j In Haarlem leeft nog een stuk oud-Schoten Herinneringen aan een landelijk verleden HAARLEMS JEUGD OP DE PLANKEN Prestaties aanmerkelijk hoger dan vorige jaren Clara HaskilPianorecital Hl DE WEEK IN STAD EN STREEK T nm STAD- EN STREEKGENOTEN VERTELLEN Oud-wethouder Wolff over vermaarde raadsvergadering ENTERTAINER HARRY DAVE1AAR Flatwoningen nabij Sportparklaan R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 24 JANUARI 1953 PAGINA 2 I Verloren dorp in de stad In de politiek Burgerlijke Stand m HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIE3RANDERS Pater W, de Rooy S.M.A. weer naar de missie Drie metaaldieven aangehouden Interscholair Jeugdtournooi CAFÉ-RESTAURANT c) HILLEGOM GRILLROOM - TULIP-BAR TRESLONG" Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 3/4 Febr. 1953 ARTS TH. D. J. LüTGE 75 JAAR Concert Politiekapel GEMEENTE-ZAKEN DE HEER B. VERSTEEG 50 JAAR IN DIENST SANTPOORT Uitbreidingsplan omgeving ruïne van Brederode Zondagsdienst HEEMSTEDE Eind 1953 bouwvolume op OUDE EN NIEUWE SUBSIDIES GEDEMPTE VOLDERSGRACHT 22 HAARLEM - TEL. 13679 Half Februari a.s. vangen de nieuwe avondcursussen aan voor Burgerkeuken en Fijne Keuken. I Aan de Houtvaart in Haarlem staat een ruim huis, waar rond omheen de landelijke rust volkomen zou zijn, als niét ieder kwartier een trein voorbij raasde en de stadsbebouwing het huis dreigend naderbij kwam. Daar trof fen wjj deze week de heer C. C. Wolff, die nu sedert achttien jaar aan de Hout vaart zijn domein heeft gevonden. Een eerste contact met deze rijzige figuur geeft de bezoeker reeds de zekerheid niet met een Haarlemmer van geboorte te doen te hebben. Boven de piano in de woonkamer hangt een groot schilderstuk, waarop met scherpe lijnen een rustiek woonhuis staat afgebeeld, schijnbaar rots vast geplant op een erf en omgeven door bomen. Rotsvast mocht het echter niet zjjn, want de bewoners van het vroeger zelfstandige oud-Schoten, onder wie de heer Wolff als een der belangrijke figuren stond aangeschreven, zullen dat huis herkennen als de woning van hun vroegere wethouder, welke na onteigening van de grond door de gemeente Haarlem afgebroken moest worden. Het schilder stuk is dus een kostbare herinnering en het brengt een Schotense sfeer midden op Haarlems grondgebied. En die sfeer zal ongetwijfeld blijven, zolang er nog geboren en getogen Schotenaren leven; als de heer Wolff immers naar Haarlem- Noord gaat, geeft hij dat nog altijd te kennen als: kom ik ga 'ns naar Schoten. De heer Wolff is voorzichtig met zijn woorden, maar tijdens een gesprek over oud-Schoten, een onderwerp, dat hem dierbaar moet zijn, komt hij langzaam maar zeker los met herinneringen, die terug grijpen naar de tijd, dat oud- Schoten nog een landelijke gemeente was van ongeveer zeshonderd zielen. Enerverend was het leven in geen ge val. De landbouwende bevolking ging rustig haar weg, de burgemeester had het niet al te zwaar en de pastoor viel het niet moeilijk zijn „schapen" bijeen te houden. Nu strekt zich boven de Jan Gijzenvaart een woongebied uit met twintig duizend mensen en het oude Schoten is in dat agglomeraat van hui zen geheel verloren gegaan. Er is niet veel meer, dat aan die oude tijd herin nert, misschien een enkel huis, zoals de pastorie, of een boerderij, die zich nog heeft weten te handhaven tussen de opdringende huizenbouw. We hadden ook nog een veldwachter, vertelt de heer Wolff, maar die hoefde zich ook al niet druk te maken, tenzij wat boodschappen „lopen" voor de burgemeester. Het schoolgaan was ook betrekke lijk primitief. De jeugd kreeg haar onderwijs aan een school aan de Ver- gierdeweg, maar zij bleek toch niet altijd even gemakkelijk. Daar was een onderwijzer, die op geen enkele wijze orde kon houden. Wanneer hij zijn leerlingen niet meer aan kon en iedere poging om de rust te herstel len mislukte, haalde hij zijn moeder er bijEn voor h&ar bleek het jonge goed ontzag te