AaruuriijK was a< Doorlichting bevolking sins vertraagd weer Kapel Prov. Ziekenhuis wordt opnieuw ingezegend enigs Proper schaakmat Entertainer Harry Davelaar Kerkjeafgestemd op behoefte van de patiënten HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Behandeling Haarlemse begroting 1953 VLAGGEN HALFSTOK GEMEENTELIJKE HULP AAN NOODGEBIEDEN Cafés e.d. Zondagavond om 21 uur gesloten Tot herstel van gas- en electriciteitsvoorziening Politie en verkeer „Haarlem-Lichtstad" V olksge zondheid Niet op eigen houtje naar rampgebied RADIO MOORS HET ONDERBRENGEN VAN EVACUé'S HAARLEMMERS TERUG UIT NOODGEBIEDEN VEERTIG JAAR DE SIGAAR Verkooplokaal NOTARISHUIS INB0EDELVEILING24/25 FEBR SANTPOORT Zondagsdienst HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie De burgemeester van Haarlem ver zoekt de burgerij morgen uit huizen, kantoren, scholen en fabrieksgebouwen de vlag halfstok uit te steken. Ook de burgemeester van Bloemen- daal doet een dergelijk verzoek voor zijn gemeente. HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT TULIP-8AR—GRILLROOM VOOR UW CONGRESSEN VERGADERINGEN RECEPTIES EN FAMILIE-PARTIJEN In overleg met de burgemeester, de hoofdcommissaris van politie en de organisaties van Café-, Restaurant- en Hotelbedrijven is besloten, dat alle café's en restaurants in Haarlem Zon dag a.s. om 21 uur zullen sluiten. In deze inrichtingen zal geen muziek ten gehore worden gebracht met uitzonde ring van de uitzending van radio Hil versum. Bij de aanvang van de voortgezette begrotingszitting deelde burgemeester Cremers gistermiddag in de raadsver gadering mede, dat de vereniging van gasbedrijven en de vereniging van elec- triciteitsbedrijven de organisatie ter hand hebben genomen tot hulpverle ning bij herstel der gas- en electrici teitsvoorziening in de noodgebieden. Die hulp zal moeten bestaan in het be schikbaar stellen van vakkundig per soneel, voorzien van gereedschap en hulpmaterialen. Wat Haarlem betreft wordt dat voor de electriciteitsvoorzie ning: twee z.g. kabelploegen, elk be staand uit een leidinggevend monteur met twee helpers. Elke ploeg zal vol ledig worden uitgerust. Voor de gas- voorziening: het zenden van een be stelwagen, bemand met een leidingge vend fitter en twee fitters. De gemeenteraad besloot tevens een gemeente uit het geteisterde gebied te adopteren in overleg met de minister van Binnenlandse Zaken en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Het besluit van Woensdag om f 15.000 beschikbaar te stellen tot hulpverle ning diende slechts tot aanloopkapitaal. Voorstellen zullen nog volgen, wanneer blijkt, dat het bedrag niet voldoende is. inzake de adoptie stelde de voorzit ter voor in principe vast te stellen een nader te bepalen gemeente te adopte ren. De heer Albrecht tenslotte was van mening namens alle raadsleden te spreken toen hij oDmerkte, dat ieder verheugd was dat Haarlem een getrof fen gemeente wil adopteren. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. iimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimimfiiiiiiimiiMiiimiiMiiimi In <ïe begrotingszitting leverden de re plieken bij de algemene beschouwingen geen opzienbarende evenementen. Van K.V.P.-zijde kwam een motie tot meer progressie in det kinderbijslagregeling voor het gemeentepersoneel. Deze motie wrd ingetrokken nadat toegezegd was deze kwestie nader te regelen. De vergoeding van f 10.voor tele foon voor de raadsleden werd op f 20. gesteld. De heer Bettink (VVD) bracht de wijkcomité's ter sprake en achtte het „brokkelige" Oost geen gunstig object voor een comité. De heer Albrecht (Arb.) wilde nog niet graag overgaan tot wijkraden. De mogelijkheden moeten volgens hem nog meer ontplooid worden. De voorzitter verklaarde, dat er pas bij voldoende belangstelling in Oost een wijkcentrum kan komen. Bovendien zal dan eerst de begrenzing bepaald moeten zijn, want Haarlem-Oost bestaat uit te