Rail yerijders begunstigd door goed weer Wi einigmist, licht beijzelde wegen: enige hindernissen Bic de Noorman: TO IHEE1 MIK IHElKltü i i Kruiswoordraadsel Luchtmacht vraagt vrouwen De vrouw is voor „plotten meer geschikt dan de man ZWITSAL SIROOP r Omzetten detailhandel in November 1952 niet bevredigend Betere kansen voor scholenbouw naar (SCHEIPVAARTBERICHTEN V. DONDERDAG 22 JANUARI 195^ PAGINA 5 Rallye van Monte Carlo Fransman Vilreon in botsing met melkwagen Brit Quero Glasgow eerste te Brussel Tijd voldoende voor verfrissend bad Dameshockey Veel belangstelling voor Engeland—België Kramer maakt bezwaren De Harder gewond bij auto-ongeluk JAN TEN HOVE OVERLEDEN Ned. skititels voor Mosier en mej. Drossaart Sportflitsen Lagere St. Nicolaas- verkopen Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag TOLBERT K-+-ME NA S ALP M NUT PA DAS+KO Indonesisch kabinet Nederl. militaire missie besproken „Geen redenen haar te handhaven" Vrouw tot vier jaar veroordeeld Wegens moord op haar man Gemeenteraadslid treedt uit G.P.N. „Vatbare" Kinderen...? Aan de meeste Hagenaars is de rallye ongemerkt voorbij gegaan, want toen ze hedenmorgen naar hun kantoren gingen, tvas de kop van de karavaan reeds lang over de grenzen en repten de laatsten zich om zo snel mogelijk de slagboom tussen Nederland en België te passeren. ■De Fransman Vilreon van de groep Monte Carlo maakte enkele hachelijke ogenblikken door toen hij, met een flinke vaart over de Rijswijkseweg (een Voorrangsweg) in Den Haag rijdende, een uit een zijstraat komende melkwa gen, die nog juist voor hem wilde over steken, niet kon ontwijken. Een botsing t'olgde en pas na tien minuten opont houd, nadat een hulpvaardige voorbij- Sanger het personeel van een nabij ge legen service-station gewaarschuwd had, kon de Fransman de tocht voort- Zetten. Van zijn Citroën was het rech ter voorspatbord gescheurd en inge beukt, een koplamp verbogen en de humper ontwricht. De eerste deelnemer van de groep Glasgow, die zich bij de controle te ■Brussel meldde, Donderdagmorgen 5 JjUr 50, was de Brit Quero met Sunbeam talbot. Zes minuten later passeerde de terse ploeg Macartney—Millard met La- Sonda. De elf deelnemers van de groep Paler mo hebben Donderdagmorgen tussen brie uur en half vier hun carnets te Mi laan laten aftekenen. „No troubles at all", schrijft Bob Foster in het postkantoor van de Rallye in Amsteradm aan zijn echt genote. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Donderdagnacht. Als ge, om toch maar niets van de binnenkomst te missen, reeds voor het midder nachtelijk uur op het Muzenplein arriveert, proeft ge reeds de sfeer, die rond de Rallye van Monte Carlo hangt. Dan staan er de talrijke toeschouwers, die zich elk jaar weer verlustigen in het zien van de met de regelmaat van een klok binnen komende deelnemers. Het is, alsof ze bovendien de kleinste bijzonderheden van de nog glanzende of reed# met wat stof bevuilde Porsche's, Opels, Sunbeam-Tal- bots, Alfa-Romeo's cf wat voor type wagen ook, kunnen aflezen. Ge treft er ook ietwat nerveus heen en weer lopende officials in even gespannen afwachting van de eerste wagen als wij, onze collegae, fotografen of filmoperateurs. En dan komt bet grote moment. In de verte ontwaart ge de koplampen van een snelle wagen. Even later stappen de leden van deze equipe uit. Dan komt de grote teleurstelling. Wy althans menen te mogen rekenen op mannen, van wie de eerste sporen van vermoeidheid op het gezicht te lezen valt. De werkelijkheid? Philip Walton uit New Castle on Tyne komt met zijn reisgenoten op ons af en vertelt glimlachend: »No troubles at all. Only a little fog in England." Dat is om tien minuten voor één. En zo gaat het bijna de gehele tijd. dat de Rallye in Amsterdam vertoeft, door. Want nauwelijks is de deelnemerskaart van de eerste equipe afgetekend of Bob Foster stapt binnen. Foster, in 1950 en 3951 wereldkampioen op de motor met zijn 350cc Velocette. Eerst twee ansicht kaarten naar huis, daarna zoekt hij een rustig hoekje in de bovenzaal van het Apollo-paviljoen en vertelt onder het Verorberen van ham and eggs van de plezierige rit die hij en zijn teamgenoten tot dusver hebben gehad. Slaap? Geen sprake