DEPORTATIËSNAAR RUSLAND tl I - - Z.H. de Paus moet zich zeer sterk ontzien Speaker in het Engelse Lagerhuis weigert een debat Tussen neus en lippen Eendracht en activiteit gevraagd Jodenvervolging neemt in omvang toe Dwangarbeiderskampen in Hongarije en T'sjechoslowakije Per waterfiets over het Kanaal I Verzwakking door recente ziekte Tot hoofd en hart K.A.B. wendt zich tot regering Priester ter dood veroordeeld Vier leden van de Mau-Mau gedood Pas gehuwd man overleden Engeland-Austrahè\^teiuS nadl gouden in ly uur J minuten Aanbieding van Ned. geschenk Marius Renard overleden Motie kan eerst worden ingediend als het vonnis voltrokken is Sensatie in de pers OPGEHANGEN UeeMORRIS iïejmfa (iy! WOENSDAG 28 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25593 t^oor stenen getroffen en gedood ftamfdriao veroerd' waar hij in de 'Uddag overleed. Over melkprijs verhoging Proces in Krakau Viet anderen kregen lange gevangenisstraffen Nederlander vermoord in Makassar Tengevolge van kolendamp' vergiftiging ■pi tmrnmsm ■OMj jn standaard? Recordvlucht van Britse Canberra-straalbommen- werper Bij Prinselijk huwelijk in Luxemburg Wetsontwerp ingediend Leefde 33 dagen op getransplanteerde nier DE DOODSTRAF VOOR DE 19-JARIGE BENTLEY WINDJACKETS - SWEATERS Verzoek om uitlevering overhandigd BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk-" Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmulden: Bonifaeiusstr. 27 tei. 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirt. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 v0° De gemeenteraadsverkiezingen ko men langzamerhand in zicht: op Woensdag 27 Mei zal de stemming Plaats vinden en de candidaatstelling zal geschieden op Dinsdag 14 April. Dat wil Zeggen dat de gehele voorbereidende arbeid, welke met de officiële inleve ring der candidatenlijsten wordt beslo ten, over ruim twee maanden moet zijn vplt>ooid Niettemin is er van enige acti viteit van de plaatselijke afdelingen der K.V.P. tot dusver nauwelijks iets te be merken. In de „werkgroepen" zal aan Pit onderwerp waarschijnlijk wel aan dacht zijn geschonken, maar deze tre- ben in hun activiteit niet naar buiten. ook de partij als zodanig heeft in 0ngunstige tegenstelling tot de andere Partijen nog steeds geen tekenen ge geven van op haar qui vive te zijn met "et oog op de komende verkiezingen. Aan deze toestand van rust zal nu spoe dig een einde moeten komen, wil de Katholieke Volkspartij bij de gemeente- raadsverkiezingen 1953 revanche nemen °P de nederlaag, welke zij bij de Kamer- Verkiezingen-1952 heeft geleden. De be langstelling der leden van de partij zal m°sten worden opgewekt, want zij zul ten hun invloed moeten doen gelden de aanwijzing der candidaten. De- pden die geroepen zijn om daarbij leiding te geven, zullen een critische beschouwing moeten wijden aan de Prestaties van de huidige vertegen woordigers der partij in de gemeentera den en tevens hun gedachten moeten la ten gaan Over de aanvulling der gelede- en ook over degenen die als plaats vervangers op de candidatenlijsten zul ten komen te prijken. Wijs inzicht van de bestuurders is no- Pig: er zal naar moeten wórden ge streefd, in elke gemeente zulk een ver tegenwoordiging der K.V.P. naar de Raad M te vaardigen, dat zij d'oor haar be kwaamheid respect afdwingt en daar door in staat is de invloed der Katho lieke Volkspartij zo groot mogelijk te ^aken. De afdelingsbesturen zullen, Voor zover geschikte candidaten ontbre ken, stappen moeten doen en de daar voor in aanmerking komende personen kloeten benaderen, om hen te bewegen een candidatuur te aanvaarden. De leden der partij kan niet