TAAK en WERK van het Haarlems Huisvestin gsbureau Directeur W. Hazevoet hield praatje bij de kachel Taxi-standplaatsen Stationsplein op Crediet van f 65.000 voor eerste herstel na de storm Bedrijfsbeleid Gemeentebestuur wenst geen iosse" blokband t Opbrengst collecte waterramp Haarlemse schakers in actie Schade voor gemeente en particulieren bijna drie ton Geen herhalings oefeningen Alle bioscopen Zondag gesloten VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 A lleenwonenden W oningbouwverenigingen Jaarvergadering Erespeldje Nat. Kath. Thuisfront Burgerlijke Stand 230 HAARLEMMERS NAAR ROCKANJE Gistermiddag vertrokken Wat Haarlem blijft doen voor de slachtoffers Bijzondere Dienst 22.000 VAN HET GEMEENTE-PERSONEEL HAARLEMSE SCHIL- DERS EXPOSEREN Verkoop werkstukken voor Rampenfonds Internationaal Badminton- tournooi OPROEP TOT ALLE KATHOLIEKEN VAN HAARLEM Mgr. Huibers zal boete lof celebreren Voor het Rampenfonds: Simultaan-séances van 9 tot 13 Februari Herdenkingsdienst voor opvarenden Cath. Duyvis Gemeenteraad van Zandvoort UITGESTELD OF AFGELAST Wol en breipennen gevraagd FILMAVOND VAN H.K.G. Nieuwe namen van straten REEDS 45.000 KG. BIJEEN Behoefte aan dekens en matrassen WONINGBOUW TE ZANDVOORT Door „Eendracht maakt macht" SANTPOORI Vanavond geen „zeeslepers" In eerste helft van Maart Gemeentebegroting 1953 Personeelsaangelegen heden besproken BEL CANTO GEEFT CONCERT Met drie opera-solisten De Haarlemse K. A. B. heeft zonder twijfel een goede slag geslagen door in haar winterprogram een avond voor iedere afdeling op te nemen, waarop de heer W. Hazevoet, directeur van het Haarlems Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, een praatje houdt over "e taak en het werk van zjjn bureau. Voor verschillende afdelingen heeft de heer Hazevoet reeds gesproken, maar gister avond zijn wjj door weer en wind ge togen naar het jeugdgebouw van de Koningsteinstraat om naar deze direc teur te luisteren, van wie gezegd wordt, dat hij de minst-benijdenswaardige func tie in Haarlem bekleedt. In genoemd jeugdgebouw hield de afdeling Oost van de K.A.fc. haar jaarvergadering en waar de opkomst niet zo overweldigend was, werd de causerie van de heer Hazevoet met recht een praatje bij de kachel. Spreker memoreerde in eerste instan tie de ramp in Zeeland. Zuid-Holland en West-Brabant, die ook wat de wo ningbouw betreft, wellicht haar terug slag zal hebben op het overig gedeelte van' het land. Hij gaf zijn gehoor ver volgens een overzicht van de vele ge vallen. waarmede het Bureau dagelijks te maken heeft. Een tekening, vervaar digd door de heer Hazevoet zelf en vo rige week in onze courant gereprodu ceerd, gaf daarvan een interessant beeld. Daar zijn toch de paartjes, die willen trouwen, en ieder jaar verschijnen er in Haarlem maar liefst 1500 voor de amb tenaar van de burgerlijke stand. Per jaar werden er tot op heden gemiddeld 300 woningen gebouwd, zodat een een voudige rekensom duidelijk maakt, dat vele jonge gezinnen gedoemd zijn tot wachten op een vrije woning. Daarnaast zijn er weer gevallen, die op advies van de geneeskundige dienst bij voorrang geholpen dienen te worden; gedemobiliseerden mochten evenzeer bo gen op voorrang, evenals de gerepatri- eerden; de kantonrechter kan in som mige gevallen tot huisuitzetting over gaan, Bouw- en Woningtoezicht kan een huis voor bewoning afkeuren en ten slotte kunnen overheidsinstanties in zeer bepaalde gevallen woonruimte aan zich voorbehouden. Met deze en andere problemen heeft het Huisvestingsbureau derhalve reke ning te houden bij het toewijzen van een woning. Nu heerst er altijd nog het misverstand, dat bij het leegkomen van een huis het bureau dat direct maar toewijst aan die Of die „meneer". Dat is in ieder geval niet zo. want de :e- wijzing hangt bepaaldelijk ook af van de bereidverklaring van de eigenaar. Wanneer bijv. het huis van een parti culiere eigenaar leeg komt, dan kan het bureau slechts afwachten, wie die eige naar als candidaat-bewoner voordraagt. Is dat inderdaad een urgent geval, dan moet dat huis zonder meer aan die can- didaat worden toegewezen. Is er ech ter geen sprake van een urgent geval of is het huis veel te groot voor de ge gadigde, dan heeft een candidaat geen schijn van kans. Houdt de eigenaar voet bij stuk, dan kan tot vordering worden overgegaan. Dat laatste is overigens niet zo'n simpele zaak, want daar moet een gedegen procedure aan vooraf gaan, waarin een adviescommissie ook eèn flink woordje kan meepraten. Er wordt nogal eens critiek uitge oefend op de z.g.n. alleenwonenden, zo ging de heer Hazevoet voort. Men vindt het onjuist, dat alleenstaande mensen b.v. een huis van vijf kamers bewonen. In de gemeenteraad zijn er enkele ja ren geleden stemmen opgegaan om al leenstaande dames te „combineren". Dat zou inderdaad meer woonruimte geven, maar men vergeet, dat het hier vaak weduwen betreft, die 30 tot 40 jaar in hetzelfde huisje gewoond