DOEL: Tsjang Kai Tsjek de vrije hand te geven OPHEFFING BEWAKING VAN HET EILAND FORMOSA? Eisenhower zou Zevende Vloot het bevel willen geven weg te stomen PRINS BERNHARD OP WEG NAAR NEW YORK m VHP Grote actie begonnen voor de huipaan O.-Duitse vluchtelingen Frankrijk vraagt uitlevering inzake het Oradour-proces j EEN OFFENSIEF IN KOREA CHANTAGE Uit roerige tijden Sabotage op de Britse vloot? Ontmoeting met Eisenhower Stoeipartij eist een dode Bejaarde man voor 50 mille afgezet WÊÊmmmÈ - Jij 1 Ba Grote brand in Poesan Tot hoofd en hart Rusland heeft atoomwapens Koud weer met regen en wind Dulles en Stassen komen 6 Febr. naar Nederland H.B.S.-leerling het slachtoffer Ook bij het Vaticaan steun gevraagd DE WEEK VAN VAN FLEET :4nN... 1 Schade aan „W. Ruys" valt mee ZATERDAG 31 JANUARI 1953 76ste JAARCANC No. 25596 Politie arresteert vindingrijk Deventer echtpaar :«;G: Reeds drie atoombommen tot ontploffing gebracht FALCON REGENJASSEN Sedatieve ZametcorifecUe O BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In regeringskringen in Washington wordt beweerd, dat President Eisen hower overweegt, het in 1950 door Truman aan de Zevende Amerikaanse vloot gegeven consigne om Formosa te bewaken, op te heffen. Hierdoor zou Voor de Chinese nationalisten de weg worden geëffend voor een aanval op het vasteland van China, dat thans onder communistisch bewind staat. Enkele dagen na de Noord-Koreaanse inval, op 27 Juni 1950, heeft de toen malige President van de Verenigde Staten, Truman, de Zevende Vloot op dracht gegeven Formosa te beschermen tegen een eventuele aanval van de Chinese communisten. Tegelijkertijd deed Truman toen een beroep op de strijdkrachten van Tsjang Kai Tsjek om iedere aanval op het vasteland voor lopig te staken. De bedoeling van Truman was te voorkomen, dat de Ame rikaanse troepen in het Verre Oosten behalve in Korea ook nog op Formosa gebonden zouden worden. Gisteren werd in Londen bekend ge maakt, dat op het Britse vliegdekschip •.Warrior" schade werd aangericht aan Oectriciteitskabels. Men vermoed, dat men hier te doen heeft met een sabo- lage-daad. Het schip, een licht vlieg- hampschip van ruim 13.000 ton, ligt in de haven van Devonport, waar het een bormale inspectie ondergaat. De Britse admiraliteit stelt een onderzoek in. De Britse politie heeft inmiddels het miderzoek naar de brand op de „Queen ■Elisabeth" beëindigd. Resultaten werden r'Og niet bekend gemaakt. Wanneer president Eisenhower in derdaad dit bevel van Truman zou opheffen en de verwachting is, dat hij dit Maandag zal doen, wanneer hij het Congress zijn „State of the Union" aanbiedt zou Tsjang Kai Tsjek vrij zijn zijn voorgenomen in vasie op het Chinese vasteland ten uitvoer te brengen. In Washington legt men er de na druk op, dat Eisenhower's besluit: geenszins een blokkade van de Chi nese kust inhoudt, noch hulp betekent aan de nationalisten bij een eventuele aanval. Tsjang Kai Tsjek zal zelf voor de benodigde vervoerscapaciteit moeten zorgen. Hij ontvangt reeds Amerikaanse financiële- en wapen hulp, terwijl een permanente militaire missie assisteert bij de opleiding van de nationalistische troepen. In sommige Amerikaanse kringen verwacht men echter niet veel heil van een eventuele nationalistische invasie De dreiging van deze nationalistische aanvallen is volgens anderen echter al voldoende om de communistische druk in Korea te doen afnemen. Tsjang Kai Tsjek zou van plan zijn de Chinese spoorwegen uit Mandsjoerije naar het Zuiden aan te vallen. De communisten zijn dan wel verplicht hun lange kust lijn te versterken en te bewaken. Moge- (Van onze verslaggever) Vrijdagavond ongeveer kwart over Men is Prins Bernhard vergezeld van ?Un particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, met het KLM-lijntoestel de „Jan van Riebceck" naar New York vertrok ken. De Prins zal, zoals bekend, ons land vertegenwoordigen bij de feestelijkhe den <üe in New York worden georgani seerd ter gelegenheid van het feit, dat het vroegere Nieuw Amsterdam driehonderd jaar geleden stadsrechten f^erden verleend. 