Aantal doden stijgt met het uur van vandaag Situatie op Goeree-Overflakkee is uitermate bedenkelijk Reeds 627 doden Reddingswerk wordt thans grootscheeps aangepakt Nog velen volkomen geïsoleerd Succesvolle droppings 300 doden in Stavenisse? Toestand op Tholen ernstig De situatie in ZIERIKZEE is verschrikkelijk moeilijk De stormbaan )RR HEDEN PAS HULP AAN VELE PLAATSEN OP THOLEN EN GOEREE-OVERFLAKKEE Stellendam geëvacueerd Tot hoofd en hart 180 doden op Goeree-Overflakkee Dijk op Duiveland heden doorgebroken Aardappel-export stopgezet Vojendam zendt 17 kotters naar noodgebied Patiënten van ziekenhuis zouden op dak gevlucht zijn [S fefmipu&y! weer Koningin weer naar geteisterd gebied DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25598 Door K.L.M.-Dakotci s Betekenis van de dijken Bruinisse onder water, ook achterland loopt gevaar Oost priesterhulp Gehele voorraad naar noodgebieden VLIEGTUIGEN NAAR ZEELAND Teddygevoerde Windbreakers EISENHOWER'S PLANNEN BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 IJsland Centrum vd storm L in de nachts Zater-f ggjgg dag op Zondag sNoorw ATLANTISCHE OCEAAN tuitsland Frankrijk De trek vb centum v.d storm Gebied vd storm Eindfioven ■Gebieden wet ke zonder ze«ii)«?n zouaen rwerstromen Gebieden welke zonder rwier dijken zouden overstromen^ (Van onze speciale verslaggevers) 627 doden zijn er lol dusverre te betreuren. Een millioen mensen verkeren in nood, het grootste gedeelte van Zuid-West Hol land staat onder zout water en de binnen- Havens zijn moeilijk te bereiken, aldus heeft dr. J. van Veen, hoofdingenieur Rijks waterstaat, Maandag de toestand samen gevat. Uit de berichten, die ons in de loop van de nacht en vandaag bereikt hebben, laat zich de situatie in de noodgebieden als volgt samenvatten: het ernstigst zijn de omstandigheden op Schouwen-Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee, waar nog vele kleinere plaatsen volledig van de buitenwereld zijn afgesloten en vandaag pas hulp kunnen verwachten; voor Noord- Beveland geldt hetzelfde, alhoewel, volgens de jongste berichten, de toestand daar mee schijnt te vallen. Als men van deze eilan den hoort, dat er Maandagmorgen nog steeds mensen op daken van bijna instor tende huizen en in bomen verble ven, vraagt men zich at, of voor hen de hulp, die op werkelijk verbluffende wijze Van alle zijden aanrukt, nog bijtijds zal komen. Het heeft er de schijn van, dat men ondanks alles toch nog niet bijtijds de verschrikkelijke ernst van de ramp in zijn volle omvang heeft vermoed. Pas Maan dag is er met grootscheeps materieel in een behoorlijke omvang hulp geboden: een kleine tweehonderd schepen zijn naar de Zeeuwse wateren gevaren en een be hoorlijk aantal vliegtuigen hebben aan de droppings deelgenomen. Intussen is er ook een aantal berichten, die met enige schuchterheid van beginnend herstel gewagen: in Walcheren, waar de ramp lang niet zo groot blijkt als men ver moed heeft, werken de gemalen reeds op volle kracht, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen begint men vandaag met het leegmalen van drie ondergelopen polders en op ver schillende plaatsen hoopt men de dijken te kunnen dichten. Maar dat is nog maar een provisorisch en een schuchter begin, want men is nog zeer afhankelijk van hel weer. Er wordt evenwel gewerkt met een bewonderenswaardig doorzettingsver mogen. De toestand op Goeree-Overflakkee, waarvan Maandag is bericht, dat het groten deels onder water is geraakt moet, zo heeft de wnd. Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland medegedeeld, uitermate bedenkelijk heten. Slechts een twee tal gebieden, n.l. rondom Dirksland en rondom Ouddorp, zijn nog niet overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in aller ijl op de düken alsook op de bovenverdiepingen van hare woningen teruggetrokken. Een zeer bijzonder bezwaar bij de hulpverlening is, dat verschillende Plaatsen nagenoeg niet bereikbaar zijn. Niettemin wordt met alle beschikbare middelen gepoogd het lot van de zwaar getroffen bevolking zoveel mogelijk te Verlichten. Onder de gegeven omstandigheden is •vacuatie op ruime schaal onvermijde lijk. De Belgische vlieger-kapitein Gerard