DUINEN bij Kamperduin zwakke stee in Noordhollands kust VAL DA Verfrommeld ijzer, waar eens de pun1 was van de „Oranje' Si l Christelijk leven O Telkenjare voert de zee grote stukken duin mee De zee knaagt ook aan Ameland Luxe jachten voor Amerikanen rDe eenzame Rudolf Alexander Schroder 75 jaar Toedracht aanvaring nog niet bekend „Oranje" eerst 29 Mei hersteld? FeadshipNederl. export-combinatie f m 2 ZATERDAG 24 JANUARI 1953 PAGINA 3 De oplossing: aanleg van meer hoofden Neem een doos echte P> AS T I l_ 1_ E S VERKOUDHEID Huldiging met Nederl. deelname Eerlang tunnel onder de Westersclielde? Weg van Rotterdam naar Kanaaltunnel Passagiers verheugd over routewijziging „Oldenb ar nevelt" maakt twee reizen naar Indonesië HHHB door ANTONIA WHITE Frans Duwaerprijs 1952 voor Dick Elffers Radio-première van Haydn's opera Boekenmarkten in Maart imaeMHi i ?L.. v De zwakke schakel in Noordhol lands kust, de verbinding tussen duinenrij en de Hondsbossciie Zeewering bij Kamperduin. Zeer duidelijk ziet men de grote kan, die de zee heeft geslagen direct ten Zuiden van de dijk. Telkenjare kalft de Zuidwester storm grote stukken duin af. De afstand tussen beschermend duin en polderland lijkt angstwekkend klein. In een van onze vorige artikelen heb ben wij beloofd nog eens nader terug te komen op de waarde van een sacramenteel leven. Om maar aan stonds de hoofdzaak van dit onderwerp onder woorden te brengen: een sacra menteel leven is het wezen van een e c h t christelijk leven. Willen wij dit goed begrijpen, dan dienen wij ons even een paar grond waarheden van ons H. Geloof te herin neren. Door de zondeval in het aards paradijs was het contact van de mens met God verbroken. Maar dit niet De verhouding tussen het men- wnrd geslacht en God was er een ge- na - tT Van vijandschap, zodat de weg j "i de eeuwige eindbestemming van Jfns radicaal was afgesneden, omdat net mensdom door de zonde geheel was teruggevallen op zijn louter natuurlijke bestaan. De vriendschap met God, 'die oorspronkelijk bedoeld was als de voor- Waarde voor de Uiteindelijke bekroning Van zijn leven in een eeuwig gelukkig samenzijn met God in de hemel, was verbroken met het gevolg, dat er ook Seen sprake meer kon zijn van een ver eniging met God na 's mensen dood. Aan deze toestand is door God zelf een einde gemaakt en wel door het ver assende lijden en sterven van Zijn ^oon. De Verlossing heeft dus de oor spronkelijke mogelijkheid van een ge- Wkkige eeuwigheid in vriendschap met God weer hersteld. Vanaf dat ogenblik «an dus elke mens, die in God en in Jezus Christus gelooft eenvoudig ge zegd weer zalig worden. De gewone, normale manier om dat te bereiken is net lidmaatschap van Christus' Kerk en net gebruikmaken van alle middelen er zaligheid, die Christus aan die Kerk Seschonken heeft. De Verlossing wordt wel eens een tweede schepping genoemd. En terecht, jfen bedoelt dan de schepping van Gods heilsbestel, dat geheel en al op ne genade berust. Men kan zonder fleer zeggen, dat sinds de Verlossing nil es genade is. Of: zonder de genade nap niemand noch zijn eeuwige zalig heid bereiken, noch ook maar het ge- Gngste goed doen. Zo sterk is dit, zo ver gaat dit, dat Sint Paulus heeft ge legd: niet eens de naam Jesus kunnen ™?j op een bovennatuurlij k-ver- dienstelijke wijze uitspreken zonder de hip van Gods genade. Wij moeten dit goed begrijpen. Er is gezegd: op een bovennatuurlij k-verdienstelijke /Gjze. Dat wil zeggen op een. wijze, die waarde heeft voor het eeuwig leven, J'oor God. De genade, het hele genade leven ligt op een heel ander plan dan 0tls natuurlijke leven, zo hoog boven £hs bereik, dat wij het alleen maar Unnen bezitten als het ons geschonken ffordt. Geheel „gratis", zonder verdien en onzerzijds. Wij hebben er niet het Vunste recht op. Als God het ons ehenkt is dat alleen een bewijs van en volkomen onverdiende uitverkiezing, en bewijs van Gods grote liefde voor ons. pe genadebron nu van deze tweede jOnepping is Christus en Zijn lijden. jWn kan ook zeggen: Christus' kruis, *4Jn offer op Calvarië. Vandaar stromen ?:|e genaden over heel de wereld. En Jt offer heeft Christus