Redding van uitgeputte bevolking van Schouwen—Duiveland De meeste mensen huilenzijn met stomheid geslagen of lijken zo afwezig als komen zij uit een andere wereld DROEFHEID ZO ONAFZIENBAAR ALS DE OVERSTROOMDE GEBIEDEN Schip Ni 'V 2000 vaartuigen varen af en aan 873 doden Eén militair verdronken Ruim 130 vliegtuigen bij de reddingsactie betrokken Tot hoofd en hart Beeld van vandaag Nu is alle nieuws oud met evacue s in nood i Twee vermist Eerste overwinning op elementen HULP NEEMT GROOTSE EN TREFFENDE VORMEN AAN J M WOENSDAG 4 FEBRUARY 1953 76ste JAARCANC No. 25599 De redding van de uitgeputte bevolking van hei verdronken Schouwen-Duiveland is begonnen! Dinsdagmiddag omstreeks iwee uur hebben wij mei de eersie com mandotroepen hei eiland bereikt. Bij Zijpe aan de Wesikani van dii erbarmelijke noodgebied. zijn nog slechis de aanleg steiger van hei poniveer mei Si. Philips- land en hei spoorwegemplacement droog, hei geheel ier grooiie van hooguit iwee hectaren. Verder ziet men slechis waier, alleen maar waier. Wij worden er bijkans hopeloos onder. Zo langzamerhand hebben wij sederi onze komsi in Zeeland, Zondag morgen, nog niei anders gedaan dan ge varen over roestbruin waier, dai rond dor pen en eenzaam gelegen boerderijen slroomi. Wij hebben nieis anders gezien dan ellende, vreselijke ellende. De meeste mensen die wij spraken huilden, of waren siom geslagen. Zij leken zo afwezig, zo ko mende uit een andere wereld, zo onwerke- Dii is de overheersende indruk die een onzer verslag gevers heefi opgedaan uii zijn talloze ontstellende ervaringen van de laaisie dagen. Opa Kwaak applaudisseert lijk dai wij ondanks de schrikwekkende realifeii van hun verhalen haasi niei konden geloven, dai er zoveel misère en leed kan beslaan. Ook al zien wij hei de gehele dag. Ook al hebben wij er lof onze hals lelierlijk midden in gesiaan. Wij be grijpen hei niei, werkelijk niei. Wij zijn moe, niei alleen van de lichamelijke in spanning, maar evenzeer van de geeste lijke uitpuiling, die hei zien van al deze droefheid een mens aandoei. Wij voelen ons nauwelijks meer uw reporter, wij voe len ons vereenzelvigd mei de Zeeuwen, voor ons besiaai slechis waier. Onze be langstelling voor de resi van de wereld is mee verdronken. Eisenhower besiaai voor ons niei meer, hei neo-nazisme evenmin. Er is nieis anders dan waier, vuil vies wa ier en droefheid; een droefheid, zo onein dig en onafzienbaar als de overstroomde gebieden. Zwerm grote muggen Zeshonderd doden in schuur? Drie beroepsmilitaire! weigeren hulp Onmiddellijke degradatie Drie doden in land van Heusden en Altena Hei aantal doden bedraagt thans 873, daarin niet begrepen de getallen, die uit Oude Tonge zijn gemeld, variërend van 180 tot 600. Schouwen-Duiveland, en daarvan vooral het gebied lussen Bruinisse en Oosterland, en Goeree- Overflakkee, en daar vooral Oude Tonge en Den Bommel, staan sinds Dinsdagmiddag in het brandpunt van de red dingsactie, die nu volledig op gang is, al mag men aan nemen, dal zij vandaag nog in omvang zal toenemen. In Bruinisse zijn commandotroepen aangekomen; zij heb ben er de helicopters volop in actie getroffen. Bij Oude Tonge waren gisteravond de eerste schepen gearriveerd; helaas moet men vrezen, dat daar de hulp voor zeer velen te laat komt. Op deze eilanden en op St. Philipsland wordt intensief naar geïsoleerden gezocht. Het schokkendste bericht uit Tholen is, dat Stavenisse minstens 200 doden heeft te betreuren, maar overigens is daar de ernstigste nood achter de rug. Van de overige eilanden komen be richten, die men, gezien de omstandigheden, gunstig zou kunnen noemen, omdat zij spreken van herstel, zo nu ook uil Zuid-Beveland. Bij de reddingsactie zijn nu 2000 vaartuigen betrokken en ruim 130 vliegtuigen. DAMESPANTALONS