Stroom van vhwhteUngen sterk toegenomen VERDUBBELING CAPACITEIT van luchtbrug uit West-Berlijn l J I Groot offensief in Korea te verwachten? Tussen neus en lippen Een Amerikaans en zes Britse vliegt uigen zullen aan het vervoer deelnemen Dollarhulp H r Kroonprinses morgen 15 jaar Tot hoofd en hart f i Scherpe nota aan Denemarken VLIEGBOOT VERONGELUKT Huishoudster van pastoor verbrand Paarden hevig geschrokken Sterke rode troepenconcentraties Nederlandse regering verzoekt de uitlevering van Bikker en Faber Littekens Het weer VRIJDAG 30 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25595 Ulh:cht min. van Buitenl. Zaken? Alle Tsjechen krijgen „burger-defensie" opleiding Rusland voelt zich ernstig bedreigd Hoofdschuldige Oradour bloedbad in Zweden? Bekneld geraakt tussen een lier Mijnwerker om het leven gekomen Vlam in de pan bij kaarsen smelten Door piepende remmen Landbouwersknecht onder wagen gedood Gasvergiftiging Echtpaar omgekomen Persië verlengt Sovjet- visserijconcessie niet en snorren Dr. P. Muntendam wordt hoogleraar Geen nieuwe Staatssecretaris in zijn plaats Teddy gevoerde Windjackets Geen Duitsers in vreemde krijgsdienst" Adenauer wil verbod €>ccUuiieve cCawibConfecUe qeSaieezd of de laaUte fhzijte m&de O BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. Ilmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544, Naar verwacht wordt zal de luchtbrug, die politieke vluchtelingen uit West- Berlyn naar West-Duitsland voert, haar capaciteit in dit jaar verdubbelen. West-Berlijnse functionarissen hebben medegedeeld, dat de huidige capaciteit 5000 vluchtelingen per maand is, hetgeen te gering geacht wordt met het oog op de sterk toegenomen stroom van vluchtelingen. Binnenkort zullen een Ameri kaans en zes Britse vliegtuigen aan het vervoer deelnemen. Door de slechte weersomstandigheden is er een achterstand van 8000. Deze achterstand zal eerst ingehaald moeten worden. Het vorige jaar kwamen 118.000 vluchtelingen in West-Berlijn. Van hen werden slechts 50.000 als politieke uitgewekenen erkend. De belangrijkste gebeurtenis van deze week in Nederland is onge twijfeld de mededeling van onze regering geweest, dat zij van verdere dollarhulp kon afzien. Zij heeft dit vrijwillig gedaan na een zorgvuldige studie van de huidige economische po sitie van het land. Dit gebaar heeft in Amerika, zoals gebleken is uit de ver klaringen van de ambassadeur en van de chef van het bureau vcor de weder zijdse beveiliging, maar vooral van Foster Dulles, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken in Washington, een uitmuntende indruk gemaakt. Voorop hebben deze persoonlijkheden' gesteld, dat wij op bewonderenswaar dige wijze erin geslaagd waren ons herstelprogramma uit te voeren, de her bewapeningsinspanningen aan te dur ven en toch nog een zo gunstige positie op economisch en financieel gebied op bouwden dat wij vcortaan op eigen be nen kunnen staan. Dit is altijd de be doeling geweest van George Marshall, de ontwerper van de naar hem ge noemde dollarhulp. Deze lof komt ons zeker toe, doch van onze zijde dient wel te worden on derstreept, dat zonder deze hulp het resultaat onzer hardnekkige pogingen minder gunstig zou zijn geweest en misschien wel geheel zou zijn uil» gebleven. Het gevaar bestond uiteraaru dat. gewend geraakt aan het ons op •*ptouw doen nemen door Amerika, ben afgel!