Pokkenepidemie dreigt Zuid-Korea in Nederlanders boeken in het buitenland succes „Empress of Canada verloren gegaan Roofoverval te Blaricum opgelost Strijd aan Westelijk front Alle geallieerde soldaten reeds ingeënt 20.000 ton Gieskes' boek baart opzien in Groot-Brittannië Nieuwe bisdommen in Nederland? West-Berlijn kan het niet meer aan Nieuwe Russische beschuldigingen A. Dijxhoorn overleden Broekman en Huiskes verbeteren wereldrecord; Gatsonides wint Rallye de Monte Carlo Vijf brandweer lieden gewond Vragen in Lagerhuis aangekondigd Wederom Mau-Mau- moordaanslag en Meisje overreden en gedood Twee jongens uit Laren bekennen Tot hoofd en hart 1 MAANDAG 26 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25591 Onbevestigde geruchten Geen enkel officieel overleg gaande De vlucht uit het Oosten Ook Kuibysjev door artsen vermoord Dr. ir. S. L. Louwes overleden Oud-minister van Defensie Ten laste legging Sultan Hamid II Hij moet voor Hoogge- rechthof verschijnen Wagen van werktrein ontspoord SCHEEPSBRAND IN LIVERPOOL Stoffelijk overschot gevonden Van vermiste kok mmm Het „England-Spiel" Britse farm werd overvallen H. Vader ontvangt pro staatssecretarissen Militaire geheimen gepubliceerd Leerling-journalist op vrije voeten Bijna een ton voor een nieuwe „Hoop'' Staatsloterij Met fantasie en intelli gentie te werk gegaan dee MORRIS iïejmycu iwj! Bontgevoerde Windbreakers Uit slaapkamerraam dood gevallen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie; 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544 'Cr Gistermorgen is aan het Westelijk front op Korea een felle strijd opgelaaid. Ten Zuid-Westen van Tsorwon boekten de geallieerden enige terreinwinst, doch ten gevolge van heftig communistische artillerievuur moesten zij zich wederom op eigen linies terugtrekken. De communistische troepen werden hier krachtig ge steund door Chinese vliegtuigen. In de centrale sector van het front hebben tanks Van de verbonden strijdkrachten ingegraven stellingen van de communisten be stookt. Hierbij werden een groot aantal installaties en versterkingen vernield. De „Telegraaf" van hedenmorgen be richt: „Naar wij vernemen bestaat er Srote kans, dat Katholiek Nederland ter gelegenheid van de a.s. viering in Mei van het Kromstaf-eeuwfeest, het feit, dat 100 jaar geleden de Kerkelijke Hiërarchie in ons land werd hersteld, 'wee nieuwe bisschoppelijke diocesen rÜker zal worden. In Vaticaanse kringen verluidt het, bat het aantal bisschopszetels dan in wis land zal worden uitgebreid met één 'e Rotterdam, waardoor het allengs te groot geworden bisdom Haarlem in 'weeën gesplitst zou worden, en met ®en te Deventer voor het Oosten van "et land". Tot zover de Telegraaf. Wij kunnen uaaraan toevoegen, dat geruchten om trent deze plannen al geruime tijd ge iden de ronde hebben gedaan en dat 'J daarna gevolgd zijn door geruchten omtrent enigszins andere plannen, unze pogingen om dergelijke geruchten hehhtV°fg^er Plaatsen te verifiëren, „I j dusverre geen resultaten op- hoKk' z°dat wij ons niet geroepen t„ bevoeld er ruchtbaarheid aan ce geven. Vast staat, zoals ons hedenmorgen bij informatie te bevoegdcr plaatse nog is gebleken, dat er over dergelijke reor ganisatieplannen geen enkel officieel overleg gaande is. Ernst Reuter, burgemeester van West. ®erlijn, heeft Zaterdag verklaard dat West- öerlijn de dagelijkse toeloop van vluchte- llI*gen uit Oost-Duitsland niet meer kan ver kerken. W.-Berlijn zou 'n groter aantal ontheemden JJoeten opnemen. Iedere dag komen vele ^onderden personen het Westelijk deel van stad Berlijn binnen en vragen er om *syi. .He „Prawda", het orgaan van de Rus- 'Sche communistische party, heeft de I^Sen Moskouse medici, die onlangs zijn ®schuldigd van een samenzwering om aantal Russische miltaire leiders U de weg te ruimen, van nog een an- tmpe- ?