Ook Haarlem krijgt zijn „Jongensstad" 2de Paasdag plechtige opening aan de Zoetestraat Maastrichtse Carnavalsgroep komt in Haarlem „Limburgia gaat de bloemetjes buiten setten MET GEZELLIGE TREINTJES TOEREN DOOR HAARLEM-LICHTSTAD? De kleine wereld van Don Camillo Kostelijke film in Luxor De twee bisschoppen van het brave uur Bloed en tranen over stad en land T St. Franciscus Liefdewerk slaat aan het bouwen Pater Duynstee: Jeugdzorgprobleem is Veel ernstiger dan men denkt msmt* Het besluit van mr. Rohling Verkeerstechnische bezwaren kunnen niet opwegen tegen voordelen SLEUTEL KROMSTAF OVER HAARLEM Een wapenspreuk ZATERDAG 24 JANUARI 1953 PAGINA 6 Leiders en leidsters hard nodig RADIO MOORS Filmavond N.V. Haarlemse Auto Centrale H.H. Missen op Zondag Reeds in Juli aan B. en W. bekend SCHAKEN Hongaar Füster speelt simultaan HET „GLIPPERTJE" IN LEIDEN DE SLEUTELSPECIALIST" Frans Hals Palace City Minerva Spaarne Lid o Rembrandt Ruim een maand geleden hebben wij in „Brinkman" met nog een twee honderd stadgenoten geluisterd naar een theoretisch betoog van pater 8. Duijnstee O.F.M., aalmoezenier bij de Kathl Sociale Jeugdzorg In Haarlem, over het jeugdzorgprobleem in Haar lem. Wjj waren toen al nieuwsgierig, hoe nu de praktijk er uit zou zien. En daarom zjjn we eens op verkenning ge gaan naar het katholieke bolwerk aan de Zoetestraat, het van ouds befaamde „Franciscus Liefdewerk". Rond het voormalige Catharijnen- klooster heerste een ongewone en on heilspellende stilte: geen geschreeuw of gedraaf, geen lawaai van herriesehop- pende belhamels. Alleen binnen hamer slagen en geklop op breekijzers. Het schip lag kennelijk in het dok. „Ja, dat is ook zo", vertelde ons pater Duynstee, die we toch nog op zijn post aantroffen. „Het schip moest noodzake lijk op de helling. Ten eerste was het oud en wrak, en ten tweede voldeed de accommodatie in het geheel niet aan de tegenwoordige eisen. Zelfs niet voor een troepenschip als dit Maar we kunnen beter deze beeldspraak laten varen. Want er komt geen schip in de vaart, veel meer verrijst op de bouwvallen van het oude klooster een spiksplinter nieuwe moderne stad. Een „J o n g e n s- s t a d!" Daartoe worden ingrijpende veranderingen aangebracht. Beneden komen, rondom een speelzaal van liefst 10 bij 13 meter, zes kleinere clubzalen, ieder toch nog van ruim 20 m2 oppervlakte. Op de eerste verdieping blijft de be staande indeling gehandhaafd: kapel, grote zaal voor rustige activiteiten, ouderavonden e-d„ het bureau van de gezamenlijke katholieke jeugd zorg van S.F.L. en Romana Centrum, spreekkamer en de directeurskamer. Alleen wordt een en ander gemoder niseerd en vooral worden de akelig hoge plafonds op normale hoogte ge bracht. Daarboven komt een grote ruime zolder voor handenarbeid en derge lijke dingen. En ten slotte als het nog lijden kan een nieuwe entrée, die de herinnering aan vroegere af komst van het pand: Catharijnen- klooster, in zijn deels gerestaureer de oude. deels nieuw aangebrachte gen, minstens een honderd mensen?" betimmeringen, weer levendig zal gaan houden. Jammer dat de tegeltjes uit de oude gewelven zo hardnekkig zijn blijven vastzitten...." „En intussen ligt uw werk stil?" „Ja. dat wil zeggen: ons clubwerk, dit was wti onvermijdelijk. Maar de rest niet. We gebruiken deze maanden om al onze voorbereidingen in de puntjes uit te voeren. De staf van het gezinswerk draait op hoge toeren: ruim 350 bezoeken, inclusief herhalin gen en uitvoering "an de nodige bij stand, in goed twee wijken. Eén wijk is nu volledig „uitgekamd", een andere half. De 230 bezochte gezinnen lever den niet minder dan 600 kinderen op, die voor onze clubhuizen in aanmer king komen „En dat is alleen nog maar in de oude stadskern?" „Ja, inderdaad. Ik begrijp zelf niet, waar het heen moet. Het probleem is veel groter en ernstiger, dan men denkt. Zelfs de overheid, ook de ker kelijke. zal dit nooit vermoed