èrdtandig VarC" zouden heb" Thans blijkt, dat wij weer alleen in volle zee willen gaan en slechts in ge- Val van schipbreuk een noodsein zullen geven in de hoop, dat de Amerikaanse reddingsboten dan zullen toesnellen om ons te bergen. Intussen hebben wij tussen Juni 1948 en eind September '52 965,8 millioen dollar ontvangen waar van 816,3 millioen dollar in schenkin gen. De Ver. Staten plaatsten bovendien m het tijdperk tussen 1 Juli 1951 en 30 Juni 1952 voor 41 millioen dollar aan militaire orders in ons land. Ten. slotte dient nog gewag te worden gemaakt van het feit, dat Nederland indirect via de Europese Betalings Unie tot 30 Sept. 1952 nog 156,8 millioen dollar heeft ont vangen. De Amerikanen zijn dus nogal bescheiden met ons in hoofdzaak de lef toe te zwaaien ten aapzien van de aanmerkelijke verbetering, die onze economische positie op het ogenblik vertoont. et zal geen enkele weldenkende Nederlander aan dankbaarheid mogen ontbreken, wanneer hij bovenstaande cijfers bestudeert. Aan de andere kant zal elke nuchtere Neder lander zich ook rekenschap geven, dat het maar een geluk is dat de militaire hulp, bestaande uit rechtstreekse wa penleveranties en in dollars betaalbare in Nederland te plaatsen militaire or ders voor Amerika en andere bond genoten, rustig door zal gaan. Ook hier is een woord van dankbaarheid zeker °P zijn plaats. Maar hieraan behoort aanstonds te worden toegevoegd, dat Nederland, evenals trouwens de andere West-Europese landen, om zijn econo mische positie te kunnen handhaven en zijn betalingsbalans in evenwicht te kunnen houden, aanspraak moet kun- Uen maken op een gewijzigde houding Van Amerika ten aanzien van zijn in voerrechten. Terwijl de Verenigde Staten er bij de West-Europese landen voortdurend en met klem hebben aangedrongen op het liberaliseren, het vrijmaken van de in ternationale handel, dus de belemme rende bepalingen zoveel mogelijk op te heffen, heeft dit land zelf ten opzichte van het buitenland beschermende maatregelen in stand gehouden en zelfs mtgebreid. Ten nadele van Nederland heeft men deze neiging kunnen bemer ken bij het extra-opvoeren van de houane-tarieven op de invoer van zui velproducten als kaas en melkpoeder. A'leen de belemmeringen op de kaas- invoer zijn intussen wat verzacht. Nederland heeft kort geleden het Percentage van de liberalisatie van zijn handel reeds op 75 pet. gesteld en overweegt thans een verdere uitbrei ding voor sommige categorieën goede- en. Maar dan zouden wij toch graag len, dat de Verenigde Staten er toe monden besluiten om hun hoge tol muren zo niet geheel te slechten dan oh aanmerkelijk te verlagen, opdat 2j1J- erover uitkijkend, wat meer uit ent verkrijgen voor onze export naar dollargebieden. B pJdens de verkiezingscampagne van Eisenhower begonnen er reeds en op te gaan in de richting van wr ■,i P' maar handel". Nu Nederland "8 heeft afgezien van hulp, is te v?P op handel dan ook maar al z g,erecPtva^digd. want zonder hulp en eioo eru ndel zouden wij niet lang op mlta benen meer kunnen staan. Nie- hanrfii V6r dan de Nederlander drijft lanru bmmand beter dan de Neder- vonr?P„itaer tof in stauf, maar onder hem niet d u,at de 8elegenheid ertoe «em met doelbewust wordt ontnomen. Geluk verleidt velen tot hoogmoed Uit de tegenwaarde-fondsen van de Amerikaanse hulp aan West-Duitsland is ruim 200.000 gulden geschonken aan de W.-Berlijnse autoriteiten. Dit geld zal besteed worden voor aankoop van allerlei dringende benodigdheden voor de Oost-Duitse vluchtelingen. Dr. G. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de Verenigde Naties, heeft gisteren te Ge- r.ève maatregelen getroffen om te on derzoeken of een gedeelte van de 2.9 millioen dollar van de Ford Foundation gebruikt zou kunnen worden om de O. Duitse vluchtelingen te helpen. De Argentijnse President Peron heeft de joodse gemeenschap te Buenos Aires verzekerd dat hij bereid is het wereld- jodendom, bedreigd door een „nieuwe golf van onderdrukking", te helpen. Voor vervolgde joden zijn de grenzen van Argentinië altijd open, aldus de President. De Israëlische staat moet volgens Peron zo sterk mogelijk ge maakt worden om weerstand te kunnen bieden aan de aanvallen waaraan hij bloot staat. Argentinië zou hieraan zo veel steun verlenen als in zijn vermo gen ligt. In Oost-Duitsland werd officieel be kend gemaakt dat Oost-Duitsland altijd bereid is „vluchtelingen die naar het Westen zijn gelokt, op te nemen". Zelfs zij, die zich aan kleine delicten hadden schuldig gemaakt, worden uitgenodigd in O.