„La Croisade des enfants ZANDVOORTSE DUINEN zullen zichzelf herstellen 1223 doden 2* Vermaat's Haarlemse kappers bonden de strijd aan met Rotterdamse collega s W inkelsluiting tijd ens Flora Besteldienst A.B.C. BLIKSEMAFLEIDERS GARAGE DEN HOUT Merkwaardig evenement in ,Die Raeckse" Koor „Katholiek Haarlem" komt met een werk van Gabr. Pierné Zee en wind helen wonden spelenderwijs HERINGA WUTHRICH Haarlem schenkt f 15.000.- Haarlem -Lichtstad 1000 EN 1400 K.G. BESTELWAGENS MEISJES VROUWEL. LABORANTEN MACHINESTIKSTERS STRIJKSTERS Verf en Vernis WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Vreedzaam gevecht met schaar en kam AFGELAST OF UITGESTELD K.A.B. KRING OOST Derde vormingsavond Schumann's piano concert Clara Haskil gaf ont roerende vertolking Gastvrijheid in Haarlem 1500 aanmeldingen voor opname évacué s Allerwegen financiële steun voor slachtoffers Provincie geeft f 150.000 Voor Rampenfonds Hedenavond Haarlem R.G.H. Bloemendaal stuurde een Duck 5? Kamer van Koophandel niet accoord met Haarlem NUTSSPAARBANK TE HAARLEM Inleggerstegoed overschrijdt f25 millioen Voor goed en billijk vervoer Barrevoetestraat 2 - Haarlem Tel. 18428 - na 6 uur: 14810 - 14155 FAILLISSEMENTEN Gabriel Pierné Gesprek met de strandvonder Schaken Burgerlijke Stand Waterstanden LAATSTE NIEUWS Bij het ter perse gaan van ons blad- bereikte ons het bericht, dat het aantal doden is geste> gen tot 1225. Voorstel in Raad aangenomen Principiële verklaring van Haarlems Bloei 11E HAARLEMSE VOOR- JAARSBEURS VOOR DE VROUW Klaverjaswedstrijd voor Rampenfonds DE RENAULT WAGENWEG 166- TELEFOON 12138 In één dag retour N.V. CONFECTIEFABRIEK AMBASSADEUR, Nieuwe Uilenburgerstr. 121, A'datn, HUIZEN VOOR GELDBELEGGING VERFINDUSTRIE „COVELINE" N.V. DE STEEN WERF spijkerbare betonpalen TER LENIGING van de nood in de overstroomde gebieden houden wij op Moderne Bakkerijen N.V. 55 Gisteravond zijn wij getuige geweest van een merkwaardig evenement in „Die Raeckse". Kapsters en kappers uit Rot terdam en Haarlem leverden daar een serieus gevecht, met de schaar in de hand, maar in een bijzonder vreedzame sfeer. De organisatie was in handen van de R.K. Technische Ontwikkelingsclub, afd. Haarlem, en natuurlijk heeft deze actieve groep kappers en kapsters ge poogd deze wedstrijd tussen de Maas- en de Spaarnestad zo goed mogelijk te doen verlopen. De Rotterdamse groep telde zeventien, de Haarlemse tien deelne mers, die zich alle „voorzien" hadden van een bruikbaar levend model. Alvorens de strijd een aanvang nam, sprak de secretaris van de Haarlemse afdeling, de heer A. Goossens, een kort woord, waarbij hij uiteraard de Rotter damse collega's en enkele andere gas ten een woord van welkom toeriep. Hij sprak de verwachting uit, dat het niet alleen een interessante, maar ook een leerzame wedstrijd zou worden. Spr. be treurde het. dat de voorzitter van de afdeling, de heer J. C. Uittendijk, we gens ziekte niet aanwezig kon zijn. Na dat de heer Brinkel. de landelijke voor zitter. een woord van waardering had gesproken en de heer B. Linsen uit Den Haag, die de leiding in handen had, nog enige instructies had gegeven, stonden de deelnemers gereed hun kunsten te tonen om daarmede een prijs in de wacht te slepen. Een jury van drie deskundigen con troleerde eerst nog de „onbewerkte" he renkapsels en toen klonk het enerverend geklik van kammen tegen scharen. Sla gen werden met veel deskundigheid ge legd, krullen glinsterden in het helle lamplicht en onder het belangstellend oog van een klein aantal belangstellen den toverden nijvere handen fraai ver zorgde kapsels. De modellen ondergin gen met vriendelijke berusting deze operatie met als enige afleiding de spie gel, waarin zij het verloop der verrich tingen konden gadeslaan. Wij zullen ons hier niet verdiepen in technische details. Voor de herenafde ling werd gevraagd een vrij model, waarvoor een werktijd was uitgetrok ken van veertig minuten met tien mi nuten voor het opmaken. Voor de da mesafdeling werd een modern dagkap sel gevraagd, eveneens met een werk tijd van veertig minuten. Het vorige jaar werd in Rotterdam een dergelijke stedenwedstrijd gehouden. De beker voor de damesafdeling werd toen ge- Het bestuur van de Haarlemse Ka tholieke Studentenvereniging Sanctus Bavo heeft besloten zijn plannen tot vie ring van het Carnavalsfeest geen door gang te laten vinden. De leden wordt dringend gevraagd het geld, dat zij anders voor