Accoord tussen Rusland, China en Vietminh STEUN AAN OPSTANDELINGEN Chinezen zullen helpen als Vietminh met nederlaag wordt bedreigd In Maart nieuwe atoomproeven op proef terreinen in Nevada Nederland ziet af van economische dollarhulp HET EINDE VAN EEN OCEAANREUS Doodstraf voor I9-jarige wekt grote beroering in Engeland 2000 vluchtelingen op één dag in West-Berlijn aangekomen m Aandrang op meer orders mi T ussenneus en lippen BONTMANTELS 50°/o KORTING 3RR Sovjt jet-luchtmacht: 20.000 vliegtuigen Zes agenten door bende gedood Atoomkanon waarschijnlijk in actie Italiaanse DC-3 neergestort r ijn overvol Tot hoofd en hart Spionnage-proces in Polen Het weer 90 luchtbases Onveilig Indonesië 19 inzittenden gedood VOOR FISCALE JAAR 1952/53 «L DE MOORD OP EEN POLITIE-AGENT TE CROYDON Stroom van protesten Door auto overreden en gedood Gezondheidstoestand van de H. Vader Nog slechts enkele dagen! Bonthuis Hélène DINSDAG 27 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25592 Nationale feestdag India „ORANJE" VERTREKT 3 FEBRUARI «ilL ipii vlHÜ - -- «lp Koorts is geweken Priester ter dood veroordeeld Spruifenbosstr. 2, Haarlem Tel. 19056 (bij Garage Den Hout) jS iefwyoaiuy! Ros Lederen Jassen f 125.- j\ O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Officiële Franse woordvoerders hebben vandaag verklaard vernomen te hebben, dat Vietminh, communistisch China en de Sovjet-Unie accoorden getekend hebben °P grond waarvan de Chinezen in Indo-China rechtstreeks tussenbeide zullen komen, als Vietminh daar met een nederlaag bedreigd wordt. De Fransen noem den als bron van hun inlichtingen Pham Le Bong, een voormalige hoge ambte naar bij de opstandige nationalisten, die onlangs naar Vietnam overgelopen is. Tolgens Fham is de tekst van de overeenkomsten op 21 Maart 1951 openbaar ge haakt in Tuyen Quang, de regeringshoofdstad van de Vietminh, 200 km. ten ^oord-Oosten van Hanoi. Een hooggeplaatst officier van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren ■e Parijs verklaard, dat Rusland de pro ductie van straaljagers heeft opgevoerd '°t een punt, waarop het ruim 8000 toe stellen in de lucht kan brengen. Dit Setal ligt veel hoger dan men tot heden heeft geschat. De totale Russische jUchtmacht omvat nu ruim 20.000 vlieg tuigen met een personeel van 500.000 Uian. Even belangrijk als het grote aantal vliegtuigen is wel het feit, dat tot nu t°e langs de gehele Russische Westgrens jhgeveer 90 luchtbases werden aange- iegd. Verschillende van deze bases lig- in de satellietlanden, Polen, Honga- •tle, Roemenië en Tsjechoslowakije en °rmen een directe bedreiging van Cen taal Europa. Om hieraan eventueel het "oofd te bieden zijn de 14 Nato-landen bezig met de vorming van een totale Uchtmacht van 4000 toestellen. Op het genblik worden in Europa 95 vliegvel- aangelegd of verbeterd, terwijl wannen bestaan voor de aanleg van nog en dertigtal luchtbases. Hierbij zijn Vv ^"begrepen de 35 vliegvelden, die in •vest-Duitsland reeds werden ingericht. Id son °P van 1953 zullen de V.S. pen ™llitaire vliegtuigen vervaardi- tniJe„v he,eft de directeur van een vlieg- ipi- ii 'j verklaard. Dit aantal is gro- 1952üan l°tale productie van 195i en Vrijdagavond zijn in het Pengalen- ^fhse zes agenten het slachtoffer ge- j 0rden van een sterke en zwaar bewapen- v® bende. De agenten maakten deel uit an een patrouille van zestien man, die lii. °n(lerzoek instelde naar de aanwe- v Sheid van terroristen in het gebied te? ten Noord-Westen van het wa- j^fkrachtstation gelegen Desa Lamad- Ij Th de nabijheid van de kampong Tji- j?hjere gekomen, werd de patrouille, Je slechts gewapend was met stens jb karabijnen, plotseling van verschil- -hde kanten onder zwaar automatisch LrUr genomen. Zes agenten werden .erdoor onmiddellijk