grote gedifferentieerde stukken. Tenslotte deelde hij mede, dat nog naar een oplossing wordt gezocht voor een wijkgebouw in Haarlem-Noord. De heer Prikkel (Arb.) had veel lof voor het politie-apparaat in Haarlem, maar hij achcte het onjuist, dat de corps leiding de poiitie-agenten prest per maand geen bepaald aantal processen- verbaal op te maken. Spr. was niet bepaald content over een eventuele verhoging der bustarie ven. Deze zal ongetwijfeld van invloed zijn op het aantal passagiers. Over de nieuw geprojecteerde lijnen merkte hij op, dat hij lijn 6 toch maar het liefst zou zien rijden tot de Jan Gij- zenbrug en niet tot het station. De bus sen kunnen volgens deze spreker beter uit de binnenstad verdwijnen. Haltes bij de achterzijde van het station achtte hij noodzakelijk evenals de aanleg van par keerterreinen. De heer Schreurs (KVP), een getrouw trammiaankon het ter ziele gaan van de tram. niet meer betreuren. Hij wees op de gevaren van te grote snelheid van de bussen, van de motorrijtuigen in het algemeen. Meer voorzichtigheid is wel gewenst, ook al komt men dan een mi- iiMiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifniiifiiiiiiiitiitiMiiiitfiimiiiiiiii Het communistisch raadslid Proper kwam tijdens de begrotingsdebatten tot de onsmakelijke opmerking, dat het geld, uitgetrokken voor de Bescherming Be volking beter besteed zou kunnen wor den voor het Nationaal Rampenfonds. Dat leidde tot een emotievol incident, want de heer Spek diende deze commu nist in termen, die niet misverstaan kon den worden, op hartige wijze van repliek. „Als de heer Proper zegt, dat deze be- schermingsorganisatie overbodig is, als wij de vrede maar willen, dan kunnen wij ook de brandweer afschaffen, omdat wij geen van allen brand willen". Hij noemde het een schande, dat de heer Proper in dat verband de ramp in Zee land ter sprake bracht en hij kreeg de volle instemming van de burgemeester, die verklaarde eveneens pijnlijk getrof fen te zijn door de opmerking van de heer Proper. Hij wees er op, hoe juist deze ramp geleerd had, dat de Bescher ming Bevolking een onmisbare organisa tie is. De heer Proper trachtte zich nog te verdedigen, maar toen hij verklaarde, dat zijn fractie wel voor die post zou stemmen, als de regering uit het Atlan tische Pact zou treden, zette hij zich zelf schaakmat. De heer Spek bracht hem dat terdege aan het verstand en trillend van ver ontwaardiging gaf hij de communistische pers er van langs, die de regering de waterramp in de schoenen schoof. „Ik maak hier geen grap", aldus de heer Spek, „wanneer ik zeg, dat de com munisten het wel zo kunnen voorstellen, dat de golven, die het land overstroomd hebben, uit Amerika komen!" De raad had ademloos geluisterd. Toen de burgemeester de post „Bescherming Bevolking" in stemming bracht, ver klaarde de heer Proper, dat zijn fractie tegenstemdeMaar hij hakkelde.... Het voorstel van B. en W. aan de raad om het ere diet, van „Haarlem-Lichtstad" te verhogen met f 30.000, zal Woensdag a.s. in behandeling komen. nuut later. Hij hoopte verder, dat de ta riefsverhoging niet zou doorgaan. Graag zou hij ook zien, dat er meer gelet wordt op de verkeerssnelheid bij de „invalspoorten" van Haarlem. Spre ker deed verder de suggestie om raads leden in de verkeerscommissie te benoe men en het aantal wachthuisjes uit te breiden. Mevr. Scheltema (VVD) was van me ning, dat er te veel buslijnen door de binnenstad gaan. Er kan er minstens één door de Wilhelminastraat geleid worden. De verbinding tussen de verschillende delen van de stad (vooral OostWest) liet volgens haar te wensen over. De heer Spek (AR) vroeg naar de stand van zaken betreffende het nieu we politiebureau en de heer Balm (KVP) wees op de slechte toestand op het oud weggedeelte van da Delftlaan, hetgeen gevaarlijk is voor het verkeer, en de heer De Landmeter (CH) gewaag de van de lastige opgeschoten jeugd in