hebben, want spoedig werd het muisstil! De meester bleek wel goed met zijn viool te kunnen omgaan en daarvan maakten zijn discipelen al een even dankbaar gebruik. „Meester, we zul len ons rustig houden, als u eerst wat op de viool speelt". En de mees ter kon zo gek niet zijn, of hij vol deed aan het muzikale verzoek. Later werd de school verplaatst naar de Rijksstraatweg, maar de heer Wolff, wiens vader gemeente-ontvanger was in het dorp, heeft daar niet zo lang onderwijs genoten. Spoedig moest hij tenminste naar Haarlem, waar hij in de school aan de Ged. Oude Gracht de nodige wijsheid ingepompt kreeg. Een officieel vervoermiddel was er toen nog niet en daarom kon hij met de benen wagen iedere dag weer of geen weer een behoorlijke trip maken van huis naar school. De meester daar gebruikte hem maar meteen als een goed voor beeld, want menige stadsjongen liet verstek gaan, omdat het weer zo slecht was. Over de school aan de Ged. Oude Gracht schreven wij kort geleden een uitvoerig artikel, maar de heer Wolff herinnert zich bovendien, hoe er de nodige straatgevechten werden geleverd met de jongens van de openbare school, die toen gevestigd was in het gebouw, waar thans de brandweer onderdak heeft. Dat ging er fel toe, verzekert hij. Men was voor geen kleintje vervaard en met stenen, gebonden aan een stuk touw, gingen de partijen elkaar te lijf. Dat de politie daar tenslotte aan te pas moest komen, is nogal begrijpelijk. Ook bleken er nogal eens moeilijk heden op pastoraal gebied. Het „wolff- je" ging op de lering in de Spaarne- kerk, maar zijn pastoor in Schoten kon daar maar moeilijk mee instemmen „Kom maar bij mij", zei hij, „dan geef ik je wel apart les". Hetgeen ook ge schiedde. Keren we nu naar Oud-Schoten terug. Daar, in de oude dorpskern, kwam om trent de eeuwwisseling een grote kente ring, toen in het zuiden, tegen Haarlem aan, nieuwe huizen verrezen en er fei telijk een Haarlemse wijk verrees, het Schoterkwartier, dat op grondgebied van Schoten stond. Toen kwam er leven in de brouwerij, want de oorspronke lijke kern dreigde overvleugeld te wor den door de vele nieuwkomers in het zuiden. Tegenstellingen konden natuur lijk niet uitblijven en in 't katholieke kamp was het zelfs zo, dat er zowel in het Oud-Schoten als in het Schoterkwar tier een katholieke kiesvereniging be stond. En daarmede komen wij meteen op politiek terrein, waarop ook de heer GEBOREN: M. Bijster—Koetje, z; M. M. M. Kolder—Timmerman, z; L. N. VerschurenVan Asselt, z; C. Terol Krikke, z; A. W. van den Dool—Kroon, d; M. M. Kaatee—Bruneel, d; A. N. LandwierWeers, d; L. SpinderPost, d; M. G. Kaersenhout—De Fuijk, d; W. van der EijkenKokkelkoren, d; W. G. van TongerenRusman, d. OVERLEDEN: A. E. Broers—Kenzen, 82 j„ Acaciastraat; L. Schellinger, 88 j„ Rijnstraat; J. W. Derogee, 48 j., Zwa luwstraat. Wolff zich zovele jaren heeft bewogen. Toen men hem de eerste keer vroeg, of hij zich candidaat wilde laten stel len voor de gemeenteraad, luidde zijn commentaar, laat mij maar in de tuin zitten, daar is het veel rustiger. De omstandigheden leidden er echter toe, dat hij ook in de raad terecht kwam, later zelfs als wethouder, en juist in de jaren in 1911 deed hij zijn in trede in de Schotense raad d I de tegenstellingen tussen „dorpers en „stedelingen" zich steeds meer toe spitsten. Ook de strijd tussen de poli tieke partijen onderling en' de merk waardige figuren, die bij tijd en wijle in de raad zitting hadden, maakten het politieke leven in Schoten bijzon der spectaculair en de raadsvergade ringen van het „nietige" Schoten had den een vermaardheid door het gehe le land. „De verslagen van onze raads vergaderingen", aldus de heer Wolff, ..verschenen tot zelfs in de Limburgse bladen." Door de aanwas in het Schoterkwar tier, die niet normaal meer ge noemd kon worden, werd het oude dorp steeds meer teruggedrongen, de vroege re intimiteit verdween en meer en meer werd