hebben en die daarin zovele herinneringen bewaren. Deze mensen zijn veelal wel bereid om tc „combineren", maar dan moet een ander maar bij hen komen wonen, zo dat zij in het vertrouwde huisje kunnen blijven. Bij het Bureau staan er verder 350 grote woningen genoteerd, waaraan om medische redenen de Huisvesting niet mag tornen. Dat wil nog niet zeggen, dat men zich aan het -immer waakza me oog van het Bureau kan onttrèkkèn door een of andere verklaring van de huisarts. De beslissing in deze gevallen geeft de dokter van de Geneeskundige Dienst. Overigens kan men de mensen, die in te grote woningen huizen niet altijd de meest sociale noemen. Dat blijkt ook wel uit de aanmeldingen voor opname van evacué's uit de noodgebieden, wel ke vooral komen van de kleiner-be- huisden. Spreker behandelde nog de ver schillende mogelijkheden, waardoor mensen „er uit kunnen vliegen", zo als dat in het Huisvestingsjargon heet. Een paar, dat introuwt bij een huurder en waartegenover de huis eigenaar geen enkele verplichting heeft, komt zonder meer in moeilijk heden, wanneer de huurder komt te overlijden of vertrekt. In zo'n geval zou de eigenaar het alleenrecht van spreken hebben, maar het moet al vreemd lopen, als het huisvestings bureau zich niet stelt achter de ge dupeerde onderbewoners; meestal wordt wel een oplossing gevonden. Een ander geval wordt het natuur lijk, wanneer een jong stel b.v. in trekt bij een oude tante, die dan plot seling na een week haar intrek neemt in een rusthuis. Dat is een opgemaakt spelletje en voor dergelijke mensen bestaat er geen pardon. Een ander hoofdstuk vormen de hui zen van de woningbouwvereniging. Komt er daarvan een leeg, dan zal deze betrokken worden door een lid van de vereniging. De heer Hazevoet zou ech ter het liefste zien en met nadruk gaf hij dat weer als zijn persoonlijke mening dat in lege huizen van wo ningbouwverenigingen ook de urgent ste gevallen zouden terecht komen. Dan is er tenminste voor de gehele gemeen te één maatstaf. Nu hebben de woning bouwverenigingen een eigen urgentie- lijst, maar waartoe dient dan nog de lijst van het huisvestingsbureau? Men kan zich daarnaast ook afvragen, of de huizen, die gebouwd worden van de Burgerzinlening dus van gemeen schapsgeld en die in beheer worden gegeven aan de woningbouwvereniging, niet bewoond zouden moeten worden door urgente gevallen van het Huisves tingsbureau. Nu zal het bij deze wonin gen wel zo zijn, dat de verenigingen haar urgente gevallen in „één pot" doen en dat daaruit een keus gemaakt wordt. Doch dan moet men er ook weer reke ning mee houden, dat de besturen een verschillende maatstaf voor urgentie kunnen aanleggen. Van de zijde van de woningbouwverenigingen kan natuur lij'.; nog opgemerkt worden, dat zij ge bonden zijn aan de statuten, waarin b.v. kan staan, dat de bewoner van een huis katholiek moet zijn en lid moet zijn van de „organisatie". De heer Ha zevoet stelde daar tegenover, dat hij genoeg urgente gevallen van zijn bu reau kan aanwijzen, die daaraan voldoen. Ook deze mensen moeten dus hun kans hebben, ook al zijn zij geen lid van de vereniging. Spr. behandelde tenslotte nog andere kwesties, o.a. de rijksvoorkeurwoningen, en kreeg uiteraard een serie vragen te beantwoorden, welke hij naar best ver mogen afwikkelde. Zoals gezegd, werd dit praatje gehou den in het kader van de jaarvergade ring van de afdeling Oost der K. A. B. De voorzitter, de heer B. Reijnders, opende deze bijeenkomst en herdacht daarbij de slachtoffers van de water ramp, die ons land getroffen heeft. Hij wekte de leden van de afdeling op tot grote steun en herinnerde in dat ver band aan de collecte, die a.s. Zondag in de kerken zal worden gehouden. De voorzitter meende verder te mo gen zeggen, dat er meer belangstelling gekomen is voor het kernwerk. Met „Credo Pugno" gaat het steeds crescen do onder leiding van de moderator, ka pelaan H. van der Plas. Het werk van „Herwonnen Levenskracht" is in kring Oost nog steeds bloeiende, o.m. door ontplooiing van diverse acties. Voor het „Kan. van Schaick'fonds" worden de inkomsten groter, maar het retraitewerk zou men toch graag in bloei zien toe nemen. Nadat de heer Reijnders nog enkele andere punten had besproken, kwam de bestuursverkiezing aan de or de. Gekozen werden de heren J. Bruin, H. Hessling en B. de Ronde. De heer J. Bulters bracht tot besluit hulde aan het bestuur voor diens activiteit 55 J In overeenstemming met de mening van de meerderheid van de Commissie voor het Taxi- en Huurbedrijf, hebben B. en W. afwijzend beschikt op een verzoek van enige houders van stand plaatsen op het Stationsplein, om de vaste blokband te laten vervallen, dan wel deze te mogen vervangen door een losse blokband, zulks met het doel, om, speciaal gedurende de tijd, dat de wa gen krachtens het bestaande rouleer systeem niet op de standplaats aanvje- Ag mag zijn, ander werk te kunnen verrichten. Dit besluit betekent