genoeg ?P het hart gedrukt worden, dat het ka tholieke belang, dat is in dit verband P°k het algemeen belang, eist, dat het katholiek kiezerscorps als een eenheid optreedt om daardoor de grootst moge- 'Jke invloed op de verkiezingsuitslag Wt te oefenen. Vooral in de kleinere lo cale gemeenschappen, waar men elkaar Van zo nabij kent, is de candidaatstel- ijng voor de gemeenteraad dikwijls een ron van twist en tweedracht. Maat- S .appelijke verschillen en ook tegen in Rgen' welke haar oorsprong vinden Plaatseliike omstandigheden, leiden tir 20 licht toe, dat de eendracht onder ie. katholieken wordt verstoord. En dit eiat op zijn beurt weer tot verzwak king van de invloed der katholieken °P het overheidsbeleid. Aj te lichtvaardig worden bij deze ge- tegenheid persoonlijke veten, maatschap pelijke en locale tegenstellingen uitge buit tot schade van het katholiek en het klgemeen belang. In de hitte van de per soonlijke strijd verliest men zo gauw de ?rote lijn uit het oog en pas als het te ®at is ervaart men dat deze gepassion eerde houding alleen aan andere par ijen voordeel oplevert. De Kamerverkiezingen van 1952 zijn 'd dat opzicht voor de K.V.P. een ge- voelige ies geweest. Zij is onttroond ge worden als de grootste politieke partij in "ederland en de Partij van de Arbeid 1? 'h haar plaats getreden, waardoor het ■hans nóg moeilijker is om de politiek yan stille socialisatie en onteigening van de Partij van de Arbeid die bij - j a alle financieel-economische posities b het kabinet bezet heeft te keren. Soortgelijke gevaren dreigen ook als de katholieken bij de gemeenteraads- verkiezingen de spreuk „Eendracht "iaakt macht'' niet voldoende in acht hemen. Wij willen in dit verband aller eerst wijzen op de verkiezing van de Jpthouders. Elke verzwakking van de ptholieke fractie kan van invloed zijn 2p de samenstelling van het college van rfUrgemeester en Wethouders; het zou pet voor het eerst zijn dat de katholie ken daardoor niet meer of zwakker ver te worden in dit genwoordigd zouden "°ogst belangrijk bestuursorgaan der pmeente. Denkt men ook wel voldoen de aan het verband dat er bestaat tus- ,?P de sterkte der katholieke raadsfrac- :le en de kansen op de benoeming van ®u katholiek tot burgemeester in ge beenten met een in politiek opzicht ge lengde samenstelling der bevolking? ,pn vergete voorts niet de achterstel- 'Pg welke in vrijwel elke gemeente, y aarin de katholieken een minderheid urmen, bestaat op het stuk der benoe- n'Pg van ambtenaren en werklieden, zal men die kunnen inhalen zon- een zo krachtig mogelijke invloed r katholieken in de raad en het col- van burgemeester en wethouders? tk v uiiing van verdeeldheid bij de ka- /blieken zal zich ook op dit terrein braken. «Tenslotte denke men ook aan de ka- uolieke desiderata op het terrein van de pziospolitiek (de progressieve kin- j, ^bijslag en gezinstarieven voor over- 3.,'usbedrijven) en het onderwijs. Wat ni patste betreft: hoe moet bijvoorbeeld b et in menige stedelijke gemeente een richv strijd gevoerd worden om de op- Sea R van een katholieke nijverheids- ooi mogelijk te maken? Urn"1" 's voor de katholieken alle reden ipj. thans, nu het nog tijd is, zich vol- Zaaï bewust te worden van de nood tij van eendrachtige, krachtige actie hip, voorbereiding van de komende ge- j^pPtevaadsverkiezingen, maar er is zo cwpjV'k nog meer reden voor de nartij die wil tot eendrachtigheid tüdig on Pp vangen door met een programma en tnB„ Pja" van actie voor de dag te ko- De tijd dringt. V (Van onze correspondent) '-"'hsdaemn"86 v' d' Z" uit Zui!en is biJ werkzaamheden aan ïab«eten T de stedel«ke Licht- tl'0ffen H Leiden