Geen hulpeloze mensen meer Honderden werken thans onafgebroken aan de versterking en het dichten van de gehavende dijken 1352 doden Schouwen eerste noodgebied Goeree het tweede Dijken worden gedicht met rotsblokken uit Duitsland Hopelijk vóór de winter dicht Overmacht Middenstand krijgt crediet Dijk bij Papen- drecht is dicht Geweldige colonnes Amerikaans materieel in Breda Pauselijk waar nemer in Nederland Toestand te Poort vliet hoopvol Men is aan het werk en men zal slagen" Prins weer naar rampgebieden Tot hoofd en hart 50 babies geboren Koningin voert besprekingen Het weer - f VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 76ste JAARCANC No. 25601 rti-NNP Ifew-ta» 2- In verband met de ramp: Geen algemene evacuatie Per hef schroef vliegtuig Kon. Mil. Academie Bontgevoerde Windbreakers BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmulden: Bonifaciusstr. 27 tel 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 FEITELIJKE REDDINGSWERK VOLTOOID Hei feitelijke reddingswerk in de noodge bieden is Donderdag voltooid; er verkeren Seen hulpeloze mensen meer in levensge vaar. Op Schouwen werd Donderdagmid dag de toestand bij Noordgouwe critiek tengevolge van drie dijkdoorbraken bij Noordgouwe, Zonnemaire en Dijkhuisjes bij Brouwershaven; het bericht over een hieuwe doorbraak bij Renesse bleek op een Vergissing ie berusten en daar is toen ®nel en afdoende de reddingsactie op ge richt. In de vroege ochtend kwam hei be richt binnen, dal op Duiveland alle men sen waren geëvacueerd op vijfhonderd Jn Bruinisse na, die achterblijven om de binnendijk te herstellen (de buitendijk is daar onbeschadigd) Oude en Nieuwe Tonge op Goeree-Over flakkee zijn zo goed als geheel geëvacu- eerd; Dirksland en Melissani staan geheel droog. Blijft het weer gunstig, dan zal dat 2o blijven; aan versterking van de dijken v^ordi hard gewerkt. In Goedereede is de toestand slecht, maar niet wanhopig. Nuim 20.000 mensen zijn geëvacueerd: 10.000 zijn er achtergebleven. Er wordt reeds hard gewerkt aan het herstel van de dijken. In Hellevoeisluis verwacht men nog 7 a 8000 evacué's van Goeree. Op Voorne-Puiten kon een dreigende dijkbreuk bij Heenvliei worden voorkomen. Honderden militairen, mariniers, grond- arbeiders, studenten en kantoorbedienden werken er onafgebroken aan de versterking van de zandzakkendijk langs hei Voornse kanaal, die 7 kilomeier lang is. Tientallen trucks voeren in onafgebroken stroom zandzakken aan. Op deze wijze hoopt men de situatie meesier ie blijven. Mocht dat niet gelukken, dan zou heel Voorne blank komen ie staan. Op Zuid-Beveland werd Donderdag de toestand bij Krabbendijke opnieuw critiek; alle vrouwen en kinderen werden geëva cueerd. De mannen werken zeer hard aan de versterking van de dijk. Vannacht werd bericht, dat de toestand zich, dank zij het rustige weer, iets gunstiger liet aanzien. Bij Borsele, waar de toestand ook critiek is geweest, is het gevaar voorlopig afgewend. De organisatie van het reddings- en het voorzieningswerk heeft nu ook haar improviserend karakter van de eerste dagen wel verloren. Met vrij wel elke plaats is nu rechtstreeks contact mogelijk, zodat verkeerd over gebrachte berichten tot de zeldzaam heden gaan behoren. Overal kan nu snel en afdoende hulp geboden worden. De luchtbrug werd Donderdag door 220 toestellen onderhouden van Val kenburg. Woensdrecht en Glize-Rijen uit. De vloot bestond uit ruim 2000 vaartuigen. Nu er geen mensen meer in onmid dellijk gevaar verkeren, komt het her stelwerk voor het grootste deel nog provisorisch in het middelpunt van de belangstelling te staan: men ver sterkt niet alleen bedreigde punten, maar dicht ook ontstane bressen. In Papendrecht bijvoorbeeld heeft, men Donderdagmiddag het gat gedicht; vandaag werkt men aan de versterking en verhoging van het aangebrachte stuk en dan is onvoorziene omstan digheden voorbehouden het gevaar geweken. Er wordt dan ook nog eter.