Mogelijkheid van opzet niet uitgesloten geacht BRAND OP DE „QUEEN ELIZABETH" Brandweer spoedig het vuur meester Vluchthaven Berlij n m Thunderjet explodeert in de lucht Piloot om het leven gekomen Mej. dr. A. DE WAAL staats secretaris van O.. K. en W. Rode onderhandelaars de aanstichters Tussen neus en lippen Toekomst van televisie n Tot hoofd en hart J Kapitein gedood bij explosie Opperbevel der strijdkrachten van de V.N. staaft zijn beschuldigingen Insubordinatie aan Koreaanse front Spoortankwagen omgeslagen Het weer DONDERDAG 29 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25594 Voor de tweede maal in vier dagen is in En geland brand uitgebroken aan boord van een grote oceaanstomer. Gisteravond werd door de scheepsbrandwacht rook ontdekt, die op steeg uit een hut op het hoofddek van het Britse passagiersschip „Queen Elizabeth", dat momenteel in Southampton in dok ligt. On middellijk werd de brandweer gewaarschuwd. Deze baande zich een weg door de kostbare plafonds en wjpt in korte tijd het vuur meester te worden Zondag brak, zoals men zich zal herinneren, aan boord van „The Empress of Canada", die in de haven van Liverpool voor anker lag, brand uit, waardoor het schip geheel uitbrand de en zonk. Vannacht een totale maansverduistering De opstanden op Koje en Tsjedjoe Portoricanen gestraft Vluchtelingen in Berlijn 500 Joden uit Oost- Duitsland gevlucht In Januari bijna 22.000 vluchtelingen aange komen Dr. W. H. van den Berge aan Financiën Sociale Zaken Aanzienlijke schade bij Lanteren Wielrijder door auto aangereden Aan opgelopen verwondingen overleden ONGEREGELDHEDEN IN KAMP LAREN dee MORRIS iefoteyca iwj! GABARDINE REGENJASSEN Vijfmaal achtereen een tweeling OPENING ëxéhuuive (Cam&éCmfocUe qeba&exA cfde (aaUte Jhxljfe ytuyde BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, t 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 Queen Elizabeth Het zijn trieste en ontstellende be richten, die uit Berlijn in de Wes telijke wereld doordringen. De tragedie in Oost-Duitsland is haar einde nog niet nabij, doch schijnt eerst nu in het laatste stadium van virulentie te komen. Zij plaatst niet alleen de bewo ners van Oost-Duitsland voor persoon lijke problemen, die welhaast onoplos baar zijn, zij schept ook een zee van moeilijkheden voor West Berlijn, dat eens te meer de positie krijgt van een belegerde vesting en voor de West-Duitse Bondsrepubliek, die thans het getal der Vluchtelingen uit Oost-Duitsland, dat sins 1945 reeds is gestegen tot rond tien millioen, elke dag met duizenden ziet aangroeien. De rampen van de oorlog schijnen zich te herhalen: politieke terreur en deportaties en de over haaste vlucht van tienduizenden, die have en goed in de steek laten 0rn althans het leven en een vleugje Van vrijheid te behouden, zijn opnieuw aan de orde van de dag. En alle ellende van een zwaar geteisterde mensheid schreit eens te meer ten hemel. _,Dj£ er aanvankelijk nog aan getwijfeld moent hebben weet het n u zeker: de arrestatie van de Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Dertinger een Van de meelopers uit het kamp van de Oost-Duitse C.D.U. betekent meer dan alleen maar een nieuwe zuiveringsactie, bestemd om zondenbokken te vinden voor het falen van de Oost-Duitse politiek m het bijzonder op economisch terrein. Zij 'uidt de laatste, definitieve phase in van he strijd voor de volledige sovjetisering tjan de Oost-Duitse Republiek. De Oost- Duitse C.D.U. en de liberale partij, die haar nog een schijnbestaan hebben ge rekt tot de prijs van een groeiende on- herwerping aan de communistische hiachthebbers, hebben klaarblijkelijk uit gediend. Zij hebben hun rol mogen spe len in de overgangsperiode, die