dodelijk getrof- j b. De overige manschappen zochten kking en beantwoordden het vuur. 5 Paar de overgebleven tien man lp er geen schijn van kans hadden jj ®en. de naar schatting drie a vierhon- Cfi man sterke bende, zat er voor U niets anders op dan te trachten IlM Ve§e lijf te redden. Zij slaagden er derdaad in, na verloop van tijd de op Lamadjan te bereiken. Hier r-teden ogenblikkelijk versterkingen Ook1" de aan§eEeven plaats gestuurd, en |A de hulp van het leger werd inge lopen, maar toen deze versterkingen de plaats van de overval arriveer- p.n, was van de bende geen spoor 'eer te bekennen. Ter gelegenheid van de nationale van India hebben de Indiase 3 nassadeur en mevrouw Chakravarty steren jn jjUn ambassade te Den Haag O. gasten uit de diplomatieke- r'hgskringen ontvangen. De Fransen verklaren, dat de Chi nese hulp in fasen beschikbaar zal ko men. De eerste fase zou de instructie en de uitrusting van het kader voor het Vietminhleger omvatten,. Hierbij zouden het zenden van politieke en militaire adviseurs en de levering van vervoers middelen en wapens, benevens indus triële installaties voor de stichting van een wapen-industrie, inbegrepen zijn. De tweede fase omvat en hier ci teren de Fransen de tekst van de over eenkomst „de rechtstreekse interven tie van geallieerde troepen in het geval het Vietminhleger met een nederlaag wordt bedreigd." Pham Le Bong heeft verklaard, dat hij vele malen hooggeplaatste Chinese en Russische officieren ontmoet heeft. In 1948 heeft hij twee Russische gene raals ontmoet. Één hunner sprak per fect Frans en de ander vloeiend Viet namees. Eén van de generaals zei: „De Sovjet-Unie is niet voornemens recht streeks in het Indo-Chinese conflict tussenbeide te komen, maar zal de Viet- minhbeweging tot het einde toe steu nen, door de levering van wapens en munitie en het sturen van adviseurs". Bong verklaarde, dat zich in de Vietminhzone vele hoge Chinese of ficieren bevinden, die daar militaire scholen leiden. Eén van de belang rijkste dezer scholen is de spionnage- en contra-spionnageschool te Coabang bij de Chinese grens. Op die school worden uitsluitend jonge Vietname- zen toegelaten, die de middelbare school hebben afgelopen en Jid zijn van de communistische partij. Zij worden uitgezonden om in Vietnam communistische cellen te vormen. Pham Le Bong legde zijn verklarin gen af ten overstaan van de Franse in lichtingendienst, nadat hij op 2 Decem ber 1952 naar Vietnam over gelopen was. Sinds 1948 bekleedde hij de functie van permanent gedelegeerde aan het front. Hij is 47 jaar oud en heeft in Frankrijk gestudeerd, waar hij het Le gioen van Eer verkreeg. Hij heeft een broeder, die te Perpignan in Frankrijk chirurg is. Bong verklaarde in 1946, nadat de Vietminh aan de macht was gekomen, gedwongen te zijn met hen samen te werken. Hij begon als advi seur bij het ministerie van Financiën en Economie In November 1952 werd hij plotseling bij de leiders van de Vietminh-beweging ontboden. Hij vrees de eén zuivering en gaf er de voorkeur aan over te lopen. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft Maandag te Wash ington bekend gemaakt, dat in Maart a.s. op de proefterreinen te Las Vegas in Nevada „nieuwe en verbeterde vin dingen" zullen worden beproefd. Aan de proefnemingen zullen onge veer 18.000 militairen van land-, lucht en vlootstrijdkrachten deelnemen. Men verwacht, dat atoomgranaten zullen worden gebruikt, die bestemd zijn voor het atoomkanon van het Ame rikaanse leger, dat met .grote nauwkeu righeid over een afstand van 32 kilo meter gewone en atoomgranaten zou kunnen afvuren. Zoals bekend werd het atoomkanon voor het eerst aan het publiek getoond tijdens de grote parade ter gelegenheid van de inhuldiging van president Eisenhower. In de