van. Koffie, wat tabletten en Verder af en toe even de ogen sluiten zijn Voldoende voor deze ex-motorcoureur. Dan durven wij gerust het woord Tul- Penrallye in de mond te nemen. „Ik zou het graag willen, maar ik ben bang, dat het niet zal gaan. Dan begint namelijk be drukke tijd weer, ziet U". Maar de hianier, waarop Foster antwoord geeft °ns nog enige hoop. Even nog flikkert onze hoop op, ook kennis te mogen maken met de brok ken die nu eenmaal nauw aan sterrit- ten verbonden zijn. Elk ogenblik kan de winnaar van de vorige Rallye ver- Wacht worden. Dan stopt, met een naargeestig gierende motor, een zwaar beladen Ailard; de wagen van S. H. Allard, winnaar van de Rallye de Monte Carlo 1952. Het is inmiddels bijna half drie geworden. Heel erg opgewekt staat het gezicht van Allard niet, als hij vertelt een paar kilometer buiten Amsterdam te hebben gestopt. Een drijfriem functionneert niet hele maal zuiver en bovendien heeft een dynamo het begeven. Een nieuwe dynamo was geen bezwaar en de riem levert ook geen moeilijkheden meer op. M^ar dat gieren kon hij er toch met uitkrijgen. Dan echter komt Yan FF eym;d vergezeld van zijn echt- f binnen met een Jaguar. Precies ve 1 *e YroeS- "De Tulpenrallye is eLm.ooier" is zijn eerste opmerking v, j a2 boet hij zich te goed aan een bord dampende erwtensoep, terwijl zijn vrouw constateert, dat één keer wassen beslist niet voldoende is om van haar handen alle Rallye-vuil te verwijderen. Wij weten dan voldoende, van de équipes, die uit Glasgow gestart zijn be hoeven wij geen opwindende verhalen te verwachten. Evenmin mogen wij nog hopen, dat reeds nu de grootste vijand van elke sterrit, de slaap, geconstateerd kan worden. Slechts de ploegen, gestart )n een van de Scandinavische landen of m Monte Carlo, kunnen voor ons aan trekkelijk zijn. Vooral als uit Hengelo het bericht binnenkomt, dat Grete Moo- lander de strijd heeft moeten staken en bat haar wagen met een defecte versnel lingsbak een garage is binnengesleept. Ook voor de geroutineerden zijn in de Rallye de Monte Carlo dus nog onver wachte moeilijkheden mogelijk! Om kwart over drie stapt de eerste équipe uit Stockholm de controlepost binnen. Volkomen fris en opgewekt. Even later arriveert de eerste Neder landse deelnemer, Proos Hogendijk. On geveer 400 kilometer, tussen Stockholm en Swarna, beijzelde wegen. Maar zwaar? Geen sprake van. Een heerlijke Zit tot dusver engerekend naar de Wel bijzonder correcte indruk, die deze landgenoot maakt, begint bij ons het Vermoeden op te komen, dat hü waar schijnlijk nog even thuis in Utrecht is geweest. De Sunbeam-Talbot draagt geen enkel spoor van de aanrij ding, die men heeft gehad op de heen- Zeis, toen een vrachtwagen, beladen met bomen, plotseling uit de mist opdoemde. Ons vermoeden, dat de Nederlanders de verleiding van een omweg (naar de eigen woonplaats) niet hebben kunnen Weerstaan, blijkt juist te zijn. De heer Van den Bergh komt er tenminste eer lijk voor uit in drie uur van Luik naar Amersfoort te zijn gesneld, daar ander half uur te hebben gerust om meteen heerlijk op te frissen van een verkwik kend bad. En dan blijkt ook, dat ook de moeilijkheden voor hen, die in Monte Carlo zijn gestart, zo gering zijn, dat men ze kan verwaarlozen. Alleen wat mist op het traject GapDigne en in de omgeving van Chamberry. Elke etappe echter gelegenheid voldoende om snel te rijden. Toen vanmorgen om tien minuten over half acht de controle te Am sterdam werd gesloten, bleek, dat, de niet-gestarte équipes niet meege rekend, uit de richting Glasgow Christie met Sunbeam Talbot en Sitcliffe met Porsche de strijd had den gestaakt, uit Stockholm mevr. Molander met Saab, uit Oslo Busch met Renault, dr. Revis met Simca Aronde, De Regibus met Renault en Bied met Porsche, uit München Rampinelli met Opel, Labriola met Porsche, Clarkson met Morgan, El- menhorst met Porsche, Schliess- meijer met Porsche en Becker met Mercedes Benz. Controle in Venlo Glasgow gestarte rallye-rijóers de be- viagde controlepost te Venlo binnenge reden. Om kwart voor tien doemde de Lagonda van de Ier G. Macartney uit de grijze mist op, onmiddellijk op de bumper gevolgd door de Engelsman Kensiey. Een uurtje te voren waren