in Oost- Duitsland alleen maar zo lang heeft ge huurd omdat het Kreml geruime tijd heeft geaarzeld over de keuze van de jhethode waarmee het zijn invloed in Duitsland blijvend en dwingend kan ves tigen. Zo lang er nog enige mogelijkheid 'eek te bestaan op een hereniging van Ie beide helften van Duitsland op de hoor de Sovjets gestelde voorwaarden, had het zin de Oost-Duitse C.D.U. en hberale partij in reserve te houden, uit de jongste maatregelen, die aan leze partijen de laatste schijn van poli- 'leke zelfstandigheid ontnemen, en de roorboden zijn van hun ontbinding, can men alleen maar afleiden, dat de hovjet-Lnie de hoop heeft opgegeven 'angs diplomatieke weg tot een hereni ging van Duitsland te komen. s De logische consequentie daarvan is -®n radicale en versnelde uitvoering 'an het Sovjetiseringsproces, dat o.m. he volledige collectivisatie van de ®ndbouw in Oost-Duitsland omvat. -°als in andere satellietstaten wordt he aanvankelijke landhervorming, 'daardoor het grondbezit werd verdeeld hhder een groot aantal landbouwers, fevolgd door een gedwongen oplossing an dit nieuwe grondbezit in grote col- actieve landbouwbedrijven, waarin de "leine grondbezitters nog slechts de hatus van arbeider bezitten en die ge makkelijker door het centrale staatsge zag kan worden gecontroleerd. De prac- Jsche reden daarvan is, dat de voedsel- °orziening in de Oost-Duitse indus- 'hegebieden steeds meer te wensen Verlaat en de schul 1 daarvan wordt jCWeten aan de landbouwers en vee beren, die zich steeds meer in hun kistentie bedreigd zien en lijdelijk LPi'zet plegen tegen de terreur en de hreaucratie van het regiem. -Het is dan ook opvallend hoeveel ^ost-Duitse boeren met hun gezinnen [Pans de wijk nemen naar West-Ber- 'Ih. Voor hun massale vlucht bestaan Wede redenen. De maatregelen die ge- °ffen worden om West-Berlijn steeds heer van zijn onmiddellijke „mgeving C te snoeren, vormen op zichzelf een br or' d'e menigeen in paniek moet 5a®.hgen. De aangekondigde collectivi- tai van de lendbouw, die met geweld ój* worden doorgevoerd en de afkondi- hg van allerlei zware straffen voor ^hiSdrjjven", die zo vaag omschreven ijlden, dat bijna iedereen er naar ^bekeur van beschuldigd kan worden, t, ®h de rest. Met gevolg, dat de grens o„Seri Oost- en West-Berlijn op het sch kbk het toneel is van een tragi- b he exodus van tienduizenden, die een t-°gst onzekere toekomst in het Wes- Prefereren boven de zekerheid van 0h ondergang in een communistische ^Wenteling in het Oosten. JO^ert begin Januari hebben rond <Se'y mensen uit Oost-Duitsland op Vaue wijze de vrijheid verkozen. Het °P. dat de Oost-Duitse Volkspolitie s91b moeite geeft om deze mas- ltla vlucht tegen te houden. De ver- aai.rtln§ voor dit feit is van drievoudige Vt-in.i op de eerste plaats kan het uit- van enkele tienduizenden boe- Een maand geleden is op onverklaar bare wijze brand uitgebroken aan boord van het zusterschip van de Queen Eli zabeth", de „Queen Mary". Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwe scheepsbrand de aandacht heeft getrokken van de jus titiële autoriteiten. Het is natuurlijk mo gelijk, dat deze brand toevallig is ont staan, maar de hoofdcommissaris van .politie in Southampton verklaarde gis teravond, dat de mogelijkheid niet uit- gesoten moet worden geacht, dat er van opzet sprake is. Onmiddellijk nadat het nieuws van de brand bekend was geworden begaf zich de criminele recherche van Southamp ton aan boord van het schip om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. Men houdt hierbij onge twijfeld rekening met het feit, dat er zich de laatste tijd aan boord van de „Queen Mary" een reeks kleine, geheim zinnige brandjes hebben