Minister Algera installeert commissie van advies VERBINDING OEVERS NOORDZEE KANAAL EN IJ m X Hadden Duitsers het gemunt op Oradour sur Vayres? Ketting van brug gebroken L Schaepman, architect van de katholieke eenheid I ZUIVERING IN RUSLAND Minister hooptdat niet alleen aan bouw van tunnels aandacht zal worden geschonken Gissingen omtrent reden der represaille Twee doden bij Ankeveen Tot hoofd en hart J Roomboter wordt goedkoper Het weer ZATERDAG 24 JANUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25590 Hedenmorgen heefi de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, in Den Haag de Commissie van advies inzake oeververbinding Noordzeekanaal en IJ geïnstal leerd. Als voorzitter treedt op dr. J. E. Baron de Vos van Sieenwijk, commissaris der Koningin in Noord-Holland. Mr. Algera heeft hierbij een rede gehouden, waaraan we hei volgende ontlenen: HET GOEDGEKEURDE PLAN VOOR DE U-TUNNEL Samenstelling commissie De gezondheidstoestand van de H. Vader Trein grijpt paard en wagen Paard op slag gedood Binnenkort geen visa meer voor Duitsland? Voor landen der O.E.E.S. en Raad van Europa Amerikaanse ministers 6 Febr. in ons land Gij moet uw kruis niet zelf willen uitkiezen Aanpassing prijs van koelhuisboter V.S. dreigen Italië met stopzetting van hulpverlening Wanneer olie aan communisten wordt doorverkocht Tegen strafverlaging aan Lages c.s. Petitionnement aan regering en Staten-Generaal Internationale Bidweek 25 JAN..- Bekeringen van alle heidenen. HERDENKING IN TUBBERGEN DE WEEK VAN MIKHAILOV «HA RtiSÉPsd Teddy' gevoerde Windjackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 5. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel 21544 Door de opkomst van het spoorweg verkeer eerst, van het motorisch weg verkeer later en door de ontwikkeling van Amsterdam is het vraagstuk van de oeververbindingen een doorlopende zorg geworden. Thans zullen te Velsen de spoorlijn en de weg door een tunnel worden gevoerd, waarmede men voor lange tijd een in elk opzicht voldoe ning gevende oplossing bereikt, zij het ten koste van zeer grote bedragen. Ter wijl echter nabij Velsen de oplossing van het oeververbindingsvraagstuk voor de hand lag-, brengen de omstandigheden in het Oosten mede, dat het moeilijker is, tot een beslissing te geraken. Ik ben mij er van bewust, aldus mr. Algera, dat het onderzoek veelzijdig zal möeten zijn en veel studie nodig zal ma ken. De ingreep, die wij hier beraden, is een ingreep, welke voor jaren be slissend is en waarvan mede de wel vaart van dat deel van Noord-Holland zal afhangen. De publieke aandacht is de laatste tijd in het bijzonder gericht geweest op de door de gemeente Amsterdam ontwor pen IJ-tunnel en op een tunnel bij de Hembrug. De minister hoopt, dat de Commissie zich bij het bestuderen van het vraagstuk op ruimer standpunt zal stellen. Het zal niet te ontgaan zijn ook meer Westeliik de mogelijkheid van oever verbinding voor motorisch wegverkeer door middel van een brug te bestude ren De studie, die door de oeverver bindingscommissie te Rotterdam gemaakt, is. ligt nog vers in het geheugen. Al vorens de regering haar besluiten over oeververbindingen nabii Amsterdam zal kunnen nemen, zal ook deze zijde van het vraagstuk dienen te zijn bekeken. Vervolgens merkte hij op, dat het provinciale wegenplan van de provincie Noord-Holland tot enige jaren geleden een weg bevatte, die bedoeld werd over of langs de Oranjesluizen in een oever verbinding te voorzien. Het komt hem voor, dat een dergelijke oplossing, al zou zii desnoods van een provisrrisch karakter geacht worden, in de beschou wingen zal moeten worden betrokken. Ten