De klad op de Haarlemse Vrijwillige Brandweer Zweminrichting in Oost misschien pas over zes jaar aan de orde Pastoor W. Bosch krijgt een welverdiende rust Gewacht moet worden op aanleg Burg. Reinalda-park Vrij scherpe analyse van dr. Spoelder Autoplunderaar gegrepen Mgr. Huibers verleende eervol ontslag m mm - mm Gcmeenteraad van Haarlem Hoe spelen de R.K. clubs? GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHU1S STOFZUIGERS DONDERDAG 29 JANUARI 1953 PAGINA 2 GUNNING H.O.V.-Dinsdagavond- concert Burgerlijke Stand Haarlems persfotograaf een van sijn slachtoffers Oneerlijk boekhouder veroordeeld ER MOET TOCH GEDEMPT WORDEN.... Jongens brachten huisvuil naar haven van de Westergracht Geen ledenvergadering van H.B.C. ASCOT OPENT FILIAAL Tempeltje van hedendaagse mode Ondercommandant brandweer gaat heen Geslaagd HAARLEMSE POLITIEKAPEL Geslaagd en stijlvol concert Em.-Pastoor LI. Hoosemans f SANTPOORT „Getosa" op de planken Zandvoort adopteert dorp in N.-Guinea Geslaagd Na vijftienjarig pastoraat in Aerdenliout iisi® Reinalda-park Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New Yorl< Nationaal Kath. Thuisfront huldigt medewerkers Benoemingen rechterlijke macht HEEMSTEDE VERKEERS- ONGELUKKEN Geen voorrang verlenen de voornaamste oorzaak Onderlinge Tuinlieden vereniging De Fafabapa komt Het was te verwachten, dat in „De Sirene", het orgaan van de Haarlemse Vrijwillige Brandweervereniging „De Tien" gereageerd zou worden op de rechtszaak voor de Haarlemse recht bank, waarbij de vroegere adjunct- hoofdbrandmeester Hoffmann werd ver oordeeld. De voorzitter van „De Tien", dr. C. Spoelder, heeft in dit orgaan een vrij scherpe analyse van deze kwestie gegeven en daar hij zwijgen een laak bare miskenning zou achten van alles, wat in en buiten de kring van de vrij willigers leeft, schrijft hij het vol gende: „Ik zal niet in een beoordeling tre den, als juridisch leek, over vonnis en strafmaat, evenmin over allies, wat daaraan voorafgegaan is; ik wil niet schrijven «als universitair gevormde, niet als iemand, die in zijn lang amb telijk bestaan te richten heeft gehad over fouten en wangedragingen van jongeren en ouderen, niet als brand weerman, maar uitsluitend als mens, levende in een christelijke samenleving, die zich zijn eigen zwakheid bewust, tracht in te denken in de drijfveren van zijn medemens, tracht, naar christelijk voorschrift, zijn naaste op te vangen en op te richten, waar dat mogelijk is. Van dit standpunt uit waag ik het in alle bescheidenheid en zonder iemand te willen kwetsen de volgende kantte keningen te plaatsen. Ten eerste: bij de instructie van de zaak Hoffmann werd de administrateur Grootenboer, omdat hij niet in staat was onmiddellijk te antwoorden op vra gen, die hem gesteld werden, op een Zaterdagmorgen ingesloten in het Huis van Bewaring. Maandagmorgen daar aanvolgende liet men hem zonder ver dere uitleg weer naar huis gaan. Voor de Wet was alles in orde, dit proces heet gijzeling. Maar, vraag ik mij niet zonder bitterheid af, hebben zij, die de verantwoording dragen, zich ook maar enigszins ingedacht in de gedachtengang van een fatsoenlijk man, als hij zich plotseling opgesloten ziet, aan de ge voelens van zijn vrouw, zijn gezin, zijn familie, zijn vrienden? Ik vrees van niet. 2e. Dezelfde administrateur en in nog grover vorm onze commandant zijn in het openbaar uitermate ruw en onheus toegesproken en bejegend door de pre sident van de rechtbank. Ik vraag m(j af: „Wat weet deze pre sident, wiens belangstelling wel elders zal liggen, die een blauwe Maandag in Haarlem woont, nu eigenlijk van onze brandweer af, van de geest, die ons be zielt?" Besefte hjj en interesseerde het hem, wat er in onze commandant om ging (en nog omgaat), nu hij. voor wie van jongsaf aan de brandweer alles is, die al zijn tijd (niet alleen vrije tjjd) hieraan geeft, die een goed sluitende organisatie na de bevrijding heeft opge bouwd, openlijk uitgekreten werd als een „spullebaas", een slechte comman dant? Ik geloof niet, dat deze menselijke gedachtengang bij de president is opge komen; hij zag in onze commandant een bescheidene, niet agressieve figuur, en gooide er uit, gedachteloos, wat hem voor de mond kwam, hij, de opperrechter! Het is zo gemakkelijk; ware onze com mandant zo onverstandig geweest duide lijk uiting te geven aan zijn gevoelens, men had hem met sterke arm verwij derd, of hij ware „gegijzeld". Se. Hetzelfde geldt, zij het in minder grievende mate, voor de bejegening van Grootenboer, een ambtenaar, die bij voortduring gecontroleerd wordt door de verificatie-afdeling der Gem. Secre tarie, en die nog nooit een bemerking heeft gekregen. 