2 Februari zal Prins bernhard spreken in de plechtige bij enkomst, die de St. Nicolas Society te York houdt ter viering van dit Jubileum. Dezelfde dag zal de Prins in Metropolitan Museum te New York Uvee afzonderlijke tentoonstellingen YPenen, de expositie „Nieuw Amster dam" en de tentoonstelling, genaamd "Dutch influence". Het historische ma riaal voor de eerste tentoonstelling is e®ds naar New York gestuurd. Tegenover de pers heeft de Prins gezegd, dat hij hoogstens twee we ken denkt weg te blijven en 11 of *3 Februari zal terugkeren. Mogelijk kal hij ook zakelijke bezoeken af leggen. Over een eventuele ontmoe- "ftg met president Eisenhower staat d°g niets vast, zo antwoordde de Erins op een desbetreffende vraag. KIANC,SOlk 2 T SJANS HAl— NGANHWCI T5JCKIANG f YtJMN KWNGSI rOEKIEN o j TUANTSJOU ÏAITS KWANü lor no UKOU* lijk moeten zij dan troepen uit Korea wegtrekken. President Eisenhower's perssecretaris, James Hagerty, heeft vandaag in ant woord op vragen van journalisten ver klaard, dat hem niets bekend was wat de Amerikaanse persberichten zou kun nen bevestigen omtrent een eventuele order van de president inzake de terug trekking der Zevende Vloot uit de wate ren rondom Formosa. De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en de leider van het Bureau voor Wederzijdse Beveili ging, Stassen, zijn gisteren per vlieg tuig uit Washington naar Europa ver trokken. zy zullen zeven West-Europese lan den bezoeken, voornamelijk om de mo gelijkheid van verbetering der Weste lijke verdedigingseenheid te onder zoeken en op 9 Februari in Washington terugkeren. Op 6 Februari zullen zij een bezoek brengen aan Den Haag om besprekingen met de Nederlandse rege ring te voeren. Gisteravond vertrok Z. K. H. Prins Bernhard naar New York om als spreker op te treden in de plech tige bijeenkomst, die de St. Nico las Society te New York zal hou den ter herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden aan het vroe gere Nieuw Amsterdam stadsrech ten werden verleend. Achter de Prtns zijn secretaris mr. F. H. A. de Graaff. Een stoeiparty tussen twee leerlingen van de Rijks H.B.S. te Dordrecht heeft bet leven gekost van de achttienjarige F. K. uit Leerdam. Een een en twintigjarige mede scholier draaide de das van de Leer dammer zó vast om diens nek, dat K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis in Dor drecht liet overbrengen. Vandaar is hij naar het Leerdamse ziekenhuis ge bracht. Twee Leerdamse medici achtten overbrenging naar Utrecht evenwel noodzakelijk. Tijdens de reis daarheen is het slachtoffer overleden. Tien jaar lang heeft het Deventer echtpaar J. H. F.-P. kans gezien de thans 74-jaar oude heer K. te Apel doorn aan het lijntje te houden en geld af te zetten onder voorwendsel hiermede een eigen zaak te willen be ginnen. Dit bedrag was inmiddels tot f 50.000 gestegen. In 1942 kwam F. bij de heer K. aan de deur als venter met kleine koopwa ren. Hij noemde zich een slachtoffer van de tijdsomstandigheden. Met mooie praatjes, waarin hij werd bijgestaan door zijn echtgenote, wist hij de heer K. te bewegen hem telkens opnieuw een be drag voor te schieten. Bijna wekelijks kwam het echtpaar bij de heer K. aan aan huis en wist het geld los te krijgen. Het echtpaar toonde zich zeer vinding rijk in het verzinnen van een nieuwe re den voor een dergelijk verzoek. De heer K. zeide tegen de politie, die hij dezer dagen in de zaak mengde, steeds geloofd te hebben het geld als voorschot te verstrekken. Het is de po litie intussen gebleken, dat er van dit geld niets meer over is. De Apeldoornse politie heeft het fan tasierijke echtpaar