dit feest zou den uitgeven, zo spoedig mogelijk per giro over te maken op nummer 547386 van de heer J. C. Kloet, onder vermel ding „Nationale Ramp". Hetgeld kan men ook persoonlijk aan de questor overhandigen op de avond-bijeenkomst van aanstaande Donderdag. De heer Kloet zal het ingezamelde geld aan het einde van de week overmaken aan het Rampenfonds De voorstellingen van de toneelgroep „De Ramplaanspelers", welke zouden gehouden worden op 7 en 8 Februari zijn uitgesteld tot 28 Februari en 1 Maart. De feestavond van de firma Van Em- pelen en Van Dijk. te houden op 7 Fe bruari, is uitgesteld tot 18 April. Het Vastenavondfeest van de LTB, af deling Haarlem, Spaarnwoude en Voge lenzang, dat gehouden zou worden op 9 Februari in Treslong, is afgelast. In verband met te houden simultaan seances ten bate van het Nat. Rampen fonds, waaraan naast andere bekende Nederlandse schaakmeesters o.a. ook de heer Van Scheltinga zijn medewerking zal verlenen, gaat de aangekondigde le zing voor de leden van de R.K. Schaak club „Het Witte Paard" Donderdag a.s. niet door. In plaats daarvan is er een gewone clubavond. In verband met de nationale ramp heeft het Geel-Wit-bestuur besloten de voor 15 Februari a.s. in de H. K. B. georganiseerde feestavond tot latere datum uit te stellen. In verband met de wedstrijd Haarlem—R- C. H. is er hedenavond geen training. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. deelt ons mede, dat de filmavond, welke op Donderdag 5 Februari zou worden gehouden, in verband met de drukke werkzaamheden in de noodgebieden niet doorgaat. Eveneens zal er deze week geen cur sus worden gegeven. De ledenvergadering, welke is vastge steld op Dinsdag 10 Februari, gaat wèl door. De uitvoering van de „Roverssympho- nie" door de H.O.V. op Zaterdag 7 Febr. in de concertzaal is uitgesteld tot half Mei. De jaarvergadering, tevens derde vor mingsavond van kring Oost der K.A.B. wordt géhouden op Donderdag 5 Febr. a.s. des avonds acht uur in het jeugd- gebouw Koningsteinstraat. De agenda is als volgt: jaarverslagen secretaris en penningmeester, bespreking beleid be stuur, bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van de heren J. Bruyn en H. Hessling. Grote belangstelling zal die avond bestaan voor de causerie van de heer W. Hazevoet, directeur van het gemeentelijk Huisvestingsbureau. Nu de leider van dit Bureau voor onze leden over dit urgente vraagstuk komt spre ken is er gelegenheid een juist inzicht te krijgen in de werking van dit Bureau. Heeft U klachten of critiek, komt er mede naar voren; de heer Hazevoet is bereid met de leden van gedachten te wisselen. Leden van kring Oost, komt in grote getale naar het jeugdgebouw Koningsteinstraat, morgen, Donderdag 5 Februari. wonnen door Rotterdam. Haarlem leg de toen beslag op de beker voor de he ren. Na afloop werd de uitslag van ce ju ry bekend gemaakt. Deze was als volgt: Dames-afdeling: 1. J. Hauser, 2. G. Malsen, 3. G. Olsthoorn, 4. R. Selie, 5. mej. Corbee. De vier eerstgenoemden kwamen uit Rotterdam, mej. Corbee verdedigde de Haarlemse kleuren. Heren-afdeling: 1. J van der Graaf, 2. A. Goossens, 3. W. Stevenhagen, 4. P. Bosman, 5. A. van Wijk. In deze groep was no. 1 een Rotter dammer, de andere vier plaatsen wer den door Haarlemmers bezet. De groepsprijs-dames ging naar Rot terdam, de groepsprijs heren bleef in Haarlem. De feestelijke omlijsting moest weg vallen; wel werd een verloting gehou den. waarvan de baten (f 134.05) be stemd werden voor het Rampenfonds. Algemeen prijst men telkenmale op de eerste plaats het poëtisch karakter van Clara Haskil's spel. Daarnevens uit men gewoonlijk ook zijn bewondering voor de sterk innerlijke verdieping, die haar spel kenmerkt. De meesterwerken in romatische stijl, voorgedragen door Clara Haskil, boeien door deze eigen schappen immer in hoge mate. Dat deze begenadigde pianiste echter niet alleen het poëtische, doch ook het meer be wogen en levendige genre muziek voor treffelijk vertolkt, bewees heden de uitvoering van Schumann's contrastvolle pianoconcert. Zeer zeker maakte het gracieuze middendeel (een intermezzo met mooie dialogische werking tussen solo- en or kestpartijen) wederom diepe indruk. De Allegro-hoekdelen voldeden echter minstens in dezelfde mate. De Allegro vivace-afsluiting deed begeesterend aan en het eerste Allegro, nader betiteld met affettuoso, klonk niet alleen ge voelvol, maar was tevens hoogst fijn