de dreiging gevoeld van een nade rende annexatie bij Haarlem. Die kon ook haast niet meer uitblijven, want financieel kon Schoten, dat inmiddels een inwonertal van tienduizend zielen had, het niet meer redden. Intussen bleek het ook noodzakelijk in het nieuwe kwartier een kerk te bou wen. Daar werd hard aan gewerkt en de bouw van de kerk, te wijden aan de H.H. Elisabeth en Barbara, liep betrek kelijk vlot van stapel. De kerk was ech ter nog niet geheel voltooid, toen de heer Wolff, die ook lid was van het zangkoor in Oud-Schoten, plotseling van de pastoor de mededeling kreeg, dat er Zondags gezongen moest worden in de nieuwe kerk, omdat deze in gebruik genomen zou worden. Dat gaf wel enige verbazing, maar later bleek, dat de pas toor van Oud-Schoten een week vroe ger wilde zijn dan de paters in het Kle verpark met him kerk. Anders_ was het niet uitgesloten, dat de parochianen bij voorbaat naar de paters zouden gaan. Was het immers niet zo, dat vele jonge lui van Schoten Zaterdags bij de paters gingen biechten, omdat hun pastoor zo streng was? Over de annexatie met Haarlem valt feitelijk niet zo heel veel te vertellen, meent de heer Wolff. Alles ging rustig, maar het was voor mij een heel over schakelen, toen ik in de Haarlemse ge meenteraad terecht kwam. De begroting van Schoten b.v. werd in één dag weg gewerkt, Haarlem deed er tien dagen over. „Het Schotense" raadslid kreeg niet temin alle gelegenheid om de belangen van zijn vroegere dorpsgenoten te behar tigen. waar dat mogelijk was, al ging het dorp steeds meer in de wijde hui zenzee verloren. Nog maar enkele jaren na de annexa tie kon hij in zijn geboortehuis aan het Schotervoètpad blijven wonen, totdat ook hij verdreven werd en zijn nieuw tehuis vond aan de Haarlemse Hout vaart. Daar is echter de sfeer van Oud- Schoten blijven leven. Dat mochten wij zelf ondervinden. Het kerkje van Oud-Schoten, waar rondt heen de bevolking in vroeger dagen leefde in landelijke rust. Advertentie Woensdag 28 Januari zal pater W. de Rooy S.M.A. weer naar de Missie aan de Goudkust van West-Afrika vertrekken dit vertrek zal plaats vinden vanuit Am sterdam aan boord van de „Nigerstroom" van de Hall. West Afrika-lijn. Vorig jaar 1 Februari arriveerde hij in Amsterdam om in Holland een ziekteverlof door te brengen; nu is hij zover hersteld dat hij na medische keuring weer mocht ver trekken. Bij aankomst in Afrika zal pater W. de Rooy verwelkomd worden door zijn broer pater J. G. de Rooy (die in de loop van dit jaar met vacantie hoopt te komen) om in diens statie nog enige dagen door te brengen. Hierna zal hij doorreizen naar het hem toegewezen Mis siegebied. Pater de Rooy is dankbaar gestemd jegens allen van wie hij in het afge lopen jaar steun mocht ontvangen. Gistermiddag heeft de Haarlemse re cherche te Heemstede drie personen aan gehouden, die er van verdacht worden uit een metaalgieterij te Heemstede vier blokken brons en koper te hebben ge stolen. Het zijn de 21-jarige metaalgie ter G. v. N., de 29-jarige magazijnbe diende A. C. v. V. en de 26-jarige J. L. B„ kopergieter, welke verdacht wordt yan heling. Alle drie zijn zij afkomstig uit Haarlem. Rembrandt: Afgekeurd. Cinema Palace: „Operatie Cicero" (Five Fingers). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo". Toegang: a. 1. Tijden: dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zonctag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verklungenes Wien". Toe gang: 18 j. Tijden: 2.30, 7, 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Othello". Toegang: 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 u.: „De Barbier van Sevilla", Tito Gobbi. Toe gang: a. 1. City: Vrijdag 23 tot en met Zondag 25 Januari: „De dochter van de sheriff" (A Ticket to Tomahawk). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet". Toegang 18 j. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 23 tot en met Maandag 26 Januari: „With a Song in my Heart". Toegang: 14 jr. Tijden: Zaterdag 2.3,0 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 24 Januari Stadsschouwburg: De Ned. Comedie: „School voor Vrouwen" (ber.), aanv. 8 u. Zondag 25 Januari Gem. Concertgebouw (grote zaal): Eerste Haarl. Accordeonschool, leerlingenuitvoering, 8 uur. Tuinzaal: Toneelver. D.V.O. toneel voorstelling 8 uur. Maandag 26 Januari Stadsschouwburg: Centrale Johez Vereni ging: „Maske in Blau" (dil.)8 uur. Gem. Concertgebouw: K.E.O. Bonte avond met o.a. Johnny Ombach met het Musette Orkest; Ciska Harms, 8 uur. FILMS: TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy, ingang Kam perlaan. Van 24 Januari af: Werken van Arie Schouten uit Velsen. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 u. 's Zondags van 14—17 uur (t.m. 15 Febr.). APOTHEKEN De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19,. tel. 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. telef. 38197, Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Sedert de bevrijding wordt in Haar lem jaarlijks het Interscholair Jeugd tournooi gehouden en wat hier door jonge mensen wordt vertoond, geeft reden tot vreugde. Aan dit tournooi kunnert alle jongens en meisjes deel nemen, die voortgezet onderwijs vol gen in Haarlem, Heemstede of Bloe- mendaal. Het betreft hier een groep jonge mensen van maar liefst 13000. In December ontvingen al deze leerlingen een circulaire, waarin ze uitgenodigd werden deel te nemen aan het jeugd tournooi. Ze konden zich aanmelden voor mu ziek, ideclamatietoneelspel, dans, handwerken, handenarbeid, tekenen en fotografie. Degenen, die zich aanmeld den voor declamatie, toneel en dans, werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld voor een commissie van des kundigen te tonen wat ze konden. Het resultaat is nu geweest, dat 13 leerlingen met een declamatie voor het voetlicht zullen verschijnen. Behalve het klassieke genre is ook het lichtere goed vertegenwoordigd en naar men ons mededeelde ligt de grens om het midden. De bezoekers van de uitvoe ringen zullen van de verschillende deelnemers aan het dansen o.m. een Balinese dans zien, terwijl één der groepen een uitvoering geeft van een pantomimisch dansspel. De jongelui, die een warm hart hebben kloppen voor het toneel, komen met twee toneel stukken op de planken. O.a. zal ge speeld worden het derde bedrijf uit het toneelstuk „De mooiste ogen van de wereld". De uitverkorenen zullen op Donder dag 29 Januari en Woensdag 4 Februari Van deze plaats een diepgaande uitweiding te maken over de wezensei genschappen van het pianospel van Clara Haskil moge overbodig heten. Wij hebben deze pianiste meermalen in piano-concerten met orkest, zowel als in piano-recitals mogen beluisteren. Ook gisteravond hebben wij in het door haar gegeven piano-recital kunnen con stateren met een grote kunstenares ge confronteerd te zijn. Haar kunstzinnig spel is geheel ontdaan van alle opsmuk van buiten af, en komt rechtstreeks van binnen uit. Weliswaar is hier en daar haar opvatting van sterk persoon lijke aard, wat echter niet wegneemt dat alles verantwoord blijft. Het feit dat haar gehele optreden niet mede werkt om de toehoorder a priori te overrompelen, het tegendeel is eerder Een van de boerderijen van Oud-Schoten naar een tekening van H. J. Wesseling in 1923. SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Heden is de in Aerdenhout en Bloe- mendaal zo bekende en algemeen ge achte arts de heer Th. D. J. Ltitge 75 jaar geworden en hij behoort alleen reeds om dit feit tot de zeer sterken te worden gerekend. Het merkwaardige echter is wel gelegen in de omstandig heid dat deze1, jarige arts wel tot een van de oudste practiserende artsen in Nederland mag worden gerekend. Geboren in Nederhorst den Berg als zoon van de bekfrde predikant ds. Lütge die o.a. 45 jaar als predikant in Amsterdam heeft gewerkt, bezocht hij de gemeentelijke