-Duitsland terug te keren. Geallieerde functionarissen in West- Berlijn deelden mede, dat uit dit aanbod blijkt dat Oost-Duitsland zich bezorgd maakt over het verlies van duizenden goede arbeidskrachten; ruim een vijfde deel van de onlangs in West-Berlijn binnengekomen uit gewekenen is jonger dan twintig jaar. Julius Meyer, het hoofd van alle Oost- Duitse joodse gemeenschappen, heeft West-Berlijnse functionarissen meege deeld, dat de vlucht van de Oost-Duitse joodse leiders naar het Westen de com munistische opzet heeft doen mislukken om deze leiders vorige week Donderdag op een grote bijeenkomst te Leipzig het zionisme te laten veroordelen en Israël aan de kaak te laten stellen. Ook had den zij dan in het openbaar moeten ver klaren, dat in Oost-Duitsland geen anti semitisme bestaat en dat de joodse hulporganisatie „Joint" een Westerse spionnage-dienst is. De Noord-West-Duitse radio heeft gisteren bekend gemaakt dat het Oost- Duitse Ministerie van Buitenlandse Za ken, waarvan het hoofd. George Dertin- ger, 15 Januari werd gearresteerd, ge plaatst is onder leiding van Walter UT bricht, de secretaris-generaal van de (communistische) SED. Voorts werd meegedeeld, dat het merendeel van de Oost-Duitse ambassadeurs voor overleg naar Oost-Berlijn is ontboden. Men ver wacht dat verscheidene onder hen niet naar hun post zullen terugkeren. Dit bericht werd nog niet officieel beves tigd. Te Praag is gisteren officieel bekend gemaakt, dat aan alle Tsjechen een op leiding gegeven zal worden in het kader van de burgerverdediging. Onder leiding van de gemeenteraden zal deze oplei ding, die ten doel heeft de weerbaar heid van alle Tsjechen te vergroten, een aanvang nemen. IIIIIIIIIIMIHIIIIIIMIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIMUIIHIlIHMIIIIIIIHIIIIMIMIIIIHIMIIIIMIIIIIIIMIIIIIIIlMllllllimiMiMlllimilimlIIMimiMII In een uitvoerige nota heeft Rusland nogmaals zijn ernstige ontstemming ge uit over het Deense standpunt inzake het legeren van NATO-strijdkrachten in Denemarken. In de nota verklaart Rusland zich ernstig bedreigd te voelen in haar veiligheid door de houding van Denemarken. De Deense minister van Buitenlandse Zaken heeft in Londen medegedeeld, dat de Russische nota over het legeren van NATO-strijdkrachten op Deense bodem in het begin van de volgende week zal worden besproken en daarna in het parlement in debat zal komen. Hij zei voorts, dat Denemarken, zowel in de Verenigde Naties als in de NATO steeds zal werken voor het versterken van de vriendschapsbanden tussen de staten onderling, maar we zijn door bit tere ervaring wijs geworden en.weten, dat die vriendschap niet door zwakheid bevorderd kan worden. Oudstrijders en voormalige krijgsge vangenen en gedeporteerden in Elzas- Lotharingen hebben een brief naar de Zweedse ambassade te Parijs gezonden, waarin zij verklaren, dat volgens een „goedgefundeerd gerucht" kapitein Otto Kahn, de Duitser, die als hoofdschuldige voor het bloedbad in Oradour wordt beschouwd, zich thans in Zweden be vindt. Bij het schrijven was een afschrift ge voegd van een andere brief, die aan de West-Duitse regering en de Britse, Ame rikaanse en Russische autoriteiten in Duitsland is gezonden en waarin de uit levering wordt gevraagd van officieren en manschappen van de compagnie, die de uitmoording van het dorp op haar geweten heeft. :-w;: \y Op de marinebasis Yokosoeka staan Japanse zeelieden gereed om Zich aan boord te begeven van de oor logsschepen, welke na een korte plechtigheid door de Amerikaanse bemanningen zijn verlaten. Deze oorlogsbodems werden overgedra gen aan de Japanse kustbeveili- gingsstrijdkrachten. In de ondergrondse werken van de mjjn Oranje-Nassau I, te Heerlen is in de nacht van Woensdag