AUTOTUNNEL ONDER HET H. Vader ontvangt twee lammeren op feest van H Agnes hulde verzet Koningin brengt aan ondergronds C.D.U. besluit zichzelf te gaan zuiveren Tussen neus en lippen Amsterdamse Raad besluit met algemene stemmen Half millioen gevoteerd om de bouw bestedingsklaar te maken Bouw van twee rijwieltunnels moet nog even wachten ORR Wol voor de pallia Pissarew blijft gevangen Melk één cent per liter duurder Elf verzetsstrijders posthuum onderscheiden f Kerkelijke goederen worden tot volkseigendom verklaard Griep-epidemie in W.-Europa Tot hoofdl en hart Het J VRIJDAG 23 JANUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25589 Steun in de mg Marine-etablissement Internationale Bidweek Wegens motordefect Opstijgverbod voor Britse Stratocruisers Russische kinderen in ons land Uit ontheemdenkamp Krantenbezorger bij aanrijding gedood Thans officieel: Geen te sterke invloed op gezinsuitgaven Zes man van Duits schip verdronken Nieuw ernstig ongeval tijdens de Rallye In Oost-Duitsland A merikaanse soldaten worden ingeënt Sf H. Vader herstellende Ros Lederen Jassen f 125.- Ontslag van 60.000 ambte naren in Indonesië? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudl zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze verslaggever) Na tien uur debatteren heeft de Amsterdamse Raad vannacht het voorstel van B. en W. aangenomen om in principe te besluiten tot de bouw van een autotunnel: Kraaienplein in Amsterdam-Noord naar de Foelie straat, en van twee rijwieltunnels. En voorts om de autotunnel bestedings klaar te maken en daarvoor een half millioen gld. beschikbaar te stellen. Bet voorstel werd wel met algemene stemmen aangenomen, maar niet van ganser harte. Want de Protestantse fractie hield hardnekkig vast aan het ge combineerde auto- en rijwieltunnelplan van de heer Groot, een industrieel in Noord, en diende een voorstel in om dat bestedingsklaar te maken. Dit voor stel werd met alleen de vijf stemmen van de Protestantse fractie voor, ver- Worpen. De Communistische fractie kwam met een ander voorstel: tegelijk met de autotunnel ook een of meer rijwieltunnels bestedingsklaar te maken. Dat werd verworpen met 3111 stemmen. Alleen de communisten waren vóór. Het voorstel werd wel met algemene stemmen aangenomen maar niet van ganser harte. Want de Protestantse frac tie hield hardnekkig vast aan het ge combineerde auto- en rijwieltunnelplan Van de heer Groot, een industrieel in Noord, en diende een voorstel in om dat bestedingklaar te maken. Dit voor stel werd met alleen de vijf stemmen Van de Protestantse fractie voor, ver- Worpen. De Communistische fractie kwam met een ander voorstel: tegelijk met de autotunnel ook een of meer rij wieltunnels bestedingklaar te maken. Dat werd verworpen met 3111 stem- Vóór. De communistische en Protestant- Se fracties legden wel platonische ver klaringen af over instemming voor el- kaars moties, maar toen het op stem men aankwam stemden ze toch er tegen- De Communisten probeerden na het Verwerpen van hun voorstel hun zin te krijgen via een achterdeurtje, n.l. een amendement op het voorstel van B. en W-, doch de Raad wees dit met 3111 stemmen af. Voor alleen weer de Com munisten. Tenslotte besloten en de Pro testantse en de Communistische fracties hun bezwaren handhavende vóór het voorstel van B. en W. te stemmen Hel o i eens3ezindheid van de Raad in deze kwestie te demonstreren Wethouder mr. v. d. Velde (P.v.d.A had in zijn meer dan twee uur durende verdediging van het voorstel van B. en W. op die eensgezindheid aangedrongen om de Amsterdamse vertegenwoordigers in de Ministeriële Commissie, die over de Hem- en IJtunnels zal adviseren, oen steun in de rug te geven. Die Com missie wekte nogal de beduchtheid van de Raad en de heer Douqué (K.V.P.