aan het hoofd ge- beter d°or .V1jf stenen, die van de 85 steen aapbouw zijnde schoor- ?en iadint"' ,viel met zi\n hoofd op kendo t staal en werd in zorgwek- Z'akenv>, -eS naar het "Academisch illllIlllllllllflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllMllllllllllllllllllllillllllllllll In Tsjechoslowakije en in Hongarije neemt de Jodenvervolging een steeds grotere omvang aan. In grote groepen worden de Joden naar Rusland gedeporteerd of in dwangarbeiderskampen opgesloten, In Tsjechoslowakije durven de Joden zich nauwelijks meer in het openbaar te vertonen, in openbare gebouwen en in biosco pen worden ze niet meer toegelaten, in de winkels weigert men hen te helpen. Aldus verklaarden gisteren een aantal Joodse vluchtelingen in Miinchen. Het pro ces-Slansky c.s. in Praag betekende het begin van een vervolging, die nog erger dreigt te worden dan die van het nazi-regime. In Hongarije verschijnen op de gebouwen aanplakbiljetten met anti-Joodse leuzen. De leiders van deze campagne schijnen ex-nazl's te zijn. Er worden vier grote dwangarbeiderskampen gebruikt. De gevangenen worden hier gedwongen te werken aan wegen, verdedigingswerken en schuilkelders. Aan drie- tot vijfduizend Hongaarse Joden werden in 1952 visa voor emigratie naar Israël beloofd; nadat het proces-Slansky echter begonnen was, kreeg geen enkele Jood meer toestemming het land te verlaten. Een van de vluchtelingen vertelde, dat een Joodse 'delegatie bij de Hon gaarse premier Rakosi om de visa ge pleit had. Het verzoek werd botweg van de hand gewezen, waarbij Rakosi probeerde zijn eigen Joodse afkomst te verloochenen. Het bestuur van de Nederlandse Katho lieke Arbeiders Beweging heeft zich met een schrijven over de melkprijsverho- gmg, die in het bestuur een punt van bespreking heeft uitgemaakt, gericht tot de Raad van ministers. Wij mogen u niet verhelen, aldus de brief, dat in het bestuur ernstig mis noegen werd uitgesproken over de prijs verhoging en bovendien over de wijze waarop deze is tot stand gekomen. Naar ons gevoelen wordt op deze wijze de mogelijkheid van een min of meer na tuurlijk terugdringen van het u bekend vijf pet. consumptie-offer bemoeilijkt. Daarnaast moet het ons van het hart, dat de omstandigheid, dat terzake deze maatregel vooraf niet het zozeer gewens te overleg, althans niet met de vakbe weging, heeft plaats gevonden, ons on aangenaam heeft getroffen. In dit verband zij er de aandacht ,op gevestigd, dat het op deze wijze door voeren van prijsverhogende maatrege len, in het jongste verleden reeds meer is geschied. Voorts werd in ons bestuur er de aandacht op gevestigd, dat met name de grotere gezinnen door deze prijsverhoging opnieuw in niet onbe langrijke mate worden gedupeerd. Op grond van een en ander kunnen wij uiteraard geen enkele verantwoor delijkheid voor deze maatregel aanvaar den. Wij stellen ons voor op deze aan gelegenheid terug te komen, zodra met betrekking tot de verder te voeren alge mene loon- en prijspolitiek opnieuw overleg zal dienen plaats te vinden. Wij meenden echter u reeds thans met onze opvattingen in zake de verhoging van de melkprijs in kennis te moeten stel len, aldus de brief. In een proces te Krakau te Polen werden gisteren drie personen, onder wie een priester, ter dood veroor deeld en vier anderen, een vrouw en drie priesters, tot gevangenisstraffen variërend van zes jaar tot levenslang veroordeeld. Zij werden allen beschul digd van spionnage voor de V.S. en het Vaticaan en van pogingen om de rege ring omver te werpen. De vier priesters zouden tijdens het proces verklaard hebben dat zij zich schuldig voelden en rechtvaardige