van Tongeren en A. J. Cech, C. J. Schouten en I. B. Mie- dema, J. F. M. Tutert en G. M. C. Go- dijk. H. N de Groot en E. J. Beltzer, H. Schniedewind en C. E. van Roon, J. F. M. van Ogtrop en F. Houbein, C. J Douw en J. P. Hopman, Chr. U. Beek- veld en M. G. Terstal, J. N. van der Linde en P. C. van der Vorst, A. W. Houthuijs en B. J. Hoefsloot, W. Bra- venboer en C. R. Th. Krocké, J. M. Florie en M. Stoker. OVERLEDEN: J. Kok—de Bruijn, 53 j„ Herensingel Advertentie Degenen, die de mening toegedaan zijn, dat een film naar aanleiding van een toneelstuk niets anders behoeft of zelfs mag zijn dan een al of niet ge trouwe weergave van de opvoering van het stuk, Zullen niet nalaten Orson Wel les naar de Mookerjiei te wensen, als ze zijn Othello hebben gezien. Zij hebben ongelijk, want de grootste verdienste van Welles' experiment is, dat zijn Othello Shakespeare's stuk niet meer is. Hij gebruikt van Shakespeare precies die elementen, die tot de kern gaan en die hij nodig heeft om een goede film te maken. Hij vertolkt niet een stuk van Shakespeare. Hij dringt binnen in Op 31 December verliep de huurover eenkomst van de provincie Noord-Hol land met het Rijk betreffende het pro vinciaal ziekenhuis te Medemblik. Voor gesteld wordt voor de tijd van dertig jaren, tegen dezelfde huurprijs als voor heen (f 10 per jaar) en onder gelijke voorwaarden deze huur te verlengen, met dien verstande, dat de provincie thans uitdrukkelijk het recht heeft ge kregen de overeenkomst ook tussentijds door opzegging te beëindigen, mits daar bij een termijn van een jaar in acht wordt genomen. Daardoor is bereikt, dat de provincie enerzijds zo lang over het gehuurde zal kunnen beschikken, dat het verantwoord zal zijn zo nodig zelfs min of meer ingrijpende en kost bare voorzieningen daaraan te treffen, doch anderzijds zich de vrijheid voor behoudt om, wanneer zij dat te eniger tijd geraden mocht achten, de exploita tie van het ziekenhuis te beëindigen. Donderdag 22 Januari Hoog water: 8.43 u. en 21.09 u. Laag water: 4.13 u. en 16.41 u. Maanstand: eerste kwart. 6.43 u. Vrijdag 23 Januari Hoog watèr: 9.38 u. en 22.13 u. Laag water: 5.02 u. en 17.34 u. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor aan de in deze provin cie werkzame paardenstamboekvereni gingen op haar provinciale afdelingen onder bepaalde voorwaarden een bij drage te verlenen van f 6750. Orson Welles als Othello.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2