- Wees erop dat de Commissaris der Ko- hingin in Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter is van de Commissie én van Ged. Staten, die een eventueel Raadsbesluit van Amster dam zullen moeten goedkeuren. En hij Verwachtte die goedkeuring derhalve niet zolang de ministeriële commissie «aar advies niet zal hebben samenge steld. Wethouder v. d. Velde antwoord de hierop dat de commissie eigenlijk alleen is ingesteld om het overleg over de tunnels met allerlei overheidsinstan ties te vergemakkelijken, een voorloper dus van het uiteindelijk overleg met de Regering zelf. Ged. Staten zullen niet het principe besluit van de Amsterdamse Raad maar alleen de beschikbaarstelling van vijf ton hebben goed te keuren en het leek de wethouder ondenkbaar dat dit niet zou gebeuren. De wethouder legde nog eens vast dat het Amsterdamse gemeentebestuur een gelijktijdige bouw van de tunnel bij de Hembrug en de IJtunnel nodig acht Mocht de IJtunnel eerder klaar zijn dan nog geen nood, aldus de wethouder, want de maximumcapaciteit van deze tunnel is zo groot dat hij gemakkelijk ook de helft van het autoverkeer bij de Hembrug zal kunnen verwerken. En meer dan de helft behoeft men niet te verwachten. Het bestedingsklaarmaken van de autotunnel, waarvan de kosten op min stens 70 millioen gulden worden ge schat, zal vier jaar duren, de bouw zelf vier a vijf jaar. De heer Douque verzocht de voorbereidingsduur aanzien lijk te verkorten, met b.v. twee jaar, maar dat kon de wethouder onmogelijk beloven. Want er zijn heel wat techni sche kwesties op te lossen, niet het minst wat betreft de bijkomende wer ken. Een ideale oplossing zal natuurlijk nooit bereikt worden want men moet voortdurend rekening houden met het huidige stadsbeeld van Amsterdam. De Foelie- en andere straten zullen tot 45 M. verbreed moeten worden, evenals verschillende bruggen, maar de tunnelbouw zal hoogstens veertig 5 vijftig huizen kosten. In de Prins Hen drikkade komt ter hoogte van de tun nel een viaduct en voorts worden er b.v. circuits aangelegd in de Jodenbree- straat. Kruising van de toegangsweg met tramsporen zal wel niet te vermij den zijn. De wethouder deelde mede dat de Minister van Marine geen bezwaar maakt tegen een eventuele verplaatsing van het Marine-etablissement, mits dit in overleg met de Marine-autoriteiten gebeurt. Dit oberleg is nog niet begon nen omdat B. en W. eerst het besluit De burgemeester van Amsterdam, mr. 'A. J. d'Ailly, wenst de directeur van Pu blieke Werken, ir. J. W. Clerx, geluk met de aanneming van zijn tunnelplan. van de Raad willen afwachten. Algehe le verplaatsing zal ongeveer veertig millioen gulden kosten, maar dan kan ook een beurtvaartcentrum in het Oos terdok op de plaats van het Marine- etablissement worden gebouwd. En daaraan is zeer grote behoefte. De wethouder zegde toe dat P.W. ook zo spoedig mogelijk een rijwieltunnel bestedingsklaar zullen maken, doch men zal toch even de ontwikkeling van b.v. de bromfiets moeten afwachten. Een tunnel voor auto's en rijwielen tegelijk achtte de wethouder onmogelijk omdat ze uitritten van verschillende lengte no dig hebben. In Rotterdam bestaat wel een gecombineerde tunnel maar daar is de situatie heel anders. In Rotterdam zou men daar thans zeker zo'n tunnel niet meer bouwen. Een brug is naar de mening van B. en W. onmogelijk omdat de opritten buitengewoon lang moeten worden. En het plan-Groot wezen B. en W. om technische redenen af, o.a. wegens de grote risico's voor het spoorwegverkeer bij een ondertunneling van het Ooste lijk viaduct bij het C.S. De spoorwegen hebben er dan ook ernstig bezwaar te gen. De heren Douqué en Burger (KVP) vreesden dat als het Rijk de bouw van de Hemtunnel goedkeurt en Amsterdam een derde pontvefbinding instelt, er wel eens niets van een IJ-t.unnel zal komen. Maar de wethouder deelde die vrees niet, gezien de gestadige toene ming van het wegverkeer, dat een IJ tunnel absoluut noodzakelijk maakt. „Met groot enthousiasme en voortva rendheid", zo besloot de wethouder, zullen nu de definitieve plannen voor de autotunnel worden gereed gemaakt zodat ze zo spoedig mogelijk ter goed keuring aan de raad kunnen worden aangeboden". Nadat de raad het voorstel van B. en W. had goedgekeurd werden de wet houder en ir J. W. Clerx, directeur van P. W. met zijn ingenieurs van vele zjj- den geluk gewenst. 