O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant IJmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents pe: week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 ELLENDE, NIETS DAN VRESELIJKE ELLENDE Hij vervolgt: Dinsdagmiddag waren jj'ij dan in SchouwenDuiveland, in «ruinisse en in Oosterland, in dat trieste Oosterland waarom men moet schreien omdat het zo erg is. Bij het Zien daarvan realiseren wij ons eigen lijk pas goed hoe vreselijk deze ramp Wel is. Tot dan toe had voornamelijk ons journalistiek hart gesproken. Wij zochten naar het nieuws. Maar nu is alle nieuws oud. Elk gebied dat wij nu nog bereiken is hetzelfde als al die plaatsen waar wij reeds zijn geweest, Alleen is de toestand er erger, omdat de mensen die daar op zolders, op daken en zelfs in de bomen zitten er al drie dagpn lang hebben gezeten zonder drinken, zonder eten en zonder slaap. Zij kunnen bijna niet meer. En waar wij morgen komen zal het weer erger zijn. De toe stand wordt steeds verschrikkelijker. De burgemeester van Middelharnis beeft vandaag via de radio dringend °m hulp uit de lucht gevraagd voor een schip met evacué's, dat op dat moment ih het Haringvliet in moeilijke omstan digheden verkeerde. Onmiddellijk zijn door Valkenburg twee Sea-Otters en een helicopter van de Marine-luchtvaartdienst, die van V'oensdrecht via het noodgebied naar Valkenburg onderweg waren, naar de ongeluksplaats gedirigeerd. steeds hopelozer. En het aantal doden zal daardoor met de dag meer stijgen, ondanks de hulp die hand over hand toeneemt. Om het eiland Schouwen te bereiken moesten wij dwars door St. Philipsland gaan. over wegen die grotendeels onder water stonden. Op sommige plaatsen waren de poelen zelfs meer dan een halve meter diep. Het brute geweld van de zware trucks van de commando's trok ons er echter doorheen. De wagens geleken raderboten, die ploegend een weg zochten door de woelige massa. Bjj Anna-Jacoba lag de veerpont naar Zijpe klaar. De wind was koud en sneed door alles heen. Een paar honderd com mando's sleepten na enkele korte beve len zwijgend hun stormboten op het dek van de pont. Zij zochten beschutting voor de wind achter de railing, waar zij direct in slaap vielen van vermoeienis. In Zjjpe droegen zij de boten weer aan land. De aanlegsteiger was verlaten. Er was geen mens te zien. Nauwelijks een kwartier later lagen de boten in het water en begonnen de kranige soldaten hun tocht in het onbekende. Richting Oosterland, waar 1500 mensen op de daken zaten. Tot aan de komst van de com mando's had een tweetal helicop- tères het reddingswerk verzorgd. De pendeldienst, die deze „reuzenlibel- len" onderhielden tussen Oosterland en het kleine weilandje bij het Zijpense spoorwegemplacement, was echter als een druppel op een gloeiende plaat. Per vlucht kon slechts één drenkeling worden op gehaald. Daardoor konden de piloten zich alleen tot de allerergste geval len bepalen. Die bevonden zich op het dak van een meubelwinkel. Opa Jacob Kwaak was een van hen. Met Put van vermoeienissen is dit kind in slaap gevallen op een hoop kleding. zijn 69 jaren had hij drie dagen in de kou gezeten zonder drinkwater. Voor hij dat dak bereikte was hij al doornat geworden, maar zijn Zon dagse pak was droog gebleven in de koffer. Dat had hij aangetrok ken. Toen hij op het weitje bij Zijpe uit de helicoptère stapte, klapte hij in zijn handen van vreugde. Dat was een vreemd toneel. Een oude man die van waanzinnig geluk stond te applaudisseren alsof hij een grandioze voorstelling in een be roemd theater had gezien. De reali teit, weer op droge grond te staan, bracht hem buiten zichzelf. „Waar is de vrouw?" was zijn eerste vraag. „Mijn zoon komt ook nog en er zitten nog tien mensen op het dak", was zijn enige