Orkaan helpt het water bij het breken der dijken Millioenen schade voor Spoorwegen In ongekend geweld teistert de zee ons lage land op wrede wijze Verlieslijst Verbinding tussen Holland en Brabant baart zorg ZEELAND blijft Manifest van Nationaal Rampenfonds Tot hoofd en fiari Nationale ramp onbereikbaar Hulp uit de lucht Dr. Drees voor de radio (fee MORRIS lejouyeu iwj! Dijken opSchouwen doorgebroken Collecte in kerken bisdom Haarlem MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 76ste JAARCANC No. 25597 De catastrophale natuurramp die Nederland heeft getroffen, heeft naar uit de voorlopige cijfers blijkt, tot nu toe bijna 400 slachtoffers geëist. In een ongekend geweld heeft de zee ons lage land wreed geteisterd, talloze dijken stukgeslagen, de polders overstroomd, steden, dorpen en boerenhoeven vernield of onbewoonbaar gemaakt, en een schade aangericht, die in de tientallen millioenen loopt. De zeer zware storm, die gepaard ging met een springtij, heeft de hoogste waterstand, die sinds mensenheugenis genoteerd is, doen bereiken. Vele duizenden hebben huis en haard verloren, tallozen hebben totaal verkleumd uren op bedreigde zolders en daken moeten doorbrengen, anderen konden niets anders doen dan in de bomen vluchten, in de hoop dat zij tijdig gered zouden kunnen worden. De meest tragische en hartverscheu rende gebeurtenissen hebben zich afgespeeld. Ondanks het gigantische reddingswerk hebben de hulpploegen vaak tegen het wilde water het onderspit moeten delven. Talloze mensen heb ben zij voor hun ogen zien verdrinken. Op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden hebben zich de ergste drama's voorgedaan. Het militaire apparaat is volledig ingeschakeld. Op de vele bedreigde punten werken militairen met man en macht samen met de ingenieurs van Water staat, de waterschapsbesturen, de talloze vrijwilligers en de getroffenen, voor zo ver zij nog tot werk in staat zijn, om Hollands eeuwige vijand, het water, te bedwingen. Alle maierieel van de Marine, dat maar enigszins dienst kan doen, is naar de watersnoodgebieden gediri geerd. De direct noodzakelijke hulpverlening wordt, voor zover mogelijk, plaatselijk uitge voerd onder leiding van burgerlijke en militaire autoriteiten. Alle beroeps-, reserve- en dienst plichtige militairen van land-, zee en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn, zijn naar de plaat sen van detachering teruggekeerd. Vandaar zijn zij in de strijd ingezet. De Zeeuwse eilanden zijn, naar het zich laaf aanzien, het zwaarst getroffen. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid-Beveland, is men reeds vroeg op de Zondagmorgen net de evacuatie van de bevolking en 't vee begonnen. Deze evacuatie is, doordat vele gebieden totaal geïsoleerd zijn, vanzelfsprekend zeer moeilijk. De evacuatiecommissaris voor Utrecht, die directeur is van Van Gend en Loos, heeft al zijn materiaal beschikbaar gesteld voor vervoer van evacué's. Verscheidene spoorlijnen in de omgeving van Rotterdam zijn op enkele plaatsen over spoeld en onberijdbaar geworden. In de Kreekrakdam, de verbinding tussen Noord-Brabant en Zeeland, zijn vier gaten geslagen van in totaal duizend meter. In de Sloedam, de verbin ding tussen Zuid-Beveland en Walcheren, is een gat geslagen van honderd meter. Bij Willems dorp, bij de Moerdijk, is de spoorbaan volkomen overstroomd. Een volledig overzicht van deze geweldige ramp, die allerwegen het grootste medeleven heeft gewekt, is nog niet te geven. Aantal doden gestegen tot 394 Prinses Wilhelmina in Zeeland Vader met twee kinderen verdronken Helicoptèr evacueert geïsoleerden Rubberboten HELICOPTERS UIT WIESBADEN "N De kustwacht van West- Schouwen heeft hedenmor gen radiotelefonisch aan Scheveningen-radio geseind: „Dijken op verschillende plaatsen doorgebroken. Toestand zéér criliek. Hulp verzocht namens burge meester." Dit is hei eerste teken sinds hei begin van de ramp van Schouwen ontvangen. Zondag a.s. Schrijven Mgr. Huibers aan pastoors en rectoren BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 STORMVLOED EIST BIJNA 400 DODEN i Krachten, sterker dan de