voorgedaan, in verband waarmee ook op de „Queen Elizabeth" de brandwacht verdubbeld werd. Zo werd b.v. eens in een van de hut ten in een lade van de tafel een hoe veelheid brandend papier ontdekt. Op de tafel stond een stoel. Door de hitte was echter in de hut de automatische brandsproei-installatie in werking ge treden. waardoor erger kon worden voorkomen. Een andere keer trof men in een der hutten een brandend kussen aan, terwijl ook al eens een keer een hele matras verbrand is. In 1946 is het zaaltje voor besmettelijke zieken aan boord van de „Queen Elizabeth" geheel uitgebrand. De hut, waarin gisteravond brand is uitgebroken, is een luxe hut, die zich midscheeps bevindt. Waarschijn lijk is de brand ontstaan in een kleer kast. Daar werd tenminste de meeste schade aangericht. Toen de brand geblust was hakten timmerlieden het plafond van de hut weg om te zien of de brand zich nog had uitgebreid. De omliggende hutten liepen water- en rookschade op. Intus sen heeft de politie de bemanning on dervraagd, die tijdens de dokwerkzaam- heden aan boord verblijft. Ook een vijf tigtal arbeiders, die aan boord aan het werk waren, zijn door de politie aan de tand gevoeld. De hele nacht is de politie aan boord gebleven. Later op de ayond heeft de maatschappij „Cunard White Star Line", waaraan de „Queen Eliza beth" behoort, het volgende communi qué uitgegeven: Om 20 10 uur vanavond is een kleine brand geconstateerd in een der eerste- klashutten aan boord van de „Queen Eli- zabeth", welke echter snel door de scheepsbrandweer en de brandweer van Southampton geblust werd. Later werd gemeld, dat het hoofd van de brandweer van de maatschappij, die het dokwerk uitvoert, enig letsel heeft opgelopen. Hij werd door de rook be dwelmd en moest tengevolge van een zenuwschok in een ziekenhuis worden opgenomen. Gistermiddag; is een Nederlandse straaljager van hét type „Thunderjet", afkomstig van de vliegbasis Volkel, ten Noorden van Venhorst, gemeente Boekei, in de lucht geëxplodeerd. De piloot, de 22-jarige ongehuwde reserve vaandrig-vlieger H. Kroezenga uit Gasselternijeveen, kwam om het leven. De wrakstukken van het toestel zijn in een weiland neergestort. De romp van het verongelukte toestel boorde zich enkele meters in de grond. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 700 a 800 meter. De brandweer van Boekei bluste de wrakstukken. Later kwam ook een aantal militairen van de vliegbasis Volkel as sistentie verlenen. De burgemeester van de gemeente Boekei, de heer Schafrat, heeft ter plaatse de situatie in ogen schouw genomen. Verscheidene inwoners van Venhorst en Boekei hebben het ongeluk zien gebeuren. Gisteren even na de middag heeft, zoals reeds in een groot deel van onze vorige oplaag is gemeld, voorts een En gelse Gloster-Meteor, op weg van de luchtbasis Oldenburg naar Leeuwarden wegens brandstofgebrek een noodlan ding gemaakt op het weiland van de landbouwer J. van Heugten te Blan kenham. Zijn weiland ligt juist aan de rand van de N.O.-Polder. Bij de landing werden een vijftal bomen geraakt, waardoor een van de koepels van het vliegtuig werd gerukt. Een der vleugel uiteinden werd beschadigd. Na onder een electrische leiding te zijn doorge- doken, werd een buiklanding verricht, waardoor de onderzijde van de machine beschadigd werd. Brand brak niet uit, de piloten kwamen met de schrik vrij. De vliegbasis Twente onderhield tot zeven kilometer ten Z. van Zwolle con tact met de machine. Toen dit verbroken werd stegen direct enige straaljagers van het vliegveld op om te zoeken naai de Engelsman, daar een ongeluk werd gevreesd. Er heerste in de eerste mid daguren een bijzondere activiteit in de lucht boven Overijssels hoofdstad. Later