straffen wilden heb ben, aldus meldde radio-Warschau. Het proces heeft vijf dagen geduurd. De meeste geestelijken die zijn veroor deeld, bekleden hoge Kerkelijke func ties in Krakau. Volgens de berichten van radio- Warschau gaven de geestelijken allen toe dat zij getracht heb ben de orders van het Vaticaan uit te voeren. Zij trachtten alle communisten te excommuniceren en in het algemeen het communistisch regiem te onder mijnen. Ook de Amerikaanse inlichtin gendienst is tijdens het proces verschil lende malen genoemd en vooral de naam van de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Polen, Arthur Bliss Lane. Een groep politiemannen, die een on derzoek instelden naar e moord op de Britse planter en diens gezin, hebben Dinsdag in de omgeving van Kinangop vier Kikoejoes gedood, die, naar men vermoedt, een bijeenkomst van de Mau- JVIau bijwoonden. De politiemannen hadden in de buurt, waar twee dagen geleden de zwaar ver minkte lijken van de plantersfamilie waren gevonden, veertien inheemsen, onder wie tien vrouwen, ontdekt, die in een hut bijeen waren. Toen een van de Kikoejoes ondanks de waarschuwingen om de wapens neer te leggen, de poli tie met een zwaard aanviel, werd hij gewond door een kogel in de buik. Op weg napr een politiepost trachtten de vier arrestanten hun twee bewakers buiten gevecht te stellen. In dit vecht werden de vier inheemsen dood- De 23-jarige machinist J. Hartman van de „Mexolie", een afdeling van de maatschappij voor ondernemingen van nijverheid in Makassar, is vermoord door een koelie,, die enige tijd tevoren door de verslagene was betrapt op dief stal en deswege was ontslagen. De beer Hartman laat een vrouw en een kind achter. ge- ge- Een Tsjechoslo waaks blad heeft een aanval gedaan op de doktoren wegens hun gebrek aan belangstelling in hun patiënten en hun pogingen een verbod voor particuliere practijk te overtre den. In herinnering werd gebracht dat tijdens het anti-semietische proces van Slansky, in December j.l., een dokter er van beschuldigd werd getracht te hebben het leven van president Gott- wald te verkorten. Onder de Tsjechi sche doktoren bevinden zich veel jo den. Niettegenstaande de pogingen van de staat zulks te voorkomen, hebben vele doktoren illegaal particu liere patiënten behandeld en daardoor komt het dat de volksgezondheid vele gebreken vertoont. De Tsjechoslowaakse premier Zapo- tocci heeft gisteren op een bijeenkomst van vakbondsleden te Praag verklaard, dat „luiheid en oude methoden ernstige schade hebben toegebracht aan de in dustrie". De premier sprak voorts over de „toenemende ernst van de toestand in de steenkoolindustrie". Hjj verklaarde, dat het verkeerd was te zeggen, dat alle tekorten te wijten waren aan de „verraderlijke activiteit van de Slansky- bende" en dat zij verdwenen waren na dat deze groep was uitgeschakeld. In het St. Josephziekcnliuis te Eind hoven is gisteren overleden de 25-jarige C. M., die daar tegelijk met zijn echt genote Maandag was opgenomen. Het echtpaar was bewusteloos in zijn woon wagen te Tivoli onder de gemeente Geldrop aangetroffen, waarschijnlijK door kolendamp van de kachel vergif tigd. Voor de vrouw is het levensgevaar geweken. Het echtpaar was eerst sinds Zaterdag gehuwd. Maandagmiddag, toen de vader van de jonge vrouw een bezoek aan het jonge paar wilde brengen, vond hij de deur van de wagen gesloten, terwijl binnen alles rustig was. Hij maakte zich onge rust en waarschuwde de buren. Met vereende krachten heeft men daarop een raam opengebroken. In de wagen trof men het jonge paar bewusteloos in bed aan. jw.iiii.n, De Engelsman du Preaire is er als eerste in geslaagd