Tijdens Haarlem Lichtstad winkels open tot 23 uur Reorganisatie H.O.V. in de komende Staten-zitting oo£löt Scholieren brachten een programma van declamatie, toneel en dans B.enW. maken proefrit Hoe het Provinciaal Orkest zal worden gefinancierd Mari Andriessen wd terugkeren naar eerste ontwerp Demonstratie, die niet in alle opzichten meeviel Veelzijdig werk samengevat in prettig boekje Algehele Zondags sluiting, overleg ook met werknemers Mattenschipper legde in Haarlem grondslag voor trots bedrijf t t Meisjes voeren de boventoon De reisbureaux en Flora Binnenkort consultatiebureau voor kleuters VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PAGINA 2 Het treintje in Lichtstad Maandagmiddag door Haarlems binnenstad MAASTRICHTER HOF KAPEL TREKT DOOR DE STAD m HOOFDBUREAU VAN POLITIE Niet op terrein aan de Raaks De monumenten voor Paramaribo en Willemstad Beeld van Termote voltooid Ongeval op het goederen station aan de Westergracht „Repelsteeltje" in Minerva Bij het eeuwfeest van N.V. Wed. Oosten Zn. Moderne woninginrichting aangepast aan ruimtelijke omstandigheden lOO-jarig beslaan EXPOSITIE van HET MODERNE INTERIEUR fiimA— INTBRSCHOLAIR JEUGDTOURNOOI 1953 Toneel Dans Enige nieuwtjes over de inrichting Haarlems Wit-Gele Kruis in 1952 EEUWFEEST ZUSTERS ST. JACOBS GODSHUIS Burgerlijke Stand Jat ha-r In een uitvoerig schrijven aan de raad stellen B. en W. voor, tijdens de Flora en Haarlem Lichtstad, een regeling te treffen voor de winkelsluiting. Dit voor stel komt reeds Woensdag 4 Februari aan de orde, vooraleer de beraadslagingen over de begroting 1953 beginnen. B. en W. zijn er van overtuigd dat de stad niet alleen in de avonduren een feestelijke aanblik moet bieden, doch ook gastvrij moet openstaan voor- de be zoekers, die iets willen kopen. Deze dienstverlening aan de vreemdelingen dient zich niet te beperken tot de café- en restaurantbedrijven. Op die wijze zal een belangrijke bron van inkom sten direct voor de winkelstand, maar indirect ook voor vele anderen, hieruit voortvloeien. Bovendien dient aan de winkeliers, die de versiering verzorgen, een compensatie te worden gegeven. Er is overleg gepleegd met de Middenstandscentrale, wat heeft geleid tot een advies van die zijde om tijdens de Flora algehele openstelling voor de winkels mogelijk te maken op werkdagen tot 23 uur en des Zondags van 13-23 uur. De Chr. Middenstandsvereniging maakte echter principiële bezwaren tegen de openstelling op Zondag. Na dien is advies gevraagd aan de Be- drijfsume van de winkelbedienden. Van deze zijde bleken aanvankelijk zeer ernstige bezwaren tegen de voor gestelde regeling te bestaan. Uitvoerig en diepgaand overleg met de vertegen woordigers van de Bedrijfsunie heeft tengevolge gehad, dat tegen de thans van B. en W. uitgaande voorstellen, welke minder ver gaan dan aanvanke lijk de opzet was, van deze_ zijde geen bezwaren meer zullen worden inge bracht. Hoewel hierbij niet volledig aan de wensen van de personeelsorga nisatie is tegemoet gekomen, maar an derzijds ook en zeker niet in mindere mate rekening gehouden moest wprden met de mening van de winkeliersorga nisaties, zijn B. en W. na zorgvuldige afweging van de belangen van oordeel dat de voorgestelde regeling aanvaard baar is. Rekening houdende zowel met de van verschillende zijden kenbaar gemaakte principiële bezwaren tegen openstelling des Zondags, wel ke bezwaren zowel van winkeliers- als van personeelszijde kwamen, als met de bezwaren uit sociaal oogpunt, wordt voorgesteld de winkels des Zondags gesloten te houden. Op de werkdagen zullen zjj in de avonduren van 2023 uur open mogen zijn, evenwel met uit zondering van de avond van de 4e Mei in verband met de dodenher denking. Het gebied, waarvoor deze regeling zal gelden, is als volgt bepaald: het ge deelte van de stad, gelegen tussen de Leidsevaart, de Kinderhuissingel, het Bolwerk, het Spaarne en de Zuidgrens der gemeente, alsmede de Spaarnwou- derstraat en de Amsterdamstraat en voorts die straten, welke naar het oor deel van B. en W. in aanmerkelijke mate aan de festiviteiten zullen blijken deel te nemen en alwaar een belang rijke toeloop van