mededeling. Van ont roering kon hij niet verder spreken. Zijn vrouw, rheumatisch en ziekelijk, was vijf minuten tevoren aangekomen. Bewoners van een Rijnaak, die werke loos in de Zijpense haven ligt, hadden haar opgenomen. Het leed van de voor bije dagen lag op haar gezicht te lezen. Zij kon niet meer. Ondersteund door twee mannen kon zij het schip berei ken. Daar zakte zij in een stoel neer en was tot niets meer in staat. Tegen vier uur in de middag arri veerde een aantal Amerikaanse helicop- tères boven Schouwen. Zij leken op een zwerm heel grote muggen. Eerst kwamen er twee, toen drie, toen vier. Tenslotte waren er zes. Zij scheerden met hun reuzenwieken over het water en begonnen onmiddellijk hun reddings werk. Bezijden de toestellen waren twee reddingsstoelen aangebracht. De piloten landden zonder meer op de daken, zelfs al waren deze spits. Zo werden bijna elke minuut twee mensen in Zijpe afgezet. Daar wachtte een fre gat van de Koninklijke Marine om vrouwen en kinderen naar Rotterdam te brengen. De pont naar St. Philips land voer af en aan om materieel voor de commando's te brengen en evacué's af te halen. De vluchtelingen werden door een pendeldienst naar Roosendaai gebracht. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel slachtoffers in Oosterland en Bruinisse zijn te betreuren. De inwoners weten het niet, want zij hebben geen contact met elkaar. Overste Beets, commandant der commando's, die vannacht bij gro'e vuren met zijn mannen heeft gebivak keerd op het droge stuk bij Zijpe, wacht op het materieel dat Amerikaanse ge nietroepen uit Duitsland hebben mee gebracht. Daar zijn eindelijk de zo no dige amphibiewagens bij. Driehonderd Amerikanen zijn ingekwartierd bij de commando's in Roosendaal. Ook zijn elfhonderd Fransen, onder commando van kolonel Robert, commandant van het eerste regiment genie, in de mili taire opslagplaatsen in Rucphen inge kwartierd. Extra treinen uit Frankrijk hebben honderden voertuigen, ducks en pontonboten naar Roosendaal gebracht. De ganse avond en de gehele nacht zijn de troepen bezig geweest dit ma terieel af te laden. De Amerikanen heb ben gistermiddag verkenningstochten uitgevoerd in Westelijk Brabant en op St. Philipsland. De Fransen hebben het eiland Tholen voor hun rekening ge nomen. De berichten die van dit eiland komen zijn onrustbarend. In Stavenisse, waarover wij gisteren reeds berichtten, zijn tenminste tweehonderd doden ge teld. De toestand is hier bitter ernstig. Het hevigst schijnt de ramp echter rond Oude Tonge op Goeree-Overflak kee gewoed te hebben. Volgens de be richten die wjj van schippers, die deze plaats bekochten, ontvingen, zijn daar in een schuur en in de kerk reeds zes honderd slachtoffers geborgen. De mees te huizen staan op instorten. In de avond nog zijn reddingsbrigades uitge rukt. In Dintelsas arriveerden de eer ste evacué's. Hun ogen stonden hol en zij waren totaal uitgeput. Vandaag zullen pogingen op grote schaal worden aangewend om de bevolking hier te verlossen. Het is mogelijk dat ook de commando's daar bij zullen worden ingezet. Verbindingen zijn er nauwelijks, maar uit alles blijkt dat de geïsoleerder, op Goeree en Over- flakkee het werkelijk niet meer kunnen houden. (Vervolg o-p pap. 3) Een oud moedertje wordt door helpers van het Rode Kruis naar veiliger oorden gebracht. Volgens de tot dusverre binnenge komen berichten is het aantal doden gestegen tot 873. Bij het vaststellen van dit totaal is nog geen rekening gehouden met de berichten uit Goe- ree-Overflakkee, die van 180600 slachtoffers spreken. Uit de volgende plaatsen zijn gegevens binnengeko men: Goeree-Overflakkee: 40, Ouddorp 1, Oude Tonge 60 Stellendam 27 Schouwen-Duiveland: 4. Burg 10, Zierikzee 19, Burgsluis 10, Bruinisse 1, Brouwershaven 3. Tholen: Stavenisse 200 Hoeksewaard: 7, 's Gravendeel 55, Numansdorp 55. West-Noord-Brabant: Halsteren 17, Willemstad 12, Moerdijk 13. Dintel- oord 3, Raamsdonkveer 2, Fijnaart 46, Nieuw Vossemecr 50 Lage Zwa- luwe 2, Heiningen 25. Theodoruspol- der 17, Steenbergen 13. Zuid-Beveland: Krabbendijke 4, Hoedekenskerke 1. Kruiningen 11, Ierseke 10, Wolfaartsdijk 6, Rilland 1, Oudelande 2, Kapelle 3, Goese Sas 7. Walcheren: Vlissingen 3, Veere 2. Zeeuwsch Vlaanderen: Nieuwe Neuzenpolder 1, Temeuzen 4, Hon- tenisse 8, Kloosterzande 9, Ossenisse 1. Kruispolder 8. St. Philipsland: 1. Voome-Putten: Abbenbroek 1, Hel- levoetsluis 5, Zuidland 20. Noord-Beveland: Kortgene 9, Geersdijk 1. Albiasserwaard: Sliedrecht 1, Pa- pendrecht 1, Brandwijk 2. Krimpenerwaard: Stormpolder 6, Ouderkerk 2. Rotterdam 1. Maassluis 1. IJselmonde 3. Texel 4. Hondsbosse zeewering 1. Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan, legernummer 260724240, van het regiment zware lueht- doelartillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhagt en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr 310501440, afkomstig uit Delft. Op Walcheren hebben een beroeps- sergeant-majoor en twee beroepssergean ten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpver leningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Definitief is thans vast komen te staan, dat in het land van Heusden en Altena drie slachtoffers zijn te betreuren. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kust provincies tijdelijk harde wind, aan vankelijk Noord-Westelijk, later rui mend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.14-17.35. Maan: --9.48. Deze vloot doorkruist de wateren om de geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo worden honderden mensen in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en helicopters nemen aan dit reddingswerk deel niet al leen met het uitwerpen van nood zakelijke hulpmiddelen, maar ook door het opsporen en rechtstreeks redden van geïsoleerden in een om vang, dat men langzamerhand van een „luchtbrug" begint te spreken. Intussen neemt de daadwerkelijke bijstand uit het buitenland steeds grootsere en treffender vormen aan liet iets voor een ander doen is heel iets anders dan iemand helpen, die men welgezind is NOODGEBIED ZEELAND Schouwen-Duiveland: Nog duizenden mensen geïsoleerd: reddingsacties gaande; helicopters in actie bij Bruinisse en Oosterland; commandotroepen geland. Tholen: Zeer veel slachtoffers in Stavenisse; overlevenden geëvacueerd, evenals uit St. Annaland en Poortvliet. Halve eiland onder water. Elders valt schade mee. Philipsland: Geheel overstroomd. Militairen doorzoeken eiland naar geïsoleerde bewoners; velen reeds in veiligheid gebracht. Onzekerheid over 400 mensen. Zeeuwsch-Vlaanderen: Over het algemeen is men de toestand meester. Zuid-Beveland: Eerste berichten over herstel. Op de andere Zeeuwse eilanden hebben zich geen nieuwe feiten voorgedaan. NOODGEBIED ZUID-HOLLANDSE EILANDEN Goeree-Overflakkee: Toestand nog steeds onoverzichtelijk. Nieuwe dijkdoorbraak in Den Bommel; ernstige toestand in Oude Tonge. Gehele eiland moet ont ruimd. Voorne-Putten: Toestand meer stabiel. In enkele polders zakt het water. Tiengemeten: Ontruimd. Van de overige eilanden geen nieuwe berichten. NOODGEBIED NOORD-BRABANT Zevenbergen en Klundert lopen nog gevaar. Toestand overzichtelijker. Wagenberg weer droog. - X iËËPP «f mMM 2 - MÉ De eerste overwinning op de elementen is gewonnen door de IJ muidenaar G. Hui zing, die met zijn bulldozer de bres in de zeedijk langs het Volkerak bij fort De Hel heeft gesloten. Uren achtereen is Huizing in z'n eentje bezig geweest liet gat te dichten met aarde van het fort De Hel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1