rDe eenzame Reiziger vmE Missionarissen en Witte Zusters met Belangrijke voorstellen betreffende partijorganisatie aan de orde Restauratie van verlof in ons land C. R. de Klerk overleden Verschoningsrecht van de journalist Een verduisterde verduisterde maan Voorzitter Andriessen: Zonodig scherpe strijd om positie Kerken tegenover Humanisme veilig te stellen Dank voor leiding van Episcopaat Plezierige reis van Raptim-vliegtuig de natuurzuivere K.V.P.-PARTIJRAADSVERGADERING Nota van minister van Justitie Minister Mansholt naar Engeland Loongrens Ziektewet enz. op 5025.- Mgr. Bronsveld uit Rome terug VRIJDAG 30 JANUARI 1953 PAGINA 3 V Dit feuilleton is in boek vorm verschenen bij Uit geverij Paul Brand N.V. te Bussum. Examens Wollen stoffen naar W .-Duitsland 1 door ANTONIA WHITE V Zilveren doctoraat van prof. Rutten Partij organisatie Humanisme? Kerkelijke hiërarchie In KING pepermunt proeft U maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. „Moeder... ik weet gewoon niet hoe ik het aan Archie moet vertellen. Zou U niet....?" „Nee, schat. Ik ben bang dat dit iets is wat je zelf zult moeten doen. Zal ik vragen of hij vanavond hier komt?" Clara zuchtte en vermande zich „Goed." „Dat is flink van je. Ik weet hoe erg het zal zijn. Ik zal al die nare practi- sche dingen wel voor je opknappen." Clara keek haar moeder bewonde rend aan. „Weet U, U bent heus veranderd. U was vroeger nooit zo.... beslist en ver standig." Isabel glimlachte. „Wel.... de mensen veranderen. Ik heb nog aan iets anders gedacht. Ik vraag me af.... als dit allemaal voorbij is.... wil je dan niet een tijdje naar Paget's Fold?" „Paget's Fold?" vroeg Clara gretig. „O, dat zou heerlijk zijn. Het is de enige plaats waar ik het momenteel zou uithouden. Ik had er nog niet aan gedacht.... maar toen U het zei..,, wist ik ineens dat U het goed had. Hoe hebt U het zo kunnen verzinnen?" „Een kwestie van g:evoel denk ik. Het is niet alleen dat het daar zo rus tig is of omdat de tantetjes zo lief zijn. Maar de dingen krijgen daar hun normaler verhoudingen terug. Je gaat inzien wat belangrijk is en wat niet." „Ik begrijp precies wat U bedoelt," zei Clara. Ze voegde er in haar onschuld aan toe: „Gek he, ik had nooii gedacht dat U en ik nog eens ergens hetzelfde over zouden gaan denken." „Heel gek," zei Isabel met vriendelijke ironie. Clara dacht na. „Weet U.... U bent zo heel anders. Zelfs Uw stem en Uw gezicht zijn ver anderd. Ik vond al iets anders aan U de dag dat ik van Maryhall terug kwam." Het was de eerste maal dat ze~ dat woord uitsprak. Ze vermoedde dat Isabel, met die nieuwe verontrustende, maar tegelijkertijd geruststellende scherpzinnigheid, het ook bemerkt had. ..Waarom was U de enige die het door had van Archie en van mij?" Isabel glimlachte. „Dat is mijn geheim." „Vreemd," zuchtte Clara. „Het is net of ik U voor het eerst als een echt mens zie." „Misschien was ik wel onecht voor iedereen, ook voor mijzelf." „Zulke gevoelens heb ik ook," zei Clara. Hoe word je anders? Alleen maar door ouder te worden" Of is er iets bepaalds met U gebeurd?" Isabel antwoordde niet direct. Ten slotte zei ze met gesmoorde stem: „Er is iets gebeurd. Ja." „Kunt U het mij niet vertellen?" Zij keek haar moeder gretig aan en Isabel beantwoordde die blik met een eigenaardige, verheerlijkte glimlach. Het maakte haar weer zo knap als vroeger, maar er was nog iets nieuws bijgekomen, iets dat Clara nog nooit eerder op haar gezicht gezien had en ook geen naam kon geven. Op het zien van die glimlach voelde ze zich een