®re moord beschuldigd. In een artikel r herdenking van Valerian Kuibysjev, jehs een der belangrijkste Sovjet-lei- vers, verklaarde het blad, dat hij was ®rmoord door de geneesheren-gifmen- °jrs in dienst van buitenlandse Misten", aldus radio-Moskou. In de „Rode Ster" het orgaan van v Rode leger, wordt verklaard, dat j^Uibysjev, die in 1935 overleed, ver- °°rd was door laffe moordenaars, die ]1gtïl opzettelijk verkeerd hadden be- jjmdeld, net zo als ze de grote schrijver sxim Gorki en Wrenzhinsky hebben 6rrnoord. <je^uibysjev leidde met generaal Frunze Sj bulitaire operaties tegen de Wit-Rus- oori seneraal Koltsjak in de burger- V die op de revolutie van 1917 Zjpj® ,e- Hij werd in 1888 geboren, sloot latö in 1904 zij de Bolsjewiki aan en was dej.er v°orzitter van de opperste raad van ?a'ionale economie en voorzitter hk(- centrale comité van de commu- 'lsch:e partij. Van 1927 tot zijn dood hij lid van hgt Politburo. jan!! 's"Gravenhage is vannacht op 63- >"iEe ir s_ L van de L0'leeftijd overleden dr. directeur-generaal cflselv oorziening. 1 if. S. Louwes, studeerde o.a. aan Amerikaanse superforten lieten giste- teren 100 ton bommen vallen op Chol- san. Hoewel het doel slechts enkele minu ten van een der Mandsjoerijse Migbases ligt, verscheen slechts een communis tische straaljager, die het vuur echter niet opende op de Amerikaanse super forten. De communisten hebben in Cholsan, waar de laatste dagen grote actviteit heerst. ongeveer 300 pakhuizen ge bouwd, waarin grote hoeveelheden oor logsmateriaal liggen opgeslagen. De Amerikaanse generaal Van Fleet heeft op een persconferentie te Seoul verklaard, dat het Zuid-Koreaanse leger krachtig genoeg is om het gehele 250 km lange front in Korea te bezetten. Op het ogenblik wordt ongeveer twee derde gedeelte van het front door Zuid-Korea- nen bezet. Het zou er echter van afhan gen of het U.N.O.-commando de tegen woordige linies wil handhaven of deze vooruit wil schuiven. Op het ogenblik zijn twaalf Ko reaanse divisies in actieve dienst; acht minder dan generaal Van Fleet voor opleiding en uitrustig had aan bevolen. Andere leden van de U.N.O. buiten de V. S., dienden belangrijk Generaal Maxwell Taylor, thans chef van de staf voor operaties en admi nistratie van het Amerikaanse leger, zal over enige dagen naar Japan vertrek ken. Hij is aangewezen als opvolger van generaal Van Fleet als opperbevel hebber van het achtste leger. Generaal Van Fleet zal op 31 Maart a.s. aftreden als zodanig. t-4» V„an<?k°uwhogeschool te Wageningen. ■^rov <5+ to' 1935 was W li" van be 'aatcto en.van Overijsei, waarvan de Statp.® iaar lid van Gedeputeerde bet Mpj 1945 was hij voorzitter van ,dse genootschap van land- hiisxavfnschappen en regeringscom- <lprii 5^°°'" de akkerbouw en veehou- tot 9 vdgde zijn benoeming v°orzieni!,eilr"^eneraal- van de Voedsel- bouweJ I" an 1943 tot 1948 was ir. "eraal \seur van de directeur-ge- 'Ure f-, ®11 .be „Federation of Agricul- b® Seiipffnisat;ions"- *n 4947 veneende Wap»„i Van be Landbouwhogeschool °borns ngen ir. Louwes het doctoraat jj"rus causa. b* orde3!!? overledene was ridder in van de Nederlandse Leeuw. Naar wij eerst thans vernemen is 22 Januari de heer A. Q. H. Dijxhoorn, luitenant-generaal van de generale staf, lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud-minister van Defensie, tijdens een telefoongesprek in zijn woning aan de Schietbergerweg te Rheden, waar hij de laatste jaren woonachtig was, aan een hartverlamming overleden. De overledene bereikte de leeftijd van drie en zestig jaar. Hij was grand-officier de la légion d'honneur, commander of the legion of merit, rid der in de Orde van de Nederlandsche Leeuw, ridder in de Orde van Oranje- Nassau, enz. enz. De