vreemdelingen te ver wachten is. Een gelijke regeling ware Nog steeds hebben B. en W. van Haar lem geen beslissing genomen om de „treintjes", waarover wij Zaterdag 24 Januari reeds uitvoerig schreven, al dan niet tjjdens de Flora-dagen door de verlichte binnenstad van Haarlem te laten rijden. Het college juicht uiteraard dit at tractieve plan van het Lichtstad-comité van harte toe, maar zoals te verwachten was, wil bet eerst de zekerheid hebben, dat de verkeerstechnische bezwaren niet al te ernstig zijn. Daarom is nu besloten met een trein tje van de Gebr. v. d. Meer uit Leiden een proefrit te maken, welke Maandag 2 Februari in de middaguren zal wor den gehouden en waarvan ook B. en W gebruik zullen maken. Om 4 uur start het gezelschap genodig den aan de Dreef en de resultaten van deze rit zullen o.m. bepalend zijn bij een beslissing van het college. Wij hopen er het beste van. Voordat de grote carnavalsavond Zater dag 31 Januari begint, trekt de Hofkapel van de Maastrichtse Keemeleers met de stoet van feestvierenden vanaf hotel Oud St. Jan naar Brinkmann. Dat ge beurt om half acht. Tijdens het feest zullen om 11.11 uur de heer Geluk als voorzitter van Haarlems Bloei en God fried Bomans worden geridderd door Vorst Jan IV. ook voor de straathandel vast te stel len. B. en W. tekenen hierbij nog aan, dat zij hebben besloten met het oog op de belangen van het winkelpersoneel een beroep te doen op de winkelstand om binnen het kader van de te verlenen extra openstelling der winkels er toe mede te werken, primair middels een verschuiving van arbeidsuren en een roulering van personeelsbezetting zo veel mogelijk overuren voor het perso neel te vermijden en de onvermijde lijke overuren door een redelijke belo ning te compenseren. Daarenboven zal een beroep worden gedaan op de win kelstand, ernstig rekening te houden met de wensen van die personeels leden, die op Goede Vrijdag, Tweede Paasdag en Hemelvaartsdag, welke da gen volgens de winkelsluitingswet tot de werkdagen gerekend worden, een kerkdienst willen bijwonen. Het advies van de Kamer van Koop handel is ook over deze aangelegenheid ingewonnen. I Op de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1953 worden dezer dagen de naambordjes van de wegen en lanen geplaatst. Deze namen zijn in de Engelse taal in verband met het 'internationale karakter van de Flora. Op de achtergrond de Klokketoren, die in opbouw zijn hoogte van 23 meter heeft bereikt. Ged. Staten van Noord-Holland rich ten zich thans met een officieel stuk tot de Staten, waarin verzocht wordt in de Februari-vergadering een besluit te nemen omtrent de subsidiëring van het Provinciaal Orkest, zijnde nu de H.O.V. Het college meent te mogen aannemen, dat het mede aan zijn interventie te danken is, dat het orkest in 1951 niet werd opgeheven als gevolg van een be sluit van de minister van Onderwjjs in zake de subsidiëring. Bij opheffing toch zou aan het muziekleven in Noord- Holland een onherstelbaar verlies zijn toegebracht. De Rijksbijdrage aan de H.O.V. is thans gecontinueerd in de verwachting, dat door een verhoogde provinciale subsidie en steun van verschillende ge- Tijdens een der raadszittingen in het vorige jaar heeft wethouder Angenent een overzicht gegeven van de nieuwe openbare gebouwen, die in de komende jaren in Haarlem moeten verrijzen. Als eerste werd daarbij genoemd het nieu we hoofdbureau van politie, dat op het terrein tegenover het postkantoor aan de Raaks zou moeten worden gebouwd. Een aantal opstallen van de gemeente moest daarvoor worden afgebroken. In de Memorie van Antwoord op het be sprokene in de raadscommissies, die de begroting bekeken, werd medegedeeld, dat de plannen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Wij vernemen echter, dat het ge meentebestuur zal moeten afzien van het terrein aan de Raaks om verschil lende redenen. De architect is niet enthousiast over de ruimte en stede bouwkundig kunnen ook bezwaren ge opperd worden. Bovendien zou ook de politie om practische redenen een ander terrein verkiezen. Zjjn wjj welingelicht, dan behoeft een nieuwe aanwijzing van een bouwterrein niet tot vertraging te leiden