Negenhonderd Haarlemse duiven melkers betoverd door hun sport „Als de duif terug komt van haar vlucht, ben je tot de laatste senuw gespannen HONDERD JAAR OOSTEN Brutale inbraak in slagerswinkel aan de Santpoorterstraat DE WEEK IN STAD EN STREEK A I E ot&lett 131 D Ledenconcert H.O.V. met Trio Hesmerg Stad- en streekgenoten vertellen Avonturen van de wedvlucht Praedicaat hofleverancier verleend t t t t t t ZATERDAG 31 JANUARI 1953 PAGINA 2 \XT ie ioevallig in gesprek komt mei een zogenaamde „duivenmelker" behoefi niet bang ie zijn, dal de conversatie één ogenblik zal slokken/ slechts hei ene toverwoordje „duif" is voldoende om een hele avond mei verhaleb. ie vulllen of, zoals de duivenliefhebber, bij wie wij deze week belandden, verzekerde, „hele dagen" Reeds enkele minuien na de kennismaking mei de lief hebber van de duivensport voelden wij ons dan ook, gelijk de duiven in de wijde luchi, opgenomen in de duivensfeer, waar hei overigens lang niet aliijd zo vredig ioegaai, als hei onderwerp van gesprek hei vredessymbool zou doen vermoeden! HULDIGING OPZICH TER VAN DIJKHUIZEN Bent U van mening WONINGINRICHTING MODELKAMERS BEVEPW: WERKVERRUIMING 970.000 voor riolerings werken J eugdleiderscursusavond Operatie „Kleverpark' Hoofdstad-Operette in Haarlem SANTPOORT Zondagsdienst lOO-jarig bestaan EXPOSITIE van HET MODERNE INTERIEUR AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA£ P P P KOOR KATHOLIEK HAARLEM „La Croisade des Enfants" Verlichting tijdens de „Flora" Volledige uitvoering van plan der gemeente ORANJEVERENIGING ,,'T KLEVERPARK" Mr. W. Glastra legt functie neer BLOEMENDAAL Gevonden voorwerpen 2229 Januari 1953 DAMMEN Sensatie in de eerste klasse Kennemerland HEEMSTEDE JEUGDRIJVERENIGING „FIT" R.K. Verenigingsgebouw En onder het genot van een twintig- eeuws kopje koffie, neemt onze vertel ler ons dan mee naar vroeger tijden, waarin als het ware de kiem is gelegd voor de „postduiven-hobby", en wij zien dan, dat Noë vanuit zijn ark een duif op verkenning stuurt; later (44 jr. voor Christus) bedient de Romeinse veldheer Brutus zich bij het beleg van Mutina van postduiven om vanuit de belegerde stad berichten naar bevrien de consuls te zenden; tijdens de eerste kruistocht meldt vorst Bohemund aan zijn familie in Italië door middel van postduiven de inneming van Antiochië en zelfs in de wereldoorlog van 1914 1918 zijn de duiven bij elk der oorlog voerende landen gebruikt: op 4 Augus tus 1914 werd het overschrijden der Bel gische grens door de Duitse troepen het eerst gemeld aan generaal Leman. com mandant van Luik, dooreen post duif. Toen in de hevige strijd om Ver dun telefoon, radio, optische lichtsigna len enzovoorts door storing of vernie ling onbruikbaar waren geworden, ble ven de duiven de verbinding onderhou den. Berichten als „Na een trommel vuur van 4 uur is een gasaanval geko men. Wij houden nog vol. Souville ant woordt ons niet meer. Maak haast ons te ontzetten. Dit is onze laatste duif de Kolonel Raynal" zijn tot heden nog bewaard gebleven en doen ons wellicht iets begrijpen van de liefde, die niet minder dan 60.000 georganiseerde Ne derlanders (waarvan 900 Haarlemmers) voor de postduif koesteren. „De postduif zoals wij deze sedert on geveer honderd jaar kennen is in de loop der tijden ontstaan door kruising van zeven verschillende rassen en is in staat om afstanden van ongeveer 1000 km. in één vlucht af te leggen. Het hoogtepunt in de duivensport is voor mij dan ook het moment, waarop ik de duif van een wedvlucht aan zie komen en wanneer zij dan loodrecht vanuit de lucht op haar hok omlaag schiet. Tot de laatste zenuw sta je dan gespannen om de duif zo vlug moge lijk binnen te krijgen. Hoe er bij zo'n wedvlucht te werk wordt gegaan? Wei, voor het vertrek worden de duiven in manden ingekorfd en per trein (de ver eniging van postduivenhouders is een der beste klanten van de Nederlandse Spoorwegen!) naar een bepaalde plaats, bijvoorbeeld Orleans vervoerd. In Or leans worden ze dan losgelaten. Dat zijn de ogenblikken, dat een duivenmelker