-" met man en macht gewerkt; vele haastig toe gesnelde helpers, die zien enigszins te kort gedaan voelen, omdat van hun hulp nog steeds geen gebruik werd ge maakt. lossen nu hun voorgangers af en In zwermen kwamen gisteren op bepaalde momenten de helicopters aanvliegen met evacué's uit Nieu we Tonge. Rechts twee Britse toe stellen, links een Amerikaans. helpen bij de verdere evacuatie van mensen, bij het transporteren van vee en huisraad, bij het aanvoeren van mate rieel. Het corps commandotroepen, dat onder overste Beets gevochten heeft voor het behoud van mensenlevens men kan daar vele wonderen van ho ren vertellen is nu aan rust toe. Ver liezen hebben zij zulks in tegenstel ling tot. andersluidende berichten niet geledén. Hun opvolgers vinden nog zeer veel te doen. 16 Februari verwacht men een nieuw springtij, en voor die tijd wil men alle provisorische herstellingen, voor zoveel dat doenlijk is, door definitieve vervangen hebben. Dat geldt ook voor Texel. Wat het herstel betreft zijn er enkele meer gedetailleerde berichten voorhan den. In Zeeuws-Vlaanderen is het ver keer weer normaal; alleen de veerdienst Perkpolder—Kruiningen is nog niet hersteld. Het spoorwegverkeer tussen Mid delburg en Goes is hersteld, de verbin ding tussen Walcheren en Breda wordt met bussen via Zeeuws-Vlaanderen on derhouden. In dc niet-getroffen dorpen heeft het leven zijn normale gang grotendeels hernomen, al leeft men dan veelal op het getij: een aantal plaatsen is alleen bij eb bereikbaar. In de Bredase Chassée-kazerne zijn achttienhonderd man Amerikaanse hulptroepen 'geconcentreerd. Deze troe pen zyn samengetrokken uit zeventien verschillende eenheden, die verenigd zijn tot een bataljon dat onder comman do staat van kolonel Ellery W. Niles. Van hieruit worden de richtlijnen gegeven, welke de Amerikaanse hulp troepen moeten volgen bij de hulpver lening in de noodgebieden. Zo blijkt onder meer, dat de Amerikanen in Bre da in totaal 64 dukws hebben ingezet, die overal in het gebied rondzwerven. Met de evacuatie is het thans voor het grootste gedeelte gedaan. Nu komt het constructiewerk aan de orde, het dichten van de dijken op gevaarlijke punten. Hiervoor zijn rotsblokken no dig, waarvan er hele vrachten per vliegtuig uit Duitsland worden aan gevoerd. Bij het dichten van dijkga- ten volgt men een merkwaardige methode: Men construeert een baily- brug over het gat, vult de brug op met zand en grote stukken steen, legt er springlading onder en laat de hele V.' Volgens de tot dusverre binnenge komen berichten is het aantal doden gestegen tot 1352. Uit de volgende Plaatsen zijn gegevens binnengeko men: Nieuwe opgaven zijn binnengeko- uit; Halsteren 2, Tiengcmeten 2, middelhamis 16, Nieuwe Tonge 12. Ue volledige lijst wordt nu: Goeree-Overflakkee: Ouddorp 1, ^ude Tonge 300, Stellendam 27, Nieu- We Tonge 87, Middeiharnis 16. Schouwen-Duivetand: Zierikzee Burgsluis 10, Bruinisse 1, Brou wershaven 3, Dreischor 15, Seroos- ferken 15, Nieuwerkerk 13, Ooster- 'and 40. Tholen: Stavenisse 300, St. Maar- ïjSt"ik 4. Hoeksewaard: Elfplaat (Poortugaal) -L s Gravendeel 57, Numansdorp 67, imnenoord 2. West-Noord-Brabant: Halsteren 19, "mlemstad 2, Moerdijk 13, Dintel- ^ord 3. Raamsdonkveer 2. Fijnaart *6, muw Vossemeer 50, Heiningen 25, deen bergen 13, Wagenberg 1, Heus- 5 .en Altena 3, Klundert 13. b'^-Beveland: Krabbendijke 4, oedekenskerke 1. Kruiningen 11, "seke 10 vvolfaartsdijk 9, Rilland 1, belande 2, Kapeüe 3. Goese Sas 7 Wa cheren: Vlissingen 3. Veere 2. 2 eeuwseh Vlaanderen: Terneuzen «U^tenisse 8. Zaamstag 1, Osse- Philipsland: 1. lev„0(ïrne"Puttcn: Abbenbroek 1. Hel eoetsshjis 5, Zuidland 20, Strijen 20 'minstens). Ge^°5?."Bevelan«l: Kortgene 40, eersdijk J. elder|t)erschelde: (aangespoeld van nendrlt?r1Vaard: flicdrecht 1, Pa- Krim Brandwijk 2. GudoJv e,nerwaard: Stormpolder 6. IJsoi^f 2' Rotterdam 1; Maassluis zeewpri nde 3; Texel 5; Hondsbosse (q ,nS 1; Militairen 2. "Save A.N.P., onder voorbehoud). Stampvolle treinen met evacué's uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zit mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbendijke moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dordrecht. Het jongetje op de voorgrond, is Ilenny Joosten uit Harts- weerd, die met zijn vader evacueerde. Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten, in de armen. Hij heeft troost gezocht bij mevr. Lobbbezoo. Naar het K.N.P. verneemt is mgr. Lambertini, de door Z. H. de Paus aangewezen waarnemer voor Nederland, Vrijdagmorgen via Brussel in Nederland aangekomen. Om elf uur bracht de pau selijke afgezant een bezoek aan de bis schop van Breda, mgr. J. W. M. Baeten, teneinde zich te doen inlichten over de omvang van de ramp in dit bisdom en de vereiste hulpmaatregelen. Van Breda vertrok mgr. Lambertini naar de bis schop van Den Bosch, mgr. W- Mutsaerts. Vandaag zou mgr. Lambertini zich ook nog naar dc Maliehaan te Utrecht bege ven voor een bespreking met de Aarts bisschop. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal mgr. Lambertini zijn intrek nemen bij de Apostolische Internuntiatuur te Den Haag. Verder verneemt het K.N.P. uit Keu len dat de Aartsbisschop, Kard. Frings, een speciale conferentie heeft bijeenge roepen om de nood in Nederland te be spreken. Uit dankbaarheid voor de grootscheepse hulpactie, die de Neder landse katholieken onder de leuze „Een schip naar Keulen" reeds vlak na de oorlog hebben gehouden, wil Kardinaal Frings een hulpactie „Schip voor Hol land" organiseren. De besprekingen hier over zijn nog in een beginstadium. Een tragische bijzonderheid daarbij is. dat het Keulse Aartsbisdom iuist nu getrof fen is door de dood van de Vicaris-Gene raal mgr. E. David. (Van onze Haagse redacteur) Mei verschillende omschrijvingen, welke geen iwijfel liefen beslaan over de ernsi van de siiualie, heefl de direcieur-generaal van de Rijkswaierslaal gisieren op een persconferentie ie Den Haag verklaard, dal Schouwen noodgebied nummer één is. Ir. A. Maris zei, dal dil eiland voor negen'liende geïnundeerd is; gistermiddag evacueer de men daar nog. De evacuatie zou ook Zierikzee gelden en er zouden tenslotte slechts 500 man achterblijven om nog grotere schade aan dit eiland te voorkomen. De situatie wordt hier door Rijkswaterstaai zeer moeilijk voor het herstel geacht. Dit herstel zal vele maanden duren; wij mogen ons gelukkig prijzen wanneer vóór de komende winter hei eiland weer veilig is. Hei ergste is, dat de dijk- lijn gekarteld is,- hei profiel is beschadigd; de dijken zijn ook van binnen vernield. Schouwen en dit sloeg ook op Duiveland moei in één geheel van werkzaamheden hersteld worden. De burgemeester van Poortvliet op Tholen deelt mede, dat het gisteren op nieuw gedichte gat in de dijk het van nacht heeft gehouden. Vandaag wordt getracht het andere gat te dichten. Er wordt met man en macht, met inzet van Nederlandse en Franse militairen, gewerkt. Indien het dichten gelukt, is er voorlopig geen reden voor algemene evacuatie. De burgemeester noemt de toestand hoopvol. •31 Hei tweede noodgebied is Goeree-Overflakkee, waar ook zeer veel moeilijk ie dichten gaten in de dijken zijn ge vallen. De direcieur-generaal gaf verder een uiieenzeiiing over de siiualie in de nood gebieden, waaruit bleek, dal Rijkswaterstaat hel herstel met grote voortvarendheid aanpakt. Toen ergens de vraag viel of men een be paald eiland zou moeien „laien schieten", wees de hoogste verantwoordelijke technische autoriteit van de waterstaat zelfs de gedachte daaraan verontwaardigd van de hand; ten aanzien van een ander gebied zei ir. Ma- ris met stelligheid: men is aan hei werk en zal slagen. Een belangrijke factor achtte spre ker, dat de middelen om het herstel aan te pakken thans veel beter voorhanden zijn dan direct na de oorlog, toen Zee land hersteld moest worden. Wel is een ongunstige omstandigheid, dat er veel rijshout, dat in de Biesbos gesneden was, verloren