de Grote Houtstraat. Evenals de heer Schreurs reeds gedaan had, maakte spr. het college attent op de gevaarlijke uit monding van de Gierstraat in de Grote Houtstraat. In zijn antwoord verklaarde de voor zitter dat inzake de processen-verbaal de hoofdcommissaris zich op het standpunt stelt dat de politie zo humaan en bur gerlijk mogelijk moet optreden. Er mag dus geen sprake zijn van verbaal-ja ger ij, en dat wordt van hogerhand ook niet gestimuleerd. De burgemeester deelde verder mee, dat het plan van een nieuw politiebu reau dit jaar in de raad komt. De „bengels" in de Grote Houtstraat vormen een moeilijk punt. In feite wordt dat een kwestie van de vrije tijdsbeste ding en de Commissie Jeugdbaldadig- heid werkt aan een rapport. Hij vroeg zich verder af, of het wel verstandig is raadsleden op te nemen in de verkeerscommissie. Wellicht wordt deze dan te ambtelijk. De verlichting op de verkeerswegen heeft alle aandacht: de parkeeruimte is in Haarlem een benauwend vraagstuk. Daar is voorlopig geen oplossing voor, tenzij ten koste van millioenen. Bij de uitloop van de Giersstraat in de Grote Houtstraat zal streng toezicht gehouden worden, vooral op de fietsers. De slechte bestrating van het oude gedeelte op de Delftlaan zal onderhanden worden genomen, wanneer de middelen dat toelaten. Betreffende de buslijnen in de bin nenstad merkte spr. op, dat de N.Z.H. niets liever zou zien dan dat de bus sen uit het centrum verdwijnen. Zij stelt zich echter op het standpunt: het pu bliek dienen waar dat kan. Dat ge schiedt ook met de tarieven en de voorzitter wees er op, dat Haarlem teert op de rendabiliteit van de grote lijnen, die buiten Haarlem liggen. Verkéerstechnici zeggen: dat de ge wone auto's uit de binnenstad, maar niet de bussen. Dat is de oplossing. Een halte achter het station (Ken- nemerplein) is practisch onmogelijk. Het plein is nu te smal. maar waar er nu studie van gemaakt wordt, kan deze kwestie bij verbreding van het plein opnieuw beziep worden. Öf er aan die halte behoefte zal bestaan, is weer een andere vraag. Het harde rijden van de bussen is toch ook betrekkelijk. De rijksverkeers inspectie heeft deze zaak in handen; deze bepaalt de minimumtijd, welke voor een route mag worden uitgetrok ken. Een verbinding OostWest is buiten de binnenstad om practisch niet te ver wezenlijken. Een z.g. „ringlijn" kan niet rendabel zijn. De voorzitter gaf toe, dat het jammer is, dat de routes nogal eens gewijzigd worden. Maar dat is nu eenmaal het zoeken naar een trefpunt van dienen van het publiek en het dienen van de rentabiliteit. De kwestie van het eindpunt van de „bus" naar Amsterdam is een zaak van zeer ernstig overleg tussen de directie van de N.Z.H.de gemeente Amsterdam en de Spoorwegen. Dat overleg wordt gehouden op een dergelijk niveau, waar geen plaats is voor de gemeente Haar lem. De heer Prikkel (Arb.) kwam ten slotte met een motie, waarin de wense lijkheid werd geuit om enkele raadsle den in de verkeerscommisie op te ne men. De voorzitter ontraadde dat ten sterkste, omdat alleen de allerbekwaam ste mensen nodig zijn, die dagelijks met de verkeersproblemen te maken hebben. Zowel de heren Albrecht (Arb.). Schip pers (K.V.P.) als Stoffels (V.V.D.), ver klaarden, dat hun fracties de motie zou den steunen. B. en W. zegden toe twee raadsleden in de verkeerscommissie te zullen opne men. Bij het hoofdstuk „Volksgezondheid" was het mevr. Kerkhoff (Arb.), die een goed georganiseerde schoolartsendienst bepleitte. Aan de hand van vele cijfers toonde zij aan, dat door allerlei omstan digheden dit werk nog lang niet alle kinderen opvangt. Spr. was bang, dat de aanstelling van een vierde schoolarts niet veel zal uithalen, wanneer het team hulpkrachten niet wordt uitgebreid. Zij informeerde tevens naar de moge lijkheid van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis. Mej. Bolsius (K.V.P.) wees onder meer op