op Donderdag de 22-jarige ongehuwde arbeider Nico van der Logt uit Heerlen om het leven gekomen, doordat hij bekneld raakte tussen een lier. (Van onze correspondent) Op de pastorie van pastoor E. Bos man in Klarenbeek is Donderdag een ongeluk gebeurd, dat aan de een en zestigjarige huishoudster Petronella van de Donk, geboortig uit Grcenlo, het le ven heeft gekost. Zij was bezig met het smelten van kaarsen op het fornuis. Toen zij er terpentijn bijvoegde, sloeg de vlam in de pan. Verschrikt liep zij met de pan naar buiten, maar in de deuropening sloegen de vlammen tegen haar op en geraakte zij in brand. De pastoor kwam net thuis en stelde toen met lakens en dekens pogingen in het werk om de in lichter laaie staande vrouw te redden. Zij werd naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deventer ge bracht, waar zij in de loop van de avond aan de verwondingen is bezweken. Een zeer ernstig ongeluk heeft zich op de verkeersweg Beilen-Hoogeveen voorgedaan door het piepen van rem men. De 66-jarige landbouwersknecht H. V. te Smalbroek reed n.l. met een met twee paarden bespannen wagen in de richting Spier. Van tegenovergestelde richting kwam een expediteur H. te Spier met zijn vrachtauto. De vrachtrijder moest afremmen voor een bromfiets. Door het piepen van de remmen schrokken de paarden zo, dat ze steigerden en bovenop de auto te recht kwamen. De wagen kwam in de sloot terecht en V. raakte er onder be kneld. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond dat hij nagenoeg direct over leed. In de loop van Donderdag is in het gehucht Sasput bij Schoondjjke (Z.) de ontdekking gedaan, dat het echtpaar K. door kolendampvergiftiging om het le ven was gekomen. Waarschijnlijk is dit reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag gebeurd. Het dochtertje van ruin» twee jaar, dat boven sliep, en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders bevond, bleven gespaard De kachel, waaruit de kolendamp af komstig was, stond in de slaapkamer. De moeder van de heer K.. die Donder dag met eep schoondochter een bezoek aan het echtpaar wilde brengen, vond de deur gesloten, maar zag tot haar verbazing, dat het tweejarig dochtertje boven voor een raam stond. Zij ver moedde onraad, waarop haar schoon dochter door het raam naar binnen klom. Daar deed zij de vreselijke ont dekking. dat zowel de 31-.iarige vrouw als de 28-jarige man dood op bed la gen. Dat de baby niet is omgekomen is waarschijnlijk te danken aan het fei\ dat het bedje, waarin het kind sliep, vrij hoog stond. De toestand van de kinderen is vooruitgaande. Geallieerde militaire kringen in Tokio zijn van mening, dat er spoedig een einde zal komen aan de stationnaire oorlogstoestand in Korea, die nu reeds bijna twee jaar duurt. Men veronder stelt, dat dit voorjaar een van beide partijen een doorbraak zal trachten te forceren. Uit communistische radio-uitzendin gen en berichten over troepenbewegin gen en transporten van materieel in Noord-Korea zou, aldus genoemde krin gen, afgeleid kunnen worden, dat de communisten de speculaties over een landing der V.N. vanuit zee ten Noorden van de huidige frontlinie ernstig nemen. Het laatste grote communistische offensief werd in Mei 1951 tot stilstand gebracht. Sindsdien hebben de Noor delijken een troepenmacht geconcen treerd, die ruim twee a drie maal zo groot is als die der V.N. Ook schijnen de communisten over een aanzienlijk grotere luchtmacht te beschikken, die echter nog in reserve wordt gehouden De republikeinse afgevaardigde Hoff man heeft gisteren het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verzocht van minister Wilson een volledige verkla ring te eisen over een Amerikaanse aan val in Korea, die Maandag 19 Januari j.l. voor een aantal generaals en oorlogs correspondenten werd uitgevoerd. De toeschouwers hadden in een keu rig gekleurde omslag een .programma" ontvangen. Vanuit een grote bunker konden zij zo een aanval van Ameri kaanse infanterie volgen. De soldaten kwamen echter in een communistisch spervuur terecht en moesten zich terug trekken. Hoffman wil weten, of de gasten ge tuige waren van een voorstelling gelij kend op de „gladiatoren-spelen" in het Een vliegboot van de „Aquila Airways" sloeg in Southampton kort na de start om, met 35 passagiers aan boord. Het vliegtuig zonk nadat men de inzittenden had kunnen redden. De vliegboot, die dicht bij de vliegboot-basis van de RAF, Carlshot, in het water lag, is door toestellen van de RAF naar Calshot versleept. De Perzische minister van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Perzische regering niet bereid is de aan Rusland verleende concessie voor vis serij in de Kaspische Zee te verlengen. De bedoelde concessie was aangegaan voor de tijdsduur van 25 jaar en loopt Zaterdag a.s. af. Voorstellen van de Sovjet-Unie om visproducten voortaan te kopen, zullen bij het Perzische par lement worden ingediend. oude Rome, of dat de aanval gerecht vaardigd was door militaire oogmerken. Ook een Brits labour-parlementslid heeft verklaard, dat hij vragen zal stel len naar aanleiding van deze aanval, waarbij de V.N.-troepen verliezen leden. Hij zal minister Eden verzoeken bij de Verenigde Naties stappen te onder nemen. rnmmmm Prinses Beatrix wordt morgen vijftien jaar. Zij is nu geen kind meer, maar ontwikkelt zich in al haar prilheid tot een jonge vrouw, krachtig en sportiej van uiterlijk. Op het Baarnse Lyceum te Soestdijk, waar zij voortgezet onderwijs volgt, samen met kinderen van haar eigen leeftijd, zit zij thans in de derde klas. Levendig en kordaat is de indruk, die men van onze Kroonprinses krijgt, die er naast haar studie menige liefhebberij op na houdt en als zij niet in de buitenlucht is, graag bezig is met boetseren. Haar verjaardag zal op uitdrukke lijke wens van de Koningin en de Prins na schooltijd in de huiselijke kring wor den gevierd met enige vriendinnetjes, die op bezoek komen. De Baarnse Oran jevereniging heeft ter viering van de dag een voorstelling voor de Baarnse jeugd georganiseerd van het Kindercircus Elleboog, waaraan Amsterdamse kinderen medewerken. Koningin Juliana heeft echter verzocht de jarige Prinses daarvoor niet uit te nodigen, omdat deze verjaardag op de eerste plaats een feestdag is voor het Oranjegezin. (Foto Cas Oorthuys). De Nederlandse ambassade te Bonn heeft Donderdag de West-Duitse rege ring verzocht de twee gearresteerde Bredase vluchtelingen, Bikker en Faber, uit te leveren. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde, dat Neder land uitlevering van de vijf nog voort vluchtige misdadigers zal vragen als diz* aangehouden zullen zijn. De ObeiTandesgerichte in Düsseldorf en in Hamm zullen nu respectievelijk voor de gearresteerden Faber en Bik ker moeten uitspreken of zij al dan niet recht op verlenging van asyl als poli tiek vluchteling zullen kunnen doen gelden. Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak zouden komen voor de termijn van twee maanden verstre ken is, waarbinnen de gearresteerden volgens de Duitse wet uit voorlopige hechtenis zouden moeten worden ont- Het Hof van Beroep in West-Berlijn heeft een verzoek, om studenten duels strafbaar te stellen, verwor pen. In de uitspraak werd verklaard, dat littekens, die de studenten bij de duels oplopen, „even legaal zijn als snorren" en dat „in vroeger tijden het bezit van littekens een bewijs was, dat men een goede, Pruisische opvoeding had genoten". De meeste leden van het Hof van Beroep, de rechters, de openbare aanklager en de verdediger droegen zelf nog de sporen van vechtpartijtjes „uit die goede oude tijd". Toen de uitspraak bekend werd gemaakt, barstten hon derden Berlijnse studenten, die de publieke tribune vulden, in luiae toejuichingen los. slagen, dan behoeft