niet van de radio is weg te slaan, want die vertrektijd wordt via de radio be kend gemaakt. En dan komen de uren van spanning: welke duif zal het eerst van zijn vlucht terugkomen...... Om de tijd te controleren bestaan speciale klok ken. Kijk, die ziet er zo uit", met trots demonstreerde de enthousiaste verteller- een dergelijk apparaat, dat voor ons eerlijk gezegd lang niet zo simpel werk te als de uitleg deed vermoeden Maar in ieder geval werd het ons wel duide lijk, dat het door een zeer speciaal systeem onmogelijk is om aan de tijden te „knoeien". „Het convoyeren of wel het vergezel len en verzorgen van de duiven op hun lange reizen, is een werkje, waarbij het een en ander nogal eens te beleven valt. Een duivenvriend van mij heeft er ten minste de nodige uurtjes door in cachot ten gezeten Zo was hij eens met een convooi in Antwerpen. De commissaire, degene, die bij het openmaken van de manden en het loslaten van de duiven tegen woordig moet zijn om eventuele smok kel of spionnage diensten te voorkomen, had hem eerst gevraagd hoe laat hij dacht te lossen, maar omdat het regen de, was dat moeilijk precies te zeggen. „Zodra het goed weer wordt, commis saire" luidde dan ook het antwoord en de beambte vertrok. Niet zo lang daar na klaarde het weer op en het werd hoog tijd om de duiven los te laten, maar van de commissaire was geeil spoor te bekennen. Hij kon toen niet langer wachten, want ieder ogenblik is voor ons kostbaar en juist toen hij de staart van de laatste duif in de wijde verten zag verdwijnen, verscheen de boze commissaire, die hem mee naar de cel nam. waar hij aan een uitvoerig ver hoor werd onderworpen. Na enkele spannende uurtjes werd hij tenslotte toch weer vrij gelaten en later kreeg hij bericht, dat hij bij verstek was ver oordeeld tot frs. 600 boete. Bij het Fran se grensstation Fegnies heeft hij iets anders meegemaakt. Toen hij daar met een douane stond te praten en hij hem uit pure vriendelijkheid een sigaar aan bood, werd hij terstond meegenomen en in een cachot gezet, waar alles van hem werd afgenomen, tot aan zijn horloge toe. Hij werd er namelijk van verdacht de douane met een sigaar om te wil-, len kopen voor een smokkelaffaire. Met een boete van frs. 208 werd hij einde- Vanmorgen om even na elf uur begon in een der lokalen van het gebouw van Publieke Werken van Bloemendaal te Overveen de huldiging van de heer J. van Dijkhuizen, opzichter tweede klasse. Het zal morgen, Zondag 1 Februari, namelijk precies veertig jaar geleden zijn, dat de heer Van Dijkhuizen als straatmaker in tijdelijke dienst van de gemeente Bloemendaal trad. Een vaste aanstelling volgde op 1 Mei 1920. In al die jaren is de jubilaris werkzaam ge weest met het werk en later met het toezicht van en op de wegen. Hem werd vanmorgen het gebruike lijke geschenk onder enveloppe aange boden. Voor een groots feest voelde de jubilaris niet veel. maar ongetwijfeld zullen velen hem in zijn woning aan de Recifelaan 26 te Overveen tijdens dit weekeinde de hand komen drukken. lijk weer op vrije voeten gesteld, maar zijn sigaren en zijn half pondje tabak was hij kwijt De merkwaardigste duivenprestatie, die ik gedurende mijn zestigjarige „duivenloopbaan" heb meegemaakt, is wel de vlucht van een van mijn dui ven van Bordeaux naar Haarlem. In de middag waren de duiven in Bor deaux gelost en normaal gesproken konden ze niet voor de volgende och tend tien uur terugkomen, 's Nachts om vijf uur werden we echter ge wekt door de bel, die in verbinding staat met de klap van het duivenhok En ja, het was de duif, die 's middags uit Bordeaux was vertrokken. Het hele bestuur van de vereniging heb ik toen uit bed gebeld. Neen, niemand was vertoornd om de gestoorde nacht rust, daarvoor waren ze te verbouwe reerd om de prestatie van een duif Met een doffer hebben we iets anders ondervonden. Nadat hij een paar jaar altijd goed had gevlogen, bleef hij plot seling van een wedvlucht uit Frankrijk een paar dagen te lang weg om tenslotte met een hele vette kop weer in zijn hok terug te keren. En na deze