onbeholpen en onwetend kind. Haar moeder schudde langzaam haar hoofd: „Nu nog niet, Clara. Voorlopig nog niet. En misschien wel nooit." EINDE DR. C. R. DE KLERK, 11 Novem ber 1873 in Woubrugge geboren, heeft zijn opleiding genoten aan de Latijnse school in Gemert en in het vroegere Hageveld te Voorhout, daarna heeft hij zich door voort durende zelfstudie ontwikkeld in christelijk humanistische geest. En kele jaren is hij onderwijzer ge weest, van 19001910 redacteur van de Katholieke Illustratie en van Van Onzen Tijd, van 19101920 direc teur van de N.V. Noord en Zuid tot voortzetting van V.O.T.. van 1918— 1930 redacteur van de Wereldbiblio theek, waar hij het initiatief heeft genomen tot de grote Vondeluitgave, die hij in 1937 tot haar voltooiing bracht, van 1931—1935 lid van de hoofdredactie van De Tijd. Ter ge legenheid van de Vondelfeesten be noemde de Gemeente-Universiteit van_ Amsterdam hem tot doctor ho noris causa in de Vondelvorsing en de Vondeltekstverzorging. Hij heeft veel samengewerkt met zijn echt genote Maria Viola. Sinds 1917 is hij lid geweest van de Ned. Mij. voor Letterkunde. C ^rf,?»TE?DAI"U~ Bevorderd tot arts mej. J p1 Stenderg, M. Michel, J. van Beusekom, sum?rg Amsterdam en A. Smits, Bus- j m, artsexamen le ged. E. Lie Tjin Lee, Hooff fT1®'^03 Siok Tihiang, A. v. d. BerZ' Veen hu y sen, J. Hoekstras, B. den er en R. van Putten, Amsterdam. 7? Cand. wijsbegeerte H. van 't hedrtiJV" ?a?; wis" en natuurk. (K) J. Gi°k Pw«n en, idem (L) mej. Liem Ben Haa» u' m1, eIn 'F) D. Andriessen lor».i f g' Han Ho"g wan. Den Haag; doc- •»1 examen geologie M. ter Wee, Boskoop. De West-Duitse autoriteiten hebben de volgende bedragen toegewezen voor invoer uit Nederland: 10 millioen D.M. voor weefsels, dekens enz. van wol, 300.000 D.M. voor zoete melkpoeder en 375.000 D.M. voor chocolade. Voorts kan rijst worden ingevoerd voor een niet genoemd bedrag. 120 „Hoe durft U zulke afschuwelijke dingen te zeggen! Ik heb altijd gedacht dat U week en sentimenteel was Ik dacht dat U van me hield Ik voelde me altijd schuldig omdat ik niet van U hield. Ik zie nu dat U zo hard als een bikkel bent. Ik geloof dat U nog nooit om een sterveling gegeven hebt." „Nee?" Isabel was doodsbleek ge worden en haar knoken zagen wit. Clara viel op het bed neer en begon zenuwachtig te snikken. Tussen twee snikken in zei ze heftig: „U hebt gelijk. Ik deug niet.... Nie mand kon beter iets met me te doen willen hebben.... Ik breng ongeluk over alle mensen om wie ik geef. Ik ben niet waard dat iemand van me houdt." Ze voelde nogmaals Isabels armen om haar schouders. „Stil maar liefje... dat is niet waar. Je hebt jezelf afgemarteld over Char les, is het niet zo?" Ze sprak rustig voort, bijna hypnotiserend, door Clara's krampachtig gesnik. „Je dacht dat je hef op de een of andere manier goed kon maken, hè.... dat is niet zo. Kindje... de enige manier om het goed te maken is, dat we ons eigen ongeluk weten te dragen." Toen het snikken tenslotte ophield en Clara aan haar moeders schouder uit rustte, heerste er een lange stilte. Toen zei Isabel: „Ik moest wel wreed zijn, schat. Ik moest je zo'n schok geven dat je uit je verdoving zou ontwaken." Clara vroeg als een kind: „Waarom hebt U dit al niet veel eer der gedaan?" J. W. HOFSTRA „Dat kon ik niet. Ik was veel te be angst..,. na alles wat je had meege maakt. Ik dacht dat je je hele leven in zo'n halve droomtoestand zou voort leven en dat het veiliger was om je maar niet wakker te maken. Maar toen.... toen ik je daar in die kapel zag...." Clara kroop