geenszins, dat B. en W. niet doordrongen zouden zijn l van de moeilijkheden, waarmede de betrokken ondernemers hebben te kampen. De verklaring van het standpunt van Het erespeldje, waarmede Thuisfront hen onderscheidt, die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor de militairen, is in brons uitgereikt aan cfe dames A. C. van Straaten, J. A. van Eyk, M. Schoorl en de heer A. J. van Eyk, allen te Haarlem. GEBOREN: J. Dijs-Bains; M. Mar- chand-Uitermark; M. Prevost-Janssen; L. Diepgrond-van Rijn; allen een zoon. Th. de Vries-Verheij; A. Leine-Decle- my; E. v. d. Heijden-Bottelier; A. Kcir- tenoeven-Verburg; N. van Hassel-ten Bouwhuijs, allen een dochter. GETROUWD: H. Kinket en M. v. d. Wijden; J. Ender en M. Nix; W. Geldof en W. Boerendans; F. Jansen en C. Ho- gendoorn. OVERLEDEN: S. v. d. Pol-Wijnstra 72 j., Papentorenvest; M. Beljon-van Stralen 72 j., Tugelastraat; A. Loerak- ker-Olij 69 j., Ged. Voldersgracht. Nagekomen familieberichten Heden overleed geheel onverwacht, voorzien van het H. Oliesel, mijn innig geliefde Man en onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader HENDRIKUS JOOSTEN Echtgenoot van Johanna v. Lieshout Lid van de H. Familie. Lid van het Kerkbestuur van de Parochie H.H. Elisabeth en Barbara. J. JOOSTEN-v. Lieshout G. PELDER-Joosten B. W. PELDER Tonny en Ineke Jan en Verloofde Huub en Verloofde An toon Haarlem, 6 Februari '53. De H.H. Uitvaartdiensten worden aan God opge dragen op Maandag 9 Februari a.s. in de Paro chiekerk van de H.H. Eli sabeth en Barbara, Paul Krugerstraat. De stille H.H. Missen om 7 en 7.45 uur, de plechtige gezon gen Requiem om 10 uur. waarna de begrafenis van uit de Kerk op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Soendaplein te Haarlem, om circa 11 uur. Rozenkransgebed Zater dagavond 8 uur Pres. Steijnstraat 75. Zondagav. 8.45 u. in bovengen, kerk. Gistermiddag omstreeks half drie zijn van het Klokhuisplein weer twee honderd dertig Haarlemmers naar de noodgebieden vertrokken om de helpen de hand te bieden. De burgemeester deelde in de raadsvergadering mede, dat het beschikbaar gestelde crediet flink was aangesproken om deze men sen goed uitgerust weg te sturen. Onder deze tweehonderd en dertig Haarlemmers bevinden zich honderd studenten. Het Haarlems Studenten- gildt houdt nog een groep gereed voor eventuele uitzending, terwijl studenten zich ook in verbinding kunnen stellen met de heer P. H. v. d. Weiden, Hya- cinthenlaan 39, telefoon 10183, lid van „Sanctus Bavo". De groep, die nu in Rockanje werkt, zal op korte termijn terugkeren, maar naar men ons op het stadhuis mede deelde, zal nieuwe toevoer van Haar lemse werkkrachten wellicht niet meer nodig zijn. Reeds Maandagochtend vroeg werd op verzoek van het personeel van Droste's Cacao- en Choccladefabrieken N.V. besloten de gehele Zaterdagmid dag over te werken ten bate van het Nationale Rampenfonds. Naarmate meer berichten bekend werden over de omvang van de ramp, werd bovendien nog spontaan een hal ve dag loon afgestaan. Tezamen met een aanzienlijke bijdrage van de Direc tie kon in totaal een bedrag van 20.000.ter beschikking worden ge steld van het fonds. In de etalage van de fa. Kan' ligt een gouden damespolshorloge. Op Ame rikaanse wijze kan men daarop bieden. Men schrijft op een lijst in de winkel een bedrag op, dat men betaalt. Alle bedragen worden in volgorde opgeteld en nu is maar de vraag, wie het bedrag, dat in een enveloppe bij een notaris is gedeponeerd, hééft volgemaakt. Deze gelukkige krijgt het horloge. Het ge hele ingeschreven bedrag gaat naar het Rampenfonds. Ook weer 'n methode, nietwaar? Wij vestigen de aandacht op een con cert dat gegeven zal worden op Maan dag 9 Febr., des avonds acht uur in de Kloppersingelkerk, ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Belangloze medewerking aan dit concert verlenen Bep Misset v. Andel (alt) en Hendrik Lasschuit (orgel). Uitgevoerd zullen worden orgelwerken van Handel Rheinberger, Cor Kee en liederen van Dvorak, Lodewijk de Vocht, Jul. Röntgen. De toegang tot dit concert is vrij; echter zal een collecte gehouden worden die geheel ten goede zal komen van bovengenoemd doel. De Woensdagavond j.l- uitgestelde lichtwedstrijd HaarlemRCH zal Dins dagavond 10 Februari werden gespeeld op het Haarlem-terrein. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nal. Rampenfonds. De Heemsteedse melkhandel kan we gens technische moeilijkheden niet deel nemen aan de Rampactie. De handel heeft daarom een bedrag van f 1000 uit getrokken voor het Nationaal Rampen fonds. het gemeentebestuur moet dan ook ge zocht worden in de omstandigheid, dat inwilliging van het verzoek van eer der bedoelde taxi-ondernemers zou be tekenen een verruiming van de moge lijkheden voor de z.g. „blokbanders ten koste van het huurautobediijf. Im mers, inwilliging van het verzoek zon betekenen, dat voor het eigenlijke huurautowerk een groter aantal wa gens beschikbaar zou komen. Boven dien mag daarbij niet uit hét oog wor den verloren, dat fnet het toestaan van de beoogde verruiming voor het biok- bandbedrijf een der pijlers, waarop de in het begin van 1951 ten aanzien van het aantal standplaatsen op het Sta tionsplein ingevoerde sanering was ge baseerd, zou komen te vervallen. Aan deze, op de voet van vrijwilligheid tot stand gekomen sanering, hebben ook de thans in het geding zijnde onderne mers hun medewerking verleend. B. en W. zijn van mening, dat even tuele maatregelen, welke tot een ver betering van de bedrijfsuitkomsten zullen kunnen leiden, in groter ver band moeten worden bezien. Een van de leden van de Commissie voor het Taxi- en het Huurautobedrijf heeft het initiatief genomen om in overleg mei alle bedrijfsgenoten, waaronder mede begrepen de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties, na te gaan welke maatregelen tot verbetering zou den kunnen leiden. Zaterdagmorgen 7 Februari zal in de synagoge, Kenaupark 7, in verband met de grote ramp een bijzondere dienst worden ingevoegd, weike zal gehouden worden tijdens de ochtenddienst van 9 uur. De suggestie van de burgemeester van Haarlem betreffende het afstaan van één dag loon door het gemeenteperso- neel van Haarlem is een groot succes geworden. Het totale bedrag, dat door het ge- meentepersoneel van Haarlem voor dit doel werd afgestaan beloopt een som van bijna f 22.000. In dit totaal o.m. is bijgedragen door: de ambtenaren van het Stadhuis f 2.000; de politie f 5.600; het Energiebedrijf f4.000; de Incassodienst f 1.000; het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis f3.000. Tijdens het extra H.O.V.-concert, dat ten bate van het Nationaal Rampen fonds Zaterdagavond in het Gemeente lijk Concertgebouw wordt gegeven, zullen werkstukken van de Haarlemse schilders (zowel leden van „Kunst Zij Ons Doel" en „De Groep" als van enkele niet-aangeslotenen) geëxposeerd worden in de foyer. De concertbezoe kers kunnen in de pauze gelegenheid krijgen tegen lage prijzen grafieken en tekeningen te kopen. Ook deze op brengst zal ten bate van het Nationaal Rampenfonds zijn. Dr. A. Melchior zal bij de verkoop als leider optreden. Verschillende schilders zullen ook zelf aanwezig zijn. Het bestuur van de Nederlandse Bad minton Bond verzoekt ons mede te delen dat het internationaal Badminton tour nooi Zaterdag en Zondag a.s. in het Kre- lagehuis doorgang zal vinden. Men kon oni technische redenen het tournooi niet uitstellen omdat diverse buitenlandse deelnemers reeds onderweg waren- De netto opbrengst van deze wedstrijden zat ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Jaarlijks wordt in de Kapel van Maria van Haarlem in de St. Jo- sephkerk gedurende de negen da gen, welke voorafgaan aan het feest van de verschijning van Maria van Lourdes, dagelijks de Rozenkrans ge beden voor de geestelijke en tijdelij ke belangen van ons Bisdom en voor onze Bisschop, die op 11 Februari de verjaardag viert van Zijn wijding tot Bisschop. ,Op de Zondag, vallend onder deze novene, wordt dan van 12 uur tot des avonds 7 uur onafgebroken de Rozenkrans gebeden voor hetzelfde doel. Nu een groot gedeelte van ons Bis dom mede getroffen is door de over stromingsramp van de afgelopen da gen, is er een zeer bijzondere reden, om op deze Zondag tijdens de no vene, een Zondag tevens waaropheel christelijk Nederland zich verenigt in gebed en boete, de Rozenkrans, het gebed in tijden van nood, met grote vurigheid en eerbied te bidden. Alle katholieken van Haarlem wor den uitgenodigd, om, naast gebed- en boete-oefeningen in eigen kerk, te komen deel nemen aan het Ro zenkransgebed, dat Zondag 8 Fe bruari onafgebroken zal worden ge beden in de Kapel van Maria van Haarlem. Is de toevloed van mensen, het geen tc verwachten is, te groot, dan zal de Rozenkrans niet worden voor gebeden in de Mariakapel, maar van af de preekstoel in de kerk. J. J. A. KUILMAN, Deken. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal Zondagavond om half 8 in de kathedrale basiliek van St. Bavo een boetelof celebreren en het volk toe spreken, waarna htf het bisdom en in het bijzonder de geteisterde gebieden aan de Moeder Gods zal toewijden. Ver volgens zal onder leiding van mgr. Huibers een bid- en hoeteprocessie worden gehouden, waaraan de jeugd in de uniformen harer organisaties zal deelnemen. De Mariakapel zal de gehele dag ge opend zijn. Men wordt aangespoord het gebed tot de Moeder van Barmhartig heid te bidden, waarvan men de tekst op een kaartje daar ter plaatse vindt afgedrukt. Om 4 uur zal de rozenkrans worden gebeden, waarna het Aller heiligste zal worden uitgesteld tot 6 uur. Naar de afdeling Haarlem en omstre ken van het Rode Kruis bekend maakt, zijn door middel van de gehouden inza meling de volgende bedragen voor de slachtoffers van waterramp hijeen- gebracht: HAARLEM: f 86.481,97 en een trouwring BLOEMENDAAL: f 52.273,57 HEEMSTEDE: f 45.155,27 