op de middag zijn de piloten overge bracht naar Emmeloord. De machine bleef achter onder bewaking van militai ren uit het garnizoen te Kampen. De vier en dertigjarige kapitein van de Luchtwachtdienst A. S. M. uit Ber gen op Zoom is gistermorgen tijdens een militaire oefening in de omgeving van Bemmel in de Over-Betuwe ge dood. Kapitein M. was vader van drie kinderen. Het ongeluk gebeurde tijdens een oe fening met explosieve stoffen. Toen ka pitein M. een onderzoek instelde naar het weigeren van een der explosieven volgde een explosie Vannacht zal men in ons land een totale maansverduistering kunnen waar nemen. De verduistering begint heden avond 22,54 uur; de totale verduistering vangt aan 00,05 unr Vrijdagnacht en duurt ongeveer anderhalf uur tot 1,30 uur. De gedeeltelijke maansverduiste ring, waarbij de maansikkel steeds gro ter zal worden, duurt hierna nog voort tot 2,40 uur. Deze Amerikaan, zijn naam is Bernard' J. Patton, heeft een uitvinding gedaan, waarvan hijzelf de werking niet be grijpt. Hij heeft de wetenschappelijke wereld 'in verbazing gebracht met zijn „electronische piano", een instrument, dat 80 van het oorspronkelijke licht teruggeeft aan uitgebrande TL-buizen. Hij hoeft hiervoor de buis slechts in het apparaat te plaatsen, en de „verjonging'' is geschied. Het leven van de buis is verlengd met 2000 uren. Patton heeft aanvankelijk een bescheiden „zaakje" opgezet met zijn uitvinding, dat thans blijkt uit te groeien tot een „wereld zaak". Oh ?e collectivisatie vergemakkelijken, tweede ulaats is bet allerminst ««sloten, dat de communisten van deze algemene uittocht gebruik maken om een aantal spionnen en agitators toegang te verschaffen tot West-Duits- land. Het is immers vrijwel uitgesloten, dat men alle vluchtelingen kan toetsen op hun politieke betrouwbaarheid en bedoelingen En tenslotte weten de communisten heel goed dat zij door deze exodus te bevorderen in West- Berlijn, dat economisch toch reeds in een zeer precaire positie verkeert, een moeilijk houdbare situatie te weeg brengen. De burgemeester van West-Berlijn heeft dan ook reeds een beroep gedaan op de Bondsregering en de regeringen van de verschillende Lander, om zich over de refugié's te ontfermen. Uiter aard zal de Bondsregering zich niet on betuigd laten, doch gezien het feit, dat een belangrijk percentage van de na de oorlog in Westelijke richting gevluch- ten er nooit in zijn geslaagd zich daar een nieuw bestaan te veroveren, is het perspectief voor de nieuw uitgewe kenen allesbehalve bemoedigend. Zullen zij op hun beurt aangetrokken en op geslokt worden door een van de radicale politieke strominger van links of rechts, die een gevaat vormen ^oor de poli tieke ontwikkeling in West-Duitsland? Het ziet er naar uit, dat alleen de solidariteit van de democratische Wes terse landen een oplossing zal kun nen vinden voor dit probleem. Het opperbevel van de strijdkrachten der V. N. in Korea heeft de Noord-Ko- reaanse afgevaardigden bij de bestands onderhandelingen te Pan Moen Jon, ge neraal Nam II en generaal Lee San Djo ervan beschuldigd verantwoordelijk te ziin voor de krijgsgevangenenopstanden op de eilanden Koje en Tsjedjoe. De ongeregeldheden, waarbij meer dan 150 Noordelijke krijgsgevangenen werden gedood en meer dan vijfhonderd ge wond, deden zich verleden jaar voor. Beide genoemde eilanden liggen voor de kust van Zuid-Korea. Het opperbevel heeft verklaard, dat Nam en Lee de volgende dubbele func ties hebben: 1. De communisten te ver tegenwoordigen tijdens de wapenstil- 92 soldaten en één officier, allen af komstig uit Porto Rico, zijn naar een woordvoerder van de Amerikaanse derde infanteriedivisie gisteren te Seoul heeft