gearresteerd en naar Zutphen overgebracht. h Het leven is thans heel wat rustiger voor ex-president Harry Truman. Geen beslommeringen meer over gewichtige staatszaken, geen belangrijke besprekingen, drukke recepties of andere enerverende bezigheden, die des presidenten zijn. Hij kan nu als ambteloos Amerikaans staatsburger rustig zijn ochtendwandelingetje makenhetgeen wij hem hier zien doen in de omgeving van zijn huis Mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse Hoge Commissaris voor de V.N. inzake vluchtelingenkwesties, heeft West-Duitsland „actieve hulp" beloofd om het hoofd te kunnen bieden aan het probleem van de Oost-Duitee vluchte lingen. Ér is een beroep gedaan op alle leden van de V.N. en op de Raad van Europa om een internationale actie te helpen opbouwen. Ook werden tele grammen met verzoeken om hulp ver zonden aan het Vaticaan en de Zwitser se regering. Aan de West-Duitse regering is reeds medegedeeld, dat de „Ford Stichting" een „aanzienlijke som gelds" ter be schikking zal stellen voor de snelle bouw van houten huizen van Zweeds Gisteravond heeft in Poesan, de be langrijkste aanvoerhaven van de geal lieerden op Korea, een enorme brand gewoed die ongeveer 60.000 mensen dakloos heeft gemaakt. Daar men ge brek kreeg aan water, heeft men de brand pas kunnen stuiten door gebruik te maken van dynamiet en bulldozers. Verschillende opslagplaatsen van ben zine werden volkomen verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Een ontmoeting met de president is evenwel niet uitgesloten. In hetzelfde toestel waarmede Prins Bernhard reist is het hoofd van het gemeentelijk bureau van pers en pro paganda te Amsterdam, mr. P. J. Mijk- senaar, naar New York vertrokken. Hij zal namens het hoofdstedelijk gemeente bestuur voorbereidende besprekingen voor de feestelijkheden voeren met Amerikaanse en Nederlandse instanties te New York. Franse officiële zyde is Vrijdag Parijs medegedeeld dat de Franse Du"ttlns Britse autoriteiten in West- een an<I opnieuw heeft verzocht ex- v eraal Bernhard Lammerding, de S «M^iise bevelhebber van de Duitse Lai^divisi.e "Das Reich". uit te leveren, te W?erilinK werkt thans als ingenieur T) us?eldorf. De Franse minister van V0pYYs'e Pleven, die dit mededeelde, riteit hieraan toe dat de Britse auto- do u enif»e uitleveringsverzoeken van hand hebben gewezen. hierd' Wa'S ec'lter van mening dat Lam- \an !n§ Moet worden berecht op grond lect; ETanse wet betreffende de ccl- p, ve schuld van oorlogsmisdadigers. verh=An Ze* verder dat Frankrijk, in Éranoo jmet. **et uitmoorden van het ver7rirdorpje Oradour-sur-Glane, 51 ten hof* omWtlevering van verdach- Enepioo gerjfht, Hiervan hebben de ka rif.,, F. er vijf ingewilligd, de Ameri- nen een en de Russen geen. 'e zichzelf beheerst is een wijs man .5 ..-a •N-r-*?'-*?-;*-* Roger Goderin is het enige kind, dat het bloed in Oradour-sur-Glane heeft weten te ontvluchten. Hij ibas 8 jaar, toen de S.S, het dorpje uitbrandde en de bewoners vermoordde. De jongen had zich dood gehouden toen de Duit sers de overlevenden het genadeschot kwamen geven. Voor het mil'itair tri bunaal in Bordeaux, waar de S.S.'ers terecht staan, vertelt hij, hoe hij onder het geweervuur van de Duitsers later had weten te ontsnappen. De strijd in Korea kan op het ogenblik in zekere zin vergeleken worden met de Eerste Wereldoorlog: opnieuw spelen loopgraven een grote rol. Men heeft de laatste jaren wat te veel aandacht besteed aan de mis lukkingen van de Maginot-linie en de Westwall en men zag daarbij over het hoofd wat de Japanners met hun loop graven-oorlog bijvoorbeeld op het eiland Okinawa wisten te bereiken. De militaire medewerker van de New York Times, Hanson W. Baldwin, heeft dezer dagen in zijn blad verklaard dat de kwantitatieve en kwalitatieve ontwikke ling van de moderne vuurwapenen juist de betekenis van loopgraven, schuttersputten, bunkers en soortgelijke ver sterkingen weer aanzienlijk heeft doen toenemen, terwijl ook de nog niet in een oorlog gebruikte zogenaamde tac tische atoomwapenen het belang van dit soort fortificaties zullen aantonen. In Korea hebben de beide partijen zich aan weerszijden van het front diep ingegraven. Lange tijd heeft er geen grote aanval meer plaats gevonden, ofschoon de bombardementen door V.N.