dit nog geenszins te betekenen, dat de beide ontvluchten zonder meer op vrije voeten zouden komen. Er rest nog altijd de mogelijk heid, dat de Britse bezettingsautoritei ten gebruik maken van de bevoegdhe den. die zij zich inzake uitlevering en uitwijzing van ongewenste elementen nog altijd hebben voorbehouden. In enkele topfuncties op het departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid zullen veranderingen worden aangebracht. In verband met een te verwachten benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, met ingang van het begin van de nieuwe academische cur sus zijn ambt als staatssecretaris beëin digen. Het ligt in het voornemen in deze functie niet te voorzien, doch de afgetreden staatssecretaris te herbenoe men tot directeur-generaal van de Volksgezondheid. Mr. J. H. Klatte, thans tijdelijk secretaris-generaal van het de partement, is als zodanig in vaste dienst benoemd. Mr. dr. A. A. van Rhijn blijft staatssecretaris van Sociale Zaken. Advertentie Wie een hond wil slaan In Bridgeport (Connec ticut) greep de vertoorn de mevrouw Bennet haar poedel in het nekvel en sloeg met het arme dier haar man. De heer Ben nett heeft daarover zijn beklag gedaan niet bij de rechter, maar bij de in specteur van de dieren be scherming. Tegenwoordigheid van geest Te Falun in Zweden heeft een buschauffeur dank zij zijn tegenwoor digheid van ge.est veertig mensen en zichzelf het leven gered. De chauffeur, die Karl Aberg heet en uit Hedemora komt, wilde voor een spoorwegover gang zijn bus tot stilstand brengen, doch door de gladheid van de weg gleed de bus door, versplinterde het hek en bleef midden op de rails staan. Verstijfd van schrik hoorden Aberg en de 40 inzittenden van de bus, voor het meren deel schoolkinderen, een trein met grote snelheid naderen. Onmiddellijk herstelde Aberg zich, start te de motor, gaf vol gas en stoof dwars door het tweede hek heen. Tien se conden later donderde de trein in razende vaart voorbij. Pantoffclslag Heel Zwitserland heeft gesproken over ..La Guer re des Pantouffles." Het gold hier niet een veld slag tussen twee pantof- Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Zon: 8.22-17.26. Maan: 19.18-8.51. felhelden en hun tyran- nieke echtvriendinnen maar een in November j.l. in het plaatsje Meinier uit gevaardigde gemeentever ordening, die voorschreef, dat de kinderen op hygië nische gronden bij het be treden van de school hun schoenen voor pantoffels moesten verwisselen. De boeren van Meinier waren over het nut en de wen selijkheid van deze ver ordening zeer verdeeld en kwamen er niet over uit- geredeneerd. Tenslotte werd een referendum ge houden en de gemeente verordening met 54 tegen 52 stemmen verworpen. Desillusie In Varde in Denemar ken smaakte plotseling het leidingwater onmis kenbaar naar port. De inwoners, die al meenden, dat er om onbekende re denen een Bourgondische tractatie aan hen werd be wezen, kregen tot hun diepe teleurstelling van de directeur van het wa terleidingsbedrijf te ho ren, dat de pret maar van korte duur zou zijn. Hij onthulde n.l., dat een jongen, die hem twaalf flessen port kwam bren gen, de kist van een smal bruggetje in de filterbas sins had laten vallen. Bondskanselier Adenauer heeft gister avond verklaard, dat de geallieerden een einde moeten maken aan het wer ven van Duitsers voor militaire dienst by buitenlandse mogendheden. Hij deelde mede, dat hij bij de drie Hoge Commissarissen in West-Duitsland ver zoeken had ingediend om maatregelen in die richting te willen nemen. In het parlement is een wet inge diend om de Duitsers te verbieden zich te laten inschrijven voor mili taire dienst bij buitenlandse mogend heden en agenten van vreemde mo gendheden te verbieden op Duitse bodem mannen aan te werven. Advertentie HOUTPLEIN 4- HAARLEM TELEFOON 12251

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1