mens en zijn organisatievermogen, heb ben een deel van ons land plot seling overvallen. De erfvijand van de lage landen, het water, heeft zijn tol geëist in de vorm van talrijke men senlevens, grond, huizen. Terwijl zij zich veilig waanden en een rustige Zondag tegemoet meenden te gaan, zfin tallozen door de vloed verrast, zijn zij van huis en hof verdreven of erger nog, hebben zij een langzame kille dood zien opklimmen naar hun laatste vluchtplaats. Alle schade aan eigendommen verzinkt bij vergelij king met het lot van deze menselijke slachtoffers en van hun nabestaanden. Het Nederlandse volk heeft dit beseft. Naast de practische hulp, die zo spon taan en snel door dit practische volk van alle kanten is geboden, heeft het gebed geklonken naar omhoog van die duizenden, die niets anders konden doen dan dit alleen. Deze hulp intussen is geen geringe en be reikt ook hen, die door andere hulp niet meer bereikt konden worden. De Vroomheid van ons volk heeft in dit opzicht ook na de ramp nog een taak tegenover onze doden. Bij het aanhoren van de voortreffe lijk functionnerende Radionieuws dienst op deze rampzalige Zondag kon de luisteraar, ondanks de neerslach tigheid die hem bij zoveel treurige mededelingen wel moest overmannen, toch ook de gedachte niet ontkomen, dat het Nederlandse volk zich van zijn goede kant deed kennen. Een halve dag na de eerste berichten van de ramp waren talloze organisaties °P elk gebied in beweging gekomen stroomden de aanbiedingen tot hulpverlening binnen en was ook de geldelijke steun reeds aan het vloeien. Zoals een der oproepen het uitdrukte: mets was te groot en niets te klein. He een bood onderdak aan, de ander 21Jn werkkracht, de ander vervoer en ^veer een ander meubilair en ge bruiksgoederen. Er was iets ontroe rends in al dit menselijke medeleven, m dit levend worden van het saam horigheidsbesef. Dat dit medeleven met tot de landsgrenzen bleef beperkt dat ook uit andere landen zo spoe dig aanbiedingen kwamen tot daad werkelijke hulpverlening, was zo mo- Selijk nog treffender. De mensheid, die dagelijks de kranten vult met de manifestaties van haar minder pret- ijge kanten, is bij gelegenheden als fen6 humaner> dan wij dikwijls besef- Hit alles moge niet de opwelling zijn van een dag, geboren onder het gieren van een razende storm. De Pood, in de rampzalige nacht van de eerste Februari ontstaan, zal nog lang voortduren. Al het goed-menselijke, at hij zo spontaan opriep, moet op zijn minst een even lang leven heb- en. Veel van wat geschied belaas onherstelbaar, han men niets doen uigen voor de wU van Hem> Die en wateren gebiedt. Wat echter mensenhulp kan verrichten, moet ge- aan worden, ten einde toe en ten Volle. is, is Daartegenover dan het hoofd De ernst van het gebeuren was nog niet goed en wel tot het Nederlandse volk doorgedrongen of er ontplooide zich een hulpactie, die waarlijk groot se vorm gaat aannemen. Niet alleen heeft het Nationaal Rampenfonds, dat het Nederlandse Rode Kruis, de Ko ninklijke Nationale Bond „Het Oranje Kruis", het R.K. Huisvestings comité en het Algemeen Watersnood comité Nederland omvat, een beroep gedaan op alle Nederlanders om hulp te verlenen, maar bovendien hebben tal van andere instanties de mede werking tot leniging van de zeer grote nood ingeroepen. Deze wordt reeds door tallozen in grote mate ver leend. Vandaag is een landelijke in zamelingsactie voor de getroffenen gestart. Zij die rechtstreeks gelden willen storten kunnen dit doen op giro no. 95 7 5, ten name van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. Ook het bui tenland leeft met ons getroffen land mee. Amerika, Canada, België, het Duitse Rode Kruis, de bezettingstroepen in Duitsland, Engeland en Frankrijk hebben hulp aangeboden. De CARE. de Amerikaanse hulporganisatie, heeft reeds vele voedselpaketten en deken- paketten beschikbaar gesteld. Op de Ned Antillen is een comité van actie gevormd om de nood te lenigen. In tal van plaatsen in ons land zijn in snel tempo hulpcomité's verrezen. Koningin Juliana heeft Zondagmid dag vergezeld van Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de Krimpener- waard. Minister-president, dr. Drees, heeft Zondag verscheidene noodgebieden be zocht. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat, Binnenlandse Zaken, en Oorlog en Marine hebben zich van de toestand in het geteisterde gebied op de hoogte gesteld. Dr. Drees zal Dinsdag in de vergade ring van de Tweede Kamer een over zicht van het gebeurde geven. Vandaag is de catastrophe in de ministerraad be sproken Volgens de tot nu toe binnenge komen berichten is het aantal doden reeds gestegen tot 303. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen Goeree-Overflakkee 40, Kruispol der 8, Vlissingen 3, Rotterdam 1, Nieuwe-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Ter- neuzen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel 55, Dinteloord 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- sche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Ooster- schelde (van Schouwen) 4, Kort- gene 35, St. Philipsland 1, Raams- donksveer 2, Hoekschewaard 7, Kruiningen 11, Brandwijk 2, Hey- ningen 25, Numansdorp 12, An- vernege Theodoruspl. 17, IJssel- monde 3. Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina in Kloos- terzande aangekomen voor een bezoek aan het geteisterde gebied. In Rhoon zijn de afgelopen nacht een vader met twee kinderen, die in het on dergelopen deel in een sloot terecht kwamen, verdronken. (Van onze Utrechtse correspondent) De schade die de Nederlandse Spoor wegen door de stormramp hebben ge leden is zeer aanzienlijk. Hoewel van een nauwkeurige raming nog geen spra ke is kan men toch wel zeggen dat zij in de millioenen loopt, aldus heeft ir. den Hollander, president-directeur der N. S. ons medegedeeld. Allereerst werkt men echter naar best vermogen aan maatregelen die het reizigersverkeer in de getroffen gebieden mogelijk zullen maken. Dit zal geschieden enerzijds door omzetting van de diensten en anderzijds door het inschakelen van busdiensten. Hieronder volgt een overzicht van de voorlopige wijzigingen in het reizigers- vervoer van de Ned. Spoorwegen. Ge stremd is het treinverkeer op de vol- g ide lijnen: Hjn SchiedamHoek van Holland (bij Vlaardingen beschadigd). Lijn Rotterdam-MaasGouda (ern stig aangetast). Lijn Zwijndrecht—Dordrecht en lijn DordrechtLage Zwaluwe (stuk van twee kilometer weggeslagen in de na bijheid van de Moerdijkbrug). Ljjn Lage ZwaluweRoosendaal, lijn Lage Zwaluwe—Breda en lijn Bergen op ZoomVlissingen (welke laatste bij Woensdrecht over een kilometer onder water staat). De veerdienst tussen Enkhuizen en Stavoren is gestaakt. Verder zijn de lijnen RotterdamNieuwerkerk en Rilland-Bath-Krabbendijke min of meer door het water aangetast; deze kunnen echter binnen afzienbare tijd worden hersteld. Ook de schade in de Sloedam, de verbinding tussen Wal cheren en Zuid-Beveland, is van be scheiden betekenis en kan locaal wor den hersteld. De voorlopige wijzigingen in het rei- zigersvervoer zijn de volgende: De grote internationale D-treinen naar Parijs worden gevoerd over Utrecht, zolang de lijn Rotterdam Gouda is versperd. Vertrektijden uit Utrecht: 7.50, 10.49, 15.32 en 20.49. De internationale dienst Den HaagBazel vangt zijn weg aan in Roosendaal (ver trek 10.32). De dagboot naar Harwich zal voorlopig met varen. Het reizigers- vervoer eindigt dus in Den H:ag. De lijnen naar Hamburg en Keulen ver trekken, in plaats vanuit Hoek van Holland, uit Den Haag S.S. om 20 uur. De nachtboot naar Harwich zal zo mo gelijk Maandagochtend weer in dienst zijn (vertrek 7 uur). Ten aanzien van de aansluitende treinen: de Rheingold naar Kaldenkir- chen, vertrek 6.39 uit Den Haag SS.; de Scandex, vertrek 7.30, eveneens uit Den Haag S.S. De RheinMain-Ex press, die vroeger uit Rotterdam ver trok, vertrekt ook uit Den Haag S.S. om 15.10. De nachttreinen naar Ham burg en Keulen vertrekken samen uit Den Haag S.S. om 20 uur. Het nationale treinverkeer zal waar mogelijk normaal doorgang vinden. Op de getroffen lijnen zullen zoveel moge lijk bussen het verkeer onderhouden. Dit is met zekerheid ht geval op de lijnen: SchiedamHoek van Holland, Rotterdam-MaasDen HaagGouda