Tremerie, die Zondag 12 inwoners van Pet eiland, onder wie enkele zieken, in veiligheid heeft gebracht, heeft van ue burgemeester van Oude Tonge ver nomen dat daar zestig doden zijn te in u Uren' Ongeveer 400 mensen zitten het dorp opeen gepakt. Honderden mensen in de gemeente rii°k 'aa' °P Goeree zitten op de iJKen en op de bovenverdiepingen van oningen. Zij hebben geen verbinding k"n'n. krijgen sinds Zaterdag en heb- doiL gend behoefte aan levensmid- v„ n ,en medicamenten, vooral melk „j ^"igelingen. Directe hulpverle- 1-nkko k*t motorboten of uitgeworpen ^aagd Van Dinteloord uit is ge- Uit Den Haag is Phibievaartuig naar "fkkee vertrokken j?ln8 Stellendam. ae beide delen van Maandag een am- Goeree en Over- met eerste bestem op de grens tussen het eiland. Van Hellevoetsluis op Voorne Putten, ïelf ook zeer onder het water te lijden heeft gehad, heeft men contact weten te krijgen met Stellendam. Ma rinevaartuigen, het douanevaartuig „Dolfijn" en de reddingboot Koningin Wilhelmina varen door het Spui heen en weer en voeren mensen uit Stellen dam weg. Betonningschepen en vaartui gen van de Rijkswaterstaat zijn ook in het reddingswerk ingeschakeld. In de zeedijk ten Noorden van Oud dorp zijn tien gaten geslagen. In de dijk naast de haven is een gat van zes tig meter breedte geslagen. Twee vissers hebben tijdig alarm ge slagen. waardoor de bewoners uit de twee polders konden evacueren. De ge hele bevolking heeft twee dagen lang gewerkt om de noordkust tegen door braak te beveiligen. Dit is gelukt. Van ochtend zou men trachten om Goedere de te bereiken om dit dorp van drink water te voorzien. De bevolking ge draagt zich zeer rustig Er bestaat geen direct gevaar voor de slachtoffers van de watersnood. Er is veel vee verdron ken. Maandagmiddag is een Urker vis sersboot in de haven van Ouddorp ge arriveerd. De woorden van een goede vriend zijn het beste genees middel in geval van leed De K.L.M. deelt mede, dat tot gister avond elf uur K.L.M.-Dakota's bezig zijn geweest met het uitwerpen van rubber boten en levensmiddelen. Nabij Som- melsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's. Hier werden succesvolle drop pings verricht. Vandaag zijn twee Dakota's van de K.L.M. behulpzaam. Een twintigtal ste wardessen heeft zich ter beschikking gesteld van de U.V.V. (Unie van Vrou welijke Vrijwilligers) te Amsterdam. Vijf mensen in doodsangst op het dak van hun huis, temidden van het woeste water, seinen met een vlag om hulp. (Luchtfoto A.N.P.) De kapitein van het kustvaar tuig „Crescendo" heeft van morgen geseind, dat er in Sta venisse tweehonderd personen worden vermist. Een derde deel van het stadje staat onder wa ter, vele huizen zijn volkomen vernield. Volgens schattingen van uit Stavenisse geëvacueerden zou het aantal slachtoffers in die plaats meer dan driehonderd bedragen. De „Crescendo" heeft gisteravond te Stavenisse 400 mensen aan boord geno men. Volgens een op het vliegveld Woensdrecht gearriveerde koe rier zouden zich in een schuur op Goeree-Overflakkee 180 do den bevinden. Zij zijn daar blijkbaar bijeen gekomen tij dens de vlucht, menend dat de schuur redding zou kunnen bie den. Meer dan duizend mensen wachten nog versuft op red ding. Deze berichten zijn niet officieel bevestigd en niet in het totaal dodencijfer opgeno men. NOODGEBIED ZEELAND Schouwen-Duiveland: Toestand vrij wel hopeloos; geen verbinding met klei nere plaatsen; zeer veel schepen naar Zierikzee; stad wordt ontruimd. Walcheren: Toestand opgeklaard; ge malen werken reeds. Vlissingen droog. Noord-Beveland: Schaarse berichten; Kortgene het ergst getroffen; overige deel schijnt mee te vallen. Zuid-Beveland: Vele vluchtelingen in Ierseke- Zeeuws-Vlaanderen: Optimisme; sla- persdijken behouden; met droogmalen begonnen. Tholen: Toestand zeer ernstig; Stave nisse geëvacueerd; St. Annaland houd baar. Philipsland: geen huis meer bruikbaar. NOODGEBIED DORDRECHT Krimpenerwaard: werk aan de dijk. Alblasserwaard: werk aan dijkdoor braak bij Papendrecht, bij vloed stroomt nog water binnen; toestand niet onrust barend Eiland van Dordrecht: Dordtse Bies bos onder water; verder toestand sta- tionnair. NOODGEBIED ZUID-HOLLANDSE