hebben". „Maar hoe denkt u in 's hemelsnaam al deze kinderen op te vangen? Dit vereist toch een staf van, laten we zeg- ..Dit is ook het fundamentele pro bleem: de leiding. Onze propagan da 20.000 folders zijn twee weken geleden over de stad uitgezwermd heeft nog maar een heel schrale reac tie gewekt op dit punt. De jonge men sen schijnen geen tijd meer te heb ben; ofgeen edelmoedigheid ge noeg misschien. In ieder geval: een kleine groep ls in opleiding. En we zuilen hopen, dat deze sneeuwbal verder rolt. En hoe 't ook gaat: als „Jongensstad" straks zijn poorten opent, zullen er mensen zijn om onze boys te ontvangen". „Wanneer denkt u dat dit kan ge beuren?" „Tweede Paasdag wordt „Jongens stad" plechtig opengesteld door een knaap van een burgemeester-ad-hoc! Dan begint eerst meteen onze P a a s- kermis te draaien, die voor een groot deel door onze eigen grote jon gens en meisjes is voorbereid. Want u begrijpt, bij al dit bouwen moet DIT er ook zijnBetekenisvol werd een gebaar gemaakt, dat de Babyloniërs 6-000 jaar voor Christus ook al kenden: het schuiven van de duim over de wijs vinger. „Maar dat is allemaal nog diep geheim! U hoort dat nog wel tijdig van onze propagandadienst. Natuurlijk is het gebouw dan nog lang niet klaar; maar daarom kan dit juist zo prachtig tussen de bedrijven door gebeuren. Met de zomer moet alles volledig m kannen en kruiken zijn en moet ook het jeugdwerk hier op volle toeren kunnen gaan draaien...." Oók het jeugdwerkWant iets draait er nu al op volle toeren: de ge nerale staf of om in de termen te blijven: B. en W. van „Jongensstad" weten wat ze willen. De stilte, die we bij onze komst aantroffen, was maar zeer bedrieglijk: ze gaat een vreeswek kende storm vooraf! Advertentie GR. HOUTSTRAAT 181 TELEFOON 14444 Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem In samenwerking met de N.V. Ned. Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam geeft de N.V. Haarl. Auto Centrale Donderdag 5 Fe bruari des avonds 8 uur in de grote zaal van de H.K.B. aan de Tempeliersstraat een filmavond geven waar o.a. zullen worden vertoond de Fordfilm Opus 65. 6000 partners en Tomorrow meets today, terwijl men te vens een Indruk zal krijgen van het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard in April jj. aan de Ford Fabrieken in Detroit, U.S.A. AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Padua: 7.30, 11 uur. lm 9 uur de Hoogmis BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15. 11.30; om 8.30 uur de Hoogmis. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd.: 7.30 uur; om 1015 de Hoogmis. HAARLEM H. Antonius: 6.30, 7.30, 10. 11, 12 uur ->m 8.30 uur de Hoogmis. H. Bavo: 6.30, 7.30, 11 uur en 12 uur; de Hoogmis om 9 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 11 uur; om 9 uur de Hoogmis. Allerh. Hart van Jezus: 6.30. 7.45, 9 -m 12 uur; 10.30 de Hoogmis. H. Joannes de Doper: 6.30, 7.30. 8.45. U en 12 uur: 9.30 Hoogmis. H. Joseph: 6.45, 8 en 11 uur; 9.15 uur de Hoogmis. O.L.Vr. Rozenkrans en H. Dominicus: 6.15, 7.30, 9 en 12 uur: 10.30 uur pl Hoogmis. O. L. Vr. van Reven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7.30, 10.15. 11.30; om 8.45 uur de Hoogmis. Bijkerk te Spaarndam: 8.30 en 10 uur de Hoogmis. H. Liduina: 6.30, 7.30. 830. 11.30 uur; 45 de Hoogmis. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15 en 8.45 uur; 10 uur Hoogmis en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart: r uur, 8.30 Hoogmis, 10.15 en 11.30 uur OVERVEEN O.L.Vr. Onbevl. Ontvangen; 7. 