medegedeeld, veroordeeld wegens „wan gedrag". Deze soldaten hadden geen ge volg gegeven aan de opdracht een com pagnie af te lossen, die in haar stelling zware verliezen had geleden tengevolge van vijandelijke beschieting. Zij waren heimelijk achter gebleven. Door hur. houding moesten twee bataljons uit de linie worden teruggetrokken. De woord voerder zei dat vier mannen waren vrij gelaten en één nog op verhoor wachtte. - i-erooi'deelden kregen gevanrern*-- straffen van zes maanden tot tien jaren. De vonnissen zullen te Washington m tweede instantie worden behandeld. Te West-Berljjn werd gisteren ver klaard dat tot heden reeds 500 van de 2b00 in Oost-Duitsland woonachtige Joden naar het Westen gevlucht zijn. Het totale aantal vluchtelingen die in Januari in West-Berlijn arriveerden be gint reeds de 22.000 te naderen. Blijkbaar om de openbare reactie tegen het anti-semitisme te verzachten heeft het officiële Oost-Duitse pers bureau A.D.N. meegedeeld, dat drie Duitsers in de Sovjet-zone tot gevange nisstraffen veroordeeld zijn wegens „rassenhaat" tegen de Joden. In de uit spraken werd gezegd, dat de Oost- Duitse grondwet, „welke bescherming egen rassenhaat waarborgt" geschon den was. standsbesprekingen. 2. Heimelijk en van meer belang de incidenten in de krijgsgevangenenkampen te leiden. Reeds eerder had het geallieerde op perbevel verklaard, dat het opperbevel (van de communisten) leiding gaf aan de opstanden, maar dit is de eerste maal, dat de onderhandelaars de aan stichters genoemd worden. „Deze twee generaals on hun fanatieke volgelingen hebben een nieuw gebied van totale oorlog geschapen" aldus de geallieerde beschuldiging. „Vele gevangenen heb ben toegegeven dat zij bewust gebruikt werden om de gevangenenkampen op Koje binnen te dringen om in elk kamp „cellen" te bouwen." In de geallieerde verklaring wordt voorts gezegd, dat er een rechtstreekse verbinding bestond tussen de wapenstil standsonderhandelaars en de blokken in de gevangenenkampen. De commu nistische leider op Koje stond genoteerd als Noord-Koreaan. genaamd John Moon II. Medegevangenen identificeer den hem echter als Pak Sang Hvon, een van de oorspronkelijke 36 Koreanen, die irt de Sovjet-Unie opgeleid werden en in 1945 naar Noord-Korea overgebracht, om een marionettenregiem in te stellen. Generaal Nam II en Kil II Soeng, de Noord-Koreaanse premier. maakten ceel uit van deze groep. Bjj K.B. zijn met ingang van 1 Febru ari benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr. A. de Waal te Utrecht, lid van de Tweede Kamer, en tot staatssecre taris van Financiën dr. W. H. van den Berge te Voorburg, directeur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst op het departement van Financiën. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de staatssecretaris meer in het bijzonder belasten met dé behandeling van de zaken van het mid delbaar onderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en van het nijverheids onderwijs. De minister van Financiën is voorne mens de staatssecretaris meer in het bijzonder de behartiging van de fiscale aangelegenheden op te dragen. Mej. dr. A. de Waal is 25 November 1906 geboren te Culemborg, alwaar zij de openbare lagere school en de R. K. Muloschool bezocht. Daarna bezocht zij de Christelijke H.B.S. te Leeuwarden en studeerde sociale geographie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar zij in 1931 cum laude haar doctoraal aflegde. Daarna was zij een tiental jaren werk zaam bij het middelbaar onderwijs, o.m. te Nijmegen en bij het gouvernements middelbaar onderwijs in Nederlands- Indië. In 1943 promoveerde zij te Utrecht tot doctor in de letterèn en wijsbegeer te. In 1945 volgde haar benoeming