laatste vestigde mr. Algera er de aandacht op, dat erkennende dat grote economische verliezen worden geleden docr het ontbreken van vaste oeverver bindingen nabij Amsterdam, toch an derzijds niet uit het oog moet worden Verloren. dat de verkeersbehoefte (zelfs al neemt men een belangrijke stijging daarvan aan) toch wellicht niet zo groot zal zijn. dat het noodzakelijk moet worden geacht de encrme inves teringen, die in het spel zijn, reeds alle onmiddellijk te verrichten. De voorzitter van de commissie van advies dr. J. E. baron De Vos van Steemvijk heeft na de installatie de rede van minister Algera beantwoord. BUIKSLOOT UWENDAM tahonNoord- Zuidhollhram AFGESLOTEN 'J Opstendok sluis Kon paleis 'Foeliesrraar VriZ/jl Spoorliin Aulofunnel 1772 m. Person entunnels naJ962 Laan ae orde Minister J. Algera. Hij zei onder meer: „Onze Gommis sie is als het ware een afspiegeling van de veelzijdige belangen die bij dit vraagstuk betrokken zijn. Daartoe re ken ik het Rijksbelang in de eerste plaats, want de verbinding van Noord- Holland boven het Noordzeekanaal met het ten Zuiden daarvan gelegen gebied is toch zeker van zodanige dimensies dat het als een Rijksbelang mag wor den beschouwd. De nationale economie van Nederland kan de volledige inte gratie van dit gebied met de rest van Nederland eenvoudig niet ontberen. Het zal dus Salomonische wijsheid vra gen aldus spr. een financierings schema op te stellen, waarbij de bij dragen naar billijkheid verdeeld wor den tussen de drie belanghebbenden, Rijk, provincie en gemeente en ik denk dat hun respectieve draagkracht hierbij een belangrijke factor zal moeten zijn. Zoals hierboven gemeld is dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland; tot lid en voorzitter der commissie benoemd. Lid en onder voorzitter is de heer B. de Vries, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Voorts heeft de Commissie de volgende leden: mr. Arn, J. d'Ailly, burgemeester van Amster dam; ir. J. H. van der Burgt, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Noord-Holland; ir. J. W. Clerx, directeur van Publieke Werken te Amsterdam; mr. D. A. Del- prat, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam; D. J. Gerritsen, directeur der Rijksbegroting; ir. C. Krijn, hootd- ingenieur-ditecteur van de Provinciale Waterstaat in Noord-Holland; ir. J. Lohmann, chef van de dienst Weg en Werken van de N.V. Nederlandse Spoor wegen; dr. ir. J. ,A. Ringers te 's-Gra- venhage; W. Thomassen, burgemeester van Zaandam, voorzitter Commissie Oeververbinding Noordzeekanaal: mr. J Vink, directeur van de Rijksdient voor het Nationale Plan; P. Visser, directeur van de N.V. De Snelle Visser te Haarlem. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenmorgen. In de gezondheidstoestand van de H. Vader is nog niet veel verbetering ge komen. Zijn lijfarts, prof. Galeazzi, deelt echter mede, dat de ziekte, een lichte griep, zijn normaal verloop heeft, doch hij acht het raadzaam dat de Heilige Vader nog enige dagen het bed houdt. Waarschijnlijk zal Z. H. morgen de ge bruikelijke audiëntie houden. - 'At.':; André Pasquet, een voormalige ver zetsleider in Oradour sur Vayres, heeft gisteren als getuige tijdens het proces voor het militair tribunaal te Bordeaux verklaard, dat hij van mening was, dat de Duitsers Oradour-sur-Glane met zijn dorp hadden verward. Hij deelde mee, dat een verrader hem had aangegeven bij het Duitse comman do in Poitiers en had meegedeeld, dat Pasquet's huis het hoofdkwartier was van de verzetsbeweging. De Duitsers hadden toen besloten Oradour te straf fen, maar komen het verkeerde Ora dour sur Glane, uit, waar nooit een