HEEMSTEDE ZIET TERUG OP EEN VOORSPOEDIG JAAR Beste medewerking B.B.; te veel verkeersongevallen Afschaffing teamsport bij Olympische Spelen? BIEDERMEIER-MOTIEVEN OP BELANG RIJKSTE PUNTEN 5000 paar NYLONS 375 690 Sociaal onrecht door huurprijzen Betekenis van Spelen voor ons land zou belangrijk verminderen Ned Opera voor internationale jury- in Minerva-theater Verlaat Rijvers St. Etienne De benoeming van mej. dr. De Waal r- "N J 375 VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PAGINA 7 feestavond Brandweer vereniging „De Straalpijp" Ouderavond Gidsen De Fanfare-rally RECTIFICATIE Neem ter bestrijding van de krachtig werkende yj ru\TSK\. preparaat Hoe Heemstede met de Flora gaat feestvieren m?iïwYE?iSnUM n' 298 m- 10107 00 SW,S,«,- gram- 7-15 gyrnn., 7.30 mu- „Haarlem schept op" Weer een ongeval Burgerlijke Stand Spelen te Melbourne? Krachtige taal president Olympisch comité Whitmans en Van Est in Ronde van Algerije Gatsonides Zondag naar ons land Russen naar Eskilstuna Ronde van Nederland binnen onze grenzen Sportflitsen 1275 390 590 In 't kader van onze Lingerie -Parade 1953" brengen wij: m ln de Donderdagmiddag: gehouden raadsvergadering van de gemeente Heem stede sprak de burgemeester, A. G. A. van Rappard, een nieuwjaarsrede uit, daarin hy er op wees, dat zelfs in de toch zo welvarende gemeente het woning- Probleem aanleiding is tot leed, verbittering en vertwijfeling. Al degenen, die 'bijn spreekuur hebben bezocht, aldus spreker, die moeten wachten met trouwen of onder onmogelijke omstandigheden wonen of samenwonen, dienen er van "vertuigd te zijn, dat het gemeentebestuur al het mogelijke doet zonder won- öeren te kunnen verrichten om deze nood te lenigen. ^ij willen wel bouwen, o.a. enkele tientallen kleine woningen op het Oude Slot, teaar het wachten is op de uitspraak van de provincie. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak moet daarom dringend worden goedgekeurd, omdat anders geen Ifonden aanwezig zijn voor de bouw van kleine middenstanders- en arbeiders woningen. Er werden in 1952 toch nog 95 wonin gen gebouwd, waarmede 158 gezinnen onden worden geholpen. Vier huizen ïï°esten onbewoonbaar worden ver aard. Overigens kwamen maar jter weinig woningen ter beschik- 'bfi en die nog vrij kwamen werden orkocht. Enkele grote huizen waren /■Verkoopbaar. Een aantal jonge men- gelukte het inwoning te kunnen nf 'jeen. Alles bij elkaar kon in 275 ■^Vallen geholpen worden. Er staan Donderdagavond kwamen de leden hunne dames van de onlangs opge- 'chte brandweervereniging „De Straal- "JP" in restaurant „Groenendaal" bij- om het zilveren jubileum van brand- tester Th. Duindam te vieren. Ook de /tegemeester van Heemstede, mr. A. G. - Ridder van Rappard. was met de ge- J/entesecretaris, de heer N. Vos, en ®thouder E. J. v. Lent aanwezig. v«a de opening van de avond door de .°°rzitter, de heer A. A. Leuven, nam 's eerste spreker de burgemeester het °°rd, die de jubilerende brandmeester L®hk bracht voor alles wat hij in deze fart eeuw in het belang van de brand- rteer had gedaan en hij wees er op, dat heer Duindam altijd een goed hu- jbeur en een hechte kameraadschap -e®ft betoond, eigenschappen, die, zo- bij de brandweer als bij de vereni- ilrig, die een zeer toepasselijke Oeeft gekozen, zeer onmisbaar zijn. naam Namens l6* gemeentebestuur overhandigde hij -e heer Duindam het zilveren kruis en Le daarbij behorende oorkonde en de rgemeester sprak de verwachting uit. t de jubilaris nog veel goeds voor de /andweer zal kunnen doen. Mevrouw 'J>ndam werd verrast met een fraaie Pitmand. ^Daarna werd de feesteling toegespro- jjn door de voorzitter, de