universiteit in Am sterdam en na het slagen vestigde hij zich in 1917 als arts te Zierikzee. In 1923 vertrok hij naar Wolvega en kwam in 1927 naar Overveen, waar hij tot 1947 zijn practijk als arts uitoefende. In dat jaar vestigde hij zich te Aerden hout en verwierf ook hier een alge mene bekendheid als arts, niet het minst om de serieuze wijze waarop hij zijn taak opvat en die hem itempelt tot het type van de geneesheer-huis vriend. De jarige beschik', nog over een bui tengewone vitaliteit, hetwelk o.a. blijkt uit hot feit. c.ai hij sterk geïnteresseerd is bij de Haarlemse sportkeuring, welke hij voor sportbeoei maars volstrek', noodzakelijk acht. Het zal de jarige vandaag stellig niet aan vele blijken van op echte belang stelling en hartelijke vriendschap ont broken hebben en niermnd twijfelt ti aan of hij zal daarin voldoende aanlei ding vinden om in de komende jaren uie hem iar velen Hopen in ruime mate geschonken zullen worden, door te gaan met zijn mooie arbeid. Woensdagavond 28 Januari om 8 uur zal de Haarlemse Politie-kapel, onder leiding van Marinus Adam, een con cert geven in de grote zaal van het Gem. Concertgebouw. Na de pauze zal het cabaret-gezelschap van Herman Tholen een vrolijk programma ver zorgen. Advertentie wintig jaar geleden is nog niet zo'n heel lange tijd, voor al als men in 1939 ophoudt met tellen en in 1945 doorgaat. Van historie is nog geen sprake en toch is het bijna ongelooflijk wat er te voor schijn kwam uit mijn plakboek anno 1932. Vele schokkende ge beurtenissen vonden er in Haarlem plaats, welke de jeugd van van daag ongetwijfeld evenzeer zullen interesseren als de stadgenoten die de feiten mee beleefden. Ik maakte een reportage van de laatste rit met de stoomtram, die van Haar lem naar Leiden reed. Eerst geno ten we van een begrafenismaal en daarna stapten we in het gammele tramrijtuig, getrokken door „Bel- lo", genummerd A. 13. Niemand in -ii E*n product van N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabriek te Zaandijk. (Onder contróle van de Nederlandse Vegetariërsbond) de bollenstreek ging die nacht naar bed en het leek wel carnaval. De begrafenisondernemers droegen ge kleurde hoeden, trommelslagers speelden treurliederen, terwijl de serpentines om hun oren suisden, flambouwen zetten de dorpen in een mystiek licht en tot slot werd het testament van de goeie ouwe „koffiemolen" voorgelezen. Het was echter dubbgl feest, want de eerste hypermoderne elec- trische, versierd met vlaggen en dennegroen, maakte een feestrit, waarbij zeven fanfarecorpsen te pas kwamen. Haarlem deed echter niets,K hetgeen de toenmalige bur gemeester van Hillegom bij de ont vangst van het feestcomité en de directie van de N.Z.H. deed opmer ken: „Ons raadhuis is weliswaar klein, in Haarlem is het groot, maar hier mag U binnenkomen". Het tegenwoordige gemeentebe stuur van de bloemenstad denkt over deze zaken nu wel anders, ge tuige de in voorbereiding zijnde Lichtweken. Een ander schokkend stukje. Op het bevolkingsbureau was vastge steld, dat er in Haarlem zes dui zend vrouwen over waren en dat op elke acht mannen in de stad er één met 'n buitenlandse trouwde. Waren de Duitse dienstboden in die crisisjaren zo „liebenswürdig vnd susz", dat onze eigen internatio naal geroemde bloemen aan de kant moesten blijven staan? De aantrekkingskracht van Haarlem voor de Amsterdammers was zó groot, dat er 500 meer kwamen dan er van hier naar de hoofdstad ver trokken en de Haarlemmers gingen met een nadelig saldo van ruim 200 naar Bloemendaal, waar toen nog heel wat bouwterreinen aan de veldmuizen werden overgelaten en dat nu practisch volgebouwd is. ~f Y et is nog maar twintig jaar geleden, dat een eerbied- waardig gemeente-ambte naar iedere morgen de toren van de oude St. Baaf moest beklimmen om met de hand het torenuurwerk op te winden. Ruim een uur per dag spande hij zijn spieren om een gewicht van een paar duizend kilo gram