tegen haar aan, zoals ze sedert haar jeugd niet meer gedaan had. „Mammie, heeft U voor mij al die maanden zo gebeden?" Isabel aarzelde even voordat ze ant woord gaf: „Ik heb natuurlijk voor jou gebeden, maar.... ook voor andere mensen." Clara glimlachte. „Wat slecht van me om dat ook te denken. Ik ben en blijf toch een egoïst, niet?" Isabel trok haar tegen zich aan. „Moeder.... daar denk ik aan iets. Dat feest vanavond. Wat moet ik doen? Ik kan er toch onmogelijk heengaan?" „Ik zal wel opbellen en zeggen dat je ziek bent. Als ik het nu doe, zal Philippa de andere gasten nog tijdig kunnen waarschuwen." „Denkt U, dat ze er een vermoeden van heeft? Hoewel, ze zei bij de lunch dat ik er niet goed uitzag." „Ik hoop maar, dat ze iets vermoedt. Dat zal het in elk geval gemakkelijker maken." Clara begon zich er al mee bezig te houden wat ze nu allemaal zou moe ten gaan doen. Ze gevoelde zelfs een soort kinderlijke teleurstelling dat ze nu een hele massa plezierige dingen zou moeten opgeven. Ze zei, zichzelf ver achtend om haar lafheid: Pater Swarth van Mill Hill verscheen met de pet van een der piloten Prof. dr. F. Rutten, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en thans hoogleraar in de algemene, empirische en sociale psychologie aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal op 15 Februari a.s. het feit herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden te Leu ven cum laude promoveerde in de Ne derlandse letteren. Prof. Rutten heeft ook geruime tijd te Utrecht psychologie gestudeerd. De vraag, of en zo' ja in hoeverre het noodzakelijk of wenselijk zou moeten worden geacht om de journalist het recht toe te kennen zich in strafzaken (eventueel ook in burgerlijke zaken) te verschonen van het geven van ge tuigenis of van het beantwoorden van bepaalde vragen omtrent datgene waar van de wetenschap hem als zodanig is toevertrouwd, is een vraag, die talrijke aspecten vertoont. Enige van deze as pecten heeft de minister van Justitie in een nota aan de Tweede Kamer belicht, zulks ter voorbereiding van de gedach ten wisseling over de door de heer Van Rijckevorsel c.s. voorgestelde motie, waarbij de Kamer als haar oordeel uit spreekt dat het noodzakelijk is de journalist toe te kennen het recht zich van getuigenis in burgerlijke en straf zaken te verschonen nopens de bron nen van zijn informatie. De inhoud van deze nota en de con clusies, waartoe zij leidt, is in de vol gende punten samen te vatten: Uit het overzicht van de belangrijk ste voorstellen tot wettelijke regeling van de materie blijkt dat, nog afgezien van de nadere uitwerking, zelfs over de richting, waarin deze zou moeten wor den gezocht, vooralsnog geen eenstem migheid bestaat. Critische analyse van de belangrijkste voorgestelde oplossin gen en gedane suggesties brengt aan het licht, dat de voorstanders van een wet telijke voorziening er tot dusver niet in geslaagd zijn een regeling te ontwer pen, waartegen geen ernstige bezwaren zijn aan te voeren. Behoefte aan een wettelijke rege ling zou zich op het eerste gezicht kunnen doen gevoelen voor die ge vallen, warin een journalist naar aan leiding van een door hem verzorgde publicatie als getuige door de rech ter verplicht zou worden de naam te noemen van zijn zegsman, hoewel deze klaarblijkelijk in het algemeen belang heeft gehandeld. Bij nadere analyse blijkt evenwel dat, mede gelet op de jurisprudentie van de Hoge Raad, niet aannemelijk is dat dergelijke ge vallen zich licht zullen voordoen. Aan het slot van deze nota stelt de