EILANDEN IJsselmonde en Rozenburg: Toestand stationnair; met dichten van de dijk be gonnen. Hoekse Waard: 's-Gravendeel en Nu- mansdorp geëvacueerd; droog gedeelte behouden. Voorne-Putten: Strijd tegen het water duurt voort, land rond Abbenbroek en Zuidvliet geëvacueerd. Goeree Overvlakkee: toestand uiter mate bedenkelijk; verschillende plaatsen nagenoeg niet bereikbaar, evacuatie van Stellendam gaande. NOODGEBIED NOORD-BRABANT Kruislandse polder loopt gevaar; Nieuw Vossemeer, Steenbergen en Hank geëvacueerd. NOODGEBIED TEXEL Men is de situatie meester. NOORDZEE DenHaai Naar tot nu toe niet bevestigde ge ruchten wordt de toestand op Tholen zeer ernstig geacht. Het aanta] doden zou op dit eiland aanzienlijk zijn. Van deze geruchten is evenwel geen melding gemaakt in het bericht. dat namens de burgemeester van Tholen vannacht aan het ANP via een mobilo- fooninstallatic is medegedeeld, nl. dat in de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St. An naland tien slachtoffers zijn te betreu ren. Te St. Maartensdijk zijn waar schijnlijk vier doden. Bij St. Annaland is de zeedijk op drie plaatsen doorbroken. Vele huizen heb ben schade geleden, maar er zijn daar Teen doden, elders op het eiland ver moedelijk wel. Bij gunstig weer zal St. Annaland het verder wel houden, zo is per mobilofoon bericht, maar hulp van elders is gewenst. Bjj Bruinisse op Duiveland is van daag de binnendijk doorgebroken. Het stadje loopt geheel onder water De burgemeester heeft per radio om hulp verzocht, indien mogelijk eveneens uit de naaste omgeving. Er is aan alles ge brek en ook de situatie in het achter land is bijzonder zorglijk. De bevol king moet zo snel mogelijk worden ge- evacueerd. Alleen ai in Bruinisse wach ten drie en twintig honderd mensen op vervoer. Van de zijde van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vernemen wij, dat de regering een uitvoerverbod heeft uitgevaardigd van aardappelen, welk verbod onmiddellijk van kracht wordt. Bovendien zijn de reeds verleende exportvergunningen vervallen verklaard. Deze maatregel is getroffen om de voorziening van de Ne derlandse bevolking met aardappelen te verzekeren. Bovendien is een vaststel ling te verwachten van maximumprijzen voor aardappelen, teneinde prijsopdrij ving, van aardappelen in de geteisterde gebieden te voorkomen. (Van onze verslaggever) Volendam, dat in de boze winter van 1916 zelf aan den lijve heeft ondervon den wat watersnood betekent, heeft niet achter willen blijven bü de hulpver lening in de noodgebieden. Zeventien kotters zijn uit Volendam vertrokken en hebben zich op het verzamelpunt, bij de onderzeedienst te Rotterdam, ge meld. Ook uit andere IJsselmeerhavens, zo als Enkhuizen en Urk, zijn met dezelfde bestemming schepen vertrokken. De actie Oostpriesterhuip, die goede ren en gelden inzamelt ten behoeve der ontheemden in Duitsland en Oostenrijk, zal de komende maanden heel haar ap paraat ten dienste stellen van de nood gebieden. Er gaan geen zendingen meer naar Duitsland, doch zolang de nood heerst wordt de gehele voorraad kleding en levensmiddelen naar de noodgebieden in ons land gezonden. Hedenmorgen half negen hebben zich van het vliegveld Valkenburg „Sea- otters", „Mitchells" en „Harpoons" van de Marine Luchtvaartdienst naar de bedreigde gebieden in Zeeland begeven. Volgens de tot nu toe binnengeko men berichten is het aantal doden reeds gestegen tot 627. Gevreesd wordt, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. Goeree-Overflakkee 40, Kruispol der 8, Vlissingen 3, Rotterdam 1, Nieuwe-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 2, Ter- neuzen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel 55, Dinteloord 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- sche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, V'eere 2, Ooster- sehelde (van Schouwen) 4, Kort gene 40, St. Philipsland 1, Raams- donksveer 2, Hoekschewaard 7, Kruiningen 11, Brandwijk 2, Hey- ningen 25, Numansdorp 55, Auverg- ne Theodoruspold. 