bij de afdeling sociale geographie van het Geografische Instituut te Utrecht, waar zij tot 1952 werkzaam was, laatstelijk als wetenschappelijk ambtenaar le klas. In deze functie gaf zij o.m. de colleges over de didactiek der aardrijkskunde, terwijl zij enkele malen tijdens lang durig ontbreken van een hoogleraar in de sociale geographie een leerop dracht voor dit vak Vervulde. Mejuffrouw De Waal was sedert 1949 lid van de gemeenteraad te Utrecht. In 1951 behoorde zij tot de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. Zij is presidente van het Katholieke, Vrouwendispuut en hoofdbestuurslid van verschillende an dere vrouwenorganisaties. In 1952 werd zij lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Dr. van den Berge is geboren te Tholen in Zeeland in 1905. Na de H.B.S. te Goes te hebben afgelopen is hij benoemd tot surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Vervolgens heeft hij de onderscheidene hogere ran gen bij 's Rijksbelastingdienst door lopen tot hij enkele jaren geleden is benoemd tot directeur-generaal voor fis cale zaken i.a.d. aan het ministerie van Financiën. Dr. van den Berge, die zich naast de voorbereiding van de belastingwetgeving veelvuldig heeft beziggehouden met in ternationale aangelegenheden van fis cale aard, is o.m. lid van de raad van presidenten en voorzitter van de Neder landse delegatie voor de douanerege lingen in Beneluxverband. Hij is raads heer plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De heer Van den Berge studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Lei den en promoveerde aan de Gemeente- Universiteit van Amsterdam op een proefschrift, getiteld: „Beginselen van de belastingheffing". Daarnaast ver- The cocktailparty Dominee Mclvor heeft in het Canadese Lager huis verklaard het niet juist te achten, dat staats lieden, voor zij een ver gadering bijwonen, „drie of vier en soms meer" borreltjes drinken. Dat moet uit zijn. „Een chauf feurdie met drie of vier biertjes onder jn vest achter het stuur gaat zit ten, wordt veroordeeld, maar staatslieden dragen een veel grotere verant woordelijkheid", aldus re deneerde hij. Dan Mclvor, die zelf niet drinkt, madr geenszins voor een „kwe zel" wil worden versleten, voegde eraan toe: „Laat ze cocktails drinken in hun vrije tijd. maar de verga deringen beginnen met een helder hoofd en vertrou wen op God." Italiaans leer In het Italiaanse plaatsje Vigevano zeggen de ar beiders, die natuurlijk nog nooit van onze befaamde Langstraat hebben ge hoord. dat het beste leer van de wereld het Ita liaanse is. Vigevano is het centrum van de Italiaanse schoenindustrie, v:aar toch is deze uitspraak geen on beredeneerde uitlating van louter chauvinisme. „Kijk", zo zeggen de schoenma kers van Vigevano, „de leerproducenten van de Ver. Staten en Argen tinië leiden een lui leven tje van staan en liggen en herkauwen. Vergelijk daar eens mee het leven van de Italiaanse koe en ande re leerproducerende ge dierten. Die dartelen op bergen en in dalen en gra zen op hellende weiden. Dat oefent hun spieren en maakt hun huid, sterk en stevig." Als dit waar is, geldt het ook voor het Zwitserse rund, maar dat vermelden zij niet. Ook beweren zij, dat hun hui denleveranciers beter be waakt worden, zodat zij zich niet aan heesters met doornen beschadigen en hun vel gaaf houden. Waarom juist Vigevano, ae geboorteplaats van de vermaarde actrice Eleono- ra Dux, die door haar tra gische liefde voor Gabrië- le d'Annunzio nog beken der is geworden 'dan door haar kunst, ruim 80 jaar geleden zich ontwikkeld heeft tot het belangrijkste centrum van de Italiaanse schoenenindustrie, is een van die raadsels, welke veel op toevalligheden ge