de achterstand, die in de bejaarden zorg is in te halen. Zij pleitte verder voor een badhuis ten Noorden van ds Jan Gijzenvaart en zag graag de plan- INTIEM-GEZELLIG TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN CONGRESZAAL 1200 ZITPLAATSEN watmmanmoderne toneel- en wmaarmtm GELUIDSINSTALLATIE Hierbij doe ik een nadrukkelijk be roep op een ieder en op elke organisa tie in de gemeente Haarlem, zich niet op eigen gelegenheid voor hulpverle ning naar de rampgebieden te begeven. Ongeorganiseerde hulp vermeerdert slechts de toch reeds grote moeilijkhe den van de leiding in de rampgebieden. Een ieder werke mede deze leiding van de rampbestrijding het overzicht te doen behouden van de beschikbare of beschikbaar komende hulpverlening, opdat deze daar kan worden ingezet en gebruikt, waar zij het meest en eerst nodig is. Aanbiedingen tot eventuele persoon lijke hulpverlening uitsluitend te rich ten tot de UW en voor hulpverlening in groepsverband (door organisaties e. d.) tot mij De burgemeester van Haarlem Cremers FILMS: Rembrandt: „Opmars der vrouwen" (2000 Women). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toe gang 18 jaar. Cinema Palace: „Export in blond". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang volw. Luxor: Prolongeert (derde week) „Don Camillo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: „Het zal je gebeuren" (Dass kann jedem passieren). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „De schrik van de 2e com pagnie" (You're in the Army Now). Tijden: 2. 4.15, 7 on 9.15 uur. Toegang a. 1. City: Van Vrijdag tot Zondag: „De ban dieten van Cimarron" (The Cimarron Kid). In technicolor. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toegang 14 jaar. Spaarne: Van Vrijdag tot Zondag: „Billy the Kid". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toe- gang 14 jaar. Maandag tot en met Donderdag: „Vreem de lading" (Strange Cargo). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 jaar. Minerva-Theater: Vrijdag 6 tot en met Maandag 9 Febr.„Kinderen van de straat". Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 u. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Toeg. a. 1. Zaterdag 7 Februari Stadsschouwburg: „De Nederl. Comedie": School voor Vrouwen", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy, ingang Kamperlaan. Werken van Arie Schouten uit Veisen. Geopend op werkdagen van 10 12.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur (t.m. 15 Febr.). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Tekeningen en aquarellen van Poppe Da- mave. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 's Maandagsmorgens gesloten (tot en met 27 Februari). N.V. Wed. Oosten, Barteljorisstraat 13— 17: Expositie van Het Moderne Interieur, (tot en met 14 Februari). APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen d'oor: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15. tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn. Zijlwcg 34, tel. 12495; Schoterbos- Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711; Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet,, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: de Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98, telef. 38197, Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Deze week vertoont het City-theater de film „De bandieten van Cimarron", een wild-west-film in kleuren. Een jon ge kerel, die onrechtvaardig is behan deld door overheid en rechters, weet gratie te krijgen, maar ziet zich na verloop van tijd weer In het gezelschap van zijn vroegere vrienden, die de „kost" verdienen met vrijbuiten. Bij een Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 88 - Haarlem nen tegemoet met het zwembad aan de Delft. Wethouder Bakker sloot zich aan bij de woorden van waardering, die aan het adres van de U.V.V. waren gespro ken. Dat de massale doorlichting enige