BENNEBROEK: f 7.854,65 HAARLEMMERMEER: f 200-000,— In deze bedragen zijn wël begrepen de chèques, afgegeven door particulieren en gesteld ten name van de afd. Haarlem e.o. van het Ned. Roode Kruis, doch niet de chèques, afgegeven en stortingen ge daan door bedrijven in Haarlem en om streken. Het bestuur van de Haarlemse Schaak kring heeft in volledige samenwerking met alle bij die kring aangesloten ver enigingen, een aantal simultaanséances georganiseerd, welke van 9 tot en met 13 Februari, verspreid over de stad en omgeving gehouden zullen worden. Een ieder kan aan deze wedstrijden deelne men, ongeacht de leeftijd en ongeacht het feit, of men al of niet bij een schaakclub is aangesloten. Het inschrijf geld bedraagt minstens f 1.Het to taal aan inleggelden komt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het pro gramma luidt: Maandagavond: séance in het club lokaal van de Schaakclubs; „Kennemer- land" en ,,'t Schouwtje", cantine Chris telijk Lyceum, ingang van Merlestraat bij Schouwtjesbrug, Haarlem. Dinsdagavond: séance in het clublo kaal van de Heemsteedse Schaakclub, Hotel „Boekenrode", Zandvoortselaan bij halte Heemstede-Aerdenhout. Hier zullen de Heemsteedse Schaakclub en de schaakclub „Het Oude Slot' als gast heren fungeren. Woensdagavond: séance in het clublo kaal van de schaakvereniging „Het Oos ten", Restaurant Munniks, Grote Markt 10, Haarlem. Tevens te Bloemendaal in het clublo kaal van de Bloemendaalse Schaakclub, Jeugdhuis, Donkere Laan. Donderdagavond: séance in het club lokaal van de Schaakver. „Haarlem gebouw „Zang en Vriendschap Jans straat 74, Haarlem. Hier wordt assis tentie verleend door de Spoorweg Schaak Club „Haarlem; tevens: séance in het clublokaal van de R. K. Schaakclub „H. W. P.", ge bouw „Cultura", Jansstraat 83, Haarlem; en: séance in het clublokaal van de Schaakclub „Rolland", gebouw „Irene", Elswoutslaan 1, Overveen. Vrijdagavond: in het clublokaal van H. S. G„ gebouw Christelijk Militair Tehuis, Jansweg 34, Haarlem. Ter bevordering van een goede or ganisatie is het gewenst dat men zich tevoren voor deelname aanmeldt. Men gelieve dit zo spoedig mogelijk te doen, onder vermelding, wanneer en waar men wenst te spelen, schriftelijk of te lefonisch bii de secretaris van de Schaakkring;' Mr. J. Jansonius, Park laan 5, Haarlem (tel. van 9—18 uur, no. 12987; 'savonds no. 11762). De séances zullen verzorgd worden door een aantal sterke Haarlemse Hoofdklasseschakers,, die spontaan hun medewerking toezegden. De wedstrijden beginnen steeds om 20.00 uur. Ter nagedachtenis van de zestien op varenden, die met de trawler „Catha- rina Duyvis" gebleven zijn, zal Maan dag 9 Februari, 's avonds 8 uur, in de gemeente Vrlsen een algemeen gebeds uur worden gehouden. De herdenkings dienst is in de grootste kerk van Vel- sen, het Oud-Katholieke kerkgebouw aan de Koningin Wilhelminakade in Oud-lJmuiden. De Zandvoortse raad kwam Donder dagavond in spoedvergadering bijeen ter bespreking van dé stormschade aan openbare werken en gemeentelijke eigendommen. De voorzitter, burgemees ter Van Fenema sprak na de opening van de vergadering een inleidend woord waarin hij herinnerde aan de optimisti sche woorden gesproken in zijn Nieuw jaarsrede ten aanzien van de verwach tingen in 1953; toen kon niemand ver moeden dat hedenavond de raad in spoedvergadering bijeen zou moeten ko men om noodmaatregelen te bespreken in verband met de geleden stormschade. Spoed is geboden, want binnenkort wordt een nieuwe springvloed verwacht. Doch de moeilijkheden van Zandvoort vallen in het niet bij de ontzettende De feestavond, welke op Zaterdag 7 Februari bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de firma Oosten aan het personeel zou aangebeden worden, is uitgesteld tot Zaterdag 28 Februari. In verband met de algemene herden kingsdag zal de feestavond van de R.K. Bouwvakarbeidersbond niet doorgaan. Deze is nu bepaald op 17 Mei. De H. Mis en het ontbijt gaan gewoon door. De door de Kath. Sportver. „Holland" en „De Watertrappers" voor Zondag avond 8 Februari georganiseerde brid gedrive wordt in verband met de rouw dag een week uitgesteld. Deze wordt dus nu Zondagavond 15 Februari a.s. gehouden. De baten van deze drive worden afgedragen aan het Rampen fonds. Met het Oog op de nog steeds niet te overziene ramp, die een groot deel van onze bevolking heeft getroffen, acht het bestuur van de R.K. Middenstand, afd. Haarlem, het niet passend op 11 Febr. het vastenavond-familiefeest te laten doorgaan. Bij deze wordt dus bericht, dat dit feest op Woensdag 11 Februari niet zal worden gehouden. Aanvragen van kaarten zijn hier mede geannuleerd. Reeds afgehaalde kaarten kan men weer inleveren tegen ontvangst van het betaalde bedrag. Zoals u wel reeds vernomen zult heb ben, heeft het bestuur van de Vereni ging „Vrienden vari de H. O. V." be sloten de uitvoering van de Rovers-sym- phonie op Zaterdag 7 Februari ten ge volge van de