voor altijd on- ?ef ons mensen willen bestendigen in et offer van de H. Mis, dat op onbloe- lge wijze het kruisoffer elke dag voor ns vernieuwt, omdat wij elke dag de genaden daarvan zo bitter nodig heb- ®n. Zo is het dan ook juist uitgedrukt, v anneer men de H. Mis de bron noemt ]^n slle genaden van het nieuwe ver- Vnu Van tweede schepping. In de ti u Zin van woord is het eucharis- j) h offer het genadecentrum van het "bestel, waarin wij nu leven. mdat wij mensen zijn, die hun kennis door middel van hun zin tuigen verwerven, heeft Christus V/aa genadebedeling ook een zintuiglijk ï0 arneembare vorm gegeven, n.l. in de ov sacramenten. Deze sacramenten het iU in de meest letterlijke zin oip-fh le leven, zodat wij voor elke buln kunnen rekenen op de het nJan p°ds genade. Drie ervan *erscha°P ile^ vormsel en het pries- den r,nP kunnen maar éénmaal wor- Leliii,dtyangen, omc]at zij een onvergan- t"aavrt^? steken in onze ziel drukken szcram,?1"*. °P de wijze, waarop elk toeaew?ü bedoelt, aan God worden P°opsel liitt s- en voor goed! Het Lichaam °ns m bii Christus' mystie- 811 scbenkt ons met de hei- C-ods ta, Senade, de vriendschap delijilp Afn j ln beginsel de drie god hen. jj gden en alle zedelijke deug- vormsel wijdt ons tot strijders (Van onze speciale verslaggever) In de lichte bries, die in de afgelopen zachte winterdagen reeds lentelijk aandeed, staat ge op de uiterste Zuidelijke punt van de Hondsbossche Zeewering, met ach ter u naar het Noorden als een kaarsrechte Iineaal het vier en een halve kilometer lange dijkmassief, dat het lage Noordhollandse polderland tegen overstroming beschermt. In de heldere middag kunt ge meer het land in de dijkconstructie in de vorm van een langgerekte K (de bekende Waker, Slaper en Dromer, een der attracties van uw eerste schooljaren) tot aan de verre einder volgen. Vóór u ligt liet paviljoen Kamperduin, thans doods en verlaten. Ge staat hier op een van de punten van Hollands kust, die steeds weer bedreigd worden als een felle storm de ziedende zeeën op de kust beukt. Reeds is hier, op de schakel tussen de kunst matig aangelegde zeewering en de duinenrij, een zeer zwakke plek ontstaan. Tel kenjare vreet de zee hier aan het duin en steeds weer worden bjj slecht weer en kele meters van de hier lage duinenrij meegevoerd. De laatste Novemberstorm kostte vier meter duinen. Het bestuurslid van het Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorder kwartier de heer P. Blaauboer heeft kort geleden in de vergadering van Provinciale Staten de aandacht op deze zwakke schakel gevestigd en dringend om voorziening gevraagd. Naar aanlei ding hiervan hebben wij een onderzoek ingesteld en hier volgen onze bevin dingen. Het is niet zo, dat men bevreesd behoeft te-zijn dat bij een felle Zuidwester de duinenrij het zal be geven, en dat het zeewater het land achter de dijk tussen Kam perduin en Petten, geheel Noord- Advertentte TEGEN voor Christus' zaak en het priesterschap stelt Christus onder ons tegenwoordig, terwijl het tevens de „instrumenten" voor de genade-uitdeling in het leven roept m.a.w. de priesters, die de sacra menten aan de gelovigen uitdelen. Het sacrament van het huwelijk is het grote wonder, dat de voortplanting van het menselijk geslacht heiligt, evenals de beide partners, die daardoor op een bovennatuurlij k-verdienstelijke wijze deelgenoten worden van het goddelijk scheppingswerk. Het H. Oliesel sterkt ons aan het einde van onze aardse loop baan of schenkt eventueel in ernstige ziekte de gezondheid terug, terwijl de biecht het normale middel is om ver giffenis te verkrijgen van al onze over tredingen en zonden. Het H. Sacrament des Altaars tenslotte, de bron van alle andere genaden, is tevens voor ons de onuitputtelijke krachtcentrale, die wij voortdurend nodig hebben om ons gees telijk leven, ons contact met God op peil te houden. Er zou heel wat meer te zeggen zijn over elk van deze hemelse genadebron- ren, maar de beschikbare ruimte laat dit niet toe. Wij willen er hier alleen maar de nadruk op leggen, dat het bij enig nadenken duidelijk is, hoe goed Christus ons hele leven door deze