zij bij Eijsden de Nederlandse grens ge passeerd. Drie politieagenten uit Londen, die onder leiding van captain J. R. Skeggs voor de tweede maal aan de internatio nale sterrit deelnamen, gaven de nage noeg eensluidende mening van de in Glasgow gestarte rijders weer: In Schotland en Engeland goed zicht, een uitstekende overtocht met de boot van Dover naar Boulogne, maar tussen Luik en Brussel mist, die het uitzicht aanzienlijk belemmerde. Tot vannacht vier uur was de controlepost te Venlo geopend- Routeboekje verloren De rallyekoorts had ook dit jaar blijkbaar weer de Hengelose autosport liefhebbers te pakken, want minstens een uur voordat de prachtige Sunbeam Talbot van de équipe Proos Hogendijk Seitz als eerste de controlepost Hen gelo binnenkwam, hadden zich de toe schouwers reeds rijen dik langs de trot toirs opgesteld. Ruim een half uur later kwam de Zweed H. Boesen binnen met zijn Jo- Wett Javelin. Dat was het sein van de regelmatige binnenkomst van een bonte verscheidenheid van wagens. Een te leurstelling was dat Grete Moolander met autopech binnenkwam. Even voor Denekamp was zij bij het terugschake len in een bocht een beetje te hard handig omgesprongen met haar ver- snellingshandle. De Zweed Helje heeft nog een hache lijk avontuur beleefd. In Duitsland, kort voor de Nederlandse grens, schoot het portier van zijn Peugeot open. Er was blijkbaar niets aan de hand en de heren reden rustig verder. Na een half uur kwam Helje echter tot de ontdek king, dat het routeboekje moest zijn weggewaaid. Bevuild vond men het, na een snelle rit terug, langs de berm van de weg liggen. CUP. MARIEN TOONDER STUDIO* Ruim een half uur vóór de vastge stelde tijd, 22.24 uur, kwamen de in Voor de op 14 Maart in het Wembley- stadion te Londen te spelen hockey wedstrijd tussen de dameselftallen van Engeland en België zijn reeds meer dan 32.000 plaatskaarten verkocht. Het lijkt er veel op, dat het aantal van 42.000 toeschouwers, dat vorig jaar de dames ontmoeting EngelandSchotland bij woonde een record voor een hockey wedstrijd tussen damesploegen thans overtroffen zal worden. J. Kramer heeft te Louisville de con dities, waaronder zijn „tenniscircus" zou moeten voldoen bij een trip door Austra lië, als „onrechtvaardig" betiteld. Het bestuur van de Australische Lawtennis- bcnd heeft n.l. te Melbourne bekend gemaakt, dat indien Kramer in gezel schap van F. Sedgman, McGregor en Segura een reis door Australië zou wil len maken, hij 25 procent van de ont vangsten aan de tennisbonden van de staten, waarin zijn professional-ploeg zou spelen, moet afstaan. 66. Langzaam, met een onheilspellende flikkering in de ogen, komt Allan op Bogul toedie een vergeefse poging doet zich te beheersen. Het klamme zweet breekt hem uit en in de laatste, vertwijfelde, drang naar zelfbehoud, schuifelt hij achteruit. „Gij zijt een lafaard!" klinkt Allan's stem zo helder en duidelijk, dat ook de ach terste gelederen hem woord voor woord kunnen verstaan. „Ik noem u een lafaard, voor het front van uw krijgsmakkers! Een belediging, is het niet, Bogul?" Diepe verachting snijdt door zijn stem. „Liet ooit een Heruli zijn eer ongewroken? Welaan, wreek u! Grijp uw zwaard, zo ge een Heruli zijt!" Onwillekeurig gehoorzamend, tast Bogul weifelend naar zijn wapen. „Een lafaard dus!" tart Allan en met klimmende verwondering ziet Eric het. schouwspel aan. Uit die zachtmoedige knaap ontplooit zich in deze ogenblikken een persoonlijkheid, die de situatie geheel beheerst. „Alleen een lafaard kon mijn vader en mij aandoen, wat gij hebt gedaan!" zegt Allan en als de wrekende rechter, die het vonnis bepaalt, gaat hij voort: „Aan u was ik toever trouwd en gij hebt mij getergd, tot ik de aanblik van uw gelaat niet meer verdragen kon. Toen ik mij aan uw hoon onttrok en overboord sprong van het schip, toen hebt gij mij dood gemeld en mijn vader voorgelogen, dat de Noorman mij gedood had Een verontwaardigd gemompel gaat door de rijen der Heruli. Met een kort hand gebaar doet Allan de stilte terugkeren. „Vele van uw handlangers, zo dapper met de mond, toen zij mij uitgeleide deden, zijn gevallen onder het zwaard van één man de Grote Noor! Daar in het stof ligt uw vriend Helge. Doch