8, 10 30. om 9 uur de Hoogmis en 11.30 uur. ZANDVOORT H. Agatha: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur de Hoogmis. Mei man en macht wordt er aan gewerkt om Haarlems Jongensstad in de Zoe testraat op te trekken. Het eerst nodige is natuurlijk een stev'ig fundament, zoals een stevig fundament, nodig voor de Haarlemse Katholieke Jeugdzorg. Zoals wij reeds hebben bericht, heeft mr. Rohling tijdens de begrotingsbehan deling in de Bloemendaalse raad te ken nen gegeven, dat hij zich bij de komen, de raadsverkiezingen niet herkiesbaar zal stellen. Nader vernemen wij, dat dit besluit reeds in Juli aan B. en W. is bekend gemaakt en indertijd werd genomen in gevolge een mêt de minister van O., K. en W. getroffen afspraak, op wiens departement de heer Rohling thans werkzaam is. Ofschoon laatstbedoeld ambt geen officiële incomptabiliteit met het wethouderschap oplevert, bleek het in de praktijk ondoenlijk, dat beide functies blijvend door de heer Rohling zouden worden vervuld. De Hongaarse deelnemer aan het Hoogoven-Schaaktournooi, Füster, die momenteel nog enige 'tijd in Nederland vertoeft, heeft Donderdagavond op uit nodiging van de schaakclub „Haarlem" simultaan gespeeld. Van de 29 heeft Füster in totaal 17 partijen gewonnen. 9 partijen werden re mise en 3 partijen gingen voor hem ver loren, t.w. tegen de heren Van Driel. Brommer en Schmitz. Remise maakten de heren Eykelboom, Geerlings, Kruyt, Wijker, Blokker, v. d. Velde, Vrij, Fris en mej. Romeyn. De verleden jaar opgerichte vereni ging „Limburgia", waarin de in Haar lem wonende Limburgers elkaar ge vonden hebben, zal 31 Januari in de zalen van Brinkmann aan de Grote Markt eens tonen hoe er in Maastricht Carnaval gevierd wordt. Wij zijn niet veraf van het driedaagse feest van zot ternij en dus kan Haarlem een voor zichtige primeur krjjgen van wat er straks in de stad van Sint Servaas ver toond zal worden. Men zal zich nog het grote succes herinneren, dat de kleur rijke carnavalsgroep uit Kerkrade ver leden jaar op Koninginnedag ipocht oogsten. Nu komen dan „de Keemeleers" uit Maastricht, die in enkele jaren zeer populair geworden zijn. Reeds het eer ste jaar van het bestaan dezer carna valsvereniging trok zij de aandacht door de zinrijke ceremonieën, schitte rende uniformen en de voortreffelijke organisatie, niet alleen van de bevol king, maar ook van deskundigen op folkloristisch gebied. De bekende folklorist D. J. van der Ven uit Lunteren schrijft in' zijn stan daardwerk „Het Carnavalsboek van Nederland" over deze Limburgse Car navalsvereniging: „Daar in de buiten wijken van Maastricht hebben krachten gewerkt tot verdieping van de Vasten avondviering; daar is een carnavaleske staat gesticht, die werkt niet tot af scheiding van het Tempelerenrijk, maar tot locale verbreding en verdieping. De Keemeleers hebben vele zinrijke han delingen reeds in een éénjarige vazal- lenstaat van de Tempeleersprins tot tra ditie weten te maken; zij hebben ge schoten in de roos van de Keemeleerse volksmentaliteit". Deze vastelaovendsvereniging heeft een Groetvorst, Charel de Sympathie ke. die als vorst regeerde over de Kee melstad in 1950, '51 en '52. Elk jaar wordt er een „vorst" gekozen voor de komende carnavalstijd. Voor 1953 is het Jan IV vaan wol tot textielianus. De Keemelvorst, steeds omgeven door zijn hofnar en ceremonie-meester, is met zijn waardigheidstekenen omhan gen. De Iereroad der 11 gekste Keeme leers vormt de Raad van XI De leden van deze raod zijn met hun. schitteren de mutsen, keurige decoratiën en zwie rige zwart-Witte mantels een lust voor het oog. Als Iere-veurzitter fungeert de bekende Maastrichtse industrieel Cox, die met zijn personeel ieder jaar mee trekt met 'een schitterende groep in de grote Carnavalsoptocht, o.a. met het toffee-kanon, dat tijdens het bezoek der Keemeleers aan de tentoonstelling „De suiker" in het Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw zulk een enorm succes gehad heeft, dat zelfs het tramverkeer moest worden stilgelegd. Zoals men weet werd burgemeester d'Ailly, nadat hij het gezelschap in zijn ambtswoning had ontvangen, gedecoreerd met „de Groot orde van Keemelstad". De gehele gang van zaken, hoe car navalesk dan ook, verloopt streng pro tocolair en staat onder leiding van een chef du protocol. Deze functie