sa cramenten heeft beschermd. Voor alle omstandigheden hebben wij de hulp van een of meer sacramenten ter be schikking. De genade, die elk van hen schenkt, is onuitputtelijk. Ja zelfs, hoe meer wij er gebruik van maken des te meer schenken zij ons. Omdat wij nu in de volle zin van het woord zonder de genade tot niets goeds in bovennatuur lijke zin in staat zijn, ligt het voor de hand. dat wij zoveel en zo goed moge lijk de sacramenten ook moeten benut' ten. Wie dat niet doet, leidt niet het christelijk leven, dat God van hem ver wacht. Men zal zeggen: eigenlijk komen al leen in de praktijk de biecht en de H Communie in aanmerking. Wat betreft het herhaaldelijk ontvangen ervan: jai Maar de overige sacramenten, b.v. die wij maar éénmaal kunnen ontvangen, dienen echter bewust beleefd te wor den. Omdat hun genadewerking, zoals gezegd, onuitputtelijk is, komt dit in zekere zin toch weer neer op hetzelfde als het werkelijk ontvangen van biecht of H. Communie. In elk geval staat ons hele leven onder de bescherming der sacramenten, d.w.z. als wij dat zeil willen. Wij moeten er gebruik van w il 1 e n maken. Onwetendheid is hier een ernstig beletsel. Wanneer velen veel te zelden biechten en communice ren, is dat niet altijd een teken van kwade wil. Men mag hier zeker zeggen: onbekend maakt onbemind Daarom is het van zoveel belang, dat' de geloofs kennis onder ons vergroot wordt. Wij hebben zulk een onnoemelijke rijkdom in ons midden en wij lopen er dagelijks aan voorbij zonder er van te profiteren. Het bovenstaande is maar zeer opper vlakkig. Het wilde alleen maai- aandui den in welke richting wij het zoeken moeten. Bij een volgende gelegenheid kunnen wij misschien wat nader ingaan op afzonderlijke sacramenten. h. Holland, behalve de duinenrij en geestgronden dus, zal overstromen. Maar de toestand is wel dusdanig, dat zo er niet spoedig ingegrepen wordt de duinenrij steeds meer zal afkalven en dat er een grote kans bestaat, dat de stroom zich dichter langs de kust zal begeven, waar door aan de dertig hoofden van de Hondsbossche Zeewering grote schade zal worden aangebracht. Worden er geen maatregelen geno men dan zal het onderhoud van deze pieren, dat thans al jaarlijks tonnen kost. het veelvoud hiervan gaan bedragen. 'Het voornaamste euvel dat zich bij deze kwestie voordoet is de te grote afstand tussen de hoofden direct ten Zuiden van. de zeewering. Zij liggen er vier- a vijfhonderd meter uit elkaar, waardoor de zee betrekkelijk vrij spel heeft. De grote brokken duin, die tel kenjare verloren gaan, vormen een hoog strand, dat steeds nat blijft, waar door aanstuiving met op de zeer lange duur duinvorming onmogelijk wordt. Er is nu alleen maar afslag. Zouden er tussen de twee het dichtst bij de dijk gelegen hoofden vier of eventueel twee pieren aangelegd worden, dan zou de stroom zich enigszins verplaat sen, zouden niet ieder jaar meters duin verloren gaan en zou de natuurlijke toestand, waarbij de duinen zouden aanstuiven, hersteld worden. Bovendien zou de zeewering niet di rect in de gevarenzone komen te liggen. De stroom zou niet direct langs de hoofden tussen Kamperduin en Petten gaan, met als gevolg minder onder houd. Op den duur moet de hier geschetste voorziening toch tot stand komen. Zo op het oog is de omvang van de lage duinenrij angstwekkend klein, het lage land ligt voor de leek als het ware bijna direct in de greep van het water. Ken ners van zee en duin zien de toestand niet zó somber in, maar betogen toch, dat er niet te lang met de aanleg van enkele hoofden gewacht mag worden. Van de zijde van de Provincie merkt men op dat er geen dringend gevaar aanwezig is, maar dat is ook in Hoog heemraad- en Waterscliapskrineen he kend. Als dit het geval zou zjjn, dan was er sprake van een grote tekortko ming, zo merkt men van die zijde op. En men wijst op de duinenrij tussen Den Helder en Petten, die vooral bij Callantsoog zeer smal is. Toen de Hondsbossche Zeewering was aange legd, verplaatste de stroom zich, waar door de duinen langs de Noordpunt van Noord-Holland het zeer zwaar te ver- Ter gelegenheid van de vijf en zeven tigste verjaardag van de Duitse dichter Rudolf Alexander Schroder, ere-burger van Bremen, wordt deze kunstenaar op Maandag 26 Januari a.s. een feestelijke hulde bereid. In de hal van het oude Raadhuis wordt des morgens om half twaalf een bijeenkomst gehouden, waar in hij wordt tcegesproken en met ge schenken vereerd. Bondspresident prof. dr. Theodor Heuss zal die vergadering bijwonen. Des avonds te half negen vindt in het theater een opvoering plaats van „De Storm" van Shakespeare in een vertaling van de jubilaris. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt de vijfdelige uitgave van Schrö- der's verzamelde werken, die verschijnt bij Suhrkamp Verlag te Berlijn en te Frankfurt am Main, afgesloten. Zowel de oorspronkelijke gedichten, vooral „Die Geistliche Gedichte", als de verta lingen der klassieken (Homeros. Vergi- lius en Horatius) maken diepe indruk. Schroder, te weinig genoemd naast George, Rilke en Von Hofmannsthal, is een der grote geesten van het Avond land, een man die in zijn prachtige taal de traditie heeft weten te verbinden aan oorspronkelijkheid. Tijdens de tweede wereldoorlog is hij in Duitsland geble ven, maar hij stond ver van het Nazi regiem en leefde teruggetrokken. Door enkele toespraken baarde hij opzien. Van Nederlandsche zijde neemt men aan deze huldiging deel. Schroder is met verscheidene Nederlandse letter kundigen in contact geweest; hij had hier en in Vlaanderen steeds vele vrien den, heeft ook tal van Nederlandse ge dichten voortreffelijk in het Duits ver taald. Daarom wordt hem een op kost baar papier met de hand geschreven a1- bum aangeboden met bijdragen van Nederlandse dichters zoals Geerten Gossaert, Herman Teirlinck, J. W. F. Werumeus Bruning, Anton van Duinker ken, Jan Engelman. De directeur van de provinciale pla nologische dienst voor Zeeland, ir. M. de Vink, heeft t.a.v. de belangen van deze provincie een blik in de toekomst geworpen. Het lijdt volgens hem geen twijfel, dat als de laatste Zuiderzeepolder ge reed is men onmiddellijk alle aandacht zal concentreren op de afsluiting of de mpoldering van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse zeearmen en deze met kracht ter hand zal nemen. De Westerschelde blijft daarbij natuurlijk buiten beschou wing in verband met het scheepvaart verkeer op Antwerpen. Maar men zou wel het Oostelijk deel van de Wester schelde kunnen inpolderen en een vaste oeververbinding kunnen maken, hetzij een brug, hetzij een tunnel. Deze laat ste zou vermoedelijk de voorkeur ver dienen, omdat het scheepvaartverkeer dan niet gehinderd wordt. En wat meer zegt, een tunnel is naar het oordeel der technici zeker uitvoerbaar. In groter verband projecteert België reeds een weg langs de kust naar Calais, aanslui tend op de toekomstige tunnel onder het Kanaal naar Engeland. Men denke zich in Nederland een weg van Rotter dam via de Zeeuwse eilanden en de Belgische kust naar diezelfde tunnel. „Dat is een toekomstproject om van te duizelen, maar de verwezenlijking ligt zeer vermoedelijk veel dichter bij dan wij ons thans kunnen dromen", aldus ir. De Vink. (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, 11 Januari. Iedereen, die de „Oranje" ziet, zoals hjj thans in Tandjong Priok ligt, schrikt. De punt van het schip is er niet meer. Daar ziet men alleen nog maar verfrommeld ijzer en daartussen gapend een enorm gat. Wel was het een geluk, dat dit gat zo hoog zat, want anders zou de „Oranje" zijn reis naar Indonesië stellig niet hebben kunnen vervolgen. Zelfs nu heeft men niet kunnen voorkomen, dat het schip tijdens de reis water maakte, doch dit bleef beperkt tot hoeveelheden, die geen gevaar opleverden. Ook verloor de „Oranje" een anker, reden waarom het schip Colombo. Singapore en Belawan niet aandeed. Men wil of kan zich overigens nog steeds niet uitlaten over de toedracht van de aanvaring tussen de „Oranje' en de „Willem Ruys". Kapitein Hemmes van de „Oranje" lag bij de aankomst van dit schip in Tandjong Priok ziek te bed. In opdracht van de dokter mocht hij de pers niet ontvangen. Tegelijker tijd echter had hij aan alle personeel aan boord de order uitgegeven, dat