procureur-generaal te Djakarta heeft de zaak van Sultan Hamid II aan het Hooggerechtshof overgegeven. Pri mair is de ten laste legging gebaseerd op een artikel van het Wetboek van Strafrecht, dat spreekt van opstand. Subsidair is de ten laste legging geba seerd op enkele artikelen, welke spre ken van anderen trachten te bewegen tot het plegen van misdrijf, of gelegen heid, middelen of inlichtingen tot het plegen van het misdrijf te verstrekken. Mr. Surjadi uit Surabaja zal als verde- dieer optreden. Er is nog geen datum, waarop de zaak zal worden behandeld, vastgesteld. Sultan Hamid II bevindt zich thans ongeveer drie jaar in arrest. Hij moet voor het Hooggerechtshof verschijnen. Vanmorgen omstreeks kwart voor zes is op de spoorbaan ZwolleDeventer ter hoogte van Windesheim een op enkel spoor staan de wagen van een werktrein met de as ont spoord, tengevolge waarvan het treinverkeer ter plaatse geheel was gestremd. Reeds om 7.20 uur had men de werktrein bestaande uit enkele werktuigwagens voor herstelwerkzaamheden aan de spoorlijn, van de baan verwijderd, zodat het verkeer kon worden hervat. meer troepen naar Korea te sturen. In Zuid-Korea dreigt een pokken epidemie uit te breken. Er zijn 34 ge vallen van pokken gemeld en 12 per sonen zijn reeds aan deze ziekte over leden. De Zuid-Koreaanse regering heeft een beroep gedaan op de Amcrkaan- se „Civil Service Command" om grote hoevelheden entstof te zenden. De voorraad entstof van de Zuid-Koreaan se autoriteiten, voldoende voor slechts 100.000 personen, is reeds verbruikt. Een woordvoerder van het Amerikaan- leger heeft medegedeeld, dat alle ge allieerde soldaten tegen pokken zijn ingeënt. GATSON1DES Een felle brand heeft gisterenavond het 20.235 ton grote schip de Empress of Canada, dat voor de jaarlijkse inspectie in Liverpool gemeerd lag, ver loren doen gaan. De brandweer heeft acht uur lang pogingen gedaan het vuur te blussen. Vijf brandweerlieden werden daarbij gewond. Het schip werd geschat op een waarde van 5.5 millioen dollar. Toen de brand gister middag om 16.00 uur midscheeps ontdekt werd, stelden de arbeiders en matrozen, die aan boord waren, zich snel op de wal in veiligheid. 200 brandweerlieden werden ingeschakeld oin de brand te bestrijden, doch om 22.00 uur stond het schip over de gehele lengte in lichte laaie. Het maakte 23 graden slagzij en dreigde te kapseizen. Toen zich een reeks ontploffingen voordeed, kregen alle brandweerlieden opdracht het schip te verlaten. Brandweercommissaris A. G. Greenslade deelde vanmorgen aan de pers mee: „Wij moeten dit als een ver loren strijd beschouwen. Greenslade zei, dat de brand waarschijnlijk in de apotheek was uitgebroken. Het vuur had zich snel tot de dekken a, b en c en tot de machinekamer uitgebreid. Toen men echter aan boord kwam, kon men de vuurhaard tengevolge van de rook ontwikkeling niet meer bereiken, aldus Greenslade. Een der brandweerlieden maakte een lelijke val en moest met verwondingen aan de rug naar het zie kenhuis worden gebracht. Vier anderen liepen lichte brandwonden op of hadden last van de rook. Een woordvoerder van de rederij, de Canadian Pacific Railway Company, zei. dat het schip als „vólkomen verloren" moest worden beschouwd.. Politiecom missaris Balmer stelde een voorlopig onderzoek in terwijl de brand nog aan de gang was. Hij verzocht het ministerie van binnenlandse zaken om hulp van een aantal deskundigen. „De mogelijk heid van sabotage moet niet worden uitgesloten", deelde hij aan verslagge vers mee. Toen de brand uitbrak, bevon den zich slechts ongeveer twalaf werk lieden aan boord van het schip. Zij kon den zich allen in veilighed stellen. De brand werd bestreden door meer dan 200 brandweerlieden, die 40 brandslangen hanteerden. Spoedig echter tastte