verzetsorganisatie was geweest, aldus de getuige. Uit de verdere getuigenverhoren Vrijdagmorgen passeerde de landbou wer Bulsink uit Varsseveld met een met paard bespannen lege wagen de onbe waakte overweg van het baanvak Ter- borgVarsseveld. Toen het paard zich op de rails be vond, geraakte het met een der hoeven tussen de rails bekneld. De landbou wer trachtte het paard nog uit zijn be narde positie te bevrijden, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen ongeveer vijf minuten later de trein naderde, tracht te de landbouwer de aandacht van de machinist te trekken. Deze merkte het gevaar niet op en de trein reed op het voertuig in. Paard en wagen werden meegesleurd. Het paard was op slag dood. De landbouwer bleef ongedeerd. Op het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn is gisteren meegedeeld, dat West-Duitsland de lan den van de O.E.E.S. zal inlichten over een voorstel van de Bondsdag tot af schaffing van visa voor reizen naar Duitsland. De Bondsdag heeft de rege ring Donderdag verzocht om met in- gang van 7 April van dit jaar geen visa meer te eisen voor staatsburgers uit de landen van de O.E.E.S. en die yan de Raad van Europa, indien zij niet langer dan drie maanden in Duitsland zullen blijven. Ook heeft het Parlement de re gering verzocht gelijksoortige maatre gelen te vragen aan de regeringen van deze staten ten behoeve van personen van Duitse nationaliteit. De Amerikaanse ministers Foster Dulles (Buitenlandse Zaken) en Harold Stassen, hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) zullen op hun reis door West-Europa 6 Fe bruari met de nachttrein uit Bonn in Den Haag aankomen. De ministers Beyen en Luns zullen beide heren een diner aanbieden. De lunch wordt die dag gebruikt op de Amerikaanse am bassade. In de loop van de dag zullen verscheidene besprekingen worden, ge voerd. bleek, dat de massamoord in Jradour goed voorbereid is geweest. Aanvanke lijk beweerden de Duitsers, dat in het uitgemoorde dorp een munitie-opslag plaats verborgen zou zijn geweest. Die is er evenWel nooit geweest. Het feit, dat de „Maquis" op 9 Juni de dag voor de massamoord de bataljonscommandant der S.S., Kamp te, gevangen genomen heeft, schijnt de reden voor de represailles geweest te zijn. De compagnie, die de massamoord uitvoerde, geloofde destijds, aldus ge tuigen, dat Kampfe geëxecuteerd was. In werkelijkheid was hij op 11 Juni nog in leven en werd hij eerst later gefusilleerd. De ontvoering van Kamp fe was geënsceneerd door de 35-jarige politie-commissaris Felix Hugonnaud uit Limoges en de 48-jarige sergeant Jean-André Canou van de „Maquis". Kampfe werd gearresteerd toen hij alleen met een auto van Limoges naar Chessoux in het Westen reed. Hugon naud getuigde, dat de S.S. die avond twee Fransen uit een nabijgelegen huis gearresteerd en doodgeschoten had. De Gestapo had aangeboden in ruil voor Kampfe 30 leden van de „Maquis" vrij te laten. wilulr4 Vrijdagmiddag geschiedde in de Dorpsstraat te Ankeveen een ernstig ongeluk dat aan twee mensen het leven neeft gekost. Juist op het moment, dat een brandstoffenauto de brug zou pas- vjrer>, brak een schakel van de ketting, e deze houten brug in balans houdt, met het gevolg, dat het zware betonnen egengewicht naar beneden kwam, pre- s °P het dak van de cabine. ®ev°lsen waren zeer ernstig. De oofden van de twee mannen die in de «?to zaten, werden totaal verbrijzeld. en trof hen beiden dood in de cabine aan. Het bleken te zijn de 33-jarige H. J. J. v. Emmerik, wonende te Neder- horst den Berg, en de 29-jarige H. van Dijk, wonende te Hilversum. De brug is het eigendom van het pol derbestuur. Vermoedelijk