in het „vergevorderd stadium van voorberei ding". „Een opdracht wordt verstrekt aan een tweetal kunstenaars om ten behoeve van de Nederlandse Staat een beeld te maken voor een openbaar toegankelijke plaats in Paramaribo en Willemstad, uitdruk kende de dankbaarheid van het Neder landse volk aan Suriname en de Neder landse Antillen voor hun bijdrage tot de bevrijding en't herstel van Nederland en de Rijksgedachte en verbondenheid van Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen". Aldus formuleerde het ministerie voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de opdracht, die aan de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen en aan de 65- jarige Voorburgse beeldhouwer Albert Termote gegeven werd, om een tweetal beelden te maken, die aan het bovenge noemde doel zouden voldoen. Zoals al eerder werd meegedeeld heeft Mari Andriessen ongeveer een jaar ge leden tijdens zijn verblijf in Suriname een ontwerp gemaakt voor een beelden groep, drie kinderen levensgroot voor stellend: een Hollands, een Creools en een Hindoes kind. Tezamen met nog drie aan het monument toe te voegen kop pen, n.l. van een Indiaan, een Chinees en een Bosneger, zouden deze beelden de verschillende bevolkingsgroepen van Suriname representeren. Na zijn terugkomst in Nederland is de heer Andriessen echter op een ander idee gekomen. Geboeid door het verschijnsel van de Surinaamse inheemse groet (de mensen daar geven elkaar geen hand doch omhelzen elkaar), heeft hij een nieuw ontwerp gemaakt, zulk een be groeting door een blanke vrouw en een kleurlinge voorstellend. Een Nederland se beoordelingscommissie was met dit ontwerp zeer ingenomen, maar de Suri- namers, die deelnamen aan de Ronde.- Tafel-Conferentie, voelden meer voor het eerste ontwerp. De heer Andriessen overweegt nu. tot dit eerste ontwerp terug te keren, maar het is duidelijk dat de beeldhouwer, die thans hard werkt aan het monument voor Enschede, door deze gang van zaken veel tijd heeft moeten verliezen. De Haarlemse bronsgieterij Binder heeft intussen het beeld van de Voor burgse beeldhouwer al gegoten. Het stelt een vrouw voor, die een bloem offreert en aldus de dankbaarheid van het Neder landse volk uitdrukt. Het is ongeveer 2.70 meter hoog en zal geplaatst worden op een 2 meter hoog voetstuk, gehouwen uit travertien, een soort marmer. Albert Termote heeft ongeveer zeven maanden aan het beeld gewerkt en de bronsgieter 2lA maand. Dit beeld zal geplaatst worden op het plein in het fort Amsterdam te Willemstad. Noch van het Surinaamse beeld, noch van het beeld voor Curasao mag een foto gemaakt worden voor het onthuld is. Dit is in het contract met de kunstenaars vast gelegd. De datum waarop het beeld zal worden aangeboden is nog niet bekend. meenten een sluitende begroting zou worden verkregen. Men weet, op welke wijze acht en twintig gemeenten in het subsidie-plan betrokken zijn en hoe de ene na de andere raad een subsidie- voorstel aanvaardde. Er zijn drie groepen van gemeenten. Groep één omvat alleen Haarlem; in de tweede waren oorspronkelijk Alkmaar, Bloemendaal, Heemstede, Beverwijk en Bussum geprojecteerd, maar uit de voordracht blijkt, dat Velsen de plaats van Bussum heeft ingenomen, welke laatste gemeente naar groep drie, waar in alle overige gemeenten zijn opgeno men, is verplaatst. Amsterdam valt na tuurlijk overal buiten. Uitgegaan wordt van een nadelig sal do van ƒ252.290.Daarvan zal het Rijk dekken 116.000.geacht wordt dat er twee en zestig concerten gegeven zullen worden, waarvoor 400.per concert wordt bijgedragen, hetgeen aan inkomsten geeft een bedrag van 24.300.Er blijft dan nog te dekken 111.490.hetgeen geschieden zal door evenredige bijdragen per inwoner van de provincie (zonder Amsterdam) en van de drie groepen van gemeenten. Van elke 1000.van 't restant-tekort betaalt de provincie 236.Haarlem 558.de tweede groep 123.en de laatste groep ƒ83. Ged. Staten stellen nu voor het Pro vinciaal subsidie voor dit seizoen te be palen op 26.500.zo nodig te verho gen met 5000. Het schrijven van de Provinciale Sta ten wordt als volgt besloten: „Ofschoon met betrekking tot deze zaak nog geen