Het Kanaal ovte steken met een waterfiets. Hij vertrok Zondagochtend om tien uur uit Rarnsgate (Eng.) en Maandagmorgen om half elf landde hij bij Kaap Gris Nez. Op de foto du Preaire, gekleed in een wind- en waterdicht pak, bij de aanvang van zijn tocht. Een Britse Canberra-straalbommen- werper is erin geslaagd de afstand En geland—Australië af te leggen in een recordtijd van twee en twintig uur en één minuut. In totaal is het toestel ne gentien uren en drie minuten in de lucht geweest. Het maakte tussenlan dingen in Fayid, Karatchi en Singapore. In Mei van het vorige jaar heeft een andere Canberra negentien uur en tien minuten over deze afstand gevlogen. Het comité Benelux is bezig met de uitwerking van een plan, dat beoogt gel den in te zamelen voor het aanbieden van een Nederlands geschenk aan Prin ses Josephine-Charlotte en Prins Jan van Luxemburg, die zoals bekend 9 April in het huwelijk zullen treden. In een erecomité, onder voorzitter schap van mr. E. E. Menten, hebben zich reeds bereid verklaard zitting te nemen: de Nederlandse ambassadeur te Brussel mr. B. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten en echtgenote, de Neder landse gezant in Luxemburg de heer H. A. Hooft en echtgenote, de oud-mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. A. N. Patijn en echtgenote, en jlir. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van de Raad van State. De republikeinse afgevaardigde Daniel A Reed, voorzitter van de financiële com missie van het Huis, heeft een wetsont werp ingediend, waarin cfe terugkeer van de gouden standaard voorgesteld wordt. Maria Anna Kuth voorgrond heeft dezer dagen in Bonn terecht gestaan, beschuldigd van spionna ge voor communistisch Polen. Het 'is het eerste na-oorlogse spionnn- geproces, dat in een West-Duits gerechtshof plaats vindt. De be schuldigde werd vóór de zitting van een ziekenhuis, waar ze sinds enige tijd verpleegd wordt, naar het gerechtshof overgebracht. In 1948 werd Maria Kuth door de Poolse inlichtingendienst tegen een maandsalaris van 400 mark, plus toelagen voor speciale prestaties, in dienst genomen. Maria Kuth heeft in de oorlog, bij een geal lieerd bombardement, zware ver wondingen opgelopen, waardoor haar gezicht ten dele verlamd werd. (Eigen telegram) Vaticaanstad, hedenochtend. De vaak tegenstrijdige berichten uit Vaticaanstad met betrekking tot de ge zondheidstoestand van de H. Vader hebben in deze kringen een zekere on gerustheid doen ontstaan, te meer daar het slechts aan weinigen is toegestaan de Paus te bezoeken. Sinds Hij gedwon gen is het bed te houden, heeft de H. Vader slechts bezoek ontvangen van zjjn lijfarts, mgr. Galeazzi Lisi, van de vier kloosterlingen van de Orde van het H. Kruis van Metzingen, die hem als kamerdienaars ter beschikking staan en van een tweetal Franciscanessen, die hem als verpleegster verzorgen, en die elkaar voortdurend aflossen. Bovendien heeft de Paus bezoek ontvangen van de Mgrs. Tardini en Montini en van zijn neven. Men kan op dit ogenblik de ontwik keling van de ziekte als volgt recon strueren: Woensdagmiddag toen Hij te rugkeerde van de gebruikelijke wande ling in de Vaticaanse tuin, voelde de H. Vader pijn in zijn schouders, hetgeen hij weet aan de koude van de laatste da gen. Des nachts echter openbaarde zich een sterke verhoging en de volgende morgen gebood Zijn in allerijl gewaar schuwde arts hem het bed te houden. ,De audiënties werden afgelast en er werd bekend gemaakt dat de H. Vader leed aan griep. Vrijdag' breidde de aandoening van de ademhalingsorganen zich uit en het is duidelijk dat men van dat ogenblik af zich in de omgeving van