gij, Bogul, aanstichter van ai dit leed, gij lééft nog!" De zoon van Robart haalt diep adem. „Doch het is niet aan mij, om uw dood te bevelen; laat het lot beslissen!" Zich snel omwendend, fluistert de jonge Heruli een der Noormannen een paar woorden toe en deze ver dwijnt met een grimmige grijns achter de haag der toeschouwers. „Kom," bijt de jongen Bogul toe en deze volgt hem als een geslagen hond tussen de rijen der krijgsknechten door. De anderen, met Eric en Erwin vooraan, scharen zich om hem heen. ,JZiehier twee lansen!" zegt Allan, op de beide wapens wijzend, die met de punten in het zand zijn geplant. „Eén lans heeft een punt!" legt hij uit. ,-,De andere... niet! Zo gij de lans trekt met de punt, Bogul, zullen wij strijden en ik zal u doden! Trekt ge de andere, dan zult ge midden op zee, gebonden aan de mast van een verlaten schip, de dood afwachten." Bogul wordt asgrauw en terwijl er een gemompel van afgrijzen door de toeschouwers gaat, roept Allan luide: „NuBogulKies!" De Nederlandse voetballer Bertus de Harder, die reeds sedert enkele jaren uit komt voor de Franse eerste klasser Bor deaux, is te Bordeaux met zijn auto op een beijzeld deel van de weg geslipt en tegen een stilstaande vrachtwagen gebotst. De Harder, die op weg was naar de trai ning moest met een niet ernstige verwon ding aan het hoofd in het ziekenhuis wor den opgenomen. Verwacht wordt, dat de vroegere links buiten van het Nederlands elftal slechts en kele dagen in het ziekenhuis moet verblij ven; vast staat, dat hij Zondag a.s. niet beschikbaar zal zijn voor zijn elftal. In de ouderdom van 68 jaar is Woens dag te Haarlem, in de St. Joh. de Deo, overleden de in wielerkringen bekende figuur Jan ten Hove, ere-voorzitter van de HSV „De Kampioen". Dertig jaar lang is de heer Ten Hove bestuurslid geweest, secretaris en voor zitter van „De Kampioen" en in 1946 werd hij tot ere-voorzitter benoemd. Hij was destijds lange jaren kamprechter op de wielerbaan van het oude Stadion te Amsterdam. De begrafenis is a.s. Zaterdag om half één op de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg. Dank zij een zeer snelle afdeling heeft Gert Rosier het skikampioenschap 1953 te Val d'Isere gewonnen, terwijl op de tweede en derde plaats resp. eindigden Jan Boon en Aarend Hubrecht. Bij de dames werd de titel gewonnen door Annemarie Drossaart van DusseJ- dorp, die na het winnen van de slalom ook de afdaling in de snelste tijd afleg de. Tweede werd Lydia zur Muhlen en derde de toeristenkampioene van ver leden jaar Reina Volz, die door een val in de diepe sneeuw zeer veel tijd ver speelde. In de toeristenklasse zegevierden m de combinatie bij de dames Juul Albar- da en bij de heren H. Hadjidakis. Op het jaarlijkse tennistournooi te Wimbledon, dat van 22 Juni tot en met Juli wordt gehouden, zullen voor Australië Ken Rosewall, Mervyn Rose, Lewis Hoad, Ian Ayre en Clive Wilder- spin uitkomen. Op de HOKY te Den Haag won HHYC (Den Haag) na spannende strijd een ijs- hockeywedstrijd om de Lippens-beker van D.E.C. (Düsseldorff) met 6—4. Advertentie MIJN HARPT Uit het overzicht over November 1952 van het Economisch Instituut voor den Middenstand blijkt, dat de in deze maand behaalde geldomzetten in de verschillende branches niet onverdeeld gunstig konden worden genoemd. Ver geleken met de overeenkomstige maand in 1951 werd namelijk in tal van winkels in duurzame consumptiegoederen als mede in die in genotmiddelen omzet daling geboekt, zulks ondanks het feit, dat in November 1952 vijf Zaterdagen vorkwamen tegen vier in November 1951. Slechts in enkele tot deze secto ren behorende branches (o.a. in de detailhandel in schoeisel, het rijwiel- bedrijf en de boekhandel) waren de geldomzettcn hoger dan die in Novem ber 1951. Mogelijk heeft de koude in de laatste dagen van November j.l. ertoe geleid, dat de St. Nicolaasaankopen door het publiek in 1952 in sterkere mate werden verricht in December dan in 1951. Zon der meer mag dan ook uit het voren staande niet worden geconcludeerd, dat de St. Nicolaasverkopen in verscheidene branches in 1952 van geringere omvang waren dan die in het daaraanvooraf- gaande jaar. Voorts dient nog te worden opgemerkt, dat de prijzen