mededeling van de commissie wordt ook gezegd, dat de organisatie voor de burgerbescherming en andere federale organen aan de proeven zul len deelnemen. Voorts werd medege deeld dat in Zuid-West-Illinöis een fa briek voor de constructie van „min of meer conventionele" explosieven zal worden gebouwd. De kosten van de bouw zullen 29 millioen dollar bedra gen. Een woordvoerder der commissie verklaarde dat hier niet met radio-ac tief materiaal het belangrijkste be standdeel voor atoomwapens zal worden gewerkt. De reparaties aan de „Oranje" in Tandjong Priok blijken in een dusdanig tempo te verlopen, dat het vertrek 24 uur vervroegd is en thans is vastgesteld ci> Dinsdag 3 Februari. Een DC-3 van een Italiaanse lucht vaartmaatschappij is gisteren in de her gen ten Oosten van Cagliari brandend neergestort. Vijftien passagiers en de vierkoppige bemanning werden hierbij gedood. Het toestel maakte zijn laatste vlucht en was op weg naar Rome. Vertegenwoordigers van de lucht vaartmaatschappij en regeringsfunctio narissen zijn naar de plaats van de ramp vertrokken om een onderzoek in te stel len. De Nederlandse regering heeft de ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A.-missie te Den Haag verzocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen, dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 1952/53. p-iV1:;! ,j s; ï'ïwsïi:::: Roemenië. De Roemeense regering heeft de minister van Justitie, Stelian Niculescu, afgezet, aldus hééft het Roe meense persbureau Agerpress vandaag bekendgemaakt. Volgens Agerpress heeft het Roemeense parlement Anton Tatu Jianu Zaterdag tot zijn opvolger benoemd Jianu is lid van de op 30 Novem ber gekozen nieuwe assemblée. vAA mm en re- MP' Er heerst beroering in geheel Groot-Brittannië tengevolge van het besluit van Sir David Maxwell Fyfe geen gratie te adviseren voor Derek Bentley, die ter dood veroordeeld is wegens medeplichtigheid aan moord op een politie-agent. Op 11 December van het vorige jaar verschenen voor de Engelse rechter Chris topher Craig en Derek Bentley, beschuldigd van moord op de politie-agent Miles te Croydon op 2 November. Craig, 16 jaar oud, en Bentley, 19, bevonden zich op het dak van een fabriek, toen een der omwonenden de politie waarschuwde. Een aantal agenten arriveerde en klom op het dak. Bentley werd vrij spoedig gearres teerd. Na zijn arrestatie riep hij tot Craig, die er tot dan in geslaagd was uit han den van de politie te blijven, dat hij, Bentley, gearresteerd was en voegde hier aan toe: „Let him have it, Chris!" Volgens de interpretatie van rechter en jury kon dit slechts één betekenis hebben, namelijk dat Bentley (ofschoon hij dit tij dens het proces ontkende) niet slechts wist, dat zijn kameraad Craig een revolver bij zich had, doch tevens, dat hij Craig met voorbedachten rade aanmoedigde de revolver te gebruiken. Craig volgde het gegeven advies. Tij dens de schietpartij die volgde, werd een politie-agent gedood. De jury be vond zowel Craig als Bentley schuldig aan moord, doch gaf als haar mening dat Bentley in aanmerking kwam voor verzachting van de normale straf. De rechter had volgens de Engelse wet geen keuze. De aangeklaagden waren schuldig bevonden aan moord en hij sprak derhalve de doodstraf uit over Bentley en veroordeelde Craig, die be neden de achttien jaar was en derhalve niet geëxecuteerd mocht worden vol gens de Engelse wet, tot gevangenis straf „voor zolang als het Hare Majes teit zal behagen". Bentley ging in hoger beroep, doch dit beroep werd met grote beslistheid verworpen. Toen Bentley hierop aan het hoogste juridische gezag om toe stemming vroeg nogmaals in beroep te gaan, dit keer bij het hoog ste rechterlijke college van Groot- Brittannië, namelijk de Juridische Commissie van het Hogerhuis, werd