volledige zekerheid bestaat, kan niet gewacht worden tot de zomerzitting. Omtrent de vorm van het provinciaal orkest zal nog een beslissing worden genomen. Voor de hand ligt een stich ting „Provinciaal Orkest" (of een naam van gelijke betekenis) met zeggenschap der deelnemende overheidslichamen in de bedrijfsvoering. Gistermorgen omstreeks kwart over tien had op het goederenstation aan de Westergracht een ongeluk plaats. De 17-jarige kargeleider H. B. A. F. be vond zich op een één meter hoge stei ger en was bezig met het laden en los sen van goederen. Tijdens deze bedrij vigheden struikelde hij, viel van de steiger en raakte daarbij een stilstaande vrachtauto. Vermoedelijk heeft de jongeman enige ribben gekneusd. Per ziekenauto werd hij naar de St. Joan nes de Deo vervoerd en later naar zijn woning. Het kinderkoor van het Heemsteeds ka tholiek gemengd koor voert Zaterdagmid dag om 3 uur in het Minerva-theater de kinderoperette „Repelsteeltje" op. Hedenavond zal ten stadhuize burge meester mr. P. O. F. M. Cremers een aantal leden van het streekcomité Zuid- Kennemerland voor Vluchtelingen Hulp. installeren. Er zijn in Haarlem niet veel winkel zaken, die honderd jaar of langer be staan en geleid worden door een nazaat van de stichter. Voor de N.V. Oosten Zoon, welke morgen het eeuwfeest viert, is het juist de aantrekkelijkheid, dat vier generaties geleden de mattenschip per Kier Oosten van Overijsel naar Haar lem stevende, zijn mattenscheepje aan de Bakenessergracht meerde en een zaak opzette, die nu tot een der grootste op het gebied der woninginrichting m onze stad gerekend mag worden, en in familiehanden is gebleven. De zoon van Kier, Barend, kwam in de zaak en daar hij de nuchtere lo gisch redenerende geest van de vader landse koopman had ,zag hij vooruit en drong er bij zijn vader op aan een wel gebouwd huis, zeer geschikt voor een winkel, aan te kopen. Het pand moest drie en vijftig honderd gulden kosten en die bezat Kier niet. Maar dank zij veler hulp kon de zaak op 31 Januari 1853 in de Anegang 24 geopend worden. Als de oudste broer van Barend aan de cholera is gestorven wordt diens we duwe met haar dochtertje Catharina liefderijk in het huis aan de Anegang opgenomen en niemand kon toen ver moeden. hoe deze Catherina nog eens een zeer grote rol in de firma zou gaan spelen. Hoewel eerst met tegenzin aanvaardde ze in 1883 haar deel van de taak. Dat betekende zestien uur per das en langer werken en als het op Zater dagavond wat erg druk geweest was, werd het soms vier uur in de morgen eer het bed gezocht kon worden. Vier uur later op Zondag! trad de be- hangersploeg dan al weer aan. In 1894 stierf de oom van Catherina en zo werd zij op 27-jarige leeftijd geroepen een groeiend bedrijf te leiden. Na baar huwelijk met de heer W. Beekman veranderde dit niet. Het aantal te verkopen artikelen werd steeds groter en drie panden in de Frankestraat ga ven weer een voorlopige oplossing. Op 1 Augustus 1912 werd de firma een N.V. Alvertentie Kki Ter gelegenheid van het onzer zaak op Zaterdag 31 Januari houden wij vanaf 2 Februari een Het zal ons een genoegen zijn U op deze tentoon stelling te mogen ontvangen en U kennis te doen nemen van het exclusieve op dit gebied en de aan trekkelijke prijzen. Complete woninginrichting Barteljorisstraat 1317 HAARLEM YYYYYVVYYYYYYYYYYVVVYYYYYY Het is ons gisteravond 'in de Stadsschouwburg niet meegevallen. De eerste avond van het Interscholair Jeugdtournooi, welke in het teken stond van decla matie, dansen en toneel, leverde enkele opvallende en interessante prestaties, maai al het overige kwam niet boven de middelmaat uit. Over het geheel lag een matte sfeer, ofschoon de jeugdige mensen op het toneel niet te klagen hadden over belangstelling. De schouwburg was, wat men pleegt te noemen, afgeladen, zo zelfs, dat er voor de executanten geen plaatsen meer beschikbaar waren. 