heer A. A. k '/ven, die hem prees om zijn grote edewerking en hem roemde als een SOed collega. De jubilaris sprak daarna een dank woord. waarin hij zeide, dat de hem toe gebrachte lof feitelijk voor het gehele c°rps geldt, omdat het bij de brandweer booit „ik" is, maar altijd „wij". Ra deze toespraken werd het verdere ®edeelte van de avond in feestelijke ftemming doorgebracht en al spoedig ijteek, dat de leden van „De Straalpijp wel tot andere goede dingen in staat 'lh, dan alleen het blussen van branden. i De Gidsen van de St. Bavo-parochie jtebben Donderdagavond veie belang- >ïeRende ouders de zaal in het R.K. verenigingsgebouw was eivol weer „hs laten zien, tot welke uitstekende jj'hgen zij in staat zijn en met hoeveel pthousiasme er gewerkt wordt. Kape lan Agterhof opende de avond met een Mare uiteenzetting over doel en streven /an dit vrouwelijk jeugdwerk en beval ftet werk van de Gidsen in de hartelijke ^langstelling van de ouders aan. Daar- jte voerden de Gidsen allerlei leuke /"Sletjes op en tegen de pauze werd ten der leidsters, mejuffrouw Preijde. 'e op 1 Februari haar verjaardag viert, te het weldoend zonnetje van de alge mene belangstelling gezet. Zij kreeg een teooi boekwerk als geschenk, dat haar teet een felicitatie door een Gids werd ahgeboden. k.Het v."ei nieuwe accent in de Fafabapa- testorie, de aangekondigde rally, staat jteds nu in het middelpunt van de be langstelling. Intussen is de lengte van |;et parcours in verband met de tijd ijtegszins gewijzigd en bedraagt thans km., dus geen 50 en ook geen 80. zoals teders vermeld. De startplaats is het y°°rmalige H.B.C.-terrein en een uitge- tefiide organisatie is al druk doende, k'tes voor dit evenement tot in de 5ü.htjes te regelen. De wisselbeker_ moet ?rte maal achtereen of vijf maal in to- aal worden gewonnen door dezelfde ,'hnaar, wil deze definitief eigendom °rden. Daarnaast zijn verschillende J,raaie prijzen beschikbaar gesteld, zo- ?at deze rally een groot succes belooft te Worden. Uit dit alles blijkt wel, hoe Jtegent het jeugdwerk ook in de Bavo- jterochie wordt geacht en een woord van Jtelde komt reeds nu toe aan hen, die „por dit doel zoveel tijd en moeite op offeren. echter nog 449 woningzoekenden inge schreven. Verdeeld als volgt: 181 aan vragen voor 2 personen; 95 voor 3 per sonen; 85 voor 4 personen: 49 voor 5 personen: 22 voor 6 personen en 17 voor 7 e» meer personen. Op 31 Juli j.l. be droeg het aantal nog 514. Betreurenswaardig is, dat de huur- prijsverschillen tot schromelijk sociaal onrecht leiden. In Heemstede wonen tal van gezinnen met een gelijk inkomen onder totaal verschillende huurlasten, al naar gelang zijn in voor- of na-oor- logse gemeentewoningen leven. Ligt het niet op onze weg stappen in Den Haag te doen om nivellering te verkrijgen? De huurklassen tot f 40 werd opge- gegeven door 216 personen of 48 pet.; van f 40 tot f 50 door 175 of 39 t.; de huurklasse boven f 50 door 58 of 13 pet, In 16 gevallen gingen B. en W. op eenstemmig advies van de com missie voor huisvesting (die 52 maal vergaderde) tot vordering over. Wij melden onlangs, welke woningen in aanbouw zijn of aanbesteed. De financiële toestand van de ge meente is gezond. De rekening 1951 sloot met een batig saldo van f 77.377.26. Zoals bekend is de begroting voor dit jaar niet sluitend. In totaal werd aan vaste geldleningen ontvangen f 1.863.110 tegen 4 of 4^ pet. In bewerking zijn o.a. plannen voor uitbreiding van de R.K. kleuterschool aan de Molenwerfslaan. Ten aanzien van de door Heemstede aan Haarlem vergoede kosten voor het M.O. zullen binnenkort voorstellen gedaan worden. Spreker wees