4e Mr. Stomps verzocht de rechtbank zijn cliënt, in afwachting van de uit spraak, vrij te laten; hij had dan althans het eind des jaars in de familiekring kunnen doorbrengen. Kortweg afge wimpeld, hoewel b.v. in Den Haag die genen, die een Indonesische ^kolonel had den willen vermoorden, wèl het privi lege kregen, dat Hoffmann ontzegd werd. Het is alles volkomen in orde voor de Wet, maar het is zo hard! Ik hoop te hebben aangetoond, dat het geval-Hoff- Alvertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. t 12.50, 2-pers. f lo.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 De directeur van de Gemeentewater leidingen te Amsterdam heeft het leve ren en monteren van een warmwater- pomp-verwarmingsinstallatie met vol automatische oliestookinstallatie en acoustische en optische signaalinrichting in het in aanbouw zijnde pompstation te Weesperkarspel opgedragen aan de N.V. Techn. Mij. P. J. F. van Oeffel te Haarlem. Dinsdag 3 Februari zal de bekende pianiste Clara Haskil het Pianoconcert in a-kl. t. van Schumann spelen op het 7e H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey. Verder staat de Symphonie No. 27 in G-gr. t. van Mozart en de Symphonie in d-kl. t. van C. Frank op het programma. GEBOREN: J. Chr. de Smit—de Graaf, z; A. M. HartogLuks, z; P. J. Nanvan der Hoorn, z; G. A. van Soest Wesseling, z; W. BosmaHeijmel, d; J. ValkenaarOliedam, d; M. Buss Gort, d. ONDERTROUWD: H. Siebeling en J. I. van Assema, P. A. Scheffelaar en H. H. Warmerdam, A. Hooijen en M. Kruijt, P. W. van Looij en L. H. Roh- ling, W. J. Sumner en G. S. M. A. Dor- scheidt. J. J. C. Schemmekes en Z. Riet man. J. A. van Veen en S. Leegstra, R. Spoor en M. de Koning, J. S. Abbink en J. K. Bleijerveld, B. van Wees en A. Miezenbeek. J. Borst en M. Dikmans, L. J. J. Klaren en F. A. E. M. Vooges, J. J. Bot en J. E. Bot, W. van der Veen en C. A. M. Th. Bergman, P. J. Geelhoed en A. M. C. C. J. Beset, L. J. Burggraaf en M. S. Vredenberg, W. J. Mennes en N. C. van Heerden, B. M. Bisschop en W. den Hertog. GETROUWD: G. J. F. van Dijkman en A. B. M. Stals, R. Ides en S. C. Wie- lart, H. Rijkerse en C. J. Zwagerman, C'. N. van Berkel en Th. J. van Duijn- hoven, W. K. Mounier en E. M. L. F. Frentrup, T. Kuvener en E. M. de Vries, C. J. Luiten en A. G. F. Roelofs, G. B. Wallekers en J. van Zonneveld, A. Pen en J van Excel. W. H. van der Meer en M. Chr. Oerlemans, B. Schildmeijer en Th. E. Niesing. J. Akersloot en C. P- Hoppener A. Heblij en J. E. Heijnsdijk. OVERLEDEN: W. C. Lemaire, 72 j., Van Dortstraat: J. P. Braam, 51 j., Gast- huisvest: N. DiekmannHelmer, 76 j., '■"estorstraat. mann formeel in alle opzichten in orde is, maar gespeend van alle menselijk medegevoel. De robot Rechtspraak heeft feilloos- mechanisch een mensenbestaan stuk ge mangeld; ons doet dit pijn. temeer daar de machine zo terloops aan anderen on nodig een paar fikse morele klappen heeft toegediend. Geen robot waarlijk is degene, die vol ledig bekend met de situatie bij de brandweer, Hoffmann een paar jaar zijn gang heeft laten gaan, en toen deze zijn bootje voleindigd had, hem van zijn voetstuk heeft laten tuimelen, door cie robot aan het werk te zetten. Het is niet gebleken, wie deze aanbrenger is, maar in mijn oog is het een slecht mens met duivelse wraakgevoelens, een product van onze na-oorlogse mentaliteit. Laat ik hier als mijn oprechte overtui ging uitspreken, die nagenoeg ieder van hoog tot laag deelt, dat deze aanbrenger niet onder de vrijwilligers gezocht moet worden. Hiermede bedoel ik niet een verdachtmaking te gooien op ons huidige vaste personeel, het zij verre van mij, ik ken ze, maar men heeft wel eens onder de vrijwilligers een naam genoemd, en dit moet uit zijn. Helaas weten wij niet. wie inderdaad de zaak heeft aangebracht, maar zonder enig bewijs er iemand op aanzien, die onze achting waard is, mag niet en deugt Een woord van dank tenslotte aan de Officier van Justitie, de enige, die oog heeft gehad voor de moeilijkheden en duidelijk blijken van menselijkheid heeft gegeven*. Dr. Spoelder vraagt dan aan alle vrij willigers de zaak als afgedaan te be schouwen en er niet meer over te kan keren, doch te oefenen en een voorbeeld te geven door plichtsbetrachting. Aan de Papentorenvest zullen binnenkort drie oude krotten verdwijnen (zie foto links). Deze bouwvallen zullen plaats moeten maken voor een pompsmeerstation, dat daar gebouwd zal worden en waarvan de voorgevel het aanzien zal krijgen als hierboven (re chts) is aangegeven. FILMS: Rembrandt: Afgekeurd. Cinema Palace: „Operatie Cicero" (Five Fingers). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo". Toegang: a. 1. Tijden: dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verklungenes Wien". Toe gang: 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Othello". Toegang: 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Aan de Rivièra", toegang 14 j. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bleke Bet". Toegang 18 j. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 29 Januari Stadsschouwburg: Interscholair Jeugd- tournooi, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert door Kort. Mannenkoor „Caecilia", o. 1- v. Nico Hoo- gerwerf, 8 uur. Minerva-Theater: „Eervol ontslag toe gang 14 jaar, 8.15 uur. Vrijdag 30 Januari Gem. Concertgebouw: H.O.V. 6e Con cert serie V, dir.: Toon Verhey, 8uur. Stadsschouwburg: „De Hoofdstad Ope rette: „G'schichten aus dem Wiener Wald (ber.) 8 uur. Advertentie Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG Dank zij de nauwlettende surveillance van een Amsterdamse politieagent is een dertigjarige rijwielhersteller uit Amsterdam-West aangehouden, die voor duizenden guldens aan goederen uit geparkeerde wagens heeft weggeno men. De politie zocht reeds lang naar hem, omdat hij in de hoofdstad een ware plaag voor de automobilisten was geworden. Een van zijn slachtoffers was de Haarlemse persfotograaf C. de Boer, die nog maar kort geleden tot de ont dekking kwam, dat op klaarlichte dag al zijn toestellen en andere foto-attri buten, ja zelfs zijn regenjas en een doosje sigaren, uit zijn auto, die langs de Stadhouderskade stond geparkeerd, waren verdwenen. De schade beliep vierduizend gulden. De recherche heeft slechts een deel, in beschadigde toestand evenwel, kun nen achterhalen, omdat de rijwielher steller er het andere deel voor een paar honderd gulden van de hand heeft ge daan aan een heler op het Waterloo- plein, van wie hij zegt de naam niet te kennen. De verzekering dekt de schade, die de heer De Boer geleden heeft, maar dat neemt niet weg. dat hij ernstig ge dupeerd is. Voor de rijwielhersteller zal dit muisje ook wel een staartje hebben. Twee en een kalf jaar gevangenisstraf met aftrek eiste veertien dagen geledén de Officier van Justitie tegen de 74- jarige A. M., boekhouder van de firma Joh. Enschede en Zn., te Haarlem. Over een periode van ongeveer 18 jaar had hij zich gelden toegeëigend tot een bedrag van circa f 94.000. Vanmorgen werd hij veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf met aftrek. Tot een jaar gevangenisstraf met af trek werd veroordeeld de 36-jarige as surantie-bezorger F. H. J„ uit Haar lem. die zich over het tijdvak 1948 tot er. met 1952 gelden tot een bedrag van f 34.000 van verschillende verzekerings maatschappijen had toegeëigend. Ander half jaar gevangenisstraf had de Offi cier van Justitie veertien dagen gele den tegen hem geëist. Gistermiddag gaf mevr. H. uit het Leidse kwartier haar U-jarig zoontje de opdracht een hoeveelheid huisvuil weg te brengen en het ergens zo maar neer te gooien. Tezamen met zijn vriendje toog zoonlief op pad. Beiden hadden al eens geruchten gehoord, dat de Westergracht gedempt zou worden. Zij meenden dan ook niet beter te kun nen doen, dan het vuil daar in de haven te deponeren, hetgeen zij prompt ten uitvoer brachten. Omwonenden, die het tafereeltje hadden gade geslagen, von den dit toch wel wat al te voorbarig en gaven dit de politie al spoedig te ken nen tijdens enige telefoongesprekken. De dienaren der wet stelden direct een onderzoek in, kregen de twee vriendjes te pakken, die daarna ernstige verma ningen tegen zich hoorden uitspreken. In tegenstelling met het gisteren ge publiceerde bericht, houdt HBO heden avond geen ledenvergadering. Deze zal over enkele weken plaatsvinden maar de juiste datum is nog niet be kend. Wel is er a.s. Zaterdag in een der za len van het R.K. Verenigingsgebouw