Gigantische centrale groeit aan de Maas W GEBEDSKRUISTOCHT van Nederland naar Jerusalem Bic de Noorman: BE HEER BEK HERULI sas?- ONZE KEELAMANDELEN H ROZENKRANSGEBED De koster als operateur met projectie STAALCONSTRUCTIE VOERT VLAG IN TOP Kosten bedragen 50 milln. Belangstelling voor Heilige Plaatsen moet groter worden Nieuw gebouw voor de Wegenwacht Fruitexport in 1952 sterk belemmerd ZATERDAG 24 JANUARI 1953 PAGINA 7 Uitbreiding van route en aantal rijders De huurverhoging Waarom geen publicatie van S.E.R.-advies? Industrie en landschap 68 Medisch standpunt Kroning te Londen ook op Ned. televisie „Vertaler" in aanbouw Kath. militairen en het Humanisme Request aan de minister van Oorlog Invoerbeperkingen bij ruime oogst Albert vanDalsum gast regisseur bij „Theater" Inauguratie JanEngelman bij Jan v. Eyck-academie -.f 'm 0 Een geweldige staalconstructie verheft zich to renhoog uit de vlakke uiter waarden van de Maas. „Wat kunnen de Nederlandse Katho lieken doen om hel afschuwelijke stil zwijgen, dat hangt over de H.H. Plaat sen, te verbreken en de Christenwereld Weer belangstelling bij te brengen voor het Land, dat door Christus' omwande ling en door Zijn Bloed is geheiligd?" Deze vraag stelde Mgr. A. G. Smit, voor zitter van het Apostolaat der Hereniging en het Pro-Palestina-comité op een pers conferentie te Utrecht, waarin hij een landelijke actie voor een geestelijke pel grimstocht naar het H. Graf van Jeru zalem aankondigde. Wie de troosteloze verlatenheid ziet Van het Graf van Christus, de eenzaam heid op de Kruisweg en Calvarieberg en de desolaatheid van het gezegende Beth lehem, waar eens dagelijks vele duizen den pelgrims biddend neerknielden, kon voor een groot deel ver- hedode huidige politieke moeilijk- ni 'h "alestina. Maar deze verklaren knrt ontzettend stilzwijgen, het te kort aan belangstelling van de Christe nen voor de H.H Plaatsen in Palestina. „Inderdaad." zo betoogde Mgr. Smit, „heeft de Katholieke wereld zijn bede- Vaartplaatsen in Lourdes, Fatima en Rome. Doch de grote bedevaartplaatsen hij uitstek, niet alleen voor de Katholie ken. maar voor alle Christenen, zijn de H.H. Plaatsen in Palestina." Om de belangstelling voor deze pel grimsoorden vast te houden of op nieuw ten leven te wekken, roept het Pro-Palestina-comité alle Christenen van Nederland op deel te nemen aan een landelijke gebedskruistocht, een geestelijke bedevaart naar het H. Graf van Jeruzalem. Om deel te ne men aan de geestelijke bedevaart wordt gevraagd: een gebedsintentie (voor de vrede, zegen in het huisge zin, bekering, voor eenheid der Chris tenen) in gesloten, gefrankeerde en veloppe op te zenden naar het Apos tolaat der Hereniging. Klooster Sta pelen, Boxtel. Op de enveloppe schrij ven in linkerbovenhoek „Gebedsinten tie". Voorts dient men de Paascommu nie op te dragen voor de intenties van allen, die mee pelgrimeren. ...Al deze gebedsintenties dienen uiter- hlk 18 Februari naar het Apostolaat der hereniging te worden gezonden. Zij zul- jen dan per boot naar de havenplaats Beiroet in de Libanon worden gezonden door de woestijn van Syrië naar Je ruzalem worden vervoerd, waar in de haasnacht Zijne Gelukzaligheid Mgr. Al berto Gori Ó.F.M., Patriarch van Jeru zalem, al deze intenties zal plaatsen op Ue tombe van het ledige Graf van Chris tus en waar dan in de Paasmorgen een h. Mis voor al deze intenties aan God 'al worden opgedragen. Aan deze gebedsactie is geen enkele 'uianciële verplichting verbonden. De (Van onze Haagse redactie) V verschillende diensten van de Wegen- - acht zijn thans alle gecentraliseerd in één Va Door de voortdurende uitbreiding J«i het korps, en de daarmee sterk toege- °hien technische en administratieve werk- 'amheden in garage en burêaux deed zich ''engs een dringende behoefte aan meer =fttralisatie der