vervolgens op de ver schillende voorzieningen in de oplei ding van het onderwijzend personeel en stelde daarna vast, dat het bezoek aan ie leeszalen 9146 personen aan de alge mene afdeling en 2527 aan de R.K. af deling bedroeg. De activiteit voor Be scherming Burgerbevolking mag ver blijdend genoemd worden. Heemstede beschikt thans reeds over twee wijk en dertien blokhoofden en 160 vrijwil ligers. De theoretische opleiding zal omstreeks Mei gereed zijn. Van het Advertentie De feestelijke receptie op 31 Januari zal niet aanvangen om 13.30 uur, maar om 14.30 uur Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 1317 HAARLEM Rijk is slechts een vergoeding van f 0.30 per inwoner te verwachten, zodat de gemeente nog grote bedragen ter be schikking zal moeten stellen. Ook de EHBO begint deze maand met de op leiding. Als bijzonderheid vermeldde de de burgemeester, dat op een cursus van de blokbescherming twee raadsleden van verschillend politieke overtuiging broerderlijk naast elkaar in de school banken zaten. Het aantal inwoners daalde iets, n.l. van 24.802 tot 24.743, van wie 13.003 vrouwen en 11.740 mannen Er werden 390 geboorten geregistreerd en 204 doodsgevallen. Het aantal voltrokken huwelijken was 198; echtscheidingen 16. De politie maakte 111 processen-ver baal op wegens misdrijf en 865, waar onder 753 in verband met het verkeer, wegens overtreding. Het aantal ver keersongevallen schommelde weer om de 165 met 2 doden, 17 zwaar en 55 lichtgewonden. Op het gevaarlijke kruispunt HerenwegZandvoortselaan— Lankhorstlaan vonden er 11 plaats, zijn de het maximum op één punt. Met kracht zal weer tegen baldadige jeugd worden opgetreden. De politie met hulp •van de Rijkscollega's staat tijdens de Flora voor een enorme taak, waarop zij echter berekend is. De prachtige plantsoenperken zijn thans beplant met 230.000 bollen van het Centraal Bollen Comité. Herten kamp en kinderboerderij zijn een zeer gewild recreatie-centrum. Spreker wees dan op de uitbreiding van het Gezondheidshuis en op de par keerterreinen van de Flora, die bijna gereed zijn. De vroege winter heeft veel geld gekost en arbeid van het per soneel van de reinigingsdienst, dat lof toekomt. Op sportparken werden 2058 wed strijden en oefeningen gehouden, waar onder 804 voetbalmatches, 505 hockey- oefeningen etc. RCH mocht zich in het seizoen verheugen op 54.000 betalende bezoekers. De zwemvijvers werden be zocht door 95.500 personen. Het badhuis op 43.000 (een teruggang door het ba den in eigen huis). Ook wees de burge meester op de bouw van de inrichting voor zuivering van rioolwater en op het leggen van een stamriool door de Sportparklaan, waarmede begonnen zal worden na de Flora. De burgemeester besloot zijn rede met het uitspreken van de beste wensen in het nieuwe jaar, waarbij de heer Reijnders zich aansloot en enkele vrien delijke woorden tot de voorzitter richt te. Advertentie HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHNEMEN De president van het Internationaal Olympisch Comité, Brundage, heeft zich onlangs tot alle Nationale Olym pische Comité's en internationale sport federaties gewend, waarbij hij voorstel len tot verbetering en vereenvoudiging van de organisatie van de Olympische Spelen ter beoordeling toezond. Het bestuur van het Nederlandsch Olym pisch Comité heeft uitvoerig van ge dachten gewisseld over deze voorstel len. Dezer dagen is het antwoord van het N.O.C. aan de heer Brundage ge zonden, waarin op de eerste plaats wordt opgemerkt, dat verbetering en vereenvoudiging van de organisatie der spelen tot de competentie van de inter nationale sportfederaties behoren. Om in