minister er prijs op uitdrukkelijk te ver klaren, dat de daarin vervatte conclu sies uiteraard van voorlopige aard zijn. Niet alleen was de maan in de afge lopen nacht verduisterd, de goden hadden bovendien nog deze verduis terde maan verduisterd, door er een machtig wolkengordijn voor te hangen met name. Slechts hier en daar in den lande viel dat gordijn soms even opzij En dan kon men de ene keer het zil verachtige hemellichaam voor de lin kerhelft en de andere maal voor de rechterhelft verduisterd zien. Omstreeks twee uur echter was het weer geheel compleet, dat wil zeggen: toen was het weer volle maan. Op 26 Juli van dit jaar is er wéér een maansverduistering Om die waar te nemen zult u echter helemaal naar de andere kant van de aarde moeten trekken. Want zij zal dan slechts te zien zijn in de Stille Oceaan Azië, Australië, Nieuw-Zeeland of Ame rika. Als u gaat. zouden wij u echter wel willen adviseren, van te voren eerst het plaatselijke De Bilt even op te bel len. Vanwege een eventueel .wolkendek. Minister Mansholt zou heden naar Engeland gaan voor het voeren van be sprekingen met zijn Engelse collega van Voedselvoorziening, Lloyd George, over de baconleveranties en de landbouwin- tegratie. De besprekingen over de ba- contransactie zullen zijn gericht op het verkrijgen van een redelijker basis voor de leveranties dan op grond van het voor dit jaar afgesloten contract bestaat. De partyvoorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen, heeft vanmiddag bij de opening van de Partijraadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht o.m. aandacht gewijd aan de twee belangrijke voorstellen, die op de agenda staan en vervolgens vier punten op het nationale terrein genoemd die de aandacht hebben. Speciale aandacht besteedde hij aan het vraagstuk van het Humanisme. De K.V.P. zal hier, aldus spr., zo nodig, scherp strijd hebben te Voeren om de plaats, positie en de taak van de Kerken veilig te stellen. Tenslotte heeft de partijvoorzitter gewezen op de komende viering van het eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie en op de grote betekenis van dr. Schaepman. Het partij congres zal dit jaar gewijd zijn aan het thema ;,Dr. Schaepman en de staatkun dige eenheid van de katholieke Nederlanders. De heer Andriessen herinnerde aller eerst aan de werkzaamheden die sinds de verkiezingen in 1952 door het da gelijks bestuur en het partijbestuur zijn verricht. Het dagelijks bestuur heeft o.m. een bespreking gehouden met het bestuur van de Katholieke Tweede-Ka merfractie. Deze besprekingen zullen worden herhaald, indien de omstandig heden daartoe aanleiding geven. Een zelfde contact zal met het bestuur van de Katholieke Eerste-Kamerfractie wor den opgenomen, waarbij het dagelijks bestuur zal nagaan, of op daarvoor ge- eigende tijdstippen gezamenlijke be sprekingen kunnen worden gehouden. Zo nu en dan contact met de katholie ke ministers komt het dagelijks bestuur eveneens gewenst voor. Dat bij deze contacten ieders zelfstandigheid volko men intact blijft, spreekt wel vanzelf, aldus spr. Voorts zal het dagelijks be stuur aan het partijbestuur een voorste) doen om in de kringbesturen een van de Kamerleden te doen opnemen als advi serend lid en gekozen voor de desbetref fende kring, om in de vergaderingen van de kringbesturen politieke voor lichting te geven; een situatie dus, ge lijk aan die van het dagelijks en het partijbestuur, waar prof. Romme als ad viserend lid aanwezig is Verheugend is het. aldus spr., te kun nen melden, dat er flink schot zit