-vliegtuigen van Noord- Koreaanse objecten ononderbroken zijn voortgezet. De oor log duurt nu al ruim 31 maanden en de huidige frontlijn wijkt niet zo veel af van de 38 te breedtegraad, waar de strijd eind Juni 1950 ontbrand is. De aanvallers zijn uit Zuid-Korea verdreven, maar de vijand is allerminst ver slagen, en het conflict heeft in totaal aan beide kanten ruim 2 millioen man aan doden, gewonden en vermisten gekost, terwijl tienduizenden Koreaanse burgers om het leven zijn gekomen en de materiële schade onmetelijk is. De onderhandeliingen in Panmunjom zijn vastgelopen op de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen en ook een poging van India om in de V. N. te bemiddelen heeft gefaald. Stalin heeft een maa.id geleden verklaard een einde aan de oorlog te willen maken, en Eisenhower heeft een bezoek aan het front gebracht om de situatie ter plaatse te bestuderen. In Eisenhower's verkiezingscampagne heeft de Koreaanse kwestie een belangrijke plaats ingenomen. Eisenhower is nu, sinds anderhalve week, staatshoofd van het land dat de meeste V. N.-troepen heeft geleverd en dus het grootste belang heeft bij een spoedige oplossing van het probleem. Eisenhower heeft zich nog niet uitgesproken over zijn concrete plannen, ofschoon de bevolking van de V. S., evenals die van alle andere bij het conflict betrok ken landen trouwens, met spanning wacht op een beslis sing. Zondagavond heeft de bevelhebber van het Amerikaanse Achtste leger, tevens opperbevelhebber van de landstrijd krachten der V. N. in Korea, Generaal James van Fleet, verklaard dat het front van de Verenigde Naties versterkt moet worden. Als door de Westerse geallieerden besloten wordt voorlopig geen offensief te beginnen, aldus Van Fleet, zouden de eigen troepen van Zuid-Korea binnen een jaar het hele ruim 230 km. lange front, waarvan zij nu tweederde deel bezetten, zelfstandig kunnen verdedigen. Maar Generaal Van Fleet, die weldra, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, opgevolgd zal worden door Luitenant-Generaal Maxwell Taylor, heeft Zondag ook r% SSïWKIi rti j t m „Na 31 maanden" „The Indianapolis News" aan verslaggevers verklaard dat hij persoonlijk voorstan der was van een spoedige grote aanval. Deze week gingen er in geallieerde militaire kringen in Tokio dan ook hardnekkige geruchten over een groot offen sief. De Noordelijken zijn echter veel sterker dan de V.N.- strijdkrachten, en zelfs een beperkt offensief zou door de V. N. niet ondernomen kunnen worden tenzij het aantal Amerikaanse divisies met vijf of zes zou worden ver meerderd. Bovendien zou een dergelijke doorbraak de geallieerde verliezen, die reeds zeer hoog zijn, weer in grote mate doen stijgen. Wat de versterking van de V.N.- linies betreft: De Amerikanen hebben al heel wat soldaten naar het Koreaanse front gezonden en het is ernstig de vraag of Washington er iets voor zou voelen in nog grotere mate in het conflict betrokken te worden. Steun van Na tionalistische Chinese troepen uit Formosa, een voorstel dat ook meermalen geopperd is, zou onder meer door de Zuid- Koreaanse regering niet op prijs gesteld worden, en een dergelijke hulp zou dan ook gevaarlijke consequenties kunnen hebben. De Britten, die in de Koreaanse oorlog een aanzienlijk aandeel hebben, staan dan ook op het standpunt dat een geallieerd offensief op het ogenblik niet raadzaam is. In Washington schijnt men nog niet