verschillende diensten ge- *iptJen' *s de reden dat de A.N.W.B. heeft geïnstalleerd in een nieuw pand, qT1 voormalige melkfabriek aan de Ge- v^Pte Burgwal in Den Haag. waarin 20- 6,.1 garage en werkplaatsen alsook magazijn c(- kantoren van de Wegenwacht zijn on- k. gebracht, terwijl er tevens een Wegen er kantoren van de Wegenwacht zijn on gebracht, terwijl er tevens een Wegen iJjJ.utscholing voor de herhalingen en op- it^bgscursussen voor de manschappen is (jj^'bnenkort zal tevens weer tot uitbrei- ov van het aantal Wegenwachten worden ee„rgeSaan, waardoor het corps, dat thans sterkte heeft van 104 man. zal worden e6nra°ht op 109 man. Hiermee zal tevens Sen Ultbreiding van het aantal trajecten keh ard ,.§aan en wel op de weg tussen tij '0ondijk en Sas van Gent en op de weg rf .Eindhoven en Helmond. Voorts zal drietal wegenwachten als reserve wor- bedoeling is uitsluitend Gods zegen over het H. Land af te smeken en de belang stelling der Christenen voor de H.H. Plaatsen te wekken. Van de belangstel ling immers, die de Christenen in de ko mende jaren voor de H.H. Plaatsen to nen, zullen in niet geringe mate afhan gen de faciliteiten, die in de toekomst voor de toegang tot deze heiligdommen der gehele Christenheid door de betrok ken regeringen zullen worden verleend. Het gaat hier om het geestelijk erfdeel van alle Christenen, dat buiten alle po- U'tieke overwegingen staat. t Het Tweede-Kamerlid Andriessen heeft de minister-president o.m. ge vraagd of het waap is dat de Sociaal- Economische Raad 28 November 1952 een advies aan de regering heeft uit gebracht met betrekking tot de vraag of en zo ja op welke wijze een verdere verhoging van de huren moet plaats vinden, alsmede een voorlopig advies over de werkgelegenheid. Waarom wordt publicatie ervan tegengehouden, zo vraagt de heer Andriessen. (Van onze speciale verslaggever) ie momenteel de winters-verlaten landerijen aan de boorden van de Maas nabij Roermond doortrekt, ontwaart enkele kilometers van de Maasbrug bij het dorp Buggenum een enorme staalconstructie, die zich bijna tot een hoogte van vijftig meter in de ijle mistige lucht ver heft. Dezer dagen 'is de vlag op deze immense constructie gehesen, als teken dat het hoogste punt bereikt is. Met grote voortvarendheid wordt hier gebouwd aan een der grootste electrische centrales van West-Europa, om het zich snel ontwikkelend Limburg van electriciteit te voorzien. Vijftig millioen gulden zal de bouw van deze gigantische centrale kosten en wanneer zij in 1954 gereed zal zijn zal zij een capaciteit van 110.000 kilowatt bezitten. Dit is echter pas de begincapaciteit wanneer de electrische stroom-fabriek draait met een tweetal keteleenheden. Na verloop van tijd zullen nog v'ier keteleenheden worden toegevoegd, vmarna de cen trale een capaciteit van 330.000 kilowatt zal bezitten. De vestigingsplaats van deze nieuwe centrale der PLEM heeft lange tijd een punt van uiterst felle discussies gevormd. Trt nu toe wordt Limburg van electri sche energie voorzien via de centrales der Staatsmijnen. Uitbreiding der be staande centrales bleek om economi sche redenen weinig verantwoord. Men besloot dus tot bouw van een geheel nieuw project. In verband met de brandstof-voorziening scheen de juiste plaats dicht bij de mijnen het meest verantwoord. Maar aangezien men niet op het terrein der Staatsmijnen zelf kon bouwen, ontkwam men dus toch niet aan - kolentransport, hoe dan ook. De kwestie der koelwatervoorziening, de gunstige ligging aan de Maas en de centrale plaats midden in Limburg hebben ttenslotte de doorslag gegeven om Roermond te verliezen. Voor de aan voer van steenkool heeft men reeds een grote zijarm aan de Maas gegraven, zo dat de loshaven direct aan de fabriek komt te liggen. Voor egaliserlng van het terrein heeft men ruim een millioen