van een aantal duurzame consumptiegoederen in November 1952 lager waren dan in de corresponderende maand van 1951, hetgeen mede tot een vermindering van de geldomzet heeft geleid. De geldomzettcn in de detailhandel ln aardappelen, groenten en fruit en die in de detailhandel in vis waren in Novem ber 1952 2% lager dan die in November 1951. Daarentegen werd tengevolge van de gestegen brood- en vleesprijzen in het bakkersbedrijf en in het slagersbe- drijf een toeneming van de geldomzet genoteerd van resp. 11% en 10%. Voor het kruideniersbedrijf en de detail- Toen het team prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren (links, met petD. W. van Voorden (naast hem met bril) de afgelopen nacht bij de controlepost Apollohal te Amsterdam met Porsche arriveerde, was er een auto-deskundige aanwe zig, die zich met een grote tang „ontfermde" over het wagentje, om te trachten de binnenhoogte van de Porsche enige centimeters te vergroten, zodat het aantal strafpunten, dat prof. Van Lammeren zou krijgen voor de te kleine maten van de wagen, n'iet al te groot zou worden. (Van onze verslaggeefster) De luchtmacht, met name de luchtverdediging, heeft 800 vrouwen nodig in vaste dienst en 800 vrijwilligsters, die zich laten gereed maken om in oorlogstijd een ge deeltelijke dagtaak te vervullen. Sinds korte tijd is men bezig met de werving van deze meisjes, tussen de 18 en 35, die goed gezond moeten zijn, van Nederlandse nationaliteit en ongehuwd. Zij zuilen na haar opleiding te werk worden gesteld in verschillende plaatsen van het land bij het commando luchtverdediging, waar haar taak direct of indirect gericht is op het verwerken van de gegevens, die via radar of wachtposten binnenkomen. Zij moeten namelijk in beeld brengen wat zich in de lucht afspeelt, voornamelijk welke posities de vliegtuigen innemen. Vrouwen blijken dit nauwkeurige detailwerk, dat is gedurende de vorige oorlog in Engeland bewezen, beter te doen dan mannen. Zij kunnen zich beter concentreren, zij blij ven rustiger, zjj doen het sneller en zij kunnen het langer volhouden. Zoals men weet zijn de vrouwen corpsen, die bij de landsverdediging waren ingeschakeld, het vroegere V.H.K. en de verpleegsterskorpsen, sinds 1 Juli ondergebracht in de Milva (Militaire Vrouwen Afdeling), terwijl toen tege lijkertijd de rechtspositie van de vrouw in het leger is geregeld. De vijf onder afdelingen der Milva zijn luchtmacht, geneeskundige dienst, administratieve dienst, luchtdoelartillerie en verbin dingsdienst. De voltallige Milva zal 1800 leden moeten bevatten, waaruit blijkt dat de afdeling luchtmacht, die er alleen al 800 nodig heeft voor de vaste dienst, het grootste onderdeel is. Nu de defen sie in de lucht zo'n uiterst belangrijke rol speelt en de onmisbaarheid van vrouwen voor het z.g. „plotten" daarbij is gebleken, getuigt het van realiteits zin, dat men in Nederland, evenals in de andere West-Europese landen, doen de is de vrouwen volledig bij het appa raat der luchtverdediging in te scha kelen. Van de circa dertig meisjes, (ge legerd in het Julianakamp te Kijk duin), die thans de opleiding volgen voor dit in kaart brengen (laten wij het voor het gemak zo noemen) en wat daarmee annex is, hebben wij er gistermiddag bij een persbezoek een zestal aan het werk gezien in de z.g. opsroom (operations-room), in een leslokaal van de Oude Alexan- derkazerne in Den Haag. Met kop telefoons aan zitten zij om een grote tafel, waarop de kaart van Neder land is aangebracht en de gegevens volgend, die haar in het Engels quasi van het radarscherm worden doorgegeven, verschuiven zij pijltjes, en staafjes, voorzien van letters en cijfers. De vakopleiding voor de opeenvol gende functies met toenemende ver antwoordelijkheid duurt van 6 weken tot 9 maanden. De militaire opleiding vergt een basisopleiding van 7 weken, eventueel een onderofficiersopleiding van circa 8 weken, waarop, na het 24ste jaar, officiersopleiding kan volgen van nog eens 8 weken. Vrouwelijke soldaten, zowel als officieren, verbinden zich voor twee jaar, maar kunnen bij huwe lijk de dienst verlaten. Het spreekt vanzelf, dat wanneer de afdeling lucht macht van de Milva gaat functionneren, er een aantal