besloten te zijn over het al of niet ontketenen van een offensief, maar uit de rede die de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Forster Dulles, Woensdag gehouden heeft, zou men kunnen afleiden dat met de mogelijkheid van een grote aanval toch rekening gehouden moet worden. model Voor de vluchtelingen in West- Duitsland. De „American Joint Distribution Com mittee", een Joodse hulporganisatie, is begonnen met de uitvoering van een hulpprograma, terwijl het Noorse fonds voor hulp aan Europa 125.000 guldon ter beschikking heeft gesteld De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor de Atoomkracht, Gor don Dean heeft in Washington officieel medegedeeld dat er niet de minste twij fel bestaat dat de Bussen over een voorraad atoomwapens beschikken. Aan de hand van een aantal gegevens en ander bewijsmateriaal op weten schappelijk en technisch gebied is ge bleken dat in Rusland aanzieniyke hoe veelheden kernsplitsingsmateriaal wor den vervaardigd. In de jSovj et-Unie, aldus Dean, zijn reeds minstens drie atoombommen tot ontploffing gebracht: één in de zomer van 1949, de andere twee in de herfst van 1951. Deze mededelingen werden gedaan naar aanleiding van de uiting van pre sident Truman dat hij eraan twijfelde of Rusland over een bruikbare atoom bom beschikte. De omvang van de schade, die de „Willem Ruys" bij de aanvaring met de „Oranje" in de Rode Zee heeft opgelo pen, blijkt steeds meer mee te vallen. De herstelwerkzaamheden in het grote dok van Wilton-Fijenoord te Schiedam hebben een vlot verloop. Indien de weersomstandigheden gun stig blijven, zal het schip in de tweede week van Februari het dok kunnen verlaten. De eerstvolgende vertrekdatum is nu drie dagen vervroegd, zodat de „Willem Ruys", onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Woensdag 4 Maart van Rotterdam naar Indonesië zal vertrek ken. Kapitein C. C. Goedewaagen zal op deze reis wederom als gezagvoerder optreden. Op een advertentiekantoor in een Engels provinciestadje komt een late bezoeker. Het is de stok-oude Bartie, die bij het stadje hoort, zo als de grote kerk of het stadhuis: 50 jaar lang al drijft hij een tweede hands-boekwinkel in de Poelsteeg. Hjj wordt ontvangen door een be diende; de advocaten zijn al naar huis. Het doel van zqn komst? Hij heeft in een oud boek het testament van een millioenenerfenis gevonden. Maar nog voor hij het testament kan laten zien of overhandigen sterft hii plotseling, zittend in zqn stoel. Het stuk komt in handen van de kan toorbediende; er zijn geen getuigen en de oude man kan niet meer spre ken. Daarmee vangt een reeks van spannende verwikkelingen aan, die de Engelse schrijver J. S. Flet cher heeft bijeengebracht in een ongewoon boeiend, goed en fris ge schreven verhaal, dat wij onder de titel „Chantage" met ingang van vandaag als feuilleton gaan publice ren. Wij hopen daarmee onze lezers die gelegenheid tot ontspanning te bieden, welke door een op peil staand detective-verhaal wordt gega randeerd. (Van een bijzondere medewerker) Thans ben ik genaderd tot de spoorwegstaking van 1903. Een smartelijke taak, mij weer te moeten indenken in die hopeloze strijd, de arbeidersklasse, dus ook de S.D.A.P. opgedrongen Zo vangt Pieter Jelle Troelstra het achtste hoofdstuk aan van het tweede deel zijner „Gedenkschriften", een hoofdstuk, waarin een van de meerdere grote drama's wordt beschreven, die het leven van deze hoogstaande socialist hebben gemarkeerd. Zonder twijfel ver dienen in de rij van herdenkingsdata ook de grote stakingen van 1903 in onze herinnering te worden teruggeroepen. Niet om nog eens een poging te wagen, uit te maken wie de ware schuldigen van dit drama zijn geweest. Niet om in Roomse zelfoverschatting zonder meer te getuigen, dat „we" het toen toch maar flink hebben gedaan. Wel echter om de lessen die dit gebeuren naar