is de oorzaak van het breken van de ketting te wijten aan slijtage der schakels. De Rijkspoli tie heeft proces-verbaal opgemaakt. Van Emmerik was ongehuwd. Van Dijk laat een vrouw en. een baby van 3 weken achter. Jhr. mr. P. D. E- Teixeira de Mattos die voorheen ambassadeur te Canberra was, is, zoals reeds werd aangekondigd, thans benoemd tot Ned. ambassadeur te Moskou. Naar te Den Haag vernomen wordt is binnenkort een vrij gevoelige daling van de prijs van roomboter te verwachten. Deze prijsverlaging kan hoofdzakelijk verklaard worden uit de omstandigheid, dat een overschot aan Nederlandse bo ter niet door België kan worden opge nomen; dit is tot uitdrukking gekomen in een daling van de groothandelsprijs van roomboter met 50 cent per kg. Deze prijsbeweging heeft tot merk waardige consequentie, dat de prijs van de koelhuisboter nu hoger komt te lig gen dan die van de verse roomboter, zodat ook van eerstgenoemd artikel een prijsverlaging in de rede ligt. De regering van de Verenigde Staten heeft in Rome laten weten, dat Italië geen hulp meer krijgt, wanneer het meewerkt aan de verkoop van olie aan landen achter het ijzeren gordijn. Deze waarschuwing betreft vooral de Genu- ese tanker „Miriella'', die momenteel de Britse blokkade rond Perzië tracht te doorbreken, teneinde de in Iran ge kochte olie die de Britten als eigen dom van de Anglo-Irian Oil Company beschouwen op de markt te brengen. In- Rome doen geruchten de ronde, dat de „Miriella" de olie zou doorbren gen "naar Polen. In dat geval zullen de V.S. hun „Battle Act" toepassen, de wet die hulplevering verbiedt aan landen, die strategische materialen aan Oost- Europese landen leveren. Vrijdag is» op het ministerie van Al gemene Zaken )an minister-president dr. W. Drees een petitionnement aan geboden, waarin een garantie wordt be pleit tegen strafvermindering voor „oor logsmisdadigers, zoals Lages, Aus dem Fuenten en anderen". Aan alle leden van ministerraad en Staten-Generaal is een afschrift toegezonden. Bij het petitionnement, dat was onder tekend door prof. dr. E. L. Smelik, hoog leraar in de theologie aan de Gemeente Universiteit, en dr. P. Prins, predi kant voor gedetineerden, waren 46 ad- haesie-betuigingen gevoegd n de helaas nooit geheel voltooide le vensbeschrijving, die Juul Persijn over Schaepman schreef, haalt hij de typische gedachtenwisseling aan tussen Schaepman en Goeman Borgesius uit 1877. En Jos van Wely opent zijn 14e hoofdstuk eveneens met deze herinne ring: „Ik wil ook naar de Kamer", moet Schaepman al in de laatste maanden van 1877 aan Goeman Borgesius, dadelijk na diens verkiezing in Winschoten, hebben toevertrouwd. En toen deze er hem aan herinnerde, dat dit hem als „geestelijke bijzondere moeite zou kosten, was het verzekerd antwoord geweest: „Dat komt wel terecht; in elk geval wens ik het beste van mijn leven te wijden aan de politiek". Aan deze en soortgelijke uitdrukkin gen herkent men de mens, die niet alleen wilskrachtig is, maar vooral de man, die weet in welke richting hij zijn wil te sturen heeft. En we hebben reeds getracht aan te tonen, hoe heel de reus Schaepman door desemd was met een welhaast fanatisch verlangen, de katholieken hun plaats te doen herkrijgen in de Nederlandse Volksgemeenschap. Niet om die katho- Het meisje op deze joto, Dawn Kathi- gasu, wordt op Malakka gevierd als de heldin van het verzet tegen de Japan ners gedurende de tweede wereldoor log. Haar ouders werden in 1943 door de Japanners gearresteerd, verdacht van ondergrondse activiteit. Dawn toen pas zeven jaar werd boven de vlammen van een in brand gestoken boom, die was overdekt met