in het ledental, terwijl er overigens toenemen de activiteit is. Zo bracht Gelderland 1000 leden winst, Breda 200 leden, waaraan meer kringen en plaatsen kunnen worden toegevoegd. Laat elke afdeling, statenkring en kring de koe nu eens by de horens pak ken en men zal over de resultaten ver steld staan. Het middel bij uitstek voor deze ledenwerving is het huisbezoek. Vorm dus clubs, verdeel uw stad of dorp in wijken en met relatief geringe Moeite zullen de resultaten groot zijn. Wat de agenda betreft: over twee voorstellen maakte spr. een enkele op- Merking. Het betreft de voorstellen tot wijziging van de procedure bij de voorbereiding van de verkiezingen voor w ™enyan de Tweede Kamer en het voorstel tot wijziging van de samen stelling en werkwijze van de partijraad. Voor wat het eerste betreft: de erva ringen, opgedaan bij de jongste verkie zingen, hebben het bestuur tot dit voor stel gébracht. De kringaövies-commlssies waren nogal afgeweken van het voor lopig advies van de verkiezingsraad. Naar het oordeel van het bestuur moe ien de kringadviescommissies verdwij nen, omdat deze het nationale in- en overzicht missen. Uiteraard zal de ver kiezingsraad met het regionale element °P passende wijze rekening moeten hou den. Ten aanzien van het advies is het dus de bedoeling terug te gaan naar de situatie van 1948, toen de verkiezings raad ook het uiteindelijk advies uit bracht. De wijziging betreft verder de aanwij zing van 50 pet. van de candidaten door de verkiezingsraad. De bedoeling hier van is de nodige waarborgen te schep pen, dat de samenstelling van de fractie in ieder geval aan bepaalde eisen van deskundigheid en veelzijdigheid vol doet. Tenslotte beoogt het voorstel slechts één stem door de kiezer te doen uit brengen, met de bedoeling de groslijst stemming zoveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden. Het tweede voorstel is eveneens van grote betekenis. De bedoeling is. van de partijraad uitsluitend een politiek orgaan te maken, dat zich niet zoals tot nu toe het geval was met partij-organisatorische kwesties zal bezighouden. Dat laatste ls aan de bestuursraad, die een deel van de partijraad is, voorbehouden. De bestuursraad zal bestaan uit de afgevaardigden van de kringen en het partijbestuur. De partijraad omvat deze afgevaardigden, het be stuur en dertig leden, door dit laatste aan te wijzen, waarbij ook voor het regionale element een redelijke plaats zal worden ingeruimd. Op deze wqze meent het partijbestuur een politiek orgaan te creëren, dat op hoog niveau politieke vraagstukken kan hespreken; dat dus een klankbord kan zijn voor wat er in het katholieke volksdeel leeft en dat bepaalde verlan gens, alsmede critiek, kan kenbaar ma ken. Dit kan te meer, omdat de partijraad onder bepaalde voorwaarden ook zelf het initiatief tof een vergadering kan nemen. Het gaat hier nog slechts om beginselbesluiten. Een commis sie zal deze beginselen nader in con crete reglementsartikelen moeten uit werken. Spreker noemde vervolgens vier pun ten op het nationale terrein, die z.i. de aandacht trekken. Het eerste punt betreft het wachten op de voorstellen van de regering, be trekking hebbende op de werkgelegen heid, de huren, de belastingverlaging, met name voor het bedrijfsleven in ver band met de industrialisatie, en de hulp aan de middengroepen. Het valt te be treuren, dat de regering terzake nog wei nig heeft medegedeeld. Het is nodig, dat de regering op korte termijn haar plannen ontvouwt, opdat het Nederland se volk en de Staten-Generaal de sa