het vuur de gehele bo venbouw aan. Toen de patrijspoorten smolten en de dekplaten naar bene den stortten, schoten de vlammen hoog op. Een gedeelte van de mart brak af en viel op een loods aan de walkant. Tenslotte begon het schip sterk over te hellen tengevolge van de tonnen water, die het binnen ge kregen had. Op dat ogenblik werd de brandweer teruggeroepen. Om 1.38 u. negen en een half uur nadat de brand was uitgebroken raakte de bakboordzijde het water. De vroegere kapitein van het schip E. A. Shergold, die aan wal stond te kijken, zei: „Dit is het verdrietigste ogenblik van mijn leven. Wij waren zulke goede vrienden". De Empress had een bemanning van 350 koppen en kon 700 passagiers vervoeren. Volgens de maatschappij was het schip voor het kroningssei zoen geheel volgeboekt met passa giers, die de reis van Amerika heen en terug naar Engeland zouden ma ken. Het schip was op 10 Januari in Liver pool aangekomen om gekalefaterd te worden en zou op 11 Febr. weer naar Canada vertrekken. De Empress of Canada heette oor spronkelijk Duchess of Richmond. Het schip is in 1928 gebouwd op een werf aan de Cycle in Schotland. Nadat de eerste Empress of Canada in 1943 ge torpedeerd was door een Italiaanse on derzeeër, kreeg de Duchess deze naam en werd ingeschakeld bij het troepen transport. Het schip bracht tijdens de Tweede Wereldoorlog 169.000 soldaten over de Atlantische Oceaan. Een sportman kan als een goed am bassadeur de naam van ons land tot ver buiten onze grenzen hoog houden, zo sprak Zaterdagmiddag dr. J. H. Wesselings tijdens de receptie te Utrecht, in verband met het aftreden van de heer K. J. J. Lotsy als voor zitter van de K.N.V.B. Bij deze gele genheid werd meegedeeld, dat de heer Lotsy was benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw. De naam van Nederland is dit week einde dan wel op een zeer bijzondere wijze hooggehouden in het buitenland. In Davos, 't ideale oord voor de schaats sport, hebben Zaterdagmiddag achter eenvolgens W. v. d. Voort, Kees Broek man en Anton Huiskes het wereldre cord op de 3000 meter aanzienlijk ver beterd. Op dezelfde baan, maar onder minder gunstige omstandigheden, is Kees Broekman er voorts Zondag in geslaagd het wereldrecord van het Noorse schaatsfenomeen, Hjalmar An dersen, op de 5000 meter met 0,7 te verbeteren. Dit Monte Carlo kwam later op de avond het wel zeer verrassende be richt, dat de Nederlandse rjjder Maus Gatsonides uit Haarlem er in geslaagd was de Rallye van Monte Carlo op zijn naam te brengen. Dit dank zy een vry- wel foutloos gereden klassementsrit, die nodig was om uit 101 van de 257 équipes, die de eigenlijke sterrit zon der strafpunten hadden volbracht, een winnaar te kunnen aanwijzen. Voor uitvoerige reportages mogen wij verwijzen naar de sportpagina's. Uit de Vissershaven van Altona is het stoffelijk overschot opgehaald van de Nederlandse scheepskok Sj. de V. uit Groningen. De V., die op het m.s. „Tide" naar Hamburg voer, werd sedert 17 November vermist. Op welke wijze De V. is verongelukt, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Telefonisch van onze Londense corres pondent) LONDEN, hedenmorgen- Om voor de hand liggende redenen heeft de publieke Opinie in Engeland zich weinig bezig gehouden met het be ruchte Englar.d-Spiel waarin gedurende lange tijd de Nederlands-Engelse Ge heime Dienst te Londen om de tuin werd geleid, met dodelijke gevolgen voor talrijke Britse en Nederlandse agenten die in handen vielen van de Duitsers en die allen geëxecuteerd wer den in Mauthausen. Vandaag is evenwel in Engeland onder de titel „London Calling North- Pole" een vertaling verschenen van een boek waarin Gieskes, belast met de Duitse contra-spionnage in Hol land, België en Noord-Frankrijk, een uitvoerig verslag geeft over het