niets losgelaten mocht worden. De dag na de aankomst verminderde deze starheid iets. De eerste dag had den alleen de vertegenwoordigers van de persbureaux van de douane toe stemming gekregen aan boord te gaan. Eén van hen kreeg met veel moeite ge daan, dat hij als vertegenwoordiger van allen bij de kapitein werd toegelaten. Veel kwam nij daarbij echter niet te weten. De tweede dag pas mochten de vertegenwoordigers van de kranten aan boord. Dit keer werden zij te woord ge» staan door de eerste stuurman, de heer Damen, die zich iets toeschietelijker toonde dan zijn baas. Toch wilde ook de stuurman over de eigenlijke toedracht van het onge luk niets vertellen. De vraag, of de algemene veronderstelling juist is, dat n.l. de „Oranje" de „Willem Ruys" aan bakboord heeft willen pas seren, doch van plan verander de toen hij zag, dat daar een tanker Zoals reeds gemeld zal de reparatie periode van de „Oranje" langer duren dan aanvankelijk werd verwacht. In verband hiermede zal de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. „Neder land", die zoals men weet 29 Januari uit Amsterdam naar Tg. Priok vertrekt, 9 April opnieuw een reis naar Indone sië maken. Men verwacht, dat de eerstvolgende reis van de „Oranje" 29 Mei zal begin nen. Amsterdam's vlaggeschip wordt 25 Februari uit Tandjong Priok in de hoofdstedelijke haven verwacht. VROEGERE kustlijn DIJK OM UIT HOLLING VAN tfET EILAND TE VOORKOMEN aOO MILLIOEN KUB METER WATER STRO MEN HIER TWEEMAAL PER DAG IN EN UIT O rp ■7- VAARGEUL SCHUIFTfe=^0 Ameland OU/NEN TENTENKAMP 1<A A 1/- Bokkun» NAAR HET OOSTEN •HoIIuw Terschelling kustbescherming DOORMIDDEL VAN IBEKDAMMEN V PELT 53116 nnt hltinJd Mmw' °°L °p andere plaatsen langs de kust knaagt de zee /I h ar ,MOrttslcl zijn 00k bez°r9d over hun grondge bied, dat dagelijks dooi milhoenen' kubieke meters water wordt belaagd. De stroming m het Borndiep tussen Ameland en Terschelling is zó sterk, dat de kust hier dooi lopend af brokkelt. ln vroeger jaren ontstond aan de uitgang van het Borndiep een sterke draaistroom, die dreigde het eiland in tweeën te delen. Door de aanleg van een strekdam is dit thans voorkomen. Nu richt de belang- stelling van cle ij swaterstaat zich op de Zuid-Westpunt van het eiland nabij Hollum, wat het meest bedreigde punt 'is en waar de nodige voorzieningen reeds zijn getroffen. Rijkswaterstaat is er van overtuigd, dat de getroffen voor zieningen voldoende zijn. De bewoners van Ameland en in het bijzonder van Hollum staan op het standpunt, dat ook aan de Noord-Westzijde maatregelen moeten worden getroffen. duren hadden. Had men hier niet zo getalmd met het aanleggen van hoof den, dan waren de kosten belangrijk minder geweest. Min of meer ideaal vindt men de toestand langs de dijk tussen Kamperduin en Petten, waar om de honderd vijf en twintig meter hoofden in zee staan. Men heeft hier, zoals gemeld, natuur lijk het normale onderhoudswerk in de strijd tegen de zee, die ge weldig spoken kan, maar als direct ten Zuiden van Kamperduin een viertal hoofden op een onderlinge afstand van ongeveer tweehonderd meter zou ko men te liggen, zou men de toestand aardig in de hand hebben. De grote kom, die door het afkalven van de duinenrij gevormd is. zou niet groter worden. Het natuurlijke proces van duinvorming zou weer op gang komen en het Hoogheemraadschap zou voor grote extra kosten gespaard blijven. voer, daarom aan stuurboord wou passeren en als gevolg van een ver keerde manoeuvre van een van beide schepen op de „Willem Ruys" is ge varen, heantwoordde hij slechts met een weinig origineel „no com ment". Toen echter de opmerking werd ge maakt, dat het toch gebruikelijk is, dat de kapiteins op de brug staan als de „Willem Ruys" en de „Oranje" elkaar passeren, verklaarde de stuurman: „Bij ons was dat in ieder geval wel het ge val. Van de Ruys weet ik het niet". Veel nieuws kon stuurman Damen overigens ook al niet vertellen. De vraag, wie er nu op gevaren was, achtte hij voor iedereen, die de „Oranje" ge zien had, geeft vraag meer. Daarbij werd echter de opmerking gemaakt, dat. indien een auto een wielrijder, die on verwachts