kubieke meter zand moeten opbrengen en nog steeds zijn draglines, bulldozers cn zandzuigers druk in werking om de grond verder bouwrijp te maken. De Nederlandse industrie voor stalen ramen en staalconstructies, De Vries Robbé, is de bouw van het skelet van dit gigantisch bouwwerk opgedragen en aan grote hijskranen gaan dagelijks tonnenzware balken, die tot op de milli meter pasklaar gemaakt zijn. de lucht in om de constructie uit te breiden. Naast de grote fabriekshal zullen een tweetal schoorstenen verrijzen, die zich liefst 85 meter in de lucht verheffen. Dagelijks zullen er 800 ton steenkool en jaarlijks dus practisch 300.000 ton kolen nodig zijn bjj de begincapaciteit. Deze steenkool wordt tot poeder vermalen, alvorens ze de ovens ingaat. Het steen koolpoeder geeft een zgn. zwevend vuur, dat continu wordt gestookt en het grootst mogelijk nuttig effect geeft. De firma Stork te Hengelo heeft de Eer iemand ook maar een beweging heeft kunnen maken om in te grijpen heeft het noodlot zich voltrokken. En op hetzelfde moment, dat Bogul dodelijk ge troffen neerstort, zinkt ook de heer der Heruli ineen. Niemand bekommert zich om de verraderIedereen wendt eerbiedig de blik naar de stervende vorst. Hij mompelt enkele onverstaanbare woorden nog eenmaal zoekt hij Eric's blik, aisof hij in diens ogen nogmaals vergiffenis wil lezendari valt hij op zij In de diepe stilte die over het strand valt, buigen allen het hoofd en terwijl het eeuwig ruisen van de branding een lijkzang zingt voor de heer der Herulivecht menig krijgsman vergeefs tegen zijn ontroering. Allan ziet de koning der Noormannen vast in de ogen. Hij stierf met ere, zoals hij leefde!" zegt hij luidezodat iedereen het horen moet. „Onbuigzaam tot het laatste toe." De Noorman knikt langzaam. „Had ik hem toch tot vriend gehad," zegt hij ernstig. Een moedig man was hij en een eerlijk man Hij wacht even en gaat dan voort: „Doch groter nog tvare hij geweest, indien hij in alles de matigheid gekend had en niet de hartstocht der overdrijving, die hem tot onredelijke dingen dreef. Het schaadt de mens niet in zijn eer, als hij bij tijd en wijle weet te wijkeyi voor gevoel en verstand. Slechts de dood wijkt nooit!" Allan knikt zwijgend, en met een ietwat verlegen uitdrukking in de ogen omhult hen allen thans weer de drukkende stilte. Doch dan, als om die beklemming te door breken, klinkt plotseling een schorre stem uit de achterhoede: „De Heruli zien hun vorst! Hij leve, de heer der Heruli!" Het komt voor de andere Heruli als een be vrijding en, aarzelend eerst, doch weldra luider, klinkt het van alle kanten: „Hij leve!" Allan veert recht, als door een wesp gestoken. En terwijl zijn ogen vonken schietenkeert hij zich. met ingehouden woede dreigend om. Advertentie opdracht ontvangen de ketels te bou wen; de turbines en generatoren ver vaardigen de Duitse Siemenswerke. Ook de transformatoren zullen dor een Duitse firma worden vervaardigd. Het is spijtig, dat deze uiterst waardevolle opdrachten niet aan onze nationale in dustrie ten goede zijn gekomen. Zij is zeker in staat ze uit te voeren. Immers voor de nieuwe centrale in Amsterdam- West, die ongeveer dezelfde capaciteit krijgt, vervaardigt Stork ook de tur bines, Smit te Slikkerveer de generato ren en Smit te Nijmegen de transfor matoren. Wij nemen echter direct aan dat er belangrijke redenen zijn ge weest om deze orders in het buitenland to plaatsen. Zoals bekend is de Nederlandse elec trische energie-voorziening zó georga niseerd, dat elke provincie met eigen centrales werkt en dat elke provincie de bouw van eigen centrales ook zelf financiert. Ondanks deze gewestelijke onafhankelijkheid zullen de centrales toch onderling verbonden worden om elkaar wederzijds als reserve te dienen. Zo is de directte hoogspanningsverbin ding