mieren, gehangen en bedreigd met de dood in de hoop, dat óf zijzelf, óf haar moeder, die zelf ook verschrikkelijke kwellin gen moest ondergaan, zou spreken over zaken, waarvan de Japanners meer wilden weten. Dawn zweeg en bezwoer haar moeder geen inlichtingen te ge ven. Zij werd gered door tussenkomst van een hogere officier. Dawn's moe der stierf in 1948 in Schotland. De „heldin van het verzet" is nu in Enge land aangekomen, waar zij medicijnen zal gaan studeren. J n 1947 heeft een der grootste Amerikaanse kenners van X Rusland m het Juli-nummer van het gezaghebbende politieke tijdschrift Foreign Affairs" onder het pseu doniem „X' een sindsdien historisch geworden artikel ge schreven over „De oorsprong van het gedrag der Soviets" De auteur was George F. Kennan, die vorig jaar korte tijd ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou is ge weest. Kennan verklaarde in zijn diepgaand betoog, dat „de mannen van het Kremlin steeds zijn blijven strijden om de in November 1917 verworven macht onaantastbaar en absoluut te maken" en dat de positie van de Sovjet heersers nog altijd met geheel gevestigd was. Nu, zes en een half jaar na het verschijnen van Kennan's beschou wing, blijkt, dat hij het indertijd goed gezien heeft en dat de Russische leiders inderdaad, ofschoon de Revolutie ruim 35 jaar geleden plaats vond, nog altijd te kampen hebben met binnenlands verzet. Natuurlijk is dit geen nieuws van vandaag of gisteren, maar de laatste twee weken hebben verschillende opzienbarende berichten uit Moskou de aan dacht gevestigd op zekere binnenlandse conflicten. Toen de vorige week bekend gemaakt werd, dat enige artsen onder meer schuldig waren geweest aan de dood van de oprichter van de Cominform, Zhdanov, was dit de eerste keer sedert 15 jaar, dat het Kremlin officieel een samen zwering tegen - de staat bekend maakte. Men zag in het Westen in deze aankondiging het voorspel van een groot scheepse zuivering. Reeds hebben tal van grote zuiveringen in de Sovjet-Unie plaats gevonden, waarbij zelfs personen uit de hoogste regionen uit de weg geruimd werden. Zo zijn van de 21 „Oude Bolsjewieken", die in 1917 de grond slag voor het huidige bewind legden, alleen nog Stalin en Molotov in leven. Deze week Woensdag heeft Moskou opnieuw te kennen gegeven, dat er een zuivering op komst is en dat het com munistisch bewind van Stalin in het eigen land nog me* tal van vijanden wil afrekenen. Woensdag is namelijk ter gelegenheid van de herdenking van Lenin's dood in 1924 ue gebruikelijke redevoering uitgesproken door een nieuw lid van het partijbestuur, Mikhailov, een jeugdige gunste ling van de machtige Malenkov, en in zijn toespraak heeft Mikhailov verklaard, dat Stalin de klassenstrijd in Rusland met alle kracht wenst voortgezet te zien. „Nog altijd leven onder ons volk bourgeois-opvattingen", aldus zei hij letter lijk. Dit woord „bourgeois", dat in ons land, volgens Koe nen, „een lid der bezittende klasse", maar ook het begrip „burgerlijk" kan aanduidan, heeft in de Sovjet-Unie een speciale, zeer ruime betekenis gekregen en wordt er te pas, maar vooral te onpas, gebruikt ter kenschetsing van alle verschijnselen, die het Kremlin niet aan staan. (De Sovjet-schilderkunst, waarvan hiernaast een voorbeeld te zien is, zouden wij juist typisch „bourgeois" willen noe men). Mikhailov heeft ook betoogd, dat er nog altijd mensen in Rusland leven, die de vijanden zijn van het Russische volk en in dit verband herinnerde hij aan de recente „ontmas kering" van „de als doktoren gecamoufleerde moordenaars, die zich zelf verkocht hadden aan de kannibalistische sla venhandelaren van de Verenigde