dit opzicht dus resultaten te bereiken zal overleg noodzakelijk zijn van het I.O.C. met deze federaties. Hoe wel het Nederlandsch Olympisch Co mité op dit overleg weinig of geen in vloed kan uitoefenen, heeft het ten aanzien van verschillende voorgestelde maatregelen zijn mening aan de heer Brundage kenbaar gemaakt. Ten aan zien van het uitschakelen van bepaal de facultatieve sporten dringt zich vol gens het bestuur van het N.O.C. de vraag op of geen onbillijkheden worden begaan, omdat dergelijke takken van sport in bepaalde landen of delen van de wereld een zeer vooraanstaande plaats kunnen innemen. De heer Brun dage had laten uitkomen, dat wellicht enkele takken van sport naar het pro gramma van de Winterspelen zouden kunnen worden overgeheveld, maar, zo zegt het N.O.C., voor vele deelnemers Momenteel is men bezig op het Museumplein te Amsterdam voorbereidingen te treffen voor de tentoonstelling „Triomf der Techniek", de grote jubileumten toonstelling van de Philipsfabrieken, die in speciaal geconstrueerde trucks van de D. A. F. een toumée door ons land zal maken in in Amsterdam zal begin nen. Tijdens het 60-jarig bestaan van de Philipsfabrieken in 1951 is deze expo sitie, in een normale hal ingericht, te zien geweest in Eindhoven. Thans is de tent oonstelling ingericht in 24 trucks, waarvan er 'reeds acht in de hoofdstad zijn gearriveerd. De zijwanden kunnen van deze wagens worden verwijderd, zodat zij een ruimte vormen wanneer zij aan elkaar worden geschqven. Enige weken zal de expositie in de hoofdstad blijven, waarna de rijdende hal weer in 24 delen zal worden gesplitst en andere plaatsen van ons land zal bezoeken. De trucks wordetj, samengevoegd. Het dak, dat ook verwijderd kan worden, wordt weer op de laatste wagen in de rij gezet. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering van de gemeente Heem- De versiering van de gemeente Heemstede tydens de Flora heeft Donderdagmid dag veel stof tot debat gegeven in de Heemsteedse gemeenteraad, nadat de ont werper, de heer J. Apetz zijn plannen ontvouwd had. Deze komen hierop neer: Op de brug over de Leidsevaart aan de Zandvoortselaan is een overhuiving ge dacht, ter lengte van 25 meter en ter hoogte van 8 meter met houten spanten, welke uitlopen in een Biedermayermand met bloemen. De spanten worden met bloemen versierd en des avonds op een bijzondere wijze verlicht. De Jan van Goyenstraat krijgt ook Biedermayer-motieven; de twaalf daar aan wezige lantaarnpalen zullen in bouquetten bloemen worden omgetoverd. Door middel van bloemtinten worden zes lantaarnpalen verbonden met één grote Biedermayermand. Een dergelijke mand van 12 meter hoogte verrijst bij de grootste lichtmast van de Blauwebrug. Dit feesteiyk kunstwerk zal vanuit de Haarlemmerhout al te zien zyn. De brugleuningen worden herschapen in libelle-vleugels, welke ieder vier meter hoog zijn. Ook hier zal verlichting het nodige effect geven. De 25 bomen op de Binnenweg krijgen een feestelijk jasje aan. Aan de voet wit geschilderde korven met bloemen en op enige hoogte zal een luifeltje worden gemaakt, waardoor herinnerd wordt aan de Franse bloemenstalletjes. De krui nen der bomen krijgen een verlichting met plastic-ballonnetjes. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.30 orgel, 8.55 vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. yARA: 10.20 arbeiders continubedrijven, U.30 piano, 12.00 gram., 13.00 nieuws, 13.15 commentaar, 13.20 dansmuz., 13.50 fadioweekjournaal, 14.15 Roemeens or kest, 14.35 Fries progr., 15.00 amateurs- Progr., 15.30 causerie, 15.45 gram., 16.15 sport, 16.30 kamerorkest en solist, 17.15 J®ugd, 18.00 nieuws, 18.20 filmprogr., 18.40 regeringsuitz., 19.00 Nationaal pro gramma: klok, 19.01 Als je vijftien £ent20.00 klok, 20.01 nieuws, 20.08 Assepoes, muzieksprookje, 21.05 geluk- o!eJTs' 21.10 Nederl. liederen en muziek, 5 gevar. progr., 22.35 drumband Nat. VAS»rAve' 22-50 Ten besluite, toespraak. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. grarn o fi^rgengebed' 8-00 nieuws, 8.15 ?n LUlSvrouw' 9 35 gram., 10,00 kath 2' ®ram" H OO zieken, 11.45 12 03 UI California, 12.00 Angelus, nienwf Uïon ,12'55 z°nnewijzer, 13.00 14 in lunchconcert. 14.00 boek. .10 gram., 14.2o Engelse les, 14.40 kunsten® isan° i, kroniek letteren en tenUU. harmonie-orkest. 16.00 «LL "JF'. 16 20 Schoonheid Grego- fc 1659 jeugd, 17.50 Eur. schaats- «ampioensch., 18.00 gevar. muz„ 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 gram., 18.30 Eur. schaatskampioensch., 18.40 Partijraadsvergadering K.V.P., J8.50 nieuws, 19.0023.00 Nationaal program ma zie Hilversum I. KRO: 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 omroeporkest. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 12.00 orkest, 14.55 orkest, 15.30 dans muz., 16.00 orkest, 19.30 gevar. muziek, BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 orkest, 13.15 dansmuz., 14.15 gevar. muz., 15.00 variété-orkest, 19.00 jazzmuz., 21.30 orkest, 23.15 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amusem.muz., 13.25 gevar. muz.. 14.00 Musette-orkest, 15.00 volks- muz.vereniging, 18.00 amusem.muziek, 20.00 gevar. muz., 22.10 Philh. orkest, 22.40 dansmuz., 0.10 dansmuz., 1.00 Swingmuz., 2.15 muziek tot morgen vroeg. FRANKRIJK nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkest, 14.17 orkest, 16.55 kamermuz., 19.01 klass. muz., 20.00 lichte muz., 22.00 kamermuz. BELGIË, 324 m.: 13.15 Vlaamse muz., 14.00 omroeporkest, 15.15 Ethnische mu ziek, 16.45 Engelse les, 21.15 accordeon duo, 21.45 accordeonduo, 23.10 dansmuz. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 lichte muziek, 17.15 lichte muz., 18.30 accor- deonmuz., 20.00 lichte muz., 20.30 nieu we chansons, 23.15 jazzmuz. Voor dit gehele project is een bedrag nodig van f 23.425, misschien iets min der. De raad voteerde reeds eerder f 18.000, zodat een aanvullend crediet werd gevraagd. Na het ontvouwen van deze plannen verliet de heer Apetz de raadzaal en begonnen de vroede vaderen met het debat. De heer Verhoeven vond het ont werp zeer aardig, doch vroeg zich af of het nodig was Heemstede te ver sieren, daar het publiek na het be zoeken van de Flora toch naar elders gaat. „Het is alleen maar opbieden tegen Haarlem-Lichtstad, en ais een ander wil opscheppen, moet hij dat weten", zei spreker. De heer Pliester (PC) was van me ning, dat de ontwerpen te veel waren ingesteld op het lichteffect. De heer Scheer (VVD) achtte het noodzakelijk dat Heemstede goed voor de dag zou komen. Volgens de heer Reynders (Arb) is er nu een mooie gelegenheid om de inwoners te laten zien hoe men versie ren moet. De raadsleden waren het er algemeen over eens, dat de ontwerpen de toets der critiek konden doorstaan, maar van verschillende kanten achtte men de kosten niet opwegen tegen een even tueel nuttig effect. Het crediet werd verleend met de stemmen van de he ren van Wijk, Kooymans, van Hees en Verhoeven tegen. Eerder aan de orde was geweest het verlenen van een crediet van f 10.000 voor representatie tijdens de Flora. De heer Verhoeven (KVP) spoorde aan tot zuinigheid, terwijl de heer Zee- lenberg (VVD) een suggestie deed om het aantal ontvangsten te beperken. De heer Zegwaard (KVP) had liever ge zien, dat alle credieten tegelijkertijd waren