hem deze toestemming geweigerd, ongetwijfeld omdat het beroep alleen gefundeerd kon worden wederom op juridische gronden en niet op een herinterpretatie van de feiten Op juridische gronden was evenwel' een vorig beroep reeds verworpen. Het is niet overdreven te zeggen dat het merendeel van het publiek, hetwelk grote belangstelling toonde voor deze affaire, van mening was dat de minis ter van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, gebruik zou maken van zijn wettelijk recht om de Koningin te adviseren gratie te verlenen in het ge val van Bentley. Men oordeelde alge meen dat, indien Craig, die het schot gelost had, niet zou worden opgehangen Bentley, wiens schuld geringer ge acht werd, eveneens in leven behoorde te blijven. Gisteren evenwel maakte de minister van Binnenlandse Zaken tot veler ver bazing en verontwaardiging bekend dat hjj geen aanleiding zag om de Koningin te adviseren tot gratie. Nauwelijks ver scheen het bericht over deze beslissing in de vroege edities van de avondbla den of de brieven en telegrammen be gonnen binnen te stromen bjj zowel dagbladredacties als parlementsleden. Een avondblad, dat gisteravond een hele kolom van dergelijke brieven publiceer de, berichtte dat in de stroom reeds binnengekomen ingezonden stukken vier tegen één voor gratie waren. In het Lagerhuis besloot het socialis tische Lagerhuislid Sydney Silverman, gesteund door een vijftigtal parlemen taire collega's, onder wie tien socialis tische ex-ministers, tot de ongehoorde stap een motie in te dienen, waarin voor- Ongeveer 2.000 Oost-Duitse vluchtelingen hebben zich bij de West-Berlijnse dienst voor vluchtelingen gemeld, al dus deelden functionarissen van deze dienst mede. Dit is het grootste aantal vluchtelingen, dat tot op heden op één dag werd geregistreerd. Hierdoor is het aantal in deze maand naar West-Berlijn gevluchte Oost-Duitsers gestegen tot 19.000. De meeste vluchtelingen zijn arbeiders, boeren, Joden en kleine za kenlieden. De zuivering in Oost-Duitsland is nu ook uitgebreid tot de Nationale Democratische Partij (NDP), de zg. partij van „kleine nazi's", aldus verklaarden enige uit gewekenen, die Maandag in West-Berlijn arriveerden De vluchtelingenkampen in West-Berlijn zijn overvol en men is gedwongen hele gezinnen onder te brengen in kleine vertrekken, zoals bovenstaande foto toont, het jongetje op de foto hiernaast is volkomen overstuur door de rommelige drukte in zijn nieuwe „home" en grootmoe der slaagt er maar moeilijk in hem te troosten. gesteld wordt dat het Lagerhuis „met het 'grootste respect" het waagt van mening te verschillen met de minister van Binnenlandse Zaken als hij meent „dat er niet Voldoende redenen aanwe zig zijn" om gratie aan te bevelen. Zoals gezegd is dit ongehoord. Het verlenen van gratie behoort tot het koninklijk prerogatief. Het is derhalve volgens goe de traditie geen onderwerp voor debat van het wetgevend lichaam. De mening is dan ook vrij algemeen verbreid, dat de Speaker heden zal verklaren dat hij niet bij machte is de motie te accepte ren, hetgeen evenwel niet zal beletten dat men zijn uitspraak in twijfel zal trekken en van de discussie over dit onvermogen gebruik zal maken om uiting te geven aan de verontwaardiging over de houding van de minister. De minister van Binnenlandse Zaken maakt in de regel niet bekend waarom hij al of niet gratie aanbeveelt bij de Koningin. Dergelijke besluiten worden genomen in een eenzaamheid die met niemand gedeeld wordt. De minister kan advies vragen wanneer hij wil, het even tueel besluit niet tussenbeide te komen betekent dat hij en hij alleen de laatste verantwoordelijkheid aanvaardt. Dit maakt het niet waarschijnlijk dat de Speaker een debat zal toestaan over het geweten van een minister van