grote overstromingsramp geen doorgang te doen vinden. In verband met de ramp, die ons land getroffen heeft, zijn door de Koninklijke Nederlandse Zwembond Kring Haarlem de voor Zaterdag 7 Februari vastgestelde waterpolowedstrijden en de op Dinsdag 10 Februari vastgestelde zwemwedstrij den afgelast. digheden heeft het bestuur van de R.K.S.V-. „Onze Gezellen"..besloten, de door haar aangekondigde kienavond, tot nader bericht uit te stéllen. De filmvoorstelling van de Stichting van het Vierde Prinsenkind, welke op 10 Februari a.s. des middags en des avonds zou worden gehouden, is voor lopig uitgesteld. Reeds verkochte kaarten behouden hun geldighèid. Onder alle vrouwelijke evacué's heerst een grote behoefte aan bezigheid. Ze zijn niet alleen weggerukt uit haar eigen huis en omgeving, maar ook uit haar dagelijks werk. En juist nu zouden ook zij zo graag iets doen, al was het alleen al om hun gedachten af te leiden. Kunt u deze vrouwen helpen aan wol met de daarbij passende breinaalden, zodat ze voor hun mannen en kinderen de zo nodige sokken, handschoenen en kleren kunnen breien? U begrijpt ongetwijfeld, dat door ons bedoeld wordt een hoeveelheid wol tel kens voldoende voor een bepaald kle dingstuk. Verder moet wij u meedelen, dat er een nijpend gebrek is aan luiers. U kunt een en ander bezorgen aan het bureau U.V.V., Stadhuis Haarlem. In een besloten voorstelling zijn gister avond in het Rembrandt-theater voor leden van de Haarlemse Kunst Gemeen schap een viertal oude Chaplin-films vertoond, waaraan men ten duidelijkste kon afmeten in hoeverre de Chaplin van „Limelight" verschillend is van de vroe gere Chaplin uit de tijd toen hij nog „Charlie" heette en Charlie was. Men kent de stijl en de ontroeringskracht van die oude films: alle tekenen van een ge- orekkige techniek vertonen en zowel overladen als overdreven expressief van handeling, stemmen zij door hun eigen aardig beroep op menselijk begrip eerder tot vertedering dan tot vrolijkheid. In ieder geval spreken zij recht tot het hart. Men mag hopen, dat het Nederlands Filmmuseum, waar de oude Chaplin- films berusten, ze zorgvuldig voor de toekomst zal bewaren als waardevolle documenten uit de historie der film kunst. Vertoond werden: The Vagabond, Easy Street, The Cure en The Pilgrim- Voor de voorstelling heeft dr. C. Spoel- der, voorzitter van de H.K.G., op over tuigende wijze aangetoond, dat deze filmavond in deze dagen niet als een ongepast vermaak kon of mocht worden beschouwd. Alle baten zijn ten goede gekomen aan hét Rampenfonds. B. en W. hebben besloten in de om geving van de Vondelweg aan nieuwe straten en wegen de volgende namen te geven: Delftplein, Vondelweg, Roemer Visscherpad, Roemer Visscherstraat, Geusevespersstraat, Tesselschadestraat, Granidastraat (naam ontleend aan Her derspel van P. C. Hooft), Tesselschade- pad, Roviusstraat (ontleend aan naam van een dichter, die van 1586 tot 1653 leefde). In Haarlem-Oost zullen aan nieuwe straten de volgende namen worden gege ven: Lodewijk Mulderstraat (letterkun dige 1822-1907), J. Craandijkstraat (his toricus 1834-1912), Oltmanstraat (letter kundige 1806-1854), Geertruida Carelsen- straat (journaliste 1843-1938), Willem Pijperstraat (componist 1894-1947), Hen- riëtte Bosmanstraat (pianiste en compo niste 1895-1952). Doorgetrokken de Dr Schaepmanstraat, het Van Zeggelenplein, het Van Zeggelenpad, de Richard Hol- kade en de Julius Röntgenstraal ramp welke het Zuid-Westen van ons land heeft getroffen. Spr. gaf uiting aan zijn deernis met de slachtoffers en na bestaanden. De raad nam hierop twee minuten stilte in acht. Uit deze ramp is reeds iets goéds geboren; de verrassende samenwerking van het Nederlandse volk, de kleine tegenstellingen verge tend. Terugkomende op de schade te Zandvoort geleden gaf spr. daar een op somming van. Over een 3 km lange kustlijn zijn de hekwerken van de duin- reep weggeslagen, alsmede een zand- massa ter diepte van 10 a 15 meter; 30 afgangen naar het strand zijn groten deels verdwenen. Ook de beplanting van de duinreep is verloren gegaan. De ro tonde is geheel intact gebleven. De totale schade aan gemeente-eigendom men wordt geraamd op 150.000; de schade, door particulieren geleden wordt globaal geraamd op 128.000. De heer MOLL (CPN) deed verschillende voor stellen, die de VOORZITTER van de hand wees. Nadat de heer TATES (VVD) had voorgesteld het presentie geld van deze vergadering ter beschik king te stellen van het Nationaal Ram penfonds (dit werd staande de vergade ring aangenomen) ging de raad in een besloten zitting. Na heropening kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om voor de eerst nodige maatregelen (o.a. 75.000 m2 helm beplanting) een bedrag van 65.000 be schikbaar te stellen. Hiermede houdt verband een plan om het wandelpad vóór het hotel-Bouwes wat te verlagen, waardoor het uitzicht van het café terras verbeterd wordt; de gemeente kan dan 2000 m3 zand