17, IJsselmonde 3, Abbenbroek 1, Oudelande 2, Oud dorp 1, Rilland 1, Stormpolder 6, Burch 10, Zierikzee 19, Klooster- zande 9 en Fijnaart 46, Ierseke 10, Nieuw Vossemeer vermoedelijk 50, Oude Tonge vermoedelijk 60, Burg- sluis 10, Goese Sas 7, Ouderkerk a. d. IJssel 2, Kortgene 5, Papen drecht 1, VVolfaartsdyk 6, Geers- dijk 1. In eindeloze rijen trekken de men sen weg uit de overstroomde ge bieden. De meeste wegen zijn ech ter onbegaanbaar en in vele geval len kan slechts van de spoordijken gebruik gemaakt worden. (Van onze speciale verslaggever) De gemeente-secretaris van Zierik zee, de heer G. Grolleman, heeft van daag van het zwaar getroffen Zierikzee uit in een radio-interview een beeld ge geven van de ook voor hem „bijzonder onoverzichtelijke" situatie op het eiland Schouwe Duiveland. De dorpen rond om Zierikzee zijn volkomen geïsoleerd, zo zei hij, zodat van de situatie daar vrijwel niets is bekend. Afgaande op de verhalen van de enkele vluchtelin gen, die door het in de afgelopen nacht opnieuw sterk gestegen water Zierik zee hebben weten te bereiken, zou de toestand in enkele dorpen zeer ernstig zijn, maar de heer Grolleman is niet in staat deze berichten op hun juistheid te toetsen. De situatie in Brouwers haven was, voor zover hem bekend, eveneens zeer précair. De toestand in Zierikzee zelf noemde hij „verschrikkelijk moeilijk". Scholen en andere gebouwen zijn gevorderd cm vluchtelingen, zieken, gewonden en daklozen onder te brengen. Sommige straten, zo vertelde de gemeente-secre taris. zijn in een oogwenk door de kracht van het aanstormende water finaal weggeslagen. Buizen van de gas- en waterleiding zijn gesprongen en een watervoorziening bestaat daardoor haast niet meer. In Zierikzee hoopte men heden de zieken en gewaden naar veiliger gebieden te kunnen transporte ren. Enkele schepen voor dit dringend noodzakelijke vervoer waren vandaag al uit Scheveningen en Wemeldingen gearriveerd en er komen nog steeds I In de nacht van Vrijdag op Zaterdag isde storm ten W van'Jsland ontstaan regelmatig schepen binnen. Met volkomen zekerheid kon de ge meente-secretaris van Zierikzee niets meedelen over de toestand in het nabij gelegen ziekenhuis. Volgens de tot dus ver bij hem binnengekomen berichten heerst er echter een ware nood. De pa tiënten zijn uit de onder gelopen zie kenzalen naar de zolder gebracht en enkele vluchtelingen hebben zelfs mee gedeeld, dat sommige zieken een toe vluchtsoord op het dak hebben moeten zoeken. Ondertussen, zo zei de gemeente-se cretaris. wordt Zierikzee gelukkig al overstroomd met schoeisel, kleding en medicamenten, die uit de ingezamelde voorraden in de niet getroffen gebieden per schip worden aangevoerd. Enkele schepen zijn er echter niet in geslaagd Zierikzee te bereiken, daar zij op ver schillende plaatsen aan de grond zijn gelopen. In dit verband ziet men in het nog voortdurend stijgen van het water naast een groot gevaar ook een zeker voordeel, omdat hierdoor de kans groot is, dat de schepen weer vlot zullen komen. Advertentie ISSTR AAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met later versprei de opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt maar vannacht en mor genochtend plaatselijk lichte vorst Zon: 8.16—17.33. Maan: 23.58—3.35. H. M. de Koningin is hedenmorgen half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde gebieden, welke zU eerst van de lucht uit in ogenschouw zou nemen. Vervolgens zou H M op een vliegveld In Noord-Brabant landen, waarna zjj de geteisterde gebieden In deze provincie zou bezoeken. President Eisenhower heeft, zoals reeds verwacht werd, gisteren beslo ten de Zevende Vloot uit de wateren van Formosa te doen vertrekken. In zijn „State of the Union Message" heeft de president voorts te kennen gegeven de geheime clausules van Yalta te willen opzeggen. H(j ver klaarde, dat Amerika de eenwording van Europa zou bevorderen. De Amerikaanse invoerbepalingen wenst Hu te wijzigen en de Amerikaanse investeringen in het buitenland te bevorderen. De immigratie- en natu- ralisatiewet van McCarren moet wor den verbeterd en aan de discriminatie ten aanzien van de neger-bevolking in de V.S. zal een einde moeten ko men, aldus de president. (Een uitvoerig bericht vindt men op pagina 9). EEN MILLIOEN MENSEN IN GROTE NOOD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1