en Rotterdam D.P.Dordrecht. Zeeland blijft onbereikbaar. De verbinding HollandBrabant baart de meeste zor gen. Hier is tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe in Willemsdorp bjj de Moer dijkbrug drie kilometer van de lijn met bovenleiding en al weggeslagen. Hele landstreken zijn door de ontzettende overstromingsramp, die West- Nederland tn de nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen, onder water gezet. Zover het oog reikt ziet men een eindeloze trieste water vlakte, die huizen en landerijen heeft overspoeld. Zo is het in de polders van Zuid-Holland, op de Zeeuwse eilanden en in West-Brabant, waar de waterwolf zijn woede heeft gekoeld. Een Dakota van de KLM is vanmor gen opgestegen van het vliegveld Val kenburg om hoven de geteisterde ge bieden rubberboten en leeftocht af tc werpen. Het toestel staat onder leiding van gezagvoerder Pik. De Dakota heeft aan boord o.a. rub berboten, 10.000 broden van de civiele dienst van de KLM en alle kleding, uit de afdeling gevonden voorwerpen de zer maatschappij. Deze kleding zou bin nenkort in het openbaar worden ver kocht. De Dakota wordt in normale omstandigheden als fotovliegtuig ge bruikt; het heeft daartoe een luik in bodem. Daardoor is het voor deze hulpverlening geschikt. Marineviiegtuigen zijn vanmorgen voortgegaan met de hulpverlening. De helicopter is bezig op Goeree en Over- flakkee personen weg te halen, die op boerderiien geïsoleerd ziin en brengt ze over naar droge plaatsen. Har- poonvliegtuigen hebben bij Stavenisse, Voortvliet en Maartensdijk (Tholen) 15 rubberboten uitgeworpen. Twee Sea- otters zijn ook naar Goeree en Over- flakkee om rubberboten uit te werpen. Hedenavond om acht uur zal de minister-president, dr. W. Drees, over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten (Van onze verslaggever) Vanuit Wiesbaden zijn hedenmorgen circa 20 helicopters van de Engelse en de Amerikaanse luchtmacht opgestegen om hulp te bieden in de bedreigde ge bieden. Van de Nederlandse luchtmacht is de enige beschikbare helicopter reeds geruime tijd in actie. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Via een laddertje worden in Raamsdonksveer de bewoners in veiligheid gebracht in amphibie-voertwigen van het leger. Oproep aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machts concentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen ge bieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze wel vaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te her stellen. Tast diep In uw buidel, ook als dit een offer voor u mocht beteke nen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Natio nale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secre tariaat Statenlaan 81. Geldelijke giften kunnen ook gezonden worden aan de bureaux van ons blad. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende sneeuw buien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatse lijk lichte vorst in de nacht en och tend. Zon: 8.17-17.31. Maan: 22.46-9.24. Z. H. Exc. Mgr. J. p. Huibers heeft aan alle pastoors en rectoren het vol gende schrijven gezonden: Bjj dezen schrijven Wij voor, dat aan staande Zondag 8 Februari onder alle H. H. Missen een collecte zal worden ge houden tot leniging van de nood van allen die getroffen werden bij de natio nale ramp. De collecte voor Bisschoppe lijke Noden en andere inzamelingen ko men dus op die dag te vervallen. Wij verzoeken de zeereerw. heren pastoors en rectoren vriendelijk de gelden on middellijk op te zenden naar het Bisdom Haarlem, postrekening 196000, ten name van de Vicaris Generaal van de Bis schop van Haarlem. (get. t Johannes Petrus, Bisschop van Haarlem. De dekens van Scniedam, Rotterdam en Goes hebben de nodige volmachten van de Bisschop ontvangen, die zij in deze moeilijke omstandigheden be hoeven. Een Oxford van de Marine-Lucht vaartdienst is met twee hoofdingenieurs van Waterstaat vertrokken om waar nemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpverlening. Een christen is onder alle omstandigheden optimistisch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1