meerdere kanten heeft uitgedeeld, ons nog eens scherp voor ogen te brengen. In de ontwikkeling van de arbeiders beweging in Nederland zal de dertigste Januari 1903 blijven voortleven als de dag waarop voor het eerst een spoor wegstaking werd geproclameerd, die alleen slechts van korte duur was, om dat reeds op 31 Januari de directie van de H.IJ.S.M. aan de vergaderde arbei ders mededeelde dat alle eisen werden ingewilligd. De inzet van de stakings beweging 1903 was derhalve een ecla tante overwinning van de socialistische arbeiders geworden ten behoeve van allen, die zozeer het slachtoffer waren van het economisch dwangsysteem. Zonder twijfel was er voor de arbeiders reden om actie te voeren. De weeklo nen van het spoorwegpersoneel gingen als regel de tien gulden niet te boven, de arbeidsdagen bleven als regel met beneden de zestien uur. Ook overigens kenden onze spoormannen, aan wier grote verantwoordelijkheid thans nie mand meer twijfelt, practisch geen en kele bestaans- of rechtszekerheid. Toch had de staking van 1903 noch de sym pathie noch de medewerking van de toen nog zo verspreid georganiseerde katholieke en christelijke arbeiders. Het mag dan ook niet verbazen, dat zij m het oog der socialisten de onderkrui- pers. de verraders en de kapitalisten- knechten waren. En zelfs nu nog zijn er socialisten van de oude stempel voor wie „confessioneel georganiseerde en „verrader van de arbeiderszaak syno nieme begrippen zijn, zulks met een herinnering vooral aan het gebeuren van 1903. De overwinning" van 31 Januari toch was de inzet tevens van een zo volkomen nederlaag als de zowel fana tieke als naar onze mening het eerlijk menende leiders der staking als een Troelstra, Henriëtte Roland Holst, Henn Polak en anderen, ook maar een ogen blik voor mogelijk hebben kunnen houden. De Januaribewegmg. die zo succesvol eindigde, maakte de socialis ten-leiders overmoedfg. Ondanks het feit dat in een manifest van het partij bestuur van de S.D.A.P. gezegd werd: „Het ligt voor de hand dat thans vele arbeiders zich opgewekt gevoelen, he middel van staking toe te passen. La ten zij, waar dit nodig is en een goede uitslag kan verwacht worden, dit doen, zonder in overdreven of onvervulbare eisen te vervallen, en met gelijke zelf beheersing en energie, als die het sPO° wegpersoneel de overwinning hebben bezorgd." (Vervolg op pag. 7) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Verwachting tot Zondagavond: Guur weer met wisselende bewol king en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind tussen West en Noord-West. Zondag: Zon 8.21—17.27. Maan 20.28 9.03. Maandag: Zon 8.1917.29. Maan 21.37—9.13. (Van onze weerkundige medewerker) De barometers zijn in de afgelopen nacht snel gaan dalen onder invloed van een actieve depressie, die van Schotland naar de Noordzee beweegt. Deze depressie zal de wind tot hard of stormachtig doen aanwakkeren, waarbij in het gehele land regen zal vallen. Ook met het zachte weer is het voorlopig gedaan, daar met krachtige Noordelijke winden koude lucht uit het hoge Noor den wordt aangevoerd, die reeds over Schotland is doorgedrongen. Deze kou de lucht kan morgen ons land bereiken met een krachtige Noordwestelijke wind en buien. De eerste dag van de Sprokkelmaand zal morgen dus een slecht entrée maken met koud, guur en onstuimig weer, zoals wij dat de ge hele Januari-maand niet hebben ge- kqpd. De West-Duitse Bond van Ex-krijgs gevangenen heeft er Vrijdag in zijn orgaan op aangedrongen, dat de zeven uit de gevangenis van Breda ontsnapte Nederlandse oorlogsmisdadigers niet zullen worden uitgeleverd, voor een West-Duits gerechtshof heeft aange toond, dat zij ook inderdaad de misda den, die hun ten laste zijn gelegd, heb ben bedreven. A dvertentie HOUTPLEIN 4 - HAARLEM J TELEFOON 12257

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1