een bal-avond tot twaalf uur van de afdeling Volleybal. De firma Ascot opende vandaag op het Houtplein een filiaal. In tegenstel ling met de zaak in de Grote Houtstraat, waar stoffen worden verkocht, heeft het nieuwe filiaal zich speciaal toegelegd op exclusieve dames-confectie uit bin nen- en buitenland. Wanneer men het nieuwe huis Ascot binnenkomt, wordt men getroffen door het interieur, dat in tijd van zes weken opgeknapt en verfrist is. Kristallen luchters werpen hun licht op de oud- Franse schilderijtjes, die voorstellingen laten zien van mode uit vroeger dagen. Een gezellig zitje zal het wachten ver aangenamen, wanneer men nog niet aan de beurt is. Aan het filiaal is tevens een atelier verbonden, waar nijvere handen naald en draad hanteren. In dit kleine huis, eén tempeltje van de mode, zullen char me en elegance onder leiding van de heer en mevrouw Plas ongetwijfeld hoogtij vieren. De ondercommandant van de Vrij willige Brandweer, de heer B. J. van Liemt, heeft de burgemeester verzocht hem op 1 Maart ontslag te verlenen. De heer Van Liemt heeft bijna drie en veertig jaar deel uitgemaakt van de Vrijwillige Haarlemse brandweer. Voor doctoraal examen medische fa culteit te Amsterdam is geslaagd onze De Haarlemse Politie Kapel heeft voor haar donateurs en talrijke overige belangstellenden een in alle opzichten stijlvol concert ten gehore gebracht. De heer L. 'D. Beumer. voorzitter van de Kapel, heette het auditorium van harte welkom in het bijzonder mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken! president van de Haarlemse Arrondis- sements Rechtbank; mr. Rambonnet, rechter; de gewestelijke commandant van de Rijkspolitie te Amsterdam, de heer A. P. Fonteyne, hoofdcommissaris van politie te Haarlem; dé heer Suuren- donck, hoofdinspecteur van politie, en de Corpschef van de politie te Zand- voort. Alvorens het eigenlijke concert een aanvang nam, speelden de politie mannen een pittige mars o.l.v. instruc teur v. Baaren. Tezamen met de twee nummers van het tambourcorps vorm den deze nummers de proloog van de avond. De taptoe werd o.l.v. de instruc teur L. van der Peyl voortreffelijk ge speeld. Een frappant staaltje van hun kunnen gaven de politiemannen met het nummer, waarin zij de Oriënt-express suggereerden. Tijdens het eigenlijke concert bleken zij ook de grotere stukken van belang rijke componisten te beheersen en ver kwikten zij het auditorium met een artistiek en stijlvol programma, dat vlot werd afgewerkt onder de eminente leiding van de bekende dirigent Marinus Adam. De muziekkapel bezit niet alleen een verbazend groot klankvolume maar weet aan de uit te voeren muziekwer ken een rijke klankschakering te geven. Een welverdiend en hartelijk applaus mocht dit corps dan ook in ontvangst nemen. Na de pauze verzorgde het ca baretgezelschap van Herman Tholen een feestelijk en vrolijk programma. Te Amsterdam is Woensdag in de ou derdom van vijf en zeventig jaar over leden de zéereerw. heer H. W. J. Hoo semans, rustend pastoor van de Rozen kranskerk aan de Obrechtstraat aldaar. De thans overledene werd geboren te Leeuwarden, 3 Septembèr 1877 en priester gewijd 15 Augustus 1901, waar na hij achtereenvolgens werkzaam was als kapelaan in Uitgeest, Rijswijk, Rot terdam (H.H. Martelaren van Gorcum) en Scheveningen (O. L. Vrouw van Lourdes). Op 25 Augutus 1917 volgde zijn benoeming tot pastoor in Den Burg (Texel) en 17 October 1925 werd hij pastoor in Amsterdam (O. L. Vrouw Zaterdag en Zondag zal Santpoort zijn katholieke gemengde toneelvereni ging „Getost" 's avonds om 8 uur in de zaal van Zomerlust aan de Hoofd straat weer op de planken kunnen zien. Getosa liet voor deze eerste uitvoering in het nieuwe jaar, bêstemd voor do nateurs en verdere belangstellenden, de keus vallen op het luchtige Engelse blijspel „De kunst om te leven" van H. F. Maltby en Fredi Wijnne. Waar Santpoort's katholieke toneelvereniging zich steeds ten doel stelt slechts dat gene te brengen, waaruit door inhoud en moraal voor spelers en publiek iet% valt te leren, mag verwacht worden, dat Getosa zich ook deze keer, nu het speelt in bijzonder fraaie décors, van zijn beste zijde zal laten zién. Te Zandvoort is een voorlopig comité gevormd, dat ten doel heeft te bereiken dat Zandvoort een dorp in de missie van Nieuw-Guinea adopteert voor het on derhoud van een catechist. Dit is een