Eng- land-Spiel. De Britse Zondagspers van gisteren en de ochtendbladen van he den besteden vrij veel ruimte aan een verslag van dit werk. De Daily Tele graph heeft een uitvoerige bespreking van de hand van H. D. Ziman op de hoofdpagina. Deze tot oordelen be voegde commentator stelt op het ein de van zijn artikel de vraag of men de verontrustende mededelingen van Gieskes kan geloven. Zijn oordeel is dat met uitzondering van enige de tails het verhaal van Gieskes geloof verdient. „Het hoofdverhaal, met de Zeer verschillende typen wapenen worden gebruikt door de kortgeleden gevormde anti-Mau-Mau-eenheid. De mannen van de Aberdare-patrouille, die toezicht houden op dc Masai, Elgero- en Kikoejoe-stammen. zijn niet alleen in het bezit van moderne wapens, zoals pistolen, maar gebruiken ook pijl en boog en speren in de strijd tegen de terroristen. Een walkie talkie zorgt voor het onderling contact. De foto toont het opbrengen van een verdachte. Op de ach tergrond de Mount Kenya. Het vliegtuig wordt gebruikt voor het uitwerpen' van voedsel en wapens voor de patrouille. (Radio-grafisch overgebrachte foto). Gisteren werden op een boerdery in Noord-Kinangkep een Britse farmer, zijn vrouw en hun zesjarig zoontje en een inheemse bediende door bendele den van de Mau Mau vermoord. De slachtoffers werden gedood met panga's, lange, scherpe messen, die de leden van de Kikoejoe-stam gebruiken bq' het bewerken van de bodem. Bijna alle door de Mau Mau bedreven moor den werden gepleegd met deze panga's. Het ïyk van de verminkte vrouw werd gevonden op het erf van de boerderij. Het zoontje bleek in zijn bed te zijn vermoord. Een Brits verkenningsvliegtuig, dat na het ontdekken van de moordaan slagen op onderzoek uitging, heeft een grondpatrouille. bestaande uit soldaten, politie en honden, naar een groep van 30 Afrikanen geleid. Zij werden allen ge arresteerd. Een tweede groep, die zich verspreidde toen het vliegtuig opdaag de, is geheel omsingeld. De gearresteerde Afrikanen, onder wie enkele vrouwen, bevonden zich in een dichtbegroeide vallei, 9 km ten Noord- Oosten van de boerderij van de slacht offers. In het Njesi-district werden even eens twee Mau-Maumoorden gemeld. Een van de slachtoffers was een bur gerwacht van de Kikoejoe's Naar het K.N.P. van Vaticaanse zijde verneemt is de toestand van Z.H. de Paus licht erbeterd. De H. Vader'was Zondagmorgen weer in staat de beide pro-staatssecretarissen mgr. Montini en mgr. Tardini voor een korte audiëntie te ontvangen onthullingen van de blunders van d» Britse Geheime Dienst, is ongeluk kigerwijze waar van het begin tot het einde en het is hoog tijd dat het verhaal hier bekend wordt". Het socialistische Lagerhuislid Arthur Lewis is van plan de volgende week Maandag aan Churchill de vraag te stel len of men zijn aandacht heeft geves tigd op het beden verschenen boek van Gieskes De heer Lewis is eveneens van plan drie vragen te stellen aan Anthony Eden, namelijk: 1 In hoeverre het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de Duitse au teur behulpzaam is geweest door hem inzage te geven van officiële Britse pa pieren en documenten. 2. Of Eden bereid is een verklaring te doen met betrekking tot de uewering dat de Duitsers gedurende twintig maanden de activiteit van ds Britse Ge heime Dienst in Nederland regelden. 