'Aan enthousiasme in de zaal ontbrak het evenmin, maar op de planken verschenen toch maar enkele krachten, die in de zaal het vuur wisten te doen oplaaien. Het programma was overigens gevarieerd genoeg en markant was het zon der twijfel, dat zoals ook wethouder Geluk in zijn openingswoord opmerkte de dans een belangrijke plaats in dit „tournooi" heeft ingenomen. Het ballet bleek voor de jeugd dermate attractief te zijn, dat vele scholieren een beschei den poging deden met een verzorgd nummer voor de dag te komen. Alvorens op het programma zelf na der in te gaan nog een tweetal opmer kingen. Ook gisteravond waren de meis jes weer sterk in de meerderheid en wij vragen ons af, waar die jongens met bravour blijven, die bij andere gelegen heden het hoogste woord voeren. Van onze twee katholieke lycea was „Sancta Maria" natuurlijk weer present en even ais andere jaren kwam dit lyceum uit stekend voor de dag. Maar waar blij ven onze Trinitariërs? De avond werd ingezet door Els Bui tendijk (1ste Chr. Lyceum), die inge togen en hartelijk „Het eenzame stad je" van Laurens van der Waals voor droeg. Dit hoopvolle begin ging reeds een beetje verloren in de schuwe voor dracht van Willy Tasseron (Lorentz- lyceum), die feitelijk geen raad wist met „De idioot in het bad" van M. Va- salis. Joke de Rosa Spierings kwam vrij moedig maar met een te scherpe articu latie naar voren in Klinkenbergh's „De Merel". De gedichtjes van Annie Schmidt zijn blijkbaar in trek bij de jeugd. Marijke van Geest (Sancta Maria) had „Nieuwjaar in Hellevoetsluis" ge kozen; zij droeg dat met een verras sende en natuurlijke eenvoud voor, vrij maar niet aanstellerig in gebaren. De ovatie, waarmede zij beloond werd was ruimschoots verdiend. Minder gelukkig was Eefje de Vries (Kenne- merlyceum), die Aafjes' „Met mijn kinderen in de dierentuin" wat stijf jes naar voren bracht. Maar Han Sur- mond (2de Chr. Lyceum) oogstte na haar groot succes met „Bomen Vellen", een speels gedicht van Roel Dasmus. Het deed iedereen kennelijk goed deze jeugdige knaap zo aan 't werk te zien, vrijpostig bijna in zijn voordracht en met een stem. die hel der was als een klok. Ook Jean'tje de Vries (Kennemerlyceum) legde veel eer in met haar beheerste en gave vertelling „De Bijlendief" van Henri Borel. Na de pauze ging het aanvankelijk weer in mineur, toen Margreet Dijke- ma (Coornhertlyceum) het bekende „Jeanne van Sessac" van Hella Haas- se voordroeg. Toen Emmy Romunde (MH.B.S.) met „Verweer" van Garmt Stuiveling en Guusje Kruyt (Rijks kweekschool) met „De Jeugd van Henr. Roland Holst voor het voetlicht kwamen, hebben wij ons afgevraagd, of deze meisjes wel begrepen, wat zij declameerden. De verzen zegden zij veelal onberispelijk, maar het was al lemaal koud en dood. Zij zouden onge twijfeld meer succes hebben gehad, als zij zich tevreden hadden gesteld met een lichter genre. Dan denken wij toch liever terug aan het kostelijk optreden van Beppie Munnik H.B.S. B). Marijke Tupker (Coornhertlyceum) en Ann Blom (Jac. P. Thysse-Lyceum)De eerste gaf pen gave vertolking van J. W. Scheltema's „De Ontmoeting", de tweede deed het uitstekend in „Als de koning nieste" van Annie Schmidt en de laatste spande de kroon met een sprankelende voordracht van „Het voordeel van zeventien zijn", eveneens van Annie Schmidt. Over het toneel kunnen wij feitelijk heel kort zijn. Dit genre is nooit de sterkste zijde van het tournooi ge weest. Daar zijn allerlei factoren, die remmend werken op een enigszins acceptabele voorstelling. Maar het „to neel" kan toch beter geschrapt wor den dan dat men getracteerd wordt op taferelen als gisteravond. Vier leerlin gen van het 1ste Chr. Lyceum brach ten het derde bedrijf van „De mooiste ogen van de wereld". Deze jonge men sen konden dat niet aan en de reacties in de zaal bewezen wel, dat deze op voering verloren tijd betekende. „Tussen de soep en het toetje", een stukje van veel lager niveau, was ook niet bepaald daverend. Maar het ging de drie meisjes van de M.H.B.S. in ieder geval vlet af. Vooral Maaike Hobbel weerde zich goed. Ter afwisseling werden wij nog ge confronteerd met „The singing Nigh tingales" (Lorentzlyceum), die onder geen enkele rubriek thuis te brengen varen en beter weg hadden kunnen blijven. De dansen (ballet en volksdans) ten slotte betekenden toch wel een prettige afwisseling. Wij zagen Eefje en Noortje de Vries (Kennemerlyceum) in een „Dansstudie", een simpel, maar vrien delijk gevalletje, waarin zij onbevangen hun figuren maakten en goéd reageer den. „De Vorst en de Patik", een Bali nese maskerdans, uitgevoerd door leer lingen van het Jac. P. Thijsse-lyceum, was nog het meest aantrekkelijk door de bizarre sfeer, die er door opgeroepen werd. Toosje Herben (Sancta Maria) bracht een Improvisatie; zij danste zelf verzekerd en met een souplesse, die een goede belofte voor de toekomst inhoudt Van een drietal dansen, uitgevoerd door een combinatie van middelbare scholen, kwam de Russische dans er het beste af. De „Square dance", een Amerikaan se volksdans, vormde het besluit van de avond. De leerlingen van de H.B.S. B zullen wel begrepen hebben, dat volksdansen niet hetzelfde is als een spelletje „zakdoekleggen". Zelfs voor volksdansen is een goede techniek no dig. Die misten wij. Overigens zijn wij gisteravond weer eens overtuigd geraakt van het grote belang en de noodzaak van een derge lijk tournooi, dat inmiddels gelukkig een demonstratie is geworden. Daarom met volle moed verder. W. H. en kort na de eerste wereldoorlog werd de zoon Willem Beekman mede-direc teur. Na het uittreden van zijn moeder in 1940 leidde hij de zaak alleen en kreeg van de Kroon, als laatste telg van het geslacht Oosten, het recht zich met die naam te noemen. In 1930 werd de grote sprong gewaagd naar de Barteljo risstraat. waar nu het trotse pand der ..complete woninginrichting" niet meer is weg te denken. Voor de viering van het jubileum heeft zich een comiteetje gevormd, be staande uit jhr. dr. J. C. Mollerus, se cretaris van de Kamer van Koophandel en de heer J. P. de Brabander uit Utrecht, secretaris van de Federatie van Meubileringsbonden. Er is een interessant en goed verzorgd boekje uitgegeven, een literair uittrek sel van het herdenkingsboek, dat Ca tharina in 1943 schreef, en ondanks de oorlog, kon laten drukken. Uit de kern der vaste klanten in de laatste tien jaar is een selectie gemaakt en deze zijn verblijd met een kostbaar kleedje. Op de eerste gemoderniseerde etage van het gebouw is een tentoonstelling van moderne meubels ingericht, met medewerking van de heer Basart, leider van het Verenigd Architectenbureau te Den Haag. Men zal er geen buitenissig heden vinden, maar wél kunnen ont dekken hoe fraai en doelmatig het mo derne meubel kan zijn. In de hoek-etalage ziet men uitge beeld hoe er begonnen werd, waarbij vooral de kruiwagen, waarmede de oude Kier door de stad trok, de aandacht zal trekken. De heer Oosten heeft dit mu seumstuk in Overijssel op de kop ge tikt. In alle etalages wordt de achtergrond gevormd door schilderingen van inte rieurs uit 1853 en daarvoor ziet het pu bliek de inrichting der kamers in deze tijd. Architect Basart vertelde ons van me ning te zijn, dat het pastoemeubel hand over hand zal toenemen. De sociale en ruimtelijke omstandigheden leiden tot een andere meubilering, eigen aan on ze tijd. Wat „antiek" betreft wordt zo veel slecht geïmiteerd, dat men de jongere generatie daarmede niet meer kan vangen. Vroeger zat men voorna melijk representatief en als men niet be hoefde te zitten ging men liggen. Te genwoordig worden de zit-meubels zo danig gemaakt, dat het menselijk lichaam er ook werkelijk in rust. De heer Oosten voegde daar echter haastig bij, dat het moderne niet het al leenzaligmakende is, hoezeer hij er ook verkoopmogelijkheden in ziet. Morgen is het dan feest in de Bartel jorisstraat. Des morgens om half tien wordt in de zaak Oosten een intieme bijeenkomt gehouden en des middags van half drie tot vijf uur een receptie. Op deze dag zal ongetwijfeld ook bewe zen worden, wat in het herdenkingsge- schrift staat, n.l.: bij Oosten valt ook vandaag nog de eensgezindheid tussen leiding en staf te constateren, een ge meenschappelijke geestdrift om het be drijf te dienen. Gistermiddag kwamen in het Verver singshuis „Groenendaal" een groot aan tal directeuren van reisbureaux uit het gehele land bijeen, om onder auspiciën van het Flora-comité de financiële zijde, met betrekking tot de verschillende trips naar het bloemenfestijn, te be spreken. Alvorens het Flora-terrein bezichtigd