Binnen landse Zaken met wie niemand de slot- verantwoordelijkheid deelt. In dit verband heeft Sir David Maxwell Fyfe waarschijnlijk als volgt geredeneerd: Twee personen begeven zich op stap met misdadige Bedoelingen. Zij beschikken gezamenlijk over een moordwapen. Aan gezien er een belangrijk leeftijdsverschil bestond tussen de twee misdadigers droeg de oudste de grootste verantwoor delijkheid. Het was de oudste die het advies gaf te schieten. Dat Craig door zijn leeftijd aan de galg ontsnapte, ver anderde niets aan de hoofdverantwoor delijkheid van Bentley. Een tweede be langrijke factor in de redenering van de minister is ongetwijfeld geweest dat hij het gevaar inzag dat in de toekomst mis dadigers zich zouden kunnen verzekeren tegen de dood aan de galg door zich bij het bedrijven van roof te doen verge zellen van een jeugdig misdadiger die tot taak zou hebben de revolver te han teren, als men in het nauw gedreven zou worden. Voor de buitenlandse toeschouwers ac centueert de Bentley-affaire wat velen beschouwen als een dubbel barbarisme in de Engelse wet, namelijk het hand haven van de doodstraf (door ophan ging) en het belasten van 'npolitieke persoonlijkheid met de slotverantwoor- delijkheid voor de executie. (Van onze correspondent) In Heerenveen is Maandagochtend een 72-jarige wielrijder, H. Kok uit Rottum (Gem. Haskerland), door een personen auto aangereden, waarbij hij zo ernstig werd gewond dat hij enkele ogenblik ken later overleed. Een schoon lichaam heeft geen nut, als daar geen schone ziel in woont Drijvende brandspuiten storten mas sa's water in de nog steeds bran dende „Empress of Canada", het 20.000 ton metende schip van de Canadian Pacific. Lijn, dat bij het Gladstone Dok te Liverpool op on verklaarbare wijze in brand raakte en tenslotte kapseisde. Deze foto werd van de lucht uit gemaakt. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend De H. Vader heeft een rustige nacht gehad en de koorts was vanochtend ge heel geweken. De Paus heeft vanuit zijn bed de H. Mis gevolgd, welke in het vertrek naast het zijne door een pater werd opgedragen. Evenals de overige dagen heeft Hij de H. Communie ont vangen. Later ontving Hij de beide pro staatssecretarissen de mgrs. Tardini en Montini. Men kan vooralsnog niets zeggen van de duur van de ziekte maar het schijnt wel, dat de H. Vader enige dagen rust zal moeten nemen, want zijn korte, maar vrij hevige ziekte heeft hem aan zienlijk verzwakt. In het Poolse spionnage-proces in Krakau, tijdens hetwelk vier priesters en een aantal leken terecht hebben ge staan, is vandaag door het gerechtshof vonnis gewezen. Een der priesters en twee leken wer den ter dood veroordeeld. De anderen kregen gevangenisstraffen van acht jaar tot levenslang. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, z'o deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken mee, houden verband met het feit. dat de goud- en dollarreserves sinds medio 1952 op onverwachte wijze en in belangrijke mate zijn toe genomen. Gebleken is. dat deze toe neming der convertibele reserves zo danig is, dat het voor 1952/53 te ver wachten dollartekort op kasbasis ge heel kan worden gedekt. De toeneming der goud- en dollarre serves draagt echter voor een belang rijk deel een incidenteel karakter. Het is dan ook onder de aandacht van de regering der Ver. St. gebracht, dat on danks deze incidentele verbetering der Nederlandse dollarpositie, het structu rele dollartekort van Nederland onver minderd blijft bestaan. On grond van het met de regering der V.S. gevoerde overleg meent de Nederlandse regering er op te kunnen vertrouwen, dat. mocht onverhoopt de economische positie van Nederland in de toekomst hervatting van de economische hulpverlening rechtvaardigen, de huidige