wordt Heze keer vervuld door de heer Constant Hoen, die waarlijk een groot meester on dit terrein is. Ook tijdens het be zoek van de Keemeleers aan Haarlem vervult hij met gratie en zwier zijn al leszins omvattende plicht. Het is niet toevallig, dat de Keemeleers de naam van „zingende Keemeleers" dragen, im mers hun liederen staan op hoog peil. Met hun carnavaleske melodieën al leen veroverden zij in Amsterdam het publiek. Gemeenlijk plegen zij hun zittingen te houden in het R.K. Parochiehuis; dit jaar zijn in drie zittingen weer de be langrijkste problemen besproken en wij twijfelen er niet aan, of er zullen nog enkele spoedzittingen volgen. In de stad van Sint Servaas bezitten de heren van grollen en grappen en grote popu lariteit. Vorig jaar werd er tijdens het Carnavalsfeest een peuter in de Kee melstad geboren. De vorst en de vor stin der Keemeleers fungeerden tijdens de doop als peter en meter. Dit laar heeft Keemelstad een 60-jarig brui- loftspaar binnen haar muren, dat op de feestdag zeker bezocht zal worden door de vorstelijke echtelieden. Telkenjare decoreert de vorst het oudste echtpaar; en als wij nu nog ver melden, dat een soldaat bij zijn terug keer van het Koreaanse front voor zijn Keemeleerse koning een schitterende inschuifbare Chinese biljartqueue mee bracht, dan is de populariteit der Kee meleers voldoende geschetst. Al is de vereniging niet zo groot als die van Kerkrade en Sittard, toch staan de Keemeleers op het gebied van zot ternij en grollerij hun mannetje. Zij hebben een hof-humorist, een hofcom- ponist en andere artisten, die stemming, jolijt en plezier onder het publiek we ten te brengen. Dit jaar.trekt de groep, die uit ongeveer 40 personen bestaat, met acht praalwagens en een vorsten- wagen in de carnavalsoptocht mee, terwijl drie muziekcorpsen de gang er in zullen blazen. Wij twijfelen er niet aan, of de Kee- 13 Januari, des avonds om 11 uur 11 minuten 11 seconden, werd na een plechtige zitting van de Keemeleers in de Keemelsodiëteit de bevolking van Keemelstad kond gedaan van het feit, dat de Keemeleer J. N. W. van Oyen Verjans tot vorst gekozen was. De naam, die de nieuwe vorst aannam, luidde Jan IV vaan wol tot textielianus, terwijl hij in zijn bla zoen de spreuk „Iech haw pin" liet schrijven Hierdoor was aan het drie-jarig bewind van Groetvorst Charel de Sympathieke een einde gekomen. Met toespraken en onder daverend gejuich werd de nieuwe vorst begroet. Jan IV zal dus in de komende carnavalstijd de narren scepter zwaaien over Keemelstad, terwijl een laaiende carnavalssfeer zich van de stad meester maakt. Doch in alles zal het zijn: „Ne'tjes en neet boeten de schraom". Wanneer Vrijdag; 13 Maart 's middags de poorten van de Flora 1953 in Heemstede zullen worden geopend en in de avond Haarlem zijn feestver lichting zal ontsteken, betekent dat zonder twijfel een begin van een grote toeloop belangstellenden uit stad, omgeving en ver daarbuiten, die, behalve op de Flora, ook een kijkje willen nemen in de Bloemenstad zelf. Daarom is het bijzonder goed geweest, dat het comité „Haarlem-Lichtstad" zoveel mogelijk alle krachten heeft gebundeld om de gasten een prettig verblijf te garanderen. Over verschillende plannen schreven wij reeds, evenals over de medewerking, die van diverse straatverenigingen is toegezegd. Op een bepaald plan zouden wij echter graag nog eens terugkomen, want het is te aantrekkelijk om er zonder meer aan voorbij te gaan. Het ligt na melijk in de bedoeling tijdens de Floradagen vier „treintjes" door Haarlem te laten rijden, d.w.z. vier „locomotiefjes" met ieder drie aanhangwagentjes. Het publiek zou daar een dankbaar gebruik van kunnen maken om de stad in haar feestkleed te zien. Twee treinstellen zouden bij uit voering van het plan (Jan uit Leiden gecharterd worden, waar de gebr. Van der Meer de exploitanten zijn, en de twee andere stellen kunnen betrokken worden uit