de H. Vader ongerust begon te maken over de ontwikkeling van de ziekte die een organisme had aangetast dat door de kwaal waar de H. Vader reeds sinds enkele jaren aan lijdt, al ernstige verzwakt was. De hele nacht werd ge waakt en Zaterdagochtend werd bekend gemaakt, dat de H. Vader'n slecht nacht had gehad. Zondagmorgen eerst lekte deze ongerustheid naar buiten uit. Som migen vreesden zelfs, dat de H. Vader aan longontsteking leed. maar 's mid dags bracht een hooggeplaatst perss'in uit de onmiddellijke omgeving van de H. Vader de eerste geruststellende be richten. Sindsdien heeft deze verbete ring doorgezet en vanochtend werd me degedeeld. dat de koorts geheei ver dwenen was. Toch is er, zoals de Osser- vatore Romano vandaag benadrukt, geen reden tot algehele tevredenheid, want men heeft de indruk dat de Paus wel deze ernstige aanval te boven is gekomen, maar dat. gezien zijn leeftijd én de gevolgen die deze aandoening ongetwijfeld op zijn organisme zal heb ben, Hij zich thans zeer sterk zai mo ten ontzien en dat hij zijn krachten zal moeten herwinnen, hetgeen waarschijn lijk niet een kwestie van slechts enkele dagen zal zijn. De 16-jarige Franse jongen Marius Renard is gisteravond overleden. Hij heeft 33 dagen lang geleefd op een en kele nier, die van zijn moeder oP hem getransplanteerd was. De medische we reld heeft de toestand van de jongen van minuut tot minuut gevolgd. Ge hoopt werd, dat hij het eerste geval in de medische geschiedenis zou zijn, dat in leven zou blijven op een normaal functionnerende getransplanteerde nier. Drie dagen voor Kerstmis viel de jongen in zijn woonplaats Bethecourt in Noord-Frankrijk van een steiger. De doktoren constateerden, dat de nier welke bij óe val verbrijzeld werd, de enige was, die hij bezat. Op Kerstavond hebben de chirurgen een nier geplaatst, die zijn moeder voor haar kind afstond. De moeder werd enige dagen geleden uit het ziekenhuis ontslagen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Speaker van het Lagerhuis weigerde gisteren inderdaad een debat toe te staan over de motie, welke Sydney Silverman had getracht in te dienen. Deze motie was gericht tegen het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken niet tussenbeide te willen komen in de Bentley-affaire. In een van de meest drama tische zittingen van de laatste jaren probeerden de socialisten de Speaker te be wegen terug te komen op zijn besluit. De agitatie van Labour kristalliseerde zich in de vraag: „Moeten wü dus wachten tot het vonnis is voltrokken voordat het aan dit wetgevend lichaam is toegestaan het vonnis tot onderwerp van debat te maken?" En met alle gezag van zijn hoge ambt gaf de Speaker zonder aarzelen ten antwoord: „Een motie over dit onderwerp kan eerst worden ingediend als het vonnis is voltrokken." Met deze moedige woorden verdedigde hij een van de voornaamste grondslagen van de democratie: het principe, dat de rechterlijke macht geheel gescheiden zal blijven van de wetgevende. Fyfe in het ministerie van Binnenlandse Zaken, waar de minister zich op dit moeilijke uur had teruggetrokken. In het gezelschap van twee zijner juridi sche adviseurs ontving Sir David de delegatie en aanhoorde haar argumen ten. Hij beloofde nog eenmaal zijn be sluit om niet tussenbeide te komen door de Koningin tot gratie te adviseren te overwegen. Doch een half uur later ontvingen de leiders van de campagne bericht in het Lagerhuis dat Sir David tot zijn grote spijt geen aanleiding zag om zijn beslissing te herzien. Ondertussen was op de hoofdpoort van de Wandsworth gevangenis de of ficiële mededeling aangeplakt. Een ge drukt stuk met het