RoermondGeertruidenbergDor drechtRotterdam's-Gravenhage reeds gereed. Ook de aansluiting met Blerick en Nijmegen is voltooid. Een verbinding met Amsterdam en Utrecht en het Noord-Oostelijk deel van ons land wacht op voltooiing, waarna een vol ledig koppelnet ontstaan is. Uiteraard geeft de bouw van deze wolkenkrabber met zijn enorme schoorstenen een geheel ander aspect aan 't Limburgse landschap. De ver rukkelijke ongebroken rust van de Maasstreek met haar historische ste den lijkt hier sterk aangetast door deze zich opdringende zakelijke construc- Een milhoen kubieke meter zand heeft men nioeten opbrengen en nog steeds zijn draglines, bulldo zers en zandzuigers druk in wer king om de grond verder bouwrijp te maken. liurK6cht en Arnhem. Lllor Men hoopt dat deze h6u^eiding in April of Mei zijn beslag zal oen gekregen. Het aantal leden dat do wacht telt is thans de 120.000 gepas- het afgelopen jaar werd door de Vq,, rijders aan 100.836 voertuigen hulp V-waaronder 33392 buitenlandse °t> Dat deze hulp door vreemdelingen "°or nS» vvordt gesteld wordt wel bewezen Va» het feit dat Denemarken aan leden s'tekt wegenwacht garagekaarten ver- verw °J? vertoon waarvan gratis hulp wordt ï'orril? 0,ok in België en in Engeland 9» j eden van de Wegenwacht gra- oewel we van de bouw en de functies van het menselijk lichaam heel veel afweten, zijn er toch altijd nog enige orga nen waarmede we géén raad weten. Het is begrijpelijk en haast vanzelfsprekend, dat de wetenschappelijke onder zoeker, indien hij op een overigens bekend terrein van de geneeskunde diepe" en dieper gaat graven, op problemen stoot die voorlo pig onoplosbaar blijken. Op dit soort problemen en ver gezochtheden doel ik echter niet als ik zeg, dat we met bepaalde organen geen raad weten. Nemen we bijvoor beeld de blindedarm. Een aanmerkelijk deel van de lezers en lezeressen dezer rubriek leven reeds geruime tijd zonder dit aanhangsel van de dikke darm, en min stens zo vrolijk en gezond als toen ze dit orgaantje nog wèl bezaten. Welke beteke nis heeft de blindedarm voor de mens? De Amerika nen antwoorden grofweg: „Je hebt er meer last dan gemak van", en hebben de neiging de blindedarm bij iedereen alvast maar weg te nemen nog voordat het ding de kans krijgt te ontsteken en moeilijkheden te geven. De blindedarm-operatie dreigt een zelfde voorbehoedende ingreep te worden als de be snijdenis bij de Joden, enige Indische volkeren en nu ook in de Verenigde Staten van Amerika. Een dergelijke vraag zou men kunnen stellen met be trekking tot de keelamande- len. Welke zin hebben ze voor het leven van de mens? Laat ik langs een omweg trachten deze vraag te be antwoorden, niet vooraleei ik heb opgemerkt dat het weefsel van de amandelen grote gelijkenis vertoont met het slijmvlies van de blinde darm. Onlangs moest ik een leer ling-verpleegster keuren. Bij het onderzoek viel op, dat beide keelamandelen ver groot waren en bedekt mei een vuil beslag, hetgeen ver dacht is voor een chronische ontsteking. (De keelamande len zijn te vinden tussen de twee plooien van het zachte gehemelte, links en rechts één; niet te verwarren inet de neusamandel, die bij kin deren nogal eens gezwollen is en zich hoger in de keel tegenover de inwendige ope ning van de neusgangen be vindt.) Intussen keek een medisch analyste de urine van het meisje na en deelde telefonisch mede, dat in het bezinksel van deze urine wal bloed aanwezig was en enige elementen die typisch zijn voor een ontsteking van de nieren. „Bestaat er dan een verband tussen de amandelen en de nieren?" Zeker, juf frouw. De chronische ontste king van de keelamandelen wordt veroorzaakt door be paalde bacteriën. Het voort durend verblijf van deze „diertjes" achter in ae keel en de giftige stoffen, die zij produceren, maken in som mige gevallen de nieren