Haarlem. Nu menen wij te weten, dat er van verschillende zijden bezwaren zijn gere zen tegen deze rijdende treintjes in de smalle en drukke binnenstad. Onder meer zou de verkeerspolitie het niet gewenst achten, dat het verkeer voral in het centrum nog meer belast zou worden. Dat zou dan ook kunnen gelden voor de Gen. Cronjéstraat, zo deze tenminste aan de feestverlichting meedoet. Ook daar heeft men te maken met een smalle straat. Het is dus niet uitgesloten, dat het gehele plan in duigen valt uit ver keerstechnische overwegingen. B. en W. zullen een beslissing moeten ne men en het is de vraag, of zij de nade len zwaarder zullen laten wegen dan de voordelen. Niemand zal kunnen weerspreken, dat de treintjes enige „last" kunnen veroorzaken, maar daar staat tegenover, dat velen nu in de gelegenheid worden gesteld rustig de stad te bekijken. Wij denken b.v. aan ouden van dagen en invaliden, die er in die drukke dagen moeilijk toe zullen komen op eigen gelegen heid de stad in te trekken. Zo zijn er nog meer voordelen, die alle bezwa ren tegen de treintjes in een milder licht plaatsen. In dit verband herinneren wij ons de situatie in Leiden, een stad, waar wij nu niet bepaald onbekend zijn. Daar heb ben de afgelopen zomer twee treintjs hun attractief werk gedaan en er zullen maar weinig Leidenaars zijn die niet eens met het' Glippertje zoals zij dat Het Leidse Glippertje, dat in de Sleutel stad zoveel succes oogstte. Zullen tijdens de Flora ook in Haarlem de kijklustigen er een dankbaar gebruik van kunnen maken? voertuig populair noemden een ritje hebben gemaakt. De reacties waren uiterst pleizierig, want behalve ouden van dagen en invaliden waren er vele andere groepen, die er van profiteer den. We denken nog aan de schooljeugd die in klasseverband haar eigen stad op een andere wijze leerde zien, aan de studenten, die er meer een jolige trip van maakten, en aan een bruidspaar, dat met zijn uitgebreide familie een luchtje ging scheppen met het „Glipper tje". Wij persoonlijk hebben van dat gezicht alleen al bijzonder veel pret ge had. En waren er in Leiden verkeers technische bezwaren? Wie in de Sleu telstad enigermate bekend is, zal er wel mee instemmen, dat de binnen stad daar niet bestaat uit riante boule vards! Maar het Glippertje nam de smalle straten met zwier en op het Ra penburg b.v. was het Glippertje een da gelijks verschijnsel. Ook tijdens de Bra derie, die in Leiden werd gehouden, en enorm veel belangstelling trok, reed het Glippertje er lustig op los. Wij zouden het daarom betreuren, wanneer de treintjes uit Haarlem wer den geweerd. Men moet ze op de eerste plaats niet zien als een vervoermiddel, maar als een attractie. En die attractie kan duizenden Haarlemmers en veel meer nog de bezoekers van Haarlem- Lichtstad groot genoegen brengen. I dvertentle LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11403 »l meleers zullen bij hun bezoek aan Haarlem de Zuidelijke humor en vreugde laten rollen; een Keemelstadse stemming zal Brinkmann op zijn ves ten doen daveren. Het verhaal van Giovanni Guareschi over de dorpspastoor Don Camillo, die in voortdurende onmin leeft met de cmmunistische burgemeester Peppone en zjjn aanhang, is ook in ons land ge noegzaam bekend geworden. De film, die Julien Duvivier er van gemaakt heeft, zal dus wel toeschouwers trek ken. Ook degenen echter die Don Ca millo niet kennen mogen de gelegen heid niet verzuimen zijn avonturen op het witte doek te gaan aanschouwen. Het boek van Guareschi is evenals de film van Duvivier een verzame ling lósse verhalen, waarin Don Ca- De nieuwe tijd, het begin van de zestiende, eeuw, waarin de kleine wereld ineens groot werd ontdekking van Amerika, tocht naar lndië, Kaap de Goede Hoop, eerste reis om de wereld ging aan de rustig gelegen duinstrook van Kennemerland niet ongemerkt voorbij, zomin als deze naliet van invloed te zijn op de ontwikkeling van het gehele