opschrift: „Amen dement van 1886 op de wet op de dood- straf". De tekst luidde: „Het gerechte lijk vonnis uitgesproken over Derek William Bentley, die schuldig werd be vonden aan moord, zal morgen om ne gen uur ten uitvoer worden gebracht" Op het parlementsplein organiseerden enige honderden jongelieden een pro testdemonstratie. Later trokken zij naar het ministerie van Binnenlandse Zaken en naar wat zij ten onrechte be schouwden als het particulier adres van de minister van Binnenlandse Za ken. Tijdens het debat over de kwestie of een debat toelaatbaar was (zelfs Aneu- rin Bevan zag zich genoopt te erkennen dat de Speaker het recht en de parle mentaire precedenten aan zijn zijde had) zat de hoofdfiguur van dit parle mentaire drama, Sir David Maxwell Fyfe, gekleed in het zwart, onbewogen en woordeloos op de regeringsvoorbank. Schuin tegenover hem in het stamp volle Lagerhuis oreerde Sydney Silver man rond wiens voeten de protesttele grammen op de vloer van het Huis verspreid lagen. Nog steeds bleven sup poosten van het Lagerhuis nieuwe tele grammen brengen, waarin het Britse electoraat protesteerde. Toen men zich eindelijk neerlegde bij het onwrikbare besluit van de Speaker, hernieuwden de socialisten de aanval op ander terrein. Zij organiseerden een petitie onder tekend door 200 parlementsleden en zonden een delegatie van zes man, on der leiding van Aneurin Bevan, naar de werkkamer van Sir David Maxwell Vriendschap De neger Jerry Dean, die in New York metse laar is, wilde een vriendin in Londen graag eens te rugzien. Hij ging op reis. Aangezien hij voör zijn retour nagenoeg al zijn spaarduitjes had gebruikt en nog maar een paar dollar in zijn zak had, toen hij in Londen aan kwam, werd hem door ambtenaren van het mi nisterie van Binnenland se Zaken medegedeeld, dat hij niet in Engeland mocht blijven. Daarom zou hij m.et het. volgende vliegtuig weer naar New York worden terugge stuurd. Maar dezelfde ambtenaren bleken toch de kwaadsten niet te zijn. Zij zonden een telegram naar Jerry's vriendin Lucie, een 'blonde kellnerin. Per taxi ijlde zij naar het vlieg veld. Van 19.30 uur tot 24.00 uur konden Jerry en Lucia bijpraten en toen was het voorbij. Jerry had slechts twintig stappen op Engelse bodem liggen, toen hij na een reis van 5500 K.M. weer in Amerika ar riveerde. Lucie ging met de ondergrondse naar huis en verklaarde: „Dit is geen liefdesaffaire, alleen maar vriendschap." Verontrustende herinnering Lady Kelly, de vrouw van de voormalige Britse ambassadeur in Moskou, heeft in een lezing ver teld, dat Rusland haar ge troffen heeft als het meest puriteinse land ter wereld. Er is daar geen sprake van „sex-appeal." Zij heeft er nooit een film gezien met ook maar de minste toespeling in die richting. Nooit heeft zij een paar in het openbaar elkander zien omhelzen. „De kleine kinderen", aldus vertelde ze, „zijn vriendelijk en goed verzorgd, maar zodra ze naar school gaan, wor den ze door de propa ganda gegrepen. Wanneer ze 14 jaar zijn, zie je hun blik hard worden, wan neer ze beseffen, dat je niet een van de hunnen bent." „Ik heb een treurige en verontrustende herinne ring uit Rusland meege nomen", besloot zij. Slapeloosheid De Franse kleermaker Blum leed aan slapeloos heid en klaagde daarover tegen een vriend. Deze ried hem aan 's avonds in bed de schaapjes op zijn behang te tellen. Na een paar dagen ontmoetten de twee elkaar weer. „En?" vroeg de vriend. „Tegen twee uur des nachts heb ik al 3000 scha pen geteld", antwoordde Blum. „En slaap je dan niet in?" informeerde de vriend. „Nee", zuchtte de kleer maker, „want ik bereken dan, dat 3000 schapen on geveer 8000 