menhang der dingen kunnen beoorde len. Het tweede punt betreft het vraag stuk van het Humanisme. Spr. zeide, er van overtuigd te zijn, dat het hier een principiële kwestie betreft, die als zo danig behandeld zal moeten worden. Reeds heeft het Centrum voor Staatkun dige Vorming een commissie benoemd om het vraagstuk te bestuderen, terwijl ook de fractie in de Tweede Kamer, mede in veband met het antwoord van minister Staf op de vragen van pater Stokman, er wel meer dan gewone aan dacht aan zal schenken. Met het argu ment van „de ethische welzijnsverzor- ging" is men van dit vraagstuk toch waarlijk niet af. Het gaat hier niet alleen om de po sitie van het Humanistisch Verbond, aldus de heer Andriessen. maar in wezen niet minder om de plaats, de nositie en de taak van de Kerken. De K.V.P. zal hier, zo nodig, scheme striid hebben te voeren om deze laatste vol ledig veilig te stellen. Het derde punt, waarop spr. de aan dacht vestigde, is het verschijnsel, dat in ons staatkundig leven de verschillen de partijen zich meer en meer binnen hun eigen principiële grenzen terugtrek ken. De drang naar samenwerking is blijkbaar wat bekoeld. De algemene beschouwingen in beide Kamers heb ben daarvoor volgens spr. het bewijs ge leverd. Ondanks beweringen, dat de jongste verkiezingen de doorbraakge dachte ten sterkste hebben geaccentu eerd, moet uit de feiten het tegendeel worden geconcludeerd, aldus spr. Het katholieke volksdeel zal dan ook goed doen, daaruit de consequenties te trek ken, die moeten voeren naar een zo sterk mogelijke eenheid in eigen gelede ren. Ht vierde punt, nauw met het derde samenhangend, is volgens spr. de sterk waarneembare drang om de eigen pro gramma's zoveel mogelijk te verwezen lijken. Het is alsof de ontwikkeling der verhoudingen nog sterker dan voorheen doet binden ook aan het eigen program. De overtuigde Christen moet zich over deze beginselbotsingen zorgen ma ken, omdat hij weet, dat uiteindelijk al leen van de handhaving en doorvoering der Christelijke beginselen het welzijn van Nederland, Europa en de gehele we reld afhangt. Na enkele facetten van de internatio nale ontwikkeling in Europees verband te hebben belicht, schonk spr. aandacht aan enkele belangrijke gebeurtenissen in de komende tijd. De commissie inza ke de staatkundige eenheid, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, is met haar arbeid begonnen. In de loop van de komende maanden kan haar rapport worden tegemoet ge zien. Spr. zei te hopen, dat de arbeid van de commissie zal leiden tot een krachtige versterking van de staatkundi ge positie der katholieke Nederlanders. Vervolgens noemde spr. de komende viering van het eeuwfeest der Kerke lijke Hiërachie. Door het herstel van deze hiërarchie, welke niet zonder moeite tot stand kwam. bloeide het geloofsleven in ster ke mate op. Om met prof. Verberne te spreken in „Geschiedenis van Neder land" deel VIII: „een frisse ontwikke ling toont het godsdienstig leven", Voor de leiding van het Episco paat zijn wij vandaag de dag nog dankbaar en ik meende, aldus spr., niet te mogen nalaten vanaf deze plaats daarvan te getuigen. Feit is immers, dat in het nieuwe klimaat, ontstaan door het herstel, ook de ka tholieke krachten op maatschappe lijk terrein zich beter konden ont plooien, een mogelijkheid welke ook op het staatkundig terrein werd aangegrepen. Tenslotte wees spr. er op, dat het partijcongres dat dit jaar zal worden gehouden uitsluitend gewijd zal zijn aan het thema „dr. Schaepman en de staat kundige eenheid der katholieke Neder