gebied, dat wij tot het tegenwoordige bisdom Haarlem rekenen. Een periode begon, die wij in onze dagen nog niet geheel zijn te boven gekomen: tijd, waarin rond Haarlem allerwege invloeden zich deden gelden, die wat sinds Sint Wüllbrord was opgebouwd, door St. Engelmond en St. Adelbert bevestigd, heeft neergehaald, soms eenvoudig tengevolge van donverschillig heid van de bevolking, meermalen door bloedige onderdrukking. Het leven in en buiten de stad was weelderig geworden, in de kloosters verslapte de tucht, priesters gingen soms op in de weelde, stonden te weinig onder toezicht van de hogere kerkelijke organen De leken spreidden een mt- stellend gemis aan kennis van de godsdienst ten toon en de geleerden waren dikwijls overmoedig en trots, stelden hun eigen denkbeelden boven de richt lijnen van de Kerk. Voeg daarbij, dat het drukke verkeer met de landen rondom, de mensen openstelde voor nieuwe denkbeelden, zoals deze in het begin van de zestiende eeuw was, toen de geruchten hier doordrongen van het werk der Her vormers. Moesten de goederen van de abdif van Fgmond, en van de kloosters Heilo, Heenvliet en Geervliet, voorzien in zijn onderhoud en dat van zijn Kanunniken, hem werden reeds kort nadat hij bezit had genomen van zijn bisschopszetel door de beeldenstorm zware slagen toe gebracht. Zijn wapenspreuk „Nemo Ex- pers hostis" (Geen mens zonder vijand! was dan ook wel toepasselijk gekozen. Was de bisschop in zijn statige, grootse Kathedraal, de oude Sint Bavo op de Grote Markt, betrekkelijk veilig door de volgzaamheid van het merendeel der Haarlemmers, in het jaar 1566 drongen beeldenstormers binnen in vele kevken van zijn bisdom, o.m. te Leiden, waar zij op 28 Augustus de St. Pieterskerk bezetten en alles vernielden. Kloosters binnen de stad werden verwoest, pries ters verdreven. Buiten de stad moest het klooster van de Franciscanen het ontgelden, en het nonnenklooster te Leiderdorp. Den Haag werd evenmin gespaard. Dordrecht en Gouda weerden het ge spuis, maar te Amsterdam kon da volkswoede zich vrij uitleven, opge zweept als de massa wérd door de pre dikanten en de totaal verarmde adel, die in de nieuwe leer en de troebelen een kans zag haar invloed te herwin nen. Monseigneur Van Nieuwlanri is voor het ergste evenwel gespaard. Hij stierf in 1569 en werd opgevolgd door God fried van Mierlo, een vroom en heilig Aan de ijver van Paus Paulus IV, die nieuwe bisdommen oprichtte in de Ne derlanden (1559), heeft Haarlem te dan ken, dat in deze zeer moeilijke tijd de eerste bisschop zijn intrede deed. De hervorming binnen de Kerk schonk Haarlem de eer bisschopsstad te worden, evenals Middelburg, Deventer. Gronin gen, Leeuwarden, 's-Hertogenbosch. Roermond, alle suffragaanbifdommen van het aartsbisdom Utrecht. Deze her vorming kwam jammer genoeg te laat om de Katholieke Zaak nog te redden. In de tweede helft van deze eeuw vol trok zich in stad en streek het drama, dat de Katholieken naar de schuilker ken dreef, nadat ontzettende offers van hen waren gevraagd in een wrede oor log en geloofsvervolging. De nieuwe regeling van Paus Paulus trad pas in 1561 in werking, toen Paus Pius IV de eerste bisschoppen, door Koning Filips II voorgedragen, benoem de. Tot eerste bisschop van Haarlem werd de wijbisschop van Utrecht benoemd, Nicolaas van Nieuwland, die begin 1562 met grote plechtigheid in de Spaarne- stad werd ingehaald. Het verhaal van zijn inhuldiging hebben wij indertijd in de reeks opstellen „Rondom en in de Stad aan het Spaarne" uitvoerig be handeld. Een zeer zware taak was op de schouders van deze bisschop geplaatst. man, wiens episcopaat samenviel met de hevigste strijd in Kennemerland, die haar hoogtepunten had in het be leg van Haarlem en van Alkmaar. Smartelijk is de weg van deze bis schop geweest. Toen in 1572 Den Briel door de Watergeuzen werd ingenomen, en een van zijn edelste priesters, Cor- nelis Musius, rector van