M. wollen stof opleveren, d.w.z. voldoen de voor meer dan 2000 costuums. En dan lig ik me alsmaar af te vragen, hoe ik die in 's hemels naam kwijt moet raken." Het Londense avondblad The Evening News, dat reeds eergisteren begon met het publiceren van ingezonden stukken over de Bentley-affaire, en dat toen be richtte dat het aantal protesten tegen de executie het viervoudige bedroeg van het aantal brieven waarin lezers de zijde ko zen van rechter en minister, publiceerde gisteren wederom een ruime keuze uit binnengekomen brieven en telegrammen. Deze keer was het aantal protesten vol gens de redactie zes maal zo groot als het aantal goedkeurende stemmen. De inhoud van sommige der gepubliceerde stukken in dit blad vervult de lezer met walging over de grove onwetendheid, onrechtvaardigheid en domme sentimen taliteit van de schrijvers. Het ergste was wellicht het schrijven van een dame die niet slechts van mening was dat Bentley inderdaad behoorde te worden opgehan gen, doch ook dat de 16-jarige Craig, die dank zij zijn leeftijd aan de galg ont snapt, ook moest worden opgehangen zo dra hij de hangbare leeftijd bereikte Dit fraaie stuk was ondertekend met IIMMIIIMIIIMItlltlllllllltlllliMIIIIIIIIIMIMIHIIIIII I1IIIII1IIMIII Derek Bentley is vanmorgen te Lon den opgehangen, nadat de laatste po gingen om hem van de doodstraf te redden gefaald hadden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII1IIMIIIIIIIIII1IIIII1II1IIIII1IIIIIIIMIIIIIII „Een moeder". Het griezeligste ingezon den stuk was van iemand die als goed Engelsman geleerd heeft dat buiten En geland het barbarisme hoogtij viert en die dan ook met treffende logica schrijft: „Onrechtvaardigheid in het Moeder land. Wij kunnen ons nu voorstellen hoe erg het elders moet zijn". De populaire pers van hedenochtend •schreeuwt van de sensatie. Een blad publiceert op de voorpagina een foto van de schreiende moeder en zuster van Bentley. Toen wij hedenochtend onze kranten gmgen halen, wees onze krantenverkoper op deze foto en zei peinzend: „Ik heb nergens een foto gezien van een schreiende weduwe van de koelbloedig doodgeschoten politie agent. En Craig zei nog wel voordat hij de man neerschoot: Denk aan je vrouw!' Misschien zal deze sensatie, die hier en daar de grenzen van de hysterie heeft overschreden, eindelijk leiden tot hei opheffen vande doodstraf in Engeland. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Aanvankelijk matige tot krach tige, later krachtige tot harde Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.25-17.22. Maan: 16.54-8.19. Weelde en rijkdom zijn voor degelijkheid geen ideale opvoeders Dr. Helb, Nederlands zaakgelastigde in West-Duitsland, heeft vandaag het verzoek van de Nederlandse regering om uitlevering van de uit Breda ont snapte oorlogsmisdadigers aan de West- Duitse regering overhandigd. Van de zijde van het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken wordt verklaard, dat het onderzoek naar de verblijfplaats van de vijf nog voortvluchtigen geen nieuwe aanwij zingen heeft opgeleverd. De twee ge vangen genomen vluchtelingen kunnen op grond van de Duitse wetten twee maanden lang in voorlopige hechtenis worden gehouden, een tijdperk, dat naar Duitse opvatting lang genoeg is om de uitleveringsprocedure, waarom Nederland thans heeft verzocht, te be ëindigen. „Wanneer ik Amtsrichter in Kleef was geweest, zou ik de zeven vlucnte- lingen uit Breda niet met tien Mark boete weggestuurd hebben, maar ik zou hen aan de politie hebben overgege ven", zo beeft de bondskanselier Ade nauer Dinsdag op een persconferentie verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1