werd, deelde de heer Ver meulen mede, dat een tweede nieuwe folder zo juist is uitgegeven. Buiten het fraai gebouwde café-restaurant zal er nog een theeschenkerij komen be nevens aan de voet van de Belvedère een Amerikaans snelbuffet. In de To renlaan zal deze week nog begonnen worden met de -bouw van een pavil joen, waar hele gezelschappen van 500 tot 600 personen enige tijd zullen kunnen vertoeven. Alle wandelpaden worden bedekt met „Triabas", een soort rode mergel, dat voor het eerst in Nederland wordt aangewend voor dit doel. Triabas stuift niet, loopt verend, neemt het vocht goed in zich op en geeft in het geheel niet af. Bij uiter mate slecht weer zullen de bezoekers een onderkomen kunnen vinden onder de grote galerijen bezijden de grote ontvangsthal. De nieuwe vorm van il luminatie, welke eveneens voor het eerst in het land wordt aangewend, zal 's avonds talrijke bezoekers trok ken. T. L.-buizen zullen een blauw wit licht op de gebouwen en parken werpen, hetgeen een fantastische in druk zal maken. Grote belangstelling zal de minia tuur-bloemenveiling in Aalsmeerse trant trekken. Ongetwijfeld zal deze veiling een speciale attractie zijn voor de buitenlanders, waar zij op originele wijze bloemen kunnen kopen. De mo dern aangelegde stadstuintjes zullen door een publieke prijsvraag worden opengesteld. Daarna begon de bespreking over de verkoop van de toegangskaarten en de reductieprijzen. Per circulaire zal nog nader bekend worden gemaakt op wel ke wijze de voorverkoop geregeld wordt. Gezelschappen van meer dan dertig personen zullen een reductie krijgen van 10 cent. Telt het gezelschap meer dan 500 personen, dan zal een re ductie van 15 cent worden toegekend. De gezamenlijke reisbureaux toonden zich enigszins ontevreden over de re ductieprijzen, welke zij te laag achten. Kunnen de reisbureaux de verzekering geven, dat de Flora op een millioen bezoekers kan rekenen, aldus de heer Vermeulen, dan zal dit'punt nog eens in overweging worden genomen. Tot nu toe laat de begroting van de Flora geen hogere reductieprijs toe. Donderdagmorgen omstreeks half tien had op de Westergracht hoek Wes terstraat een aanrijding plaats tussen een brandweerauto en een vrachtwa gen van v. Gend en Loos. De oorzaak was, dat de bestuurder van de brand weerauto, hoewel hij niet op weg was naar een brand, geen voorrang ver leende aan de vrachtwagen, die in de Westerstraat in Zuidelijke richting reed. De brandweerauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, de vrachtwagen kreeg een lichte schade aan de linkerzijde. De laatste weken zijn er in ons re dactie-bureau verschillende jaarversla gen neergedwarreld, ons toegestuurd door verenigingen van diverse „plui mage". Het boekje van het Wit-Gele Kruis, dat wij vanmorgen ontvingen en waarin het werk in 1952 van deze groot ste katholieke vereniging letterlijk en figuurlijk wordt getekend, valt op door de bijzondere verzorging en door de za kelijke toon, waarmede de leden en an dere belangstellenden een glashelder overzicht krijgen van de stand van za ken in het Haarlemse Wit-Gele Kruis. Die stand van zaken geeft blijkens de inleiding van het bestuur veel reden tot tevredenheid. Groeide het ledental van 3371 in 1941 tot bijna 9000 in 1943, de top scheen bereikt, toen na de oorlog het 11000ste lid werd genoteerd. Op 1 Ja nuari van dit jaar stonden echter reeds 11.102 leden geboekt, waaruit geconclu deerd mag worden, dat de groei van de verenigingen nog lang niet tot stilstand' is gekomen. In het afgelopen jaar wer den er niet minder dan 1130 kraamvrou wen geholpen door het kraamcentrum en 1266 patiënten hadden de zorg no dig van een der wijkziekenverpleeg- sters. Ruim 5000 maal werd een verple- gingsartikel uitgeleend. Dit jaarverslag geeft nu ook gespecificeerde ciifers over de zuigelingenbureaux. Met 795 inschrii vingen is toch wel aangetoond aldus het verslag hoezeer de katholieken van Haarlem deze zorg ook als principi eel beschouwen. Wij zullen ons hier niet verder ver diepen in allerhande gedetailleerde cii fers maar wel willen wij nog even de aandacht vestigen oo de moedercursus sen. Tweemaal werd er het vorig jaar een dubbele moedercursus gegeven. In totaal waren er 120 deelneemsters. De genomen proef om na afloop der les sen één avond voor de heren te organi seren is zodanig geslaagd, dat dit sluit- FILMS: Rembrandt: „Het hunkerende hart" (In vitation). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Cinema Palace: „Onvoldoendevoor liefde" (A Woman of Distinction). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toeg. 14 j. Luxor: Prolongeert (2e week) „Don Ca- millo" Fernandel, Gino Cervi. Tijden: da gelijks 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: „Aladdin en zijn wonderlamp". In technicolor. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Lido-Theater: „Das Lancf des Lachelns". In technicolor. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: „General Jim in het Verboden Land". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Spaarne: „De Duivelsbrigade". In tech nicolor". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Minerva-Theater: Vrijdag 30 Januari tot en met Maandag 2 Februari: „Die Fleder- maus" Tijden: Vrijdag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag: 7 en 9.15 uur. Toeg. 18 jaar. Vrijdag 30 Januari Gem. Concertgebouw: H.O.V., 6e Con cert serie V, dir.: Toon Verhey, 8 uur. Stadsschouwburg: „De Hoofdstad Ope rette: „G'schichten aus dem Wiener Wald" (ber.) 8 uur. Zaterdag 31 Januari Stadsschouwburg: „De Hoofdstad Ope rette": „G'schichten aus dem Wienerwald", 8 uur. stuk niet meer van het programma zal verdwijnen. Wat de toekomst betreft, heeft het bestuur verschillende plannen. Binnen kort hoopt de vereniging, in aansluiting op de zuigelingenzorg, een consultatie bureau voor kleuters te openen, even eens onder de beproefde leiding van de kinderarts dr. Naessens. Zo snel de om standigheden dat toelaten zal als nieu we loot ook een medisch opvoedkundig bureau, centrum ontspruiten. Uit een en ander blijkt derhalve wel, dat het Wit-Gele Kruis in Haarlem een belangrijke taak vervult. Wie daarvan nog niet overtuigd mocht zijn. komt wel tot andere gedachten bij doorlezing van dit prettig gestelde en allerplezierigst geïllustreerde jaarverslag. Zoals bekend, is het morgen honderd jaar geleden, dat de Zusters Penitenten- Recollectinen van de Congregatie Cha- ritas te Roosendaal de verzorging op zich namen van de bewoners van het St. Jacobs Godshuis. De feestelijkheden worden Zondag 1 Feb. ingezet 's morgens half tien, met een plechtige hoogmis, opgedragen door Deken J. J. A. Kuilman. Onder leiding van Tom de Vries zal uitgevoerd worden de Missa in honorem Sacratissimi Cordis van Henrdik Andriessen. Om twaalf uur volgt een feestelijk diner voor de be jaarden en om half drie recipieert het hoofdbestuur van de congregatie aan het adres Hagestraat 10. Genodigden kunnen hun gelukwensen aanbieden van half drie tot kwart over drie, daarna krijgen andere belangstellenden de ge legenheid daartoe tot kwart over vier. Tijdens de receptie zullen onder lei ding van Tom de Vries verschillende liederen ten gehore worden gebracht. De dag wordt besloten met een plech tig lof om zes uur, gecelebreerd door pater L. de Vries S.M.M. Zondag 8 Februari is er om half acht des morgens een plechtige hoogmis tot intentie van de bewoners van het Gods huis. Om elf uur volgt de receptie voor de bewoners van het huis- die dan aan de Zusters een huldeblijk zullen aanbieden. De Spaarnebazuin brengt, om half één een muzikale hulde en om vier uur krijgen de jongeren een feestelijk diner voorgezet. Na het plechtig lof van half zeven volgt dan tot slot voor bewoners en - c' nodigden een voorstelling van Bert Brugman, die zal optreden met zijn no3' rionetten. GEBOREN: A. de Haan—Biesma z: f M. HeeresMul z; M. J. Hosselet mann z; C. J. P. Peters—Van Draahie" z; P. A. NieuwendijkVan Hemert zl 1 van den BergBakker z; Chr. de Gra3 Hoogenstein d; A. J. M. de BooSrn°<L renburg d; W. C. MeierVan Gelder C. M. van der HeydenMaens d. GEHUWD: S. de Koning en W. Muur link; J. Wijtvliet en C. J. Geerlingsi M. Houssart en G. W. Cijs. n OVERLEDEN: J. P. Zoetemeijer—>3' der Hoeven. 75 j., Stuverstraat. ri «Jln>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2