vrouwelijke officieren nodig zal zijn op de verschillende lei dinggevende posten. Voor officier wordt een middelbare opleiding gevraagd. De salariëring, zowel van de lagere ran gen als van de vrouwelijke officieren, is zeer behoorlijk. Majoor A. Halbesma, commandante van de Milva en momenteel plaatsver vangend commandante van de afdeling luchtmacht, wees bij dit persbezoek, dat onder leiding stond van commodore Van Giessen, op enkele specifiek vrouwelij ke vakken, die sinds' kort tot de oplei ding behoren, o.a. persoonlijk voorkomen en optreden. Men wil er voor waken dat de vrouw die uniform draagt, meent, nu ook mannelijke allures te moeten aannemen. Trouwens, de allernieuwste keurige blauwgrijze luchtmachtuniform zal vrouwelijker van snit zijn dan de tot nu toe bekende. Ook in de kwartieren, die onder vrouwelijke leiding staan, tracht men zoveel mogelijk een gezel lige en vrouwelijke sfeer te brengen, wat, ondanks de discipline die er nu eenmaal moet zijn, zeer wel mogelijk is. Het wervingsbureau voor de Milva is gevestigd Nassaulaan 21 te Den Haag. Van de aanmeldingen (tot nu toe kwa men er circa duizend binnen) vallen er echter zeer veel af, o.a. ook door licha melijke ongeschiktheid. Bijvoorbeeld moet men voor het „plotten" zeer goede ogen hebben. Ook wordt geen enkele candidate aangenomen, zonder medewe ten van het „Centraal Selectie Orgaan' een orgaan gevormd uit de vrouwenor ganisaties van verschillende levensrich tingen (ook de katholieke vrouwenorga nisatie neemt hieraan deel) dat met op dracht van de overheid, elk meisje keurt dat dienst wil nemen bij Marva of Milva. Selectie op deze wijze bestaat in geen enkel ander land. Reserve-Milva's, die zich gedurende twee jaar slechts enkele uren per week laten trainen, kunnen geplaatst worden in Leeuwarden, Groningen, Deventer, Amersfoort, Alkmaar, Rotterdam, Breda en Zeist. HORIZONTAAL: 1. bouwstijl; 4. reu zel; 8. voegwoord; 10. noot; 11. electr. eenheid van arbeidsvermogen (afk.); 13. metalen stift; 16. priester (afk.); 17. raamscherm; 19. familielid; 20. wild. on stuimig; 21. verbond; 22. van gelijke waarde; 23. wereldtaal; 24. lichaamsdeel; 26. muurholte; 27. persoonlijk voornaam woord; 28. muziekinstrument; 30. mili taire politie (afk.); 31. nummer (afk.); 32. voorzetsel; 34. ontbloot, ongekleed; 35. bijna loodrecht. VERTICAAL: 1. plaats in Friesland; 2. noot; 3. persoonlijk voornaamwoord; 5. inhoudsmaat; 6. deel van de Bijbel Ufk.); 7. plaats in Friesland; 9. plaats in Friesland; 12. blessure; 14. Italiaanse rivier; 15. noot; 16. Israëlitisch herden kingsfeest; 18. rivier (Zuid-Amerika), 20. zeegodin; 24. voertuig; 25. persoonlijk voornaamwoord 28. zwaardvis; 29. be stemming; 31. voorzetsel; 33. persoonlijk voornaamwoord. HOOGEZAND E+METER O KA-fKUS PO ELK I KAR l+la+do+n E POR IE R lóppersum Het Indonesische kabinet heeft Dinsdag avond de kwestie van de Nederlandse mi litaire missie besproken. De minister van Voorlichting, Mononutu, zei na de vergadering, dat de besprekingen zich in het beginstadium bevinden. Binnen kort zal de minister van Defensie a.i. Pra- woto, het kabinet een „workingpaosr" voorleggen, waarna een meer nauwgezette bestudering zal volgen. In regeringskringen deelde rpen aan Aneta mede, dat er na de debatten in het Indo nesische parlement over de kwestie van de Nederlandse militaire missie en gezien de houding van de partijen dienaangaande in het algemeen thans voor de regering geen redenen meer zijn deze missie te handhaven. De kwestie waarvoor de regering thans is geplaatst, is op welke wijze men nieuwe krachten moet aantrekken ter vervanging van de Nederlandse militaire missie. De besprekingen met de Nederlandse regering in Maart zullen in feite een technisch ka rakter dragen, zo zei men in genoemde kringen. handel in zuivelproducten bedroeg deze omzrtvermeerdering 4% en 2%. In de boekhandel was sprake van een vermeerdering van de geldomzet van 21%,'hetgeen ten dele moet worden toe geschreven aan de verschijning van nieuwe afleveringen van vervolgwerken. Ook in de detailhandel in schoeisel en in het rijwielbedrijf waren de in No vember j.l. behaalde omzetten bevredi gend te noemen, getuige de stijging met resp. 18% en 10%. In de Overige vermel de branches, behorende tot deze sector, waren de November-omzetten in 1952 lager dan die in 1951. De grootste teruggang van de omzet werd genoteerd in de kantoorboekhandel (11%). De om zetten in de detailhandel in textiel ver toonden een daling met ca. 1%. Over het geheel genomen was het om- zetverloop in genotmiddelen niet be vredigend. Met name in het chocolate- riebedrijf gaven de omzetten t.o.v. No vember 1951 een aanzienlijke teruggang te zien t.w. van 11%. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat de aankopen voor St. Nico- laas oorzaak waren, dat in November j.l. ten opzichte van de daaraanvooraf- gaande maand in een aantal branches omzetstijging werd gemeld. Zulks was o.m. het geval in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artkielen, de boekhandel, de detailhan del in sportartikelen, alsmede in het chocolaterie- en het banketbakkersbe drijf. Nu de regering het mogelijk heeft geacht, het aantal van de in 1953 te bouwen wo ningen van 55.000 tot 65.000 op te voeren, is er alle kans op, dat een evenredig deel van het uit te voeren bouwvolume zal v/orden bestemd voor de bouw van nieuwe scholen in ons land1. Dit is Woensdagmiddag medegedeeld door de raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. P. Wesselings, in een toespraak, gehouden ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van twee openbare lagere scholen in Deventer. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de vijftigjarige J. K., weduwe van P. van den B. uit Mierlo (Noord-Bra bant) wegens moord door wurging op haar man veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Het familiedrama heeft zich in October 1951 in de echtelijke woning afgespeeld. De man was op die dag in beschonken toe stand thuisgekomen. De rechtbank in Den Bosch had de vrouw veroordeeld tot een gevangenis straf van zes 3aar- BiJ de openbare be handeling voor het hof had de advocaat- generaal bevestiging van dit vonnis ge- eist. De heer J. Broersma, lid van de Ge meenteraad van Bergen (N.-H.), heeft bedankt als lid van de C.P.N. 'indien één van zijn opvolgers op de candidaten- lijst zijn plaats wil innemen, zal hij te vens bedanken als lid van de Raad. De heer Broersma zei, dat hij met de lei ding van de C.P.N. verschil van mening heeft gehad over het begrip „democra tie". AAGTEDIJK 21 van Norfolk n. tfew York. ABBEKERK p. 22 Gibralt. n. Antwerpen. AALSUM 21 van Kribi n. Aidjan. ALMKERK 22 te Sydney. ALNATI 22 van B. Aires n. R'dam. ALPHERAT 21 te Santos. ALUDRA 22 te Valencia. ALWAKI 21 van Paranagua n. Santos. AMPENAN 22 te Bahrein. AMSTELDIJK p, 22 Bermuda n. N. Orl. AMSTELKROON. 22 te Suez. AMSTELLAND p. 22 Kp. Frio n. Montev. AMSTELSTAD p. 22 Bermuda n. Lake Ch. AMSTELVAART p. 22 Kp. Bon n. Djakarta. ARKELDIJK 22 te Galveston. ARENDSKERK 21 van Keelung n. Yokoh. ARGOS 21 te Saloniki. ARMILLA 21 te Lienchieu. ARNEDIJK 22 te Baltimore. AVERDIJK p. 22 Bermuda n. Havre. BAARN 22 van Curagap n. Antwerpen BALI 22 te Tegal. BARENDRECHT p. 22 Sabang n. Pladjoe. BLOMMERSDIJK 21 te Antwerpen. BORCULO p. 22 Gibraltar n. Cork. BOREAS 22 te Malaga. BORNEO 22 te Makassar. BOSCHFONTEIN 21 van A'dam n. O. Afr. BOSKOOP 21 van Manta n. Buena Vent. BREDA 22 te Antwerpen. CALLISTO p. 21 Brisbane n. Geelong. CALTEX NEDERLAND 21 van R'dam n. Sid. CALTEX UTRECHT p. 21 Ouess. n. Sidon. CERAM 22 te Muscat. CERONIA p. 22 Kp. Leeuwin n. Melb. CHAMA 22 te Las Palmas. CORYDA 22 te Rio Grande. COTTICA 22 van Georgetown n. A'dam. CRONENBURGH 22 te Bilbao. DANAE 21 te Lissabon. DRENTE 22 van Djibouti n. Aden. ENGGANO 21 van Genua n. Pt. Said. ESSO AMSTERDAM p. 22 Sombrero naar Aruba. ETREMA 22 van Suez n. Rangoon. FRIESLAND p. 21 Pt. Sudan n. Aden. GANYMEDES p. 22 Bermuda n. Philad. GAROET 21 van Priok n. Singapore. GORDIAS 21 van Oran n. Bano. GOUWE 22 van Swansea n. Dakar. GRAVELAND 21 te Sahia. GROOTE KERK 23 te Pt. Elizabeth. HAARLEM 21 te Pto. Barrioz. HATHOR p. 21 Sardinië n. Burriana. HAULERWIJK 21 van Djeddah n. Pt. Said. HECTOR 22 te Djidjelli. HERCULES 22 te Malta. HYDRA 22 te Guanta. ILIAS p. 22 Finisterre n. Amst. ILOS 22 te Cp. Haitien. JAPARA 22 te Semarang. KIELDRECHT 22 te Aden. KOTA AGOENG 21 van R'dam n. Hamb. LAERTES 21 van Pt. Swettenham te Sing. LANGKOEAS 22 te Rotterdam. LAURENSKERK 22 te Aden LEKKERKERK 22 te Bombay. LEMSTERKERK 21 te A'dam. LEUVEKERK 21 van Caronte n. Antwerpen LIEVE VROUWEKERK 22 van Genua naar Port Said, LIMBURG 22 van Suez n. Djakarta. LOENERKERK 22 te Madras LÓPPERSUM p. 22 Wight n. Genua. LUNA p. 22 Ouessant n. Haifa. MAAS 22 te Piraeus. MAASDAM 21 t.e Norfolk. P -*. 