afgraven, welke zij ter plaatse voor herstelwerken nodig heeft. Omtrent vergoeding van schade welke door particulieren is geleden zal nader worden beslist. De heer SLEGERS (KVP) drong aan op zoveel mogelijk uitvoeren der wer ken door particuliere ondernemers. De VOORZITTER zegde dit toe. Bij de rondvraag deelde de heer Sie gers mede, dat door de korpschef van politie aan de plaatselijke middenstands organisaties was gevraagd om gratis de politiemannen die eventueel naar de noodgebieden zullen vertrekken van proviand voor enkele dagen te voorzien. Spr. vond het meer op de weg der ge meente liggen om deze kosten te dragen. Ir. VAN KUIJK (PvdA) drong er op aan, dat moeite wordt gedaan om ook evacué's naar Zandvoort te krijgen, op dat ook de Zandvoorters gelegenheid zullen krijgen metterdaad hulp te bie den. De VOORZITTER verwachttè te Zandvoort ook vluchtelingen. De heer TATES (VVD) wilde uit de gemeente kas een bedrag beschikbaar stellen voor het Nationaal Rampenfonds. De VOOR ZITTER wees er op, dat de begroting van Zandvoort een tekort vertoont in tegenstelling tot die van andere gemeen ten, die wèl een gift voteren konden. Wethouder SLAGVELD deelde mede dat de gemeente reeds voor 1800 kleding heeft beschikbaar gesteld. De VOOR ZITTER antwoordde de heer Siegers dat hij een detachement van 15 man politie heeft beschikbaar gesteld voor dienst in de noodgebieden. De raad vond goed dat daarvoor maximaal 1000 wordt uitgegeven. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ook te Zandvoort een grote activiteit ontwikkeld. Er zijn 45.000 kg goederen ingezameld welke in 23 vrachtauto's naar Den Haag zijn gezonden. Er is nog grote behoefte aan dekens, matrassen en beddegoed; deze goederen kunnen a.s. Zaterdag in het patronaatsgebouw wor den ingeleverd. Eventueel zullen de goederen worden afgehaald. De collecte is in 22 van de 50 wijken beëindigd en heeft reeds 5000 opgeleverd. De ledenvergadering van de woning- bouwver. „Eendracht maakt macht" te Zandvoort, keurde het voorstel goed van het bestuur om voor de boqw van 60 woningen nabij de Dr. C. A. Gerkestraat grond te kopen van de gemeente en plm. f 750.000 te lenen. Deze woningen zullen een inhoud hebben van plm. 300 m3 en 5 kamers bevatten met keuken, W.C. en douche-cel. De huur zal variëren van f 8.55 tot f 8.80 per week, benevens f 1 voor huur van een geiser, waterver bruik en glasverzekering. Men hoopt spoedig de machtiging te ontvangen om tot aanbesteding over te gaan. De aan de Vondellaan in aanbouw zijnde 24 duplex-woningen van de ver eniging. zullen in April gereed komen. Het. bestuur van de V.V.V. „Santpoorts Bloei" verzoekt ons te melden, dat de voor hedenavond vastgestelde bijeenkomst, waar de heer C'. J. M. van der Hiddé zou komen spreken over „Zeeslepers", in verband met de nationale ramp is uitgesteld. Wanneer een nieuwe datum is bepaald, zal dit bekend ge maakt worden. In verband met de noodtoestand heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: De herhalingsoefeningen worden af gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de Kon. Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Kon Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om 16 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen 'e komen, behoeven aan deze oproeping géén gevolg te geven. Met het oog op de algemene gedenk dag heeft het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoopbond bepaald, dat a.s. Zondag alle bioscopen gesloten zijn. In de Donderdagmiddag voortgezette gemeenteraadsvergadering deelde wet houder Happé (Arb.) mede, dat omvang van de werkloosheid in onze stad aanleiding geeft tot het uittrekken van gelden voor culturele vorming, waarover binnenkort mededelingèn zul len volgen. Bevordering der industriali satie en werkverruiming zijn niet te scheiden. De grondprijs van de Haar lemse industrieterreinen is niet uitzon derlijk hoog, voor sommige terreinen zelfs veel lager dan elders in het Wes ten van het land. De moeilijkheden orn de grond te verkopen schuilen dan ook meer in de bouwkosten. Vervolgens stond spr. stil bij de ta rieven van het energiebedrijf. Er wor den nieuwe berekeningen gemaakt en intussen zijn de contracten met de groot verbruikers opgezegd. De kwestie der vervangingswaarde van materialen moe» ook meer dan theoretisch bekeken wor den. Verhoging of verlaging der tarie ven is een zaak van sociaal beleid, waar tegen het bedrijfs-economisch belang moet worden afgewogen. De samenwer king met de huisvestingsbureaux in de omgeving is uitstekend, maar van één woongebied kan toch nog niet gespro ken worden. Na re- en dupliek kwamen de hoofd stukken aan de orde. Bij „Algemeen Be heer" deelde de heer Loerakker (K.V.P-> mede, dat zijn fractie tevreden is over de maatregelen die B. en W. in het af gelopen jaar ten behoeve van de sociale voorziening van de ambtenaren hebben genomen. Een betere progressie in de kinderbijslag voor de ambtenaren