overgevoelig met als gevolg dat ook deze in een ontste kingstoestand komen te ver keren. Niet alleen de nieren kunnen overgevoelig wm den; ook de hartkleppen en de gewrichten worden nog al eens getroffen, zodat de patiënten met chronisch ont stoken keelamandelen niet zeiden hartklachten hebben en/of pijnlijk gezwollen knieën, ellebogen, schou ders, polsen en voeten krij gen. Dit wetend zult U me toegeven, dat chronisch om stoken amandelen een ris kant bezit zijn. In het groot ste deel van de gevallen is een kleine operatie, liefst vóór dat de complicaties in ge noemde organen zich heb ben gemanifesteerd, de beste oplossing. „En', vroeg d» leerling-verpleegster, en de ze vraag zal ook bij U op de tong branden, „is het geen nadeel om zonder amandelen door het leven te gaan?" Neen, juffrouw, integendeel. De operatie bespaart U een hoop narigheid. Het gemis van de amandelen zult U be slist niet voelen. „Maar wat doen die dingen dan daar achter in mijn keel?" Precies kon ik haar dat niet vertel len. Een feit is het, dat in de amandelen allerlei zogenaam de lymphe-kanalen samen komen, waardoorheen scha delijke stoffen, die 'in de mond zijn terechtgekomen, worden afgevoerd. De aman delen binden met deze stof fen de strijd aan en neutrali seren de giftige werking. Anderzijds is bekend, dat vrouwen, die na jarenlang getrouwd geweest te zijn kinderloos bleven, zwanger werden nadat de ietwat ver grote amandelen uit de weg waren geruimd. De keel amandelen hebben echter tot op heden hun geheimen nog lang niet alle losgela ten. Voordat ik het vergeet; de leerling-verpleegster vertel de we ook nog, dat ze af en toe oorpijn had als ze ver kouden was. Gezwollen amandelen zijn mede oor zaak dat tijdens een neusver- i koudheid de buizen, die keel en middenoor verbinden verstopt raken. De oorklach ten zijn daar het onmiddel lijk gevolg van. Samenvattend stellen we dus vast, dat het behoud van de keelamandelen, indien deze na 'n koortsige angina groot en ontstoken blijven, minder voordelen dan nadelen biedt. Zelfs al geven ze geen slik- en ademhalingsbezwaren, dan toch is het beter ze weg te laten nemen (indien de huis arts in overleg met de speci alist zuiks adviseert!), om dat de gevaren voor nieren, hart, gewrichten en oren al lesbehalve denkbeeldig zijn. Overigens beken ik ruiter lijk, dat we omtrent de ex acte functies van de keel amandelen nog steeds in het duister tasten. J. M. Prof. dr. Christine Mohrmann heeft gisteren met het uitspreken van haar inau gurele rede haar ambt van buitengewoon hoogleraar aan de R.K. Universiteit aanvaard. Voor deze plechtigheid bestond een zeer grote belangstelling. Op de foto ziet men prof. mr. Ch. Petit en prof. dr. W. Asselbergs de nieuwe collega gelukwensen. Zoals bekend is men bezig aan de voorbereiding van een plan om de be woners van het vasteland van Europa door middel van de televisie getuige te laten zijn van de Kroningsplechtigheden in Engeland op 2 Juni. Alle details zijn nog niet geregeld, maar in grote trek ken is het plan gereed. In het natuur kundig laboratorium van Philips te Eindhoven is men druk bezig met 't ont werpen en vervaardigen van de hier voor nodige bijzondere apparatuur. Er komt, zoals eerder gemeld, een verbin ding EngelandNederland. Op ver schillende plaatsen zullen linkzenders worden opgesteld. De noodzakelijke ap paratuur om het Engelse systeem in het in Nederland gevolgde om te zet ten (de „vertaler") zal of in Noord- Frankrijk of in België worden opge steld. tie van staal, beton en ijzer. De technische aera, waarin wij leven, eist immers haar tol. Zij knaagt en vreet aan de rust en zelfs het meest elegische landschap verandert van jaar tot jaar meer en meer in onze dicht bevolkte, naar comfort en ge mak hijgende landen. .De techniek gaat nu eenmaal met een onwankelbaar geloof