3. Of hij bereid is een verklaring af te leggen met betrekking tot de be schuldiging dat de Britse Geheime Dienst onvoldoende voorzorgen had ge nomen. (Op de voorpagina van de Sunday Express van gisteren, een blad dat nim mer nalaat zijn ingenomenheid te tonen met Britse volmaaktheid", kon men gis teren nog lezen dat de Britse Geheime Dienst in werkelijkheid „in haar soort het meest doeltreffende wapen ter we reld was.") KEES BROEKMAN Een tienjarige dochtertje van de familie Aalders in de Voorstadslaan te Nijmegen is Zaterdag door een vrachtauto overreden en enige ogenblikken later overleden. Het kind stak de straat waar zij woonde over, toen daar een file auto's voor de gesloten spoorwegovergang stond te wachten. Zij werd gegrepen door een auto die de file voorbij reed. Een heer uit het publiek holde het eerste het beste huis in om tele fonisch medische hulp in te roepen, zonder te weten dat hij in de ouderlijke woning van het meisje terecht was gekomen. Op deze wijze hoorden de ouders het ver schrikkelijke nieuws. De Rotterdamse leerling-journalist E.. die vorige week in verzekerde bewaring was gesteld, omdat hij in zijn courant mi litaire geheimen gepubliceerd zou hebben, is Zaterdagmiddag weer op vrije voeten gesteld, 's Ochtends was hij verhoord door de rechter-commissaris. De officier van Justitie had hem Vrijdagmiddag een ver hoor afgenomen. In het Zaterdagavond-programma van de V.A.R.A. heeft Ome Jan van Zutphen bekend gemaakt, dat de actie voor het nieuwe hospitaalkerkschip tot nu toe f 98.000 heeft opgeleverd. In dit bedrag zijn niet de verschillende belangrijke giften in natura begrepen. In de 518e Staatsloterij, eerste klasse is een prijs van ƒ25.000.— gevallen op lotnummer 3544. Voor trekkingslijst zie pag 7. De roofoverval op de Boerenleenbank te Blaricum, waarby 8 Januari twee ge maskerde individuen een bedrag van f 17.130,50 in de wacht sleepten, is opgelost. Twee jongens uit Laren, de 19-jarige J. H. H. T„ die inmiddels in militaire dienst was gegaan en zich in een kazerne te Nijmegen bevond, en zijn 15-jarige vriend G. J. J. C„ die zijn vader in diens melkzaak placht te helpen, zijn gearres teerd en hebben, na aanvankelijk hardnekkig hun onschuld te hebben volgehou den, thans een volledige bekentenis afgelegd. Bovendien is nog een oom van de oudste der beide jongens, de ongeveer 50-jarige ongehuwde bankwerker T. uit Laren, in hechtenis genomen, omdat hij de jongens na de overval behulpzaam is geweest en zich van dc buit f 1.000 had toegeëigend. Bijna het gehele geroofde bedrag is terecht. Met een fantasie en een intelligentie, een betere zaak waardig, hebben de beide jongens bij hun uitgebreide voor bereiding van de overval een tot in de puntjes geregeld plan opgesteld, waar mede zy er inderdaad in geslaagd zijn de politic geruime tijd op een dwaal spoor te houden. Zij zorgden er voor, dat zij anders gekleed waren dan gewoonlijk. Teneinde snel en geruisloos te kunnen lopen trok ken zij ieder een paar nieuwe gymnas tiekschoenen aan en teneinde geen vin gerafdrukken achter te laten ieder bo vendien een paar nieuwe handschoenen. Om de vermomming te vervolmaken zet ten zij beiden 'n gewone bril op en staken zwarte maskers bij zich. die zij voor neus. mond en kin trokken toen zij de bank binnentraden. Na de overval verbrandden en ver nietigden zij de meeste dezer nieuwe kledingstukken in het huis van de bank werker T. in Laren (een oom van de oudste jongen). Daags na de overval liepen zij weer in hun gewone plunje, waarmede zij in geen enkel opzicht aan het signalement der daders voldeden, door Laren. De vermomming had haar nut bewe zen. Met genoegen lazen de beide jongens in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. Ook op andere wijze hebben de jon gens getracht de politie op een dwaal spoor te brengen. De oudste nam op de bewuste avond in Laren een taxi naar Hilversum. In Hilversum nam hij op nieuw een taxi en gaf de chauffeur op dracht hem naar Blaricum te rijden. Aldaar aangekomen liet hij de chauf feur dichtbij de Boerenleenbank stil houden. Hij verzocht hem een kwartier tje te willen wachten tot hij terug zou komen en gaf hem als borg tien gulden. Vijftig meter verder stond zijn jonge kameraad, die