is mo gelijk en in verschillende gemeenten toegepast. De grotere gezinnen ko men steeds meer in de verdrukking en kampen met steeds grotere tekorten. Spr. beval de Maastrichtse regeling voor deze bijslag aan. De heer Willemse (Arb.) zou gaarne zien, dat het volgend jaar alle leden van het gemeentepersoneel medisch onder zocht zijn. Wethouder Bakker meende, dat het verschil tussen de bijslag in Haarlem en Maastricht niet veel betekent, ja zelfs i« de uitkering hier op verschillende pun ten hoger. De zaak zal eens onderzocht worden. De taak van de bedrijfsarts wordt uit gebreid. Deze dokter is begonnen bij de Reiniging en het Energiebedrijf, waar hij zich eerst moest inwerken. Daarna is de politie aan de orde gekomen, maar hangende het „inwerken" ging hij naar elders. Nu is weer een nieuwe aange- steld. De vergadering werd daarna geschorst tot hedenmiddag. Het operakoor „Bel Canto" gaf we derom een concert, waarop het met me dewerking van solisten fragmenten uit de meesterwerken van Verdi, Bizet, Massenet en Mascagni uitvoerde. Het aantal solisten was- ditmaal be perkt tot drie, waardoor men geen be roemde kwartetten en sextetten te ho ren kreeg. De thans gekozen nummers waren daarentegen van zulk een aan trekkelijk en voornaam gehalte, dat ihen genoemde succesnummers niet be paald miste. Van de soli vielen door goede dictie en fraaie stemvorming bijzonder di® voor sopraan uit „Hérodiade" en „Thais op. Zoals op het concertpodium gebrui kelijk is, acteerde Marisa Mari deze operazang een weinig, dat ten goede komt van de uitbeelding. Geheel volgens opera-begrippen ac teerde de alt-mezzo Mimi Aarden haar fragmenten uit Hérodiade, Troubadour en Carmen. Dit doet op het concert-po dium nogal overdreven aan. De gewens te uitdrukking wordt hiermede toch niet verkregen door het ontbreken van cos tume, décor en vooral door de onbekend heid van vele bezoekers met tekst en handeling. De programma's van de ope ra-concerten bevatten meestal geen tek sten. zelfs geen korte verklaring van de fragmenten. Dat o.i. in de concertzaal overdreven acteren van de alt-mezzo viel nog in sterkere mate in haar duet ten met de andere solisten op. De tenor Arthur Hoogveld' acteerde wel minder bescheiden dan de sopraan, doch een eenheid werd ook in zijn duetten op di' punt met de alt-mezzo niet verkregen- De slotscène van Carmen, waarin z« door José -wordt gedood, deed al hee_ nuchter aan, daar niet alleen Jose. maar ook Carmen plotseling het acteren staakten het publiek de doodsteek en her ter aarde storten moesten ohhouden. Overigens voor het klankvolume van en de uitbeelding door Mimi Aarden al le bewondering. De tenor voldeed het best in zi.m son van Verdi. Hij hoedde zich echter voor te grote klankvolumes in een concert zaal; hij staat hierin niet tussen couU» sen, die geluid' verzwelgen. Het koor onder leiding van Hen* Kerkhoven omlijstte en onderbrak enke- le'malen de solozang met bekende m,rnJ mers. Doet de pianobegeleiding bij sol al tamelijk droog en kleurloos aan (f' orkestbegeleiding is nooit te vervan ten hij het koor merkt men dit in nog ster kere mate op. j Deze opmerking doet vanzelfspreken niets af aan het nianospel afzonderliJ beschouwd. Jaap Bril begeleidde de s ]i. Maryan Janssen het koor zo goed n? gelijk op een niet nieuwe Bechstei vleueel. Het publiek toonde zich doorgaa hoogst voldaan. Een deel ervan begre«w niets van meerdere dramatische hoog nun ten. Deze verwekten door penoer »n+cren h(i sommige luisteraars mme Isrjteil Wat een beerip! Daarom is ook een vr-'-i,rirr. hoog ncWig O- FILMS: (2000 Rembrandt: „Opmars der vrouwen m ,Vomen). Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Sacfnema'lapalace: „Export in blondri Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang vol* Luxor: Prolongeert (derde week;;.dag Camillo". Tijden: 2. 7 en 9.15 uur Zate 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Toegang a. l.jt _aSs Frans Hals: „Het zal je gebeuren 1» e„ kan'n jedem passieren). Tijden: 2.JU, 9.15 uur. Toegang 18 jaar. oXa' Lido-Theater: „De schrik van de se psgiiie" (You're in the Army Now). 2 4.15. 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. „ari- City: Van Vrijdag tot Zondag: -"f jcid)- dieten van Cimarron" (The Cimarron u. In technicolor. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en Toegang 14 jaar. piliy Spaarne: Van Vrijdag tot Zondag- the Kid". Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. gang 14 jaar. rnf» Minerva-Theater: Vrijdag 6 tot e t Maandag 9 Febr.: „Kinderen van de l5 u- Tijden: Vriidag en Maandag 2.30 en j. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Toeg- Vrijdag 6 Februari Gem. Concertgebouw: N.C.R-V. ster®eUflp» m m. v. Marinierskapel o. I. v. is land 8 uur. e-eloof Stadsschouwburg: Lezing Ver. Wetenschap". 8 uur. Zaterdag 7 Februari edje"« Stadsschouwburg: „De Nederl. Com School voor Vrouwen", 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2