in eigen kracht steeds verder voort. Zij stoert zich niet aan schoonheid van landschappen en legt ons ,jn de ban van een horizon met schoorstenen en fabrieken. Maar over peinzingen hieromtrent hebben weinig zin omdat de moderne mens nu een maal toch niet cp zal houden ziin be hoeften te scheppen. De mensen van de daad stampen hun industrieën uit de grond, daar waar ze het meest nodig zijn en als ze serieus aan het behoud van het landschap gaan denken stich ten ze misschien nog wel een paar na tionale parken met herten en prikkel draad. De katholieke vereniging van mili taire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant „St. Martinus" heeft aan de miniser van Oorlog een request gezonden, waarin zij verzoekt de faci liteiten, toegekend aan het Humanis tisch Thuisfront, in te trekken en bo vendien buiten-kerkelijke militairen in de gelegenheid te stellen om desge wenst deel te nemen aan de cursussen in het Protestants of Katholiek Cen trum. Vanzelfsprekend heeft, zo wordt in het request gezégd, „St. Martinus" ernstige bezwaren tegen het feit, dat aan een atheïstisch georiënteerde bewe ging mogelijkheden worden geboden om geestelijke invloed uit te oefenen onder de misleidende titel van huma nistische vorming. Voorts is zij van me ning, dat het bieden van deze mogelijk heden niet in overeenstemming is met hef gestelde in het reglement betref fende de krijgstucht, waarin aan iedere militair wordt opgedragen om de gods- Op de kringdag Zuid-Holland van de Nederlandse fruittelers-organisatie heeft de heer G. Opstelten, hoofd van de af deling export en handelspolitiek van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, er in een rede op gewezen, dat in het afgelopen jaar de export van appelen naar Duitsland 89.300 ton bedroeg tegen 81.300 ton in 1951. De perenexport naar Duitsland be droeg in 1952 30.900' ton en in 1951 11.800 ton. Over het geheel genomen is de ex port van fruit naar Duitsland in 1952 dus bevredigend geweest, doch dit wil echter niet zeggen, dat er geen moei lijkheden optraden. De Duitse Boeren bond streeft naar bescherming van de binnenlandse markt tegen de invoer van fruit en heeft deze verkregen door z.g. gesloten invoerperioden, die gelden voor alle landen behalve Nederland. Nederland is n.l. in staat om voldoende garanties tegen marktbederf in Duits land te geven door middel van de mi- nimumexpertprjjzen. De fruitexport naar Engeland was in dit seizoen allerminst bevredigend. Door importbepalingen liep de appel export naar Engeland t.o.v. 1951 met ruim 10.000 ton terug tot 6.000 ton en de perenuitvoer van 7.400 ton tot 6.400 ton. De export naar België is in vergelij king met 1951 sterk gedaald. In 1951 bedroeg onze appelexport naar België 15.000 ton, in het afgelopen jaar slechts 5.600 ton. De perenuitvoer daalde van 5.500 ton tot 1.450 ton. Deze sterke da ling is het gevolg van de wijze waarop België het landbouwprotocol toepast. De vraag in België naar kwaliteits- fruit is groot genoeg, maar het is de protectionistische houding van de Bel gische Boerenbond, waardoor Neder land niet in staat is deze vraag te be vredigen. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de weersomstandigheden, wel ke overal in Europa grote appel- en perenoogsten brachten, en de betalings balansen oei lijkheden van enkele van onze belangrijkste buitenlandse afne mers de afzet van de Nederlandse hard- fruitoogst van het huidige seizoen sterk hebben belemmerd en nog belemmeren. Albert van Dalsum zal als gast-regis- seur optreden bij de nieuwe toneelgroep „Theater", die onder leiding van Kees van lersel en Robert de Vries in het komende seizoen te Arnhem zal optreden. De leiding van dit gezelschap heeft o.a. de volgende stukken op het repertoire genomen; Shakespeare's „Love's labour lost", Vondel's „Adam in