lopende uit Laren was gekomen, op hem te wachten. Tezamen traden zij het bankgebouw binnen, ter wijl zij de maskers over hun gezicht trokken. De oudste hield daar de enige klant, een bloemenhandelaar uit Blari cum met zijn revolver in bedwang, en de 15-jarige Van T. stak de kassier een revolver onder de neus. Hij was het, die van achter het loket het geld wegnam. Geruisloos, zoals zij binnen waren ge komen, haastten zij zich daarna sne terug naar de taxi en nanien beiden achterin plaats. De oudste gaf de chauf feur opdracht naar Crailo te rijden, doch enkele honderden meters voor de grote Rijksweg stapten zij uit en stuuiden de taxi terug naar Hilversum. Te voet baande het tweetal zich daar na in het duister een weg door de bos sen en over dc hei een weg terug naar Laren. Daar gingen zij het huis van de reeds genoemde oom binnen, die naast de ouders T. woont. Bin nen verdeelden zij de buit broeder lijk Ieder kreeg 8500 en beiden prop ten'deze bankbiljetten in een jampotje. De potjes werden daarna met lak ge verfd en aldus ondoorzichtig gemaakt. Nog dezelfde avond of daags daarna zqn de jongens met behulp en toestemming van de oom, die dit tegenover de politie e Tijd is het bezit van alle mensen, zowel arm als rijk heeft erkend, er toe overgegaan hun vermommingsattributen in de kachel te verbranden. Ieder met zijn eigen jam potje vertrokken zij later op de avond naar huis. Beiden begroeven alvorens binnen te treden het potje in de tuin van hun ouderlijk huis. Blijkbaar kon oom zich met deze gang van zaken niet erg verenigen. Of de jongens geweigerd hebben hem in de winst te laten delen is thans nog niet bekend. Wel staat vast, dat oom in de nacht in de naast zijn perceel gelegen tuin van neeflief diens potje opgroef en er in totaal 1000 uitnam. Nadat de twee overvallers bekend hadden en de Rijkspolitie hadden ver teld waar zij het geld verborgen hadden, zijn de potjes opgegraven en naar het bureau gebracht. Daar bleek, dat in het potje van T. inderdaad f 1000 min der zat, dan hij had opgegeven. Dat deze overval is opgelost, zo wordt ons met nadruk van de zijde van de politie medegedeeld, is voornamelijk te danken aan de grote samenwerking tussen de Rijkspolitie van Blaricum met de gemeentelijke politiecorpsen in an dere plaatsen van het Gooi, met name dat van Laren, en met de recherche van de Rijkspolitie in het district Amster dam. Van de twee jongens heeft de ouaste erkend, dat van hem het initiatief oor de overval is uitgegaan. Beide jongens stammen uit grote gezinnen. Zij beweren de nieuwe kleding en de andere attri buten van hun eigen spaargeld te heb ben gekocht. De pistolen zouden nog uit de oorlog stammen. Dat van de oud ste werd teruggevonden achter de dub bele wand van een kastje, dat thuis in zijn slaapkamer stond. Bij de fouilering van de 15-jarige T troffen de agenten der Rijkspolitie onder diens lange broek een geladen revolver aan. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en aanvankelijk hier en daar mist. Overwegend droog weer. Aan vankelijk zwakke en later tot vrij krachtig toenemend Zuidwestelijke wind. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte vorst,, overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.28-17.18. Maan: 14.29-7.22. Zondagmorgen vroeg hebben omwo nenden in de tuin achter het flatgebouw aan het Uiverplein te Gouda het ont zielde lichaam gevonden van de 67- jarige J. C. A. T„ oud-marktopzichter van Gouda. De man is in de nacht van Zaterdag op Zondag vermoedelijk uit het venster van zijn slaapkamer op de derde verdieping van dit flatgebouw straat gevallen. De ontboden genees heer constateerde een schedelbasisfrac- tuur. De dood moet vrijwel onmiddel lijk na de val zijn ingetreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1