24 JAN.: Bekering van Joden en Mahomedanen. De Heilige Vader heeft Woensdagmiddag ter gelegenheid van het feest van de H. Agnes twee lammeren in ontvangst genomen, hetgeen een oud gebruik is. Mgr. Enrico Dante, de Pauselijke opperceremoniemeester, en mgr. Juiien, assessor van de Pauselijke Rota, waren bij de plechtigheid aanwezig. De wol van deze lammeren wordt gebruikt voor het vervaardigen van de pallia van aartsbisschoppen en patriarchen. Woensdagochtend waren de beide lammeren, in de kerk van de H. Agnes aan de Via Nomentana, geze gend door kanunniken van de St. Jan van Lateranen. Het Haagse gerechtshof heeft in raad kamer beslist dat de door de rechtbank bevolen gevangenhouding van de Rus sische journalist Pissarew, verdacht van spionnage, gehandhaafd zal blijven. Pissarew had appèl aangetekend tegen het bevel tot gevangenhouding. Het New Yorks kantoor van de „British Overseas Airways" heeft meegedeeld, dat aan alle stratocruisers een opstijgverbod is opgelegd als gevolg van een motordefect. Alle machines moeten eerst terdege nage zien worden. Een stratocruiser, die reeds met 36 passagiers uit Londen naar New York was vertrokken, kreeg opdracht te rug te keren. Twee Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, die stratocruisers in gebruik hebben, blijven normaal met deze toestellen door vliegen, aangezien zich hierbij geen moei lijkheden hebben voorgedaan. Bij hoge uitzondering heeft de mi nister van Justitie aan pater Methodius O.F.M. Cap., een vertegenwoordiger van „Oost-Priesterhulp" vergunning verleend om 24 Russische kinderen, wier leeftijden variëren van 6 tot en met 16 jaar, komende uit het kamp voor ont heemden Oldenburg, in ons land toe te laten. Deze kinderen zijn Donderdagmiddag aan het station Bentheim gearriveerd. Ze zijn vandaar met een touringcar naar Wateringen gebracht, waar zij laat in de avond arriveerden. De kinderen zijn op het raadhuis ontvangen en zij kregen warme chocolademelk en gevulde koe ken. Daarna werden zij aan de respec tievelijke pleegouders overgedragen. De kinderen zullen twee maanden in ons land verblijven. De 64-jarige krantenbezorger M, Blok land is te Hardinxveld door een volks wagen gegrepen en op slag gedood. Een jaar geleden is een zoon van het slacht offer eveneens bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Naar het ministerie van landbouw. Visserij en Voedselvoorziening thans officieei mededeelt, zal Maandag 26 Januari de consumptieprijs voor alle soorten consumptiemelk en consumptie melkproducten met één cent per liter worden verhoogd. Deze prijsverhoging dient ier vermindering van de subsidie, die ten behoeve van de consument uit het Landbouwegalisatiefonds wordt ver strekt. De subsidie was de laatste tijd n.l. aan zienlijk toegenomen, daar de stijging van de kostprijs van de melk niet in de melkprijs voor de consument was door berekend. De toegenomen subsidielast noopt thans tot vermindering van de subsidieuitgaven van de overheid en daardoor tot de prijsverhoging van de melk. Daar de prijzen voor varkensvlees in de laatste tijd zijn gedaald, terwijl kan worden verwacht dat deze daling mede tengevolge van maatregelen wel ke zijn getroffen om de kostprijs van varkensvlees te verlagen zich zal voortzetten, is deze melkprijsverhoging mogelijk, zender dat zij te sterk in vloed heeft op de totale, gemiddelde gezinsuitgaven. De uit zes personen bestaande beman ning van het Duitse motorschip „Ria Lina" is verdronken, toen dit schip in de Oostereems zonk. Enige lijken zijn al aangespoeld. De „Ria Lina", een ge moderniseerd en verlengd schip van 325 ton, was op weg van Lubeck naar Em- den. Het hoorde thuis in Haren aan de Eems. Opnieuw is tijdens de Rallye