genuanceerd. Alleen dient hierbij op gemerkt, dat de onderdelen in langza mer tempo (o.a. Andante expressive) ons het diepst troffen. Dirigent en orkest kwamen blijkbaar geheel onder invloed van het diep door voelde solospel, want zelden hoorden we solo- en orkestpartijen een zo ab solute eenheid vormen als thans. Van invloed kan mede de ernst der tijden zijn geweest. Er werd meer dan anders ernstig en met verantwoordelijk heidsbesef gemusiceerd. Dit niet alleen in het extra openingsnummer: „Air" uit een Bach-suite (de daarop volgende jeugdsymphonie van Mozart lag iets buiten de sfeer van de avond), doch bo venal in César Franck's Symphonie, die tot in de klankrijkste hoogtepunten waardig en diepzinnig klonk. De zeer talrijke aanwezigen gaven op ondubbelzinnige wijze hun grote inge nomenheid met solo- en orkestspel te kennen. Clara Haskil liet de dirigent alsmede het orkest in de haar gebrach te hulde delen Een artistiek concert als dit is geens zins misplaatst in deze bewogen tijden. Inzake de dooi' ons gesignaleerde fou tieve opmerking over de solist in het programma van het jongste buiten gewoon concert, dient eerlijkheidshalve te worden opgemerkt, dat zij alleen voorkwam in de aan de pers te voren gezonden proefdruk-exemplaren. Door de attentie van de H.O.V.-administra- teur, tevens programma-verzorger, kwam genoemde „note comique" in de op de concertavond verkochte exempla ren niet voor! O. K Vanmorgen bestond er in Haarlem bij de afdeling Bevolking op het stadhuis gelegenheid om zich te melden voor het herbergen van evacuc's. In enkele uren werden ér reeds 1500 aanmeldingen ge noteerd. Sommigen konden een heel gezin bij zich nemen, anderen één of twee personen. Op voorstel van het college van Ged. Staten hebben de Provinciale Staten van Noordholland gisteren in hun ver gadering een bedrag beschikbaar ge steld van f 150.000 ten bate van het Na tionale Rampenfonds. In de schouwburg zullen deze week in de pauze van de voorstellingen ook collectes worden gehouden. De bestuurders van de organisatie van kleinhandelaren in groenten en fruit voor Haarlem en omstreken heb ben besloten 2 pet. van de omzet gedu rende het tijdvak 5 tot en met 10 Fe bruari af te staan voor het Nationaal Rampenfonds. De baten van de leerlingen-uitvoe ring van Truus Smit, 11 Februari in Domi, zijn bestemd voor het Rampen fonds. In de H. K. B. organiseert de Haar lemse Jongerengroep Vrijdag en Zater dag van 2 tot 11 uur een doorlopende filmvoorstelling. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland stelde beschikbaar 5 montagewagens met elk drie monteurs en gereedschappen om te helpen de electriciteitsnetten in orde te brengen. Het P. W. N. in de provincie Noord- Holland heeft naar Texel gezonden een groep van 12 mannen met vrachtwa gens en gereedschappen. Aan de provincie Zeeland werd aan geboden een ploeg, bestaande uit één opzichter, twee fitters, vijf grondwer kers met legervervoermiddelen en ge reedschappen voor het herstel van de waterleiding te sturen. Sjors en Jimmy van de Rebellenclub hebben tijdens de voorstelling van Zon dag in het Casino-theater van Den Bosch als eersten in den lande f 25 be schikbaar gesteld aan de noodgebieden en dit bedrag overhandigd aan het dochtertje van de Commissaris der Ko ningin. die de voorstelling bijwoonde. De bedoeling is, dat een landeiijke Sjors en Sjimmy-noodactie op touw wordt gezet, bestaande hieruit, dat 10 pet. van de netto-recette van iedere voorstelling wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Het personeel van Wasserij Haak heeft een dag loon afgestaan. De directie voeg de daar een gelijk bedrag bij, zodat voor het Rampenfonds een bedrag van f 1300 beschikbaar kwam. Haarlem en RCH spelen, zoals bekend, hedenavond een lichtwedstrijd op het Haarlem-terrein, waarvan de opbrengst be stemd is voor het Nationaal Rampenfonds. Beide ploegen spelen in hun sterkste sa menstelling: Haarlem: doel: Willemse; achter: Odenthal en Kuis; midden: Boe ree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, Van Osch, Jacob, Meyer en Groeneveld. RCH: doel: Wille; achter: v. Reenen en Willemink; mieïden: Lasschuit, de Vos en Biesbrouck; voor: Koster, de Wette, Gallis, Honout en Couwenhoven. Scheidsrechter is de heer Horn. Aanvang 8 uur. De gemeente Haarlem heft geen vermakelijkheidsbelasting. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is van Bloemendaal uit een duck vertrokken met de eigenaar, twee politie-aggnten en enige leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, voorzien van walkie- talkies. Tot Dordrecht werd de duck op een militaire oplegger vervoerd. Daarna vertrok men on eigen kracht met bestemming Middelharnis. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Haarlem en Omstreken heeft aan B. en W. van Haarlem medegedeeld, dat zij zich niet kan verenigen met de inhoud van de concept-verordening „Winkelsluiting tijdens de Flora-tentoon stelling". De Kamer is van mening, dat, mdien tijdens de Flora-tentoonstelling de zo ge wenste ontheffing van de winkelslui tingsbepalingen plaats vindt, deze ont heffing geldig moet zijn voor de winkel bedrijven en voor de straathandel in het gehele gemeentegebied van Haarlem. Be perking van de ontheffing tot een be paald stadsgedeelte of tot bepaalde stra ten acht zij volkomen onaanvaardbaar. Ten aanzien van de verkoopperioden stelt de Kamer zich op het standpunt, dat in een analoog geval, n.l. voor de „Win kelsluitingsverordening Flora 1953 Heem stede", is geadviseerd de winkelbedrij ven toestemming te verlenen tot open stelling op werkdagen tot 23.30 uur en op Zondagen van 1223.30 uur. Dit advies zou zij gaarne ook van toepassing willen Ondanks het grote bedrag aan op vragingen voor de gebruikelijke beta lingen in de maand Januari, was het inleg-overschot bij de Nutsspaarbank te Haarlem dit jaar bijzonder groot. Inge legd werd een bedrag van f 1.291.914,49 en terugbetaald f 934.268,92. zodat niet minder dan f 357.645,57 meer werd in gelegd dan terugbetaald (vorig jaar f 32.286,96). Het inleggerstegoed steeg hierdoor boven f 25 millioen en bedroeg per 31 Januari f 25.286.768,77. 590 nieuwe spaarbankboekjes werden uitgereikt, terwijl 61 nieuwe jeugd spaardertjes werden ingeschreven. De omzet bedroeg 27015 posten van inleg en 7701 posten van terugbetaling. voor de verpakk.afd., leeft, tot 22 jaar, en v. d. ampulleerafd., leeftijd tot 25 jaar. gevraagd. Aanmelden van 95 uur, Pharmachemie, Rozenstraat 1. verklaren op Haarlem, ook voor de straathandel. N Dit advies is mede gebaseerd op de omstandigheid, dat in vorige jaren ge durende de-z.g. Bollenzondagen onthef fing t.a.v. de winkelsluitingsbepalingen werd verleend. In de Haarlemse concept verordening is een dergelijke mogelijk heid tot het verlenen van ontheffing niet vermeld. Indien in de verordening „Win kelsluiting tijdens de Flora-tentoonstel ling" alsnog de mogelijkheid tot verkoop op Zondagen wordt opgenomen, zal auto matisch aan bovengenoemd bezwaar te gemoet kunnen worden gekomen. Dirigent Albert de Klerk voert met zijn Koor Katholiek Haarlem, groot kinder koor, solisten én orkest het in Neder land vrijwel onbekende werk „La Croi sade des enfants" van Gabriel Pierné uit, zoals wij verleden week reeds be richt hebben. Pierné noemt „La croisade des en fants" een Légende Musicale, beschouwt dus het onderwerp van de Kindei kruis tocht als een legende. Hiertoe bestaat voldoende aanleiding. De geschiedschrij vers verschillen dan ook onderling op vele punten. Zuiver historische bewijs gronden schijnen niet te kunnen wor den aangevoerd. In de kronieken van Albert de Stade, Jacques de Voragine en Alberic des Trois fontaines, anno 1212, staat ver meld: Te dien tijde vluchtten vele kin deren zonder leider en gids uit onze steden en dorpen naar de overzeese lan den. Als men hun vroeg, waar zij heen gingen, antwoordden zij: „Naar Jeruza lem, om het Heilig Land te veroveren". Zij droegen beugeltassen, pelgrimssta ven en een kruis op hun gewaad. Enke len waren zelfs uit Keulen afkomstig. Zij kwamen te Genua aan en onderna men op zeven grote schepen de over- Advertentle neemt men alleen FILMS: Rembrandt: „Het hunkerende hart" (In vitation). Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Cinema Palace: „Onvoldoendevoor liefde" (A Woman of Distinction). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Luxor: Frolingeert (2e week) „Don Ca milla". Tijden: dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: Aladdin en zijn wonderlamp". In technicolor. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uqr. Toegang 14 jaar. Lido-Theater: „Das Land des Lachelns". In technicolor. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: „General Jim in het Verboden Land". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toe gang 14 jaar. Spaarne: „De Duivelsbrigade". In tech nicolor. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Woensdag 4 Februari Stadsschouwburg: Interscholai r Jeugd- tournooi 1953, declamatie, dans en toneel, des middags om 2 uur. Gem. Concertgebouw (tuinzaal): Haar lemse Musyckkamer, Bach-concert, 8 uur. Frans Halsmuseum: Jan Strijbos: „Oni bekend Spanje" met kleurenfilm, 8 uur. Minerva: „Er komt een vriend van avond", 18 jaar, 8.15 uur. Donderdag 5 Februari Gem. Concertgebouw: Opera-koor „Bel Canto", concert o. 1. v. H. Kerkhoven, 8 uur; Tuinzaal: R.K. E.H.B.O. „St. Ber- narcfus", propaganda-avond. Minerva: „Er komt een vriend van avond", 18 jaar, 8.15 uur. De Rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 3 Februari 19.53 failliet verklaard: N.V. Exploitatie Maatschappij „Xaisine Scott", Heemstede en kantoorhoudende te Bloemendaal, Bloemendaalseweg 98. Rechter-Comnrissaris: mr. H. J. M. Co- kart. Curator: mr. H. Jonker. Haarlem. J. Vollenga, schilder, Heemstede, Drieherenlaan 28. Rechter-Commissaris: mr. K. J. M. Cokart. Curator: mr. J. G. Rietkerk, Haarlem. A. Kruitbosch, zonder beroep, Over- veen, Oranje Nassaulaan 160. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. G. J. H. de Leeuw, Haarlem. M. Vellekoop, weduwe van J. Spaar garen sr., handelende onder de naam „Fa. J. Spaargaren en Zonen", Aals meer, Uiterweg 17. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. Jansonius, Haarlem. De vennootschap onder firma Marga- dant en de Boer, handelende onder naam Elmar Fabrieken, te Hillegom, Hoofdstraat 92a. en haar firmanten E. J. E. Margadant, Hillegom, v. d. Ende laan 76 en F. C. J. de Boer, Hillegom, Wilhelminalaan 44. Rechter-Commissa ris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijk, Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: J Heertjes, aannemer, Santpoort, Brederoodseweg 90. Rechter-Commissa ris: mr. N. Smits. Curator: mr. C. Blankevoort, Haarlem. A. Roël jr., Haarlem, Oranjeplein Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. Chr. F. M. van Koppen, Haarlem. tocht. Een Storm stak op en twee sche pen vergingen met alle zich daarop be vindende kinderen en matrozen. De an dere kinderen keerden terug." In de Algemene Geschiedenis van Dr. Brugman en Prof. Kernkamp lezen we daarentegen: „In Juni 1212 trad in een dorp bij Vendóme een herdersknaap, Etienne, op als kruisgezant Gods. Hij trok het land door en verwekte overal stormachtige bijval door zijn welspre kende prediking. Hij verzamelde duizen den kinderen om zich heen, die hem in weerwil van hun ouders volgden. Aan het hoofd van 30.000 kinderen kwam Etienne te Marseille aan, alwaar zij zich naar het Oosten inscheepten. De schip pers verkochten hen echter in Egypte als slaven." De kortelings overleden dichter Mar- tinus Nijhoff behandelde in zijn be kroonde bundel „Vormen" hetzelfde on derwerp. Marcel Schwob stelde voor Pierné de tekst samen voor een Muzikale Legen de en schreef deze in vier dplen. Eerste deel: Het vertrek. Door geheel Duitsland en Vlaanderen zijn de kinde ren gewekt door stemmen, die hen be velen naar het Heilig Land te vertrek ken. Tevergeefs trachten de ouders hen te weerhouden. De kleine Allys geleidt de blinde Alain aan het hoofd van de stoet. Tweede deel: De tocht. De tocht gaat in de richting van de Middellandse Zee op schone lentedagen. De kleine pel grims, staven en kruisen dragend, pluk ken onderweg bloemen, vlechten kruis jes én zingen het liedje van de Olijf berg. In de 15de eeuw was dit volks liedje nog gebruikelijk. Derde deel: De Middellandse Zee. De kinderen zien de zee, welkè zij moeten oversteken om Jerusalem te bereiken. Zij zingen van vreugde bij het zien van het blauwe water aan het strand van Genna. Zij verzamelen zeesterren en ge loven, dat het werkelijke sterren zijn, verdronken nadat zij uit de hemel vie len. De bisschoppen van Genua rusten zeven schepen uit om de kinderen te vervoeren. Het avondwindje doet de zei len zwellen en de schepen de juiste richting uitgaan. Vierde deel: De storm en redding. Ge durende een nacht is de wind hevig ge worden, een storm steekt op. Hemelho ge golven slaan over de dekken, het scheepsvolk is de wanhoop nabij. Te midden van de regenvlagen, het loeien van de orkaan en de kokende golven smeken allen de Heer de kinderen te redden van de afgrond. Het vernielings werk is ten einde, de schepen verdwij nen in de duisternis. Uit de hemel klinkt echter een stem: „Laat de kin deren tot Mij komen". Voor de ogen van het