eerste escapade bleef hij iedere keer, wan neer het weer niet zo gunstig was, net zo lang weg, totdat hij met net windje in de rug op zijn gemak terug kon vlie gen. Later bleek, dat hij in een kloos ter in Limburg een heilig huisje had gevonden, waar hij altijd gastvrij op brood met boter werd onthaald om daar dan rustig een vliegwindje af te wachten. Ziet u en dat zijn nu juist de gebeur tenissen, die de duivensport zo aantrek kelijk en boeiend maken. Je weet van te voren nooit wat een duif gaat doen, want zü is nu eenmaal een levend we zen met een „eigen wil" en wanneer je eenmaal het gevoel voor deze hobby bezit, dan is het onmogel«k om er mee op te houden", verzekerde onze duiven- liefhebber ons en de zeventig duiven. die hij thans als zeventigjarige nog da gelijks verzorgt, leveren hiervan dan ook wel het levendigste bewijs! De viering van het eeuwfeest van de N.V. Wed. Oosten Zn. in de Barteljorisstraat is vanmorgen op bijzonder blijde wijze ingezet door de mededeling van de burgemeester, dat het H.M. de Koningin had be haagd, aan de heer Oosten Beekman het predicaat hofleverancier toe te kennen met het recht om het ko ninklijk wapen te voeren. Mr. Cremers verklaarde, dat hij wist, dat deze zaak voor het stadsleven grote betekenis had. Maar nu hij enig inzicht heeft gekregen in de omvang van het bedrijf en van de geest, die er heerst en de model arbeidsverhoudingen, die er bestaan, is zijn respect nog toegenomen. De heer Oosten Beekman dankte de Koningin voor de onderscheiding en dacht daarbij terug aan zijn voorouders en speciaal aan zijn moeder, die een voorbeeld gaven aan allen. De president-commissaris der N.V., de heer A. Prins, bracht hulde aan de hof leverancier voor zijn zakenkennis en energie. Ook hij memoreerde de werk kracht van mevrouw Oosten en ver klaarde, dat haar zoon het werk niet alleen heeft voortgezet, maar ook krach tig heeft uitgebreid. Hij bood een film apparaat aan, daarbij de nieuwsgierig heid over de eerste bereikte resultaten niet verhelend. De heer S. H. de Jong vertolkte de gevoelens van het personeel, dat trots is op de resultaten van het bedrijf en de hoogte, waarop het zich bevindt. Wijlen uw moeder, aldus spreker, herdenken wij als een hard werkende vrouw; gij doet voor haar niet onder en de jonge ren mogen leren dat alleen door ener giek aanpakken iets te bereiken is. Het gezelschap begaf zich dan naar de hal van de zaak waar een fraaie klok als geschenk van het personeel onthuld werd. Mevrouw Oosten Beekman werd een fraai bouquet bloemen aangeboden. Later op de morgen begaven directie en commissarissen en een deputatie van het personeel zich naar de begraafplaats te Bloemendaal, waar het familiegraf der Oostens zich bevindt om er een krans te leggen en enige ogenblikken stilte in acht te nemen. Alle winkeliers in de Barteljorisstraat hebben de vlag met het bordje Honderd jaar Oosten uitgestoken. Advertentie dat moderne meubelen „KOUD" zijn? Om U van het tegendeel te overtuigen etaleren wij een serie zeer moderne kamers, w.o. een exclusieve blank berken eetkamer met ronde tafel en aparte, prettig zittende stoelen. Het dressoir heeft veel bergruimte en bevat 2 laden. Compleet kost dit juweel van binnen huiskunst 675. De regering heeft ook op Haarlem een beroep gedaan om technisch geheel voor bereide objecten, die voor werkverruiming kunnen dienen, zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Daarom vragen B. en W. een crediet van f 970.000 voor het uitvoeren van rioleringswerken, waarvan het Kijk de helft zal betalen. Het betreft hier vernieuwing riolering KleverparkwegBrederodestraat. Hier staat bij zware regenval de weg thans onder water. Ten tweede: het leggen van een verza- melriool in de Van NesstraatMiddenweg Spaarnhovenstraat en in de Marnix- straatZaanenlaanZaanenstraat. Hierdoor wordt verbetering gebracht in de regenafvoer naar het Spaarne en wordt de voorziening van bluswater bij rampen zeker gesteld. B. en W. menen, dat deze werkgelegen heids-objecten alleszins aanvaardbaar zijn. FILMS: Rembrandt: „Het hunkerende hart" (In vitation). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Cinema Palace: „Onvoldoendevoor liefde" (A Woman of Distinction). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toeg. 14 j. Luxor: Prolongeert (2e week) „Don Ca- millo". Tijden: dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: „Aladdin en zijn wonderlamp". In technicolor. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Lido-Theater: „Das Land des Lachelns". In technicolor. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondagmorgen 11 u.: De Barbier van Se- villa. Toegang a. 1. City: „General Jim in het Verboden Land". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toe- "gang 14 jaar. Spaarne: „De Duivelsbrigade". In tech nicolor. Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Minerva-Theater: Vrijdag 30 Januari tot en met Maandag 2 Februari: „Die Fleder- maus" Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag: 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 31 Januari Stadsschouwburg: De Hoofdstad Ope rette: „G'schichte aus dem Wienerwald", 8 uur. Zondag 1 Februari Stadsschouwburg: De Hoofdstad Ope rette: „G'schichte aus dem Wienerwald", 8 uur. Maandag 2 Februari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Engelen zonder vleugels", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Bonte avond, ge organiseerd door „De Spar", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy, ingang Kam perlaan. Werken van Arie Schouten uit Velsen. Geopend op werkdagen van 16 12.30 en van 13.3017 u. 's Zondags van 14—17 uur (t.m. 15 Febr.). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. Tekeningen en aquarellen van Poppe Da- mave. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 's Maandagsmorgens gesloten (tot en met 27 Februari). APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apothéken wordt waarge nomen door: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Tey- ler-Apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3' tel. 12038. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co.. Raad huisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, tel. 38320. Op de vijfde jeugdleiderscursusavond van de KNVB afd. Haarlem, die Don derdag 5 Februari in de bovenzaal van Brinkmann wordt gehouden, zal de heer N. P. Tervoort het onderwerp „Omgang met elkaar" behandelen. De aanvang is bepaald op 8 uur. Donderdag 12 Maart houdt dr. C. Spoelder een causerie, ter wijl op 12 Februari een extra cursus avond zal worden gegeven voor de hoofdjeugdleiders van de verenigingen. De omgeving van het Kleverpark moet het de laatste tijd wel ontgelden. Men krijgt zo langzamerhand de indruk, dat hier een goed georganiseerde insluipers bende aan het opereren is. Een half dozijn inbraken is reeds gepasseerd. De mannen, die in dit stadskwartier reeds meerdere malen hun slag hebben geslagen, zonder op heterdaad betrapt te worden, zijn vast geen amateurtjes. In <Je afgelopen nacht werd een in braak gepleegd in een slagerswinkel aan de Santpoorterstraat. De „knappe jongens" zijn de winkel binnengedrongen en open den daar een kasregister, waarin zich ech ter niets van hun gading bevond. Daar door echter niet ontmoedigd, begaven zij zich in hoger sferen, liepen de trap op en belandden in een tussenkamer, gelegen tus sen de twee slaapvertrekken van de sla gersfamilie en hun kinderen. Uit een bin nenzak van een jas, die aan een haak hing, stalen zij f 60, verder de sleutel van de brandkast, die beneden stond. De familie sliep intussen rustig door. Daarna togen de mannen naar beneden, openden daar de brandkast, waaruit zij f 400 namen. Zij vonden toen bepaald, dat zij een knap stukje werk verricht had den en wilden dat dan ook eens goed vie ren. Verschillende worsten, die te pronk lagen, werden genuttigd. Hun dorst lesten Na enkele voorstellingen in October is de Hoofdstad-Operette weer met de „G'schichten aus dem Wiener Wald" in Haarlem teruggekeerd, zij het dan dat in de bezetting op twee belangrijke plaatsen wijziging was