gevolg van de oproep welke mgr. Tille- mans tot de katholieken van Zandvoort heeft gericht toen mgr. op 11 Januari j.l. te Zandvoort een lezing hield over zjjn missiegebied in Zuid-Nieuw-Guinea. Mgr. Tillemans wil in de eerste plaats belangstelling voor zijn missie wekken in die parochies waaruit zijn missiona rissen afkomstig zijn. De zoon van de Zandvoortse parochie van Sint Agatha, pater Gerard Zegwaard M.S.C. heeft in Nieuw-Guinea de zielzorg over een uit gestrekt en onherbergzaam gebied. Deze bijna bovenmenselijke taak is alleen te volbrengen indien het thuisfront" daad werkelijke steun geeft door adoptie van een dorp. Daarmede is 400 per jaar gemoeid voor een catechist. Elke cate chist betekent practisch de bekering van een heel dorp. Het comité heeft zich nu tot de Zand voortse katholieke verenigingen om medewerking gewend. Een oproep die, naar men verwacht, niet tevergeefs zal zijn. Verschillende activiteiten, naar ge lang de aard der vereniging, zullen tot het beoogde doel kunnen leiden. Boven dien zullen persoonlijke giften gaarne worden in ontvangst genomen door de secretaris van het comité, de heer C. J. van Staveren, Haarlemmerstraat no. 48 te Zandvoort. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Ne derlands Recht de heer A. F. de Sa- vornin Lohman uit Santpoort. Pastoor W. M. Bosch van de St. An- tonius-parochie in Aerdenhout-Bentveld heeft aan mgr. J. P. Huibers verzocht hem om gezondheidsredenen ontslag te verlenen. Gisteren heeft de bisschop dat ontslag eervol verleend, zodat pastoor Bosch van een welverdiende rust gaat genieten. Dat betekent voor de St. An- toniusparochie een afscheid van een priester, die ruim vijftien jaar daar als herder heeft gewerkt en aan wie de herinnering zonder twijfel nog zeer lang zal blijven leven. Pastoor Bosch werd op 20 December 1888 geboren en op 15 Augustus 1913 priester gewijd. 28 Augustus 1937 be noemde de bisschop hem in Aerdenhout- Bentveld, maar voordien had hij zich reeds op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt. Als kapelaan aan de parochie van Oud-Schoten en later gedurende vier jaar in dezelfde functie aan de kathedraal mocht hij zich verheugen in de sympathie van velen. Ook in Amster dam, waar hij tot tweemaal toe als ka pelaan werd benoemd, genoot hij be kendheid als een vurig propagandist voor verschillende organisaties. Het werk van de pastoor in Aerden hout-Bentveld wordt het best getypeerd in het schrijven, dat wij van een van de parochianen ontvingen en dat wij in zijn geheel hier laten vólgen. In het veertigste jaar van zijn pries terschap heeft de herder \an de Sint -c Rozenkrans), uit welke functie hem 11 plaatsgenoot de heer H. A. L. M. Mud- October 1941 eervol ontslag werd ver- Antonius-parochie te Aerdenhout-Bent- de. leend. veld gemeend1, het roer van zijn pare- De Haarlemse gemeenteraad had gis teren geen drukke middag, want om streeks half vier was reeds een agenda van vijf-en-twintig punten afgewerkt. De voorzitter zegde de heer Voogd toe contact te zullen opnemen met de Haar lemse afdeling van de Nederlandse onderwijzersvereniging om na te gaan in hoeverre Haarlem belang heeft bij de motie van het N.O.V., welke aangeno men werd op de algemene jaarvergade ring van deze vereniging en waarin wordt aangedrongen op beschikbaarstel ling van de nodige gelden voor een be hoorlijke verzorging van het onderwijs, de opvoeding en de opleiding van de Nederlandse jeugd. Op een cjpmerking betreffende het verzoekschrift van de heer P. H. Meijer over het verwijderen van de bijbouw aan de achterzijde van het perceel Mui- derslotweg 136 antwoordde wethouder Angenent, dat de uitvoering van de bouwverordening, in handen is van B en W. Zij zullen zich echter wel bera den, wat gedaan moet worden. Het voorstel om een aantal woningen (in totaal achttien) onbewoonbaar te verklaren, ontlokte aan heer Hennevelt (Comm.) de vraag, welke nu de per spectieven zijn voor de bewoners van de betrokken huizen. Hij bracht daarbij een ander voorstel van B. en W. te" sprake, waarin de raad verzocht werd de ontruimingstermijn voor andere reeds vroeger -onbewoonbaar ver klaarde woningen te verlengen. Daaruit bleek volgens spreker, dat het met de woningbouw niet zo rooskleurig in Haarlem is gesteld, omdat gedupeerde bewoners zo gauw geen ander huis kon worden gegeven. Wethouder Angenent noemde dat een oud