tijd is verschoven, is te wijten aan ver schillende omstandigheden. Zo heeft b.v. de pas benoemde tweede oogarts nog geen huis in Haarlem gevonden. Daar komt nog bij, dat de andere oogarts ge ruime tijd ziek is geweest, zodat zijn nieuwe collega eerst moet medewerken een achterstand in te halen. Spr. merkte ten aanzien van de chro nische patiënten op, dat er een verzor gingsgebouwtje gevonden is, waar on geveer 40 a 45 mensen geplaatst kunnen worden. Dat geeft natuurlijk geen op lossing; men wil echter eerst een over zicht hebben vooraleer andere stappen gezet worden. Ten aanzien van de be jaarden verklaarde de wethouder, dat dit „probleem" zo regelmatig mogelijk opgelost wordt. Van een nieuw ziekenhuis valt nog niet veel te zeggen, ofschoon dat wel hard nodig is. Omtrent de badhuizen zeide spr., dat deze altijd de belangstel ling hebben van een bepaalde kring mensen, die er rond omheen wonen. Hij wees er verder op, dat alle nieuwe hui zen voorzien zijn van een badcel, zodat de bouw van een nieuw badhuis overbo dig dreigt te worden. Voor een zwem inrichting in Oost hoopt men zo spoedig mogelijk met plannen te komen. Het liep reeds bedenkelijk tegen twaalf uur, toen wethouder Geluk over de zwembaden nog kon mededelen, dat de plannen definitieve vorm zullen krijgen in overleg met de Sportraad. Wanneer men voor Oost moet wachten op de ophoging van het Reinaldapark tot bruikbare grond, dan kan dat nog wei acht jaar duren. Er zou ook een ander stuk grond gezocht kunnen wor den. Daarnaast kan in overweging ge nomen worden, of soms eerst maar het zwembad aan de Planetenlaan gebouwd moet worden. Er zijn derhalve ver schillende mogelijkheden en de vraag is nog, welke de beste is. De zweminrichting aan de Delft blijft in ieder geval bestaan, ook al moet men zich de moeite getroosten tijdens het zwemseizoen de inrichting af en»toe een dag te sluiten voor de rei niging van het water. Met deze mededeling werd een punt gezet achter de beraadslagingen en te gen het middernachtelijk uur verdaagde de voorzitter de vergadering tot Woens dagmiddag 11 Februari Sinds honderd jaar hebben de katho lieken een eigen kapel in het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, Zondag zal deze kapel opnieuw ingezegend worden, want ze is geheel gerestau reerd: rustiger, doelmatiger en fraaier geworden, van een drukkende onover zichtelijkheid voorheen tot een blijde feestelijk getinte ruimte thans. Bij het jubileum van het Provinciaal Zieken huis, enkele jaren geleden, werd het voornemen tot restauratie gemaakt en in de nazomer van 1952 werd aan het plan uitvoering gegeven, waarbij pas toor Beune voorstelde in het belang van de liturgische begrippen aan de niet-ka tholieke huisarchitect van het Provin ciaal Ziekenhuis een katholiek advi seur toe te voegen, welke gevonden werd in de beeldende kunstenaar Livi- nus Tollenaar. Deze bracht een concreet advies uit aan d commissie van be stuur, die hem daarna belastte met de detaillering en de leiding over de uit voering van het interieur. Wij hebben het resultaat van deze papieren plannen dezer dagen bekeken. Reeds bij de nachtmis van Kerstmis werd de kapel opnieuw in gebruik ge nomen, maar Zondag 8 Februari zal in een plechtige en feestelijk gezongen Hoogmis dank gebracht worden aan God en daarna in de toneelzaal dank aan de bestuurderen van het huis en aan al degenen, die binnen en buiten de inrichting samengewerkt hebben om tot dit waardige geheel te geraken. Waar in een katholiek kerkgebouw het altaar de voornaamste plaats van handeling is, daar heeft de ontwerper getracht dit onderdeel hoogtepunt te cfoen zijn in het architectonisch geheel. De liturgisch juiste altaartafel, massief opgebouwd uit zware elementen van wit beuken- en goudblank berkenhout, steekt licht af tegen het matte grijs groen van het gekornde oppervlak, dat de altaarnis heeft gekregen. De donkere banen in de uit