St. Aagten werd vermoord, toen de negentien mar telaren van Gorkum aan de galg stier ven, en in en buiten Haarlem de driestheid van de hervormde predikan ten en hun aanhangers steeds groter werd, wist hij dat ook voor hem iedere dag het martelaarschap kon komen. Hij bleef op zijn post. Intussen bereikten hem vele jobstij dingen. Pastoor Arend Dirkszoon de Vos van de Lier ging over naar de her vormden, was gevangen genomen en na voor het gerecht te zijn geleid, ter dood veroordeeld (29 Mei 1570). diens opvolger, Hubert Adriaansz. echter werd in 1574 door de nieuwlichters vermoord en heeft door zijn martelaar schap goedgemaakt, wat de afvallige priester misdeed.' De verwoesting van de abdij van Egmond moest men de bisschop mel den, verwoesting van de kleinere kloos ters in Heilo, in Beverwijk, in heel de streek. Tijdens het beleg van Haarlem groeide de anti-katholieke houding in de stad met de dag en Monseigneur Van Mierlo, gebukt onder de zorgen, werd ook dag in dag uit overstelpt met de somberste berichten. Nog altijd echter bleef de bisschop voor het ergste gespaard. Zag het er na de inname van de stad naar uit, dat een zekere rust was ontstaan, de Haar lemse Noon van 1578 door ons even eens eerder uitvoerig beschreven leerde anders. betekende tevens het einde van het bisdom- Als boer gekleed moest Haarlems' tweede bisschop uit zijn stad vluchten, nadat hij de moord had gezien op zijn goede, oude mede werker, de priester Petrus Balling, in de St. Bavo door een soldaat doodge stoken. Zo kwam in bloed en tranen een ein de aan de zeer korte periode, waarin Haarlem bisschopsstad was. een perio de, die gruwelijke herinneringen op wekt. Het zou tot 1853 duren voordat weer een bisschop in Haarlem zou re sideren. Tussen deze twee jaartallen ligt een geschiedenis van strijd en lilden. waarin uiteindelijk de over winning werd behaald. Het zal interessant ziin na te gaan, hoe de katholieke bevolking van de streek zich in deze oeriode heeft ge houden. Daarover zijn vele gegevens bekend, die we dan ook in het volgen de opstel willen rangschikken. JAN B. millo en Peppone de elkaar bekam- pende hoofdfiguren zijn, die echter elkaar toch eigenlijk wei mogen. Wanneer. Peppone bij zijn verkie zing tot burgemeester een communis tische meeting organiseert, verstoort Don Camillo door klokgelui de bij eenkomst. Peppone op zijn beurt boy cot een processie; Don Camillo schrijft op aankondigingen van Pep pone: „Peppone is een ezel". Bij een voetbalwedstrijd tussen de „roden" en de „zwarten" winnen de „roden" om dat Peppone de scheidsrechter een hoger bedrag heeft aangeboden dan Don Camillo. Van de andere kant laat Peppone zijn zoon toch dopen, zij het met de naam Lenin. Na een vechtpar tij tussen pastoor en burgemeester komt daar overigens ook nog de naam Camillo bij, etc. Guareschi's boek bezit een kostelijke humor, die niet zelden ontroering en vertedering met zich mee voert. Julien Duvivier heeft in de FransItaliaanse film de sfeer van het oorspronkelijke verhaal uitstekend benaderd. Voor de rol van Don Camillo koos hij de be kende komiek Fernandel, die dikwijls prachtig materiaal voor de regisseur vormt. Voor de overige rollen koos hij Franse en Italiaanse acteurs, die beant woorden aan de voorstelling die men zich van de figuren maakt. Duvivier heeft Guareschi's humor niet altijd in filmhumor weten te transponeren. De kostelijke dialogen, de physionomie van Fernandel en het spel van de acteurs nemen soms de plaats in van een hu mor, die ontstaat door een intelligent spel met beelden en geluiden. Bepaalde fragmenten doen zelfs denken aan de gooi- en smijttaferelen, die we vooral door de Amerikaanse film hebben leren kennen. Daartegenover staat echter een kostelijke vondst als de vechtpartij in de kerktoren, die als het ware geregis treerd wordt door de zachter of harder klinkende klokken, al naar de kracht, waarmee Peppone of Don Camillo tegen de