landers". Spr. herinnerde er aan, dat Schaepman stelling nam tegen elke af brokkeling en tegen elke scheuring, waardoor de partij uiteen zou vallen. Hij bleef de eenheid van de partij boven alles hoog houden. Natuurlijk moeten in een dergelijke party voldoende ruimte en mogeiykheid voor gedachtenwisseling zijn en moeten afwijkende meningen tot hun recht kunnen komen. Mede in het licht daarvan moet het voorstel tot wij ziging van de partijraad worden gezien. „Zo heeft Schaepman ook ons nog veel te zeggen", aldus spr., „en wij moeten de bereidheid weten op te brengen, daaruit onze lessen te trekken". De villa „Hofwyck", waar zowel Con- stantijn, de dich ter, als Christiaan Huygens, de na tuurkundige, ge woond hebben, be hoeft, zoals gemeld, dringend restaura tie. De foto hieron der geeft een goe de indruk van dit enige zeventiende- eeuwse buitenver blijf in Nederland. Hiernaast ziet men de twee beeldjes, die de Haagse 0 eeldhouwer Dick Bus in opdracht gemaakt heeft naar de verloren gegane vier originele, die vroeger de tuin van het buiten gesierd hebben. Die recon structie ts hem mo gelijk gemaakt, doordat men 'in de vijver een kopje van een van de beelden gevonden heeft. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging der Invaliditeitswet, der Ziektewet en der wet van 21 December 1950, houdende uitbreiding van de toepassing van het iekenfondsenbesluit. De loonbijslag van ongeveer twee pet., veroorzaakt door de inwerkingtreding van de Werkloosheidswet, kan tenge volge hebben, dat de lonen, voor zover deze vóór 1 Juli 1952 de voor de ver zekeringsplicht ingevolge de Ziektewet en de Invaliditeitswet geldende.loongrens reeds dicht benaderden, deze grens van genoemde datum af overschrijden, waardoor voor de betrokkenen niet langer verzekeringsplicht bestaat. Het zou echter, naar de staatssecretaris van Sociale Zaken meent, wel zeer onbevre digend zijn, indien bepaalde werkne mers als gevolg van het ontvangen van een looncompensatie ter zake van hun premieaandeel in de verplichte Wacht geld- en Werkloosheidsverzekering bui ten de verplichte verzekering ingevolge de Ziektewet en de Invaliditeitswet zouden komen te vallen. Naar de me ning van de staatssecretaris dient de loongrens zodanig te worden verhoogd, dat 't bezwaar zoveel mogelijk wordt on dervangen. Hij acht verhoging van de loongrens tot f 5025 nodig. Ook voor de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit dient deze grens op f 5025 te worden gebracht. (Van onze speciale verslaggever) Uit het toestel, dat officieel als charter van de RAPTIM het internationale missie-reisbureau gistermiddag uit Tabora (Centraal-Afrika) op Schiphol aan kwam, stapte een onverwacht vrolijk gezelschap. In de deuropening verscheen pater C. Swarth van Mill Hill, breed-lachend, met de goudgerande pet van een K.L.M.-piloot op. Pater H. C. Vtoet van de Congregatie van de H. Geest volgde hem op de voet, terwijl zijn niet meer zo talrijke haren bedekt waren met het blauw-grijze petje van de stewardess. De familieleden, confraters en kennissen op het dakrestaurant, die de als we het zo zeggen mogen verlofgangers-missionaris sen werkelijk niet in een dergelijk opgetogen stemming hadden verwacht, keken uit de verte enigszins verbaasd naar het „bonte" gezelschap van gebaarde en gladgeschoren missionarissen en Witte Zusters, die de trap afkwamen. danken, maar aan het feit. dat zij 19 jaar lang niet in Nederland was geweest. Ze sprak haar landstaal nauwelijks meer. terwijl ze ons over haar werk op HBS-en in Monbassa en