drie houtlagen opge bouwde poten vangen de horizontale streep van de zwarte altaarstreep logisch op. Door het materiaal zuiver en eerlijk te gebruiken is een zelfde waardigheid verkregen, als die welke van een ste nen altaar uitgaat. Een strak taberna kel, symboliserende de „porta coeli", eenvoudige dragende kandelaars, een optische achtergrond van gordijn in li turgische kleur completeren het altaar geheel. De concentratie van de aandacht wordt niet nadelig beïnvloed door de sobere bouw van de biechtstoel (in sa menvoeging met de ambo) en de sacris tie, aan de hoeken van de altaarwand. Beide zijn opgetrokken uit blank ker senhout. De deurpanelen van antiek glas in kleuren, symbolisch voor de ruimte die ze versieren, hebben een loodnet, dat geen enkele figuur componeert, en toch een bepaalde speelse tekening ver toont. De luifelvormig voortgezette bo- venlijn zowel van biechtstoel als van sacristie verleent een accent boven de preekstoel (ambo) en de toegang tot de sacristie,, en tevens een weldadige hori zontale gestrektheid in de wand. De zeer kleine ruimte, die voor de sacristie uit getrokken is, werd zodanig uitgebuit, dat zij toch aan alle eisen voldoet. De vloer van het priesterkoor een-trede verhoging de drie-tredige opgang naar het altaar en de transparant ge bouwde communiebank liggen als cir kelsegmenten concentrisch om het al taar. Dit alles is van een donkerkleurig hout, iroco genaamd, dat door het zon licht een steeds diepere kleur verkrijgt. De constructief gecomponeerde kleuren- opbouw van vloer, gewelf, kolommen en wanden in het schip suggereert een ijlheid, door welke de gehele kapel aan ruimte wint. De uit de kruispunten der gewelfribben omlaagkomende yerlich- tingsornamenten ontlenen hun decora tief rhythme van het ge welf plan, terwijl de vanouds bestaande rode blokjes in de wijde ramen zich speels bij liet ge heel aanpassen. Het bestuur en de dagelijkse leiding van het Provinciaal Ziekenhuispastoor Beune en kapelaan de Groot, die deze kapel bedient, kunnen met recht trots zijn op dit kleine kerkje, dat na deze modernisering in stijl psychologisch af gestemd is op de behoefte van deze speciale patiënten, en dat ook in katho liek-liturgische zin veranderd is in een huis, Gode waardig. Ten overvloede delen wij onze lezers mede, dat wij alle berichten die verband houden met een eventueel onderbren gen van evacué's, voorlopig vasthouden, omdat het in de bedoeling van de over heid ligt de evacué's zoveel mogelijk onderdak te verlenen in de provincies Noord-Brabant. Vrijwel zeker kan wor den aangenomen dat Haarlem in deze geen taak te vervullen krijgt. Advertentie Advertentie TT 7 ij hebben een week achter 1/1/ ons, die levenslang zal heu gen, in de geschiedenisboek les vermeld zal worden en van ge slacht op geslacht zal blijven voort leven. Wij, in stad en streek, zijn zo gelukkig te kunnen helpen in plaats van om hulp te moeten vra gen. Mensenoffers zijn uitsluitend in IJmuiden gebracht door het ver gaan van de stoomtrawler Cath. Duyvis ergens op de kokende en beukende Noordzee. De materiële schade in de kustplaatsen van ons rayon zou men als zeer hoog ge kwalificeerd hebben als de vernie tiging in Zeeland niet alle kapi taalsbegrip te boven ging. Werke lijk, wij kustbewoners zijn er prachtig afgekomen en het past ons morgen, de bid- en boetedag, dankbaarheid te stellen naast een smeken voor de zielerust van de bijna veertienhonderd verongeluk ten. Het is hier als overal in het land gegaan, een spontane hulpactie, met alle lieve gebreken daaraan verbonden. De goederen-inzame ling liep zo goed, dat de toch niet kleine Vleeshal onvoldoende ruim te bood, zodat de Grote St. Bavo- kerk tot tijdelijk pakhuis van de Charitas moest worden bestemd. De dames van de U.V.V. traden in het geweer met een temperament, dat de vrouw eigen is als het hart tot daden voor redding van de medemens roept. Ze