met behulp van enkele in strumenten omhoog te trekken, opdat de klok gedurende 24 uur correct zou slaan en het carillon elk kwartier, half of heel uur een volksliedje over de stad zou beie ren. De raad verleende eindelijk een crediet van f 2500 om electri- sche instrumenten voor de aandrij ving te kopen. En het grote voor deel daarvan was ook, dat het volkslied nu niet meer in de nacht behoefde te klinken. Men fluister de, dat het hand-mechaniek uit de 13e eeuw stamde en niemand had in de gaten gehad, dat de gewicht heffen, die tevens andere stads klokken bediende, 'n dikke drie duizend gulden per jaar incasseer de. Groot rumoer was er om de bouw van het Sportfondsenbad op de plaats waar eens geneeskrach tig bronwater door millioenen moest worden verslonden. De na tuurbeschermers kwamen in het geweer en het toen hypermoderne gebouw met de hoge schoorsteen kon velen in het geheel niet be koren. Met de kunst ging het twintig jaar geleden best. Josefine Baker trad op in de Janswegschouwburg en verwekte een interpellatie in de raad. Voor een goed toneelstuk kwamen twintig mensen in de Stadsschouwburg en voor een voor stelling in het openluchttheater te Zandvoort, waar „Jan Klaaz" werd opgevoerd, was ik de enige geïn teresseerde. We leefden dan ook in een felle crisistijd. De kindertoe slag van het gemeentepersoneel werd tot 2'A pCt. verlaagd, de va- cantietoeslag werd afgeschaft; het aantal faillissementen in de bollen streek wa& schrikbarend. Meer dan dertig duizend met bollen gevulde manden gingen naar de mestvaalt. T\ ij het station ventte dagelijks r\ een ex-gravin met het avond blad en overal hurkten de pin damannetjes tegen de winkelpan den. Een zestigtal stond er op een ge- /,IW0NDBLAV PINDMJ» geven moment geregistreerd. In die dagen profiteerden ook alle Haarlemmers van de dub beltjes-taxi's. Dozijnen kleine wa gentjes kris-krasten door de stad en pikten maarvrachtjes op naar hartelust. Het gemeentebestuur meende deze particuliere onderne mingsgeest niet te mogen belem meren en de tram-directie liep n rood-gloeiend aan. Het was crisis, maar in „De Hout" werd het gokspel „Spiralo" gespeeld met 16 man personeel en in Zandvoort was het Casino .avond aan avond vol met liefhebbers van het Straperlo-spel, dat ook van 'n dubbeltje een tientje kon maken. Het was crisis. De overheid be zuinigde maar raak en schafte al les af wat eerst zo veelbelovend was opgebouwd. Dat is twintig jaar ge leden. Laten we hopen, dat de ge schiedenis zich niet behoeft te her halen. SPAARNEBABBELAAR het geval, maakt dat haar toch boeiend pianospel nog meer waarde verkrijgt. De Toccata in e kleine terts van J. S. Bach was van het begin af klaar en helder, waarbij de virtuoos gespeelde slotfuga in het bijzonder genoemd dient te worden. Ofschoon wij in principe geen voorstanders zijn van bewerkin gen. ook al geschieden deze zo voor treffelijk als Dinu Lipatti de Pastorale van Bach bewerkte voor piano, toch moest men zich ten dele gewonnen ge ven bij de vertolking hiervan door Clara Haskil. Vooral het derde deel een Andante Cantabilé, deed het prachtig. De Sonate in E dur opus 109 van Beet hoven, één van de drie laatsten, werd zonder meer magistraal gespeeld1. In dit stuk viel hier en daar de sterk persoon lijke visie van Clara Haskil op. Na de pauze verkregen we een soort non-stop programma dat wel enigszins bevreemd aandeed. Bijna zonder pauze werd een Etude van Debussy vastge koppeld aan werkjes van Robert Schu mann. Intussen bleek het romantische element in Brahms en Schumann haar volkomen te liggen. Een geheugenstoor nis bij dé kéuze vön de twee Etudes van Debussy maakte dat we 'een brokje van de als no. 2 aangekondigde te ho ren gekregen, die bij de eerste maten echter weer overging in d' als eerstge noemde „pour les sonnorités opposées". De tweede kwam toen niet rneer. Clara Haskil sloot met het prachtig gespeelde „Jeux d'Eau" van Maurice Ravel, waar