zonder richting aan te geven opzij afslaat, overrijdt, dit nog niet be tekent, dat de automobilist schuldig is Voor wie de „Uranje" gezien heelt, is het inderdaad wel duidelijk, dat dit schip de „Willem Ruys" geramd heeft, en met omgekeerd. Bij wie de fout ge legen heeft, zal echter de Raad voor de Scheepvaart moeten beslissen. De pas sagiers hebben uiteraard vaak hun oor deel reeds gereed, doch erg eensluidenc is dat niet. Over de consequenties van de aanva ring voor degenen, die voor de eerst volgende afvaarten van de „Willem Ruys" en de „Oranje" geboekt stonden is reeds voldoende geschreven. Vas' staat wel, dat de maatschappijen er voor zullen zorgen, dat het vervoer doorgang vindt. Een andere consequentie had de aan varing nog voor de passagiers aan boord van de „Oranje" met bestem ming Colombo, Singapore en Belawan Zij werden in Tandjong Priok gedebar- queerd, terwijl zij per vliegtuig en boot op kosten van de Maatschappij „Nederland" naar hun bestemming konden doorreizen. Bovendien kregen zij nog de gelegenheid even althans iets van Indonesië te zien. Zo bezocht een groep onder geleide de Plantentuin in Buitenzorg. Algemeen toonde men zich dan ook meer verheugd dan be zwaard over de wijziging in de route De beschadigde „Oranje" op de rede van Tandjong Priok. 55 De stroom dollars, die ten gevolge van het Amerikaanse verlangen naar luxe Jachten naar Europa vloeit, wordt steeds 'groter. Op scheepswerven in Nederland, Zweden en West-Duitsland wordt aan dit verlangen tegemoet gekomen door de bouw van luxe scheepjes, die beter en gaedkoper zijn dan de Amerikaanse. De neiging om Europese jachten te kopen is sterk tot uiting gekomen tij dens de motorboottentoonstelling in het „Grand Cential Palace" te New York, toen vele orders bij Europese jachtwer ven werden geplaatst. De trots van deze jaarlijkse tentoonstelling was dit jaar de „Feadship Capri". Dit sierlijke zeewaar dige schip werd gebouwd door de Aals meerder Jan de Vries. Het werd op de openingsdag van de tentoonstelling voor 72.200 dollar verkocht. „Feadship" is een combinatie van zeven Nederlandse scheepswerven. De naam is afgeleid van „First Export Association of Dutch Ship Builders" Tot dusver heeft deze combinatie reeds meer dan 30 pleziervaartuigen voor Amerikanen gebouwd. Op het ogenblik zijn er voor Amerikaanse rekening 40 in aanbouw. De combina tie hoopt nog meer orders te zullen boeken. De jachten variëren van 30 voets scheepjes, welke 9.500 dollar kosten, tot luxe kruisers van 122 voet, die bijna een kwart millioen dollar moeten opbrengen. Als deze schepen op Amerikaanse wer- zouden worden zou hun 25 tot 50 pet. hoger liggen. (A.P.) De agenten voor „Feadship" in de V.S., weXrf^iaen Canada- de gebroeders Donnel- ly, deelden mede, dat zij als resultaat van deze en vorige tentoonstellingen betere zaken hadden gedaan dan zij hadden dur- v.£n ?Pe!?- Pp de laatste show heeft de „Feadship niet minder dan 19 jachten ver- Kocht, tegen prijzen van 10.000 tot 82.000 dollar, terwijl voordien al 30 schepen aan Amerikanen waren geleverd. Daarnaast staan in Nederland nog 40 boten voor de V.ö# op stapel. Ook de fabriek van de lak, waarmede de „Capri" is afgemaakt, neeft, naar zij bij monde van haar ver- 116 Vertaald door J. W. HOFSTRA Clara's tranen bleven stromen, hoe wel ze haar best deed ze tegen te hou den. Hij sprong uit zijn stoel op en leunde over haar heen, zijn hand op haar schouder. Clara", zei hij tenslotte zo angstig, dat ze haar zelfbeheersing terug vond. „Je maakt je toch niet ergens anders bezorgd overje hebt toch nergens spijt van?" Door haar tranen heen zag ze zijn ge zicht. De uitdrukking van zijn gelaat leek zo op die van Archie, op de och tend dat hij met zijn spoortrein aan het spelen was, dat niets er meer op aan kwam, als ze die ellende op zijn gelaat maar kon doen verdwijnen. Ze kwam naast hem staan en sloeg haar armen om zijn hals. „Lieve Pap. Natuurlijk is alles in orde. Heus, eerlijk." Verdriet en opluchting wisselden elkaar af op zijn gezicht. „Weet je het zeker, meiske?" Zij stak een vinger in allebei zijn mondhoeken en trok die omhoog. „Lachen, gauw!" Eindelijk