Nabeirgo vertelde. Over pater Vloet en pater Swarth valt, behalve dat eerstegenoemde een in het oog lopend vest „met touwtjes" droeg en beiden het luidruchtigste deel van het gezelschap vertegenwoordigden, nog te zeggen, dat zij beiden hun verlof bij familieleden door gingen brengen. Pater Vloet vertrok naar zijn zuster in Mill (Noord-Brabant) en pater Swarth verdween, nadat hij ons over zijn ze venjarig verblijf in Kenya een vijftig mijl uit de buurt van de onlusten, die overigens toch hun stempel op de be volking drukten had ingelicht, met koffers en al tussen een drom „afhalers". Gistermiddag is dr. C. R. de Klerk, van wiens ziekte wy de vorige week melding hebben gemaakt, overleden in het Mariapaviljoen te Amsterdam. Nog vorige week had men hem daarheen overgebracht, omdat zqn gezondheids toestand zich na de hartaandoening van de Zondag daarvoor aanzienlijk her stelde, zodat men mocht hopen hem met nauwlettende medische zorg te kunnen behouden. Na een aanvankelijke ople ving is de toestand evenwel weer lang zaam achteruitgegaan en gistermiddag is hij rustig ingeslapen. De vorige week heeft Z.H.Exc. mgr. J. P. Huibers hem nog bezocht in het Theresia Rustoord te Ouderkerk a. d. Amstel, waar hij de laatste jaren van zijn leven, aanvankelijk met zijn vrouw, Maria Viola, sinds haar dood in 1951 alleen, een hartelijk tehuis had gevon den. Hij had er door zijn eerlijke be minnelijkheid trouwens gemakkelijk de genegenheid van de zusters gevonden. Zij en haar rector hebben hem in het ziekenhuis geregeld bezocht. De gezongen uitvaart zal geschieden op Dinsdag 3 Februari om tien uur in de parochiekerk van de H. Urbanus te Ouderkerk a/d Amstel, waarna de be grafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. De heer Van Wessum, vertegenwoor diger van de RAPTIM, verheelde niet, dat het ditmaal een bijzonder ple zierige reis was geweest. Pater Vloet viel hem kernachtig bij: „we hebben lol gehad. Ik denk met afgrijzen terug aan de vervelende bootreis, die ik in 1946 naar Tanganyika heb gemaakt...." Mgr. H. Bronsveld, die wij in ons blad van Dinsdag 20 Januari op instigatie van het ANP naar zijn missiegebied in Tan ganyika hadden laten vertrekken, maar die in werkelijkheid een bespreking met bet moederhuis in Rome was gaan voeren, deelde in de ongedwongenheid van het geheel, zoals u op de foto kunt zien. Op zijn verzoek haasten wij ons de lezers ervan op de hoogte te stellen, dat hij eerst over enkele maanden naar zijn vicariaat vertrekt. Na een geestdriftige redevoering van pater Swarth, die op het platform na mens de passagiers de bemanning in de persoon van gezagvoerder Draper voor „de gezellige tijd" bedankte en hem een herinneringsinsigne aanbood, welke geste door de captain in al even enthousiaste bewoordingen werd gepre zen, zongen passagiers en bemanning een afscheidslied. Vervolgens wandelde het gezelschap naar de aankomsthal, waar zij onder vele kwinkslagen de gebrui kelijke formaliteiten ondergingen. Vooral zuster M. Coebergh van de Het gezelschap, dat uit Tabora en Rome arriveerde. Links „het heel kleine zus tertje", in het midden Mgr. H. Bronsveld, rechts naast hem pater Vloet (met donkere bril en speciaal vest) en naast pater Vloet pater Swarth. Witte Zusters van Boxtel stond in de belangstelling van de talrijke verwan ten en kennissen, die naar Schiphol wa ren gekomen. Zuster Coebergh „het hele kleine zustertje" zeiden de ste wardessen had deze interesse niet op de eerste plaats aan haar postuur te Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5