van Monte Carlo een ernstig ongeluk gebeurd. In de buurt van Maubeuge is de Britse équipe Bradnack-Heath-Bosheir met Jaguar, na op een beijzelde weg geslipt te zijn, tegen een boom gereden. Aanvankelijk dacht men, dat de bestuurder, Bosheir, op slag was ge dood. Later bleek evenwel, dat zijn linker been was verbrijzeld. De doktoren van het ziekenhuis in Maubeuge, waar het drie tal was vervoerd, vreesden, dat het been van Bosheir zal moeten worden geampu teerd. Bradnack en Heath kwamen er met, lich te verwondingen af. De Jaguar werd vol komen vernield. (Van onze speciale verslaggever) H. M. de Koningin heeft vanmorgen in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam te Amsterdam posthume Verzetskruisen uitgereikt aan de nabestaanden van elf tijdens de oorlog gesneuvelde verzetsstrijders. II. M. verklaarde in een korte toe spraak dat zij door het verlenen van deze onderscheidingen een symbolische hulde wilde brengen aan het ganse ondergrondse verzet. „Het betreft hier elf mensen, van wie wij menen dat wij hen slechts zo node kunnen missen", aldus de Koningin. „Zij hebben hun idealen echter bezegeld met het hoogste offer dat een mens brengen kan, met de dood". De elf gesneuvelden, die thans werden ge- eerd, vervulden leidende functies in het ondergrondse verzet; zij haalden goede Nederlanders uit de gevangenissen en organiseerden reeds in 1940 en 1941 het verzet tegen de Duitse bezetter. Alej. A. M. Bontekoe uit Amsterdam ontvangt uit handen van Koningin Juliana het verzetskruis voor de heldendaden, door haar vader verricht. Om vijf minuten voor elf arriveerde Hare Majesteit op de Dam, waar zij werd toegejuicht door enige honderden Amsterdammers, die zich achter de af zetting verdrongen. Officieren en mili tairen van de Intendancetroepen had den de wacht bij het paleis betrokken. In de Burgerzaal bevonden zich, be halve de nabestaanden van de gesneu velde verzetsstrijders, de minister president dr. W. Drees, de commissaris sen van de Koningin in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Gelder land en Drente, dr. J. E. Baron de Vos 55 De geruchten, dat premier Grotcwolil in ongenade gevallen zou zijn, blijven hardnekkig de ronde doen. Zij worden nog versterkt door het bericht, dat hij Woensdag niet aanwezig was bij de plechtige herdenking van Lenin's sterf dag. De andere Oostduitse leiders waren er wel. Intussen is staatssecretaris Anton Ackermann, die lid is van de S.E.D., voorlopig aangesteld als opvolger van de gearresteerde minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger. TVest-Europa en Amerika liggen mo- nteel in de greep van de griep. In ^•"ankrijk zjjn op verschillende plaatsen scholen gesloten. Parjjse dokters nen, dat de oorzaak van de epidemie moet worden in de grote dage- temperatuurschommelingen. Duitsland heerst de griep het he- in Beieren, waar ongeveer vijftig ocent van de scholieren het bed moet tt°uden. hoofdkwartier van het Ameri go jJ186 'eger 'n Europa heeft bekend in aa,£t' dat alle Amerikaanse soldaten hfopa zullen worden ingeënt. VATICAANSTAD, hedenmorgen De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus is verbeterd. De H. Vader zal ech ter nog enige dagen moeten rusten. Zondag a.s. zullen wederom enige audiënties worden gehouden. Gisteren ontving de H. Vader bezoek van zijn beide staatssecretarissen de Nuntii Tar- dini en Montini. Innerlijke beschaving, wel levendheid en goede vormen behoren in het cement dat de stenen van de maatschappij bijeen houdt Leugenaars De leugenaarsclub van Burlington in Amerika heeft de Amerikaanse zeeman Harry Cummings uit Dalles uitgeroepen tot wereldkampioen lie gen voor 1952, en wel op grond ven het volgende verhaal over Japanse muskieten. „Op een nacht in Juli had ik me net klaar gemaakt voor de nacht, toen ik de deur hoorde opengaan. Eerst dacht ik, dat het een van de andere jongens was die bij mij op de kamer sliep, maar toert ik beter toekeek, zag