geluid van de heer Hennevelt en hij herinnerde er nog eens aan, hoe de gemeente alles in het werk stelt om zoveel mogelijk te bouwen. De bewoners van onbewoonbaar verklaarde wonin gen staan speciaal genoteerd op het bureau voor huisvesting en daar wordt alles geprobeerd om deze mensen zo spoedig mogelijk onderdak te brengen. Verder herhaalde de wethouder wat hij reeds in de vorige vergadering had ge zegd, namelijk, dat op aanwijzing van Ged. Staten de woningen, die ter ver vanging van de gesloopte gebouw: worden, afgetrokken moeten worden van het migratie-overschot. speeld. maar dat leverde van de kant van eerstgenoemde niet veel op. Het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen tot uitbreiding van de Do- minicus Savioschool aan de Geusevespre- straat ontlokte enkele opmerkingen bij mevr. Scheltema (V.V.D.). Volgens haar was hier meer sprake van de stichting van een nieuwe school en in dat ver band had zij graag een betere toelich ting gezien. Het zou daarom ook beter zijn, wanneer de onderwijscommissie geregelder bijeenkwam, omdat anders de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de raad een besluit neemt zonder een rechtsgeldig advies. Spr. had uiteraard geen bezwaar tegen de school zelf, maar bij een betere en uitvoeriger toelichting kan de raad de zekerheid krijgen, dat een school welke dan ook op de juiste plaats gebouwd wordt. Wethouder Geluk antwoordde, dat de onderwijscommissie alleen bijeen geroe pen wordt, wanneer dat noodzakelijk is. Hij vond het tijd verknoeien, wan neer daar een vast tijdstip voor gesteld werd, waarbij tevens rekening gehouden moet worden met het feit, dat onder wijszaken vaak aan een wettelijke ter mijn gebonden zijn. Voor het overige gaf hij voor dit ge val een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken, waaruit misschien de conclusie getrokken kan worden; dat het hier om een nieuwe school gaat. Hij wees er echter op. dat de school als. gemeenschap reeds een jaar bestaat, maar tijdëlijk was ondergebracht in een oud gebouw, omdat het bestuur^ zo wel willend was geweest het vorig jaar zijn urgentieverklaring ter beschikking te stellen voor de bouw van een andere school. Op deze en andere meer technische gronden kon de aanvrage gezien worden als een uitbreiding van de school. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad daar overigens mee ac- coord. Verschillende raadsleden lieten van zich horen bij het voorstel om voorzie ningen te treffen in verband met het ophogen van het terrein, waarop het Burgemeester Reinalda-park is gepro jecteerd. Volgens het voorstel zou het bijzonder voordelig voor de gemeente I zijn, wanneer daar het stadsvuil, ge- lil Iiei UUfcietirtc-uvciDv-iivL. i". _T .a Intussen hadden de heren Hennevelt bruikt werd voor ophoging. Na het en Goedee een kort woordenspel ge-1 verteringsproces, waarmede ongeveei vijf jaren gemoeid zouden zijn, zou het terrein geëgaliseerd kunnen worden. Uit de raad werd er echter op gewe zen, dat het ook in de bedoeling ligt in het Reinalda-park een zweminrichting aan te leggen, welke zo dringend voor het Oostelijk deel van de stad nodig is. Daar zou nu voorlopig niets van kun nen komen, omdat pas over vüf jaar het park kan worden aangelegd. De heer Stoffels (V.V.D.) besprak ook de technische kant van de vuiistorting en verzekerde, dat het best nog negen ja ren zou kunnen duren, eer het terrein te gebruiken is. De heer Vooren (Comm.) achtte het daarom maar beter, dat de zweminrichting niet in het park werd gebouwd, maar b.v. op het ter rein b(j de Richard Holkade, in de zgn. „bloedkuil". Wethouder Angenent wilde een en ander nog wei eens bekijken. Hij was overtuigd van de noodzaak van een zweminrichting in Oost, maar hij achtte het park toch de meest ideale plaats, die hij graag zou behouden. Ten aanzien van een opmerking over de bezwaren van vuiistorting voor de omwonenden herinnerde hij aan de vergunning, die verkregen was inge volge de Hinderwet, zodat er voldoende voorwaarden zijn gesteld om overlast te voorkomen. Overigens wordt er natuur lijk controle uitgeoefend. Het voorstel over het beschikbaar gestelde bedrag voor de aankoop van een chassis voor een half-automatische ladder van de brandweer ontmoette nogal critiek. De heer Schippers (K.V.P.) wees er op. dat het verschil tussen de raming pn de definitieve kosten nogal opval lend hoog