gekomen. Aan de vorige bespreking in ons blad valt uiteraard weinig toe te voegen. Het ging er alle maal wel gezellig toe en het publiek kreeg enige uren wat luchtig amusement voorgeschoteld. Men beleefde weliswaar geen evenement van culturele betekenis daarvoor was b.v. de humor van het brabbel-Duits soms al te goedkoop maar de fraaie enscenering en de vaak waarlijk vrolijke tafreeltjes waren reeds voldoende om de mensen in de zaal uiterst pleizierig te stemmen. En verder waren de rollen zodanig bezet, dat er lustig op los kon worden gezongen. De liefhebbers van dit genre operettes kon den hun hart ophalen en gehoord de re acties is dat ook wel gebeurd. De rollen van Franz Joseph en Aartshertogin Sophie waren ditmaal toevertrouwd aan Gerard Müller en Dora Paulsen en deze twee voelden zich bijzonder goed thuis in dit gezelschap. Meer valt er na de vorige keer van deze voorstelling niet te vertellen. Ook ditmaal was het publiek gul met zijn applaus. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510 (K 2560). Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 K 2560) en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, daal, tel. 22181 (K 2500). Bloemen- Alvertentie Ter gelegenheid van het onzer zaak op Zaterdag 31 Januari houden wij vanaf 2 Februari een Het zal ons een genoegen zijn U op deze tentoon stelling te mogen ontvangen en U kennis te doen nemen van het exclusieve op dit gebied en de aan trekkelijke prijzen Complete woninginrichting Barteljorisstraat 1317 HAARLEM Is U mij vraagt is het een rare week. geweest. Het nieuws kwam maar matig binnenrol len en dus moesten de eerzame journalisten op zoek om de lezer, des avonds veilig geborgen in zijn Sinterklaas-pantoffels bij de snor rende kachel, aangenaam bezig te houden. Het was allemaal echt bui- tennissig. De gemeenteraad han delde binnen twee uur een agenda af, wat sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. Dat zal wel ver band houden met de naderende be handeling van de begroting en men kan er van op aan, dat de schade zal worden ingehaald. Je bent raadslid of niet en bovendien zijn de verkiezingen op komst. Overi gens, hebben wij U niet in een vro lijke stemming gebracht door de ondertrouwden in Heemstede zwart op wit als overleden te bestempe len? In de krant van Dinsdagavond hebt U kunnen lezen, dat er acht- echter, dat de H.O.V.-ers de sym- phonie met roverhoed en snor zul- aantal leraren en leerlingen is o.a. gevraagd of zij het beter vinden, dat alleen paters of paters en leer aren of enkel leraren het onder wijs verzorgen? En verder of Tolle Lege nog enige betekenis voor het schoolleven heeft? Een der leraren wenst er wij selijk niet op te antwoorden; hij verklaart wel te willen meedoen als gevraagd wordt: 1. Wat eet V op Uw ochtendboterham: jam of komijnekaas? 2. Wat doet U als de wekker afloopt: direct opstaan of U nog eens warm instoppen? 3. Wat zegt U als de vacantie afgelo pen is: ik ben blij, dat het zover is, of: Vooruit dan maar, met frisse tegenzin? Een der leerlingen meent, dat de paters te prefereren zijn, omdat ze UVfIWWN maal een man en een vrouw elkan der nooit meer zouden kunnen krijgen, terwijl zij in werkelijkheid met vreugde aan de ambtenaar van de Burgelijke Stand mededeelden, dat zij de eeuwige trouw voorlopig nog op deze tochtige aarde zouden willen bestendigen. Zo'n krant toch, hebben velen gespot. Maar, eerlijk gezegd, hebt U uit dit nieuwtje geen levensvreugde ge put, terwijl het ophangen van die Londense knaap en het nieuwste succes van de Mau-Mau U de wenkbrauwen deed fronsen? Dat doen wij toch maar voor onze le zers, terwïlle van het evenwicht. Wij beloven U er dapper mee voort te gaan, zoals in alle 76 jaargangen van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant e „Vrienden van de H.O.V." wensen, dat de Haarlemmers op 7 Februari in het Concert gebouw hun evenwicht verliezen. Dan wordt de vermaarde rovers- symphonie gespeeld als pantomime, ook al zullen de musici van ons or kest strijken en blazen, dat het een lust is. Daarover is U al