is gegaan. Hoe het met de voorziening met arbeidskrachten, voor al met de steenzetters, zal lopen, valt nog moeilijk te zeggen. Wat de uitvoering der werken betreft: verscheidene aannemers zijn aan de slag getogen; de tijd voor voorbereiding van het werk ontbrak ten enen male. In we derzijds goed vertrouwen werkt men dus op een regie-contract in zijn meest primitieve vorm. De kosten zullen straks nog geregeld moeten worden. Prins Bernhard is hedenmorgen op nieuw naar dc ramp-gebieden vertrok ken. Hij zou per hefschroefvliegtuig de plaatsen bezoeken, welke niet op an dere wijze te bereiken zijn. Ook giste ren heeft de Prins op deze wijze con tact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hun burgemeesters. Laat in de namiddag zou de Prins weer een vergadering van het Rampenfonds pre sideren. Het ligt in de bedoeling deze dagin deling de eerstkomende dagen, met uit zondering van a.s. Zondag, te handha ven. I Werkloosheid breekt de rugge- graat van 's mensen geestelijke weerstand j zaak in de lucht vliegen. Alles valt dan terug en het gat is voor het 'grootste gedeelte gedicht. Op het vliegveld Woensdrecht zijn 25 helicopters gestationneerd. waaronder 8 Engelse. 3 Belgische en de rest Ame rikaanse. Op zes punten in het bedreig de gebied heeft men waterzuiverings- teams opgesteld. Bij Monster in het Westland is een aantal Amerikanen be zig Duitse bunkers op te blazen, die gevaarlijk zijn omdat zij de dijken en duinen ondermijnen. Op de uitgestrekte terreinen van de Chassée-kazerne staan geweldige colon nes materieel opgesteld. Behalve hon derden auto's en jeeps bevinden zich daarbij een 150-tal 5-tons kipwagens en 9 tankboten. De commandant liet zich vol waardering uit over de steun, die hij ondervindt van de Nederlandse ver bindingsofficieren. De troep is geheel „self-supporting". Engeland zal 162 rubberboten van het nieuwste model zenden, die gezamen lijk 5000 personen kunnen bevatten. Er zijn al 37 van deze boten verzonden. Tot gistermiddag zijn in totaal 1300 auto's van het Amerikaanse leger Düs- seldorf gepasseerd op weg naar Neder land. (Van onze verslaggever) In de Koninklijke Militaire Academie te Breda, waar een duizendtal vluchte lingen uit het noodgebied is onderge bracht, zijn tot dusverre vijftig babies geboren. Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin op het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag, kolonel Valentini, mili tair adviseur van de president van Italië, ontvangen. Hij heeft H.M. een persoonlijke boodschap van de Italiaan se président overhandigd. Om twaalf uur ontving de Koningin de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen, In de loop van de middag voerde zij besprekingen met minister Algera en de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, ir. Maris. Om vier uur zou zij de ministers Beel, Van Thiel en Mans- holt ontvangen. Om vijf uur de mi nister-president en om half zeven de generaal Buurman van Vreeden. Nu de storm is gaan liggen, het reddingswerk op gang is en de eerste emotie geluwd, begint de bezigheid van lessen trekken. Een nuttige bezigheid, waarvan wij het nut niet willen betwisten. Wij zouden er zelf aan willen meedoen, maar dan nog zeer voorlopig. Want wij kunnen niet beoordelen, of het goed is de zeegaten te dichten en de kustlijn recht te trekken. Wij weten ook niet of men te zuinig is geweest ten op zichte van onze waterstaatswerken en wat bij de reactie op de ramp anders en beter had kunnen gebeuren. Als daarover meer feitelijke gegevens komen, zal wel blijken, dat alles, wat geschied is. nog beter had gekund. Wij verwachten dus de ontdekking van „fouten", omdat wij niet geloven in de volmaaktheid van de menselijke vermogens. En dat is dan de les, die wij op dit tijdstip zouden willen trek ken. Gisteren hebben wij onder de titel „Tekortgeschoten mensenwerk" geschreven, dat de mens niet onder alle omstandigheden de natuur kan beheersen. Wij hebben een