blinde kind verheldert de nacht, het ziet de Redder, die de zielen van de onschuldige kinderen in Zijn Rijk op neemt. De componist Pierné, in 1363 te Metz geboren en in 1937 te Morlaix overle den, behaalde reeds op 19-jarige leeftijd de Prix de Rome. Van 1890 tot 1898 was hij als opvolger van César Franck orga- niste van de Sint Clotilde-kerk te Pa rijs en werd in 1910 benoemd tot diri gent van de Colonne-concerten. Behal ve instrumentale componerde hij vocale werken. „La Croisade des enfants" ont stond in 1902 en werd in 1904 bekroond. De eerste uitvoering van dit werk ge schiedde in 1905 te Parijs onder directie van Edouard Colonne, de daaropvol gende in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam in hetzelfde jaar door de Koninklijke Oratorium Vereniging van Ant. H. Tierie, onder leiding van de componist. Daarna verschenen nog van ziin hand het Oratorium „Frangois d'Assise" en de Koorsymphonie „L'an mil". Ook deze beide werken zijn bekroond en hét laatstgenoemde, over het jaar duizend, waarin men het vergaan van de wereld verwachtte en daarom de zotste fees ten vierde, is destijds onder leiding van Willem Mengelberg door het Toon kunstkoor en Concertgebouworkest tè Amsterdam uitgevoerd. Zowel door het onderwerp als door de verklanking is de Kinderkruistocht een aantrekkelijk werk geworden. Al zijn drie delen uiteraard verhalend en be schouwend de grote climax bereikt Pierné vanzelfsprekend in het laatste deel toch valien hierin fraaie, klank rijke en contrastvolle momenten op. Dit bereikt de componist door een artis tiek aanwenden van solo- en koor- stemmen (alles is zuiver vocaal geschre ven, m.a.w. alles ligt in het bereik van j de menselijke stem) en van alle ten dienste staande instrumenten met hun grote verscheidenheid van kleurmenge- ling, afzonderlijk en in combinatie met de soli en het koor. De solo- en koorpartijen bieden on derling ook grote afwisseling Behalve het kinderkoor, dat een zeer uitgebreide rol vervult, treden herhaaldelijk de bei de kinderen Allys en Alain, sopranèn, een dames solo-kwartet als de stemmen van de leiders, de verhaler, tenor, voorts Hoe herstelt men nu de enorme storm schade, welke is aangericht aan de dui nen? zo vraagt menig bezoeker Van Zandvoort en andere kustplaatsen zich af als hü ziet, welke grote zandmassa's aan de duinvoet zijn ontnomen door het geweld van de zee. Te Zandvoort bij voorbeeld gemiddeld 10 meter hoog en 8 meter breed. Leken menen, dat men in staat is deze schade langs kunst matige weg te herstellen en verwachten, dat binnenkort op grote schaal met het aanvoeren van zand moet worden be gonnen. Wij hebben hierover eens iemand gepolst, die met de zee en alles wat daar verhand mee houdt, uitnemend bekend is, namelijk de heer P. van der Mije, strandvonder, voorzitter van de Zandvoortse reddingsbrigade en hoofd van de kustwacht Zandvoort. Zijn ant woord was verbijsterend van eenvoud: de krachten der natuur hebben dit zand verloren doen gaan, zij zullen deze schade ook weer herstellen. Het kunstmatig aanbrengen van zand- versterkingen is, behalve als noodmaat regel voor beveiliging van gebouwen en openbare werken, zinloos, want de wind en de zee zullen deze in korte tijd weer doen verdwijnen Mén moet niet uit het oog verliezen aldus onze zegsman dat onze duinen in de loop der eeuwen zijn ontstaan door een samenwerking van de zee en de wind Het zand van onze duinen is afkomstig uit het Kanaal, en wel van de krijtrotsen, die vroeger de verbinding vormden tussen het vas teland en Engeland. Het zand van deze rotsen, die nu op de bodem van de zee liggen, wordt door de reststroom (een aftakking van de golfstroom) de Noord zee in gestuwd en blijft na de vloed op het strand achter. Bij droog weer en Zuid-Westenwind waait dit zand tegen de duinvoet aan. Dit groeiproces van de duinen (thans het herstel-proces van de duinvoet) kan men langs kunstmatige weg bevorderen door het aangestoven zand „vast te zetten". Dit geschiedt door het planten van duindoorns en helm en ook door het in het zand steken van tak ken. Zo zal men na enige jaren weer de duinvoet op de oude breedte kunnen hebben, maar daarna zal het nog jaren duren voor ook de top van de duinreep weer zover is dat de in deze dagen ver oorzaakte schade kan geacht worden te zijn hersteld. Dit alles kan mee- en te- genlopen. Een ongunstige factor is nu, dat het strandvlak tengevolge van de storm sterk is „afgesleten", soms wel ongeveer een meter diep, en daardoor kemt het zeewater bij vloed veel hoger dan anders het geval was. Bij ruw weer zal dan de aangroei van de duinvoet weer worden aangetast; vooral bij Noord-Westen wind, want dan wordt het water hoog opgestuwd. De Noorden wind is ook in ander opzicht gevaarlijk want dan ontstaan zandverstuivingen van de duinvoet af. Vooral bij de hui dige steile hellingen moet men dit ge vaar niet onderschatten; en de nog in de duinreep staande gebouwen van „Riche" en paviljoen „Kiefer" kunnen daardoor in een precaire situatie komen te verkeren. Zandvoort ligt voor het aanstuiven van zand heel gunstig, zo verzekerde ons de heer Van der Mije. Dit houdt, zoals gezegd, verband met de zee stroming, welke constant is. De zee en ook de wind hebben hun vaste baan. Onze zegsman komt hierbij op zijn stok paardje en voert voor zijn stelling ver schillende interessante bewijzen aan. Tussen Zandvoort en IJmuiden bij de kilometerpalen 60 en 61 wordt de Rest stroom voor onze kust doorkruist door een neerstroom, welke van de IJmui- dense pier komt. Het gevolg hiervan is, dat bij die strandpalen bijna geen zand aanwaait. Vóór het dorp Zand voort, tussen de kilometerpalen 67 en 68, komt op onze kust het zeewater, dat Scheveningen pl.m. 400 meter uit de kust voorbij gaat. Hoe komt men aan die wetenschap? Meer dan twintig jaar geleden spoelden op dat punt periodiek scheepspapieren aan van het Zweedse schip „Patria". Soms was het zó erg. dat deze, door de wind voortgedre ven, het dorp indwarrelden. De heer Van der Mije stelde zich met de Rot terdamse cargadoor van de rederij in verbinding en toen bleek, dat de ka pitein van het schip de gewoonte had om de gebruikte papieren bij het vertrek uit de haven in zee te werpen. Ook de wind heeft zijn vaste paan. Toen in de duinen van de Amsterdamse waterleiding het Ringkanaal werd aan gelegd, ontstond ten Oosten van Zand voort een grote vlakte van uitgegra ven zand. Reeds na verloop van tijd vormden de zandverstuivingen weei kleine duinen, welke dezelfde ligging hebben als die welke er vóór de werk zaamheden waren. Zo zal ook het spel van zee en wind dat eigenlijk geen spel is, maar volgens natuurlijke wetten verloopt wéér de wonden helen, welkê in het duinlichaam zijn geslagen. Advertentie HAARLEM „een moeder", sopraan, een „oudé ma troos", bas, koren van vaders, moeders, matrozen en hemelingen op. Die verscheidenheid' op elk gebied doet het natuurlijk niet alleen. Voort durend moet uit de muziek de geest van de handeling spreken. De muziek moet het geheel en alle finesses daarvan verduidelijken en daardoor de hoorders met het verhaal in al zijn onderdelen in de meest sterke mate doen medele ven. Doorgaans heeft Pierné dit zonder gebruik van voor velen ongenietbare moderne klankmogelijkheden bereikt. Echter is zoals altijd een tevoren be studering van de tekst gewenst om ten volle van deze schone verklanking te kunnen gênieten. Albert de Klerk staat met zijn Koor Katholiek Haarlem, een talrijk, goed voorbereid kinderkoor, een vijftal so listen, een solokwartet en de H.O.V. borg voor een goede uitvoering. Er is langdurig en met veel intensiteit gestu deerd. Dat de Haarlemse kunstminners deze zware studie door hun tegenwoor digheid belonen! O. K. De wethouder van Onderwijs te Haar lem zal inplaats van Donderdag, Zater dag 7 Februari om half 11 spreekuur houden. Voor de leden en oud-leden van de R.K. Schaakvereniging „Het Witte Paard", alsmede voor een aantal geno digden, zal de bekende Nederlandse schaakspeler Th. D. van Scheltinga een lezing houden. Als belangrijkste onderwerp staat het gehouden Lanaen-schaaktournooi te Helsinki op het programma, waarbij te vens verschillende interessante partijen op het demonstratiebord zullen worden geanalyseerd. Deze lezing zal Donderdag 5 Febru ari. des avonds om 8 uur in Gebouw „Cultura", Jansstraat 83. worden ge houden. Ook niet-aangesloten R.K. scha kers zijn van harte welkom. GEBOREN: E. A. KlaverBilars, z; C. WarnaarsSmit, z. C. A. Groot— Taman, z; T. WinkelmanSchmalko, z; J. C. CulikersSneepers, z; H. van der Haasvan der Voort, z. W. Th. van BroeckSchouten, z; C. M. Swart Luyckx, d; F. van KatwijkHölzel, d; G. Postmade Groot, d. OVERLEDEN: R. van Ommeren, 4 m., Brouwerskade. G. Bosch, 54 j., Spaarnhovenstraat; C.' H. Kramer, 75 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. Wit- teveen, 70 j., Iepenstraat; M. A. H. Troupinde