ik, dat het tuiee muskieten waren, die binnenkwamen. Ze waren bijna twee M. lang en stonden recht over eind. Ik schrok zo gewel dig, dat ik me niet durfde verroeren, bang, dat zij naar mijn bed zouden komen. Toen hoorde ik een van hen zeggen: „Wat vind je, moeten we hem hier opeten of zullen ive hem mee naar huis ne men?" De ander dacht even na en zei toen: „La ten we hem hier maar op peuzelen. Als we hem mee naar huis nemen, zullen de grote muskieten hem van ons afkapen". In Europa worden heel wat minder onschuldige leugens verteld. Diepvries-mensen Dr. Nichole Kurti, een natuurkundige van de universiteit van Oxford, heeft medegedeeld, dat menselijke wezens zonder schade voor hun gezond heid kunnen worden in gevroren en na een ze kere tijd weer kunnen worden „ontdooid". Dal dit mogelijk is. zou ver klaard moeten worden uit het feit, dat bij zeer snelle bevriezing de bloedlichaampjes en de huid blijven leven. Hij voegde er aan toe: „Mis schien kun je je laten bevriezen en vragen na de volgende oorlog weer ontdooid te worden. Of misschien wil je liever om de 50 jaar telkens weer eens voor een half jaar terug". Zou hier het geheim De Oost-Duitse christen-democratische partij heeft besloten een drastische zuive ring in eigen gelederen door te voeren. Het bestuur maakte bekend, dat de oude lid maatschapskaarten tegen nieuwe moeten worden ingeruild. Bij deze manoeuvre zullen waarschijnlijk vele leden worden geroyeerd. De communistische S.E.D. heeft zich twee jaar geleden op dezelfde wijze van tien procent van haar leden ontdaan. Voorts zijn gisteren in heel Oost- Duitsland „zuiveringspatrouilles" in actie gekomen, die naamlijsten hadden van personen, die enig contact met het Westen onderhouden, Op de lijsten ko men namen van personen voor, die in Westelijke krijgsgevangenenkampen heb ben gezeten of die brieven uit het Wes ten ontvangen of in West-Duitsland of West-Berlijn zijn geweest. In West-Ber- lijn komen thans overdag gemiddeld 100 personen per uur uit Oost-Duitsland aan. Het West-Berlijnse parlement heeft gisteren een dringend verzoek aan Bonn gericht om meer vluchtelingen op te nemen. Men heeft dekens, lakens en medicamenten nodig. Voorts is er ge brek aan huisvesting. Er zijn meer vlieg tuigen nodig voor het vervoer der vluch telingen naar West-Duitsland. In de 74 West-Berlijnse kampen bevinden zich momenteel circa 30.000 vluchtelingen. Ambtenaren van de vluchtelingen- dienst hebben bekend gemaakt, dat Frau Ruth Schneider, ambtenares op het ministerie van Buitenlandse Za ken, Elizabeth Rahn, medewerkster aan het communistisch dagblad „Neues Deutschland", en Walter Rübel, een vooraanstaand functionnaris van de christen-democratische partij in de Russische zone, naar West-Berlijn zijn gevlucht. Volgens Rübel betekent Dertingers arrestatie het einde van de C.D.U. in Oost-Duitsland. De partij bestaat uit sluitend van communistische fondsen. Een partijcongres kost ongeveer 300.000 gulden, een som die de C.D.U. nooit bezeten heeft. Haar voornaamste taak bestond er in de protestantse kerk in de communistische sfeer te trekken.. Dit is echter mislukt, aldus Rübel. Het K.N.P. bericht uit Berlijn, dat de Oostduitse regering heeft bepaald, dat de Kerkgenootschappen vóór 15 Febru ari hun bezittingen moeten aanmelden. Dit geldt vooral voor stichtingen en de vermogens dezer stichtingen, die voor kerkelijke doeleinden worden gebruikt. Hoge functionarissen van de communis tische partij in Oost-Duitsland hebben voorts medegedeeld, dat binnenkort „overleg" kan worden tegemoet gezien tussen de regering en de kerkgenoot schappen over deze eigendommen. De groep van vrije juristen in West-Berlijn is van mening, dat de maatregel van de Oostduitse regering het voorspel Is van een algehele onteigening der kerkelijke bezittingen. Uit de beschikbare gegevens leiden zij af. dat voorlopig alleen de kerkgebouwen in het bezit der kerkge nootschappen zullen blijven. Kerkelijk