touwen aanbotsen. Ook op andere plaatsen worden we getroffen door plezierige beeldenreeks, die Julien Duvivier doen kennen als de man die het metier wel degelijk beheerst. Zo is „De kleine wereld van Don Camillo" een film geworden, die een kostelijke afwisseling vormt in het ge ijkte repertoire. Een film die ons con fronteert met een verrukkelijke figuur die leeft bij de gratie van Guareschi's humor en gedeeltelijk bij de gratie van Duviviers filmtalent, dat hem in staat stelde de visuele humor zo nu en dan haar kansen te geven. De film draait in Luxor. Iedereen ken er heen. Bij „Servus Wien" komen de liefheb bers van het oude Wenen volkomen aan hun trekken. Het verhaal speelt zich nog af ten tijde van Frans Josef met alle charme van die dagen. Alles draait om een rijke fabrikant, wiens kinderen een lustig leventje leiden. Dat verdriet de man ten zeerste en hij wendt tenslotte voor bankroet te zijn gegaan. Het gevolg is, dat de kinderen leren werken en de vreugde is tenslotte veelvoudig, als al les weer terecht komt en ook de liefde een hartelijk woord heeft meegesproken. Een verhaal dus, dat niet uitmunt door oorspronkelijkheid, maar dat toch weer met zoveel melodie wordt opgediend, dat iedereen er pleizier aan heeft. Achttien jaar. Het is wel jammer, dat de film „Ope ratie Cicero", welke deze week in Palace draait, niet geheel in overeenstemming is met het verhaal, dat Moyzisch zijn lezers voorhoudt. Men ontkomt niet aan de indruk, dat Hollywood in de persoon van regisseur Joseph L. Mankiewicz een rolprent heeft willen vervaardigen, dat nog sensationeler is dan Let gebeurde zelf. Ondanks dit kwalijke euvel is „Five Fingers" zoals de Engelse titel luidt een spannende thriller, waarin James Mason, bekend uit „Lost Weekend'^, de hoofdrol vervult. Bijzonder frappant is de gelijkenis, die John Wengraf heeft met de Duitse ambassadeur in Ankara, Franz von Papen. Veertien jaar. Een Western vol humor en romantiek ontrolt zich deze week op het witte doek in de film „De dochter van de Sheriff", waarin de charmante Anne Baxter tezamen met Dan Dailey op een komi sche wijze de hoofdrollen vervullen. Tijdens een kort gevecht wordt de sheriff dusdanig gewond dat hij de eer ste reis met de trein over de nieuw aan gelegde spoorweg niet kan meemaken. Dientengevolge geeft hij zijn dochter da opdracht het commando te voeren, van welke taak zij zich op eminente wijze weet te kwijten. Zij is niet voor de poes tussen al die rauwe bonken van mannen die rich rondom haar bewegen. Een vleugje romantiek geeft aan deze rol prent de nodige charme. Trots alle ge vaarlijke situaties weet zij de trein be houden in Tomahawk te voeren. Een stel dames-artisten geven tijdens deze reis nog enige vlotte nummertjes show weg. 14 jaar. De technicolcg- „With a song in my heart" brengt niet veel nieuws. Susan Haywarth, om wie het hele verhaal draait, zingt een aantal songs en daar omheen is een historie gewezen, waarin de snelle carrière van een zangeres in beeld is gebracht. De liefde speelt na tuurlijk haar spel, en wanneer een ernstig vliegtuigongeluk de zangeres voor het leven dreigt te verminken en bovendien een vriend haar zijn liefde verklaart, krijgt de toeschouwer de mo rele strijd van deze vrouw voorgezet, welke tenslotte iedereen wel vrede met deze film, geeft. Alle leeftijden. De ouderen onder ons zullen zich de film „Bleke Bet" wel herinneren, met Tinus, Sally, Bet en Hannes. Het is een rolprent van vaderlandse bodem met kostelijke staaltjes van gezonde humor, echte Hollandse pret en Amsterdams volksleven. (Een film om nog eens oude herinneringen op te halen. 18 jaar. Dé film „Othello", met in de hoofdrol Orson Welles, hebbên wij Donderdag reeds uitvoerig besproken. 18 jaar. Het programma in Rembrandt is door dé K.F.C.-afgekeurd. Don Camillo (midden) en Peppone (rechts) amuseren zich op de kermis-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6