uit duidelijk haar universele uitvoe ringscapaciteit bleek. De raad der gemeente Haarem komt Woensdag 28 Januari om 2 uur in de Statenzaal bijeen. Voorgesteld wordt de jaarlijkse voorjaarsbeurs in het Krelagehuis, die van 27 Februari tot en met 6 Maart wordt gehouden, onthef- fing te verlenen van de winkelslintings- bepalingen. Dat kan geschieden dage- lijke tot 23 uur, maar niet op Zondag. Een crediet van f 1500 wordt ge vraagd voor de Koorschool, die een ze vende leerjaar krijgt en meer leerlin gen, waarvoor meubelen -enz. moeten worden aangeschaft. B. en W. willen om prae-advies ne men een adres van de Christelijke Mid- denstandveeniging om tijdens de Flora op Zondagen geen ontheffing te ver lenen van de winkelsluitingsbepalingen. Een crediet van f 4000 is nodig voor de bouw en de inrichting van een trans formatorstation in de tuin van perceel Raamsingel 2. Met de Bank voor Nederlandse Ge meenten kan voor 1953 een crediet in rekening-courant verkregen worden van f 100.000. De Bollenstreek heeft 2 Februari een gouden jubilaris. Op die dag zal de heer B. Versteeg 50 jaar in dienst zijn bij de firma M. van Waveren en Zn. te Hillegom. Deze vakman op het gebied der hyacinten-cultuur kwam als 14-ja- rige knaap in het vak, dat hij dus zo lang is trouw gebleven. Het zal op 2 Februari de heer Ver steeg zeker niet aan belangstelling ont breken, want zowel onder zijn colle ga's als bij zijn firmanten is hij een graag geziene figuur. Van heden af ligt gedurende 4 weken ter gemeentesecretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage, in een uit voerige kaart uitgewerkt, het ontwerp van een plan van uitbreiding aanwijzen de de bestemming van de daarin begre pen grond in onderdelen, met de daarbij behorende bebouwingsvóorschriften, voor de omgeving van de ruïne van Brede rode te Santpoort. Artsen: D. R. Mansholt. Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 8320 (K 2560). Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 8249 (K 2560). in de Schouwburg mogen optreden; de programma's voor deze uitvoeringen zijn niet geheel gelijk.. Zo zullen er namelijk twee declamaties het veld moeten ruimen voor de manipulaties van een jonge goochelaar. Inmiddels hebben de musici zich aangemeld en zij worden thans onder handen genomen. Op het ogenblik zijn het er 80, onder wie 40 pianisten, 4 or ganisten, 1 cellist, 2 fluitisten en 2 accordeonnisten. Behalve de violisten en solozangers en -zangeressen zijn er ook jonge musici, die zich in een orkest of koor hebben verenigd. De resultaten van dit soort „collectivisme" zijn ge weest, dat een tiental koren, twee or kesten en vier trio's zich bij de organi serende commissie hebben aangemeld. Ook hier zijn de prestaties, voorzover men deze gehoord heeft, aanmerkelijk hoger dan de vorige jaren. Hoe de jury in deze sector geoordeeld heeft, zal men kunnen beluisteren op Dinsdag 27 Januari en Woensdag 4 Maart. Wat het tekenen en handwerken be treft, daarover zijn nog geen concrete mededelingen te doen. Wel is de com missie benieuwd naar de resultaten op deze gebieden. Zij hoopt bijvoorbeeld een indruk te krijgen van wat er al zo op de verschillende deelnemende scho len wordt getekend. Oorspronkelijk had het tournooi enigszins het karakter van een wed strijd, waar prijzen te verdienen wa ren. Later is dit wedstrijdelement er grotendeels uitgelicht, immers alle deelnemers kregen een herinnerings medaille of een eervolle vermelding. Maar dit jaar zal ook dit laatste restje van dat karakter worden weggenomen. Er worden geen medailles of andere beloningen uitgereikt. Toen het comité voor de keus stond: toegangsprijzen sterk verhogen óf geen medaille, heeft het geen ogenblik geaarzeld. Het tournooi heeft de prikkel van een wedstrijd niet nodig, om de be langstelling bij de jeugd te wekken. Hoe groot die belangstelling is, moge blijken uit enkele getallen: de Schouw burg hééft ongeveer 800 