een en an der medegedeeld. Het nieuwe is len spelen, terwijl het publiek wordt verzocht in gelijke uitrusting het spel te aanschouwen en te be luisteren. De dames worden geacht zigeunerinnen te zijn, met bloemen in het haar en grote oorbellen. De heren kunnen hoed en snor in de hall van het Concertgebouw samen kopen voor slechts één gulden. De costumes, die het meest in over eenstemming zijn met de (on)zin van het feest, zullen met een prijs worden beloond. Mij dunkt, hier schuilt een onbillijkheid in die gul den, want gasten met échte snor ren, onverschillig van welke sekte, moeten voor de hoed alleen het volle pond betalen. Je zou zo zeg gen: hoe durft men dit in een stad als Haarlem aan. Waar blijft de traditie en de gewijde sfeer die wij met onze vele historische gebouwen bezitten? Gesteld, dat een eerzaam employé, tevens oprecht vriend van de H.O.Vzijn directeur niet herkent en hem op de hoed slaat met de triviale uitroep: ha, die snor! Ik moet er niet aan denken. Als dit feest slaagt, zoals men ook van het pseudo-carnaval vanavond in de zalen van Brinkmann ver wacht de Maastrichtenaren zul len dan eens boven de Moerdijk de zotternij demonstreren ga ik toch heus aan Haarlem twijfelen. Dan kunnen we met evenveel recht op Koninginnedag allemaal een feestneus opzetten en eens niet kij ken en gnuiven, maar meedoen 't Zal mij benieuwen. Y y et is een rare week geweest. f~1 Daar is de redactie van „Tolle Lege", school-orgaan van het Triniteitslyceum met een opinie-onderzoek begonnen. Een lEGt" Opinie-ONPEBaoCK^ niet de zorg voor een huisgezin hebben (is hier gedoeld op een be paald humeur?). Een ander meent, dat enkele Idealisten nodig zijn, zoals paters, die hun meningen uit kranten halen(!) en minstens twee keer zoveel nuchtere leken, ook idealisten, die in het werkelijke leven staan. In het kader van dit babbeltje lijkt het mij het beste, dat beide categorieën tegen de vas tenavond met snor en rovershoed voor de klas komen en de leerlin gen als zigeunerinnen met grote oorbellen alsof „Sancta" ver huisd is. Wil ons schoolblad wat worden, zo oordeelt een leerling, dan zal de redactie nu eens voor goed moeten afstappen van het afgezaagde „Bo- mansje" spelen. Hij heeft zeker liever patate- dan Godfried en naar ik verneem, zal hij in de sociëteit Teisterbant moeten duelleren. Ik heb U van tevoren gewaarschuwd, het was een rare week en het moest dus wel een raar praatje worden. Laat ie snor zijn! SPAARNEBABBELAAR zij door het ledigen van een paar flessen melk. Voordat zij het perceel voorgoed verlie ten, namen zij ook nog een fiets mee. Dat de Haarlemse recherche een ijverig onder zoek Instelt, behoeft natuurlijk geen betoog. Naar de wijze van binnendringen wordt eveneens nog een onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen bestaat er zeer veel belangstelling voor het concert van het Koor Katholiek Haarlem op Dins dag 10 Februari, waarop uitgevoerd wordt „La Croisade des Enfants" van Gabriël Pierné. Geen wonder, als men de prestaties van het koor in de enkele jaren van zijn bestaan onder de be proefde leiding van Albert de Klerk in aanmerking neemt. Een groot kin derkoor, gevormd door leerlingen van de Mariaschool Koningstraat en inge studeerd door Jos. de Klerk, zal door zijn medewerking ook vele luisteraars trekken. Solisten van naam als de be kende sopraan Corry'Bijster, Corry van Beckum, sopraan van de Ned. Opera en Willy van Hese, tenor van de Vlaamse Opera te Antwerpen, alsmede de ba riton Jos. de Klerk staan tevens borg voor een mooie uitvoering. Degenen, die in 1936 bovenstaand werk in Haarlem gehoord hebben, zijn er nog enthousiast over en zullen on getwijfeld besluiten om wederom dit prachtige oratorium te beluisteren. Er zijn dan ook nog slechts enkele plaat sen voor dit concert te verkrijgen. 