slaagde hij er in. Toen draai de hij zich om, trok zijn zakdoek te voorschijn en snoot luid zijn neus. Clara deed hetzelfde. Ze zag de weerspiege ling van hun gezichten in de berookte spiegel achter de rijen foto's. „Een mooi stel zijn we", zei ze met een zenuwachtig hikkend lachje. „Je moe der zal wel kwaad op me zijn", zei hij. „Ik had moeten merken, dat je doodop was. Welterusten. God zegen je." „Nacht, Pap. En maak U maar geen zorgen meer." Ze omhelsden elkaar stijfjes, op een armlengte van elkander, als acolyten, die elkaar de vredekus geven. DERDE HOOFDSTUK De datum van het huwelijk werd voor lopig vastgesteld op half Maart. Naar mate die dag naderde, scheen de tijd voor Clara steeds sneller te gaan, tot de dagen voorbij schenen te vliegen. Licht plekken waren winkelen en passen bij naaisters en het openen van pakjes, en zo nu en dan een bezoek aan een nacht club of een schouwburg als Archie met verlof was; daar tussen in waren de dagen grauw en voelde ze zich suf, als ze niet geplaagd werd door verontrus tende dromen. Meestal betroffen die Charles, en dan Charles zoals hij was, toen hij nog leefde en haar voor de gek hield. Zo nu en dan droomde ze ook van de trouwerij. Ze kwam te laar in de kerk, of ze zag, als ze in de kerk kwam, een andere bruid aan de arm van haar vader naar het altaar gaan. Ook droom de ze eens. dat ze al heel lang aan het altaar stond te wachten en er maar geen bruidegom op kwam dagen; ze wist toen plotseling heel zeker, dat Archie en haar vader samen champagne aan het drinken waren in het restaurant, dat ze die avond na de Tannhauser bezocht hadden. Een andere keer en dat was de ergste droom van alle was niet Archie, maar Charles de bruidegom. Hij droeg de bruine blazer en de korte grij ze broek, die hij in de moestuin gedra gen had. Vreugde en schrik overweldig den haar. Ze riep: „O, Charles, ik dacht dat je dood was", en ze stond op het punt hem te omhelzen, toen hij zei: „Kom niet aan me, Jof. Iemand heeft mijn hoofd afgesneden en Nan heeft het er weer opgenaaid. Ik moet de halsband van Hero om mijn hals dragen om de snee te verbergen." Toen ze op zekere ochtend ontwaakte, besefte ze, dat ze binnen een maand' ging trouwen. Ze kwam er op, doordat mevrouw Hughes-Follett in Londen was en die avond voor haar en Archie een diner gaf. De gedachte aan dit feest waarbij do bruidsmeisjes en Archie's getuige aanwezig zouden zijn, bracht haar uit die staat van verdoving, waar in ze de laatste weken had verkeerd. Tot nu toe had het geleken of het niet zijzelf, maar een ander meisje was, dat gelukwensen ontving, jurken paste er, bedankbrieven schreef aan 'volkomen onbekenden. Ze zag Archie maar zelden en wan neer ze hem zag. verhoogde dit haar ge voel van onwerkelijkheid slechts. Hij beschouwde de voorbereidselen voor het huwelijk als vervelende plichtple gingen, waar ouders nu eenmaal op stonden en toonde totaal geen belang stelling voor de plannen. Het was hem genoeg, dat hij en Clara, als de oorlog eenmaal voorbij zou zijn, altijd samen zouden zijn en zouden kunnen doen waar ze zin in hadden, zonder dat ie mand er zich mee bemoeide. Intussen was hij zo roerend gelukkig als hij bij haar was, dat ze niets behoefde te doen dan zich maar te laten aanbidden. Hij vroeg niets anders van haar; zelfs zijn liefkozingen bleven bij een enkele ste vige, maar respectvolle kus of een vas tere greep om haar middel als ze op een sentimentele melodie dansten. Hij over laadde haar met kostbare en zeer uit eenlopende geschenken, die varieerden van een paarlencollier tot een enorme Meccano-doos. Aanvankelijk had hij wanhopige pogingen gedaan om zich te „ontwikkelen" en vroeg Clara welke boeken hij „moest" lezen of stelde een ernstig stuk voor in plaats van een re vue. Maar Clara paste zich liever aan aan Archie's smaak en schepte daar ook een zeker genoegen in. In zijn gezel schap hoefde ze niet te denken en den ken was het laatste wat ze wenste. Vaak scheen hun verloving haar meer een van hün vroegere spelletjes, maar dan een, dat speelde in het décor van Ciro of het Berkeley. Het kwam ook dikwijls genoeg voor, dat ze