Staten en Engeland". Tenslotte haalde hij de voorspelling van Lenin aan, dat het kapitalisme onvermijdelijk ten dode is opgeschreven, en hij stelde vast, dat „de door Lenin tot stand gebrachte communistische beweging tot een krachtige onoverwin nelijke macht was uitgegroeid". Mikhailov ging in dit verband stilzwijgend voorbij aan de afscheidsrede, die Truman enkele weken geleden tot het Amerikaanse Con gress gehouden heeft, in welke rede de scheidende presi dent nadrukkelijk verklaarde, dat Lenin nog in een ander „Stalin en Lenin", een typisch voorbeeld van moderne Russische „schilderkunst". Ifet schilderij herinnert ons aan een vroegere zuivering in de Sovjet-Unie, want de man, die Lenin waarschijnlijk bij voorkeur als opvolger had willen hebben, Trotsky, is er niet op te zien. Trotsky werd immers door Stalin verdrongen en later op diens bevel vermoord. tijdperk leefde en dat, nu de mensheid de atoomenergie had leren gebruiken, Lenin's opvattingen volkomen ver ouderd waren. Mikhailov heeft in zijn rede niet rechtstreeks gesproken over de houding van Moskou ten aanzien van de Joden, maar op dezelfde dag, dat hij zijn redevoering hield, kwam het weekblad van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, „Nieuwe Tijden", uit met een lang artikel, waarin het Zionisme heftig werd aangevallen. (De Sovjets maken onderscheid tussen hun anti-Zionisme en het antisemitis me, dat zij zeggen te verwerpen, maar in de praktijk is er maar weinig verschil). Intussen zijn er .trouwens ook uit de satellietlanden dezer dagen berichten gekomen, die wij zen op komende Jodenvervolgingen. In Hongarije is bij voorbeeld een vooraanstaande Joodse communist ge arresteerd, die indertijd opdracht had gekregen het Juodse bevolkingsdeel van Hongarije de leer van Marx bij te brengen, en in de Roemeense pers is een felle anti-Zionis tische campagne begonnen. Niet alleen in Rusland zelf, maar ook in de satelliet- landen wordt er krachtig gezuiverd. (In Bulgarije is bij voorbeeld Maandag een proces tegen tien „spionnen" be gonnen). En bij die zuiveringen hebben de Joden, die nog met ontzetting aan Hitler's razzia's denken, weer het erg ste te vrezen. lieken op de eerste plaats, maar om zijn innige overtuiging te kunnen bewijzen, dat het katholicisme, mits het zich naar goddelijke opdracht, vrij kan bewegen, van levensbetekenis is voor een gezon de samenleving. Hij, de democraat in hart en nieren, kende de diepe zin van dat woord van Louis Veuillot: „De ge boortegrond der democratie is het Evan gelie, en het is op deze bodem der ge rechtigheid en der vrijheid, dat zij zich vestigen zal". We hebben nog eens de tekst herlezen van de grote rede, die doctor Schaepman op 22 October 1893 gehouden heeft voor de leden van de R. K. Werkliedenver eniging St. Joseph te Deventer. Ook ,n deze redevoering spreekt die totale grootheid; Schaepman. Hoewel hij te recht dezer dagen genoemd werd: De architect van de Katholieke Arbeiders Beweging, mag dit toch niet gezien wor den als een heel apart stuk Schaepman. Evenmin als men zijn politieke activiteit scheiden kan van zijn godsdienstige en sociale inzichten. Het Evangelie. Chris tus, was steeds voor hem de bodem en de uitsluitende bodem, waarop een ge zonde samenleving zou kunnen open- bloeien. Dit stoelen in en op bijbelse bodem bracht hem ook nader tot die andere bevolkingsgroep van Nederland, die weliswaar enkele eeuwen lang het katholieke volksdeel had achteruit ge drukt, maar tenslotte mede-slachtoffer dreigde te worden van een godloze vrij heidszin. Alleen een man, die zó scherp en zó universeel de betekenis van het Christendom voor het totale