ballingschap", Ibsen's „Hedda Gabler", Pieter Langen- dijk's „Don Quichotte of de bruiloft van Kamacho" en een stuk, dat bewerkt zal worden naar de verfilmde roman van Giovanni Guareschi: „De kleine wereld van Don Camillo". Jan Engelman, benoemd tot hoogleraar in de Kunsthistorie aan de Jan van Eyckacademie te Maastricht, zal zijn ambt aldaar aanvaarden met het uitspre ken van een rede over „Echt en vals primitivisme", op 3 Februari a.s. te acht uur in de Redoute van de Stadsschouw burg. Pastoor M. v. Kalmthout O.P. heeft tn zijn kerk (H. Thomas van Aquino, aan de Rijn. straat in Amsterdam-Zuid) een nieuwe methode ingevoerd voor het gezamenlijk bidden van de Rozenkrans. Hij is er n.i. toe overgegaan om de gelovigen tijdens het bidden van de Weesgegroeten telkens het betreffende Geheim voor ogen te stellen in de vorm van een plaatje, dat geprojecteerd wordt op een wit scherm aan de rechter zijde van het hoofdaltaar. De vijf plaatjes, die onder ieder Rozenhoedje vertoond wor den, zijn eenvoudig gehouden en vrij groot, zodat ze ook achterin duidelijk kunnen wor den gezien. De Katholieke Onderwijscentrale is de instantie die het projectie-materiaal heeft, geleverd. Een of tweemaal per week wordt op deze wijze het Rozenhoedje tijdens het avondlof gebeden en uit een pastorale en quête onder de parochianen is reeds geble ken, dat deze zeer met de „primeur" zijn ingenomen. De bedoeling van pastoor v. Kalmthout is duidelijk. Als een zeer groot heilige op zijn sterfbed eens bekend heeft nog nooit drie Weesgegroeten achter elkaar zonder verstrooiing te hebben kunnen bidden, is het een beetje veel van een hele parochie te verwachten, dat ze zich vijf tientjes lang uitsluitend tot het gebed weet te bepalen, dat ze zich houdt aan de steeds weer her haalde formule en de geestelijke overwe gingen niet laat kruisen door andere, van meer profane aard. Dit meest democrati sche gebed van de Kerk, door eenvoudige moedertjes evenzeer gebeden als door grote pausen, is misschien, behalve het mooiste, ook wel het moeilijkste. Er wordt steeds gezegd: de Rozenkrans terug aan de haard. Tegelijkertijd kan ech ter worden opgemerkt, dat vooral de jon gere generaties met dit gebed nogal moeite hebben. Zodat het eigenlijk niemand hoeft te verwonderen, dat pastoor Van Kalmt hout op deze bijna revolutionnaire wijze aan de zwakheid van zijn parochianen te gemoet tracht te komen. Ongetwijfeld zul len er ziin, die deze noviteit een beetje ongepast vinden. Een kerk is toch geen bioscoop, zullen ze zeggen, een Rozenhoedje toch geen kijkspel! Misschien zijn er we) liturgische bezwaren tegen een koster als filmoperateur. Die dit vinden, zullen echter wèl even in overweging moeten nemen, dat in de zo vaak ten voorbeeld gestelde Mid deleeuwen onder de Mis de Evangelietekst wëï door groepen van personen werd uit gebeeld. En ook anderszins, door b.v. een duif uit het gewelf neer te laten als het Evangelie sprak over de Nederdaling van de H. Geest. Het toneel zou, volgens de mening van verschillende geleerden, zelfs uit deze religieuze „illustraties" zijn ont staan. red?mk bezwaar lijkt ons de vraag of de zelfwerkzaamheid van de gelovigen met deze projectie-methode niet al te zeer ld.,gevaar komt. Nu zijn het nog maar vijf stille plaatjes telkens, maar de vrees is ge- wettigd dat men er al te gauw op 1b uit gekeken en méér variatie vraagt, op de duur misschien zelfs bewegende beelden. Dit evenwel kan alsnog onder ogen worden ge zien, want de methode van pastoor Van Kalmthout bevindt zich nog in een eerste, experimenteel stadium. Rozenhoedje met lichtbeelden in de parochiekerk van de H. Thomas van Aquino te Amsterdam. De foto is genomen vanaf het achter- balcon tijdens de overweging van het derde der droeve geheimen. -r f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7