zitplaatsen; voor de beide uitvoeringen op Donder dag 29 Januari en Woensdag 4 Fe bruari werden bijna 2000 kaarten aan gevraagd. Er moeisn dus verscheidene jongelui teleurgesteld worden. Geluk kig heeft de Concertzaal ruim 1300 zit plaatsen, maar toch heeft de ervaring geleerd, dat de zaal twee avonden vol ledig uitverkocht is. Ook de tentoon stelling mag zich steeds verheugen in een geweldig groot bezoek. De laatste jaren bedroeg het aantal bezoekers tus sen de 2400 en 3000. De kosten van het tournooi worden geheel bestreden uit de inkomsten. Er wordt geen subsidie genoten. Wel geniet natuurlijk het co mité alle steun van het gemeentebe stuur en speciaal van de afd. Onder wijs. Het toegestane bouwvolume voor de ge meenten in het Westen des lands is, zoals bekend, zeer gering. Voor de jaren 1951 tot en met 1953 werd aan de gemeente Heemstede slechts voor 199 woningen bouw volume toegewezen. Hiermede werden gebouwd 17 woningen aan de Gelderlandlaan en 25 woningen aan de Brabantlaan. In aanbouw zijn 48 mid denstandswoningen. Van het resterende worden gebouwd de 36 woningen nabij „Het Oude Slot" en de 19 woningen aan de Slot- laan, alsmede een aantal particuliere wo ningen. Tevens is in voorbereiding de bouw van 48 woningen nabij de Sportparklaan. Bij deze plannen zal gedeeltelijk hoogbouw worden toegepast. Indien dit plan alsmede een particulier plan voor hoogbouw verwezenlijkt kan worden, zal het aan de gemeente toege stane bouwvolume practisch uitgeput zijh. De woningwetbouw geschiedde in Heem stede vóór de oorlog over het algemeen door woningbouwverenigingen, die daarvoor van de gemeente voorschotten en bijdragen ontvingen. De na-oorlogse bouw geschiedde steeds voor rekening van de gemeente. Het gemeentebestuur gat de woningen na het gereedkomen in beheer aan woningbouw verenigingen, zodat uiteindelijk de particu lieren in dit belangrijke stuk sociaal werk wederom werden ingeschakeld. He» woningbezit der gemeente werd daar door belangrijk uitgebreid. Thans staan de aan de gemeente in eigendom toebehorende woningen te boek voor ruim 3.2 millioen gulden, terwijl de voorschotten en verleende hypothecaire geldleningen, welke aan wo ningbouwverenigingen zijn verstrekt, totaal bijna 2 millioen gulden bedragen. Wegens nadelige exploitatie-saldi van wo ningwet- en middenstandswoningen zal de gemeente in 1953 78.000.hebben te be talen, waarvan zij 60.000.— van het Rijk zal terugontvangen, zodat uiteindelijk slechts 18.000.voor rekening van de gemeente blijft. Op de begroting voor 1953 zijn o.m. de navolgende subsidies uitgetrokken: R.K. Re- claseringsvereniging f 50.Prot. Chr. Re- classeringsvereniging 50.—; Prot. Chr. Re- Eerste Hulpbrigade 250.—; Kath. Nation. Bond voor E.H.B.O. f 100.—; Commissie Koninginnedag f 5000.Muziekvereniging „St. Michaël" 300.Fanfarecorps „Ex celsior" 300.—; H.O.V. 3690.— (1952: 500.Heemsteedse Stichting voor Fi nanciële Hulp aan Studerenden f 4000. Heemst. Chr. Oratoriumvereniging 500.—, Katholiek Gemengd Koor 300.(1952: f 200.Jeugdgroep sport H.B.C. 200.—; Vereniging „Oud-Heemstede-Bennebroek' f 500.—; R.K. Vereniging ter bescherming van Meisjes 150.—; Christelijke Vereniging Zedenopbouw 50.—. De raad zal in de begrotingsvergadering over de volgende nieuwe aanvragen heb ben te beslissen: Katholiek Paedagogiscb Beroepskeuzebureau. Voorgesteld wordt 7.50 per te behandelen geval toe te ken nen. - Centraal Comité van Samenwerking inzake Voorlichting bij Beroepskeuze. B. en W. stellen voor dit comité 10.Per geval toe te kennen. - De Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, die een sociëteit voor bejaarden in het clubhuis aan de Heem steedse Dreef nabij de Haven exploiteert, verzoekt hiervoor een bijdrage van 300.— Geeft U spoedig op, voor dat de cursussen volgeboekt zijn. Spreekuren Directrice: Maandag- en Donderdagmiddag 24 uur, Donderdagavond 7.308.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2