leven van alle dag zag, die in zijn Deventer rede aan arbeiders kon en durfde zeggen: „Het bestaan van klassen en standen heeft niets te maken met recht en on recht". Alleen een man die een gerecht vaardigd gevoel heeft voor de beteke nis der talenten, die God in hem heeft gelegd, heeft het recht om te zeggen: „Ik wil ook naar de Kamer". Want hoe ook anderen hem hebben verguisd om dit woord, hoe tot in onze dagen aan deze en soortgelijke uitdrukkingen het recht wordt ontleend Schaepman voor te stellen als iemand, die anderen aan zijn zegekar wenste te binden, het staat voor ons vast, dat in Schaepman slechts één ideaal leefde: Christus, hodie. hoe et in aeternum. Maar deze overtuiging moest gemeengoed worden, mocht niet het inzicht blijven van één man of van een kleine groep mensen. Het mocht niet zijn een leuze, neergeschreven in pamfletten en verkondigd vanaf de kan sel. Het moest inzicht worden, verstan delijk te beredeneren. Het moest vorm krijgen in wetten, die waarachtig chris telijk zijn naar inhoud en strekking. E" dan kwam vanzelfsprekend de grote vraag: Hoe is dit ideaal te realiseren? En dan. voor de praktische doelstre- ving naar dit ideaal, onderscheidt Schaepman scherp twee sectoren in het leven: de staatsbestuurlijke, of, wil men met een duidelijker woord, de staat kundige sector en de sociale sector. Het staatsbestuur moet uiteindelijk een christelijke stempel krijgen, maar daar voor is nodig, dat christenen een over wegende invloed kunnen uitoefenen. Ligt hier niet het uitgangspunt van zijn Monsterverbond, ondanks de directe aanleiding hiertoe, de achteruitzetting van het bijzonder onderwijs en derge lijke belangrijke vragen? Nu er in deze weken zo veel over Schaepman is ge schreven, heeft het geen zin hier té herhalen, zijn eenzaamheid bij de grondwetsherziening van 1887. bij aanvaarding van de wet op de persoonlijke dienstplicht. Zin heeft het slechts om Schaepman te zien als de verdediger van de eenheid der ka tholieken, ook en vooral op staatkundig gebied, omwille van het principe dat aan heei zijn leven ten grondslag lag. „Het beste deel van mijn leven wil ik aan de politiek wijden". Is het niet of we een kathedralenbou- Wer uit de Middeleeuwen horen spreken? Legenden herrijzen in ons, van mannen als Jan van der Doem, die de Dom toren groeien liet boven Utrechts veste, Jan van Ruusbroeck, die zijn mystiek uitleefde in de transen van de St. Goe- dele. Wie zegt, dat we in de nieuwe ge schiedenis geen kathedralen-bouwers meer hebben? Schaepman was er één die de kathedraal van 'de eenheid hoog deed uitrijzen boven twist en tweedracht, die met zijn vriend en tegenstander tevens. Abraham Kuyper. kracht hergaf aan het Nederlandse volk. Voor het behoud van onze gothische pronkjuwelen heb ben we commissies en verenigingen. En als het nodig is komen er millioenen voor beschikbaar. Als vandaag vertegenwoordigers van katholiek Nederland in de kerk van Tubbergen samen zullen bidden, als die zelfde vertegenwoordigers 's middags samen een krans zullen leggen bij het massieve voetstuk, waarop de eenzame heérser over Tubbergens Es in heel zijn mannelijke kracht staat afgebeeld, mo gen zij allen zich dan weten, de afbou- wers van de kathedraal, die Schaepman stichtte. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt, met hier en daar mist en voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land later enige regen. Matige en langs de kust tijdelijk vrii krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zondag: Zon 8.31—17.15. Maan: 12.315.37. Maandag: Zon: 8.29 17.16. Maan: 13.25—6.37.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1