beslissing in geen enkel opzicht preiudicieert op het verlenen van economische hulp aan Nederland in latere jaren, voor zover het Congress daartoe wederom fondsen beschikbaar zal stellen. De Nederlandse regering heeft de me ning uitgesprokefi. dat thans met ver eende kracht zal moeten worden gestreefd naar een situatie, waarin ons land blij vend onafhankelijk kan zijn van buiten landse economische hulpverlening. Bij dit streven is de medewerking van de V. S. onontbeerlijk. De noodzakelijkheid van deze Amerikaanse medewerking tekent zich scherper dan ooit af nu Ne derland voor de eerste maal sinds de aanvang van het Europees herstel pro gramma geen economische hulp meer zal ontvangen. De Nederlandse regering heeft dan ook met klem gewezen op de grote be tekenis voor Nederland van toenemende offshore orders, waaraan zij boven eco nomische hulp sterk de voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze weg in de gelegenheid wordt gesteld zijn struc turele dollartekort te verminderen door het leveren van een volledige tegen prestatie. Om dezelfde redenen hoopt de Nederlandse regering dat de regering der V.S. bijzondere aandacht zal beste den aan het opheffen van de handels belemmeringen, welke een gezonde ont wikkeling van het handelsverkeer tus sen West-Europa en Noord-Amerika nog steeds in de weg staan. Advertentie Advertentie in .101 TISSTR AAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Overwegend krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 827-17.20. Maan: 15.40-7.55. Truman werkloos De afgetreden president Truman krijgt van alle kanten goedbetaalde ba nen aangeboden, maar hij heeft er nog geen een aanvaard. Hij vertelde aan de pers, dat hij zou wachten, totdat er iets bij is, dat hem zint en met zijn capaciteiten strookt Met bijna acht opwinden de jaren achter de rug en na een geweldige verant woordelijkheid te hebben gedragen, bevindt hij zich nu plotseling in de positie van iemand, die niets an ders heeft te doen dan zijn koffers te pakken en een baantje te zoeken. Hij heeft zichzelf al afge vraagd, hoe lang hij dat zal uithouden. „Een mens raakt niet in moeilijkhe den door hard werken, maar door gebrek aan werk", zei hij. „Als men niets te doen heeft, vliegt men uit de band." Truman heeft in Kansas City een kantoor ge huurd, waar zijn secreta resse, Miss Rose Conway, de dag doorbrengt met het uitzoeken van zijn post. Hij kon er niets aan doen in Boston is een zekere George Brandt gearres teerd, die er een gewoon te van maakte auto's in brand te steken. Hij had er reeds acht in vlammen doen opgaan, toen hij werd gepakt. „Ik kan er niets aan doen", zei hij ter zijner verontschuldi ging. „Ik zelf heb geen geld om een wagen te ko pen en het hindert me, dat anderen er wel een hebben." Lastig Grace Lyons in New London (Connecticut) daagde Julian Recanati voor de rechter, omdat hij het haar lastig maakte. De rechter sprak Recanati vrij, maar gaf hem de goede raad zich liever persoonlijk tot miss Lyons te wenden inplaats van brieven van 465 kantjes aan haar te schrijven. Lief De kruidenier Fred Bailey uit Everett (Mas sachusetts) werd door een charmant meisje in zijn cnverwarmde kamer op gesloten. Het kind brak daarna zijn kassa open en vertrok met zestig dol lars. Toen Fred na 20 minuten bevrijd werd, verklaarde hij: „Ik snap er niets van. Dat meisje leek me juist zo lief." Dansen In Boedapest hebben de dansleraren een com missie ingesteld om „de buitenlandse cosmopoliti- sche dansen" te bestrij den. „Het is de plicht van onze dansleraren de socia listische mannen van de toekomst te leren op de juiste wijze te dansen", aldus schreef het blad Esti Budapest". Ja wel: de danse macabre, op het pijpen van Stalin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1