was en verder noemde bij de toelichting slordig. De heer Mensink (Arb.) liet zich in dezelfde geest uit en de voorzitter kon slechts toegeven, dat er fouten in die toelichting waren ge maakt. Misschien was verder op een enkel punt de formele weg niet bewan delt, maar men had toch naar beste weten gehandeld. Dat de kosten aan merkelijk hoger lagen dan de raming, vond o.m. zijn oorzaak in het feit, dat sommige onderdelen niet meer bruik baar waren. Bij het voorstel om f 46.000.uit te trekken voor verbetering van de Wagen weg. vroeg de heer Van Eyck (K.V.P. of niet bij wijze van proef het wandel pad langs het Florapark tijdelijk tot fietspad gepromoveerd kon worden. Wethouder Angenent voelde daar wel wat voor, maar wilde dan toch zeker heidshalve eerst de verkeerscommissic inschakelen. De vragen van de heer Voogd (Arb.i tenslotte Omtrent het ongeval in de Rozenstraat zullen in de volgende ver gadering aan 'de orde komen. B. en W. willen zich eerst van een en ander op de hoogte stellen. chie uit handen te moeten geven. Ieder die deze grijze nobele priester kent, kan vermoeden hoeveel strijd dit besluit hem gekost moet hebben. Veien zullen de hartelijke herder mis sen. Bekend is zijn figuur zoals hij altijd in weer en wind door de lanen fietste om zijn zieke en gezonde parochianen te bezoeken, Nog juist heeft de pastoor de totstandkoming van het jeugdhuis kunnen meemaken. Hij was vol plannen o.a. om spoedig de spade in de grond te steken voor de Montessori-school. He laas moet nu ook een ander die spade ter hand nemen. Als predikant genoot pastoor Bosch een grote vermaardheid. Ieder onder zijn gehoor wist hij te boeien door zijn preken, schoon van taal en rijk van in houd, waar hij als dichterlijk man en minnaar van Vondel vaak diens poëzie liet doorklinken. Veel aandacht besteedde pastoor Boseh aan het intérieur van de kerk, dat hij op smaakvolle wijze verfraaide. De katholieken op „Eyckengaerde" waren ook aan zijn zorgen toevertrouwd en tweemaal per week bracht de pas toor hen in alle vroegte de H. Commu nie. De zusters van „Alverna" hadden aan pastoor Bosch een ijverige en vriende lijke zielzorger. De gehele parochie dankt de schei dende herder en gunt hem van harte een welverdiende rust. Donderdag 29 Januari Hoog water: 3.41 u. en 15.51 u. Laag water: 11.37 u. en 23.54 u. Vrijdag 30 Januari Hoog water: 4.18 u. en 16.28 u. Laag water: 12.16 u. Maanstand: volle maan 0.44 u. jy4 Nederi. 1948 3l/4 pCt. Nea 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. InschJ. Grtbk 48 3 pCt Ned. Handel Mil cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calve-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert mlever eert Ned KaheJ Philips Kon Petroleum Amsterdam Rubber Boll. Amerika Uln Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv Unie H.V.A. De li Mi1 eert. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors i-ludson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. {.adio Corp itepuhlic St.eeJ Shell OiJ Southern Pacilic Southern Railway Tidewater U. S. Steel Vorig Opening slot 29/1 92 ft 93% 94% 94% 95% 94)5 156% 161 Vj '161 101 1,2 119 154 159% 181% 181% 211 162% 163% 317% 315 86% 86% 133 138% 138 >'2 128% 128% 95% 96 76% 79 27/1 28/1 43% 69% 56 55% 92% 93 69% 6954 67% 67% 16% 16% 78 78% 61% 61% 21% 21'4 27% 27% 48% 48 68% 68% 45% 45% 83% 83% 23% 23% 43% 42% (Zondag 1 Februari). HBCTYBB DEM—GVO VelsenAlkm. Boys ZaandijkVitesse PurmersteijnWijk aan Zee LyndenOnze Gezellen DocosConcordia Vac—VVSB DSSSloterdij k SJC—ASC Inzendingen tot Zaterdagochtend negen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Cou rant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Het hoofdbestuur, van Nationaal Ka tholiek Thuisfront heeft aan de heer J. G. Bosman te Haarlem en aan de heer P. Rutten te Alverna het zilveren ere- speldje toegekend. Het bronzen ere- speldje werd toegekend aan mej. M. Al- bers te Alverna; mej. B. Lamers te Al verna en de heren J. v. d. Berg te Schiedam, A. Kaagman te Haarlem, A. J. v. d. Bosch te Oosterhout, S. Dameil te Oosterhout, J. Huijben te Oosterhout en P. de Hoog te Oosterhout. Bij K.B. zijn benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam: mr, L. M. Cahen, oud-Indisch rechterlijk ambte naar, advocaat en procureur te Amster dam en rechter-plaatsvervanger in voor meld college, en mr. L. W. F. H. Omta, subst.