grondgebied, ziekenhuizen, woningen e.d. zullen geconfiskeerd en eigendom van het volk worden verklaard. liggen van het Engelse flegma, dat maar hoogs zelden ontdooit? Scooter De 24-jarige Franse student Philippe Auduin vertrok op 1 Juni van het vorige jaar per scooter uit Reims. Na een 30.000 km. lange tocht door Bel gië, Nederland, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zuid-Slavië, Grie kenland, Turkije, Syrië, Irak, Perzië, Pakistan, India, Birma, Thailand, Cambodja, en Vietnam, is hij in Saigon 14 kg. lichter aangekomen. Hij zal per boot naar Frank rijk terugkeren. van Steenwijk, mr. L. A. Kesper. jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en mr. J. Cramer; een vertegenwoordiger van de burgemeester van Amsterdam, g'eneraal-majoor H. Koot, kanselier van de Nederlandse Orden, verschillende hoge militaire en burgerlijke autori teiten en talrijke genodigden. H.M. de Koningin, die was gekleed in 'n eenvoudig zwart mantelpak, luis terde zeer geroerd naar de voorlezing van het verzamel Koninklijk Besluit, waarin de heldendaden van de ge vallenen zijn omschreven. Dit K.B. zegt dat het verzetskruis op voor dracht van de minister-president wordt toegekend wegens onder ge vaarlijke omstandigheden betoonde moed. initiatief, volharding, offervaar digheid en toewijding in de strijd te gen de bezetter en voor het behoud van de geestelijke Vrijheid. Aarend Andries Bontekoe was com mandant van het district West van de O.D. in Amsterdam. Door hem werd met succes de ontsnapping van enige gealli eerde vliegtuigbemanningen uit het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam voorbe reid. Hij overleed in het concentratie kamp van Sachsenhausen. Jacobus Beek man was leider van een ondergrondse verzetsgroep in Dordrecht. Hij leidde een overval op de gevangenis in deze plaats, waarbij een belangrijk koerierster en een tachtigtal gevangenen werden be vrijd. Ook vernielde hij in 1945 het S.D.- hoofdkwartier aldaar. Na de bevrijding kwam hij bij opruimingswerkzaamheden door het ontploffen van een Duitse gra naat om het leven. Ook Samuel Esmeyer bevrijdde een groot aantal gevangenen als commandant van de K.P. en lid van de Delta. Deze zeer moedige jongeman werd neerge schoten bij een poging om verzetsleiders uit de kazerne van Apeldoorn te bevrij den. Frits Ruys was de geestelijke leids man van de verzetsgroep „De Oude Vijf van de studenten der Economische Ho geschool te Rotterdam. Hij viel in han den van de S.D. Marinus van der Stoep werkte eveneens in Rotterdam en sneu velde met de sten in de hand bij een mislukte overval op het Gestapohoofd- kwartier Gerrit de Boer, Johannes Wildschut en Markus Assies waren lid van ondergrondse groepen in Drente en hebben daar de bezetter veel afbreuk gedaan en vele gevangenen bevrijd. Adriaan Nagtegaal was een der weini gen die, na de razzia's van 1944 de K.P. weer op de been hielp. Ook Albertus Habn werkte in Drente en gedroeg zich vooral na zijn arresta tie, bijzonder heldhaftig. Jhr. Johan Schimmelpenninck is degene geweest die in 1941 het verzet wist te bundelen. Nadat H. M. aan de nabestaanden van deze mensen het Verzetskruis had over handigd. werd door enige blazers van de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhel mus gespeeld. In de audiëntiezaal heeft de Koningin zich tenslotte enige tijd met de familieleden onderhouden. Nagewuifd door velen vertrok zij tegen half twaalf weer uit Amsterdam. Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige en langs de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht in het Zuiden plaatselijk lichte vorst, ove rigens weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.32—17.13. Maan: 11.51—4.25. De heer Suwamo, hoofd van de dienst van Financiën van de provincie mid den-Java, heeft Aneta medegedeeld, dat dit jaar vermoedelijk 60.000 ambtenaren ontslagen zullen worden wegens berui- nigingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1