22 Thurday-eil. n. Wellingt 21 van ^riok n- Fremantle. MANOERAN 21 te Semarang MANTO 2 2te Tel Aviv. MAPIA p. 22 Casquets, n. Amst. MELISKERK 21 van Singapore naar Port Swettenham. MENTOR p. 22 Finisterre n. R'dam. MIDAs 22 te Rotterdam. MIRZA p. 22 Karachi n. Bahrein. MURENA p. 21 Kp. Selatan n. Pladju. OMALA 21 te Chittagong. P- 21 Sta vanger n. Hammerfest. 21 van R'dam n. Bremen. ORESTES 22 te Curagao. OVULA p. 22 Ouessant n. Amst. PHRONTIS 21 te Hamburg. POLYDORUS p. 22 Malta n. Indonesië. POSEIDON 22 van Curagao n. Aruba. PR. WILL. II 25 te Philadelphia. PRINS JOH. WILL. FRISO 21 van Pt. Sudan naar Suez. PYGMALION 22 te Maracaibo. RADJA 22 te Cheribon. RAKI 22 te Bahrein. RIDDERKERK 22 te Bremen. RITA 21 te Bangkok. ROEBIAH 22 te Semarang. S ALL AND 22 te Bahia. SAPAROEA 21 van Novoredondo te P. Amb. SAROENA 21 van Balikpapan n. Singapore. SCHERPENDRECHT p. 22 Recife n. Trinid. SCHIE .p. 22 Oporto n. Sevilla, SIBAJAK 21 van Cristobal n. Balboa. Advertentie Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd [verkouden kinderen" dat gehoest met:j VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., fe.OO nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.05 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 school radio, 10,50 orgel, 11.25 radiofeuilleton, 11.45 vocaal dubbelkwartet. AVRO. 12.00 Metropole-orkest, 12.33 sport, 12.43 rallye Monte Carlo, 12.53 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 gevar. muz., 13.50 gram., 14.00 huisvrouw, 14.20 orgel, 14.40 voordracht met muz., 15.00 piano, 15.30 lichte muz. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 meisjeskoor, 17.20 muzikale causerie, 18.0 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 hoorspel. 19.00 koorzang, 19.15 or gel. VPRO: 19.30 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 causerie, 20.15 liederen, 20.30 cau serie, 20.40 causerie. VARA: 21.00 Me tropole-orkest, 21.40 klankbeeld, 21.55 gram., 22.05 buitenl. weekoverz., 22.20 lichte muz. VPRO: 22.40 causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 cau serie, 23.30 piano. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.18 muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 huisvrouw. 9.35 Radio Philh. Orkest, 10.30 prot. pr., 11.00 piano, 11.30 gram., 12.33 gevar. muziek, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Surin. volksmuz., 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 viool en piano, 14.55 gram., 15.15 boek, 15.35 gram., 16.00 causerie, 16.15 sopraan en piano, 16.30 gram., 17.10 gevar. muziek, 17.30 militaire causerie, 17.40 gram., 17.45 Fries progr., 18.00 gram., 18.10 sa lonorkest, 18.40 huismuz., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. muz., 20.50 klankbeeld, 21.20 gram., 21.30 kamermuz., 22.00 vocaal ensemble, 22.25 kunstru briek, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 prot. pr., 23.30 gram. KIJKEN NAAR TELEVISIE. Engelen zon'der vleugels, WIJ AVRO: 20.15 toneelspel. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.0o lichte muziek, 13.25 gevar. mu ziek, 16.30 orkest, 20.00 gevar. muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 orkest, 13.15 lichte muziek, 13.45 orkest, 16.00 lichte muz.. 18.00 orkest, 21.00' gevar. muziek, 23.30 lichte muz., 0.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 lichte muz., 15.50 omroeporkest, 16.15 kamer muz., 17.45 gevar. progr., 19.45 operacon cert, 20.45 amusem.muz., 22.10 gevar. muziek, 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 20.00 Lakmé, opera, 23.00 solistenconcert. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 koorzang, 12.00 omroepork., 20.15 symphonie-orkest. 484 m.: 12.05 lichte muz., 16.00 lichte muz., 18.30 filmmuz., 20.00 orkest, 22.10 kamermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5