19 November 1952 heeft de raad een cre diet van f 70.000 beschikbaar gesteld voor het aanbrengen van verlichting tijdens de „Flora". Particulieren zouden eenzelfde bedrag bijeen moeten brengen. Dit is geschied en dit bedrag zal zelfs belangrijk overschreden worden. Daarom stellen B. en W. voor, het gehele verlich tingsplan van monumentale en historische gebouwen volledig uit te voeren, waardoor het crediet moet worden aangevuld met f 30.000. Tijdens de jaarvergadering van de Oran jevereniging ,,'t Kleverpark" heeft mr. W. Glastra, die sinds de bevrijding secretaris was, zijn functie neergelegd wegens vertrex naar een ander gedeelte van de stad. Tot zijn opvolger is benoemd mr. J. V. Son. De voorzitter, de heer D. C. Knook, deelde in zijn jaaroverzicht mede, dat het ledental achteruit liep, terwijl daarnaast een groei van het kindertal valt waar te nemen het geen betekent, dat de vereniging met zwaar dere lasten Krijgt te kampen. In verband met de verjaardag van prinses Beatrix zul len ongeveer 400 kinderen vanmiddag ge- tracteerd worden op een film en versnape ringen in het Kennemer Lyceum. Aan onderstaande adressen zijn de daarbij genoemde gevonden voorwerpen terug te bekomen: Lipssleutel, Mr. En- schedeweg 5, Aerdenhout; handschoen (leder), J. van Stolberglaan 17, Aerden hout; groene vulpen, J. W. Frisolaan 8; speelgoed-beertje, W. Pyrmontlaan 1; wieldop, Pr. Hendriklaan 146; shagdoo^ met initialen S.B., Recifelaan 2; plastic portemonnaietje, O. Nassaulaan 14; zak cokes, Cearalaan 6. Aan het politiebureau Bloemendaalse weg 240 Overveen zijn nog gedepo neerd: damesgymschoen, gebreide hand schoen, babywantje, kinderwantje, een paar wanten, grijze vulpen. Leek het enige weken geleden alsof Beverwijk het kampioenschap maar voor het grijpen had nadat het aanval len van VKD, Hillegom en Halfweg had afgeslagen, nu is de situatie zo gewor den dat de Wijkers er nog hard voor zullen moeten vechten! De HDC-reser- ves hebben, na geruime tijd in het mid den van de ranglijst gestaan te hebben, een geweldige eindspurt ingezet en met succes. De Haarlemmers bereikten daardoor de bovenste trede en Bever wijk zal nu de laatste wedstrijd tegen Stabiel moeten winnen om gelijk te komen. De laatste uitslagen luiden aldus: Oosterkwartier II- -KNC 9—11, KNC— VKD 11—9 en Halfweg— BDC 10—10. De stand is nu geworden: HDC II 9 6 1 2 13 96—85 BDC 8 5 1 2 11 92—68 Halfweg 9 5 1 3 11 100—80 Hillegom 9 5 1 3 11 91—89 VKD 8 5 0 3 10 94—66 Oost.Kw. II 9 5 0 4 10 89—91 KNC 9 4 0 5 8 81—99 Haarlem 9 3 0 6 6 88—92 Stabiel 8 2 0 6 2 70—90 DOS 8 1 0 7 2 60—100 2 punten in mindering. Behalve bovengenoemde wedstrijd BDCStabiel rest er nog het afspelen van een afgebroken partij uit de wed strijd VKDDOS. Merkwaardig is dat bij dit restantje zowel de bovenste als de onderste plaats in het geding komen. In de 2de klasse is intussen de beslis sing gevallen ten gunste van Cruquius en ten nadele van VKD II. De uitslagen zijn; CruquiusBDC III 14—6. KNC II—DCY II 11—9, VKD II— Hoofddorp 13—7, KNC II—Hoofddorp 12—8, BDC III—HDC III 8—12, Spor tief Cruquius 911 en CruquiusVKD II 12—8. De stand in deze klas is nu: Cruquius Sportief Hoofddorp BDC II KNC II HDC III DCY II BDC III VKD II Kampioen. 2 punten in mindering. Hoewel er nog één wedstrijd te spelen is, n.L CruquiusHDC III, is het pleit in deze afdeling reeds beslist en mag Cruquius zich met ere kampioen noe men terwijl VKD II zich kan gaan op maken om degradatiewedstrijden te spelen tegen Halfweg II. De verwachtingen omtrent Cruquius, welke wij reeds in het begin van de competitie koesterden, zijn dus volledig bewaarheid en het ziet er naar uit dat de degradatiecandidaat voor de eerste klas aan dit kranige tiental geen ge makkelijke prooi zal hebben. 