in hun oude Schwoinhund-spel terugvielen. als ze alleen waren, dat onthief hen van de plicht over andere dingen te conserve ren. Een ding echter stond als een paal boven water en Clara vond dit steeds een ietwat pijnlijke gewaarwording: haar vader was over alles voortdurend in de wolken. Archie had onmiddellijk zijn hart gestolen. Hij vond hem „één uit duizenden". Dingen, waarover hij critiek zou hebben gehad bij een jonge man van zijn eigen stand, zag hij bij Archie slechts als charmante zwakhe den tegen zijn schitterende achtergrond. Toen Isabel eens de opmerking maakte, dat hij toch eigenlijk lang niet intelli gent genoeg was voor Clara, hield hij steil en strak en bijna kwaad vol, dat moed en vriendelijkheid er veel meer op aan kwamen dan een goed verstand. (Wordt vervolgd). tegenwoordiger op de tentoonstelling t New York mededeelde „flinke zaken" ge daan. Op de tentoonstelling stond men in rijen van meer dan 200 personen om aan boord van de „Capri" - the Queen of the Show - te komen en het schip te bezichtigen. De politie moest er nu en dan aan te pas komen om de belangstellenden in het ga reel te houden. Inmiddels heeft de „Feadship"-combina tie concurrentie gekregen van een Ameri kaan en een Nederlander, beide ontwer pers van jachten en kruisers, die ook met een inzending van modellen op de motor boottentoonstelling te New York vertegen woordigd waren. Zij werken samen bij het ontwerpen van de schepen en verkopen deze aan de hand van hun modellen. Ver schillende werven in Nederland bouwen dan de boten voor hen. Deze twee perso nen hebben thans de firma „Holland- American Yachts" opgericht, die gevestigd is in de staat New- York en onder leiding staat van de Nederlander A. Ie Comte. B. en W. van Amsterdam hebben op voordracht van de adviescommissie be sloten de Frans Duwaerprijs-1952, groot f 200. voor de ontwerper van het typo grafisch best verzorgde boek, tijdschrift of handelsdrukwerk verschenen tussen 1 October 1951 en 1 October 1952 toe te kennen aan de heer Dick Elffers, te Amsterdam, voor de typografische ver zorging van het boek „Verve", samen gesteld door W. Jos. de Gruyter en Paul Rodenko, uitgegeven door Daamen N.V. te Den Haag en gedrukt door de druk kerij Meyer te Wormerveer. Een eervolle vermelding werd toege kend aan mevrouw Suzanne Heynemann, voor de typografische verzorging van de vertaling van Shakespeare's „De Storm" en aan de heer W. Brusse, voor zijn werk aan het tijdschrift „Goed Wonen". De prijs, groot f 200. voor de best ver zorgde bibliophiele uitgave verschenen tussen 1 October 1951 en 1 October 1952 kon niet worden toegekend. De heer Harry Disberg kwam voor de wijze waarop de bundel linoleum sneden met gedichten van Henry Deluy, getiteld „titr'animal 12", verzorgde in aanmerking voor een eervolle vermel ding. De beoordelingscommissie werd ge vormd door de heren mr. M. Nijhoff. Jhr. W. J. H. B. Sandberg en D. Dooyes. In het K.R.O.-programma van Dins dagavond a.s. zal in eerste radio-uitvoe ring worden uitgezonden de opera van Haydn „Orfeo en EuFidice". Solisten zijn: Frans Vroons (Orfeo), Corry Bijs ter (Euridice), Leon Combé (Creonte), Nelly Smit (Genio) en Carel Willink (Pluto). Het Brabants Kamerkoor en het Bra bants Orkest werken mede o.l.v. Frans van Amelsvoort. Deze opera is pas in 1950 in de archie ven van de vorst van Esterhazy, de be schermheer van Haydn, teruggevonden en nadat de onvolledige handschriften waren aangevuld, kon, een jaar later, het werk voor het eerst worden uitge voerd, n.l. ter gelegenheid van het in ternationale muziekfeest te Florence. Deze radio-première is tevens de eerste uitvaoering in Nederland. Het gegeven voor de opera ontleende Haydn aan het bekende verhaal uit de Gdiekse mythologie over Orfeo, de be roemde zanger der oudheid, die tot in de onderwereld doordringt om zijn ge liefde, Euridice, terug te winnen. Tijdens de boekenweek van dit jaar zal er wederom een boekenmarkt ge houden worden in de drie Bijenkorven: in Amsterdam gewijd aan de verhalen, in Den Haag aan de literatuur, in Rot terdam aan de jeugdboeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3