wilden alles aanpakken, vergaten het eigen huisgezin, kenden geen vermoeid heid en bleven toch anoniem U.V.V., waarin niet de minste ver dienste gelegen is. De studenten kenden reeds enkele uren na de eerste berichten over de ramp hun plicht en Zondagmiddag toog een ploeg van bijna honderd naar Steenbergen om daar een lange koude nacht de eerste hulp te ver lenen. En Vrijdag hebben ze weer ren, gevlucht uit het noodgebied, liefderijk in haar huis opgenomen. De man moest in 's-Gravendeel achterblijven om aan de dijk te- werken met vele andere stoere kerels, die het land zo maar niet gewonnen gaven, ook al moesten zij verbeten toezien op de steeds groter wordende brutale winst van de erfvijand. Zijn elfjarig doch tertje huilde bij het vertrek uit Zeeland tranen met tuiten, omdat de poes, waaraan zij bijzonder ge hecht was, niet mee kon evacueren. Het kind kon er zich in Haarlem niet mee verzoenen. Enkele dagen geleden kwam de vader ook naar het evacuatie-adres. Hij haalde zijn dochtertje uit bed om haar in zijn armen te drukken. „Ik heb wat voor je meegebracht," zei hij toen, zoals na een grote reis. Dat was de poes. En zelden, zo besloot onze zegsman zijn verhaal, heeft men verraster en blijer kind gezien dan dit Zeeuwse meisje. En dan die blijdschap van een der onzen in het zakelijke gemeen schapje om het behoud van zijn vijf en twintig familieleden in Oude Tonge. Dinsdag kon hij het hier niet meer uithouden, de vol gende dag~ verscheen hij niet op zijn werk en was op goed geluk naar het rampgebied vertrokken. Men verwees hem naar de evacua tiecentra in Rotterdam, waar hij allen op twee na terugvond. En nog dezelfde dag vernam hij per tele gram door de goede zorgen van een uitstekend geleide informatie dienst dat ook die twee in leven waren. Helaas is het lang niet overal zo gegaan, maar laten we bij alle droefenis ook de vreugde om het weerzien niet vergeten, al was het alleen maar om het werk van de dappere reddingsploegen te eren- SPAARNEBABBELAAR onmiddellijk gevolg gegeven aan een oproep om naar Putten te trekken. De brandweer was in de weer, de politie gaf de vrije uren aan de grote zaak, de mannen van de Bescherming Burgerlijke Bevol king waren paraat. Iedereen wilde helpen, op gevaar af daardoor een goede organisatie in de war te stu ren. Wie zou echter die spontane reactie hebben willen missen? Woensdag schudden we onze beurs leeg; dan maar 'n paar dagen niets op de boterham, die jurk niet ge kocht of dat gezellige uitje afge last. Hoeveel kaartpotten zijn er gesneuveld? Hoeveel reserves af geboekt? Hoeveel giro's geschre ven met het nummer 9575? (Alsnog 'n waardevolle bezigheid op de stille Zondag). En dan al die goe de mensen, die op onze redactie kwamen om te vertellen, dat ze dit of dat op touw hadden gezet voor het doel, dat ons allen zo heilig was en gelukkig nog is. Och, het was lang niet allemaal doordacht, de opbrengst kan niet altijd in verge lijking staan met de moeite, het gesjouw, maar de intentie was eer lijk en dus gaven we er melding van in de krant. Dat we in deze dagen één zijn, hebben we ook on dervonden door het contact met andersdenkenden. De rabbi van de Israëlietische gemeente stelde er bizonder prijs op, dat wij de bijzon dere dienst op Sjabbath zouden vermelden en daar waar in neu traal verband wat opgezet werd, meende men ook op de katholieken een beroep te moeten doen. Voor het goede doel! Dat was deze week de leuze in stad en streek. Het is geen leuze gebleven. Temidden van het vele grote en zo droevige nieuws duikt hier en daar het klein huiselijke berichtje op. Een Haarlemse fami lie heeft een vrouw met zes kinde- Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK ÊfgjffJS Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Artsen: Ph. J. Haselr.ger, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. K 25608249. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2