lijken. Er zijn .thans ruim 200 grotere en kleinere schoenfabrieken met in cotaal meer dan 30.000 ar beiders gevestigd. Werk lozen zijn er niet. De fa brieken, die over een mo derne apparatuur be schikken. hebben een ge zamenlijke productiecapa citeit van 60.000 paar le ren schoenen per dag. Onlangs is Vigevano ver rijkt met een groot bron zen monument, dat een schoenmaker uitbeeldt, die aan zijn zoon het vak leert. De jaarlijkse schoe- nenbeurs van Vigevano trekt doorgaans meer dan 100.000 belangstellenden. Zonderlinge straf Rechter Jack Hunsdker uit Mesa in Arizona is van mening, dat gevangenis straf voor dronkaards niet geëigend is, omdat daardoor ook hun gezin wordt getroffen. Daarom heeft hij verordend, dat eenieder, die zich in het openbaar bedrinkt, voor taan „voor straf" zes weker, achter elkaar da gelijks de H. Mis zal moe ten bijwonen. Rechter Hunsaker zelf lijkt ons geen fervent kerkganger. Mej. dr. A. de Waal. schenen van zijn hand verschillende andere publicaties op belastinggebied. De nieuwbenoemde staatssecretaris is partijloos, maar bekend is dat hij sym pathiseert met de Partij van de Arbeid. Er is naaf onze parlementaire redac teur verneemt voorts een verandering op het ministerie van Sociale Zaken te verwachten. De functie van secretaris generaal, welke mr. dr. A. A. van Rhijn daar vroeger bekleedde, voordat hij staatssecretaris werd, en die de laatste tijd werd waargenomen door mr. J. H. Klatte, zal door deze laatste definitief bezet worden. De omgeving van het station Lunte- ren werd gisteravond opgeschrikt door een geweldig lawaai. Even voor het station liep van de goederentrein, die 19.15 uur van Ede-Wageningen naar Amersfoort vertrekt, een tankwagen uit de rails en sloeg bij het passeren van een wissel om. Het gevaarte werd over een afstand van ongeveer honderd vijf tig meter meegesleurd, daarna brak de koppeling en kwam de trein tot stil stand. Wissels en seinen werden ontzet; over een grote lengte versplinterden de dwarsliggers en ook de rails werden beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken Gistermorgen is de drie en veertig jarige J. W. G. uit Den Haag op de hoek van de Dierenselaan en De La Reyweg in Den Haag aangereden door een vrachtauto uit Benschop. De heer G. is in het ziekenhuis Westeinde ten gevolge van de opgelopen verwondin gen overleden Volgens de politie heeft de wielrijder waarschijnlijk geen voorrang aan de vrachtauto verleend. Volgens niet nader bevestigde berich ten schijnen er zich gisteren in het kamp Laren enige ongeregeldheden te hebben voorgedaan als gevolg van het bevel tot inenting tegen verschillende ziekten. Vele militairen zijn van deze injecties ziek geworden, waardoor het rooster voor de wacht in de war liep. Naar men ons meedeelde, moest de poort van het kampement op een gege ven moment zelfs gesloten worden en kon er enige tijd niemand toegelaten worden. Als een andere ooi-zaak van de moeilijkheden noemde men ook het principiële bezwaar, dat enige militairen tegen de inspuitingen schenen te heb ben. Op grond van verschillende rede nen weigerden verschillende militairen zich aan de verplicht gestelde medische behandeling te onderwerpen. T T óórdat de experimentele televi- 1/ sie-uitzendingen ruim anderhalf jaar geleden in ons land werden doorgedreven, was de economische toestand nog zó, dat wij met de socia listen meenden te moeten waarschu wen tegen het creëren van een nieu we, uitermate kostbare levensbehoefte voor ons volk. De economische en financiële situatie eiste toen de grootst 'mogelijke soberheid en daar mee viel de luxe van de televisie moeilijk te rijmen, al moesten wij het belang erkennen van de Nederlandse televisie-apparaten-industrie, die