aangevraagd, want nu weet men niet waar men aan toe is. De heer van Wijk merkte op. dat de huid verdeeld wordt voordat de beer geschoten is, nu B. en W. in de voordracht mededelen, dat het bedrag terug zal komen uit de vermakelijkheidsbelasting. Voorts vroeg hij zich af of de ontvangst van de in ternationale jury op de weg van de ge meente moest liggen. De voorzitter antwoordde, dat bij het vaststellen van het bedrag het college zich had laten leiden door de ervaring opgedaan tijdens de vorige Flora. De ontvangst der internationale jury is een van de hoogtepunten. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur om op de dag van de ontvangst 10 April een gala-uit voering in het Minerva-theater te doen geven door de Nederlandse Opera. Met het gezelschap zijn nog onderhandelin gen gaande. Het crediet werd met algemene stem men verleend. Donderdagavond te 19.45 uur reed de 64-jarige v. S„ wonende in de Timor- straat, per rijwiel over de Heemsteedse Dreef in de richting Haarlem. Nabij de J. C. v. Oostzanenlaan wilde v. S. linksaf slaan, doch merkte daarbij niet op, dat achter hem een personenauto naderde, bestuurd door D. H. v. W. te Heemstede. Het gevolg was, dat v. S. door de auto werd gegrepen en over de weg geslin gerd. Hij kreeg daardoor een linker- onderbeenbreuk en nadat dr. P. v. d. Gugten de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. ONDERTROUWD: H. J. M. Oomen en C. E. Neeskens, H. C. Out en P. van den Bunt. GETROUWD: H. J. van Assema en W. J. Hoeker, A. Groenewegen en D. F. Volkers. GEBOREN: J. A. Boesaard en W. Dekkers, d; J. C. B. Hüner en R. Visser, d' J. A. M. Sieverding en W. A. Scholte, z;' H. Opstal en A. J. van der Pluijm, d; J van Rijt en F. A. L. Jonckbloedt, z; F. W. Reith en G. J. M. Buschman, z. OVERLEDEN: J. C. Vink—van Dijk, 57 jaren; wed. W. van Steenwijk—Bek- ker, 77 jaren; A. van Iperen. 71 jaren; B. de Jong, 56 jaren; H. J. Pieterse, 58 jaren; wed. E. A. SwinkelsCorsten, 87 jaren; A. Weijers, 78 jaren. zou het onoverkomelijke moeilijkheden kunnen opleveren om gedurende de wintermaanden deel te nemen aan Olympische Spelen. De teamsporten Het N.O.C. betwijfelt of het uitscha kelen van alle teamsporten, een sugges tie van de heer Brundage, de Olympi sche beweging goed zal doen. Zo vormt in Nederland het aantal voetballers» zeker 1/3 van het totale aantal sport beoefenaren en is voor een niet onbe langrük deel de grote belangstelling van het Nederlandse publiek voor de Olympische Spelen te danken aan het feit, dat Nederland meetelt in 't Olym pische hockey- en waterpolo-tournooi. Afschaffing van de teamsporten zou dus de betekenis van de Spelen voor Ne derland belangrijk verminderen. De heer Brundage had verder voor gesteld regionale spelen te gebruiken als selectie voor de Olympische Spelen en/of in diverse delen van de wereld voor het begin van de spelen keuze wedstrijden uit te schrijven. Het be stuur van het N.O.C. is van oordeel, dat de regionale spelen, zoals deze in som mige delen van de wereld reeds wor den gehouden, in de nabije toekomst van steeds grotere betekenis zullen worden. Gaat het I.O.C. daaraan nu een officieel karakter geven, dat is, zo zegt het bestuur van het N.O.C., de moge lijkheid niet uitgesloten, dat deze da nig in het gedrang komen. Het bestuur van het N.O.C. stelt dan verder vast, dat aan het voorstel om standaard-prestaties voor diverse tak ken van sport te bepalen, teneinde het recht te verkrijgen tot deelneming, geen al te grote bezwaren zijn verbon den; evenmin is dat het geval door het aantal inschrijvingen per nummer bij individuele takken van sport te ver kleinen. Het bestuur van het