Eerste alarmerende bericht Zondag morgen 4.22 uur over het telex-net Van plaatselijke of strekelijke ramp tot enorme catastrophe van nationale omvang Radio-amateurs bouwen met Dcn Uaa£ P.T.T. een reddend luchtnet op Dagbladen, radio en PTT voor een krachtproef Juryrapport over bekroonde kruisbeelden verschenen Gratis ruimte van de K.L.M. Uitgave gewijd aan de catastrophe Burgemeester van Rilland omgekomen Echte bezieling en degelijk vakmanschap naast onbeduidende conventies Huisvesting van de daklozen „HIER IS DE ZENDER PAoIKT in Zondagscollecte uit New York aan Prins overhandigd Benzine voor de hulpcolonnes PAGINA 7 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Voor vervoergoederen uit buitenland =^Dombur3\^Korb W-Kapelle -V M'jUffiPK Opbrengst geheel voor Rampenfonds Vlissingen Mr. Stikker op het Foreign Office CARTO Bereidverklaringen aan gemeentebesturen Maximum-prijsregeling aardappelen Exportverbod afgekondigd Rotterdam voor zee schepen normaal bereikbaar Oproep van A.N. W.B. De K.L.M. heeft op alle internationale lijnen van haar verkcersnet, voor zover mogelijk, gratis ruimte beschikbaar gesteld voor dringend vervoer van goederen uit het buitenland naar ons land. Zo heeft het K.L.M.-lijntoestel uit Zwitserland Dinsdag avond duizend kg. dekens en linnengoed van Bazel naar Amsterdam meegebracht. Voor vandaag stond nog in Basel een duizend kg. goederen voor vervoer per K.L.M. gereed. verklaringen ter kennis te brengen van instanties uitgaande van de veronder stelling, dat hier en daar in noodgebied nog naar de radio zou kunnen worden geluisterd ook van hen, die daar dringend behoefte konden hebben aan de aangeboden diensten en goederen, werd in overstelpende mate een beroep gedaan op pers en radio. In een aantal gevallen moest men ongetwijfeld tot afwijzing besluiten, omdat inwilliging daarvan de functionnering der eigen apparatuur in gevaar zou hebben ge bracht en de capaciteit overtroffen, doch in evenzovele gevallen werd, waar mo gelijk. bemiddeling verleend. Al wordt dan nog steeds onder hoog spanning en met extra-bezetting dag en nacht gewerkt aan de berichtgeving, naarmate de organisatie van de hulp verlening beter op dreef komt, kan het accent weer meer komen te liggen op de eigenlijke taak van pers en radio. De Vereniging ter behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte ter mijn een uitgave het licht doen zien, ge wijd aan de overstromingsramp. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. De vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding van deze uitgave de belange loze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het ge hele land. Verwacht wordt, dat ook de papierhandel en de drukkers belangeloos hun diensten aan deze opzet zullen verlenen. Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn, de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. Ambassadeur Stikker heeft zich in Lon den na^u' het Foreign Office begeven, om namens zijn regering uitdrukking te geven aan gevoelens van medeleven met de ge troffen gebieden. Sir William Strang, de Britse secretaris-generaal van Buitenland se Zaken, heeft namens zijn regering op zijn beurt deelneming met Nederland be tuigd. Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een der bussen, waar mede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten, flr kwam toen eensklaps een vloedgolf, waar door hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hij later gered werd. Een Amerikaandie Dinsdag met het K.L.M .'Vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L.M,'employe die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzien lijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Het rapport van de jury, die heeft moeten oordelen over de resultaten van de prijsvraag voor een kruisbeeld de prijsvraag was uitgeschreven door de Sichting 18531953 is thans versche nen. Het is samengesteld door Jan En gelman; de andere juryleden hebben er zich mee verenigd. Zij waren prof. Oscar Jaspers, M. Andriessen, ir. C. Pouderoyen, prof. V. P. SemijnEsser en mr. J. Derks. Tal van ontwerpen, zegt het rapport, vertoonden nog een hang naar onbedui dend geworden conventies, andere leden aan een vooropgezette hang naar oor spronkelijkheid, maar daartegenover stonden een redelijk aantal werkstuk ken, die getuigden van echte bezieling en van een opmerkelijk vakmanschap. Het algemene peil der inzendingen gaf ook een zekere weerspiegeling van de betekenis, die de Nederlandse beeld houwkunst in de laatste decenniën heeft verkregen. Bij eerste schifting zijn 54 van de 68 ontwerpen afgevallen. Overbleven no. 1 („Maar de duisternis nam het niet aan...."), no. 2 („Kruisstam"), no. 4 („Verlosser"), no. 6 („God is liefde"), no. 8 („Goevrijdag"). no. 21 („Kruis"), no. 23 („Kruis is te kort"), no. 26 („Kruiswoorden"), no. 30 („Petra"), no. 31 („Waarom hebt gij mij verlaten?",, no. 32 („Marcel"), no. 33 („E.B."), no. 41 („Kt"), no. 57 („Processie") Na ampele beschouwing bleven vier ontwerpen over, n.l. de no's. 4, 31, 33 en 41. Bij stemming werd besloten no. 31 een eervolle vermelding te verlenen, omdat er slechts drie prijzen waren. De verdiensten daarvan werden niet gering geacht; geprezen werd de origi naliteit en de felheid van houding en gebaar in het langgerekte corpus en de als in doodskramp hoog geheven armen, maar de meerderheid van de jury was toch van mening, dat het hier ging om effecten, die bij inniger beschouwing en op de duur hun aantrekkingskracht zou den verliezen, omdat de vormen van het werk niet sterk genoeg zijn om aan de expressie voldoende overtuigingskracht te schenken. De opvattingen der jury over de drie bekroonde ontwerpen zijn in het kort als volgt weer te geven: No. 41 (Gregoire). Wat de meerder heid der jury er toe dreef dit ontwerp de eerste prijs te geven, (aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat dit zou ge schieden), was het besef, dat het van alle ontwerpen de beste plastische kwa liteiten bezit, verenigd met een rust en een waardigheid, die de verhevenheid van dit thema niet verstoren. Op vele manieren kan dit bereikt worden, maar Gregoire bereikte het door aan het niet spectaculaire, het schijnbaar zo traditio nele, een eenvoud en een diepte van ge voel te schenken, die treffend zijn en doen verwachten, dat zijn crucifix, goed uitgevoerd en voltooid, een innige ver standhouding teweeg kan brengen tus sen de Afgebeelde en de beschouwer. De voorstelling spreekt tot het gemoed en is geen gewild bedenksel. Bovendien was een overweging, dat dit kruisbeeld ten zeerste geschikt ge acht moet worden voor het doel, dat de Stichting 18531953 voor ogen zweeft, n.l. de opstelling op een voor het publiek toegankelijke plaats, langs de weg bij Nijmegen. Het heeft im mers een zekere „bevattelijkheid", zon der dat het, in welk opzicht dan ook, daarnaar kunstmatig schijnt te stre ven. Het verheugt de jury uiteraard, dat het bestuur der Stichting reeds na enige dagen heeft laten weten, dat het de be kroning en de aanbeveling van dit ont werp denkt te volgen, evenals die van de tweede en de derde prijs, zodat men dus mag zeggen, dat de prijsvraag ge slaagd is. No. 33 (Verhulst). Het ontwerp van H, Verhulst, in gele was uitgevoerd, is door de jury met grote belangstelling bekeken en geprezen om zijn oorspron kelijkheid en gespannen vorm. Het lang gerekte van het corpus werd ondergaan als een eigenschap, die inhaerent was te achten aan de algemene opzet van het ontwerp. Na langdurige beschouwing meende echter de grote meerderheid der jury, dat het zeer moeilijk beoordeeld kon worden, of de kwaliteiten van het onderwerp ook bij eventuele uitvoering zouden blijven bestaan, of van de span ning der vormen niets zou verdwijnen en of de bekoring der kleur van het materiaal niet een suggestie schiep, die bij vergroting en uitvoering in brons teloor zou moeten gaan. Ook is nog op gemerkt, dat dit crucifix alleen tot zijn recht zou kunnen komen in een meer besloten, intieme omgeving. Langs de weg geplaatst zou het zijn werking mis sen. Daartegenover werd er op gewezen, dat de bekoring van dit ontwerp zeker niet alleen ligt in de natuurlijke eigen- schappen van het materiaal, maar ook in de plastische hoofdvorm, het verloop der lijnen en de verdeling der partijen. No. 4 Verhaak). In het ontwerp van F Verhaak Jr. tenslotte prees de jury wederom de rustige devotie, die door de vormen wordt meegedeeld en de har monie dier vormen. Echter meende zij, dat de gevoelige behandeling van kop, torso en armen niet wordt voortgezet in de beenpartij, waarvan de spanning en de beheersing aanmerkelijk geringer zijn te noemen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat alle bereid verklaringen tot het verlenen van huisves ting in woningen aan daklozen uit de nood- gebieden gericht moeten worden tot het ge meentebestuur ter plaatse. Opgaven in dc provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg zijn voor lopig niet nodig. Blijkens een prijzenverordening van het Bedrijfschap voor Aardappelen zijn thans maximumprijzen voor aardappelen vastge steld, die ten doel hebben een ongemoti veerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding bestaat te voorkomen. Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, gros siers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de consument, onder wie niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor klei-aard- appelen 18 cent per kg. en voor zand- aardappelen 16 cent per kg. Voor de Wad deneilanden gelden maximumverkoopprij zen die een cent per kg. hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg. extra worden berekend. In tegenstelling tot anders luidende be richten deelt het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waar voor afleveringscontracten zijn gesloten Uitgezonderd zijn achter de aardappelen die blijkens de verzendingsdocumenten vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Uit telefoongesprekken, die Rotterdamse rederskringen met Zweden, Noorwegen en West-Duitsland hebben gevoerd, is geble ken, dat men daar voor Rotterdam be stemde schepen naar andere havens diri geert, omdat men van mening is, dat Rot terdam door de watersnood niet bereikbaar is. Dit is te enen male onjuist. Rotterdam is voor zeeschepen normaal bereikbaar en de goederen kunnen er op de normale wijze behandeld worden. Het is bij de berichtenstroom op deze Zondag niet gebleven. Duizenden besef ten, welke ramp zich had voltrokken. Spontaan werd hulp geboden in de meest uiteenlopende vorm. Om bereid- Een umphibiev oer tuig brengt vluchtelingen in veiligheid. (Van onze Haagse redacteur) WOENSDAGNACHT. Zo maar een gewone zit-slaapkamer ergens in Den Haag. Daar was gistermiddag de centrale post van de verbinding door de lucht met de noodgebieden. De 28-jarige zoon des huizes, werkzaam op het ministerie van Oorlog, heeft in deze kamer een zelfgebouwde zender, kostbaar bezit in deze tyd, waarin zoveel andere verbindingen zijn uitgevallen. Hij is lid van de VERON, de Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland de organisatie van de bonafide amateurs, die plegen te experimenteren met het radioverkeer op allerlei korte golven. Experimenten, die thans van bijzonder groot nut blijken te zijn. Onder supervisie van en in samenwerking met een ambte naar van de Bijzondere Radiodienst van de P.T.T. hebben deze amateurs namelijk een noodnet van vijftien zenders opgebouwd, dat allerlei uiterst belangrijke berichten uit onbereikbare punten in de noodgebieden en plaatsen in de Haag, die PAOIJG hééft afgelost en nu PAOIJG II heet. Een kamer met een voor een leek onbeschrijflijke opeen hoping van allerlei apparaten, draden, meters, brandende lampen en snoeren. Een zender meldt: ik ga QRT-en, dit is sluiten. De burgemeester van Zuidland zit ont zettend verlegen om zoeklichten. Schip pers zouden naar Goeree-Overflakkee gaan om te zoeken naar achtergeble ven mensen, maar een andere schipper zegt, dat hij dat al gedaan heeft. Moet men nu nog met vletten daarlangs gaan cm mensen op te pikken? Er zijn daar acht schipperzenders. Berichten naar havenkantoor Dor drecht over evacuatie uit half verdron ken plaatsen. Een kwartier later: Dordrecht kan honderd mensen kwijt. Er wordt be stemming gevraagd voor honderd man met schoppen en buitenboordmotor o.l.v. twee waterbouwkundige ingenieurs. Stuur onmiddellijk 300 kartonnen bekers voor koffie voor mensen, die aan de dijk werken. „Ik ben al 23 uur in dienst". Land- bouwgifstoffen uit boerderijen kunnen alleen in naaste omgeving werkelijk kwaad. Een amateur is om zeven uur in de ochtend met een helicopter naar Haamstede op West-Schouwen. Die buitenboordmotor graag om vier uur bij de veerhaven. Onophoudelijk gaat de reeks berich ten door. Vanmorgen had men storing van stofzuigers uit de buurt. Men heefi de mensen aangezegd, dat er iets be langrijkere aan de orde is dan kleedjes zuigen Deze amateurs zwoegen met enorme energie verder om via de aether enige ordening te brengen in een zoals uit het bovenstaande wel blijkt nog op tal van plaatsen chaotische toestand. Het is drie uur in de nacht. Een ere saluut! Dr. Richard McEvoy, predikant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) heeft aan Prins Bernhard een cheque overhandigd van 375 dollar voor de slacht offers van de overstromingen. Het gjeld, zo zei de predikant, was de opbrengst van de Zondagscollecte. Om 15.55 een noodkreet van de burge meester van Zierikzee: bij Nieuwer- kerk, Oosterland en Bruinisse op Dui- veland mensen in verdrinkingsnood; al leen amphibievliegtuigen en helicop ters kunnen helpen, eventueel rubber boten. Vijf minuten later is deze hulp- roep doorgegeven aan Woensdrecht- De polder West-Nieuwland vraagt aan de Prov. Waterstaat om een teci nicus, die een dieselmotor voor het ge maal in Oudorp kan plaatsen. De motor is nog niet aanwezig. Bericht uit Numansdorp: opzichter zus en zo, op inspectie, bij de dijken van 's Gravendeel, zal tegen de avond daar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7