reeds aanzienlijke investeringen had gedaan, een grote voorraad apparaten had aangemaakt en een niet te ver smaden deviezenbron zou kunnen worden, mits zij de gelegenheid kreeg om technisch bij te blijven met haar concurrenten op de wereldmarkt. De plannen voor experimentele televisie uitzendingen op bredere grondslag dan van de direct belanghebbende industrie werden doorgezet en de voornaamste radio-omroepverenigin gen besloten, zij het ook niet bepaald „con amore", daaraan mede te wer ken en daarvoor een financieel offer te brengen. Het waren evenwel niet enkel financiële bezwaren, die ons met bezorgdheid en argwaan tegen de uitbreiding van de televisie-uit zendingen vervulden. Uit Amerika bereikten ons bittere klachten over de dikwijls bedenkelijke of volkomen waardeloze kijkstof, welke daar aan de kijklustigen werd voorgezet, over de ontwrichtende invloed van de tele visie op het huiselijk leven en over de bevordering van de geestelijke lui heid en levensvervlakking, die ermee gepaard ging. Gebrek aan ervaring en aan geld middelen is er zeker voor een deel schuld aan, dat de Nederlandse tele visie-programma's nog te zelden van een qualiteit blijken, die de kijkers vermag te boeien. De Nederlandse Televisie-Stichting vraagt dan ook om ruimere geldmiddelen. Krijgt zij die niet dan overweegt zij, naar zij heeft laten verluiden, haar werk zaamheden stop te zetten. De aanzien lijke verbetering van de financiële en economische toestand van ons land schijnt haar vraag te rechtvaardigen, al zijn er nog heel wat noden, die veel dringender leniging behoeven dan die van de televisie-verzorgers en haar klanten. Maar zelfs wanneer men meent, dat. de huidige economische en financiële situatie in ons land geen onoverko melijke bezwaren meer oplevert voor een uitbreiding en verbetering en po pularisering van de televisie-uitzen dingen, de gevaren van culturele en geestelijke aard hebben nog maar weinig van hun dreiging verloren. Immers in Amerika en Engeland, waar men wèl over een jarenlange ervaring en ruime geldmiddelen be schikt, kan men zich evenmin op de culturele en geestelijke qualiteit van de uitzendingen beroemen. Dit ligt natuurlijk niet aan de televisie als zodanig, want deze technische vinding biedt evenals radio en film op dit gebied mogelijkheden te over. Beslis send ts alleen de wijze, waarop deze vinding wordt gebruikt en geëxploi teerd. Het lag voor de hand, dat men in ons land de televisie aanvankelijk heeft toevertrouwd aan een stichting, waarin de samenwerkende radio-om roepverenigingen programma's waar borgen, die althans geen ontoelaat bare concessies doen aan misschien financieel verleidelijke, maar in gees telijk en cultureel opzicht bedenke lijke wensen. Een andere vraag even wel is, of op de duur de geheel andere geaardheid en mogelijkheden van de televisie niet zullen vergen, dat zij geheel van de omroepverenigingen wordt losgemaakt om zelfstandig haar eigen taak te vervullen. Dat daarbij de autonomie der verschillende con fessionele groepen ten aanzien van de voor die groepen bestemde pro gramma's ten volle gehandhaafd dient te worden, is uiteraard een te stellen conditio sine qua non. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt, met enkele ver spreide opklaringen. Waarschijnlijk overal droog weer. Overwegend ma tige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 8.24-17.24. Maan: 18.07-8.37. Het echtpaar RessenMeulen te Neeritter is voor de vijfde maal in vijf jaar tijds verblijd met een tweeling. Advertentie Wat aanvankelijk ongeluk scheen, heeft vaak later groot geluk gebracht HOUTPLEIN 4 - HAARLEM TELEFOON 12257

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1