beetje de indruk, dat de generatie van thans het begrip overmacht eigenlijk ver geten is. Als er ergens iets mis loopt, moet er een schuldige zijn. Aan deze gedachtengang ligt ten grondslag, dat er niets behoeft mis te lopen, want dat, als alles maar volgens een goed plan wordt uitgevoerd, alle kleine ongevallen en het vergaan van de wereld kunnen worden afgewend. Gaat er iets verkeerd, dan hebben de plannen of de uitvoering het gedaan- In deze eeuw is het woord sabotage dan ook meer in zwang gekomen dan het woord overmacht. De mens wordt verondersteld alles te kunnen voor zien, dus alles te kunnen regelen. Dat hij met plannenmaken inderdaad heel ver komt. heeft dit eigen volk bewezen. Maar gaat men na wat in onze geschiedenis onze veerkracht heeft bepaald, dan is het de ruime plaats, die in onze organisatie altijd is toebedeeld aan de post „Onvoor zien". De les, die de watersnood ons leert is, dat wij wel plannen kunnen maken, maar daarbij niet mogen ver vallen tot hovaardij De pessimisti sche leus „Alles loopt altijd anders" is een overdrijving. De waarheid ligt in het midden. Alles kan anders lopen. Elke slag wordt gewonnen door de reserve. Als ieder maar doet wat hem wordt opgedragen, behoeft er nie mand te zijn, die in reserve staat en dus geen opdracht heeft. Maar daar treedt overmacht op en dan krijgt de reserve een qpdracht. Op nationale schaal is dat een reserve aan tijd. aan mankracht, aan rijkdom. Men kan de fout maken al het voorzienbare te regelen en weerloos te staan tegen over het onvoorziene. Misschien is het toch verstandiger er te voren rekening mede te houden, dat de mens niet alvermogend is Misschien moeten wij er dan van af zien al het voorzienbare te regelen, om beter voorbereid te zijn op het onvoorziene. De beste dijken zónder vluchtterpen zijn slechter dan nor male dijken mèt vluchtterpen. Onze beste reserve is ten slotte de geest van initiatief. Het is de grote vraag, waaraan wij bij de opbouw van een noodorganisatie meer behoefte hebben: aan nooddictatoren of aan figuren van het tweede en derde plan. die de moed opbrengen een raamko zijn uit te rukken of een tak af te zagen, die met zelfstandig werkende hersens beslissingen weten te nemen of deze althans aan hun chefs durven voor te leggen. Indien men tot de ont dekking zou komen, dat deze geest van initiatief Zondag j.l. het meest heeft geleefd op die plaatsen, waar men mentaal op het onvoorziene is ingesteld en het minst op die plaatsen, waar het leven zelf in plannen was ingedijkt, dan heeft men enige stof tot overweging opgedaan. Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Zon: 8.11—17.39. Maan: 2.29—10.27. In samenwerking met het Nationale Rampenfonds heeft het ministerie van Economische Zaken een regeling ge troffen om de middenstanders, die door de watersnood schade hebben geleden en financiële moeilijkheen ondervin den, te helpen hun bedrijf aanstonds te kunnen voortzetten. Voor deze hulpverlening gelden de volgende regelen; 1. De noodcredieten worden erstrek» ten behoeve van ambachts-, winkel-, grossiers- en dienstverleningsbedrijven. 2. Slachtoffers van de nationale ramp kunnen, wanneer zij financiële moei lijkheden ondervinden bij de directe voortzetting of hervatting van hun be drijf renteloze voorschotten ontvangen voor de aanvulling van voorraden, her stel van machines en bedrijfsinrichting. 3- Het te verstrekken crediet zal in het algemeen maximaal f 4.000 bedragen. 4. Eventuele latere uitkeringen van ge leden schade zullen worden aangewend tot aflossing van de opgenomen credie- ten. 5. De credietaanvragen zullen wor den behandeld door de Nederlandse Middenstandsbank. Aanvragers kunnen zich van Zaterag af wenden tot het dichtstbijzijnde kantoor van die bank bij de piaats hunner inwoning. De Ned. Middenstandsbank heeft bijkantoren in Vlaardingen, Rotterdam. Dordrecht. Gouda, Breda. Goes. Middelburg en Terneuzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1