-griffier bij de rechtbank. Benoemd is tot rechter in de recht bank te 's-Gravenhage, prof. mr. W. F. C. van Hattum, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar, oud-hoogleraar te Batavia, wonende te Bussum. De laatste dagen zijn wederom ver schillende verkeersongevallen gebeurd, die alle veroorzaakt werden, doordat aan de rechthebbende geen voorrang werd verleend. Op het kruispunt Zand- voortselaanLeidsevaart botste eerst een personenauto, bestuurd door F. W. D. uit Bloemendaal, die in de Zand- voortselaan richting Zandvoort reed, tegen een vrachtauto, bestuurd door A. M. uit Haarlem, die over de Leidsevaart reed in de richting Haarlem en de per sonenauto geen voorrang verleende. Ge volg was een botsing met veel schade aan beide wagen, doch gelukkig deden, zich geen persoonlijke ongevallen voor. De politie maakte proces-verbaal óp. Op het kruispunt HerenwegAdr. 'FauwlaanLaan van Rozenburg, dat langzamerhand berucht is geworden, ontstond .een. botsing tussen .een perso nenauto bestuurd door S. F. uit Amster dam die over de Herenweg in de rich ting Haarlem reed en een personen-auto, bestuurd door J. P., eveneens uit Am sterdam die in de Adr. Pauwlaan, richting Herenweg reed. Laatstgenoem de besteedde niet voldoende aandacht aan het feit dat hij een voorrangsweg naderde en de gevolgen bleven niet uit. Er ontstond een botsing waarbij beide wagens werden beschadigd en een doch tertje vanP. een hoofd- en beenver won ding opliep. Zij werd ter plaatse ver bonden en de politie maakte proces verbaal op. Het derde ongeval, dat Woensdag plaats vond op het kruispunt Zandv.laan Leidsevaartweg, bleek van ernstige1"- aard te zijn. Een personenauto bestuurd door P. P. W. R. te Haarlem reed in de Zandvoortselaan richting Herenweg en wilde het kruispunt oversteken toen op de Leidsevaartweg een tweede personen auto, bestuurd door A. M. A. te Heem stede, over de Leidsevaartweg richting Haarlem, naderde. Deze wagen kreeg geen voorrang en een botsing ontstond, met als gevolg dat deze laatste wagen tegen een lichtmast vloog en grotendeels werd vernield. De bestuurder kreeg een flinke hoofdwonde, terwijl van de twee andere inzittenden de een een shock kreeg en de ander een bloeduitstorting boven het linkeroog. Alle drie werden zij, nadat dokter J. v. Luin de .eerste hulp had verleend, naar het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Ook hier maakte de politie proces-ver baal op. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging haar maandelijkse bijeenkomst in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef en deze stond wel zeer in het teken van de naderende lente door de aanwezigheid van enige inzendingen freesia's. een mooie tak van de Toverhazelaar en enige inzendingen tulpen en narcissen. Medegedeeld werd. dat a.s. Zaterdag in restaurant „Boekenrode" een feest avond zal worden gehouden. De heer P. Berkhout werd aangewezen om de vereniging te vertegenwoordigen op de algemene vergadering van de Bond van Tuinbouwstudieclubs. De heer Jac. Boot hield vervolgen» een zeer interessante lezing over d® cultuur van de freesia's. Grote belangstelling bleek te bestaan voor een nieuw Amerikaans product. „Krilium" genaamd, vervaardigd van plastic, dat geen meststof is, maar uit stekend geschikt om zowel de bodem als de structuur van de bodem aanzien lijk te verbeteren. In Amerika zijn reed» verbluffende resultaten bereikt. Nadat bij de rondvraag de heer <-'• Boting ziin dank had uitgesproken VOO' het aangeboden erelidmaatschap in vel band met zijn aftreden als secretary werden de ingezonden bloemen bespro ken. De jaarlijkse fancy-fair ten bate va? het Jeugdwerk in de parochie St. Bav algemeen bekend als de Fafabapa, z ook dit jaar in het R.K. Vereniging;' gebouw worden gehouden en wel v 5—8 Februari. Natuurlijk zijn weer bekende amusementsgelegenheden vo dit schone doel aanwezig, alsmede o beroemde Pustabar en de niet min" beroemde waard. y Iets nieuws is de Fafabapa-ran welke op Zaterdag 7 Februari voor to's verreden zal worden over een P®, cours van 50 km. Deze ralley begint o vijf uur en de deelnemers zullen schillende moeilijkheden moeten °v. g. winnen om een prijs te kunnen .g machtigen. Er is voor dit doel een tra wisselbeker ter beschikking .ëes,te direct na afloop vindt de prijsuitreiki in de Pusta-bar plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2