Vocht, 89 j., Kijkduin straat; J. C. Grootes, 58 j„ Lorentzkade; L. van Essen, 69 j., Verspronckweg; W. Dorenbos, 74 j., Barrevoetestraat; F. Akersloot, 68 j., Cornelis Schoonstraat; T. J. van Oeveren, 1 m., Hazepaters- laan; C. W. de Greef, 6 j., Kamperlaan; W. Schniedewind, 44 j., Gasthuisvest; M. Th. van der Veldtvan Roode, 69 jaar, Lijsterstraat. Donderdag 5 Februari Hóóg water: 7.24 u. en 19.40 u. Laag water: 2.59 u. en 15.20 u. Vanmiddag is de Haarlemse Gemeen teraad In openbare zitting bijeengeko men. De voorzitter, burgemeester P. O. F. M. Cremers, bracht allereerst een voorstel in behandeling, waarin de Raad verzocht werd een bedrag van f 15.009 beschikbaar te stellen voor de getrof fenen van de waterramp. Dit voorstel werd aangenomen. Na diepgaand overwegen heeft de Stichting Haarlems Bloei besloten de volgende verklaringen bekend te ma ken: Daar ons land in de komende maanden ,alles op alles zal zetten om de catastrophe door de watersnood te boven te komen, is het van het hoogste belang, dat het vreemdelingenverkeer in volle omvang gepropageerd blijft. Zoals nu dus de Flora 1953 doorgaat, zal ook voor Haarlem-Lichtstad de voor bereiding voortgezet worden. Op zakelijke gronden zijn B. en W. van mening, dat het in het belang van ons land en van onze stad is, dat deze manifestatie bedoeld om vreemde lingen te trekken niet wordt afgelast. Zoals onze lezers weten, zal deze beurs voor 1953 worden gehouden van Vrijdag 27 Februari tot en met 6 Maart. Dit do mein voor de vrouw zal wederom vel® nieuwe attracties brengen met de beken de modeshow, die weer vijfmaal per dag zal plaats vinden. Op veler verzoek zul len nu ook grote maten (4446) worden getoond. Ook nu is er van de zijde der standhouders grote belangstelling aan de dag getreden. Men deelde ons mede, dat ook thans de beurs geheel is volgeboekt. Een geheel nieuw beursorkest, n.l. „Th Music Stars" o. 1. v. Jan de Klerk zal, met vele andere artisten van naam, de be kende gezellige sfeer brengen. Dê Klaverjasclub Samen Sterk organi seert Zaterdagavond in café De Uylenboom te Santpoort een grote klaverjaswedstrijd, waarvan de opbrengst volledig aan het nationaal rampenfonds zal worden afgedra gen. Verschillende zakenmensen stelden hiervoor belangeloos prijzen beschikbaar. Mocht het aantal deelnemers te groot zijn om alle in De Uylenboom te plaatsen, dan is ook de zaal van De Weyman te Sant poort hiervoor beschikbaar. zijn van de grootste waarde bij het oplossen van Uw transportproblemen. Alleen in Haarlem en omgeving honderden in gebruik. Meer dan 10 RENAULT- bestelwagen-gebruikers bestelden na en rijden nu 22, 8, 4, 3 en 2 RENAULTS. LET WEL! De toch reeds zo zuinige 2,4 L. motor is nu vervangen door een- sterkere en toch nog spaar zamer kopklep-motor, zonder prijsverhoging! Laadruimte 7.7 M3, laadoppervlakte 4.83 M2. Door frontbesturing zeer gemakkelijk te hanteren in binnenstad: draaicirkel slechts 10.50 M. Oersterk. Zeer laag brandstofverbruik. Prijzen vanaf 6700.—. Vraagt nadere inlichtingen en demonstratie. Uw bedden en kapokmatrassen gerepareerd dooi v. DOORN's Woninginrichting zijn weer als nieuw GEN CRONJéSTRAAT 113, HAARLEM, TEL. 19141 heeft plaats voor: Aan hen, die prijs stellen op een beschaafde werkkring en reeds eerder in blouses- of over hemden-industrie gewerkt hebben, bieden wij een goed loon en vast werk in een prettige sfeer. Aanmelden dagelijks van 86 uur en Zaterdags tot 3 uur aan bovengenoemd adres. te koop gevraagd Makel. P. FRIS, Jan van Galenstr. 35, Haarlem, Tel. 10787 Tijdelijke aanbieding voor verbruikers 10 ko. prima Grond verf f 14.50 10 ko. prima Glans- lakverf 22.50 Plastic vlakglanslakken GED. OUDE GRACHT 95 Haarlem Uw schutting omgewaaid? Uw houten palen afgerot? Dit is niet mogelijk met onz® 12x12x275 cm. De paal voor Uw leven. Vraagt Uw aannemer. SPAARNDAMSEWEG 48 Tel. 10072 15700 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 een SPECIALE VERKOOP VAN SPECULAAS De gehele opbrengst van deze speculaasverkoop op deze dag zal worden afgedragen aan het „Nationaal Rampenfonds". De prijs der speculaas bedraagt 45 et. per half pond en is tegen contante betaling verkrijgbaar bij onze winkels en bij onze ver kopers met de bekende blauwe wagens. U draagt hiermede Uw steentje bij tot leniging der nood. VERMAAT'S BAKKERIJEN N.V. Paul Krugerkade 31 Mr. Cornelisstraat 28 Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2