N.O.C. keert zich tegen de suggestie om alle dames wedstrijden van het programma af te voeren. Een verwijzing naar ae antieke tijd is minder juist, omdat de opvattin gen van toen omtrent de plaats van de vrouw in de samenleving geheel ver schilde van die van nu. De tegenwoor dige opvattingen gedogen niet. dat op een feest voor de jeugd van de wereld de meisjes worden uitgeschakeld. In het winterstadion in Praag is de ijshockeywedstrijd gespeeld tussen Tsjechoslowakije en Zweden, welke door de gastheren met 51 werd ge wonnen. In Juni a.s. loopt het driejarig con tract van Kees Rijvers met St. Etienne af en tenzij er een toenadering tussen beide partijen tot stana komt ziet het er naar uit dat onze landgenoot St. Etienne zal verlaten. Rijvers wil wél gehoor geven aan het verzoek om het contract te verlengen, maar op voor waarde, dat hij het volgend jaar op de transfcrlijst geplaatst wordt en dat een gedeelte van het transferbedrag aan hem zal worden uitgekeerd. Hij is er van overtuigd, dat hij in zijn recht staat, en motiveert zijn standpunt mede door er op te wijzen dat hij. zo lang hij in St. Etienne is, altijd zeer bescheiden is geweest in zijn eisen Het clubbestuur van St. Etienne van zijn kant is bereid hem op de transfer- lijst te plaatsen, maar weigert hem een gedeelte van de transfersom te garan deren. Brundage, de president van het Inter nationaal Olympisch Comité, heeft medegedeeld, dat hij een schrijven heeft gericht aan de Australische autoriteiten, waarin hij hen op de hoogte stelt van het voornemen van het O.C. om Austra lië een geleidelijke garantie te vragen voor het organiseren van de Olympische Spelen in 1956 te Melbourne. „Er wordt nu toch wel wat erg lang gepraat over de financiële regeling en over het sta dion, dat het centrum van de Spelen zal moeten worden", aldus Brundage. „Voor bereidingen van Olympische Spelen, vooral het uitwerken van de plannen vergen zeer veel tijd. Er is gesproken over de bouw van een stadion, maar men heeft al vier jaar verknoeid nog voor er een vinger is uitgestoken". Ongetwijfeld zal het schrijven van Brundage op de agenda staan van de besprekingen, welke in de loop van de volgende week tussen de regering van Australië en het organisatie-comité wor den gehouden. In de ploeg, die voor het merk Garin in de Ronde van Algerije, van 4 tot en met 14 Maart a.s. uitkomt, hebben ook onze landgenoten Van Est en Wagt- mans een plaats gekregen. Verder be staat het team uit de Belgen Keteleer, Schils, Impanis en Lambrecht, de Ita liaan Passiletti en de Fransman Mar ree. De winnaar van de Rallye van Monte Carlo, Gatsonides. zal, zo deelt de K.N.A.C. mede, Zondag om half vijf per vliegtuig uit Londen op Schiphol aankomen, waar hij door de Nederland se Fordfabriek en de K.N.A.C. feeste lijk zal worden ontvangen. Naar de Zweedse Schaatsenrijders- bond meedeelt heeft Rusland de uitno diging aanvaard voor een landenwed- strijd in net hardrijden op de schaats tegen Zweden, te houden op M en 22 Februari a s. te Eskilstuna. Dc Russi sche ploeg zal uit zes man bestaan (Van onze parlementaire redacteur) Met de benoeming van mej. dr. De Waal op een ministeriële post wordt voor ons land een nieuw hoofdstuk ge opend in de geschiedenis van de eman cipatie der vrouw. In tegenstelling met vele andere landen een zeer recent voorbeeld zijn wederom de V.S., waar de nieuwe president Eisenhower twee vrouwen in de functie van minister heeft benoemd, van wie een nog wel als thesaurier is het Nederlandse staatkundige leven nog onbekend met een direct aandeel van de vrouw in de meest verantwoordelijke functies op ministerieel niveau. Wel is