7 5 1 1 11 86—54 8 5 0 3 10 88—72 8 3 3 2 9 80—80 8 3 3 2 7 85—75 8 3 1 4 7 83—77 7 3 1 3 7 64—76 8 3 0 5 6 81—79 8 2 2 4 6 70—90 8 2 1 5 5 67—93 Gistermiddag omstreeks half vijf werd het 5-jarig knaapje P. S. op de Grote Markt aangereden door een personen auto,die met een vaart van 45 km. in Westelijke richting reed. Het jongetje stak plotseling de rijweg over en liep tegen de rechterzijde van de auto op. Hij brak zijn rechter dijbeen en werd per ziekenauto naar het Grote Gast huis vervoerd. De jeugdrijvereniging „Fit" hield Woensdagmiddag een dressuurwedstrijd in de Duinmanege te Zandvoort. De prestaties waren over het algemeen zeer redelijk te noemen. Zo reed Catha- rina Veth met Rusty een vlot en tevens netjes afgewerkt program. Zij sleepte dan ook op verdiende wijze het oranje bnt in de wacht. Op de voet volgden haar Peter Ver meulen en Claartje van Tienhoven. Zij werden respectievelijk tweede en derde. Tot slot werd er nog een Gymkana- wedstrijd gehouden. De jury, bestaande uit de heren H. J. Lijsen en J. Quik, gaf tijdens de prijs uitreiking, bij monde van eerstgenoem de, nog enige technische adviezen. Te vens wees de heer Lijsen er op dat de waarde van de prestatie niet te hoog aangeslagen dient te worden, maar dat het sportieve genoegen primair moet blijven. De uitslagen waren: 1. Catharina Veth 117punten; 2. Peter JJermeulen 104% punten; 3. Claar tje van Tienhoven 102% punten; 4. Ank Schonthaler 100% punten; 5. Wilhelmi- na Quarles van Üfford 94 punten. Voor de Gymkana: 1. Claartje van Tienhoven; 2. Peter Vermeulen, 3. Wilhelmina Quarles van Ufford. Maandag: 8 uur repetitie Laudate Dominum, 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur M issie-naaikrans. Dinsdag: 8 uur repetitie R.K. Harmonie St. Michaël, 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor. Woensdag: 2 uur repetitie kath. kin derkoor, 7.30 clubavond damclub St. Bavo. Donderdag: 8 uur, feestelijke opening Fafabapa, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: Fafabapa. Zaterdag: Fafabapa. 5 uur Start van de Fafabapa-Rallye. Zondag: van des middags 12 uur tot des avonds 11 uur Fafabapa, 12 uur officiële sluiting. Beethoven schreef voor zijn opera Fidelio welgerekend vijf Ouvertures, waarvan de echte „Fidelio"-ouverture zeker niet het meest tot klinken komt op de concert-podiums. Wat de quanti- teit van uitvoering betreft spant de „Leonore III" ongetwijfeld de kroon. Di rigent Toon Verhey opende gisteravond zijn programma met deze Fidelio-ouver- ture, door Beethoven tot stand gebracht na twee keer de voorafgaande „Leono- res" grondig herzien te hebben. In deze korte, echter kernachtig samengevatte ouverture in E dur, geeft de componist muzikaal juist genoeg weer, om ze te bestempelen als de van de vijf het meest geschikte voorspel tot de opera. Mogen de Leonores uitermate geschikt zijn als zelfstandige ouvertures voor de concertzaal, de Fidelio beantwoordt dus meer aan haar doel voor de opera schouwburg. Niettemin was het een goede gedachte van Toon Verhey deze ouverture als inleiding te gebruiken op een ander Beethoven-opus dat hierna door het Trio Hesmerg gespeeld werd. Wat de uitvoering van het eerstgenoem de' werk aangaat kan men zeggen, dat na een enigszins aarzelend begin Mj de blazers, dit spoedig overging in een geestdrift musiceren van 't gehele or kest. Het triple-concert voor piano, viool, cello en orkest opus 56 dat hierna volg de, moge in vergelijking met andere werken van Beethoven dan niet die hoogte bereiken als bijvoorbeeld bet voorafgaande opus 55, de Eroïca, toch blijft er nog genoeg over om van dit evenwichtige werk te genieten. De uit voerenden, Ans Bouter, piano, Jan Hesmerg, viool, en Eduard Biele, cello- gaven er een alleszins aanvaardbar® vertolking van. In het eerste deel moest Toon Verhey af en toe de remmen °P de tempi zetten, hetgeen gelukkig n'e_ storend werkte. Eduard Biele excelleer' de bij de breed uitgesponnen melodi® van de inzet bij het Largo. Jan Hes- merg's viool klinkt prachtig, hoewel hu hier en daar in de hoogte aandach moet blijven schenken aan de zuiver heid van toonvorming. De uitvoerin» verkreeg een verdiend succes. Na de pauze vond een herhalih# plaats van de op een Dinsdagavonden eert gespeelde derde symphonie dur van Schubert. Men kon dinO t lijk bij deze herhaalde uitvoering verschil metde eerste merken. Ai pakte en sloot nu veel beter, waar1a dit pronkjuweeltje van muziek een voering verkreeg waarop het ten vo krachtens haar onbeschrijfelijke s heid, alle recht mag doen laten gei° n JAN LAARVELP'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2