Nederland met de emancipatie van de vrouw in het algemeen vooruit strevend geweest. In Europa bestaan nog landen, zoals Zwitserland, waar nog steeds zelfs geen actief vrouwen kiesrecht bestaat. In Frankrijk en Al banië werd het ook eerst na de tweede wereldoorlog ingevoerd. Nederland kent het actief kiesrecht voor de vrouw reeds sinds 1920. Het passief zelfs nog iets eerder. Sinds 1931 kan de vrouw in Nederland burgemeester zijn. In 1946 volgde de eerste benoeming en sinds dat jaar kan zij ook tot notaris worden benoemd In het onderwijs is de vrouw In ons land al heel lang doorgedrongen. Het jaar 1879 is in dit opzicht merkwaardig omdat Aletta Jacobs toen aan een Ne derlandse universiteit als eerste vrouw de doctorstitel (in de medicijnen) ver wierf. Zij had van Thorbecke speciale toestemming gekregen om te studeren. Kort daarop was zij practiserend arts. In 1882 waren er in Nederland twep vrouwelijke artsen, tien jaar later 38 en in 1939 telden wij er 465. Ook op dit terrein was de Nederlandse vrouw haar sexegenoten in andere landen voor. In Duitsland zijn eerst in 1890 vrouwen tot de universiteiten toegelaten. Het comité Ronde van Nederland deelt mede, dat de Ronde dit jaar, in afwijking van vorige jaren, de grenzen niet zal overschrijden. Zij zal geheel in Nederland worden gehouden. Ver trekkend uit Amsterdam zal, zoals reeds eerder gemeld, via Noord-Hol land en de Afsluitdijk worden gereden naar Friesland of Groningen. Vandaar gaat de tocht via de Achterhoek, Zuid- Limburg, Brabant, West- en Midden Nederland naar Amsterdam terug. Voor de T.T.-races, welke 27 Juni op het bekende circuit van Assen worden gehouden, zijn nu reeds aanmeldingen binnengekomen van vier Argentijnen, die met twee machines in de 500 cc en met twee in de 125 cc wensen deel te nemen. Het zijn de kampioenen Jorge Nestor Cambiasso (500 cc) en Vaifro Meo (125 cc), samen met Salvador Cal- darella en Igino Basso. Fenny ten Bosch en H. Bitter zullen als jeugdkampioenen 1952 dit jaar door de KNLTB worden afgevaardigd naar het internationale jeugdtournooi, dat gedurende de tweede week van Wim bledon wordt gehcuden. De eerste testmatch tussen West-In- dië en India is in een draw geëindigd. Morgen, Zaterdag 31 Januari, zal 't Gerzon zijn, die de dirigeer- staf heft, als teken van aanvang van haar rijk gevarieerde „Lingerie-Parade", 'n traditie sinds jaren en jaren! Enige attractieve aanbiedingen onze collecties laten wij hier volgen Garnituur van eerste kwaliteit char- meuse met kantgarnering, in wit en diverse kleuren, maten 40-48. Onderjurk 59° Pa"ulon7 wijd model Japonschort van uni doqué, een stof welke U nimmer behoeft te strijken (hoe ideaal en practisch) met lastex in de taille, in diverse flatteuze tinten, maten 42-48 ('n origineel Veli-product) Voor woelwaters (groot en klein) dit nieuwste en allercharmantste model zwanendons pyjama „AMAZONE". Modern, elegant en sportief, mede door de pantalon in rijbroek model. Het practische van deze pantalon is, dat ze nooit „opkruipt". Verkrijgbaar in nieuwe tinten, gepaspeld met contrasterende kleur, maten 42-48 9Q 4) Voor onze meisjes in de maten 4-16. Kleine stijging per maat. maat 4: *j jg Als speciale aanbieding: Prima waszijden onderjurk, bustecoupe met overslag en kantgarnering, in wit, m. 40-48 Idem in satijn, in rwart, wit en div. mode- tinten, maten 40-48 irregulars ,..U kent ze, de bekende GERZON-WANDELNYLONS van Dupont- of Enkalon-nylon, extra lang met volledige mindering. per 2 paar: pet paar Wees practisch, koop 2 gelijke paren tegelijk i Uw Modehuis, heet U hartelijk welkom

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3